Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

10 maja 2021 r.
6:31

Alarmistyczne dane dla lubelskiego. „Na ulicach praktycznie nie widzi się młodych ludzi”

133 43 A A
(fot. Maciej Kaczanowski)

Nasze województwo ma coraz mniej mieszkańców. W ubiegłym roku liczba ludności zmniejszyła się o kilkanaście tysięcy. Ale to tylko statystyki, bo problem jest jeszcze poważniejszy. – Po analizie deklaracji śmieciowych okazało się, że brakuje nam około 900 mieszkańców – mówi wójt jednej z lubelskich gmin

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Takie wyniki przynosi najnowszy raport Głównego Urzędu Statystycznego, dotyczący demografii w Lubelskiem. Na koniec ubiegłego roku w naszym regionie mieszkało już niespełna 2,1 mln ludzi. Pod tym względem jesteśmy na dziewiątym miejscu w kraju. W porównaniu z 2019 rokiem liczba ludności w województwie spadła o 13 tys.

Jeden wyjątek

Największe spadki zanotowano w Chełmie oraz powiatach hrubieszowskim i janowskim. Minimalny wzrost, na poziomie 0,6 proc. pojawił się tylko w powiecie lubelskim. To efekt obserwowanej od lat tendencji. Mieszkańcy Lublina przenoszą się do domów w pobliskich miejscowościach. W efekcie takie gminy jak Głusk, Wólka czy Konopnica notują wzrost liczby mieszkańców. Rekordzistą jest tu Głusk, w którym mieszka o 3,7 proc. więcej ludzi niż w 2019 roku.

Z danych GUS wynika, że ponad połowa mieszkańców województwa mieszka na wsi. Im dalej na wschód, tym gęstość zaludnienia jest mniejsza.

“Brakuje” prawie tysiąca mieszkańców

Gmina Hańsk koło Włodawy na początku lat 90. ubiegłego stulecia liczyła około 4 tys. mieszkańców. Obecnie zameldowanych tu jest 3870 osób. Problem w tym, że znaczna część tej populacji praktycznie w gminie nie funkcjonuje.

- Po analizie deklaracji śmieciowych okazało się, że brakuje nam około 900 mieszkańców. Gdzieś wyjechali i najwyraźniej nie mają zamiaru wracać  – mówi Marek Kopieniak, wójt gminy Hańsk.  

Wyludnianie się gminy jeszcze bardziej ilustruje także liczba uczniów. W połowie lat 90.było ich ponad 700. Obecnie do jedynej już szkoły w Hańsku uczęszcza tylko 263 dzieci.

– Na ulicach praktycznie nie widzi się młodych ludzi – dodaje wójt. – Efekt jest taki, że w takich naszych dużych zakładach, jak huta szkła czy nowoczesne gospodarstwo rolne po dawnym pegeerze, nie ma komu pracować. Młodzież po ukończeniu edukacji woli pracować na przykład na zmywaku w Londynie niż przy tak zwanej dziurze w hucie.

W ostatnich latach w gminie powstały nowe drogi i szereg takich udogodnień dla mieszkańców jak wodociągi, kanalizacja, czy fotowoltaika. Z drugiej strony przybywa tam domów i mieszkań wystawionych na sprzedaż. Ośrodek ożywia się jedynie w weekendy i święta, kiedy to dzieci odwiedzają rodziców. W tej sytuacji wójt zastanawia się nawet, czy w dłuższej perspektywie gminne inwestycje mają sens. Może być bowiem tak, że z czasem zabraknie mieszkańców, którzy mieliby być ich beneficjentami.

Mniej małżeństw, mniej dzieci

Co jeszcze znajdziemy w raporcie GUS? Nieco ponad połowa mieszkańców regionu to panie. W miastach na 100 mężczyzn przypadało 112 kobiet. Na wsi te proporcje są bardziej wyrównane.

Statystyki pokazują również, że starzejemy się jako społeczeństwo. Takie zjawisko obserwowane jest w całym kraju. U nas liczba osób starszych rośnie dwa razy szybciej niż grono dzieci i młodzieży. W ubiegłym roku statystyczny mieszkaniec lubelskiego miał niespełna 42 lata, o cztery miesiące więcej niż w roku 2019.

Podobnie jak liczba mieszkańców, spada liczba małżeństw. W ubiegłym roku było ich aż o 20 proc. mniej niż rok wcześniej. W 2020 roku w naszym regionie urodziło się ponad 18 tys. dzieci. Oznacza to spadek o ponad 6 proc. rok do roku. W przeliczeniu na tysiąc mieszkańców, najwyższy wskaźnik urodzeń zanotowano w powiatach łukowskim, łęczyńskim i ryckim.

Malejącej liczbie urodzeń towarzyszył znaczny wzrost liczby zgonów. W ubiegłym roku zmarło ponad 27 tys. mieszkańców województwa, o ponad 18 proc. więcej niż rok wcześniej. Efekt? Statystycy odnotowali ujemny przyrost naturalny - na poziomie aż - 4,38 proc. (w 2019 roku było to 1,77 proc.) Liczba mieszkańców województwa zmalała o ponad 9200 osób.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 43

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
mboro / 10 maja 2021 r. o 07:20
+38
Warto dodać, że w Polsce rządzonej przez bezdzietnego Kaczyńskiego odnotowujemy teraz oprócz rekordowej liczby zgonów, najwyższej od II Wojny Światowej, także rekordowo niską liczbę urodzeń dzieci, najniższą od II Wojny Światowej. Co w efekcie takie historycznie niski ujemny przyrost naturalny. Polska PIS wymiera...
Avatar
ukash / 10 maja 2021 r. o 07:41
+36
1. błędem była tzw reforma z '98 i utworzenie obecnego województwa, 2. błędem była likwidacja d. województw typu tarnobrzeskie, chełmskie, radomskie, itp., 3. Lublinowi to i tak nie pomogło, i tak traci, wcześniej stracił przemysł,  połowę studentów, itp., zamiast realnych inwestycji z miejscami pracy, są zbędne, np. betonowe fontanny z muzyczką, puste lotnisko, itd, 4. do tego dokłada się tzw pandemia - paraliż sklepów, usług, szpitali, duża część osób nie wychodzi z domów  zastraszona przez sadystyczne telewizyjne  seanse strachu.
 Tak tak.. zróbmy więcej województw, więcej urzędów i  stołków do obsadzenia to na pewno młodzi nie będą wyjeżdżać. 
 Tak tak.. zróbmy więcej województw, więcej urzędów i  stołków do obsadzenia to na pewno młodzi nie będą wyjeżdżać.  rozwiń
Avatar
affL / 10 maja 2021 r. o 07:50
+34
Ciekawe czy rowniez zaskakujaca bedzie dla GUS inflancja w 2022
Avatar
Janusz_Paliwas / 10 maja 2021 r. o 07:22
+33
Jak się poczyta ,,opiniotwórczą' gazetkę, to wcale się młodym nie dziwię że uciekają. Jakiekolwiek zmiany są ciągle krytykowane, negowane i ciągle przedstawiane przez sfrustrowanych redaktorków co im wszystko przeszkadza, a jakikolwiek rozwój jest źle widziany, to co się dziwić że młodzi ludzie nie widzą sensu kopać się z koniem i jadą do zachodniej części Polski. Nawet coraz bardziej się wstydzą przyznać się do pochodzenia z słoikowa.
Avatar
antypiss / 10 maja 2021 r. o 08:08
+26
Ceny rosną jak na drożdżach to co się dziwicie? Walizka i papapaaa.
Avatar
ukash / 10 maja 2021 r. o 08:03
+22
A poza tym przypominam dwelo-trollom, że artykuł nie traktuje o Lublinie tylko o województwie Lubleskim zarządzanym przez Dobrą Zmianę od kilku lat, zwłąszcza na prowincji na wschodzie. Tam Żuk nie rządzi a młodzi spieprzają stamtąd do deweleo Żuka, dewelo Trzaskowskiego albo za granicę do innych dewelo burmistrzów. 
Avatar
zLublina / 10 maja 2021 r. o 08:47
+20
A poza tym przypominam dwelo-trollom, że artykuł nie traktuje o Lublinie tylko o województwie Lubleskim zarządzanym przez Dobrą Zmianę od kilku lat, zwłąszcza na prowincji na wschodzie. Tam Żuk nie rządzi a młodzi spieprzają stamtąd do deweleo Żuka, dewelo Trzaskowskiego albo za granicę do innych dewelo burmistrzów.
A Lublin to gdzie jest w województwie lubuskim? Lublin wyludnia się od lat. Mniej mieszkańców, mniej studentów. Nawet Ukraińcy wieją z Lublina na zachód.
 no i wyludniałby się jeszcze szybciej gdyby nie inwestycje Żuka :) myślisz, że dokąd uciekają z Puław, Chełma i Kraśnika? :) właśnie do Lublina, Warszawy, ewentualnie zagranicę :)
 no i wyludniałby się jeszcze szybciej gdyby nie inwestycje Żuka :) myślisz, że dokąd uciekają z Puław, Chełma i Kraśnika? :) właśnie do Lublina, Warszawy, ewentualnie zagranicę :) rozwiń
Avatar
___K___ / 10 maja 2021 r. o 08:21
+17
A poza tym przypominam dwelo-trollom, że artykuł nie traktuje o Lublinie tylko o województwie Lubleskim zarządzanym przez Dobrą Zmianę od kilku lat, zwłąszcza na prowincji na wschodzie. Tam Żuk nie rządzi a młodzi spieprzają stamtąd do deweleo Żuka, dewelo Trzaskowskiego albo za granicę do innych dewelo burmistrzów.
A Lublin to gdzie jest w województwie lubuskim? Lublin wyludnia się od lat. Mniej mieszkańców, mniej studentów. Nawet Ukraińcy wieją z Lublina na zachód.
Jak ty się, _DebiliX_, wypowiesz, to od razu taką tępotą wieje...
Jak ty się, _DebiliX_, wypowiesz, to od razu taką tępotą wieje... rozwiń
Avatar
zLublina / 10 maja 2021 r. o 09:24
+16
A poza tym przypominam dwelo-trollom, że artykuł nie traktuje o Lublinie tylko o województwie Lubleskim zarządzanym przez Dobrą Zmianę od kilku lat, zwłąszcza na prowincji na wschodzie. Tam Żuk nie rządzi a młodzi spieprzają stamtąd do deweleo Żuka, dewelo Trzaskowskiego albo za granicę do innych dewelo burmistrzów.
A Lublin to gdzie jest w województwie lubuskim? Lublin wyludnia się od lat. Mniej mieszkańców, mniej studentów. Nawet Ukraińcy wieją z Lublina na zachód.
no i wyludniałby się jeszcze szybciej gdyby nie inwestycje Żuka :) myślisz, że dokąd uciekają z Puław, Chełma i Kraśnika? :) właśnie do Lublina, Warszawy, ewentualnie zagranicę :)
Jakie inwestycje Żuka? Myślisz trollu psycholu, że ktoś tutaj się przeprowadzi, żeby sobie posiedzieć na pustym stadionie?
 myślę, że całkiem sporo ci płacą za robienie z siebie debila w internecie przez wszystkie siedem dni w tygodniu marny opłacony pisowski hejterze :)
 myślę, że całkiem sporo ci płacą za robienie z siebie debila w internecie przez wszystkie siedem dni w tygodniu marny opłacony pisowski hejterze :) rozwiń
Avatar
___K___ / 10 maja 2021 r. o 14:52
+15
A poza tym przypominam dwelo-trollom, że artykuł nie traktuje o Lublinie tylko o województwie Lubleskim zarządzanym przez Dobrą Zmianę od kilku lat, zwłąszcza na prowincji na wschodzie. Tam Żuk nie rządzi a młodzi spieprzają stamtąd do deweleo Żuka, dewelo Trzaskowskiego albo za granicę do innych dewelo burmistrzów.
A Lublin to gdzie jest w województwie lubuskim? Lublin wyludnia się od lat. Mniej mieszkańców, mniej studentów. Nawet Ukraińcy wieją z Lublina na zachód.
  Jak ty się, _DebiliX_, wypowiesz, to od razu taką tępotą wieje...
  Jak ty się, _DebiliX_, wypowiesz, to od razu taką tępotą wieje... rozwiń
Avatar
___K___ / 11 maja 2021 r. o 09:54
+5
Kto wymyśla te bajeczki o Urzędzie Marszałkowskim? Sam Żuk czy jego wybitni doradcy ds. propagandy i manipulacji?
Komentarz strategiczny, do kontroli wydajności marszałkowskiej farmy trolli.
Kto wymyśla te bajeczki o Urzędzie Marszałkowskim? Sam Żuk czy jego wybitni doradcy ds. propagandy i manipulacji?
  To nie bajeczki, to samo życie, matołku.
Avatar
_DX_ / 11 maja 2021 r. o 09:13
-9
Kto wymyśla te bajeczki o Urzędzie Marszałkowskim? Sam Żuk czy jego wybitni doradcy ds. propagandy i manipulacji?
Komentarz strategiczny, do kontroli wydajności marszałkowskiej farmy trolli.
Kto wymyśla te bajeczki o Urzędzie Marszałkowskim? Sam Żuk czy jego wybitni doradcy ds. propagandy i manipulacji?
Avatar
_DX_ / 11 maja 2021 r. o 09:12
-8
A poza tym przypominam dwelo-trollom, że artykuł nie traktuje o Lublinie tylko o województwie Lubleskim zarządzanym przez Dobrą Zmianę od kilku lat, zwłąszcza na prowincji na wschodzie. Tam Żuk nie rządzi a młodzi spieprzają stamtąd do deweleo Żuka, dewelo Trzaskowskiego albo za granicę do innych dewelo burmistrzów.
A Lublin to gdzie jest w województwie lubuskim? Lublin wyludnia się od lat. Mniej mieszkańców, mniej studentów. Nawet Ukraińcy wieją z Lublina na zachód.
no i wyludniałby się jeszcze szybciej gdyby nie inwestycje Żuka :) myślisz, że dokąd uciekają z Puław, Chełma i Kraśnika? :) właśnie do Lublina, Warszawy, ewentualnie zagranicę :)
 Jakie inwestycje Żuka? Myślisz trollu psycholu, że ktoś tutaj się przeprowadzi, żeby sobie posiedzieć na pustym stadionie albo lotnisku?
 Jakie inwestycje Żuka? Myślisz trollu psycholu, że ktoś tutaj się przeprowadzi, żeby sobie posiedzieć na pustym stadionie albo lotnisku? rozwiń
Avatar
_DX_ / 11 maja 2021 r. o 09:11
-5
A poza tym przypominam dwelo-trollom, że artykuł nie traktuje o Lublinie tylko o województwie Lubleskim zarządzanym przez Dobrą Zmianę od kilku lat, zwłąszcza na prowincji na wschodzie. Tam Żuk nie rządzi a młodzi spieprzają stamtąd do deweleo Żuka, dewelo Trzaskowskiego albo za granicę do innych dewelo burmistrzów.
  A Lublin to gdzie jest w województwie lubuskim? Lublin wyludnia się od lat. Mniej mieszkańców, mniej studentów. Nawet Ukraińcy wieją z Lublina na zachód.
Avatar
_DX_ / 11 maja 2021 r. o 09:10
-10
A poza tym przypominam dwelo-trollom, że artykuł nie traktuje o Lublinie tylko o województwie Lubleskim zarządzanym przez Dobrą Zmianę od kilku lat, zwłąszcza na prowincji na wschodzie. Tam Żuk nie rządzi a młodzi spieprzają stamtąd do deweleo Żuka, dewelo Trzaskowskiego albo za granicę do innych dewelo burmistrzów.
A Lublin to gdzie jest w województwie lubuskim? Lublin wyludnia się od lat. Mniej mieszkańców, mniej studentów. Nawet Ukraińcy wieją z Lublina na zachód.
no i wyludniałby się jeszcze szybciej gdyby nie inwestycje Żuka :) myślisz, że dokąd uciekają z Puław, Chełma i Kraśnika? :) właśnie do Lublina, Warszawy, ewentualnie zagranicę :)
Jakie inwestycje Żuka? Myślisz trollu psycholu, że ktoś tutaj się przeprowadzi, żeby sobie posiedzieć na pustym stadionie?
myślę, że całkiem sporo ci płacą za robienie z siebie debila w internecie przez wszystkie siedem dni w tygodniu marny opłacony pisowski hejterze :)
_DebiliX_ klepie swoje bzdury tylko w dni robocze, gdzieś z jakiejś piwniczki w Urzędzie Marszałkowskim :-)
 Kto wymyśla te bajeczki o Urzędzie Marszałkowskim? Sam Żuk czy jego wybitni doradcy ds. propagandy i manipulacji?
   Chyba się jednak nie udało tej tygodniówki zrobić, więc w tym tygodniu będzie wzmożona aktywność trolli z piwnic pod urzędem marszałkowskim. XD
 Co frajerze musisz pracować w weekendy, monitorować to forum i raportować do Żuka? Normalni ludzie w dni wolne odpoczywaja, spotykają się ze znajomymi a ty nieudaczniku siedzisz na forum Dziennika Wschodniego i wklejasz te swoje debilne komentarze.
 Co frajerze musisz pracować w weekendy, monitorować to forum i raportować do Żuka? Normalni ludzie w dni wolne odpoczywaja, spotykają się ze znajomymi a ty nieudaczniku siedzisz na forum Dziennika Wschodniego i wklejasz te swoje debilne komentarze. rozwiń
Avatar
_XD_ / 10 maja 2021 r. o 16:48
+8
Kto wymyśla te bajeczki o Urzędzie Marszałkowskim? Sam Żuk czy jego wybitni doradcy ds. propagandy i manipulacji?
 Komentarz strategiczny, do kontroli wydajności marszałkowskiej farmy trolli.
Avatar
___K___ / 10 maja 2021 r. o 15:00
+13
KGHM Polska Miedź - światowy gigant produkcji miedzi i srebra  - W 1992 roku ojroplatformers z Lublina- Aaron LANGMAN forsował pomysł, aby sprywatyzować koncern wydobywczy za....  400 mln $. Opinii publicznej wmawiano że, to „złoty” interes i dziejowa konieczność.:) - "W 2020 zysk spKGHM  był o 26,5 proc. wyższy niż w roku 2019 i wyniósł 1 mld 797 mln zł" - jak to się ma do kwoty 400 mln $ [b]z oferty platformersa ?????[/b]
Uwielbiam takie debilne wrzutki, które nie wnoszą nic, a co gorsza są kompletnie oderwane od realiów. Świat, a zwłaszcza Polska, były zupełnie inne 30 lat temu, ty proPiSowski ściekmistrzuniu.
Uwielbiam takie debilne wrzutki, które nie wnoszą nic, a co gorsza są kompletnie oderwane od realiów. Świat, a zwłaszcza Polska, były zupełnie inne 30 lat temu, ty proPiSowski ściekmistrzuniu. rozwiń
Avatar
___K___ / 10 maja 2021 r. o 14:53
+13
A poza tym przypominam dwelo-trollom, że artykuł nie traktuje o Lublinie tylko o województwie Lubleskim zarządzanym przez Dobrą Zmianę od kilku lat, zwłąszcza na prowincji na wschodzie. Tam Żuk nie rządzi a młodzi spieprzają stamtąd do deweleo Żuka, dewelo Trzaskowskiego albo za granicę do innych dewelo burmistrzów.
A Lublin to gdzie jest w województwie lubuskim? Lublin wyludnia się od lat. Mniej mieszkańców, mniej studentów. Nawet Ukraińcy wieją z Lublina na zachód.
no i wyludniałby się jeszcze szybciej gdyby nie inwestycje Żuka :) myślisz, że dokąd uciekają z Puław, Chełma i Kraśnika? :) właśnie do Lublina, Warszawy, ewentualnie zagranicę :)
Jakie inwestycje Żuka? Myślisz trollu psycholu, że ktoś tutaj się przeprowadzi, żeby sobie posiedzieć na pustym stadionie?
myślę, że całkiem sporo ci płacą za robienie z siebie debila w internecie przez wszystkie siedem dni w tygodniu marny opłacony pisowski hejterze :)
_DebiliX_ klepie swoje bzdury tylko w dni robocze, gdzieś z jakiejś piwniczki w Urzędzie Marszałkowskim :-)
Co frajerze musisz pracować w weekendy, monitorować to forum i raportować do Żuka? Normalni ludzie w dni wolne odpoczywaja, spotykają się ze znajomymi a ty nieudaczniku siedzisz na forum Dziennika Wschodniego i wklejasz te swoje debilne komentarze.
A ty gdzie zatrudniony jesteś, że dostajesz kasę za zajmowanie jakiegoś stołka, a de facto uprawiasz proPiSowską propagandę?
A ty gdzie zatrudniony jesteś, że dostajesz kasę za zajmowanie jakiegoś stołka, a de facto uprawiasz proPiSowską propagandę? rozwiń
Avatar
___K___ / 10 maja 2021 r. o 14:52
+15
A poza tym przypominam dwelo-trollom, że artykuł nie traktuje o Lublinie tylko o województwie Lubleskim zarządzanym przez Dobrą Zmianę od kilku lat, zwłąszcza na prowincji na wschodzie. Tam Żuk nie rządzi a młodzi spieprzają stamtąd do deweleo Żuka, dewelo Trzaskowskiego albo za granicę do innych dewelo burmistrzów.
A Lublin to gdzie jest w województwie lubuskim? Lublin wyludnia się od lat. Mniej mieszkańców, mniej studentów. Nawet Ukraińcy wieją z Lublina na zachód.
  Jak ty się, _DebiliX_, wypowiesz, to od razu taką tępotą wieje...
  Jak ty się, _DebiliX_, wypowiesz, to od razu taką tępotą wieje... rozwiń
Avatar
___K___ / 10 maja 2021 r. o 14:52
+11
A poza tym przypominam dwelo-trollom, że artykuł nie traktuje o Lublinie tylko o województwie Lubleskim zarządzanym przez Dobrą Zmianę od kilku lat, zwłąszcza na prowincji na wschodzie. Tam Żuk nie rządzi a młodzi spieprzają stamtąd do deweleo Żuka, dewelo Trzaskowskiego albo za granicę do innych dewelo burmistrzów.
A Lublin to gdzie jest w województwie lubuskim? Lublin wyludnia się od lat. Mniej mieszkańców, mniej studentów. Nawet Ukraińcy wieją z Lublina na zachód.
no i wyludniałby się jeszcze szybciej gdyby nie inwestycje Żuka :) myślisz, że dokąd uciekają z Puław, Chełma i Kraśnika? :) właśnie do Lublina, Warszawy, ewentualnie zagranicę :)
Jakie inwestycje Żuka? Myślisz trollu psycholu, że ktoś tutaj się przeprowadzi, żeby sobie posiedzieć na pustym stadionie?
myślę, że całkiem sporo ci płacą za robienie z siebie debila w internecie przez wszystkie siedem dni w tygodniu marny opłacony pisowski hejterze :)
_DebiliX_ klepie swoje bzdury tylko w dni robocze, gdzieś z jakiejś piwniczki w Urzędzie Marszałkowskim :-)
Kto wymyśla te bajeczki o Urzędzie Marszałkowskim? Sam Żuk czy jego wybitni doradcy ds. propagandy i manipulacji?
To nie bajki, to życie, proPiSowski matołku.
To nie bajki, to życie, proPiSowski matołku. rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 43

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Biała Podlaska: 350 lat historii. Do kościoła św. Antoniego przyjechali Radziwiłłowie

Biała Podlaska: 350 lat historii. Do kościoła św. Antoniego przyjechali Radziwiłłowie

Kościół św. Antoniego obchodzi 350-lecie istnienia. – Cieszę się, że pamięta się tutaj o fundatorach tego miejsca – mówił Maciej Radziwiłł, który brał udział w uroczystościach. To jego przodkowie ufundowali kościół i klasztor.

Puławy: Drogowcy pamiętają o ulicy Niezapominajki

Puławy: Drogowcy pamiętają o ulicy Niezapominajki

Mieszkańcy ul. Niezapominajki na puławskim osiedlu Włostowice czekają na jezdnię z asfaltu, chodnik i latarnie. Zadanie ma szansę na wykonanie w tym roku. Niestety, poniedziałkowe otwarcie ofert nie przyniosło najlepszych wieści.

Spacer przyrodniczo-artystyczny
18 czerwca 2021, 18:30

Spacer przyrodniczo-artystyczny

Warsztaty Kultury w Lublinie zapraszają na spacer przyrodniczo-artystyczny dla dzieci, który odbędzie się 18 czerwca o godz. 18.30. Zbiórka na stacji Lublin Zachodni.

Lubelskie: Kierowcy pojechali dzisiaj nowym odcinkiem S19

Lubelskie: Kierowcy pojechali dzisiaj nowym odcinkiem S19

Kierowcy od wtorku już jeżdżą po 8-kilometrowym nowym odcinku drogi ekspresowej S19. Ruch został puszczony między Janowem Lubelskim a Lasami Janowskimi. Jest to część obwodnicy tego miasta, ale wciąż pojazdy muszą jeździć przez centrum miasteczka.

LNBA MigelsBrothers przedłużyli swoje szanse na tytuł mistrzowski

LNBA MigelsBrothers przedłużyli swoje szanse na tytuł mistrzowski

Obrońcy tytułu muszą jednak liczyć na potknięcie Matematyki

Prezydent o spadającej liczbie chętnych na szczepienia: Niezwykle trudno jest opanować procesy dezinformacyjne
film

Prezydent o spadającej liczbie chętnych na szczepienia: Niezwykle trudno jest opanować procesy dezinformacyjne

Bratysława, Słowacja. - Pojawia się mnóstwo dezinformacji, nie tylko w kwestii szczepień, ale także i w kwestiach politycznych. (…) Można z tym walczyć tylko poprzez udzielanie prawdziwych informacji – powiedział Andrzej Duda.

Biała Podlaska: Piwnice Urzędu Miasta przejdą metamorfozę

Biała Podlaska: Piwnice Urzędu Miasta przejdą metamorfozę

Nieużytkowane dotąd piwnice Urzędu Miasta zmienią swoje oblicze. Mają służyć spotkaniom z mieszkańcami, a także celom kulturalnym.

Chernobylite: Prypeć i okolice prawie gotowe (wideo)
film

Chernobylite: Prypeć i okolice prawie gotowe (wideo)

Po latach pracy polskie studio The Farm 51 jest coraz bliżej premiery gry Chernobylite.

Aptekarz zaszczepi nie tylko przeciw COVID. 600 osób w Lubelskiem przeszło szkolenia

Aptekarz zaszczepi nie tylko przeciw COVID. 600 osób w Lubelskiem przeszło szkolenia

Niebawem pierwsze apteki zaczną szczepić przeciwko COVID-19. Farmaceuci będą mogli podawać również inne szczepionki np. przeciwko grypie.

Michał Dworczyk: Apteki w programie szczepień przeciw COVID-19 zwiększą dostępność

Michał Dworczyk: Apteki w programie szczepień przeciw COVID-19 zwiększą dostępność

Apteki mogą zgłaszać chęć udziału w Narodowym Programie Szczepień przeciw COVID-19; wsparcie farmaceutów zwiększy dostępność szczepień – wskazał we wtorek szef KPRM i pełnomocnik ds. programu szczepień Michał Dworczyk.

 Greckie wakacje – magiczne Mykonos i Santorini

Greckie wakacje – magiczne Mykonos i Santorini

Grecja to wyjątkowy kraj na mapie świata. To tutaj, pośród wód czterech mórz – Jońskiego, Egejskiego, Kreteńskiego i Śródziemnego – w starożytności narodziła się kultura europejska, a greccy filozofowie rozważali pojęcia etyki, estetyki i filozofii, zakładając swoje szkoły i ucząc każdego, kto chciał posłuchać.

"Nie ma medyków, nie ma leczenia!" Protest pielęgniarek i położnych przed Sejmem
wideo
galeria
film

"Nie ma medyków, nie ma leczenia!" Protest pielęgniarek i położnych przed Sejmem

Pielęgniarki i położne protestują przed Sejmem. Manifestacja ma związek z procedowaną w parlamencie tak zwaną "ustawą Niedzielskiego", dotyczącą minimalnych pensji w służbie zdrowia. Protestujący domagają się godnego traktowania i lepszych wynagrodzeń.

10 dni z darmowym teatrem w Lublinie. Przestrzenie Teatru
17 czerwca 2021, 20:00
galeria

10 dni z darmowym teatrem w Lublinie. Przestrzenie Teatru

17 czerwca w Lublinie wystartuje druga odsłona projektu Przestrzenie Teatru. Przez 10 dni w Muszli Koncertowej Ogrodu Saskiego oraz Wirydarzu Centrum Kultury prezentowane będą darmowe spektakle.

Razer Blade 14: Nowa wersja już jest

Razer Blade 14: Nowa wersja już jest

A w środku procesor AMD Ryzen 9 5900HX i karta graficzna z serii Nvidia GeForce RTX 30. Cena nowego laptopa Razer Blade 14 startuje od 1999,99 euro.

Rowerzysta wjechał na figurę jelenia. Teraz szuka go policja

Rowerzysta wjechał na figurę jelenia. Teraz szuka go policja

Ktoś wjechał rowerem na figurę Jelenia Królewskiego w Parczewie. Zdjęcie krążyło w mediach społecznościowych, ale szybko zniknęło. Teraz sprawę bada policja.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!