Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

10 grudnia 2008 r.
11:16
Edytuj ten wpis

Zjedliśmy tonę zatrutego smalcu?

0 5 A A

Smalec z dioksynami trafił na Lubelszczyznę. Sanepid sprawdza do jakich sklepów dotarł i czy został już… zjedzony. Najprawdopodobniej tłuszcz wyprodukowano ze skażonej, irlandzkiej słoniny.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
- Trudno teraz powiedzieć, jaka ilość dioksyn znalazła się w smalcu, ale można już powiedzieć, że na pewno nie zaszkodziła tym, którzy ewentualnie go zjedli - zapewnia Barbara Sawa-Wojtanowicz, kierownik sekcji żywienia lubelskiego sanepidu.

- Nawet jakby ktoś zjadł jednorazowo całą kostkę, nic mu się nie stanie.

O tym, że na Lubelszczyznę trafiła partia skażonego smalcu poinformowały służby weterynaryjne.

- Smalcu jest tylko tona - uspokaja Jan Sławomirski, wojewódzki lekarz weterynarii w Lublinie. - Można powiedzieć, że jesteśmy szczęściarzami, bo zakażone produkty w zasadzie omijają nasz region.

Skażona partia dotarła do hurtowni Publimar jeszcze w październiku. - Sprawdziliśmy hurtownię i okazało się, że podejrzanego smalcu już tam nie ma.

Czekamy teraz na listę sklepów, do których trafił - mówi Sawa-Wojtanowicz. I podkreśla, że to na hurtowni spoczywa obowiązek wycofania podejrzanego towaru ze sklepów.

Producentem skażonego smalcu jest firma Agropol z Łodzi. Tłuszcz powstał ze słoniny pochodzącej z Irlandii. Jak udało nam się ustalić, teraz produkcja odbywa się już krajowych surowców.

Smalec był pakowany w opakowania po 250 gramów. - Sprawdzamy czy towar, który do nas trafił, był skażony - dowiedzieliśmy się w hurtowni Publimar. - Wyniki poznamy w czwartek. Przedstawimy wtedy też listę punktów, gdzie trafił smalec.

Wczoraj rano próbki smalcu dotarły do Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach. Mimo że smalec to przetopiony boczek i słonina, dioksyny mogły w nim przetrwać. Giną dopiero w temperaturze powyżej 1100 st. C.

- Badanie może potrwać kilka dni - zapowiada prof. Tadeusz Wijaszka, dyrektor PIWet. - To jedyne próbki z województwa lubelskiego z podejrzanym mięsem sprowadzonym do Polski z Irlandii. W tej chwili badamy około 15 próbek pochodzących z innych części kraju - dodaje Wijaszka.

W poniedziałek okazało się, że do Polski trafiła wieprzowina z Irlandii, w której mogą znajdować się trujące dioksyny. W sumie ponad 600 ton mięsa znalazło się w sklepach w woj. mazowieckim, łódzkim i wielkopolskim. Próbki mięsa z tych miejsc trafiły już do puławskiego laboratorium, które je przebada.

Dioksynami kilka lat temu próbowano otruć Wiktora Juszczenkę, dzisiaj prezydenta Ukrainy. - To substancja, która szkodzi dopiero wtedy, kiedy jest długotrwale spożywana. A partia mięsa, która trafiła do Polski to naprawdę niewiele - mówi Wijaszka. (PAB)

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 5

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
hurtownnik / 18 grudnia 2008 r. o 18:59
Hm... a gdzie jest pozostałą część mięsa jedną firmę wykazali po nazwie czy to "kozioł ofiarny" kto ma w tym cel ???
A gdzie była nasza "boska" weterynari skoro mineło już 2 miesiące od wyprodukowania smalcu, ktoś tu czegoś nie dopilnował no to trzeba przedsiębiorce pokopać, i co z kontroli weterynaryjnych jak oni nic nie potrafią upilnować (banda która tylko stołki grzeje i nie robi tego co powinna). Pytam gdzie jest pozostałe mięso ???
Avatar
~gość~ / 10 grudnia 2008 r. o 22:18
Kiedyś była ptasia grypa - przelatywały nad Polska ptaki które przenosza wirusa H5 itd
Firmy drobiarskie plajtowały .
ciekawe komu teraz zależy na tej zadymie w mediach i w TVN o produktach , kto chce coś ugrac.
Przecież to UE miał wprowadzic bezpieczeństwo zywnosci i żywienia a co sie okazuje najwiekszy syf maja u siebie a ci co chca się szybko dorobic wezma wszystko aby zostało pare groszy.
Avatar
Gość / 10 grudnia 2008 r. o 15:58
Po co ta panika? Przecież podkreślają, że aby doszło do zatrucia trzeba by było zjeść tego naprawdę dużo. Chemia jest teraz we wszystkim czy nam się to podoba czy nie.
Avatar
charkie / 10 grudnia 2008 r. o 12:51
Dziękuje po raz kolejny. Juz wyrzuciłem wszystkie proszki do pieczenia teraz mam powyrzucać wszystkie smalce z wagą 250 "GRAM"
bo jak zwykle o bardziej dokładnych informacjach nie ma co pisać.
Wiecie pismaki że do jednego sklepu w polsce trafił jeden towar, który był czy jakiś niepewny i teraz go ktoś wycofuje chyba że by nie wycofał bo już go ktoś kupił i ewentualnie na coś zachoruje i wtedy jakis pismak z jakiejś gazety coś napisze.
Avatar
redachtór / 10 grudnia 2008 r. o 11:55
>Smalec był pakowany w opakowania po 250 gram....
Proponuję,aby red (?) tom podjął naukę np.na wieczorówce,gdyż:
1 gram
2...3....4 gramy
5...6 .....itd gramów
A więc powiinno być w opakowaniach po 250 graMÓW
Avatar
hurtownnik / 18 grudnia 2008 r. o 18:59
Hm... a gdzie jest pozostałą część mięsa jedną firmę wykazali po nazwie czy to "kozioł ofiarny" kto ma w tym cel ???
A gdzie była nasza "boska" weterynari skoro mineło już 2 miesiące od wyprodukowania smalcu, ktoś tu czegoś nie dopilnował no to trzeba przedsiębiorce pokopać, i co z kontroli weterynaryjnych jak oni nic nie potrafią upilnować (banda która tylko stołki grzeje i nie robi tego co powinna). Pytam gdzie jest pozostałe mięso ???
Avatar
~gość~ / 10 grudnia 2008 r. o 22:18
Kiedyś była ptasia grypa - przelatywały nad Polska ptaki które przenosza wirusa H5 itd
Firmy drobiarskie plajtowały .
ciekawe komu teraz zależy na tej zadymie w mediach i w TVN o produktach , kto chce coś ugrac.
Przecież to UE miał wprowadzic bezpieczeństwo zywnosci i żywienia a co sie okazuje najwiekszy syf maja u siebie a ci co chca się szybko dorobic wezma wszystko aby zostało pare groszy.
Avatar
Gość / 10 grudnia 2008 r. o 15:58
Po co ta panika? Przecież podkreślają, że aby doszło do zatrucia trzeba by było zjeść tego naprawdę dużo. Chemia jest teraz we wszystkim czy nam się to podoba czy nie.
Avatar
charkie / 10 grudnia 2008 r. o 12:51
Dziękuje po raz kolejny. Juz wyrzuciłem wszystkie proszki do pieczenia teraz mam powyrzucać wszystkie smalce z wagą 250 "GRAM"
bo jak zwykle o bardziej dokładnych informacjach nie ma co pisać.
Wiecie pismaki że do jednego sklepu w polsce trafił jeden towar, który był czy jakiś niepewny i teraz go ktoś wycofuje chyba że by nie wycofał bo już go ktoś kupił i ewentualnie na coś zachoruje i wtedy jakis pismak z jakiejś gazety coś napisze.
Avatar
redachtór / 10 grudnia 2008 r. o 11:55
>Smalec był pakowany w opakowania po 250 gram....
Proponuję,aby red (?) tom podjął naukę np.na wieczorówce,gdyż:
1 gram
2...3....4 gramy
5...6 .....itd gramów
A więc powiinno być w opakowaniach po 250 graMÓW
Zobacz wszystkie komentarze 5

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Legenda będzie miała swój turniej siatkarski w Lublinie

Legenda będzie miała swój turniej siatkarski w Lublinie

To ma być najważniejszy turniej siatkarski rozgrywany w Lublinie. W połowie września zagrają ze sobą cztery drużyny z czterech różnych krajów, a okazją do tego będzie premierowa edycja Bogdanka Volley Cup im. Tomasza Wójtowicza

KS Cisowianka Drzewce – Stal Poniatowa 1:3. Wracają do IV ligi!

KS Cisowianka Drzewce – Stal Poniatowa 1:3. Wracają do IV ligi!

Stal Poniatowa pokonała na wyjeździe KS Cisowianka Drzewce i na cztery kolejki przed zakończeniem sezonu zapewniła sobie awans do IV ligi.

Lublin. Jest zgoda na budowę niemal 250 mieszkań

Lublin. Jest zgoda na budowę niemal 250 mieszkań

Urząd Miasta daje zielone światło deweloperowi planującemu budowę dwóch bloków w pobliżu Orfeusza. Ma tutaj powstać prawie 250 mieszkań.

Sparta Łabunie ma już plany dotyczące przyszłego sezonu

Sparta Łabunie ma już plany dotyczące przyszłego sezonu

Sparta Łabunie spędzi w „najciekawszej lidze świata” ledwie jeden sezon. Podopieczni trenera Krzysztofa Krupy zamierzają do samego końca powalczyć o polepszenie dorobku punktowego, a następnie planują grę na poziomie klasy A przez jeden sezon i powrót na wyższy poziom rozgrywkowy

Dzień Weterana w Kazimierzu Dolnym
28 maja 2022, 10:00

Dzień Weterana w Kazimierzu Dolnym

W najbliższy weekend w Kazimierzu Dolnym odbędzie się wyjątkowe wydarzenie. Fundacja Bracia zorganizuje Dzień Weterana, którego celem jest integracja środowiska oraz pomoc dzieciom.

Przewodnicząca Rady Nadzorczej ukraińskiego IBOX BANKU Alona Shevtsova: Musimy żyć z myślą o zwycięstwie

Przewodnicząca Rady Nadzorczej ukraińskiego IBOX BANKU Alona Shevtsova: Musimy żyć z myślą o zwycięstwie

Bizneswoman, dyrektor generalny firmy "LeoGaming", szefowa międzynarodowego systemu płatności "LEO", przewodnicząca Rady Nadzorczej "IBOX Bank", założycielka dwóch przestrzeni piękna w Kijowie i Warszawie "LEO BEAUTY CLUB", filantropka, aktywny członek ukraińskiej społeczności fintech Alona Shevtsova dołączyła do projektu medialnego "Głośniej" ukraińskiej publikacji fpost-online.com i podzieliła się swoimi przemyśleniami na temat najważniejszego tematu roku - wojny na Ukrainie...

Lublin. Spór o festyn w miejscu zbrodni

Lublin. Spór o festyn w miejscu zbrodni

Ratusz cofnął zgodę na organizację na górkach czechowskich niedzielnego festynu z okazji Dnia Dziecka. Poinformował dziś o tym zastępca prezydenta Lublina. – Wydarzenie się odbędzie w miejscu wcześniej zaplanowanym – twierdzą tymczasem organizatorzy festynu.

Koncert "Dla Ciebie, Mamo" w Świdniku
28 maja 2022, 17:00

Koncert "Dla Ciebie, Mamo" w Świdniku

W sobotę, 28 maja o godz. 17 w Miejskim Ośrodku Kultury w Świdniku (al. Lotników Polskich 24) odbędzie się koncert z okazji Dnia Matki pt. "Dla Ciebie, Mamo".

Nowe wystawy w Kazimierzu Dolnym
28 maja 2022, 10:00

Nowe wystawy w Kazimierzu Dolnym

Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki zaprasza w najbliższą sobotę na wernisaże czterech nowych ekspozycji w przestrzeni miasta.

Lublin. Nie przejedziemy Żeglarską. Znamy termin zamknięcia mostu

Lublin. Nie przejedziemy Żeglarską. Znamy termin zamknięcia mostu

Już na początku czerwca zamknięty zostanie most na Bystrzycy w ciągu ul. Żeglarskiej. To początek kilku trudnych miesięcy dla kierowców, bo nie przewidziano tymczasowego mostu. Trasy sześciu linii autobusowych zostaną skrócone, a jedna linia trafi na objazd.

Marek Saganowski (Motor Lublin): W Chorzowie jesteśmy w stanie zagrać tak samo dobrze jak z Wigrami

Marek Saganowski (Motor Lublin): W Chorzowie jesteśmy w stanie zagrać tak samo dobrze jak z Wigrami

Motor w wielkim stylu awansował do finału baraży o awans do Fortuna I Ligi. W środę rozbił w Suwałkach tamtejsze Wigry aż 4:0. Jak zawody oceniają trenerzy obu ekip?

Kolejne inwestycje w OZE i termomodernizację dla Lubelskich Przedsiębiorców

Kolejne inwestycje w OZE i termomodernizację dla Lubelskich Przedsiębiorców

O tym, że dywersyfikacja zasobów energetycznych jest priorytetowa nie trzeba nikogo przekonywać. Skutki pandemii COVID-19, jak i wojna w Ukrainie uderzyły w gospodarkę na każdym poziomie. Dlatego inwestycje w odnawialne źródła energii są jednym z priorytetów w budowaniu niezależności energetycznej. W lubelskim zakończył się nabór wniosków o dofinansowanie przedsięwzięć związanych z efektywnością energetyczną i OZE.

Kierowca Bolta po pijanemu przewoził pasażera w Lublinie

Kierowca Bolta po pijanemu przewoził pasażera w Lublinie

Do 2 lat więzienia, wysoka grzywna i wieloletni zakaz kierowania pojazdami grozi 22-letniemu mieszkańcowi Świdnika. Kierowca udzielający usług przewozowych w aplikacji Bolt, po pijanemu wiózł pasażera.

Lublin. Zapłacimy więcej za bilety komunikacji miejskiej. Zdradzamy, jak zaoszczędzić

Lublin. Zapłacimy więcej za bilety komunikacji miejskiej. Zdradzamy, jak zaoszczędzić

Od 1 lipca zdrożeją wszystkie rodzaje biletów komunikacji miejskiej. Właśnie zgodziła się na to Rada Miasta, zatwierdzając prezydencki projekt nowej taryfy biletowej.

Z góry widzieli co dzieje się na tym przejściu dla pieszych w Lublinie
Wideo
film

Z góry widzieli co dzieje się na tym przejściu dla pieszych w Lublinie