Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

21 października 2016 r.
9:12

Chcą dłuższej szkolnej przerwy. Żeby uczniowie mieli więcej czasu na jedzenie

Autor: Zdjęcie autora ask

Banki Żywności chcą wydłużenia szkolnej przerwy obiadowej o 10 minut. Argumentują, że dzięki temu dzieci będą jadły zdrowsze rzeczy i nie będą marnowały jedzenia.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Postulat to efekt przygotowanego przez BŻ raportu, z którego wynika, że blisko 3/4 dorosłych Polaków uważa, że w szkołach marnowane jest jedzenie. Wszystko dlatego, że 20–minutowa przerwa obiadowa jest za krótka. Uczniowie jedzą w pośpiechu i zostawiają na talerzach niedojedzone potrawy, najczęściej warzywa i owoce. Przedłużenie pauzy spowoduje, że dzieci spokojnie dojdą do stołówki, będą miały czas na czekanie w kolejce i spokojne zjedzenie posiłku.

– Dłuższa przerwa obiadowa to gwarancja obiadu jedzonego nie w pośpiechu. Pośpiech sprawia bowiem, że dzieci rezygnują z warzyw i owoców, co powoduje, że na talerzach zostaje jedzenie – tłumaczy Marek Borowski z Federacji Polskich Banków Żywności.

Przedstawiciele BŻ przypominają, że na świecie dzieci mają znacznie dłuższą przerwę obiadową. W Holandii jest to 35 minut, w Danii, Austrii, Wielkiej Brytanii po 50 minut, a w Hiszpanii nawet 90 minut.

– Trzeba zmieniać oblicza polskich stołówek, tak aby obiadowi nie towarzyszył pośpiech i stres – dodaje Grzegorz Łapanowski ze „Szkoły na widelcu”.

Czy takie zmiany warto wprowadzić w lubelskich szkołach? Z wytycznych Ministerstwa Edukacji Narodowej wynika, że szczegółowe zasady korzystania ze stołówki szkolnej, w tym m.in. godziny wydawania posiłków oraz czas przeznaczony na ich zjedzenie, określa statut szkoły. O tym, czy zmiany zostaną do niego wprowadzone, decydują dyrektorowie poszczególnych szkół.

– W naszym przypadku takie zmiany nie są potrzebne – uważa Ewa Momot, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 10 w Lublinie. – Wcześniej w klasach 1–3, a od zeszłego roku także w 4-6 wprowadziliśmy harmonogram wydawania obiadów. Uczniowie idą na nie podczas dwóch długich przerw. Dzięki temu rozładowaliśmy kolejki w stołówce, a dzieci mają czas na spokojne zjedzenie całego obiadu. To także ułatwienie dla nauczycieli, którzy pełnią dyżury podczas przerw.

Podobne rozwiązania obowiązują w większości lubelskich szkół. W SP nr 48 są aż trzy 15-minutowe przerwy obiadowe. W SP 45 uczniowie starszych klas idą na obiad o innej porze niż maluchy z klas 1-3.

– Inicjatywa Banków Żywności tworzona była na pewno w dobrej wierze, ale nie uwzględnia szkolnych realiów oraz punktu widzenia uczniów i ich rodziców – uważa Mariusz Lisek, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 7 w Lublinie. – Każde wydłużenie przerwy oznacza późniejszy powrót ucznia do domu, a to rozwiązanie krytykują wszystkie strony. Rozwiązanie problemu widzę więc nie w dodatkowym czasie na zjedzenie obiadu, ale w mądrym rozładowaniu kolejki do stołówki. Taki system obowiązuje także w naszej szkole. Dzieci z klas młodszych jedzą obiad nie na przewie, a w trakcie lekcji w ramach zajęć świetlicowych. Starsi mają do dyspozycji dwie przerwy. Mogą także jeść obiad przed lub po lekcjach. To w zupełności im wystarcza.

Sonda: Czy szkolne przerwy powinny być dłuższe?

Liczba głosów: 461
56.4%
Tak
43.6%
Nie

Pozostałe informacje

Majówka? Wakacje? Dokąd polecimy z lubelskiego lotniska?
film

Majówka? Wakacje? Dokąd polecimy z lubelskiego lotniska?

Lublin stał się doskonałym miejscem na początek interesujących wycieczek? Jakie wakacyjne kierunki oferuje lubelskie lotnisko? Dokąd polecimy przez cały rok? O tych rzeczach rozmawiamy z Piotrem Jankowskim z Portu Lotniczego Lublin w dzisiejszym programie Dzień Wschodzi.

Co słychać w Jastkowie? Odwiedzamy nowy zalew i zespół pałacowo-parkowy
galeria

Co słychać w Jastkowie? Odwiedzamy nowy zalew i zespół pałacowo-parkowy

Długi weekend majowy to dobra okazja, by wyjechać za miasto. 7 km od granic Lublina powstaje nowy zalew. To część szerszego zagospodarowania malowniczej Doliny Ciemięgi, w której znajduje się również odnowiony zespół pałacowo-parkowy.

Premier Donald Tusk

Donald Tusk w orędziu: tworzymy armię, jakiej Polska nie miała od wieków, super silną i nowoczesną – armię do wygrywania

Czasy są trudne, do polityki światowej wraca niepewność, brutalność i egoizm; wojna przestała być abstrakcją - podkreślił w czwartkowym orędziu telewizyjnym orędziu premier Donald Tusk. – Czy mamy się bać? Nie. My mamy być silni – dodał. Zapewnił też: tworzymy armię, jakiej Polska nie miała od wieków.

Hans Nielsen: Motor to faworyt do mistrzostwa Polski

Hans Nielsen: Motor to faworyt do mistrzostwa Polski

Rozmowa z Hansem Nielsenem, legendarnym żużlowcem Motoru Lublin

Zarzuty dla ojca i syna po ataku na ratowników medycznych w Łukowie

Zarzuty dla ojca i syna po ataku na ratowników medycznych w Łukowie

Zarzuty znieważenia i naruszenia nietykalności cielesnej usłyszał ojciec oraz syn, którzy mieli zaatakować ratowników medycznych na oddziale ratunkowym w Łukowie. Według ustaleń byli zniecierpliwieni długim oczekiwaniem na udzielenie pomocy. Obaj byli trzeźwi.

Lutnia Piszczac zainkasowała komplet punktów w spotkaniu z Unią Żabików

W środę i czwartek rozegrane zostały mecze 23. kolejki bialskiej klasy okręgowej

Podział punktów w spotkaniu LZS Sielczyk z Az-Bud Komarówka Podlaska. Orlęta Łuków z nowym trenerem rozbiły Absolwenta Domaszewnica. Victoria Parczew lepsza od Orła Czemierniki

Uciekać przed komendantem – zły pomysł
Kraśnik

Uciekać przed komendantem – zły pomysł

Dynamiczny pościg za przestępcą po ulicach  Kraśnika – sceny jak z filmu akcji miały dziś miejsce przed południem w tym mieście. Uciekał przestępca poszukiwany do odbycia kary pozbawienia wolności. W bezpośrednim pościgu uczestniczył funkcjonariusz w cywilu oraz zastępca komendanta powiatowego policji w Kraśniku, który jako pierwszy ujął 30-letniego rzezimieszka.

Premier Donald Tusk (z prawej) w towarzystwie posła Michała Krawczyka

Dziś o godzinie 20 premier Donald Tusk wygłosi orędzie

Premier Donald Tusk wygłosi w czwartek o godzinie 20 orędzie – potwierdza podsekretarz stanu w kancelarii premiera Agnieszka Rucińska.

ChKS Chełm rozpoczyna decydującą walkę o awans do PlusLigi

ChKS Chełm rozpoczyna decydującą walkę o awans do PlusLigi

Pierwszy mecz finału play-off z Mickiewiczem Kluczbork w piątek o godzinie 17.30

Zalety i wady ruletka czatów randkowych

Zalety i wady ruletka czatów randkowych

Jeśli jesteś aktywnym użytkownikiem Internetu, bardzo dobrze wiesz, że czat wideo nie jest już nowym formatem randek online. Pierwsze losowe wideo czaty Omegle i Chatroulette zostały uruchomione w 2009 roku i szybko zyskały popularność. Nie tylko dzięki temu, że są one wygodne, ale także dlatego że to zupełnie sposób na randkę.

Trenowali przed majówką. Skutecznie – 24 punkty i pożegnanie z prawem jazdy

Trenowali przed majówką. Skutecznie – 24 punkty i pożegnanie z prawem jazdy

Trwa długi, majowy weekend. Nad bezpieczeństwem na drogach czuwają policjanci ruchu drogowego. Nawet częste kontrole nie zastąpią rozsądku kierowców. Przekonali się o tym dwaj szoferzy. Tuż przed majówką jeden z nich „zarobił” jednorazowo 24 punkty karne, a drugi stracił prawo jazdy.

21 lat w Unii
galeria

21 lat w Unii

1 maja obchodzimy 21. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Z tej okazji przed budynkiem LUW przy ul. Spokojnej w Lublinie nastąpiło uroczyste podniesienie na maszty flag oraz odegranie hymnów Polski i UE.

W sobotę 24 maja wieczorem centrum miasta Puławy zamieni się w rajdowy odcinek specjalny
Puławy

Zbliża się Rajd Nadwiślański. Ściganie wraca na ulice Puław

W sobotę i niedzielę, 24 i 25 maja, odbędzie się Rajd Nadwiślański. Jeden z odcinków specjalnych, tak jak przed laty, poprowadzony zostanie ulicami Puław. Na kibiców czekać będzie również strefa artystyczno-gastronomiczno-piknikowa.

Briefing prezydent Michała Litwiniuka

"Haniebny happening Grzegorza Brauna". Prezydent Białej Podlaskiej potępia zdjęcie flagi Ukrainy

Prezydent Michał Litwiniuk (PO) potępia „haniebny happening” Grzegorza Brauna w Białej Podlaskiej i zapowiada, że flaga Ukrainy ponownie zawiśnie na fasadzie ratusza. W środę na wiecu wyborczym zwolennicy kontrowersyjnego polityka za jego namową przy użyciu drabiny ściągnęli flagę z budynku urzędu.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Rolnictwo -> Maszyny rolnicze -> Sprzedam

Wyważanie dynamiczne wentylatorów-wałów maszyn inż. mechanik dojazd

Lublin

350,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

33,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

169,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

165,00 zł

Komunikaty