Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Krasnystaw

8 września 2020 r.
14:37

Niezwykłe odkrycie w Krasnymstawie. Samuraj chował się za ołtarzem

Autor: Zdjęcie autora agdy
Fragment obrazu J. Buchbindera
Fragment obrazu J. Buchbindera (fot. Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków )

Nie wiadomo ile lat spędził w ukryciu obraz malowany na zamówienie do kościoła w Krasnymstawie. Nikt okazałego płótna nie szukał, bo w ogóle zapomniano o jego istnieniu. Teraz pięknie odrestaurowana scena z życia św. Franciszka Ksawerego trafi na ścianę kaplicy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Czy można na całe dziesięciolecia zapomnieć o obrazie wysokim na ponad 4 metry i szerokim na 2 i pół metra? Można. Taka historia przydarzyła się w Krasnymstawie, w zabytkowym kościele pod wezwaniem św. Franciszka Ksawerego. Był rok 1907 kiedy Józef Buchbinder, bardzo wówczas znany i ceniony malarz, grafik, rysownik-ilustrator namalował obraz przedstawiający patrona krasnostawskiej świątyni.

Ponad sto lat później, podczas oględzin ołtarza głównego, po zdemontowaniu tabernakulum, odnaleziono monumentalny olej na płótnie.

– Unieruchomiony mechanizm zasuwy sprawił, że nie był odsłaniany od wielu lat. Świadomość o jego istnieniu zatarła się w pamięci wiernych. Przedstawia on św. Franciszka Ksawerego, jednego z założycieli zakonu jezuitów, udzielającego chrztu samurajowi. Identyfikację autora obrazu umożliwiła zachowana inskrypcja: Malował Józef Buchbinder 1907 r.”. Powszechne było przekonanie, że w ołtarzu głównym świątyni umieszczony został tylko XVIII wieczny obraz – „św. Franciszek Ksawery nauczający heretyków” – relacjonuje Dariusz Kopciowski, wojewódzki konserwator zabytków, który pokazał efekty zabiegów konserwatorów, którzy pracowali przy niespodziewanie odnalezionym obrazie. Autorami programu konserwacji obrazu byli: mgr Maciej Filip i mgr Aneta Filip z Rzeszowa.

Św. Franciszek Ksawery chrzci samuraja (fot. Lubelski Wojwódzki Konserwator Zabytków)

Ze względu na brak dostępu do obrazu nie był poddawany w przeszłości pracom konserwatorskim i zachował się w stanie pierwotnym czyli tak jak wyszedł z pracowni dobiegającego siedemdziesiątki artysty.

– Obraz po powrocie z konserwacji był eksponowany w kościele, żeby wierni mogli zobaczyć efekty. Teraz jest w kaplicy bocznej i tam zostanie powieszony. Nie wróci do ołtarza głównego, bo mechanizm odsłaniania nie działa – mówi ks. Henryk Stanisław Kapica, który był proboszczem, gdy zapomniane płótno Józefa Buchbindera zostało odnalezione. I to on podjął decyzję o niezwłocznym poddaniu dzieła zabiegom konserwatorskim.

– W naszym kościele jest kilka płócien tego bardzo cenionego malarza. Pojawiły się w świątyni gdy była odnawiana po tym jak zawalił się dach. To były czasy zaborów, carskie władze nie pozwalały na zbiórkę pieniędzy i remont. Wówczas dach zwieńczała kopuła, podobna do tej zdobiącej bazylikę św. Piotra w Rzymie czy kościół św. Anny w Krakowie. Była okazała, z pięcioma oknami. Niestety stan konstrukcji się pogarszał, ówczesny proboszcz odprawiał msze w cmentarnej kaplicy, by nie narażać wiernych. Którejś nocy kopuła runęła, wpadając do wnętrza. Huk był taki, że w oknach pobliskich budynków wyleciały szyby – opowiada ksiądz przypominając wydarzenia z historii parafii.

To wówczas zamówiono u Buchbindera obrazy. Wśród nich był ten ukazujący św. Franciszka Ksawerego, udzielającego chrztu samurajowi.

– Ołtarz z mechanizmem odsłania obrazów to nie jest nic szczególnego. Bywają w nich dwa a nawet trzy ruchome przedstawienia. Czasami wynikało to z tego, że kościół miał kilku patronów. W naszym kościele jest kilka takich ołtarzy – dodaje ks. Kapica, który podkreśla, że scena chrztu samuraja jest bardzo istotna. - W Japonii do której dotarł św. Franciszek samurajowie mieli wówczas wysoką rangę, porównywaną do pozycji księcia. Na obrazie jest też sportretowany św. Tomasz, któremu przypisuje się ewangelizację Azji.

Równie intrygująca jak historia kościoła przy ul. Piłsudskiego w Krasnymstawie i perypetie zaginionego obrazu jest biografia malarza, którego wiele wcześniejszych prac ozdabia między innymi pałac w Kozłówce. Z tym, że tamte płótna sygnował pseudonimem artystycznym „JB Mały”.

Józef Buchbinder (1839-1909) pochodził spod Siedlec, urodził się w żydowskiej rodzinie prowincjonalnego malarza, dekoratora i kopisty. Jako nastolatek wychowywał się w klasztorze bernardynów w Łukowie. Tam doceniono jego talent, umożliwiono wyjazd do Warszawy. Studiował w akademii drezdeńskiej, w Monachium, Paryżu i Rzymie. Miał 31 lat gdy zamieszkał w Warszawie. Oprócz tego, że malował, kilka lat był kierownikiem działu artystycznego „Tygodnika Ilustrowanego”. Współpracował także innymi czasopismami. Miał 18 lat gdy przyjął chrzest. Został pochowany na Powązkach.

Korzystałam z www.muzeumzamoyskich.pl

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Emmanuel Lecomte to jeden z liderów PGE Start Lublin

Czas na energetyczne derby. PGE Start kontra PGE Spójnia

Sponsorem Startu i Spójni jest PGE, dlatego w środowisku mówi się o „energetycznych” derbach. I właśnie energia będzie słowem kluczowym tej rywalizacji, która rozpocznie się o godz. 17.30.

Zdjęcie ilustracyjne

Wypadek na drodze wojewódzkiej. Trzy osoby poszkodowane

Na ten moment wiadomo, że jedna z osób poszkodowanych trafiła do szpitala. Nie miejscu trwają utrudnienia w ruchu.

Centrum nieprzejezdne. Idzie barwny korowód z okazji 3 maja
UTRUDNIENIA W RUCHU

Centrum nieprzejezdne. Idzie barwny korowód z okazji 3 maja

W sobotę 3 maja w Lublinie odbędzie się barwny korowód tańczący poloneza. Na kierowców w czasie obchodów święta czekają utrudnienia.

Zdjęcie ilustracyjne

Cień Sahrynia nad Tomaszowem. Pamięć kpt. Jachymka na celowniku

W lokalnej społeczności jest uważany za bohatera, który bronił polskiej ludności przed atakami UPA. Jednak jego działalność budzi kontrowersje wśród mniejszości ukraińskiej. Sprawą zajęli się radni Tomaszowa Lubelskiego.

Już w półfinale play-off Bogdanka LUK Lublin sprawiła niespodziankę eliminując mistrza Polski JSW Jastrzębski Węgiel. W finale zagra z wicemistrzem z Zawiercia

Bogdanka LUK Lublin zaczyna walkę o złoto z Aluron CMC Wartą Zawiercie

W pierwszym meczu finałowym play-off o mistrzostwo Polski Bogdanka LUK Lublin zmierzy się na wyjeździe z Aluron CMC Wartą Zawiercie. Pierwszy gwizdek środowego spotkania o godzinie 18.

Magda Balsam zaliczyła kolejny, niezły występ

PGE MKS FunFloor Lublin rozgromił Piotrcovię

Zgodnie z planem przebiegał wtorkowy mecz PGE MKS FunFloor z Piotrcovią. Lublinianki do przerwy prowadziły 16:8, a ostatecznie pokonały rywalki 34:19.

Po dwóch dniach imprezy w Lublinie AZS UMCS ma na koncie siedem medali

Mistrzostwa Polski w pływaniu: Są pierwsze złote medale dla AZS UMCS Lublin

Drugiego dnia mistrzostw Polski w pływaniu zawodnicy AZS UMCS wywalczyli dwa złote medale i jeden srebrny. W sumie, po dwóch dniach imprezy, która rozgrywana jest na Aqua Lublin mają na koncie siedem krążków.

Bartosz Wolski zostaje w Motorze

Motor Lublin przedłużył kontrakt z ważnym piłkarzem

Kolejny ważny zawodnik zostaje w Motorze na dłużej. We wtorek klub z Lublina poinformował, że kontrakt Bartosza Wolskiego został automatycznie przedłużony o jeden sezon, czyli do końca rozgrywek 25/26.

Dr Sławosz Uznański-Wiśniewski

Polak leci w kosmos. Jest oficjalna data startu misji

Dokładnie za miesiąc – 29 maja – Sławosz Uznański-Wiśniewski zostanie drugim Polakiem w Kosmosie. Będzie tam testował między innymi specjalny „hełm” z Lublina.

Na zdjęciu ekipa LSM, która wystąpi na tegorocznych Marleykach.
10 maja 2025, 21:00

Święto muzyki reggae – Marleyki 2025

Marleyki to bez wątpienia najweselsza stypa świata! To coroczne święto muzyki reggae i muzyczny hołd dla ojca założyciela, Roberta Nesty Marleya, znanego szerzej jako Bob Marley.

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Agencja Mienia Wojskowego ogłasza przetarg na sprzedaż powojskowego sprzętu i pojazdów. Kiedy? 8 maja. Na kupców czekają 152 pozycje o łącznej wartości blisko 500 tys. zł. Są samochody, łódź, maszyny, części zamienne, instrumenty muzyczne oraz drewno opałowe. Zyski ze sprzedaży trafią na Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych, z którego kupowane są nowoczesne urządzenia dla polskiej armii.

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

Wielu mieszkańców Lublina i Lubelszczyzny już w czwartek, 1 maja, rozpoczyna długi weekend. Teoretycznie 2 maja jest dniem pracującym, ale urzędy informują, że tego dnia nic nie załatwimy.

Tegoroczny Dzień Otwarty na WSPA

12 kierunków studiów licencjackich, inżynierskich i magisterskich. Rekrutacja na WSPA

Rozpoczęła się rekrutacja na studia w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie. Nowości to na przykład HR z wykorzystaniem narzędzi sztucznej inteligencji oraz Kryminologia i profilaktyka społeczna.

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams
NA POLIGONIE

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams

Pierwszy kurs dla czołgistów M1A1 Abrams prowadzony wyłącznie przez polskich instruktorów. Taki kurs właśnie rozpoczął się w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu (CSWL). Do tej pory polskich wojskowych uczyli specjaliści z USA.

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm
galeria
film

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm

Plac Litewski zamienił się w wielką, otwartą scenę taneczną. Mieszkańcy Lublina zatańczyli i świętowali Międzynarodowy Dzień Tańca. To była pierwsza tego typu impreza w naszym mieście.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium