Piątkowy koncert symfoniczny zainauguruje obchody 80-lecia Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. Towarzyszące im wydarzenia potrwają przez cały rok
- 80-latek, jakim jest nasz uniwersytet, ma się całkiem nieźle. Jest dynamicznie rozwijającym się uniwersytetem, który ma nowe wyzwania i nowe pomysły na budowanie dobrej marki. Tymi wszystkimi elementami, które składają się na obecną kondycję uczelni, chcemy się pochwalić nawiązując w sposób oczywisty do historii i tradycji – mówi prof. Radosław Dobrowolski, rektor UMCS.
Obchody zainauguruje dzisiejszy koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej. Bilety zostały już wyprzedane.
- Mamy bardzo szerokie i znakomite relacje w światowym środowisku muzycznym. Nie mogło się obejść bez skonstruowania programu, który będzie połączeniem wyjątkowego kunsztu pracowników i studentów UMCS z zaproszeniem znakomitych muzyków o światowej sławie – mówi prof. Elwira Śliwkiewicz-Cisak, zastępca dyrektora uczelnianego Instytutu Muzyki.
Gwiazdą dzisiejszego wieczoru będzie argentyński kompozytor Martin Palmeri. - Jego utwory prezentowane są w najbardziej prestiżowych salach koncertowych całego świata, z Carnegie Hall włącznie – zachwala prof. Śliwkiewicz-Cisak. Na scenie artyście będzie towarzyszył m.in. Chór Akademicki UMCS.
Wydarzeń artystycznych w ramach obchodów będzie więcej. W kwietniu wystawiony zostanie muzyczno-literacki spektakl „Pierwiastki życia”, poświęcony Marii Skłodowskiej-Curie. Jubileuszowych akcentów nie zabraknie podczas majowych Lubelskich Dni Kultury Studenckiej. Te po raz drugi odbędą się w formule „Lublinaliów”, organizowanych przez Związek Uczelni Lubelskich (UMCS, uniwersytety przyrodniczy i medyczny oraz Politechnika Lubelska) we współpracy z miastem. Nawiązania do 80-lecia największej lubelskiej uczelni będą towarzyszyć także innemu cyklicznemu wydarzeniu, wrześniowemu Lubelskiemu Festiwalowi Nauki. W programie znajdą się też konferencje czy sesje naukowe.
Kulminację zaplanowano na październik. Ten miesiąc rozpocznie się od zjazdu absolwentów.
- Mamy ich prawie 270 tysięcy. Będziemy starali się przybliżyć sylwetki tych wybitnych. Na 80-lecie chcielibyśmy pokazać 80 naszych absolwentów obecnych w sferze publicznej, nauce czy biznesie – mówi prof. Jan Pomorski, przewodniczący komitetu organizacyjnego obchodów.
Tuż przed organizowaną corocznie 23 października uroczystą inauguracją roku akademickiego odbędą się dwa ważne wydarzenia. Pierwszym z nich będzie posiedzenie Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich.
- W tym roku na wszystkich polskich uczelniach odbędą się wybory rektorskie, więc to będzie okazja to spotkania się gremium rektorów uniwersytetów. Niezwykle istotne jest to, że równolegle odbędzie się spotkanie rektorów Konsorcjum Rektorów Europejskich ATHENA. Kiedy 20 lat temu z okazji 60-lecia uczelni organizowaliśmy Europejski Kongres Rektorów, towarzyszący wejściu Polski do Unii Europejskiej, naszym marzeniem było, żeby UMCS naprawdę zaistniał w przestrzeni europejskiej. Tej ekipie udało się to spełnić – podkreśla prof. Pomorski.
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej to największa uczelnia we wschodniej Polsce. Na 12 wydziałach i 90 kierunkach kształci się tu obecnie blisko 16 tys. studentów.