Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

6 listopada 2019 r.
9:20

Lublin: Arkady, 14 sezon. Miała być galeria handlowa i parking podziemny, a wkracza komornik

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
132 71 A A
Miasto chce odzyskać kontrolę nad nieruchomością, spółka deklaruje swą gotowość do inwestycji
Miasto chce odzyskać kontrolę nad nieruchomością, spółka deklaruje swą gotowość do inwestycji (fot. Maciej Kaczanowski)

Na grudzień wyznaczona jest kolejna sądowa rozprawa w sporze o działkę z Arkadami przy ul. Świętoduskiej. Miasto domaga się sądowego rozwiązania umowy o użytkowaniu wieczystym miejskiego terenu przez spółkę, która mimo obietnic nie zbudowała tutaj ani podziemnego parkingu, ani galerii handlowej

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Spółka Arkady pojawiła się przy Świętoduskiej w roku 2005, gdy wzięła miejskie grunty w użytkowanie wieczyste i obiecała, że zbuduje tutaj podziemny parking ze sklepami. Zadeklarowała też, że obiekt w stanie surowym będzie gotowy do końca roku 2011. Termin był kilka razy przesuwany na prośbę spółki i ostatecznie stanęło na 31 grudnia 2018 r. Ponieważ obiecany parking nie powstał, prezydent stracił cierpliwość i wystąpił do sądu z pozwem o rozwiązanie zawartych ze spółką umów użytkowania wieczystego miejskich nieruchomości.

Pozew został złożony już w styczniu, ale od tamtej pory zdążyła się odbyć tylko jedna, wrześniowa rozprawa. W jej trakcie odczytane zostały pozwy, zgłoszeni zostali świadkowie, a każda ze stron podtrzymała swoje stanowisko: Ratusz chce odzyskać kontrolę nad nieruchomością, spółka deklaruje swą gotowość do inwestycji. Takie samo zapewnienie złożyła również wczoraj.

– Mimo toczących się postępowań spółka Arkady nadal jest zainteresowana budową parkingu i stoi na stanowisku, że opóźnienia związane z realizacją tej inwestycji wynikały z przyczyn niezależnych od firmy – przekazał nam przedstawiciel Arkad, Marek Woliński.

Termin drugiej rozprawy przed Sądem Okręgowym w Lublinie został wyznaczony na grudzień.

Na razie miasto zdołało uzyskać w sądzie zabezpieczenie swoich roszczeń. – Sąd nałożył na Arkady zakaz zbywania praw użytkowania wieczystego i zakaz dokonywania jakichkolwiek nakładów na tych nieruchomościach – informuje Monika Głazik z Urzędu Miasta Lublin. Sąd postanowił też o umieszczeniu w księgach wieczystych wpisu informującego o miejskim roszczeniu o rozwiązanie użytkowania wieczystego gruntów.

Ale na tym nie kończą się żądania władz Lublina. Prezydent domaga się od Arkad zapłaty 4 mln zł kary umownej za niewykonanie obiecanej inwestycji na miejskiej nieruchomości, z czego 2 mln zł są zabezpieczone w udziałach spółki, a kolejne 2 mln zł w kamienicy przy Olejnej 9.

– Sąd nadał klauzulę wykonalności aktowi notarialnemu w zakresie obowiązku przez spółkę Arkady kary umownej w kwocie 4 mln zł. W sprawie kary prowadzone jest postępowanie komornicze – informuje Głazik.

Na razie nie udało się jeszcze wyegzekwować zapłaty kary na rzecz miasta. Sądowe postanowienie dotarło do Arkad na przełomie maja i czerwca. – Wówczas spółka wystąpiła z pozwem przeciwegzekucyjnym – informuje Woliński. Pozew został oddalony postanowieniem na początku października, ale Arkady nie skapitulowały. – Spółka w połowie października złożyła zażalenie na postanowienie sądu.

e-Wydanie
Czytaj więcej o:

Komentarze 71

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
LU / 6 listopada 2019 o 10:03
+45
Jak można było, doprowadzić tak piękne miejsce do takiej ruiny??!!! Czy ktoś z tych gryzipiórków, którzy zgodzili się na sprzedaż tego miejsca pod galerię handlową, widzieli zdjęcia z początku XX wieku, kiedy to wokół Arkad był przepiękny kaskadowy ogród z placem zabaw??? Osoba odpowiedzialna za sprzedaż tego terenu i jego ruinę, powinna odpowiadać za to cywilne i karnie !
 O to trzeba zapytać Andrzeja Pruszkowskiego, bo zdaje się, że ten "wsamraśny" inwestor przybył do Lublina za jego kadencji.
Avatar
Lublinianin / 6 listopada 2019 o 19:29
+41
Przez 14 lat nic tam nie zrobili jedynie ogrodzili do okola. Centrum miasta a zarośnięte i bardzo zaniedbane miejsce aż razi w oczy. Po co robić tam kolejna galerie skoro w pobliżu jest VIVO i Plaza lepiej zrobić tam park bądź skwer z zielenią ławkami i placem zabaw dla dzieci
Avatar
Pułkownik W / 6 listopada 2019 o 09:36
+40
– Mimo toczących się postępowań spółka Arkady nadal jest zainteresowana budową parkingu i stoi na stanowisku, że opóźnienia związane z realizacją tej inwestycji wynikały z przyczyn niezależnych od firmy – przekazał nam przedstawiciel Arkad, Marek Woliński. No i Hahahahaha
Avatar
/ 6 listopada 2019 o 16:47
+38
Sprawa nie jest tak oczywista jakby się mogło wydawać, wokół tego terenu od dawna kręcili się ludzie, którym niekoniecznie zależało, żeby powstało cokolwiek. Raczej na tym, żeby teren znowu wrócił na rynek, można było zmienić warunki zabudowy i może wybudować tam coś wyższego niż przewidują te obecne. Czyli jednym pozwolimy na węcej, innym nie pozwolimy nawet na mniej. Ciekawe jak to się wszystko potoczy, bo żal patrzeć na to co tam teraz jest.
Kulisy tej sprawy wskazują na pewne POdobieństwo z tematem Górek Czechowskich. Gracze spoza Loży naPOtykają problemy, natomiast PO przejęciu terenu przez "swojaków" wszystko zaczyna iść jak PO maśle. Potwierdza to fakt, że w Kozim Grodzie działalność firm deweloperskich sPOza miasta jest śladowa.
 Lokalna oligarchia raczej łatwo nie odda swojego terytorium.
 Lokalna oligarchia raczej łatwo nie odda swojego terytorium. rozwiń
Avatar
ludzie z miasta / 6 listopada 2019 o 16:36
+38
Sprawa nie jest tak oczywista jakby się mogło wydawać, wokół tego terenu od dawna kręcili się ludzie, którym niekoniecznie zależało, żeby powstało cokolwiek. Raczej na tym, żeby teren znowu wrócił na rynek, można było zmienić warunki zabudowy i może wybudować tam coś wyższego niż przewidują te obecne. Czyli jednym pozwolimy na węcej, innym nie pozwolimy nawet na mniej. Ciekawe jak to się wszystko potoczy, bo żal patrzeć na to co tam teraz jest.
 Kulisy tej sprawy wskazują na pewne POdobieństwo z tematem Górek Czechowskich. Gracze spoza Loży naPOtykają problemy, natomiast PO przejęciu terenu przez "swojaków" wszystko zaczyna iść jak PO maśle. Potwierdza to fakt, że w Kozim Grodzie działalność firm deweloperskich sPOza miasta jest śladowa.
 Kulisy tej sprawy wskazują na pewne POdobieństwo z tematem Górek Czechowskich. Gracze spoza Loży naPOtykają problemy, natomiast PO przejęciu terenu przez "swojaków" wszystko zaczyna iść jak PO maśle. Potwierdza to fakt, że w Kozim Grodzie działalność firm deweloperskich sPOza miasta jest śladowa. rozwiń
Avatar
Gość / 6 listopada 2019 o 10:30
+38
Przez 14 lat opóźnienia związane z realizacją tej inwestycji wynikały z przyczyn niezależnych od firmy. Eheeee, a jedzie mu tu czołg?
Avatar
KS.Wajs z Kaliny / 6 listopada 2019 o 10:15
+33
Oni już zbudowali parking koło Arkad!Ekologiczny pod gołym niebem!!!
Avatar
Jan / 6 listopada 2019 o 10:25
+32
Woliński to wystarczy za komentarz
Avatar
Gość / 6 listopada 2019 o 16:29
+26
Tam powinien być parking podziemny a na górze w tych starych arkadach kawiarnie i park dookoła!!!! Zadnych galerii!!!
Avatar
Gość / 6 listopada 2019 o 10:53
+24
W głowie się nie miści że tyle lat w centrum miasta jest taki balagan
Avatar
Gość / 8 listopada 2019 o 17:49
-4
Lokalna mafia ratuszowo-deweloperska juz czuje krew i nie odpusci. Po pokonaniu "obcego" szybko teren zostanie " oczyszczony" pod akademiki albo biura pod wynajem dla ratusza.
Avatar
Robert / 6 listopada 2019 o 20:20
+6
A ja tam w latach 80 tych winko "Bycza Krew" popijałem... 
Avatar
Rysa / 6 listopada 2019 o 20:09
+21
Przecież chodzi tylko o to aby żyć sobie wygodnie z parkingu, który tam funkcjonuje.
Avatar
Lublinianin / 6 listopada 2019 o 19:29
+41
Przez 14 lat nic tam nie zrobili jedynie ogrodzili do okola. Centrum miasta a zarośnięte i bardzo zaniedbane miejsce aż razi w oczy. Po co robić tam kolejna galerie skoro w pobliżu jest VIVO i Plaza lepiej zrobić tam park bądź skwer z zielenią ławkami i placem zabaw dla dzieci
Avatar
Jebiewdenko / 6 listopada 2019 o 19:21
-6
Jak można było, doprowadzić tak piękne miejsce do takiej ruiny??!!! Czy ktoś z tych gryzipiórków, którzy zgodzili się na sprzedaż tego miejsca pod galerię handlową, widzieli zdjęcia z początku XX wieku, kiedy to wokół Arkad był przepiękny kaskadowy ogród z placem zabaw??? Osoba odpowiedzialna za sprzedaż tego terenu i jego ruinę, powinna odpowiadać za to cywilne i karnie !
A czy prezydentem Lublina nie jest dr Krzysztof  Żuk? Cała sprawa Arkad to dowód na szczególną "wrażliwość" prezydenta  dla estetyki miasta - śmietnik pod oknami prezydenta nie wzrusza.
No jak widać jednak wzrusza, skoro sprawa wylądowała w sądzie. Arkady to idealne podsumowanie rządów PiS w Lublinie - marazm i stagnacja czyli dokładnie to co się dzieje z w/w inwestycją.
Przecież od kilkunastu lat w Lublinie rządzą prezydenci z PO, więc jaki PIS? Arkady to idealne podsumowanie Lublina czyli niedasizm, dziadostwo, propaganda i farma ratuszowych trolli, które tuszuja wszyskie porażki Żuka.
Nie udawaj i nie odwracaj kota ogonem. Arkady działeczkę dostało od nieudolnej ekipy Pruszkowskiego. Ps: Podsumuj może rządy PiS czyli lata 98-06 bo to zdaje się "złoty" okres dla Lublina. Żuk dwa razy z rzędu wygrał wybory, nokautując przy tym rywali, więc chyba nie jest tak źle z Lublinem w oczach mieszkańców. Z resztą co ja będę pisał, wystarczy się przejechać po Lublinie i od razu widać jak się miasto zmieniło przez ostatnie lata.
To wy ratuszowe trolle odrwacacie kota ogonem. Nie macie żadnych merytorycznych argumentów i w kołko tylko piszecie PIS, Pruszkowski itp. To PO rządzi w Lublinie od wielu lat i to oni są odpowiedzialni za ten cały lubelski bałagan. A co się zmieniło tak naprawdę w Lublinie?  Wyremontowano kawałek Krakowskiego Przedmieścia? Wystarczy pójść 100 m dalej i mamy slamsy oraz walące się kamienice na Starym Mieście. Mamy jeden wielki haos reklamowy i samowolkę parkingową nad którą nikt nie panuje. Skoro w Lublinie jest tak dobrze to po co ta farma trolli w ratuszu?
 Wasz Pruszon dał Arkady działke w użytkowanie wieczyste i teraz trzeba latać po sądach aby to odwrócić bo tylko w wywiadach ta firma jest nadal chętna na budowę ktorej nie może rozpocząć od 14 lat.
 Wasz Pruszon dał Arkady działke w użytkowanie wieczyste i teraz trzeba latać po sądach aby to odwrócić bo tylko w wywiadach ta firma jest nadal chętna na budowę ktorej nie może rozpocząć od 14 lat. rozwiń
Avatar
Gość / 6 listopada 2019 o 18:57
+22
Piękne miejsce dla tralalala investment na kolejny biurowiec pod wynajem ratuszowcom.
Avatar
Gość / 6 listopada 2019 o 18:31
+14
A w którym polskim mieście działalność firm deweloperskich spoza danego miasta nie jest śladowa? Dasz jakiś konkretny przykład? Pieprzysz trzy po trzy, że aż zęby bolą od czytania takich dyrdymałów.
ty naprawdę oczekujesz, że pisowski troll napisze coś mądrego? przecież oni w dna mają kłamanie i manipulowanie
 Rozmowa z samym sobą to może być objaw schizofrenii. Czas się udać na konsultację do lekarza.
Avatar
Sbo / 6 listopada 2019 o 18:02
-17
A w którym polskim mieście działalność firm deweloperskich spoza danego miasta nie jest śladowa? Dasz jakiś konkretny przykład? Pieprzysz trzy po trzy, że aż zęby bolą od czytania takich dyrdymałów.
 ty naprawdę oczekujesz, że pisowski troll napisze coś mądrego? przecież oni w dna mają kłamanie i manipulowanie
Avatar
Gość / 6 listopada 2019 o 18:01
-14
A w którym polskim mieście działalność firm deweloperskich spoza danego miasta nie jest śladowa? Dasz jakiś konkretny przykład? Pieprzysz trzy po trzy, że aż zęby bolą od czytania takich dyrdymałów.
Avatar
/ 6 listopada 2019 o 16:47
+38
Sprawa nie jest tak oczywista jakby się mogło wydawać, wokół tego terenu od dawna kręcili się ludzie, którym niekoniecznie zależało, żeby powstało cokolwiek. Raczej na tym, żeby teren znowu wrócił na rynek, można było zmienić warunki zabudowy i może wybudować tam coś wyższego niż przewidują te obecne. Czyli jednym pozwolimy na węcej, innym nie pozwolimy nawet na mniej. Ciekawe jak to się wszystko potoczy, bo żal patrzeć na to co tam teraz jest.
Kulisy tej sprawy wskazują na pewne POdobieństwo z tematem Górek Czechowskich. Gracze spoza Loży naPOtykają problemy, natomiast PO przejęciu terenu przez "swojaków" wszystko zaczyna iść jak PO maśle. Potwierdza to fakt, że w Kozim Grodzie działalność firm deweloperskich sPOza miasta jest śladowa.
 Lokalna oligarchia raczej łatwo nie odda swojego terytorium.
 Lokalna oligarchia raczej łatwo nie odda swojego terytorium. rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 71

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Artykuły BHP, które przydadzą się na każdej budowie

Artykuły BHP, które przydadzą się na każdej budowie 0 0

Oferta artykułów BHP jest bardzo szeroka, zarówno w sklepach stacjonarnych jak i internetowych. Które z nich najbardziej przydadzą się na budowie?

Wygrali w Pucharze, teraz czas na ligę

Wygrali w Pucharze, teraz czas na ligę 0 2

LUK Politechnika Lublin zagra na wyjeździe z ZAKSĄ Strzelce Opolskie

Fałszywe wizy za miliony euro. Gang rozbity

Fałszywe wizy za miliony euro. Gang rozbity 0 0

Strażnicy graniczni rozbili gang, zajmujący się organizowaniem nielegalnej migracji. Dzięki nim unijną granicę przekroczyło ponad 13 tys. ludzi z fałszywymi dokumentami. Grupą miał kierować Krzysztof Ł. z okolic Kraśnika.

Jedno z najniebezpieczniejszy skrzyżowań w gminie zyska rondo

Jedno z najniebezpieczniejszy skrzyżowań w gminie zyska rondo 0 1

To jedno z najbardziej niebezpiecznych skrzyżowań w gminie Końskowola. We Wronowie niemal w tym samym miejscu krzyżują się dwie drogi gminne oraz droga wojewódzka nr 824. Bezpieczeństwo może poprawić budowa ronda.

Obok zielonych, będą pomarańczowi. Poszukują pracowników

Obok zielonych, będą pomarańczowi. Poszukują pracowników 0 7

Nowy rerwis do zamawiania jedzenia rozpoczął działalność w mieście. Dołączył w ten sposób do znanego już Uber Eats.

Premiera spektaklu "Matka" Teatru Klepisko
6 grudnia 2019, 19:24

Premiera spektaklu "Matka" Teatru Klepisko 0 2

W dniach 6-8 grudnia o nietypowej godzinie - 19.24, w lubelskim mieszkaniu w centrum Lublina przy ul. Obrońców Pokoju 9/4a będzie można zobaczyć premierowo nowy spektakl Teatru Klepisko - "Matka".

Jedzenie Zamiast Wojen. „Bieda i smutek są obok nas"

Jedzenie Zamiast Wojen. „Bieda i smutek są obok nas" 72 16

W tym tygodniu po raz pierwszy w tym sezonie wydadzą gorącą zupę. Aktywiści Food Not Bombs od 19 lat pomagają potrzebującym w okresie jesienno-zimowym. W każdą sobotę o godz. 14 pod Bramą Krakowską

Problemy z kupnem karnetów na mecze Speed Car Motoru Lublin. „Ta sprzedaż to jeden wielki skandal”
Aktualizacja

Problemy z kupnem karnetów na mecze Speed Car Motoru Lublin. „Ta sprzedaż to jeden wielki skandal” 19 10

„Żądam ponownej sprzedaży karnetów”, „Ta sprzedaż to jeden wielki skandal” – kibice Speed Car Motoru Lublin nie zostawili suchej nitki na władzach klubu po wczorajszej sprzedaży karnetów. Całoroczne wejściówki na nowy sezon rozeszły się w kilka minut, ale wielu fanów odeszło od komputerów zawiedzionych

MKS Perła poznał rywalki w fazie grupowej Pucharu EHF

MKS Perła poznał rywalki w fazie grupowej Pucharu EHF 0 1

W czwartek w Wiedniu odbyło się losowanie fazy grupowej Pucharu EHF. Zespół z Lublina trafił do grupy C wraz z zespołami z Węgier, Rumunii i Danii.

Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę. W niedzielę startuje 27. zbiórka darów

Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę. W niedzielę startuje 27. zbiórka darów 0 3

Akcja Kolejna edycja „Środy z Ambasadorem”. Tym razem jej bohaterem była dziennikarka Radia Lublin Ewa Dados, która tytuł Ambasadora Województwa Lubelskiego otrzymała w 2007 roku. Pretekstem do spotkania była zaplanowana na najbliższą niedzielę wielka uliczna zbiórka darów w ramach organizowanej po raz 27. akcji Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę

Zmiany personalne w Radzie Miasta Lublin

Zmiany personalne w Radzie Miasta Lublin 1 15

Nowego wiceprzewodniczącego wybrała lubelska Rada Miasta, w której zasiadają od dziś dwie nowe osoby. Wszystko to jest konsekwencją ostatnich wyborów parlamentarnych, które skutkowały wyborem dwojga miejskich radnych do Sejmu. Z tego samego powodu nastąpiła także zmiana na stanowisku szefa klubu radnych prezydenta Krzysztofa Żuka.

Stal Kraśnik i Avia Świdnik wysoko w klasyfikacji Pro Junior System

Stal Kraśnik i Avia Świdnik wysoko w klasyfikacji Pro Junior System 0 2

Sprawdzamy, jak nasze drużyny wypadają w klasyfikacji Pro Junior System. W grupie czwartej III ligi zdecydowanie prowadzi Korona II Kielce przed Wólczanką Wólka Pełkińska, ale wysoko są także: Stal Kraśnik i Avia Świdnik.