Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraśnik

11 czerwca 2021 r.
17:28

Lubelskie: Powstanie pierwszy cmentarz dla zwierząt?

984 1 A A
Cmentarz dla zwierząt domowych w Koniku Nowym
Cmentarz dla zwierząt domowych w Koniku Nowym (fot. psilos.pl)

W Lubelskiem nie ma jeszcze takiego miejsca, choć cmentarze dla zwierząt domowych funkcjonują już w kilkunastu lokalizacjach w kraju. W Kraśniku pojawił się taki pomysł, wcześniej był w Lublinie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Moim zdaniem przy każdym większym mieście powinien być cmentarz dla zwierząt – mówi Witold Wojda, który w 1991 r. założył pierwszy polski cmentarz dla zwierząt – Psi Los mieści się w Koniku Nowym (woj. mazowieckie). – Zwierzęta z Lublina też są u nas grzebane, ale są też z innych części kraju np. Poznania, Krakowa czy Zakopanego. I dodaje: Oprócz psów i kotów, pogrzebane są u nas też inne zwierzęta. Najmniejsze – to rybka akwariowa, ale mamy też ptaki, szczury, świnkę, a także małpkę.

– W województwie lubelskim nie ma ani jednego cmentarza dla zwierząt – mówi Agnieszka Skałecka z Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Lublinie.

Ale są pewne plany. – Pomysł stworzenia w Kraśniku miejsca, gdzie mogłyby być grzebane zwierzęta domowe podpowiedzieli mi mieszkańcy. Sugerowali to przede wszystkim emeryci i renciści – osoby mieszkające w blokach – przyznaje miejski radny Krzysztof Ślusarz. – Na temat grzebowiska rozmawiałem już z panem burmistrzem. Nie powiedział „nie, ale wymaga to głębszej analizy prawnej i możliwości technicznych”.

– Pomijając kwestię utrzymania takiego grzebowiska, co wiąże się z nakładami finansowymi, musimy pamiętać, że jego utworzenie wymaga wielu uzgodnień, zwłaszcza środowiskowych i sanitarnych. Musi ono spełniać określone, dość restrykcyjne wymagania – przyznaje Wojciech Wilk, burmistrz Kraśnika. – Dziś trudno byłoby wskazać miejsce, gdzie można by grzebowisko dla zwierząt zlokalizować. Ale pracujemy nad nowym planem zagospodarowania przestrzennego miasta i postaramy się to miejsce znaleźć i je z takim właśnie przeznaczeniem w planie umieścić.

– Lokalizacja takiego grzebowiska musi być w takim miejscu, aby była pewność, że zakopanie zwłok zwierząt nie będą zagrażać zdrowiu ludzi i zwierząt, czyli np. nie dojdzie do zanieczyszczenia wód gruntowych ani nadmiernego rozwoju flory bakteryjnej powodującej procesy rozkładu. Nie będą mieć też dostępu zwierzęta dzikie i domowe – wylicza Agnieszka Skałecka. – W całej procedurze związanej z zakładaniem cmentarza dla zwierząt inspekcja weterynaryjna jest na samym końcu, po władzy samorządowej, inspekcji ochrony środowiska i państwowej inspekcji sanitarnej. Zezwolenie udzielane jest poprzez wydanie decyzji administracyjnej przez właściwego terytorialnie, dla miejsca prowadzenia działalności, powiatowego lekarza weterynarii, na podstawie której takie grzebowiska jest wpisywane do rejestru podmiotów nadzorowanych.

Poza Konikiem Nowym, cmentarze dla zwierząt są też w innych miejscach m.in. w Gorzowie Wielkopolskim, Toruniu, Bydgoszczy i Pile. – Na początku naszej działalności grzebaliśmy jedno lub dwa zwierzęta na miesiąc – opowiada Witold Wojda. – Później było ich coraz więcej. Po uruchomieniu krematorium w Warszawie niektórzy właściciele zwierząt zaczęli korzystać z takiego rozwiązania, ale są też tacy, którzy kremują zwierzęta, a później przywożą do nas urnę. Mamy dwa cmentarze dla zwierząt. Na pierwszym jest pogrzebanych ok. 10-12 tys. zwierząt, na drugim ok. 7-8 tys. Obecnie sporo jest tzw. dochowań. Czyli ktoś traci następne zwierzę i zostaje ono pochowane tam, gdzie jest pierwsze.

Zgodnie z obwiązującymi przepisami właściciel psa czy kota nie może zakopać zwłok swojego pupila w ogródku czy lesie.

– Utylizacja jest najbardziej powszechna i dostępna – przyznaje Jakub Iwanicki, współwłaściciel Krematorium dla zwierząt Lwie Serce. – Niektórzy właściciele psów czy kotów dopytują lekarzy weterynarii o to, co później dzieje się z ich zwierzęciem. I to jest różnie, wszystko zależy od firmy. Zwłoki zwierząt albo są utylizowane z odpadami medycznymi lub weterynaryjnymi, ale są też firmy, które utylizują tylko zwierzęta – domowe z gospodarskimi. W przypadku krematorium zwierzęcego właściciel może wybrać kremację indywidualną z odzyskaniem prochów zwierzęcia i wybraniem dla niego urny lub kremację grupową, gdzie, jeśli chce, może być pobrana tzw. symboliczna garść prochów z tejże kremacji kilku zwierząt domowych.

Miejsce jest, grzebowiska brak

Grzebowiska dla zwierząt nie doczekał się dotychczas nawet Lublin, chociaż apele w tej sprawie słychać od lat. Na razie wskazane zostało miejsce, w którym może powstać cmentarz dla zwierząt. Są to peryferyjne grunty przy ul. Torowej w dzielnicy Ponikwoda, tuż przy linii kolejowej biegnącej w kierunku Lubartowa. Takie miejsce zostało określone w studium przestrzennym, zatwierdzonym uchwałą Rady Miasta w lipcu 2019 r.

Cennik (przykłady)

  • pochówek małych zwierząt (do 10 kg) – 400 zł
  • pochówek dużych zwierząt (powyżej 40 kg) – 600 zł
  • kremacja – od 170 zł wzwyż
  • tablica – ok. 150 zł
e-Wydanie

Pozostałe informacje

zdjęcie ilustracyjne

Trudny piątek na drogach. Rolnicy zorganizują protesty na dwóch mostach

To będzie trudny piątek na drogach w Lubelskiem. W dwóch miejscach rolnicy organizują protesty.

Kolejne wyróżnienie dla gracza Startu Lublin

Kolejne wyróżnienie dla gracza Startu Lublin

Świetna postawa koszykarzy Startu Lublin podczas meczu z mistrzami Polski - Treflem Sopot doceniona. Courtney Ramey został wybrany MVP 9. kolejki.

Zespół Bayer Full ma wystąpić na Sylwestrze w Chełmie

Telewizja Republika robi Sylwestra w Lubelskiem. Będą gwiazdy disco-polo

W tym roku imprezy sylwestrowe Polsatu czy TVP będą miały konkurencję. Telewizja Republika wkracza do gry i planuje huczne świętowanie w Chełmie.

Powiat blisko Ukrainy. Lekarz weterynarii każe szczepić koty

Powiat blisko Ukrainy. Lekarz weterynarii każe szczepić koty

Wprawdzie w powiecie chełmskim nie stwierdzono żadnego przypadku wścieklizny, ale powiatowy lekarz weterynarii zdecydował o obowiązkowym szczepieniu kotów. Za niedostosowanie się do poleceń, grozi mandat.

Poszukiwania Marcina Romanowskiego. Jest list gończy

Poszukiwania Marcina Romanowskiego. Jest list gończy

Komenda Stołeczna Policji wystąpiła do Prokuratury Krajowej z wnioskiem o wydanie listu gończego wobec byłego wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego - poinformował w czwartek rzecznik MSWiA Jacek Dobrzyński.

ChKS Chełm ponownie lepszy od PZL Leonardo Avii Świdnik

ChKS Chełm ponownie lepszy od PZL Leonardo Avii Świdnik

W trzeciej rundzie TAURON Pucharu Polski ChKS Chełm pokonał PZL Leonardo Avię Świdnik 3:0.

Dlaczego warto zainwestować w folię przeciwsłoneczną na okna – 5 najważniejszych powodów

Dlaczego warto zainwestować w folię przeciwsłoneczną na okna – 5 najważniejszych powodów

W dzisiejszych czasach rosnące koszty energii i rosnąca świadomość ekologiczna sprawiają, że firmy coraz częściej poszukują rozwiązań, które nie tylko poprawią komfort pracy, ale też pozwolą na oszczędności finansowe. Jednym z takich rozwiązań jest folia przeciwsłoneczna na okna.

Studenci medycyny KUL wyjadą na praktyki poza Lublin. Powiatowy szpital liczy na przyszłe kadry

Studenci medycyny KUL wyjadą na praktyki poza Lublin. Powiatowy szpital liczy na przyszłe kadry

KUL będzie współpracować ze szpitalem w Radzyniu Podlaskim. Studenci medycyny będą odbywać praktyki w placówce. A docelowo znajdą tam pracę.

Wojciech Stefański to jeden z kandydatów na nowego trenera Lewartu Lubartów

Kto nowym trenerem Lewartu Lubartów?

We wtorek trzecioligowiec z Lubartowa poinformował o rozstaniu z trenerem Radosławem Muszyńskim, który prowadził zespół od 27 września. Pod jego wodzą beniaminek wywalczył jednak tylko trzy punkty i działacze zdecydowali się dokonać kolejnej roszady na ławce. Kto może zastąpić popularnego „Muchę”?

Chełm nie zwalnia tempa i zapowiada kolejną sportową inwestycję. Prace mają zakończyć się w 2027 roku.

Miasto inwestuje w zapasy. Chce przyciągnąć kolejnych mistrzów

To kolejna inicjatywa chełmskiego samorządu w rozwój sportu, tym razem w zapasy. Ośrodek treningowy Cement- Gryf Chełm zyska nowy wygląd i stanie się Wschodnim Centrum Zapasów za prawie 20 mln zł. Prace mają zacząć się już w przyszłym roku.

Kim jest Budda? Ile zarabia radny? Tego szukaliśmy w Google w 2024 roku

Kim jest Budda? Ile zarabia radny? Tego szukaliśmy w Google w 2024 roku

Google, jedna z ulubionych wyszukiwarek internautów podsumowała rok. Z raportu wynika, że Polacy szukali najczęściej informacji związanych ze sportem i polityką.

Plac budowy przed starostwem. Powstaje nowa siedziba

Plac budowy przed starostwem. Powstaje nowa siedziba

Pierwsze wykopy już widać. Za nieco ponad dwa lata w tym miejscu stanie nowa siedziba starostwa powiatu bialskiego.

Motor wróci do treningów 6 stycznia

Zgrupowanie w Turcji i cztery sparingi. Znamy plan przygotowań Motoru Lublin

W środowy wieczór Motor Lublin poinformował, jak będą wyglądały przygotowania do rundy wiosennej sezonu 24/25. Żółto-biało-niebiescy w sumie rozegrają cztery mecze kontrolne, a czeka ich także zgrupowanie w tureckim Belek.

50 implantów jodu w walce z rakiem prostaty. To pierwsze takie zabiegi w Lublinie
NAUKA I MEDYCYNA
film

50 implantów jodu w walce z rakiem prostaty. To pierwsze takie zabiegi w Lublinie

Implanty z jodem zamiast tradycyjnego leczenia raka gruczołu krokowego. Nowa metoda wprowadzona przez COZL może osiągać nawet stuprocentową skuteczność.

Agata Kornhauser-Duda w Puławach. Pakowała świąteczne paczki
WSPARCIE
galeria

Agata Kornhauser-Duda w Puławach. Pakowała świąteczne paczki

Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę: w Puławach, w Szkole Podstawowej nr 2, z wolontariuszami spotkała się pierwsza dama, małżonka prezydenta Andrzeja Dudy, która objęła tę inicjatywę honorowym patronatem.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium