Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kuchnia

24 lutego 2019 r.
11:17

Regionalne przysmaki. TOP 10 najsmaczniejszych produktów w Lubelskiem

Wybór łatwy nie jest, bo nasze województwo przoduje w ilości przysmaków wpisanych na Listę Produktów Tradycyjnych prowadzoną przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W dodatku mamy na tej liście produkty unikalne, których nie ma na listach innych województw. Wybór najsmaczniejszej dziesiątki jest subiektywny - i jak zwykle przedstawiamy ją w porządku alfabetycznym.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Podawany z ziemniakami kraszonymi słoniną to jedna z najlepszych zup w naszym regionie. Szukajcie jej przede wszystkim w Poniatowej, bo danie jest specjalnością tutejszych gospodyń. Słodycz czereśni (stare odmiany), starannie dobrane przyprawy (goździki, cynamon, skórka cytrynowa) oraz świeże zioła sprawiają, że barszcz nie ma sobie równych.

W naszym regionie spotkacie także barszcz wiśniowy, barszcz śliwkowy (w Kazimierzu Dolnym) na dymionych śliwkach, podawany z kluseczkami oraz wonną zupę jabłkową na świeżych i suszonych jabłkach.

Cebularz lubelski

Wedle legendy cebularze powstały w Kazimierzu Dolnym z miłości. Biedna Żydówka Esterka, zapytana przez króla Kazimierza Wielkiego, czy ma coś do jedzenia, miała odpowiedzieć: Nie mam nic, tylko trochę mąki i cebuli, ale zaczekaj. Szybko zarobiła ciasto i podjęła króla gorącymi wypiekami.

Dziś cebularz jest sławny w Europie, zazdroszczą nam go inne regiony. 23 lipca 2014 roku Komisja Europejska opublikowania rozporządzenie rejestrujące nazwę Cebularz lubelski (ChOG) w rejestrze chronionych nazw pochodzenia i chronionych oznaczeń geograficznych. Dzięki temu nasz cebularz 37. polskim produktem chronionym w Unii.

Cydr sadownika z Mikołajówki

Cydr czyli szlachetny polski jabłecznik to część polskiej kultury kulinarnej i historii. Powstaje w wyniku fermentacji soku jabłkowego na „dzikich” drożdżach, znajdujących się na skórce jabłek. W Polsce mamy boom na cydry, a ten z Mikołajówki powstaje na soku tłoczonym z kilku starych odmian jabłek.

Flaki piaseckie

I nie tylko. Obok cebularza to najbardziej znana gorąca przystawka w Polsce. Jan Piotr Norblin, malarz i rysownik sprowadzony do Polski przez Czartoryskich, jedne z obrazów zatytułował „Kobieta sprzedająca flaki”. Najsłynniejsze są flaki piaseckie, których legendę stworzył Ryszard Sieczkarz w restauracji Rarytas.

Ale najbardziej smakowite są „Flaki po urzędowsku” przyrządzone na delikatnym rosole z kaczki, obficie okraszone prawdziwkami, doprawione całą gamą przypraw z orientalnym imbirem.

Gryczak janowski

Czyli piróg gryczany z kaszy gryczanej i sera wypiekany w okolicach Janowa Lubelskiego, Godziszowa, Biłgoraja. Oskar Kolberg pisał, że piróg janowski pieczony z mąki hreczanej „wydobyty z pieca, macza się on w świeżym roztopionym maśle i póki jeszcze ciepły, spożywa”.

Świetny na gorąco, pyszny na zimno - został rozsławiony przez Roberta Makłowicza, który jest jego wielkim admiratorem. Obok gryczaka mamy jaglaka, piróg z kaszy jaglanej i sera, który można pomylić ze smakowitym sernikiem.

Kulebiak generałowej Kickiej

Danie z legendą. Sam kulebiak pochodzi z kuchni rosyjskiej, nasz z okolic Jaszczowa. Zawdzięczamy go generałowej Natalii Kickiej, która podejmowała nim gości. Starorosyjski kulebiak w formie strucli nadziewano farszem z kaszy gryczanej, kapusty, jajek, a nawet gotowanych ryb. Kulebiak generałowej kryje w sobie lekki farsz warzywno mięsny. Danie jest znakomite: szukajcie kulebiaka w powiecie łęczyńskim i Milejowie. W Lublinie kulebiak generałowej zjecie w restauracji Hotelu Piano, gdzie cudownie przyrządza go Piotr Huszcz.

Oranżada z Kąkolewnicy

Produkowana jest od 1957 roku w Wytwórni Wód Gazowanych, której założycielem był mieszkaniec Rudnika, Tadeusz Jędruszczak. Od 20 lat produkcją kąkolewnickiej oranżady zajmuje się syn Tadeusza, Edmund, w kolejce czeka wnuk Michał. Oranżada o smaku malinowym i cytrynowym ma niebywały smak, nie ma sztucznych barwników i konserwantów - jej twórcom udało się zakląć w butelce smaki dzieciństwa.

Sękacz podlaski

Tradycja jego wypieku wywodzi się z czasów królowej Bony. Dziś zagłębiem sękaczy jest miejscowość Huszcza w gminie Łomazy. I choć masowe wypieki odbywają się już nad grzałką elektryczną, to najbardziej poszukiwany jest sękacz pieczony nad żywym ogniem.

Szyneczka z karpia z Pustelni

To jeden z największych przysmaków regionalnej kuchni. Delikatne filety z karpia pozbawione ości wędrują do solanki, następnie formuje się z nich małe szyneczki, które wędzą się w dymie olchowym. Można je nabyć w Gospodarstwie Rybackim Pstrąg Pustelnia, gdzie po ryby przyjeżdżają restauratorzy z Warszawy. Szyneczka z karpia niebywale smakuje na zimno i na gorąco. Znajdziecie ją w najlepszych restauracjach Lublina i regionu. Doskonała na kanapki, na przystawkę zimną i gorąco sprawdzi się także jako pyszne danie obiadowe.

Żurawinówka biłgorajska

Rubinowa barwa i cudowny i żurawinowy bukiet. W tradycji ludowej żurawinówka biłgorajska, momocka czy janowska uznawana była za środek leczniczy. Zachowało się wiele przepisów żurawinówki. W jednej ze starych ksiąg kucharskich czytamy:
„Żurawinowe jagody na bagnach uzbieraj, kiedy mróz pierwszy je lekko zwarzy. Do domu przynieś, na misę rzuć i na kuchni postaw, niechaj przywiędną. Dalej do butla rzuć, spirytusem zalej, wody przegotowanej dolej i na 3 tygodnie spokój daj. Po tem syropu cukrowego z miodem dodaj, śliwowicą zapraw i na pół roku daj odpocząć, niech się wybornie maceruje. A gdy to nastąpi przez muślin cedź i do butelek rozlej. Krzepko zakorkuj i lakiem oznacz. Używaj z umiarem jako lekarstwa przedniego na uderzenia gorącości do głowy i krwi przepływu regulację skuteczną."

Polska kuchnia w Lublinie. Gdzie dobrze zjesz? [TOP 10]

Gdzie zjeść dobre pierogi? TOP 10 miejsc w Lublinie

Pozostałe informacje

Premier Donald Tusk

Donald Tusk w orędziu: tworzymy armię, jakiej Polska nie miała od wieków, super silną i nowoczesną – armię do wygrywania

Czasy są trudne, do polityki światowej wraca niepewność, brutalność i egoizm; wojna przestała być abstrakcją - podkreślił w czwartkowym orędziu telewizyjnym orędziu premier Donald Tusk. – Czy mamy się bać? Nie. My mamy być silni – dodał. Zapewnił też: tworzymy armię, jakiej Polska nie miała od wieków.

Hans Nielsen: Motor to faworyt do mistrzostwa Polski

Hans Nielsen: Motor to faworyt do mistrzostwa Polski

Rozmowa z Hansem Nielsenem, legendarnym żużlowcem Motoru Lublin

Zarzuty dla ojca i syna po ataku na ratowników medycznych w Łukowie

Zarzuty dla ojca i syna po ataku na ratowników medycznych w Łukowie

Zarzuty znieważenia i naruszenia nietykalności cielesnej usłyszał ojciec oraz syn, którzy mieli zaatakować ratowników medycznych na oddziale ratunkowym w Łukowie. Według ustaleń byli zniecierpliwieni długim oczekiwaniem na udzielenie pomocy. Obaj byli trzeźwi.

Lutnia Piszczac zainkasowała komplet punktów w spotkaniu z Unią Żabików

W środę i czwartek rozegrane zostały mecze 23. kolejki bialskiej klasy okręgowej

Podział punktów w spotkaniu LZS Sielczyk z Az-Bud Komarówka Podlaska. Orlęta Łuków z nowym trenerem rozbiły Absolwenta Domaszewnica. Victoria Parczew lepsza od Orła Czemierniki

Uciekać przed komendantem – zły pomysł
Kraśnik

Uciekać przed komendantem – zły pomysł

Dynamiczny pościg za przestępcą po ulicach  Kraśnika – sceny jak z filmu akcji miały dziś miejsce przed południem w tym mieście. Uciekał przestępca poszukiwany do odbycia kary pozbawienia wolności. W bezpośrednim pościgu uczestniczył funkcjonariusz w cywilu oraz zastępca komendanta powiatowego policji w Kraśniku, który jako pierwszy ujął 30-letniego rzezimieszka.

Premier Donald Tusk (z prawej) w towarzystwie posła Michała Krawczyka

Dziś o godzinie 20 premier Donald Tusk wygłosi orędzie

Premier Donald Tusk wygłosi w czwartek o godzinie 20 orędzie – potwierdza podsekretarz stanu w kancelarii premiera Agnieszka Rucińska.

ChKS Chełm rozpoczyna decydującą walkę o awans do PlusLigi

ChKS Chełm rozpoczyna decydującą walkę o awans do PlusLigi

Pierwszy mecz finału play-off z Mickiewiczem Kluczbork w piątek o godzinie 17.30

Zalety i wady ruletka czatów randkowych

Zalety i wady ruletka czatów randkowych

Jeśli jesteś aktywnym użytkownikiem Internetu, bardzo dobrze wiesz, że czat wideo nie jest już nowym formatem randek online. Pierwsze losowe wideo czaty Omegle i Chatroulette zostały uruchomione w 2009 roku i szybko zyskały popularność. Nie tylko dzięki temu, że są one wygodne, ale także dlatego że to zupełnie sposób na randkę.

Trenowali przed majówką. Skutecznie – 24 punkty i pożegnanie z prawem jazdy

Trenowali przed majówką. Skutecznie – 24 punkty i pożegnanie z prawem jazdy

Trwa długi, majowy weekend. Nad bezpieczeństwem na drogach czuwają policjanci ruchu drogowego. Nawet częste kontrole nie zastąpią rozsądku kierowców. Przekonali się o tym dwaj szoferzy. Tuż przed majówką jeden z nich „zarobił” jednorazowo 24 punkty karne, a drugi stracił prawo jazdy.

21 lat w Unii
galeria

21 lat w Unii

1 maja obchodzimy 21. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Z tej okazji przed budynkiem LUW przy ul. Spokojnej w Lublinie nastąpiło uroczyste podniesienie na maszty flag oraz odegranie hymnów Polski i UE.

W sobotę 24 maja wieczorem centrum miasta Puławy zamieni się w rajdowy odcinek specjalny
Puławy

Zbliża się Rajd Nadwiślański. Ściganie wraca na ulice Puław

W sobotę i niedzielę, 24 i 25 maja, odbędzie się Rajd Nadwiślański. Jeden z odcinków specjalnych, tak jak przed laty, poprowadzony zostanie ulicami Puław. Na kibiców czekać będzie również strefa artystyczno-gastronomiczno-piknikowa.

Briefing prezydent Michała Litwiniuka

"Haniebny happening Grzegorza Brauna". Prezydent Białej Podlaskiej potępia zdjęcie flagi Ukrainy

Prezydent Michał Litwiniuk (PO) potępia „haniebny happening” Grzegorza Brauna w Białej Podlaskiej i zapowiada, że flaga Ukrainy ponownie zawiśnie na fasadzie ratusza. W środę na wiecu wyborczym zwolennicy kontrowersyjnego polityka za jego namową przy użyciu drabiny ściągnęli flagę z budynku urzędu.

Grzegorz Braun (z prawej) ma kłopoty. Uchylenia jego immunitetu domaga się szef resortu sprawiedliwości
polityka

Adam Bodnar chce ukarania Grzegorza Brauna. Za zabranie ukraińskiej flagi

Ekscesy Grzegorza Brauna nie pozostaną bezkarne - oświadczył dzisiaj minister sprawiedliwości Adam Bodnar, odnosząc się do zachowania polityka w szpitalu w Oleśnicy oraz na wiecu w Białej Podlaskiej.

Grafika stworzona przy użyciu SI
magazyn

"Umiem rozmawiać o sensie życia i tworzyć sonety"

O tym czy jest sztuczna inteligencja, do czego służy, jak widzi ludzi i przyszłość społeczeństwa rozmawiamy ze...sztuczną inteligencją. Na nasze pytania odpowiada Chat GPT w wersji 4.o - najpopularniejszy model językowy na świecie.

Zamkowe owce z Janowca rozpoczęły wypas
przyroda

Zamkowe owce z Janowca rozpoczęły wypas

Tuż przed długim weekendem majowym do Janowca wróciły owce. Jest ich 43, a ich zadaniem jest pielęgnacja zamkowego krajobrazu poprzez poprawę tzw. bioróżnorodności parku.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium