Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kuchnia

21 września 2014 r.
0:01
Edytuj ten wpis

Smak Wisznic. Dania z dyni

0 0 A A

Złota jesień w pełni. Zapraszamy na kulinarną wyprawę do Wisznic, gdzie w okolicach rośnie najwięcej dyń w Polsce. W kilku odmianach. Jedne nadają się na zupę, drugie na warzywny garnek, jeszcze inne na konfiturę i marynatę. Tak jak w Prowansji pola lśnią fioletami, tak w Wisznicach mienią się odcieniami pomarańczy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Jak dojechać do Wisznic? Na Lubartów, przez malowniczy Ostrów, potem królewskim szlakiem przez Parczew. Zwróćcie uwagę na Dolinę Zielawy oraz przydrożne restauracje. Moja ulubiona to Gospoda w Podedwórzu. Chyba jedyna knajpa w regionie, gdzie podaje się ryby rano złowione przez wędkarzy. Można trafić na liny, które podane w śmietanie zachwycą podniebienia najwytrawniejszych smakoszy.

Co zobaczyć w Wisznicach

Zanim zaczniecie polowanie na dynie, warto zaplanować sobie czas na kilka ważnych zabytków w samych Wisznicach i okolicy. Zobaczcie kościół pod wezwaniem Św. Jerzego i Wniebowzięcia NMP w Wisznicach; to dawna cerkiew unicka. I obowiązkowo niesamowity cmentarz w centrum miasta z grobami rodziny Kraszewskich. Ciekawą świątynię zobaczycie w Polubiczach. W Horodyszczu jest drewniana dzwonnica i plebania.

Fascynujący jest także szlak legend. W lesie Lipowe jest miejsce nazwane Duże Bagno. Według miejscowych podań straszy tam dziewczynka ubrana na biało. Szukajcie także w przewodnikach Dworskiego Krzyża. To okrągły, betonowy słup z metalowym krzyżem na szczycie. Według legend wykonano go kiedyś ze złota.

Warto także na mapie znaleźć Cerkwisko. To średniowieczny gród znajdujący się obok Zielawy. Ponoć zapadł się pod ziemię, a kiedy świtem przyłożyć ucho do ziemi - słychać bicie dzwonów.

Atrakcji jest więcej. Wystarczy zatrzymać się w którejś z przydrożnych wsi, znaleźć ławeczkę na której siedzą gospodarze i posłuchać wspomnień. A następnie wyruszyć na polowanie.

Polowanie na dynie

Wisznice są stolicą dyniowych upraw w Polsce. A Lubelszczyzna uchodzi za dyniowe zagłębie. Dynia to roślina jednoroczna, łodyga ma kilka metrów długości, owoce mogą ważyć po kilkadziesiąt kilogramów.

Dlaczego w Wisznicach rosną najsmaczniejsze dynie w Polsce? Decyduje o tym nasłonecznienie, odpowiednia wilgotność i minerały w ziemi. Z dynią jest jak z winoroślą, czerpie smak z ziemi, powietrza, słońca.

Jak polować na dynie? Znaleźć gospodarza, popytać o gatunki i kupić na nasiona. I na jedzenie. Gospodarz podpowie, która dynia nada się na zupę, która na drugie, która na deser.

Kiedy dynie przyjadą do domu, za długo trzymać ich na parapecie nie można, bo mogą spleśnieć. Najlepiej je obrać, wybrać pestki (to witaminowy skarb), pokroić w kostkę, zapakować w woreczki i zamrozić. Żeby po rozmrożeniu dynia była jak świeża, należy rozmrozić ją w mleku.

Wisznicka zupa z dyni

Jest prosta w przyrządzeniu, bardzo smaczna i ma imbirowy smak. Miejscowe gospodynie podają proporcje "na oko”, bo wszystko trzeba dodawać z wyczuciem, żeby na pierwszym planie zawsze była dynia.

Składniki: 1 słodka dynia, woda, sos sojowy, gałka muszkatołowa, pieprz, imbir, listki pietruszki.
Wykonanie: dynię ugotować w osolonej wodzie i rozgnieść. Doprawić do smaku sosem sojowym, gałką muszkatołową, pieprzem i imbirem. Posypać siekaną pietruszką.

Co do zupy? Mogą być grzanki, mogą być lane kluski, może być bagietka posmarowana czosnkowym masłem. Podstawowy przepis na dyniową można (i należy) modyfikować. Można dodać pokrojone w kostkę ziemniaki, można podsmażony boczek.

Mi osobiście bardzo pasują do zupy dyniowej sery. Można na finał zaprawić zupę serkami topionymi (koniecznie ziołowymi), można dodać parmezanu. Można także wzbogacić zupę dyniową kołdunami z mięsem lub pierożkami ziemniaczanymi, uprzednio podsmażonymi na oliwie.

W Wisznicach jadłem także zupę dyniową, do której podano kawałek babki ziemniaczanej.

Babka do dyni

Babka ziemniaczana ma swoje święto Supraślu. Tam odbywają się Mistrzostwa Świata w pieczeniu kiszki i babki ziemniaczanej.

Składniki:1,5 kg ziemniaków, 30 dag cebuli, 20 dag boczku, 3 jaja, 3 łyżki mąki, 4 łyżki oleju, bułka tarta, majeranek, kminek, sól, pieprz.

Wykonanie: obrać ziemniaki. Połowę zmiksować, połowę zetrzeć na drobne wiórki, włożyć do dużej miski i wymieszać. Posiekaną cebulę i boczek udusić na oleju. Do ziemniaków wbić jaja, wsypać 3 czubate łyżki mąki i wymieszać. Na koniec dodać łyżkę majeranku, sól, pieprz i inne przyprawy. Dużą formę wysmarować tłuszczem, obficie obsypać bułka tartą i wypełnić masą ziemniaczaną. Piec 2 godziny w temperaturze około 150 C°. Baka najlepsza jest na gorąco prosto z pieca podana ze śmietaną. Doskonała jest na zimno. Do zupy dyniowej należy pokroić ją w kostkę i podsmażyć na złoto. Zresztą babka ziemniaczana podsmażona na drugi dzień jest najlepsza na świecie.
Pierogi ziemniaczane po wisznicku

SKŁADNIKI: Farsz: 0,5 kg wędzonego boczku, 2 kg ziemniaków, 2 cebule, sól , pieprz, zielona pietruszka, 1/2 szklanki mleka. Ciasto: 3 szklanki mąki, 1 żółtko, 1 łyżka stołowa oleju, 1 łyżeczka soli.

WYKONANIE: ziemniaki zetrzeć na drobnej tarce. Odsączyć sok. Dodać sól, pieprz, zieloną pietruszkę i mleko. Pokrojony boczek i cebulę podsmażyć. Tak przygotowanym farszem napełnić przygotowane wcześniej ciasto. Gotować w lekko osolonej wodzie aż do wypłynięcia pierogów. Podajemy ze śmietaną, z boczkiem, z masłem. Jeszcze lepsze są podsmażone na złoto. Uwaga: ziemniaczany farsz można pół na pół zmieszać z farszem dyniowym. Wtedy dopiero zacznie się smakowa jazda.
Podlaskie knedle ze śliwkami

SKŁADNIKI: 1 kg ziemniaków, 25 dag mąki pszennej, 2 łyżki mąki ziemniaczanej, 2 jajka, sól.

WYKONANIE: ziemniaki ugotować i przepuścić przez maszynkę lub praskę. Do wystudzonych dodać mąkę, jajka, sól, zrobić ciasto. Formować łyżką okrągłe knedle, nadziewając każdy śliwką bez pestki. W miejsce pestki wsypać trochę cukru. Zlepić i gotować w lekko osolonej wodzie aż wypłyną. Podawać bezpośrednio po ugotowaniu polane masłem lub posypane zrumienioną bułką tartą lub śmietaną.
Knedle śliwowe najlepsze są z wody. A spróbujcie podsmażyć na je maśle na chrupiąco. Na Podlasiu spotkałem się z obyczajem, kiedy do miski knedli podano powidła śliwkowe.
Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

MKS FunFloor podejmie w hali Globus MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski

MKS FunFloor podejmie w hali Globus MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski

Po porażce z Zagłębiem Lubin lubelskie szczypiornistki skupiają się na obronie drugiego miejsca w tabeli

Cztery dni egzaminów. Trzeba zdać i można być radcą prawnym
ZDJĘCIA
galeria

Cztery dni egzaminów. Trzeba zdać i można być radcą prawnym

80 osób w Lublinie zasiadło we wtorek do komputerów i przystąpiło do egzaminu na radcę prawnego. Przyszłych adeptów w zawodzie czekają zagadnienia z wybranych dziedzin prawa oraz etyki zawodowej.

Miliony już na koncie miasta. Za rok mieszkańców wozić będą elektryki

Miliony już na koncie miasta. Za rok mieszkańców wozić będą elektryki

Wyniki konkursu już były, teraz wielka kasa jest już na koncie miasta. W planach są nie tylko zakupy autobusów elektrycznych.

Nagroda w konkursie IKEA? Lepiej uważać. Bo to oszustwo

Nagroda w konkursie IKEA? Lepiej uważać. Bo to oszustwo

Miała wygrać, a straciła. 52-latka padła ofiarą oszustów działających metodą "na nagrodę w konkursie Ikea".

Zmarł Bogusław Smolik. "Włodawa straciła jednego ze swoich najznakomitszych obywateli"

Zmarł Bogusław Smolik. "Włodawa straciła jednego ze swoich najznakomitszych obywateli"

Nie żyje Bogusław Smolik, były dyrektor, a także pracownik Włodawskiego Domu Kultury i miejscowego muzeum.

Górnik Łęczna zaprasza na dni otwarte swojej Szkoły Mistrzostwa Sportowego

Górnik Łęczna zaprasza na dni otwarte swojej Szkoły Mistrzostwa Sportowego

Datę dziewiątego maja powinni zapisać w swoich kalendarzach wszyscy, którzy kochają grać w piłkę i marzą o karierze sportowej. Właśnie tego dnia Górnik Łęczna organizuje dni otwarte w swoim Liceum

Przez wieś, jak po wyścigowym torze. Motocyklista "zarobił" mandat i punkty karne

Przez wieś, jak po wyścigowym torze. Motocyklista "zarobił" mandat i punkty karne

W jednej wiosce natknął się na oznakowany radiowóz, ale minął go i pojechał dalej. W drugiej namierzyli go policjanci z wideorejestratorem. A że jechał zdecydowanie za szybko, to nie uszło mu to na sucho.

Srebro dla lubelskich terytorialsów

Srebro dla lubelskich terytorialsów

Reprezentacja z 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej została wicemistrzem w biegu na orientację. Mundurowi musieli wykazać się w sprincie, sztafecie czy w odczytywaniu mapy.

Ostatnia chwila na skorzystanie z oferty Restaurant Week
NASZ PATRONAT

Ostatnia chwila na skorzystanie z oferty Restaurant Week

Jeszcze tylko do środy potrwa festiwal Restaurant Week. W tym wydarzeniu na Lubelszczyźnie udział bierze 20 restauracji.

Jerzy Żytkowski (organizator rozgrywek Pod koszami Dziennika Wschodniego): Medal jest najmniej ważny

Jerzy Żytkowski (organizator rozgrywek Pod koszami Dziennika Wschodniego): Medal jest najmniej ważny

Rozmowa z Jerzym Żytkowskim, organizatorem rozgrywek Pod koszami Dziennika Wschodniego im. Andrzeja Wawrzyckiego

Ekologiczne meble z palet na Politechnice Lubelskiej

Ekologiczne meble z palet na Politechnice Lubelskiej

Studenci wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej z okazji Dnia Ziemi budowali ekologiczne ławeczki z palet. Posłużą im one w trakcie przerw.

Umowa podpisana ponad rok temu, a remontu dworca PKP nie widać

Umowa podpisana ponad rok temu, a remontu dworca PKP nie widać

Ponad rok temu Łuków zawarł umowę z kolejową spółką na remont nieczynnego dworca PKP. Od tego czasu nic się nie dzieje. Ale kolej ma już pewien konkret.

Wyprzedzał na przejściu dla pieszych. Był nietrzeźwy
film

Wyprzedzał na przejściu dla pieszych. Był nietrzeźwy

Radzyńska policja zatrzymała nietrzeźwego kierowcę Opla, który wyprzedzał inny pojazd tuż przed przejściem. Oprócz wysokiego mandatu, może długo posiedzieć za kratkami.

Próbowała przemycić półszlachetne kamienie. Miały być ozdobą akwarium

Próbowała przemycić półszlachetne kamienie. Miały być ozdobą akwarium

Podróżna tłumaczyła, że to zwyczajne kamienie ozdobne, które miały wypełnić jej akwarium. W Terespolu udaremniono przemyt 8 kg Czaroitu.

Zawodniczki Cementu-Gryfa Chełm wróciły z mistrzostw Polski z medalami

Zawodniczki Cementu-Gryfa Chełm wróciły z mistrzostw Polski z medalami

Zmagania toczyły się w kategorii U 20 i U 23. Na najwyższym stopniu podium stanęły Alicja Nowosad, Olga Padoshyk i Daniela Tkaczuk. Natomiast wicemistrzyniami kraju zostały Wiktoria Kamela i Marta Gajowniczek

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium