Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

16 kwietnia 2007 r.
17:00
Edytuj ten wpis

Dla dbających i zadbanych

Właściciele siedmiu zabytkowych obiektów odbiorą w środę wyróżnienia m.in. za wzorowo przeprowadzone prace konserwatorskie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Nagrody zostały przyznane w dwóch konkursach: wojewódzkiego i generalnego konserwatora zabytków
W tegorocznej, ósmej edycji wojewódzkiego konkursu o "Laur Konserwatorski” wyróżniono czterech właścicieli zabytków. Natomiast w konkursie generalnego konserwatora zabytków - "Zabytek zadbany” uhonorowano trzy obiekty z Lubelszczyzny. Nagrody zostaną wręczone w środę, w Teatrze im. Juliusza Osterwy, na spotkaniu z okazji Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków. Poza tymi wyróżnieniami akt uznania za Pomnik Historii otrzyma Zespół Pałacowo-Parkowy w Kozłówce oraz historyczny zespół architektoniczno-urbanistyczny Lublina. Natomiast nagrodę Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków "Conservator Ecclesiae” im. ks. prof. Janusza Pasierba odbierze ks. Adam Lewandowski, proboszcz lubelskiej archikatedry, a srebrne medale "Gloria Artis” trafią do rąk Haliny Landeckiej, wojewódzkiego konserwatora zabytków i arcybiskupa Abla.

Laureaci konkursu \"Zabytek Zadbany”:


Kościół pw. Św. Stanisława Biskupa (dawna cerkiew pw. Św. Mikołaja) w Jarczowie na Zamojszczyźnie

To jedyna na Zamojszczyźnie cerkiew z dzwonnicą nad kruchtą. W latach dziewięćdziesiątych w sąsiedztwie XVIII-wiecznej budowli wzniesiono nowy kościół, a cerkiew przestała być użytkowana. Prace konserwatorskie rozpoczęły się w 2005 roku od wymiany dachu, rozebrania i odtworzenia dzwonnicy. Następnie wymieniono m.in. okna, oczyszczono i zabezpieczono ściany budynku.

Klasztor Paulinów we Włodawie

Kompleks budynków na potrzeby wspólnoty Paulinów powstał na początku XVIII wieku. W 1864 roku ukazem carskim wspólnota zakonna we Włodawie została zlikwidowana. Paulini odzyskali klasztor na początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku i rozpoczęli gruntowny remont mocno zniszczonego obiektu. Przywrócono m.in. dawny układ pomieszczeń, odtworzona została kamienna tablica inskrypcyjna zawierająca akt fundacyjny i klasztorny wirydarz.

Archikatedra Lubelska

Kapituła konkursu doceniła przeprowadzone w ciągu ośmiu ostatnich lat prace konserwatorskie w świątyni oraz zaangażowanie w nie proboszcza ks. Adama Lewandowskiego. W tym czasie zabezpieczono fundamenty budowli, przeprowadzono remont konstrukcji kopuł i pokrycia dachowego. Ważnym elementem renowacji wnętrza była konserwacja XVIII-wiecznej polichromii Józefa Majera, remont, modernizacja oraz ekspozycji krypt grobowych biskupów lubelskich (z konserwacją unikatowych w skali europejskiej szat grobowych i biżuterii) oraz remont skarbca.

Nagrodzeni \"Laurem Konserwatorskim”:


Rektor kościoła pw. Św. Ducha w Kraśniku za konserwację i restaurację kościoła rektoralnego

Kompleksowe prace remontowe wnętrza XVIII wiecznej budowli rozpoczęły się siedem lat temu. Odrestaurowano m.in. ołtarz główny, ołtarze boczne oraz ambonę przywracając im pierwotną kolorystykę. Inwestorem byli dwaj rektorzy kościoła: ks. Andrzej Majchrzak oraz jego następca Adam Bab. Całość prac prowadził konserwator dzieł sztuki Roland Róg.

Parafia rzymskokatolicka pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Łukowie za konserwację i restaurację wnętrza kościoła parafialnego

Prace konserwatorskie w pochodzącym z XVII-wieku kościoła trwały dwa lata. Prowadzone były z inicjatywy proboszcza ks. Tadeusza Dzięgi. Objęły wymianę posadzki, malowanie ścian i konserwacje wyposażenia: ołtarza głównego, bocznych, ambony, chrzcielnicy, obrazów, rzeźb, malowideł ściennych

Kresy Sp. z o.o. za konserwację i restaurację dawnego Domu Wikariuszy w Lublinie

Budynek w 1996 roku kupiła Spółka Kresy (wtedy 50 proc. udziałów miał Janusz Palikot). Pod koniec lat dziewięćdziesiątych rozpoczęto się kapitalny remont (od piwnic po dach zabytku), który ocalił jeden z najstarszych budynków mieszkalnych Lublina. Prace w 100 proc. sfinansowała spółka Kresy, której całość udziałów ma obecnie Janusz Palikot.

Parafia pw. Św. Mikołaja w Szczebrzeszynie za konserwację i restaurację wnętrza kościoła parafialnego

Kościół pochodzi z pierwszej połowy XVII wieku. Prace remontowo-konserwatorskie przy elewacji i wnętrzu kościoła rozpoczęły się siedem lat temu. Dawny blask odzyskała m.in. ambona, ołtarz główny i boczne. A wnętrze prezbiterium wzbogacono m.in. o tron biskupi czy witraży nawiązując motywami dekoracyjnymi do wyposażenia kościoła. Inicjatorem prac był ks. Andrzej Pikula, a wykonawcami konserwatorzy - Stanisław Filip i Maciej Filip

Pozostałe informacje

Auto szorowało po asfalcie

Jechał gratem na zakazie

Policjanci z ryckiej drogówki pełnili służbę na terenie Dęblina. Na ulicy Kockiej zauważyli osobowe renault, które tylnym zderzakiem niemalże ocierało o nawierzchnię. Wszystko wskazywało na to, że pojazd jest poważnie uszkodzony i nie ma prawa jeździć po drodze publicznej.

W Lublinie powinni mieć wolne do środy, czyli opinie po złotym medalu siatkarzy Bogdanki LUK
ZDJĘCIA
galeria

W Lublinie powinni mieć wolne do środy, czyli opinie po złotym medalu siatkarzy Bogdanki LUK

Czwarta po rundzie zasadniczej PlusLigi Bogdanka LUK Lublin w sobotę wywalczyła pierwszy w historii klubu tytuł mistrza Polski. Jak spotkanie i ten sezon oceniają siatkarze i eksperci?

PGE MKS FunFloor zakończył występy u siebie wygraną z Gnieznem

Udane pożegnanie, PGE MKS FunFloor Lublin bez problemów pokonał rywalki z Gniezna

Szczypiornistki PGE MKS FunFloor w niedzielny wieczór pożegnały się ze swoimi kibicami. W ostatnim, domowym meczu sezonu 24/25 lublinianki pokonały w hali Globus MKS URBiS Gniezno 36:31. Bohaterką spotkania była Magda Balsam, która rzuciła aż 11 bramek.

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Mamy już tylko matematyczne szanse na baraże

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Mamy już tylko matematyczne szanse na baraże

Górnik Łęczna w niedzielę przegrał w Niecieczy z Bruk-Bet Termaliką i jego szanse na zajęcie miejsca w strefie barażowej spadły do minimum. Jak spotkanie podsumowali szkoleniowcy obydwu ekip?

Milenium Koronacji Bolesława Chrobrego w Lublinie. Historyczne widowisko na miarę tysiąclecia
ZDJĘCIA
galeria

Milenium Koronacji Bolesława Chrobrego w Lublinie. Historyczne widowisko na miarę tysiąclecia

Biało-czerwone flagi, średniowieczni wojowie i echo hymnu rozbrzmiewające w sercu miasta – tak Lublin świętował jedną z najważniejszych rocznic w historii Polski.

Cyklista w drodze do więzienia

Napadł na lombard, czmychnął na rowerze. Teraz nie pojeździ nawet 7,5 roku

Kryminalni z lubartowskiej komendy zatrzymali 26-latka, który pod koniec kwietnia b.r. wtargnął do jednego z miejscowych lombardów i ukradł tacę ze złotą biżuterią. Z łupem w ręku złodziej uciekł, odjeżdżając rowerem. Pokrzywdzony właściciel oszacował wówczas straty na kilkanaście tysięcy złotych.

Rowerowa wiosna w Świdniku

Rowerowa wiosna w Świdniku

To lepsze i zdrowsze rozwiązanie od siedzenia w domu przez komputerem. Władze Świdnika zachęcają dzieci i młodzież do aktywnego spędzania czasu. Służy temu akcja „Rowerowa Wiosna w Świdniku”.

Justyna Szafranek i Dorota Krać z Polskiego Związku Niewidomych w Lublinie podkreślają, że najwięcej barier powoduje zbyt mała świadomość na temat specyfiki dysfunkcji wzroku Codzienne bariery to nie tylko schody, ale porzucone hulajnogi i krawężniki
Magazyn

Codziennych barier jest coraz mniej. Osoby z niepełnosprawnościami mogą żyć jak inni

Miasto rozbudowuje infrastrukturę, oferuje asystentów, dostosowuje szkoły i wspiera edukację. Ale osoby z niepełnosprawnością wciąż wskazują na bariery, które dla innych są niewidoczne.

Wicelider był za mocny. Górnik Łęczna przegrał w Niecieczy z Bruk-Bet Termaliką

Wicelider był za mocny. Górnik Łęczna przegrał w Niecieczy z Bruk-Bet Termaliką

Kibice, którzy wspierają Górnika Łęczna od kilku ładnych lat doskonale wiedzą, że mecze zielono-czarnych z Bruk-Bet Tetmaliką Nieciecza bywają bardzo emocjonujące. Tak też było w niedzielę. Popularne „Słoniki” wygrały u siebie 3:1, ale spotkanie było zdecydowanie bardziej emocjonujące i zacięte niż wskazuje na to wynik

Kamil Ożarowski chce pomóc wychowankom domu dziecka w Zwierzyńcu

Opuści salon masażu i ruszy przez Polskę. Robi to dla dzieci

Pomysł: Pokonać na nartorolkach Polskę od Zakopanego po Hel. Cel: Pomóc potrzebującym dzieciom, chorym i z domów dziecka. Dlatego właśnie Kamil Ożarowski, właściciel salonu masażu z Zamościa podjął się "Biegu po uśmiech". Wspiera go Stowarzyszenie Dwa Domki.

Piknik był niebywałą frajdą dla dzieci
ZDJĘCIA
galeria

Transportowa niedziela z historią i przyszłością – Piknik Europejski na Placu Zamkowym

Zamek, zabytki i… Ikarus. W niedzielne popołudnie Plac Zamkowy w Lublinie zamienił się w kolorową zajezdnię pełną uśmiechów, zabawy i miejskiej mobilności z przeszłości i przyszłości. Wszystko za sprawą Europejskiego Pikniku Transportowego 2025 – flagowego wydarzenia lokalnych obchodów Dni Funduszy Europejskich.

Za nimi ostatni dzień jazdy. Cykliści ścigali się w centrum Lublina
ZDJĘCIA
galeria

Za nimi ostatni dzień jazdy. Cykliści ścigali się w centrum Lublina

Ponad 80 zawodników z Polski i różnych stron świata ściga się w Lublinie podczas „XXVIII Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego Tandemów" oraz VI "Hetman Paracycling Cup o Puchar Marszałka Lubelszczyzny”.

Majówka na ostro. Rzut Beretem rozbujał Lublin
Foto
galeria

Majówka na ostro. Rzut Beretem rozbujał Lublin

W Rzucie Beretem majówka nabrała rumieńców szybciej niż policzki po trzecim drinku. Było głośno, gorąco i z odrobiną szaleństwa – czyli dokładnie tak, jak lubicie. Zobaczcie, kto rzucił beretem... i resztą garderoby oraz jak się bawił Lublin.

Świdnik wpuści miliony w kanalizację

Świdnik wpuści miliony w kanalizację

Przedsiębiorstwo Komunalne Pegimek przygotowuje największy w historii spółki program inwestycyjny, czyli gruntowną przebudowę sieci wodno-kanalizacyjnej w Świdniku. Będzie to kosztować blisko 53 mln zł, a jego realizacja planowana jest na lata 2025-2034.

Boso, ale wesoło, czyli Cejrowski w trasie
WIDEO
film

Boso, ale wesoło, czyli Cejrowski w trasie

Wojciech Cejrowski odwiedził Lublin z nowym stand-up’em podróżniczym. Choć znany jest z podróżniczych opowieści i kontrowersyjnych wypowiedzi, tym razem stawia na stand-up – ale w zupełnie innym stylu niż ten, do którego przyzwyczaili nas polscy komicy.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium