Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

20 września 2021 r.
15:29

Budżet obywatelski w Lublinie. Jest ostateczna liczba projektów

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
14 8 A A
Za pieniądze z budżetu obywatelskiego budowana jest trasa rowerowa wzdłuż ul. Północnej
Za pieniądze z budżetu obywatelskiego budowana jest trasa rowerowa wzdłuż ul. Północnej (fot. Maciej Kaczanowski)

Znamy już ostateczną liczbę projektów dopuszczonych do głosowania nad podziałem budżetu obywatelskiego na rok 2022. Mieszkańcy mają do wyboru 106 projektów dzielnicowych i 49 ogólnomiejskich. Głosowanie rozpocznie się w czwartek

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W tegorocznym naborze do budżetu obywatelskiego zgłoszono 214 projektów, z czego 62 zostały odrzucone przez komisję oceniającą ich zgodność z regulaminem. Od dyskwalifikującej oceny odwołali się autorzy 18 pomysłów. Kolejnych 8 odwołań złożyli autorzy projektów, które zostały dopuszczone pod warunkiem, że zostaną zmodyfikowane, czyli głównie okrojone.

– Każde z 26 odwołań zostało wnikliwie przeanalizowane – zapewnia prezydent Krzysztof Żuk. Dzisiaj jego podwładni ogłosili, że uwzględnionych zostało tylko osiem odwołań.

Wśród zdyskwalifikowanych projektów jest budowa skoczni narciarskiej w wąwozie między Czubami a osiedlami LSM. Urzędnicy nie dopuścili tego pomysłu do głosowania, bo uznali, że utrzymanie skoczni byłoby za drogie.

Mieszkańcy nie będą też mogli głosować np. na remont ul. Popiełuszki. Pomysłodawca oszacował jego koszty na 182 tys. zł, ale zdaniem urzędników prace kosztowałyby 1 mln i nie byłyby możliwe do przeprowadzenia w ciągu jednego roku kalendarzowego. W podobny sposób odrzucono pomysł na rowerowy wiadukt nad al. Solidarności wzdłuż tzw. wiaduktu Poniatowskiego. Projekt zakładał, że koszty budowy zmieszczą się w 1 mln zł, urzędnicy doliczyli się 3 mln zł.

Ostatecznie do głosowania dopuszczonych zostało 106 projektów dzielnicowych i 49 ogólnomiejskich. Teoretycznie lista może się zrobić jeszcze krótsza. – Osoby nieusatysfakcjonowane treścią odwołań, w przypadku dopuszczenia projektu do głosowania, mogą wycofać swój projekt – wyjaśnia Izolda Boguta z biura prasowego Ratusza.

Głosowanie ruszy w czwartek i potrwa do 10 października. Każdy mieszkaniec, nawet niemowlę, będzie mógł poprzeć dwa projekty dzielnicowe i dwa ogólnomiejskie. Głosować będzie można przez internet (lublin.eu/budzetobywatelski) lub w tradycyjnych punktach, które będą działać w Biurach Obsługi Mieszkańców (Filaretów 44, Kleeberga 12a, Szaserów 13/15, Wieniawska 14, Wolska 11) i w wybranych filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Najwygodniej będzie zagłosować przez internet. – Na stronie trzeba będzie podać swoje imię, nazwisko i cztery ostatnie cyfry numeru PESEL – instruuje Anna Machocka, która w Urzędzie Miasta odpowiada za budżet obywatelski. W ten sposób mogą głosować tylko osoby mające lubelski meldunek. – Osoby niezameldowane w Lublinie będą mogły głosować tylko w tradycyjnych punktach, składając oświadczenie, że mieszkają w Lublinie.

Wyniki poznamy najprawdopodobniej pod koniec października. W głosowaniu podzielona ma zostać kwota 12,5 mln zł. – W tym 9,45 mln zł na projekty dzielnicowe, a na ogólnomiejskie 3,05 mln zł – dodaje Boguta. Kolejne 2,5 mln zł ma trafić na realizację zaległych pomysłów.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 8

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Jasin / 20 września 2021 r. o 16:43
+8
Napisano    28 minut temu A ile odrzucono projektów w ramach budżetu deweloperskiego?
                                  Choćbyś się i milion razy zesr... - nie wygrasz, Monio. Moje zawsze będzie na wierzchu. Porzuć wszelkie złudzenia. Z równowagi też mnie nie wyprowadzisz. Ja mam dużo czasu i cierpliwości. Nie spinaj tak d..y, nie napalaj jak szczerbaty na suchary. Ze mną nie wygrasz. Nie szkoda Ci czasu i kasy za prąd?
Avatar
Jasin / 21 września 2021 r. o 09:06
+5
Napisano    35 minut temu To cały budżet obywatelski to jedna wielka ściema i mydlenie oczu.
                                  Choćbyś się i milion razy zesr... - nie wygrasz, Monio. Moje zawsze będzie na wierzchu. Porzuć wszelkie złudzenia. Z równowagi też mnie nie wyprowadzisz. Ja mam dużo czasu i cierpliwości. Nie spinaj tak d..y, nie napalaj jak szczerbaty na suchary. Ze mną nie wygrasz. Nie szkoda Ci czasu i kasy za prąd?
Avatar
Jasin / 21 września 2021 r. o 10:30
+3
Napisano     24 minuty temu  To cały budżet obywatelski to jedna wielka ściema i mydlenie oczu.
                                  Choćbyś się i milion razy zesr... - nie wygrasz, Monio. Moje zawsze będzie na wierzchu. Porzuć wszelkie złudzenia. Z równowagi też mnie nie wyprowadzisz. Ja mam dużo czasu i cierpliwości. Nie spinaj tak d..y, nie napalaj jak szczerbaty na suchary. Ze mną nie wygrasz. Nie szkoda Ci czasu i kasy za prąd?
Avatar
Jasin / 21 września 2021 r. o 13:41
+2
Napisano     42 minuty temu  To cały budżet obywatelski to jedna wielka ściema i mydlenie oczu.
                                  Choćbyś się i milion razy zesr... - nie wygrasz, Monio. Moje zawsze będzie na wierzchu. Porzuć wszelkie złudzenia. Z równowagi też mnie nie wyprowadzisz. Ja mam dużo czasu i cierpliwości. Nie spinaj tak d..y, nie napalaj jak szczerbaty na suchary. Ze mną nie wygrasz. Nie szkoda Ci czasu i kasy za prąd?
Avatar
stop_propagandzie / 22 września 2021 r. o 08:30
+1
To cały budżet obywatelski to jedna wielka ściema i mydlenie oczu.
Avatar
stanxx / 7 października 2021 r. o 11:46
0
Fatalna aplikacja do głosowania, chce się głosować na 4 projekty, a kończy się na dwóch. Jakby urzędowi nie zależało na tym by ludzie głosowali, a wszystko jest robione dla picu. Później można przeczytać jaki błąd się zrobiło, i że nie można go poprawić, chyba pod to jest ona zrobiona. Później można się ponabijać z mieszkańców, że chcieli a nie mogli zagłosować.
Avatar
METATRON / 21 września 2021 r. o 08:07
-2
Poprosimy listę tych projektów, zapewne każdy będzie w stylu "chcemy nowego chodnika", "chcemy nowego asfaltu" albo "chcemy nowego parkingu". Albo projekty w stylu "nauka jazdy na rolkach dla dzieci i młodzieży". Z wielu projektów nie ma nic namacalnego. Liczę, że przynajmniej projekt z tężnią solną się uda, ale to też nie gwarantowane. Przynajmniej tężnia by była. Minus dla miasta i autorów, za zgłaszanie sztampowych projektów i brak zaangażowania.
Avatar
seX_P0_D_ewelopersku / 20 września 2021 r. o 16:13
-18
A ile odrzucono projektów w ramach budżetu deweloperskiego?
Avatar
stanxx / 7 października 2021 r. o 11:46
0
Fatalna aplikacja do głosowania, chce się głosować na 4 projekty, a kończy się na dwóch. Jakby urzędowi nie zależało na tym by ludzie głosowali, a wszystko jest robione dla picu. Później można przeczytać jaki błąd się zrobiło, i że nie można go poprawić, chyba pod to jest ona zrobiona. Później można się ponabijać z mieszkańców, że chcieli a nie mogli zagłosować.
Avatar
stop_propagandzie / 22 września 2021 r. o 08:30
+1
To cały budżet obywatelski to jedna wielka ściema i mydlenie oczu.
Avatar
Jasin / 21 września 2021 r. o 13:41
+2
Napisano     42 minuty temu  To cały budżet obywatelski to jedna wielka ściema i mydlenie oczu.
                                  Choćbyś się i milion razy zesr... - nie wygrasz, Monio. Moje zawsze będzie na wierzchu. Porzuć wszelkie złudzenia. Z równowagi też mnie nie wyprowadzisz. Ja mam dużo czasu i cierpliwości. Nie spinaj tak d..y, nie napalaj jak szczerbaty na suchary. Ze mną nie wygrasz. Nie szkoda Ci czasu i kasy za prąd?
Avatar
Jasin / 21 września 2021 r. o 10:30
+3
Napisano     24 minuty temu  To cały budżet obywatelski to jedna wielka ściema i mydlenie oczu.
                                  Choćbyś się i milion razy zesr... - nie wygrasz, Monio. Moje zawsze będzie na wierzchu. Porzuć wszelkie złudzenia. Z równowagi też mnie nie wyprowadzisz. Ja mam dużo czasu i cierpliwości. Nie spinaj tak d..y, nie napalaj jak szczerbaty na suchary. Ze mną nie wygrasz. Nie szkoda Ci czasu i kasy za prąd?
Avatar
Jasin / 21 września 2021 r. o 09:06
+5
Napisano    35 minut temu To cały budżet obywatelski to jedna wielka ściema i mydlenie oczu.
                                  Choćbyś się i milion razy zesr... - nie wygrasz, Monio. Moje zawsze będzie na wierzchu. Porzuć wszelkie złudzenia. Z równowagi też mnie nie wyprowadzisz. Ja mam dużo czasu i cierpliwości. Nie spinaj tak d..y, nie napalaj jak szczerbaty na suchary. Ze mną nie wygrasz. Nie szkoda Ci czasu i kasy za prąd?
Avatar
METATRON / 21 września 2021 r. o 08:07
-2
Poprosimy listę tych projektów, zapewne każdy będzie w stylu "chcemy nowego chodnika", "chcemy nowego asfaltu" albo "chcemy nowego parkingu". Albo projekty w stylu "nauka jazdy na rolkach dla dzieci i młodzieży". Z wielu projektów nie ma nic namacalnego. Liczę, że przynajmniej projekt z tężnią solną się uda, ale to też nie gwarantowane. Przynajmniej tężnia by była. Minus dla miasta i autorów, za zgłaszanie sztampowych projektów i brak zaangażowania.
Avatar
Jasin / 20 września 2021 r. o 16:43
+8
Napisano    28 minut temu A ile odrzucono projektów w ramach budżetu deweloperskiego?
                                  Choćbyś się i milion razy zesr... - nie wygrasz, Monio. Moje zawsze będzie na wierzchu. Porzuć wszelkie złudzenia. Z równowagi też mnie nie wyprowadzisz. Ja mam dużo czasu i cierpliwości. Nie spinaj tak d..y, nie napalaj jak szczerbaty na suchary. Ze mną nie wygrasz. Nie szkoda Ci czasu i kasy za prąd?
Avatar
seX_P0_D_ewelopersku / 20 września 2021 r. o 16:13
-18
A ile odrzucono projektów w ramach budżetu deweloperskiego?