Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraśnik

11 czerwca 2021 r.
17:28

Lubelskie: Powstanie pierwszy cmentarz dla zwierząt?

Cmentarz dla zwierząt domowych w Koniku Nowym
Cmentarz dla zwierząt domowych w Koniku Nowym (fot. psilos.pl)

W Lubelskiem nie ma jeszcze takiego miejsca, choć cmentarze dla zwierząt domowych funkcjonują już w kilkunastu lokalizacjach w kraju. W Kraśniku pojawił się taki pomysł, wcześniej był w Lublinie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Moim zdaniem przy każdym większym mieście powinien być cmentarz dla zwierząt – mówi Witold Wojda, który w 1991 r. założył pierwszy polski cmentarz dla zwierząt – Psi Los mieści się w Koniku Nowym (woj. mazowieckie). – Zwierzęta z Lublina też są u nas grzebane, ale są też z innych części kraju np. Poznania, Krakowa czy Zakopanego. I dodaje: Oprócz psów i kotów, pogrzebane są u nas też inne zwierzęta. Najmniejsze – to rybka akwariowa, ale mamy też ptaki, szczury, świnkę, a także małpkę.

– W województwie lubelskim nie ma ani jednego cmentarza dla zwierząt – mówi Agnieszka Skałecka z Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Lublinie.

Ale są pewne plany. – Pomysł stworzenia w Kraśniku miejsca, gdzie mogłyby być grzebane zwierzęta domowe podpowiedzieli mi mieszkańcy. Sugerowali to przede wszystkim emeryci i renciści – osoby mieszkające w blokach – przyznaje miejski radny Krzysztof Ślusarz. – Na temat grzebowiska rozmawiałem już z panem burmistrzem. Nie powiedział „nie, ale wymaga to głębszej analizy prawnej i możliwości technicznych”.

– Pomijając kwestię utrzymania takiego grzebowiska, co wiąże się z nakładami finansowymi, musimy pamiętać, że jego utworzenie wymaga wielu uzgodnień, zwłaszcza środowiskowych i sanitarnych. Musi ono spełniać określone, dość restrykcyjne wymagania – przyznaje Wojciech Wilk, burmistrz Kraśnika. – Dziś trudno byłoby wskazać miejsce, gdzie można by grzebowisko dla zwierząt zlokalizować. Ale pracujemy nad nowym planem zagospodarowania przestrzennego miasta i postaramy się to miejsce znaleźć i je z takim właśnie przeznaczeniem w planie umieścić.

– Lokalizacja takiego grzebowiska musi być w takim miejscu, aby była pewność, że zakopanie zwłok zwierząt nie będą zagrażać zdrowiu ludzi i zwierząt, czyli np. nie dojdzie do zanieczyszczenia wód gruntowych ani nadmiernego rozwoju flory bakteryjnej powodującej procesy rozkładu. Nie będą mieć też dostępu zwierzęta dzikie i domowe – wylicza Agnieszka Skałecka. – W całej procedurze związanej z zakładaniem cmentarza dla zwierząt inspekcja weterynaryjna jest na samym końcu, po władzy samorządowej, inspekcji ochrony środowiska i państwowej inspekcji sanitarnej. Zezwolenie udzielane jest poprzez wydanie decyzji administracyjnej przez właściwego terytorialnie, dla miejsca prowadzenia działalności, powiatowego lekarza weterynarii, na podstawie której takie grzebowiska jest wpisywane do rejestru podmiotów nadzorowanych.

Poza Konikiem Nowym, cmentarze dla zwierząt są też w innych miejscach m.in. w Gorzowie Wielkopolskim, Toruniu, Bydgoszczy i Pile. – Na początku naszej działalności grzebaliśmy jedno lub dwa zwierzęta na miesiąc – opowiada Witold Wojda. – Później było ich coraz więcej. Po uruchomieniu krematorium w Warszawie niektórzy właściciele zwierząt zaczęli korzystać z takiego rozwiązania, ale są też tacy, którzy kremują zwierzęta, a później przywożą do nas urnę. Mamy dwa cmentarze dla zwierząt. Na pierwszym jest pogrzebanych ok. 10-12 tys. zwierząt, na drugim ok. 7-8 tys. Obecnie sporo jest tzw. dochowań. Czyli ktoś traci następne zwierzę i zostaje ono pochowane tam, gdzie jest pierwsze.

Zgodnie z obwiązującymi przepisami właściciel psa czy kota nie może zakopać zwłok swojego pupila w ogródku czy lesie.

– Utylizacja jest najbardziej powszechna i dostępna – przyznaje Jakub Iwanicki, współwłaściciel Krematorium dla zwierząt Lwie Serce. – Niektórzy właściciele psów czy kotów dopytują lekarzy weterynarii o to, co później dzieje się z ich zwierzęciem. I to jest różnie, wszystko zależy od firmy. Zwłoki zwierząt albo są utylizowane z odpadami medycznymi lub weterynaryjnymi, ale są też firmy, które utylizują tylko zwierzęta – domowe z gospodarskimi. W przypadku krematorium zwierzęcego właściciel może wybrać kremację indywidualną z odzyskaniem prochów zwierzęcia i wybraniem dla niego urny lub kremację grupową, gdzie, jeśli chce, może być pobrana tzw. symboliczna garść prochów z tejże kremacji kilku zwierząt domowych.

Miejsce jest, grzebowiska brak

Grzebowiska dla zwierząt nie doczekał się dotychczas nawet Lublin, chociaż apele w tej sprawie słychać od lat. Na razie wskazane zostało miejsce, w którym może powstać cmentarz dla zwierząt. Są to peryferyjne grunty przy ul. Torowej w dzielnicy Ponikwoda, tuż przy linii kolejowej biegnącej w kierunku Lubartowa. Takie miejsce zostało określone w studium przestrzennym, zatwierdzonym uchwałą Rady Miasta w lipcu 2019 r.

Cennik (przykłady)

  • pochówek małych zwierząt (do 10 kg) – 400 zł
  • pochówek dużych zwierząt (powyżej 40 kg) – 600 zł
  • kremacja – od 170 zł wzwyż
  • tablica – ok. 150 zł
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Magda Balsam zaliczyła kolejny, niezły występ

PGE MKS FunFloor Lublin rozgromił Piotrcovię

Zgodnie z planem przebiegał wtorkowy mecz PGE MKS FunFloor z Piotrcovią. Lublinianki do przerwy prowadziły 16:8, a ostatecznie pokonały rywalki 34:19.

Po dwóch dniach imprezy w Lublinie AZS UMCS ma na koncie siedem medali

Mistrzostwa Polski w pływaniu: Są pierwsze złote medale dla AZS UMCS Lublin

Drugiego dnia mistrzostw Polski w pływaniu zawodnicy AZS UMCS wywalczyli dwa złote medale i jeden srebrny. W sumie, po dwóch dniach imprezy, która rozgrywana jest na Aqua Lublin mają na koncie siedem krążków.

Bartosz Wolski zostaje w Motorze

Motor Lublin przedłużył kontrakt z ważnym piłkarzem

Kolejny ważny zawodnik zostaje w Motorze na dłużej. We wtorek klub z Lublina poinformował, że kontrakt Bartosza Wolskiego został automatycznie przedłużony o jeden sezon, czyli do końca rozgrywek 25/26.

Dr Sławosz Uznański-Wiśniewski

Polak leci w kosmos. Jest oficjalna data startu misji

Dokładnie za miesiąc – 29 maja – Sławosz Uznański-Wiśniewski zostanie drugim Polakiem w Kosmosie. Będzie tam testował między innymi specjalny „hełm” z Lublina.

Na zdjęciu ekipa LSM, która wystąpi na tegorocznych Marleykach.
10 maja 2025, 21:00

Święto muzyki reggae – Marleyki 2025

Marleyki to bez wątpienia najweselsza stypa świata! To coroczne święto muzyki reggae i muzyczny hołd dla ojca założyciela, Roberta Nesty Marleya, znanego szerzej jako Bob Marley.

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Agencja Mienia Wojskowego ogłasza przetarg na sprzedaż powojskowego sprzętu i pojazdów. Kiedy? 8 maja. Na kupców czekają 152 pozycje o łącznej wartości blisko 500 tys. zł. Są samochody, łódź, maszyny, części zamienne, instrumenty muzyczne oraz drewno opałowe. Zyski ze sprzedaży trafią na Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych, z którego kupowane są nowoczesne urządzenia dla polskiej armii.

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

Wielu mieszkańców Lublina i Lubelszczyzny już w czwartek, 1 maja, rozpoczyna długi weekend. Teoretycznie 2 maja jest dniem pracującym, ale urzędy informują, że tego dnia nic nie załatwimy.

Tegoroczny Dzień Otwarty na WSPA

12 kierunków studiów licencjackich, inżynierskich i magisterskich. Rekrutacja na WSPA

Rozpoczęła się rekrutacja na studia w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie. Nowości to na przykład HR z wykorzystaniem narzędzi sztucznej inteligencji oraz Kryminologia i profilaktyka społeczna.

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams
NA POLIGONIE

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams

Pierwszy kurs dla czołgistów M1A1 Abrams prowadzony wyłącznie przez polskich instruktorów. Taki kurs właśnie rozpoczął się w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu (CSWL). Do tej pory polskich wojskowych uczyli specjaliści z USA.

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm
galeria
film

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm

Plac Litewski zamienił się w wielką, otwartą scenę taneczną. Mieszkańcy Lublina zatańczyli i świętowali Międzynarodowy Dzień Tańca. To była pierwsza tego typu impreza w naszym mieście.

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Będą zajęcia praktyczne i teoretyczne. Będzie coś dla posiadaczy zabytkowych motocykli, będzie parada. Wszystko w Lublinie i za darmo. Zapisy już trwają.

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Przetarg rozstrzygnięty, pieniądze są, a umowa właśnie została podpisana. W ciągu roku na ulice Lublina wyjedzie 20 wodorowych autobusów.

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

We wtorek poznaliśmy werdykt Komisji ds. Licencji Klubowych PZPN na sezon 25/26. Motor Lublin dostał zgodę na grę w PKO BP Ekstraklasie bez żadnych nadzorów. Gdyby beniaminek dostał się do europejskich pucharów, to również mógłby w nich zagrać, bo otrzymał licencję także na występy w rozgrywkach UEFA.

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Samochody sprowadzane ze Stanów Zjednoczonych są coraz częściej spotykane na polskich drogach. Wielu kierowców decyduje się na import, ponieważ auta z Ameryki oferują lepsze wyposażenie, a ich zakup bywa bardziej opłacalny niż nabycie analogicznego modelu w Europie.

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Codzienne porządki w domu wymagają nie tylko sprawnego sprzętu, ale również odpowiednio dobranych akcesoriów. Jednym z istotnych elementów wpływających na skuteczność odkurzania są worki, które odpowiadają za zatrzymywanie zanieczyszczeń wewnątrz urządzenia.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium