Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

15 sierpnia 2024 r.
11:06

Spotkajmy się nad wodą. Zapraszamy do Wałowic koło Józefowa nad Wisłą

Autor: Zdjęcie autora BAS
(fot. BAS)

To będzie już siódmy przystanek naszej wakacyjnej akcji "Spotkajmy się nad wodą". Tym razem wybierzemy się nad królową polskich rzek. W najbliższą sobotę (17 sierpnia) zapraszamy do Wałowic w gminie Józefów nad Wisłą. Będą gry i zabawy oraz konkursy z nagrodami. O pyszne jedzonko zadba miejscowe Koło Gospodyń Wiejskich, a na koniec porwiemy Was do potańcówki pod gwiazdami.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Od końca czerwca na naszych łamach pokazujemy miejsca w województwie lubelskim, które warto odwiedzić latem, gdzie nad wodą można udanie i aktywnie wypocząć. Nasza akcja rozpoczęła się 29 czerwca w Okunince nad Jeziorem Białym. Później z czerwonym namiotem „Dziennika Wschodniego” zawitaliśmy nad Zalew Kraśnicki, Jezioro Firlej, do Zwierzyńca, nad Jezioro Bialskie do Białki oraz do Zoom Natury nad janowskim zalewem. Tym razem wybierzemy się nad Wisłę, królową polskich rzek.

ZESPÓŁ PAŁACOWO-PARKOWY HR. ROSTWOROWSKICH Pałac i park powstały najprawdopodobniej równocześnie z miastem, które w 1687 r. na prawie magdeburskim założył Andrzej Potocki. Miał stanowić jego siedzibę. Przebudowany po 1881 r. oraz przed II wojną światową. Wskutek działań wojennych popadł w ruinę i dopiero w latach 60-tych ubiegłego wieku przeszedł gruntowny remont. Obecnie w pałacu znajduje się siedziba urzędu gminy Józefów nad Wisłą. (fot. BAS)

W sobotę od godziny 15 szukajcie nas przy świetlicy w Wałowicach w gminie Józefów nad Wisłą. Czekamy na wszystkich, którzy będą chcieli uczestniczyć w naszej zabawie, konkursach i zawodach sportowych m.in. Bumper Ball i przeciąganiu liny z nagrodami: akcesoriami plażowymi m.in. piłkami, kółeczkami, okularami przeciwsłonecznymi, torbami oraz niespodziankami od naszych partnerów.

Dla najmłodszych będą dmuchańce. Będzie można zajrzeć do policyjnego radiowozu, a także wozów strażackich. O podniebienia zadba miejscowe Koło Gospodyń Wiejskich. Posłuchać dobrej muzyki i odpocząć na leżakach będzie można w strefie Radia Eska. Na koniec zaplanowaliśmy potańcówkę pod gwiazdami.

Burmistrz Paweł Grabek zaprasza do Józefowa nad Wisłą oraz okolicznych miejscowości w gminie (fot. BAS)

– Warto się z nami spotkać 17 sierpnia nad wodą w miejscowości Wałowice, bo to przede wszystkim możliwość do integracji mieszkańców, do wymiany wszelkiego rodzaju poglądów, doświadczeń, do wspólnej zabawy. Wszystkich serdecznie zapraszam – mówi Paweł Grabek, burmistrz Józefowa nad Wisłą.

Przy okazji naszej akcji, w każdym z miejsc gdzie jesteśmy, gorąco zachęcamy do odwiedzania atrakcji turystycznych w okolicy. A tych nie brakuje w samym Józefowie nad Wisłą, a także w niewielkiej odległości od miasteczka, które ma już blisko 340-letnią historię.

 

KOŚCIÓŁ PW. BOŻEGO CIAŁA Barokowa świątynia z 1730 roku, ufundowana przez syna zmarłego fundatora, Józefa Potockiego. Kościół konsekrowany 14 września 1743 r. przez biskupa krakowskiego Jana Aleksandra Lipskiego. Jednonawowy na planie prostokąta z dwiema wieżami, skierowanym fasadą na wschód, z wyodrębnioną kryptą przeznaczoną na miejsce pochówku bernardynów, których klasztor w stylu barokowym wzniesiony był razem z kościołem. Świątynia ucierpiała zarówno podczas I wojny światowej (zniszczoną odbudowano jeszcze przed 1927 rokiem), jak i II wś (w 1944 r. spłonęła). (fot. BAS)

 

– Gorąco zachęcam do odwiedzenia naszej gminy. Znajdziemy tutaj głównie zabytki o charakterze o charakterze sakralnym, przepiękne kościoły w samym Józefowie nad Wisłą oraz w miejscowości Rybitwy, gdzie jak podają źródła parafia istniała już w 1326 roku, a jej uposażenie stanowiła dziesięcina, pola uprawne, łąki i dochód z dwóch karczm. Po przejściu właścicieli Rybitw, Ossolińskich na kalwinizm był tu od lat 80. XVI wieku do lat 40. XVII silny ośrodek protestancki. Przed 1637 rokiem zaczął funkcjonować zbór kalwiński. Do końca XIX wieku istniał przy parafii szpital dla ubogich, a w XVIII w. zaczęło działać bractwo szkaplerzne. Warto zajrzeć też do miejscowości Prawno, gdzie znajduje się murowana świątynia wzniesioną na miejscu starszej, drewnianej budowli, spalonej w latach 60. XX wieku od uderzenia pioruna. Do nowego kościoła ze starszej świątyni zostały przeniesione zabytkowe obrazy umieszczone w ołtarzach. Zachował się również stojący zegar. Pamiętajmy, że znajdujemy się na Wisłą. Nie brakuje tutaj przepięknych widoków. Będąc w okolicy koniecznie trzeba odwiedzić kamieniołomy w miejscowości Kaliszany-Kolonia z zapierającym dech widokiem na dolinę Wisłę. Kierując się z Józefowa nad Wisłą drogą wojewódzką w kierunku miejscowości Basonia i Wałowice także możemy podziwiać uroki królowej polskich rzek – dodaje burmistrz Grabek i zaprasza do odwiedzenia Józefowa nad Wisłą i okolic.

KAMIENIOŁOM KALISZANY-KOLONIA Nieczynny kamieniołom „Piotrawin” jest największym na Małopolskim Przełomie Wisły. Jego malownicza ściana ma od 30 m do ponad 40 m wysokości i ok. 1 km długości. Górna część zbocza ponad kamieniołomem to doskonały punkt widokowy na dolinę Wisły i jej zachodni brzeg oraz… Góry Świętokrzyskie. Tuż przy drodze z Józefowa nad Wisłą do Kamienia zlokalizowany jest parking oddalony zaledwie kilkadziesiąt metrów od punktu widokowego. Na terenie kamieniołomu można zobaczyć ślady morskich bezkręgowców: głowonogi, małże, ślimaki, jeżowce, gąbki i koralowce. (fot. BAS)

Partnerem naszej akcji w Wałowicach koło Józefowa nad Wisłą są: Województwo Lubelskie, Klub Uczelniany AZS UMCS, Radio Eska, Gmina Józefów nad Wisłą i burmistrz Paweł Grabek oraz Bank Spółdzielczy w Józefowie nad Wisłą.

Do zobaczenia w sobotę w Wałowicach w gminie Józefów nad Wisłą.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Bogdanka LUK Lublin wygrała na wyjeździe z ZAKSĄ Kędzierzy-Koźle 3:0

Bogdanka LUK Lublin pozostaje w grze o półfinał

W drugim meczu ćwierćfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle 3:1. Tym samym do wyłonienia półfinalisty konieczne będzie trzecie spotkanie, w niedzielę, w Lubinie. Początek o godzinie 14.45

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

LNBA: Potrzebne będą trzecie mecze

W sobotę rozegrano drugie mecze półfinałowe w Konferencji A. Zwycięstwa odniosły w nich zespoły Patobasket i Matematyki, co oznacza, że do wyłonienia finalistów będą potrzebne trzecie spotkania.

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie
koncert
5 kwietnia 2025, 19:00

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie

W lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt w sobotę, odżyje duch Seattle lat 90. Ze sceny popłyną brudne gitarowe brzmienia i chropowate wokale – zupełnie jak w klubach Seattle sprzed trzech dekad. Znów powrócą wspomnienia przy takich utworach jak: „Smells Like Teen Spirit”, „Would”, „Jeremy”, „Alive”, „Black Hole Sun” i innych. To nie będzie zwykły koncert, lecz muzyczna podróż w czasie: w rocznicę śmierci Kurta Cobaina i Layne’a Staleya Lublin odda im szczególny hołd.

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Szybkie, drogie i luksusowe. Przerobione i dopieszczone. Plus pokazy stuntu i driftu, czyli dwa dni z motoryzacją w najlepszym wydaniu. W weekend w Lublinie: Moto Session 2025.

Filip Wójcik to kolejny zawodnik, który zostaje w Motorze na następny sezon

Kolejny piłkarz Motoru Lublin podpisał nowy kontrakt

W ostatnich dniach Motor Lublin przedłużył umowy z trzema piłkarzami. Najpierw nowe kontrakty podpisali: Michał Król i Mathieu Scalet, a we wtorek żółto-biało-niebiescy poinformowali, że w klubie zostaje także Filip Wójcik. Wszyscy związali się z beniaminkiem PKO BP Ekstraklasy na kolejny rok.

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.
foto
galeria

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.

Trwają przygotowania do sobotniej premiery „Niewiarygodnej historii Małej S.” w lubelskim Teatrze im. J. Osterwy. Będzie to pierwszy – po dłuższej przerwie – spektakl przeznaczony dla najmłodszej widowni.

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi
ZDJĘCIA

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi

Egzamin jest bardzo długi i trudny - mówi przewodniczący komisji. Po studiach i trzech latach aplikacji przyszedł czas na cztery dni egzaminów z różnych zagadnień prawa. W Lublinie rozpoczął się egzamin adwokacki.

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej elektrowni jądrowej – poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Obecny plan zakłada, że prąd z pierwszej polskiej elektrowni jądrowej popłynie do sieci w 2036 roku.

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS
ZDJĘCIA
galeria

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS

Cukiernik, optyk, ratownik medyczny, czy klasa psychologiczno-medyczna. Przed nami egzamin ósmoklasisty, a potem wybór szkoły średniej. Zespół Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego zaprosił swoich potencjalnych, przyszłych uczniów.

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji
ZDJĘCIA
galeria

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji

Magia i Fantazja – takie było hasło tegorocznej, XIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fryzjerskiego „Najlepszy uczeń w zawodzie fryzjer”. Uczestnicy konkursu puścili wodzę fantazji i swoje wyobrażenia przełożyli na włosy modelek.

Łukowskie PEC

Brakuje milionów i nie mogą ruszyć z budową elektrociepłowni. Będzie wniosek

Łukowskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej nie może ruszyć z budową nowej elektrociepłowni, bo oferty firm są droższe niż założony kosztorys. Miasto szuka nowych możliwości w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie
(Nie)Wyparzona Gęba
film

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie

Po 25 latach milczenia Igor Jaszczuk wraca na scenę – bez presji wytwórni, za to z wielką autentycznością. Jego najnowszy singiel „Baobab” to nostalgiczna podróż do czasów młodości, spotkań pod drzewem, które stało się symbolem twórczych początków. Artysta, znany jako autor hitów dla innych, zaśpiewa własnym głosem.

Aleksandra Tomczyk

Aleksandra Tomczyk zostaje w Lublinie

Chociaż od dłuższego czasu nie ma jej w składzie MKS FunFloor, to Paweł Tetelewski nie wahał się przedłużyć umowy z Aleksandrą Tomczyk. 30-letnia rozgrywająca podpisała nowy kontrakt, chociaż na razie musi skupić się na leczeniu kontuzji.

Jedną z atrakcji Dnia otwartego na Politechnice Lubelskiej był tunel aerodynamiczny
galeria

Politechnika Lubelska: Informatyka, innowacje i rekrutacja

Był tunel aerodynamiczny i programowanie robotów. Były długopisy 3D i e-oko w inżynierii. A przede wszystkim: była możliwość lepszego poznania uczelni. Jak wyglądał Dzień Otwarty na Politechnice Lubelskiej?

Inspektor Andrzej Mioduna
KADRY

Komendant Wojewódzki Policji w Lublinie ma nowego zastępcę

Inspektor Andrzej Mioduna był komendantem w Janowie Lubelskim i w Zamościu. Teraz objął stanowisko p.o. Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium