Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kuchnia

4 kwietnia 2008 r.
11:27
Edytuj ten wpis

Ognista zupa z Węgier

Historia ognistej zupy zaczyna się w haremie...

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Najpierw turecki basza porwał Ilonę. Żołnierze węgierscy uwolnili nałożnicę Turka. Dziewczyna z wdzięczności oprowadziła ich po ogrodach i pokazała paprykę. Żołnierze zabrali nasiona. Od tamtej pory mówi się, że na ustach węgierskich dziewczyn jest boski ogień. Od ostrej papryki.
Po francuskiej sałacie mój chłop długo by nie pociągnął – napisała do nas czytelniczka. Do jedzenia sałaty na wiosnę namawialiśmy tydzień temu. Dziś zapraszamy na talerz ognistej, węgierskiej zupy. Żeby ją zrobić, pojechaliśmy z Magdą Fijałkowską z Radia Lublin do restauracji „Kwadrans” w Kazimierzu Dolnym.
Większość węgierskich dań rozpoczyna się podobnie. Do kociołka daje się kawałki boczku. Tłuszcz się topi, cebulę kroi się w kostkę, rzuca do garnka. Teraz na scenę wkracza czerwona papryka. Na końcu mięso.
Węgrzy byli narodem koczowniczym i z dawnej tradycji pozostał im zwyczaj przyrządzania potraw w bograczu, kociołku zawieszonym nad ogniem, pozwalającym przyrządzać potrawę pachnącą ogniem.
Ale ognistą węgierską zupę możecie zrobić sobie w kuchni. I niekoniecznie do tego trzeba mieć kociołek

Gotujemy

W kazimierskim Kwadransie
Czas odmierza kilkadziesiąt zegarów. W rozległej „szopie” rozłożonej niepodana Wisły była przez lata wypożyczalnia rowerów. Aż Aneta i Marcin Marciniakowie postanowili zrobić tu knajpę z muzyką na żywo. W Kwadransie króluje zupa ognista. Jej wielkim fanem jest Paweł Deląg.
– Spróbowałem jej na Węgrzech. Była boska. Najpierw zacząłem eksperymentować w domu. Posmakowała nam. Poszła do menu – mówi Marcin Marciniak.
W gotowaniu, pełnym tykających zegarów pomagał nam kot, który łasił się na wołowinę.
Składniki:
1 kg mielonej wołowiny, cebula, czerwona papryka, puszka czerwonej fasoli, puszka krojonych pomidorów, salami, sól, pieprz, słodka i ostra sproszkowana papryka, chili, tabasco, olej, łyżka masła, odrobina mąki.
Wykonanie:
Najpierw zmieliliśmy wołowinę na maszynce. To ważne. Wtedy zupa bardzo szybko się gotuje.
Magda podsmażyła mięso na oleju. Kiedy się zrumieniło, wrzuciliśmy go do rondla z wodą, zielem angielskim, całym pieprzem i liściem bobkowym. Gotowaliśmy kwadrans na wolnym ogniu.
Magda pokroiła paprykę w grubą kostkę, cebulę w piórka i poddusiła na patelni. Marcin dodał warzywa do gotującej się wołowiny. Wrzuciłem pomidory, przyprawy. Po 10 minutach dodaliśmy osączoną i wypłukaną fasolę.
Kiedy po kuchni roznosił się oszałamiający zapach, roztopiliśmy masło z mąką i niewielką ilością oleju. Zrobiliśmy zasmażkę i zaprawiliśmy zupę. Dla wydobycia smaku dodaliśmy do garnka płaską łyżeczkę cukru trzcinowego.
Do misek wkroiliśmy salami.
Zalaliśmy zupą. Jeszcze po 3 krople tabasco i ognista zupa była gotowa.
Smacznego.

List z Węgier:)

Dotarł do nas:
Szanowna Redakcjo!
Gratuluję rubryki i pomysłów.!
Ostatnio czytałam nt.bajgli.
Głowę bym sobie dała uciąć, że chodzi o strucle a tutaj proszę obwarzanki.!
Od dłuższego już czasu mieszkam na Węgrzech a pochodzę z Lublina.
Często zaglądam na Pana stronę. Życzę powodzenia i smakowitej kuchni, ale co to jest czulent to nie wiem. Z niecierpliwością czekam na przepis.
Pozdrowienia.Gömöri Miklósné Ulka
Węgry Pécs
Też pozdrawiam.

Pozostałe informacje

Bartosz Śpiączka po raz trzeci w karierze został piłkarzem Górnika Łęczna

Bartosz Śpiączka w Górniku Łęczna czyli do trzech razy sztuka

Górnik Łęczna szybko zapełnił lukę po Przemysławie Banaszaku. W środę wieczorem zielono-czarni poinformowali, że kontrakt z klubem podpisał Bartosz Śpiączka, dla którego będzie to już trzecie podejście do gry na stadionie przy Alei Jana Pawła II

16 lipca 2025: Przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen przedstawia propozycję Wieloletnich Ram Finansowych (WRF) opiewającą na prawie dwa bilionów euro

Miliardy dla Polski. Będziemy największym beneficjentem w nowym budżecie UE?

Unijny komisarz ds. budżetu Piotr Serafin poinformował w środę, że Polska, mimo że przez ostatnie lata bardzo szybko się rozwijała, pozostanie największym beneficjentem narodowych programów w przyszłym wieloletnim budżecie Unii Europejskiej. Chodzi przede wszystkim o politykę spójności i rolnictwo.

Nazwisko nowego dyrektora CKF Stylowy w Zamościu powinniśmy poznać przed końcem wakacji

Będzie w kim wybierać. Siedmioro chętnych do kierowania kinem

Aż tylu kandydatów zgłosiło się do konkursu na stanowisko dyrektora Centrum Kultury Filmowej w Zamościu. Rozstrzygnięcie powinno nastąpić przed końcem wakacji.

Motor Lublin kontra Arka Gdynia. Kibicu, po meczu wróć autobusem

Motor Lublin kontra Arka Gdynia. Kibicu, po meczu wróć autobusem

Przed nami początek sezonu 2025/2026. W pierwszym meczu piłkarze Motoru Lublin przed swoimi kibicami zmierzą się z Arką Gdynia. Po spotkaniu do domu będzie można wrócić autobusem.

Nogi same rwą się do tańca. Przed nami potańcówka w Skansenie
19 lipca 2025, 19:30

Nogi same rwą się do tańca. Przed nami potańcówka w Skansenie

W zeszłym roku potańcówki w Skansenie były prawdziwym hitem. W tym roku organizatorzy również zapraszają na taneczny parkiet.

Ministrowie spraw zagranicznych Polski – Radosław Sikorski (w środku), Litwy – Kęstutis Budrys (z prawej strony) i Ukrainy – Andrij Sybiha podczas konferencji prasowej po spotkaniu z okazji obchodów 5. rocznicy powołania Trójkąta Lubelskiego
galeria

Sikorski: Trójkąt Lubelski udziela i będzie udzielał wsparcia bohatersko walczącej Ukrainie

Szef MSZ Radosław Sikorski podkreślił w środę w Lublinie, że Polska zapewniła Ukrainie już 45 pakietów różnego rodzaju uzbrojenia i amunicji. – Pracujemy nad kolejnymi dostawami – dodał minister.

Plażowicze nad Zalewem Zemborzyckim w pierwszych latach jego istnienia
STARE ZDJĘCIA
galeria

Zalew Zemborzycki ma już 51 lat. Wspomnienia z budowy i wielkiego otwarcia

Plany jego powstania pojawiły się już kilkanaście lat po II wojnie światowej, ale wtedy inne inwestycje miały pierwszeństwo. Jednak po wielkiej powodzi w latach 60. wrócono do nich. Ostatecznie budowę Zalewu Zemborzyckiego ukończono w lipcu 1974 roku i dziś to "lubelskie morze" kończy 51 lat.

Hrubieszów, liczący obecnie ponad 17 tys. mieszkańców to najdalej wysunięte na wschód miasto Polski. Jest położony nad Huczwą, dopływem Bugu, w odległości zaledwie 5 km od granicy z Ukrainą

Trzy lata na wydanie 80 mln. W mieście wiele się zmieni i sporo przybędzie

Łatwiej chyba powiedzieć, czego w Hrubieszowie nie będzie za trzy lata, niż wymienić długą listę przedsięwzięć zaplanowanych do realizacji z funduszy szwajcarskich. Projekt miasta został tak wysoko oceniony, że samorząd będzie miał do wydania ponad 80 mln zł.

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Koniec oczekiwania na nowego selekcjonera. W środę Polski Związek Piłki Nożnej oficjalnie potwierdził, że naszą kadrę narodową poprowadzi Jan Urban

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca
22 sierpnia 2025, 0:00

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca

To jeden z największych festiwali kultury tradycyjnej w Polsce. W dniach od 22 do 24 sierpnia będą koncerty, warsztaty taneczne i muzyczne i wystawy z dziełami sztuki ludowej z różnych krajów. 19 edycja Festiwalu Re:tradycja - Jarmark Jagielloński będzie odsłoną związana z tańcem tradycyjnym.

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a z pewnością ucieszy mieszkańców, zwłaszcza działkowiczów korzystających z przystanku w Styrzyńcu. Gmina postawi tu wiatę przystankową.

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie
galeria

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie

Były odznaczenia i awanse na wyższe stopnie, a 35 nowo przyjętych do służby funkcjonariuszy złożyło ślubowanie – tak w środę zakończyły się Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie.

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

29-latek z powiatu parczewskiego miał w pomieszczeniach gospodarczych arsenał broni i amunicji. Teraz grozi mu za to nawet 8 lat więzienia.

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

W środę rano na drodze między Końskowolą a Sielcami spacerowały sobie trzy konie. Za ich nie dopilnowanie właściciel dostał mandat.

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie
galeria

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie

W środę przed południem po centrum Lublina poruszało się kilka kolumn rządowych. Do miasta zjechali ministrowie spraw zagranicznych Polski, Litwy i Ukrainy, którzy spotkali się na lubelskim zamku w ramach 5. rocznicy powołania „Trójkąta Lubelskiego”.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium