Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

23 grudnia 2019 r.
10:28

Bóg zapłać z terminalu. Co wierni sądzą o ofiaromacie w lubelskiej archikatedrze?

0 42 A A

To pierwszy ofiaromat na terenie archidiecezji lubelskiej. Został zamontowany w piątek w archikatedrze. Dzięki urządzeniu posługując się kartą płatniczą lub smartfonem można przekazać darowiznę na jeden z wybranych celów – na Caritas, misje, bądź na potrzeby parafii.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Urządzenie zamontowane w przedsionku lubelskiej archikatedry jest niewielkie. Skrzyneczka ma wymiary 24 cm x 37 cm. Ofiaromat jest też prosty w obsłudze. – Został dostosowany do potrzeb parafii, według sugestii księdza proboszcza – mówi Antoni Magdoń, doradca zarządu Banku Pekao SA, który obsługuje urządzenie.

Wybór darowizny jest jasno wskazany. Datek można przekazać zarówno na Caritas, jak też na misje jak też cele kultu religijnego.
Domyślnie do wyboru są sumy 5,10, 20 zł, ale można wybrać też każdą inną kwotę.

– Większość ludzi nie nosi ze sobą gotówki. Zamontowanie ofiaromatu to wyjście im naprzeciw – mówi proboszcz ks. Adam Lewandowski.

Wierni raczej chwalą pomysł. – Super! Kościół idzie z duchem czasu, choć ja pieniądze na tacę mam zawsze przygotowane – uśmiecha się pani Anna.

– Bardzo dobry pomysł. Obecnie praktycznie wszędzie można płacić już kartą, przez to bardzo często nie mam ze sobą w ogóle gotówki – dodaje pani Karolina.

– Tyle że ofiara nie będzie już anonimowa – zauważa jeden z mężczyzn, który woli tradycyjną tacę lub skarbonę, do której także można wrzucić datek.

Bardziej podzieleni są komentujący informację o ofiaromacie na profilu Dziennika Wschodniego na FB. Tu nie brakuje krytycznych głosów: – Gdyby Jezus tam wpadł, wyrzuciłby ich razem z ich terminalem. Z drugiej strony – jeśli jest terminal, to może jakaś ewidencja przychodów w końcu? – zastanawia się pani Justyna.

– Ciekawe, czy na potwierdzeniu z terminala drukuje się „Bóg zapłać”? – ironizuje inny internauta.

Podobny ofiaromat działa już w kościele św. Maksymiliana Marii Kolbego w Krakowie.

Coraz częściej płacimy „plastikiem”

Z danych Narodowego Banku Polskiego dotyczącego kart płatniczych za II kwartał 2019 r. wynika, że na polskim rynku znajdowało się w obiegu 42,1 mln kart płatniczych (to o 404 tys. kart więcej niż w marcu br. Najpopularniejsze są karty debetowe (80 proc.). Cały czas rośnie liczba kart zbliżeniowych. Na koniec czerwca 2019 r. w Polsce było ich 36,1 mln szt. Banki odnotowały też wzrost liczby i wartości transakcji przeprowadzonych przy użyciu kart płatniczych. Przeprowadzono 1,6 mld transakcji kartami płatniczymi (wzrost o 15 proc.) o łącznej wartości 200,8 mld zł (wzrost o 14 proc.). Coraz więcej jest też terminali. NBP podaje, że w ciągu ostatnich 18 miesięcy przybyło 220 tys. dodatkowych urządzeń. Na koniec czerwca 2019 r. liczba terminali w Polsce wynosiła 853,2 tys.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 42

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 23 grudnia 2019 r. o 10:30
+15
brak połączenia online ze skarbówką !!
Avatar
młoda matka... / 23 grudnia 2019 r. o 12:05
+14
....najprawdopodobniej spodziewają się frajerów w wieku młodszym, a więc tych posługujących się kartami płatniczymi! Takie ich prawo i mnie, osobie niereligijnej, jest to kompletnie obojętne! Społeczne przyzwolenie na molestowanie i gwałcenie dzieci weszło w modę, to i płacić za to należy w sposób modny...
Avatar
Gość / 23 grudnia 2019 r. o 10:34
+12
Byłem w urzędzie pracy i chciałem zatrudnić się jako ksiądz ale powiedzieli, że nie ma wolnych etatów. Jak ktoś będzie chciał mnie zatrudnić to proszę o informację. Bardzo chcę mieć taki terminal. Sutannę już sobie kupiłem w sklepie internetowym. To bardzo dobry zawód i nieopodatkowany.
Avatar
Japolan / 23 grudnia 2019 r. o 11:34
+11
Nowego znaczenia nabiera zdanie: Zapłać księdzu zbliżeniowo.
Avatar
ta nie daje... / 23 grudnia 2019 r. o 18:34
+10
Chcesz dajesz nie chcesz to nie dajesz nikt cię nie zmusza i poco tak głupia dyskusja
 Jak to nie daję jak nie chcę ?? A konkordat ?? A fundusz kościelny ?? To są miliardy co rok, z moich podatków, a tym czasem na służbę zdrowia ponoć pieniędzy nie ma.
Avatar
Gość / 23 grudnia 2019 r. o 11:56
+10
KK to kosciol szatana, podobnie zreszta jak judaizm. Mafia, przekrety, tajne stowarzyszenia i kult mamony.
Avatar
Gość / 23 grudnia 2019 r. o 11:09
+9
Jestem wierzący i uważam, że jedynym kogo powinniśmy czcić w świątyniach jest Bóg i tylko jego ołtarz powinien mieć tam swoje miejsce. Stałe umieszczenie "ofiaromatu" to oltarzyk mamony.
Avatar
gość / 24 grudnia 2019 r. o 08:38
+7
Kościół to Dom Boży tu ma być eucharystia ,a nie bank !!!
Avatar
xxxxxxxxxx / 23 grudnia 2019 r. o 12:31
+7
A gdzie jest guzik bók zapłać ?
Avatar
parawino / 23 grudnia 2019 r. o 10:44
+7
Byłem w urzędzie pracy i chciałem zatrudnić się jako ksiądz ale powiedzieli, że nie ma wolnych etatów. Jak ktoś będzie chciał mnie zatrudnić to proszę o informację. Bardzo chcę mieć taki terminal. Sutannę już sobie kupiłem w sklepie internetowym. To bardzo dobry zawód i nieopodatkowany.
 Ja mam tylko koloratkę ale myslę, że młode swiątobliwe katoliczki można na koloratkę podrywać, podobno pozbywają się wtedy wszelkich zahamowań  i ukazują swoje dewiacyjne upodobania seksualne.
Avatar
gość / 24 grudnia 2019 r. o 08:38
+7
Kościół to Dom Boży tu ma być eucharystia ,a nie bank !!!
Avatar
Japolan / 23 grudnia 2019 r. o 21:21
+4
Czy możność "płacenia zbliżeniowo" księdzu (księżom) ma swój początek w "wskazówkach, po które księża chodzą do Budzika" (parafrazując opowiadane przez księży żarty)???
Avatar
Gość / 23 grudnia 2019 r. o 19:49
+2
"Większość ludzi nie nosi ze sobą gotówki. Zamontowanie ofiaromatu to wyjście im naprzeciw – mówi proboszcz ks. Adam Lewandowski.", "Wierni raczej chwalą pomysł. – Super! Kościół idzie z duchem czasu, choć ja pieniądze na tacę mam zawsze przygotowane – uśmiecha się pani Anna.", "Bardzo dobry pomysł. Obecnie praktycznie wszędzie można płacić już kartą, przez to bardzo często nie mam ze sobą w ogóle gotówki – dodaje pani Karolina.". Odniosę się do wszystkich tych wypowiedzi zbiorczo - przypomnijcie sobie co jeszcze kilka lat temu mówiono o budkach telefonicznych: "nie no komu to potrzebne, każdy ma telefon/smartfona, idziemy z duchem czasu, po co to komu". Budki zlikwidowano i ludzie siłą rzeczy są niewolnikami swoich komórek( nie mówię o klasycznych komórkach sieci 2G, 3G, które nie miały aplikacji, dostępu do internetu oraz social mediów - zwykłe komórki nie miały tak silnego potencjału uzależniającego co smartfony, służyły temu czemu służyć powinny - krótkiej rozmowie/puszczeniu od czasu do czasu sms-a i tyle, a miejsce internetu było w domu oraz miejscu pracy w komputerze na kablu/przewodzie). Zobaczcie, że tu jest kolejny krok zniewalania - lobbing w kierunku bezgotówkowych transakcji coraz bardziej się nasila, pamiętajcie - bankom nigdy nie można na 100 procent ufać - nie daj awaria albo atak hakerski i można zostać oskubanym i wówczas co z pieniędzmi, kto wam je zwróci - nigdy nie trzymajcie wszystkich swoich oszczędności w bankach - choćby będą wam mówić, że grasują złodzieje, że was mogą okraść jak w banku nie zabezpieczycie majątku - owszem, tylko, że w sytuacji np. kryzysu bank zawinie wam wszystko a wy nie będziecie mieć nic do powiedzenia. Jeśli trzymać w banku oszczędności to tylko tyle ile potrzeba - nie za dużo i nie za mało i na litość nie zadłużajmy się płacąc za wszystko kartą kredytową, bo to niebezpieczne - żyjąc ponad stan prędzej czy później utonie się w długach, a wierzyciele zabiorą wszystko. Gotówka ponad płatności bezgotówkowe., stale będę to powtarzał - w przeciwnym razie będzie olbrzymia inwigilacja - banki będą na wyciągach mieć dostęp co, gdzie, ile, kiedy zakupiłeś/aś. Po co im to wszystko wiedzieć? Już przypomnę - żyjemy w czasach tzw. gospodarki opartej o dane - dane są jak ropa - to majątek. Mając o kimś dużą wiedzę można owszem pomóc takiej osobie albo wręcz przeciwnie - uprzykrzyć życie na maksa. Całkowite wyparcie gotówki na rzecz transakcji bezgotówkowych będzie( tak jak ze smartfonami i rozpowszechnieniem wszędzie wi-fi) oznaczało niewolnictwo i inwigilację. Pragnę przypomnieć, że smartfony i wszechobecne wi-fi wprowadziły nam rządy PO-PSL podobnie zresztą jak Facebooka. Rządy PIS wcale pod tym względem nie są lepsze - radykalizują się dalej - pojawiają się biometrie - rząd przymyka oko, następuje lobbing bezgotówkowy - rządowi w to graj, sam premier oraz obecny minister finansów są zwolennikami transakcji bezgotówkowych i wcale się z tym nie kryją. No i do tego dodajmy fakt wprowadzania sieci 5G i internetu rzeczy - kwestii które fundamentalnie godzą w prawa jednostek do poszanowania zdrowia oraz prywatności. Nie wiem czemu służy Ministerstwo Cyfryzacji - powinno się raczej nazywać ministerstwem niewolnictwa cyfrowego vel. cyfrowej komuny. A w ogóle programy typu Polska Cyfrowa i Polska Bezgotówkowa powinny zostać unicestwione, bo jeśli z góry zakładają wdrażanie zmian pod dyktando wszelkiej maści lobbystów bez pytania o zdanie( o zgodzie nie mówiąc) społeczeństwa Polskiego to jest to przejaw dyktatury, omyłkowo tylko dla niepoznaki mającej cokolwiek wspólnego z demokracją. Ja nie żywię urazy do żadnych rządzących, którzy rządzili naszym krajem ale oby kiedyś się nie okazało, że będzie im wstyd spojrzeć ludziom prosto w oczy na ulicy, niemniej jednak życzę im refleksji i więcej zdrowego rozsądku, którego im bardzo potrzeba, na nowy rok 2020, żeby czasem się zastanowili, czy aby niektórymi swoimi działaniami za bardzo nie skrzywdzili wielu ludzi w Polsce. Oby spłynęła na nich głęboka wiara i chęć przemiany wewnętrznej zanim będzie za późno.
"Większość ludzi nie nosi ze sobą gotówki. Zamontowanie ofiaromatu to wyjście im naprzeciw – mówi proboszcz ks. Adam Lewandowski.", "Wierni raczej chwalą pomysł. – Super! Kościół idzie z duchem czasu, choć ja pieniądze na tacę mam zawsze przygotowane – uśmiecha się pani Anna.", "Bardzo dobry pomysł. Obecnie praktycznie wszędzie można płacić już kartą, przez to bardzo często nie mam ze sobą w ogóle gotówki – dodaje pani Karolina.". Odniosę się do wszystkich tych wypowiedzi zbiorczo - przypomnijcie sobie co jeszcz... rozwiń
Avatar
ta nie daje... / 23 grudnia 2019 r. o 18:34
+10
Chcesz dajesz nie chcesz to nie dajesz nikt cię nie zmusza i poco tak głupia dyskusja
 Jak to nie daję jak nie chcę ?? A konkordat ?? A fundusz kościelny ?? To są miliardy co rok, z moich podatków, a tym czasem na służbę zdrowia ponoć pieniędzy nie ma.
Avatar
Gość / 23 grudnia 2019 r. o 17:19
+3
Grób Lenina - prosty jak myśl, myśl Lenina - prosta jak czyn, czyn Lenina - prosty i wielki jak Rewolucja. Władysław Broniewski - Pokłon Rewolucji Październikowej
Avatar
Jan / 23 grudnia 2019 r. o 17:08
-4
Chcesz dajesz nie chcesz to nie dajesz nikt cię nie zmusza i poco tak głupia dyskusja
Avatar
Gość / 23 grudnia 2019 r. o 17:00
-2
Komunizm to czerwony faszyzm, a komuniści to wyznawcy diabła.
Avatar
XXX / 23 grudnia 2019 r. o 16:09
+4
W większości komentują tacy co wysilą się raz w roku złotówką na Owsiaka a kościół to widzą z perspektywy samochodu
 Tak, bo Pan Owsiak coś robi dla ludzi, a nie jak ci pedofile w czarnych sukienkach...
Avatar
. / 23 grudnia 2019 r. o 16:07
+5
Jak zwykle najwięcej negatywnych komentarzy ludzi,którzy z kościołem mają tyle do czynienia co widzą go jak przechodzą obok niego lub jedynie  wstępując przymusowo na czas ślubu lub pogrzebu w rodzinie. Ale jak mi dzwonami w niedziele o 6 rano w domu napier.... to się nie liczy ? Ciekawe co było pierwsze kościół czy twoje mieszkanie?
 Moje mieszkanie... i w planie była tam szkoła, a nie mafijny budynek.
Avatar
Gość / 23 grudnia 2019 r. o 15:38
+2
Oto Partia – ludzkości wzrok. Oto Partia: siła ludów i sumienie. Nic nie pójdzie z jego życia w zapomnienie. Jego Partia rozgarnia mrok. Szymborska po śmierci Stalina
Zobacz wszystkie komentarze 42

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Kurier Lubelski w rękach Orlenu. Umowa podpisana

Kurier Lubelski w rękach Orlenu. Umowa podpisana

Orlen podpisał umowę przejęcia grupy Polska Press. To oznacza, że paliwowa spółka stała się także właścicielem Kuriera Lubelskiego.

Lublin: Pożar budynku przy ul. Wrońskiej. Część mieszkańców musi opuścić swoje lokale
galeria

Lublin: Pożar budynku przy ul. Wrońskiej. Część mieszkańców musi opuścić swoje lokale

Pięć osób podtruło się dymem, a co najmniej kilkanaście osób straciło dach nad głową wskutek pożaru, który wybuchł dzisiaj rano w budynku komunalnym na Bronowicach

Spotkanie autorskie z Maciejem Meleckim online
5 marca 2021, 18:00

Spotkanie autorskie z Maciejem Meleckim online

Księgarnia Dosłowna (Centrum Kultury w Lublinie) zaprasza na spotkanie autorskie z Maciejem Meleckim wokół książki "Trasa Progu". Wydarzenie dostępne będzie online 5 marca o godz. 18.

"Matka Boska z tęczową aureolą nie obraża uczuć religijnych". Sąd uniewinnił aktywistki
film

"Matka Boska z tęczową aureolą nie obraża uczuć religijnych". Sąd uniewinnił aktywistki

Płock (woj. mazowieckie). Sąd Rejonowy w Płocku uniewinnił trzy aktywistki oskarżone o obrazę uczuć religijnych. Spraw dotyczy rozwieszenia plakatów i umieszczenia naklejek z wizerunkiem Matki Boskiej Częstochowskiej z tęczową aureolą w pobliżu kościoła św. Dominika w Płocku w 2019 roku. Aktywistki tłumaczyły, że była to reakcja na inscenizację Grobu Pańskiego, która jako grzechy przedstawiła LGBT i gender obok nienawiści czy zdrady.

Lubelskie: Wybuch gazu zniszczył ich dom. Wojewoda pomoże poszkodowanej rodzinie
galeria

Lubelskie: Wybuch gazu zniszczył ich dom. Wojewoda pomoże poszkodowanej rodzinie

10 tys. złotych – takiej wysokości pomoc finansową przyznał wojewoda rodzinie z gminy Podedwórze. Kilka dni temu jej dom zniszczył wybuch gazu.

Brutalna napaść na bezdomnych w Lublinie. Śledczy mówią o gwałcie, sąd nie znalazł winnego

Brutalna napaść na bezdomnych w Lublinie. Śledczy mówią o gwałcie, sąd nie znalazł winnego

Jest wyrok w sprawie brutalnej napaści na parę bezdomnych. Łukasz A. miał pobić mężczyznę i godzinami gwałcić jego żonę. Został uniewinniony

Żubry w Lasach Janowskich poszły żyć na własny rachunek

Żubry w Lasach Janowskich poszły żyć na własny rachunek

Po pięciu tygodniach adaptacji w końcu przyszedł ten moment. Bramy zagrody adaptacyjnej otworzyły się i janowskie żubry poszły żyć na własny rachunek. – Tym samym żubry oficjalne zameldowały się jako mieszkańcy Lasów Janowskich, a ich kolejne stanowisko w naturze stało się faktem – relacjonuje na Facebooku Nadleśnictwo Janów Lubelski.

MKS Perła Lublin zmierzy się z Piotrcovią Piotrków Trybunalski

MKS Perła Lublin zmierzy się z Piotrcovią Piotrków Trybunalski

Ostatnia porażka MKS Perła Lublin w Kobierzycach sprawiła, że najbliższe zawody urosły do miana rywalizacji o brązowy medal

Łęczna: Radni pomagają gastronomii

Łęczna: Radni pomagają gastronomii

Radni miejscy przegłosowali uchwałę, zwalniającą puby i restauracje z opłaty za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych. Korzystając z możliwości, jaką dała nowelizacja ustawy, radni uznali, że należy pomóc gastronomii, która na skutek pandemii mocno ucierpiała.

Barok w kwartecie - koncert w DDK Węglin
6 marca 2021, 17:00

Barok w kwartecie - koncert w DDK Węglin

Dzielnicowy Dom Kultury Węglin (ul. Judyma 2a) zaprasza na koncert muzyki klasycznej "Barok w kwartecie". Wydarzenie odbędzie się 6 marca o godz. 17. Wydarzenie będzie dostępne online.

Lublin: Ruszył nabór do Straży Miejskiej. Jakie są wymagania?

Lublin: Ruszył nabór do Straży Miejskiej. Jakie są wymagania?

Sześć etatów ma do obsadzenia lubelska Straż Miejska, która właśnie ogłosiła nabór na wolne stanowiska. Dokumenty od zainteresowanych pracą (wykaz dostępny na 986.pl) będą przyjmowane do 12 marca.

Biała Podlaska: Radni wnioskują do prezydenta o pomoc dla Związku Głuchych. Brakuje 400 tys. zł

Biała Podlaska: Radni wnioskują do prezydenta o pomoc dla Związku Głuchych. Brakuje 400 tys. zł

Radni z Białej Samorządowej wnioskują do prezydenta, aby znalazł w tegorocznym budżecie pieniądze dla Polskiego Związku Głuchych. Bialskiemu oddziałowi brakuje 400 tys. zł na rozliczenie inwestycji rozbudowy siedziby.

Lubelskie: Wypadek na krajowej "17". Cztery osoby trafiły do szpitala

Lubelskie: Wypadek na krajowej "17". Cztery osoby trafiły do szpitala

Cztery osoby zostały ranne w wypadku dwóch pojazdów, do którego doszło dzisiaj na drodze krajowej nr 17 w miejscowości Podkrasne (pow. zamojski). Cała czwórka trafiła do szpitala.

Kino Bajka zaprasza na premierowe pokazy "Co w duszy gra"
5 marca 2021, 10:00

Kino Bajka zaprasza na premierowe pokazy "Co w duszy gra"

Najnowszą animację studia Disney/Pixar, "Co w duszy gra", będzie można oglądać w lubelskim Kinie Bajka od 5 marca.

Lubelskie. Wielokrotnie gwałcił dziewczynkę. Bił ją i dusił

Lubelskie. Wielokrotnie gwałcił dziewczynkę. Bił ją i dusił

Zakończył się proces 77-latka z okolic Puław. Stanisław P. miał gwałcić nastoletnią dziewczynkę. Groził również jej bliskim - ustaliła prokuratura.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!