Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

23 grudnia 2019 r.
10:28

Bóg zapłać z terminalu. Co wierni sądzą o ofiaromacie w lubelskiej archikatedrze?

0 42 A A

To pierwszy ofiaromat na terenie archidiecezji lubelskiej. Został zamontowany w piątek w archikatedrze. Dzięki urządzeniu posługując się kartą płatniczą lub smartfonem można przekazać darowiznę na jeden z wybranych celów – na Caritas, misje, bądź na potrzeby parafii.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Urządzenie zamontowane w przedsionku lubelskiej archikatedry jest niewielkie. Skrzyneczka ma wymiary 24 cm x 37 cm. Ofiaromat jest też prosty w obsłudze. – Został dostosowany do potrzeb parafii, według sugestii księdza proboszcza – mówi Antoni Magdoń, doradca zarządu Banku Pekao SA, który obsługuje urządzenie.

Wybór darowizny jest jasno wskazany. Datek można przekazać zarówno na Caritas, jak też na misje jak też cele kultu religijnego.
Domyślnie do wyboru są sumy 5,10, 20 zł, ale można wybrać też każdą inną kwotę.

– Większość ludzi nie nosi ze sobą gotówki. Zamontowanie ofiaromatu to wyjście im naprzeciw – mówi proboszcz ks. Adam Lewandowski.

Wierni raczej chwalą pomysł. – Super! Kościół idzie z duchem czasu, choć ja pieniądze na tacę mam zawsze przygotowane – uśmiecha się pani Anna.

– Bardzo dobry pomysł. Obecnie praktycznie wszędzie można płacić już kartą, przez to bardzo często nie mam ze sobą w ogóle gotówki – dodaje pani Karolina.

– Tyle że ofiara nie będzie już anonimowa – zauważa jeden z mężczyzn, który woli tradycyjną tacę lub skarbonę, do której także można wrzucić datek.

Bardziej podzieleni są komentujący informację o ofiaromacie na profilu Dziennika Wschodniego na FB. Tu nie brakuje krytycznych głosów: – Gdyby Jezus tam wpadł, wyrzuciłby ich razem z ich terminalem. Z drugiej strony – jeśli jest terminal, to może jakaś ewidencja przychodów w końcu? – zastanawia się pani Justyna.

– Ciekawe, czy na potwierdzeniu z terminala drukuje się „Bóg zapłać”? – ironizuje inny internauta.

Podobny ofiaromat działa już w kościele św. Maksymiliana Marii Kolbego w Krakowie.

Coraz częściej płacimy „plastikiem”

Z danych Narodowego Banku Polskiego dotyczącego kart płatniczych za II kwartał 2019 r. wynika, że na polskim rynku znajdowało się w obiegu 42,1 mln kart płatniczych (to o 404 tys. kart więcej niż w marcu br. Najpopularniejsze są karty debetowe (80 proc.). Cały czas rośnie liczba kart zbliżeniowych. Na koniec czerwca 2019 r. w Polsce było ich 36,1 mln szt. Banki odnotowały też wzrost liczby i wartości transakcji przeprowadzonych przy użyciu kart płatniczych. Przeprowadzono 1,6 mld transakcji kartami płatniczymi (wzrost o 15 proc.) o łącznej wartości 200,8 mld zł (wzrost o 14 proc.). Coraz więcej jest też terminali. NBP podaje, że w ciągu ostatnich 18 miesięcy przybyło 220 tys. dodatkowych urządzeń. Na koniec czerwca 2019 r. liczba terminali w Polsce wynosiła 853,2 tys.

e-Wydanie

Komentarze 42

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 23 grudnia 2019 o 10:30
+15
brak połączenia online ze skarbówką !!
Avatar
młoda matka... / 23 grudnia 2019 o 12:05
+14
....najprawdopodobniej spodziewają się frajerów w wieku młodszym, a więc tych posługujących się kartami płatniczymi! Takie ich prawo i mnie, osobie niereligijnej, jest to kompletnie obojętne! Społeczne przyzwolenie na molestowanie i gwałcenie dzieci weszło w modę, to i płacić za to należy w sposób modny...
Avatar
Gość / 23 grudnia 2019 o 10:34
+12
Byłem w urzędzie pracy i chciałem zatrudnić się jako ksiądz ale powiedzieli, że nie ma wolnych etatów. Jak ktoś będzie chciał mnie zatrudnić to proszę o informację. Bardzo chcę mieć taki terminal. Sutannę już sobie kupiłem w sklepie internetowym. To bardzo dobry zawód i nieopodatkowany.
Avatar
Japolan / 23 grudnia 2019 o 11:34
+11
Nowego znaczenia nabiera zdanie: Zapłać księdzu zbliżeniowo.
Avatar
ta nie daje... / 23 grudnia 2019 o 18:34
+10
Chcesz dajesz nie chcesz to nie dajesz nikt cię nie zmusza i poco tak głupia dyskusja
 Jak to nie daję jak nie chcę ?? A konkordat ?? A fundusz kościelny ?? To są miliardy co rok, z moich podatków, a tym czasem na służbę zdrowia ponoć pieniędzy nie ma.
Avatar
Gość / 23 grudnia 2019 o 11:56
+10
KK to kosciol szatana, podobnie zreszta jak judaizm. Mafia, przekrety, tajne stowarzyszenia i kult mamony.
Avatar
Gość / 23 grudnia 2019 o 11:09
+9
Jestem wierzący i uważam, że jedynym kogo powinniśmy czcić w świątyniach jest Bóg i tylko jego ołtarz powinien mieć tam swoje miejsce. Stałe umieszczenie "ofiaromatu" to oltarzyk mamony.
Avatar
gość / 24 grudnia 2019 o 08:38
+7
Kościół to Dom Boży tu ma być eucharystia ,a nie bank !!!
Avatar
xxxxxxxxxx / 23 grudnia 2019 o 12:31
+7
A gdzie jest guzik bók zapłać ?
Avatar
parawino / 23 grudnia 2019 o 10:44
+7
Byłem w urzędzie pracy i chciałem zatrudnić się jako ksiądz ale powiedzieli, że nie ma wolnych etatów. Jak ktoś będzie chciał mnie zatrudnić to proszę o informację. Bardzo chcę mieć taki terminal. Sutannę już sobie kupiłem w sklepie internetowym. To bardzo dobry zawód i nieopodatkowany.
 Ja mam tylko koloratkę ale myslę, że młode swiątobliwe katoliczki można na koloratkę podrywać, podobno pozbywają się wtedy wszelkich zahamowań  i ukazują swoje dewiacyjne upodobania seksualne.
Avatar
gość / 24 grudnia 2019 o 08:38
+7
Kościół to Dom Boży tu ma być eucharystia ,a nie bank !!!
Avatar
Japolan / 23 grudnia 2019 o 21:21
+4
Czy możność "płacenia zbliżeniowo" księdzu (księżom) ma swój początek w "wskazówkach, po które księża chodzą do Budzika" (parafrazując opowiadane przez księży żarty)???
Avatar
Gość / 23 grudnia 2019 o 19:49
+2
"Większość ludzi nie nosi ze sobą gotówki. Zamontowanie ofiaromatu to wyjście im naprzeciw – mówi proboszcz ks. Adam Lewandowski.", "Wierni raczej chwalą pomysł. – Super! Kościół idzie z duchem czasu, choć ja pieniądze na tacę mam zawsze przygotowane – uśmiecha się pani Anna.", "Bardzo dobry pomysł. Obecnie praktycznie wszędzie można płacić już kartą, przez to bardzo często nie mam ze sobą w ogóle gotówki – dodaje pani Karolina.". Odniosę się do wszystkich tych wypowiedzi zbiorczo - przypomnijcie sobie co jeszcze kilka lat temu mówiono o budkach telefonicznych: "nie no komu to potrzebne, każdy ma telefon/smartfona, idziemy z duchem czasu, po co to komu". Budki zlikwidowano i ludzie siłą rzeczy są niewolnikami swoich komórek( nie mówię o klasycznych komórkach sieci 2G, 3G, które nie miały aplikacji, dostępu do internetu oraz social mediów - zwykłe komórki nie miały tak silnego potencjału uzależniającego co smartfony, służyły temu czemu służyć powinny - krótkiej rozmowie/puszczeniu od czasu do czasu sms-a i tyle, a miejsce internetu było w domu oraz miejscu pracy w komputerze na kablu/przewodzie). Zobaczcie, że tu jest kolejny krok zniewalania - lobbing w kierunku bezgotówkowych transakcji coraz bardziej się nasila, pamiętajcie - bankom nigdy nie można na 100 procent ufać - nie daj awaria albo atak hakerski i można zostać oskubanym i wówczas co z pieniędzmi, kto wam je zwróci - nigdy nie trzymajcie wszystkich swoich oszczędności w bankach - choćby będą wam mówić, że grasują złodzieje, że was mogą okraść jak w banku nie zabezpieczycie majątku - owszem, tylko, że w sytuacji np. kryzysu bank zawinie wam wszystko a wy nie będziecie mieć nic do powiedzenia. Jeśli trzymać w banku oszczędności to tylko tyle ile potrzeba - nie za dużo i nie za mało i na litość nie zadłużajmy się płacąc za wszystko kartą kredytową, bo to niebezpieczne - żyjąc ponad stan prędzej czy później utonie się w długach, a wierzyciele zabiorą wszystko. Gotówka ponad płatności bezgotówkowe., stale będę to powtarzał - w przeciwnym razie będzie olbrzymia inwigilacja - banki będą na wyciągach mieć dostęp co, gdzie, ile, kiedy zakupiłeś/aś. Po co im to wszystko wiedzieć? Już przypomnę - żyjemy w czasach tzw. gospodarki opartej o dane - dane są jak ropa - to majątek. Mając o kimś dużą wiedzę można owszem pomóc takiej osobie albo wręcz przeciwnie - uprzykrzyć życie na maksa. Całkowite wyparcie gotówki na rzecz transakcji bezgotówkowych będzie( tak jak ze smartfonami i rozpowszechnieniem wszędzie wi-fi) oznaczało niewolnictwo i inwigilację. Pragnę przypomnieć, że smartfony i wszechobecne wi-fi wprowadziły nam rządy PO-PSL podobnie zresztą jak Facebooka. Rządy PIS wcale pod tym względem nie są lepsze - radykalizują się dalej - pojawiają się biometrie - rząd przymyka oko, następuje lobbing bezgotówkowy - rządowi w to graj, sam premier oraz obecny minister finansów są zwolennikami transakcji bezgotówkowych i wcale się z tym nie kryją. No i do tego dodajmy fakt wprowadzania sieci 5G i internetu rzeczy - kwestii które fundamentalnie godzą w prawa jednostek do poszanowania zdrowia oraz prywatności. Nie wiem czemu służy Ministerstwo Cyfryzacji - powinno się raczej nazywać ministerstwem niewolnictwa cyfrowego vel. cyfrowej komuny. A w ogóle programy typu Polska Cyfrowa i Polska Bezgotówkowa powinny zostać unicestwione, bo jeśli z góry zakładają wdrażanie zmian pod dyktando wszelkiej maści lobbystów bez pytania o zdanie( o zgodzie nie mówiąc) społeczeństwa Polskiego to jest to przejaw dyktatury, omyłkowo tylko dla niepoznaki mającej cokolwiek wspólnego z demokracją. Ja nie żywię urazy do żadnych rządzących, którzy rządzili naszym krajem ale oby kiedyś się nie okazało, że będzie im wstyd spojrzeć ludziom prosto w oczy na ulicy, niemniej jednak życzę im refleksji i więcej zdrowego rozsądku, którego im bardzo potrzeba, na nowy rok 2020, żeby czasem się zastanowili, czy aby niektórymi swoimi działaniami za bardzo nie skrzywdzili wielu ludzi w Polsce. Oby spłynęła na nich głęboka wiara i chęć przemiany wewnętrznej zanim będzie za późno.
"Większość ludzi nie nosi ze sobą gotówki. Zamontowanie ofiaromatu to wyjście im naprzeciw – mówi proboszcz ks. Adam Lewandowski.", "Wierni raczej chwalą pomysł. – Super! Kościół idzie z duchem czasu, choć ja pieniądze na tacę mam zawsze przygotowane – uśmiecha się pani Anna.", "Bardzo dobry pomysł. Obecnie praktycznie wszędzie można płacić już kartą, przez to bardzo często nie mam ze sobą w ogóle gotówki – dodaje pani Karolina.". Odniosę się do wszystkich tych wypowiedzi zbiorczo - przypomnijcie sobie co jeszcz... rozwiń
Avatar
ta nie daje... / 23 grudnia 2019 o 18:34
+10
Chcesz dajesz nie chcesz to nie dajesz nikt cię nie zmusza i poco tak głupia dyskusja
 Jak to nie daję jak nie chcę ?? A konkordat ?? A fundusz kościelny ?? To są miliardy co rok, z moich podatków, a tym czasem na służbę zdrowia ponoć pieniędzy nie ma.
Avatar
Gość / 23 grudnia 2019 o 17:19
+3
Grób Lenina - prosty jak myśl, myśl Lenina - prosta jak czyn, czyn Lenina - prosty i wielki jak Rewolucja. Władysław Broniewski - Pokłon Rewolucji Październikowej
Avatar
Jan / 23 grudnia 2019 o 17:08
-4
Chcesz dajesz nie chcesz to nie dajesz nikt cię nie zmusza i poco tak głupia dyskusja
Avatar
Gość / 23 grudnia 2019 o 17:00
-2
Komunizm to czerwony faszyzm, a komuniści to wyznawcy diabła.
Avatar
XXX / 23 grudnia 2019 o 16:09
+4
W większości komentują tacy co wysilą się raz w roku złotówką na Owsiaka a kościół to widzą z perspektywy samochodu
 Tak, bo Pan Owsiak coś robi dla ludzi, a nie jak ci pedofile w czarnych sukienkach...
Avatar
. / 23 grudnia 2019 o 16:07
+5
Jak zwykle najwięcej negatywnych komentarzy ludzi,którzy z kościołem mają tyle do czynienia co widzą go jak przechodzą obok niego lub jedynie  wstępując przymusowo na czas ślubu lub pogrzebu w rodzinie. Ale jak mi dzwonami w niedziele o 6 rano w domu napier.... to się nie liczy ? Ciekawe co było pierwsze kościół czy twoje mieszkanie?
 Moje mieszkanie... i w planie była tam szkoła, a nie mafijny budynek.
Avatar
Gość / 23 grudnia 2019 o 15:38
+2
Oto Partia – ludzkości wzrok. Oto Partia: siła ludów i sumienie. Nic nie pójdzie z jego życia w zapomnienie. Jego Partia rozgarnia mrok. Szymborska po śmierci Stalina
Zobacz wszystkie komentarze 42

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Francuskie interesy w Azotach. Efekt wizyty Macrona

Francuskie interesy w Azotach. Efekt wizyty Macrona 0 0

Grupa Azoty zacieśnia współpracę z francuską spółką Air Liquide. Obie firmy podpisały umowę dotyczącą produkcji biometanu oraz obniżania emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Pilotażowa instalacja ma powstać w Puławach.

Avia Świdnik – Włodawianka 7:5. Zapomnieli o obronie

Avia Świdnik – Włodawianka 7:5. Zapomnieli o obronie 0 0

Chyba nawet w hokeju takie wyniki nie zdarzają się już zbyt często. We wtorek Avia i Włodawianka postawiły na atak. Najlepiej świadczy o tym końcowy wynik sparingu, który gospodarze wygrali... 7:5

Miękkie lądowanie Krzysztofa Komorskiego na fotelu dyrektora miejskiej spółki przynoszącej duże straty

Miękkie lądowanie Krzysztofa Komorskiego na fotelu dyrektora miejskiej spółki przynoszącej duże straty 4 28

Krzysztof Komorski odwołany niedawno z zarządu Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji dostał w tej samej spółce stanowisko dyrektora ds. technicznych. Propozycję dalszej pracy w MOSiR dostał też odwołany wraz z Komorskim wiceprezes Mirosław Kasprzak. Dla byłego już prezesa oferty pracy nie było.

Bliżej do otwarcia Domu Pomocy Społecznej w Żyrzynie. Pora na meble i telewizory

Bliżej do otwarcia Domu Pomocy Społecznej w Żyrzynie. Pora na meble i telewizory 0 3

Dziewiętnaście firm przystąpiło do przetargu na dostawę wyposażenia dla nowego Domu Pomocy Społecznej w Żyrzynie. Zamówienie podzielono na cztery części. Jeśli wygrają najtańsi - całość będzie kosztować 660 tys. zł. Oferenci są w stanie dostarczyć cały sprzęt w ciągu 10 dni.

W Polsce powstanie pierwsza szkoła z klasą o profilu disco polo. Radosław Liszewski komentuje
film

W Polsce powstanie pierwsza szkoła z klasą o profilu disco polo. Radosław Liszewski komentuje 0 13

W Polsce powstanie pierwsza szkoła z klasą o profilu disco polo. Kasia Jaroszyńska rozmawiała z liderem zespołu Weekend – Radosławem Liszewskim o tym, jakie predyspozycje powinna posiadać osoba, która chciałaby zostać muzykiem disco polo.

Czkawka po chełmskiej studniówce. Daniel Domoradzki stracił także partyjną funkcję

Czkawka po chełmskiej studniówce. Daniel Domoradzki stracił także partyjną funkcję 13 13

Były wiceprezydent Chełma Daniel Domoradzki pożegnał się z funkcją szefa tamtejszych miejskich struktur Porozumienia. Kilka dni temu do internetu wyciekło nagranie, na którym widać polityka pijącego alkohol z młodzieżą podczas jednej ze studniówek.

Koncert symfoniczny Szymona i Adama Krzeszowców w Lublinie
21 lutego 2020, 19:00

Koncert symfoniczny Szymona i Adama Krzeszowców w Lublinie 0 0

Filharmonia Lubelska (ul. Curie-Skłodowskiej 5) zaprasza na koncert braci Szymona i Adama Krzeszowców, który odbędzie się 21 lutego o godz. 19.

Fontanna multimedialna na placu Litewskim opowie lubelską „Legendę o czarciej łapie”

Fontanna multimedialna na placu Litewskim opowie lubelską „Legendę o czarciej łapie” 28 13

Znamy scenariusz nowego widowiska, które ma być prezentowane w tym roku w multimedialnej fontannie na pl. Litewskim. Jego przygotowanie zleca Urząd Miasta, który wczoraj zaprosił do złożenia ofert wszystkich zainteresowanych takim zleceniem. Pokaz ma być gotowy nie później niż 25 maja

Chełm: Jak piła, to biła. 62-latka znęcała się latami nad synem

Chełm: Jak piła, to biła. 62-latka znęcała się latami nad synem 0 3

Zarzuty znęcania się i spowodowania uszczerbku na zdrowiu postawiła Prokuratura Rejonowa 62-letniej chełmiance. Ze wstępnych ustaleń śledztwa wynika, że kobieta od kilku lat znęcała się synem, stosując przemoc psychiczną i fizyczną.

Lubelskie: Od 1 marca wzrosną emerytury i renty

Lubelskie: Od 1 marca wzrosną emerytury i renty 15 1

Około 400 tys. mieszkańców województwa lubelskiego dostanie od 1 marca wyższe świadczenia z ZUS. Seniorzy i renciści mogą się spodziewać co najmniej kilkudziesięciu złotych w kieszeni więcej.

Pod koszami Dziennika Wschodniego: Energetycy dogonili stawkę

Pod koszami Dziennika Wschodniego: Energetycy dogonili stawkę 0 0

PGE Dystrybucja po dramatycznym spotkaniu pokonała Symbit.

Odszedł dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Janowcu. Kto będzie jego następcą?

Odszedł dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Janowcu. Kto będzie jego następcą? 0 5

Trwa konkurs na dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury. Jego ogłoszenie to efekt rezygnacji dotychczasowego dyrektora, Łukasza Skowyry. Jego następcę powinniśmy poznać na przełomie marca i kwietnia br.

Najbardziej poszukiwani są pracownicy z branży budowlanej i samochodowej. Zbyt wielu jest prawników

Najbardziej poszukiwani są pracownicy z branży budowlanej i samochodowej. Zbyt wielu jest prawników 1 20

Największe szanse na znalezienie pracy dają zawody z branży budowlanej lub samochodowej. Wzięcie mają też lekarze i programiści, złe czasy idą dla prawników. Tak wynika z opublikowanego właśnie „Barometru zawodów 2020” przygotowanego na zlecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Kłusownicy łowili ryby na rzece Wieprz. W mieszkaniach trzymali sieci rybackie i wnyki
galeria

Kłusownicy łowili ryby na rzece Wieprz. W mieszkaniach trzymali sieci rybackie i wnyki 0 4