Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

14 września 2021 r.
21:00

Cenne relikwie w archikatedrze lubelskiej. "Warto codziennie dźwigać swój krzyż z Chrystusem"

Autor: Zdjęcie autora aa
30 6 A A

Relikwię Krzyża Świętego, "pochodzącą z autoryzowanego drzewa przechowywanego w zbiorach papieskich", przekazał lubelskiej archikatedrze arcybiskup Józef Michalik. Były wieloletni przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski przewodniczył dzisiejszej mszy w bazylice

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W święto Podwyższenia Krzyża Świętego emerytowany metropolita przemyski skupił się w homilii na temacie krzyża i zwiąanego z nim cierpienia, które – jak podkreślił – jest częścią życia osób wierzących w Boga.

– Chrześcijaństwa, prawdziwej chrystusowej wiary, nie da się pomyśleć bez cierpienia. Bez ofiary z własnego egoistycznego myślenia – zaznaczył abp Michalik. – Chrześcijanie, ludzie wierzący Kościoła, zawsze i dziś mają cierpieć. To jest ich powołanie. To jest nasze powołanie. Znosić upokorzenia, przebaczać fałszywie nas oskarżającym i tym, którzy nas znieważają. Zawsze, razem z Chrystusem, być znakiem, któremu będą sprzeciwiać się. Ileż tej nienawiści do nas chrześcijan, a szczególnie do Kościoła Katolickiego, płynie z ust różnych ludzi życia publicznego. Pytamy często: jak reagować? Jak zachować się w tych sytuacjach? Odpowiedź jest jednoznaczna: Miłujcie nieprzyjaciół waszych. Módlcie się o światło wiary i rozeznania prawdy dla tych, którzy są zamroczeni nieprawdą. Bo może nawet doznali bólu przez naszą nieumiejętność, zaniedbanie, brak naszej pokory czy miłości.

I przestrzegał: Trzeba pamiętać, że odrzucając krzyż i naukę Chrystusa, płynącą z krzyża, stajemy się światowi i przestajemy być uczniami Pana. A odrzucamy ją, ilekroć złem płacimy za zło. Ilekroć wybieramy lenistwo niedzielnego nic nie robienia, zamiast udziału we mszy świętej. Ilekroć kłamiemy, oszukujemy albo ulegamy pokusie nieczystości. Umiejętność zaakceptowania krzyża i przyjęcia trudności staje się mocnym fundamentem naszego życia. I warto codziennie dźwigać swój krzyż z Chrystusem – zachęcał.

Uroczystą mszę poprzedziło odsłonięcie i poświęcenie w krypcie archikatedry epitafium bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia, byłego biskupa lubelskiego. Zaś pod koniec wspólnej modlitwy relikwie podarowane przez hierarchę zostały umieszczone w kaplicy Krzyża Trybunalskiego. – Który od wieków dla mieszkańców Lublina był umocnieniem wiary i nadziei w moc ukrzyżowanego, czego dowodem są liczne wota – powiedział ks. Adam Lewandowski, proboszcz Parafii pw. św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Lublinie. I dodał: Obecność świętych relikwii wpisuje się w pasyjny charakter naszego sanktuarium.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 6

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Janusz_Paliwas / 15 września 2021 r. o 06:29
+9
cyt. ,,To jest nasze powołanie. Znosić upokorzenia, przebaczać fałszywie nas oskarżającym i tym, którzy nas znieważają. Zawsze, razem z Chrystusem, być znakiem, któremu będą sprzeciwiać się. Ileż tej nienawiści do nas chrześcijan, a szczególnie do Kościoła Katolickiego, płynie z ust różnych ludzi życia publicznego. Pytamy często: jak reagować?'' Rozliczcie się z PEDOFILII i zacznijcie żyć na koszt waszych wiernych, a nie ogółu społeczeństwa. Zrezygnujcie z etatów w urzędach skarbowych, szpitalach, oddajcie zagrabiony majątek i zacznijcie płacić podatki jak prawdziwe korporacje. Bo właśnie takimi wypowiedziami udowadniacie że od przepychu i wygody życia na koszt innych poprzewracało się wam we łbach !!
cyt. ,,To jest nasze powołanie. Znosić upokorzenia, przebaczać fałszywie nas oskarżającym i tym, którzy nas znieważają. Zawsze, razem z Chrystusem, być znakiem, któremu będą sprzeciwiać się. Ileż tej nienawiści do nas chrześcijan, a szczególnie do Kościoła Katolickiego, płynie z ust różnych ludzi życia publicznego. Pytamy często: jak reagować?'' ... rozwiń
Avatar
Janusz_Paliwas / 14 września 2021 r. o 22:09
+8
I to jest dopiero biznes...
Avatar
Kroll / 14 września 2021 r. o 22:22
+7
Relikwie są I, II i tam jeszcze któregoś stopnia. jak widać są też autoryzowane. hmmmmm. Przez kogo? Pytam bo nie wiem jakie były losy krzyża po śmierci Jezusa. Są przekazy ewangelistów lub inne przekazy o jego losach?
Avatar
Robik / 15 września 2021 r. o 05:40
+5
Dziennik Wschodni niestety dziedziczy niemądry klerykalizm po ok. 1/3 polskich "oficjalnych katolikach" (wg corocznych badań własnych polskiego KRK trzydzieści kilka procent spośród uznawanych przez nich za katolików chodzi na niedzielne msze). ... Taka rozwlekła pisanina z powodu jakichś "relikwii" w XXI w.??? Bo zmieniły miejsce pobytu... A wiadomo, że przy sposobności mnóstwo propagandy na rzecz "polskiej religijności ludowej" KRK. Zjechał zajadły wstecznik kościelny, p. Michalik i wygłosił swoje bełkotliwe przemowy, podobnie jak inni. Dlaczego Dziennik Wschodni przekazuje te gadki? Od biedy mogli podać wiadomość, że rzekomą "relikwię" KRK przekazano do Lublina. ... Goście, którzy mają w Polsce swoich ludzi u władzy (i to bardzo mocno osadzonych) biadolą, jak to oni cierpią od rzekomej bezzasadnej "nienawiści". P. Michalik zupełnie "nie pamięta", jak KRK swoimi ludźmi narzuca kobietom noszenie ciąży i rodzenie niemal bez wyjątku, jak narzuca zakaz handlu w niedzielę itd. itp. Dlaczego nie powie, że ok. połowy wyborców po prostu bez żadnej nienawiści tego nie chce, a nawet jeśli rodzi się gniew, to ma on swoje uzasadnienie? ... P. Michalik to ten sam bajarz, który wmawiał, że "rozseksualizowane dzieci" same wskakują do łóżek urzędnikom KRK ("księżom"), a ci biedacy po prostu nie mogą się oprzeć darowi przekonywania dzieci. ... Dziwaczne i głupawe twierdzenia dodaje jeszcze lubelski proboszcz głosząc jakoby "liczne wota" były dowodem "mocy ukrzyżowanego". Niech sobie pojedzie do Indii czy jakiegoś innego, niekatolickiego kraju, a zobaczy "liczne wota" dla boga "Wisznu" czy innych, niekiedy o wiele liczniejsze niż te jego. Czy to mają być dowody większej mocy "Wisznu" lub innych bogów niż bóstw katolickich zwanych Trójcą? ... W końcu, co to za dziwoląg ten "Krzyż Trybunalski"?
Dziennik Wschodni niestety dziedziczy niemądry klerykalizm po ok. 1/3 polskich "oficjalnych katolikach" (wg corocznych badań własnych polskiego KRK trzydzieści kilka procent spośród uznawanych przez nich za katolików chodzi na niedzielne msze). ... Taka rozwlekła pisanina z powodu jakichś "relikwii" w XXI w.??? Bo zmieniły miejsce pobytu... A wiadomo, że przy sposobności mnóstwo propagandy na rzecz "polskiej religijności ludowej" KRK. Zjechał zajadły wstecznik kościelny, p. Michalik i wygłosił swoje bełkotliwe p... rozwiń
Avatar
Max... / 15 września 2021 r. o 14:55
+4
Wystarczyła jedna krótka fraza, aby poprawić mi humor! "pochodzącą z autoryzowanego drzewa"! Sukienkowcy zachowują się tak, jakby psychiatria w kraju wcale nie funkcjonowała lub też swoich wyznawców uważają za kompletnych idiotów!
Avatar
TECZOWY_ZSL / 15 września 2021 r. o 11:19
+2
... jakimi brykami wożą siebie i "swój krzyż' purpuraci?
Avatar
Max... / 15 września 2021 r. o 14:55
+4
Wystarczyła jedna krótka fraza, aby poprawić mi humor! "pochodzącą z autoryzowanego drzewa"! Sukienkowcy zachowują się tak, jakby psychiatria w kraju wcale nie funkcjonowała lub też swoich wyznawców uważają za kompletnych idiotów!
Avatar
TECZOWY_ZSL / 15 września 2021 r. o 11:19
+2
... jakimi brykami wożą siebie i "swój krzyż' purpuraci?
Avatar
Janusz_Paliwas / 15 września 2021 r. o 06:29
+9
cyt. ,,To jest nasze powołanie. Znosić upokorzenia, przebaczać fałszywie nas oskarżającym i tym, którzy nas znieważają. Zawsze, razem z Chrystusem, być znakiem, któremu będą sprzeciwiać się. Ileż tej nienawiści do nas chrześcijan, a szczególnie do Kościoła Katolickiego, płynie z ust różnych ludzi życia publicznego. Pytamy często: jak reagować?'' Rozliczcie się z PEDOFILII i zacznijcie żyć na koszt waszych wiernych, a nie ogółu społeczeństwa. Zrezygnujcie z etatów w urzędach skarbowych, szpitalach, oddajcie zagrabiony majątek i zacznijcie płacić podatki jak prawdziwe korporacje. Bo właśnie takimi wypowiedziami udowadniacie że od przepychu i wygody życia na koszt innych poprzewracało się wam we łbach !!
cyt. ,,To jest nasze powołanie. Znosić upokorzenia, przebaczać fałszywie nas oskarżającym i tym, którzy nas znieważają. Zawsze, razem z Chrystusem, być znakiem, któremu będą sprzeciwiać się. Ileż tej nienawiści do nas chrześcijan, a szczególnie do Kościoła Katolickiego, płynie z ust różnych ludzi życia publicznego. Pytamy często: jak reagować?'' ... rozwiń
Avatar
Robik / 15 września 2021 r. o 05:40
+5
Dziennik Wschodni niestety dziedziczy niemądry klerykalizm po ok. 1/3 polskich "oficjalnych katolikach" (wg corocznych badań własnych polskiego KRK trzydzieści kilka procent spośród uznawanych przez nich za katolików chodzi na niedzielne msze). ... Taka rozwlekła pisanina z powodu jakichś "relikwii" w XXI w.??? Bo zmieniły miejsce pobytu... A wiadomo, że przy sposobności mnóstwo propagandy na rzecz "polskiej religijności ludowej" KRK. Zjechał zajadły wstecznik kościelny, p. Michalik i wygłosił swoje bełkotliwe przemowy, podobnie jak inni. Dlaczego Dziennik Wschodni przekazuje te gadki? Od biedy mogli podać wiadomość, że rzekomą "relikwię" KRK przekazano do Lublina. ... Goście, którzy mają w Polsce swoich ludzi u władzy (i to bardzo mocno osadzonych) biadolą, jak to oni cierpią od rzekomej bezzasadnej "nienawiści". P. Michalik zupełnie "nie pamięta", jak KRK swoimi ludźmi narzuca kobietom noszenie ciąży i rodzenie niemal bez wyjątku, jak narzuca zakaz handlu w niedzielę itd. itp. Dlaczego nie powie, że ok. połowy wyborców po prostu bez żadnej nienawiści tego nie chce, a nawet jeśli rodzi się gniew, to ma on swoje uzasadnienie? ... P. Michalik to ten sam bajarz, który wmawiał, że "rozseksualizowane dzieci" same wskakują do łóżek urzędnikom KRK ("księżom"), a ci biedacy po prostu nie mogą się oprzeć darowi przekonywania dzieci. ... Dziwaczne i głupawe twierdzenia dodaje jeszcze lubelski proboszcz głosząc jakoby "liczne wota" były dowodem "mocy ukrzyżowanego". Niech sobie pojedzie do Indii czy jakiegoś innego, niekatolickiego kraju, a zobaczy "liczne wota" dla boga "Wisznu" czy innych, niekiedy o wiele liczniejsze niż te jego. Czy to mają być dowody większej mocy "Wisznu" lub innych bogów niż bóstw katolickich zwanych Trójcą? ... W końcu, co to za dziwoląg ten "Krzyż Trybunalski"?
Dziennik Wschodni niestety dziedziczy niemądry klerykalizm po ok. 1/3 polskich "oficjalnych katolikach" (wg corocznych badań własnych polskiego KRK trzydzieści kilka procent spośród uznawanych przez nich za katolików chodzi na niedzielne msze). ... Taka rozwlekła pisanina z powodu jakichś "relikwii" w XXI w.??? Bo zmieniły miejsce pobytu... A wiadomo, że przy sposobności mnóstwo propagandy na rzecz "polskiej religijności ludowej" KRK. Zjechał zajadły wstecznik kościelny, p. Michalik i wygłosił swoje bełkotliwe p... rozwiń
Avatar
Kroll / 14 września 2021 r. o 22:22
+7
Relikwie są I, II i tam jeszcze któregoś stopnia. jak widać są też autoryzowane. hmmmmm. Przez kogo? Pytam bo nie wiem jakie były losy krzyża po śmierci Jezusa. Są przekazy ewangelistów lub inne przekazy o jego losach?
Avatar
Janusz_Paliwas / 14 września 2021 r. o 22:09
+8
I to jest dopiero biznes...
Zobacz wszystkie komentarze 6

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Gorąco w lubelskiej Platformie. Kto rzuci rękawicę Krzysztofowi Żukowi? Są pierwsze nazwiska

Gorąco w lubelskiej Platformie. Kto rzuci rękawicę Krzysztofowi Żukowi? Są pierwsze nazwiska

Za miesiąc swoje nowe władze będą wybierać członkowie Platformy Obywatelskiej. W kontekście funkcji przewodniczącego partii w województwie lubelskim padają trzy nazwiska.

Edach Budowlani Lublin zagrają w Krakowie z Juvenią. Wygrana obowiązkiem

Edach Budowlani Lublin zagrają w Krakowie z Juvenią. Wygrana obowiązkiem

W 5. kolejce Edach Budowlani zmierzą się na wyjeździe z Juvenią Kraków. Będzie to spotkanie telewizyjne, a obejrzymy je na sport.tvp.pl lub w aplikacji TVP Sport. Pierwszy gwizdek w niedzielę o godzinie 14.

Muzyka i wizualizacje. Wyjątkowy koncert przed Pałacem Marynki w Puławach
25 września 2021, 19:00

Muzyka i wizualizacje. Wyjątkowy koncert przed Pałacem Marynki w Puławach

Elektronika, ambient i wizualizacje na elewacji Pałacu Marynki w Puławach. Ten wyjątkowy koncert już w najbliższą sobotę.

W szpitalu w Puławach znów robią miejsce dla pacjentów z COVID-19

W szpitalu w Puławach znów robią miejsce dla pacjentów z COVID-19

W ostatnim tygodniu pozytywny wynik testu na koronawirusa obejrzało 41 mieszkańców powiatu puławskiego. Na kwarantannie przebywa prawie 370 osób. Do czwartej fali zaczyna przygotowywać się szpital. Dyrektor wstrzymał przyjęcia na pulmonologię, by zrobić miejsce dla pacjentów covidowych.

Wielogodzinne utrudnienia na S12 koło Świdnika. Tir w rowie

Wielogodzinne utrudnienia na S12 koło Świdnika. Tir w rowie

Od kilku godzin trwają utrudnienia na drodze ekspresowej. Z rowu trzeba wyciągnąć ciężarówkę.

Lublin. Do rachmistrza nawet wieczorem

Lublin. Do rachmistrza nawet wieczorem

W najbliższą sobotę będzie można wziąć udział w nocnej odsłonie Narodowego Spisu Powszechnego.

Program TV 24-26 września  2021. Jakie filmy warto zobaczyć w telewizji?
24 września 2021, 20:00

Program TV 24-26 września 2021. Jakie filmy warto zobaczyć w telewizji?

W ten weekend w telewizji zobaczymy dość zróżnicowane produkcje. Będzie festiwalowy "Van Gogh. U bram wieczności" i rozrywka pokroju "Legionu Samobójców". Poniżej wybrane filmy, które będzie można zobaczyć w naziemnej telewizji cyfrowej.

Zaskakujące pismo do mieszkańców Końskowoli. Już nie mają umów na dostarczanie wody

Zaskakujące pismo do mieszkańców Końskowoli. Już nie mają umów na dostarczanie wody

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Puławach nie przedłużyło umów na dostarczanie wody i odprowadzanie ścieków dla mieszkańców gminy Końskowola. Te przestały obowiązywać w środę, 22 września. Samorządowcy proszą o okres przygotowawczy. Inaczej nie będą mogli pobierać opłat.

Zoom w Janowie ma być większy. Czy tym razem znajdzie się odpowiednią firmę?
galeria

Zoom w Janowie ma być większy. Czy tym razem znajdzie się odpowiednią firmę?

Najpierw modernizacja, później rozbudowa, o ile uda się zdobyć dofinansowanie. W Parku Rekreacji Zoom Natury w Janowie Lubelskim ma zostać wyremontowany most. Wymienić trzeba też pergolę na budynku przy wejściu do parku.

Wybory parlamentarne w Niemczech - stabilizacja, czy nowy układ?

Wybory parlamentarne w Niemczech - stabilizacja, czy nowy układ?

26 września to w tym roku szczególna data dla niemieckiego społeczeństwa, ponieważ tego dnia odbędą się za naszą zachodnią granicą wybory do Bundestagu. Co więcej, po 16 latach ze stanowiska kanclerza Niemiec ustępuje Angela Merkel. Czy Niemcy zdecydują się na kontynuację dotychczasowej polityki wybierając jej protegowanego, czyli Armina Lascheta z unii CDU/CSU? Czy większe szanse na zwycięstwo posiada SPD lub Zieloni? Jak wyglądają ostatnie sondaże? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

III liga: Orlęta Spomlek muszą skończyć z oddawaniem goli za darmo, teoretycznie łatwiejszy rywal Avii

III liga: Orlęta Spomlek muszą skończyć z oddawaniem goli za darmo, teoretycznie łatwiejszy rywal Avii

Czas na dziewiątą serię gier. Najtrudniejsze zadanie czeka piłkarzy Podlasia. Białczanie zagrają na wyjeździe z wiceliderem – rezerwami Cracovii. Teoretycznie łatwiejszą przeprawę powinni mieć piłkarze: Orląt Spomlek i Avii Świdnik, bo zmierzą się z rywalami z dołu tabeli.

Gospel & Abraham Diomande od kuchni. Przed Międzynarodowym Festiwalem Gospel w Lublinie
galeria

Gospel & Abraham Diomande od kuchni. Przed Międzynarodowym Festiwalem Gospel w Lublinie

W poniedziałek w Księgarni Świętego Pawła w Lublinie odbyło się spotkanie wprowadzające do pierwszego Międzynarodowego Festiwalu Gospel w Lublinie. Abraham Diomande opowiedział o idei wydarzenia, które zostanie zorganizowane już w tę sobotę o godz. 16 w Ogrodzie Saskim.