Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraśnik

11 czerwca 2021 r.
17:28

Lubelskie: Powstanie pierwszy cmentarz dla zwierząt?

984 1 A A
Cmentarz dla zwierząt domowych w Koniku Nowym
Cmentarz dla zwierząt domowych w Koniku Nowym (fot. psilos.pl)

W Lubelskiem nie ma jeszcze takiego miejsca, choć cmentarze dla zwierząt domowych funkcjonują już w kilkunastu lokalizacjach w kraju. W Kraśniku pojawił się taki pomysł, wcześniej był w Lublinie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Moim zdaniem przy każdym większym mieście powinien być cmentarz dla zwierząt – mówi Witold Wojda, który w 1991 r. założył pierwszy polski cmentarz dla zwierząt – Psi Los mieści się w Koniku Nowym (woj. mazowieckie). – Zwierzęta z Lublina też są u nas grzebane, ale są też z innych części kraju np. Poznania, Krakowa czy Zakopanego. I dodaje: Oprócz psów i kotów, pogrzebane są u nas też inne zwierzęta. Najmniejsze – to rybka akwariowa, ale mamy też ptaki, szczury, świnkę, a także małpkę.

– W województwie lubelskim nie ma ani jednego cmentarza dla zwierząt – mówi Agnieszka Skałecka z Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Lublinie.

Ale są pewne plany. – Pomysł stworzenia w Kraśniku miejsca, gdzie mogłyby być grzebane zwierzęta domowe podpowiedzieli mi mieszkańcy. Sugerowali to przede wszystkim emeryci i renciści – osoby mieszkające w blokach – przyznaje miejski radny Krzysztof Ślusarz. – Na temat grzebowiska rozmawiałem już z panem burmistrzem. Nie powiedział „nie, ale wymaga to głębszej analizy prawnej i możliwości technicznych”.

– Pomijając kwestię utrzymania takiego grzebowiska, co wiąże się z nakładami finansowymi, musimy pamiętać, że jego utworzenie wymaga wielu uzgodnień, zwłaszcza środowiskowych i sanitarnych. Musi ono spełniać określone, dość restrykcyjne wymagania – przyznaje Wojciech Wilk, burmistrz Kraśnika. – Dziś trudno byłoby wskazać miejsce, gdzie można by grzebowisko dla zwierząt zlokalizować. Ale pracujemy nad nowym planem zagospodarowania przestrzennego miasta i postaramy się to miejsce znaleźć i je z takim właśnie przeznaczeniem w planie umieścić.

– Lokalizacja takiego grzebowiska musi być w takim miejscu, aby była pewność, że zakopanie zwłok zwierząt nie będą zagrażać zdrowiu ludzi i zwierząt, czyli np. nie dojdzie do zanieczyszczenia wód gruntowych ani nadmiernego rozwoju flory bakteryjnej powodującej procesy rozkładu. Nie będą mieć też dostępu zwierzęta dzikie i domowe – wylicza Agnieszka Skałecka. – W całej procedurze związanej z zakładaniem cmentarza dla zwierząt inspekcja weterynaryjna jest na samym końcu, po władzy samorządowej, inspekcji ochrony środowiska i państwowej inspekcji sanitarnej. Zezwolenie udzielane jest poprzez wydanie decyzji administracyjnej przez właściwego terytorialnie, dla miejsca prowadzenia działalności, powiatowego lekarza weterynarii, na podstawie której takie grzebowiska jest wpisywane do rejestru podmiotów nadzorowanych.

Poza Konikiem Nowym, cmentarze dla zwierząt są też w innych miejscach m.in. w Gorzowie Wielkopolskim, Toruniu, Bydgoszczy i Pile. – Na początku naszej działalności grzebaliśmy jedno lub dwa zwierzęta na miesiąc – opowiada Witold Wojda. – Później było ich coraz więcej. Po uruchomieniu krematorium w Warszawie niektórzy właściciele zwierząt zaczęli korzystać z takiego rozwiązania, ale są też tacy, którzy kremują zwierzęta, a później przywożą do nas urnę. Mamy dwa cmentarze dla zwierząt. Na pierwszym jest pogrzebanych ok. 10-12 tys. zwierząt, na drugim ok. 7-8 tys. Obecnie sporo jest tzw. dochowań. Czyli ktoś traci następne zwierzę i zostaje ono pochowane tam, gdzie jest pierwsze.

Zgodnie z obwiązującymi przepisami właściciel psa czy kota nie może zakopać zwłok swojego pupila w ogródku czy lesie.

– Utylizacja jest najbardziej powszechna i dostępna – przyznaje Jakub Iwanicki, współwłaściciel Krematorium dla zwierząt Lwie Serce. – Niektórzy właściciele psów czy kotów dopytują lekarzy weterynarii o to, co później dzieje się z ich zwierzęciem. I to jest różnie, wszystko zależy od firmy. Zwłoki zwierząt albo są utylizowane z odpadami medycznymi lub weterynaryjnymi, ale są też firmy, które utylizują tylko zwierzęta – domowe z gospodarskimi. W przypadku krematorium zwierzęcego właściciel może wybrać kremację indywidualną z odzyskaniem prochów zwierzęcia i wybraniem dla niego urny lub kremację grupową, gdzie, jeśli chce, może być pobrana tzw. symboliczna garść prochów z tejże kremacji kilku zwierząt domowych.

Miejsce jest, grzebowiska brak

Grzebowiska dla zwierząt nie doczekał się dotychczas nawet Lublin, chociaż apele w tej sprawie słychać od lat. Na razie wskazane zostało miejsce, w którym może powstać cmentarz dla zwierząt. Są to peryferyjne grunty przy ul. Torowej w dzielnicy Ponikwoda, tuż przy linii kolejowej biegnącej w kierunku Lubartowa. Takie miejsce zostało określone w studium przestrzennym, zatwierdzonym uchwałą Rady Miasta w lipcu 2019 r.

Cennik (przykłady)

  • pochówek małych zwierząt (do 10 kg) – 400 zł
  • pochówek dużych zwierząt (powyżej 40 kg) – 600 zł
  • kremacja – od 170 zł wzwyż
  • tablica – ok. 150 zł
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Najważniejsze zasady przy wyborze roweru dla dzieci

Najważniejsze zasady przy wyborze roweru dla dzieci

Wybór idealnego rowerka dla dziecka do podjęcia decyzji, który może mieć wpływ na rozwój motoryczny i z jazdy wstępnej. Rower nie tylko zapewnia bezpieczeństwo, ale także zapewnia równowagę i podstawowe bezpieczeństwo. W tym artykule omówimy kluczowe aspekty, które należy uwzględnić przy zakupie rowerka dziecięcego, aby zapewnić wygodę użytkownika, bezpieczeństwo i ilość gier.

Wnuk kontra Zwolak. Zamość wybierze prezydenta w niedzielę

Wnuk kontra Zwolak. Zamość wybierze prezydenta w niedzielę

Różnicą 2854 głosów zamościanek i zamościan Rafał Zwolak pokonał w pierwszej turze wyborów w Zamościu urzędującego prezydenta Andrzeja Wnuka. Czy tę przewagę uda mu się utrzymać również w drugiej i wygrać?

Wiosenna Dycha w niedzielę. Będą utrudnienia w ruchu

Wiosenna Dycha w niedzielę. Będą utrudnienia w ruchu

W związku z organizacją zawodów biegowych na dystansie 10 km w najbliższą niedzielę w Lublinie kierowców czekają utrudnienia w ruchu. Które ulice lepiej omijać?

Motor w niedzielę zagra w Legnicy z Miedzią. Ostatnia szansa rywali na szóstkę?

Motor w niedzielę zagra w Legnicy z Miedzią. Ostatnia szansa rywali na szóstkę?

Po serii udanych meczów z czołówką Motor zmierzy się z rywalem, który znajduje się poza strefą barażową. W niedzielę o godz. 15 piłkarze Mateusza Stolarskiego zagrają na wyjeździe z Miedzią Legnica.

Ostatnie starcie wyborcze na Zamojszczyźnie. Gdzie mieszkańcy idą do urn?
Wybory 2024

Ostatnie starcie wyborcze na Zamojszczyźnie. Gdzie mieszkańcy idą do urn?

W wielu miastach i gminach dawnego województwa zamojskiego wybory na burmistrzów i wójtów rozstrzygnęła już pierwsza tura. Ale nie wszędzie. Gdzie wyborcy pójdą do urn 21 kwietnia? I na kogo będą mogli oddać swój głos?

Kiedyś był rzecznikiem Czarnka, dziś Marek Wieczerzak chce zostać wójtem
Dzień Wschodzi
film

Kiedyś był rzecznikiem Czarnka, dziś Marek Wieczerzak chce zostać wójtem

Gorący pojedynek o fotel wójta Jastkowa. Marek Wieczerzak, kiedyś jeden z najbliższych współpracowników Przemysława Czarnka, gdy ten był wojewodą lubelskim, teraz chce rządzić podlubelską gminą.

Polski szpieg miał pomóc w zamachu na Zełenskiego

Polski szpieg miał pomóc w zamachu na Zełenskiego

Polak zatrzymany pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Rosji. Paweł K. miał zbierać informacje m.in. na temat zabezpieczenia lotniska Rzeszów-Jasionka.

Orlen Oil Motor Lublin kontra ebut.pl Stal Gorzów. Czas na domową inaugurację

Orlen Oil Motor Lublin kontra ebut.pl Stal Gorzów. Czas na domową inaugurację

Czas na domową inaugurację sezonu 2024 Orlen Oil Motoru. Lublinianie na dzień dobry przed własną publicznością zmierzą się z jednym z kandydatów do medali, a dodatkowo byłym klubem Bartosza Zmarzlika – ebut.pl Stalą Gorzów. Spotkanie zaplanowano na piątek (godz. 20.30). Transmisję będzie można obejrzeć na antenie Eleven Sports 1.

Wyborcza sensacja. Kamiński wystartuje do europarlamentu z lubelskiej listy?
galeria

Wyborcza sensacja. Kamiński wystartuje do europarlamentu z lubelskiej listy?

Mariusz Kamiński, były szef MSWiA w rządzie PiS może wystartować do europarlamentu z lubelskiej listy. Jego nazwisko rekomendował poseł Przemysław Czarnek.

Kontrole prędkości od rana w całej Polsce

Kontrole prędkości od rana w całej Polsce

W piątek (19 kwietnia) od rana w całym kraju rusza ogólnopolska akcja policyjna "Prędkość". Na drogach można spodziewać się wzmożonych kontroli.

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 19-21 kwietnia

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 19-21 kwietnia

Już w piątek kibice żużla po raz pierwszy w tym roku będą mieli okazję zobaczyć w akcji mistrzów Polski. Orlen Oil Motor zmierzy się z ebut.pl Stalą Gorzów (20.30). W sobotę lidera z Gdańska podejmą piłkarze Górnika Łęczna. A w niedzielę czeka nas kolejny odcinek "świętej wojny", czyli pojedynku MKS FunFloor Lublin z Zagłębiem Lubin.

Duże emocje w Radzyniu przed wyborczą niedzielą. Aktywista i artysta kontra polityk z PiS
wybory 2024

Duże emocje w Radzyniu przed wyborczą niedzielą. Aktywista i artysta kontra polityk z PiS

Z jednej strony społecznik i artysta, a z drugiej polityk silnie związany z PiS. W drugiej turze wyborów w Radzyniu Podlaskim Jakub Jakubowski zmierzy się z Jerzym Rębkiem, dotychczasowym burmistrzem. Wyniki z 7 kwietnia sugerują, że mieszkańcy chcą już zmiany.

Imprezy klubowe w Lublinie – 19-20 kwietnia
19 kwietnia 2024, 18:00

Imprezy klubowe w Lublinie – 19-20 kwietnia

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Imprezuje przez cały czas. Nic nie stoi na przeszkodzie. Weekend tuż, tuż. W gotowości są już wszystkie lubelskie kluby. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki przewodnik po najlepszych imprezach w mieście. Oto nasze propozycje.

Próba generalna multimedialnej fontanny. Jak wypadła?
Zdjęcia
galeria

Próba generalna multimedialnej fontanny. Jak wypadła?

To były testy, ale trzeba przyznać bardzo widowiskowe. Już niebawem pokazy na fontannie multimedialnej wrócą na stałe.

Ponad 60 wyborczych dogrywek. Gdzie druga tura w Lubelskiem?
WYBORY 2024

Ponad 60 wyborczych dogrywek. Gdzie druga tura w Lubelskiem?

Już w najbliższą niedzielę odbędzie druga tura wyborów samorządowych. W województwie lubelskim wójtów, burmistrzów i prezydentów wybierać będziemy w 66 miejscowościach, w tym w 7 gminach powyżej 20 tys. mieszkańców.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium