Chodzi o Klimatyczną Mapę Szkół – to narzędzie, które ma pokazać specyfikę i różnorodność placówek oświatowych. Interpelację w sprawie jej wprowadzenia złożyli lubelscy radni.
Klimatyczna Mapa Szkół jest już znana mieszkańcom Warszawy i zdaniem Szymona Bednarczyka z Nowoczesnej byłaby znaczącym ułatwieniem dla rodziców i uczniów z Lublina.
– Dla młodzieży wybór szkoły ponadpodstawowej to pierwszy, niezwykle ważny krok ku dorosłości. W obecnych czasach to nie tylko wyniki egzaminów determinują ten wybór, ale także możliwości, jakie szkoły oferują swoim uczniom: od atmosfery, przez dostępność infrastruktury, po wsparcie psychologiczne i organizację zajęć dodatkowych. Klimatyczna Mapa Szkół miałaby na celu przedstawienie tych mniej formalnych, a równie istotnych aspektów, które tworzą codzienny klimat każdej szkoły – mówi Szymon Bednarczyk.
Autorzy interpelacji, która została już złożona do prezydenta Krzysztofa Żuka, zwracają uwagę, że nie jest to kolejny ranking. Chodzi o pokazanie różnorodności i specyfiki szkół średnich. Jak twierdzi radna Monika Kwiatkowska:
– Przy pomocy tego narzędzia, rodzice i uczniowie mogliby przeglądać placówki według różnych kategorii – od typów szkół, przez udogodnienia, infrastrukturę rekreacyjną, po aktywności społeczne i ułatwienia dla osób niepełnosprawnych. Dodatkowe filtry i wizytówki każdej szkoły umożliwiłyby bardziej świadome, zgodne z indywidualnymi potrzebami wybory – mówi Kwiatkowska.
Proponowana mapa umożliwiałaby filtrowanie szkół według kluczowych kryteriów: od infrastruktury sportowej, przez działania społeczne, aż po bezpieczeństwo i dostępność dla osób z niepełnosprawnościami.
Według pomysłodawców projektu uczniowie i rodzice mogliby wyszukiwać szkoły według następujących kategorii:
1) Typ szkoły – Liceum, technikum, szkoła branżowa
2) Udogodnienia dla uczniów - strefa ciszy, miejsce na odpoczynek, wi-fi dostępne dla uczniów, Różowa skrzyneczka, szafki dla uczniów, stojaki na rowery, infrastruktura sportowo rekreacyjna dostępna podczas przerw, teren zielony na terenie szkoły
3) Aktywność społeczna – wolontariat, współpraca z instytucjami pozaszkolnymi
4) Dodatkowe aktywności- koła zainteresowań, koła naukowe czy zajęcia specjalistyczne, projekty edukacyjne
5) Posiłki - sklepik szkolny, stołówka, posiłki wegetariańskie, źródełko wody pitnej
6) Ułatwienia dla osób niepełnosprawnych
7) Pracownicy wspierający ucznia – szkolny rzecznik praw uczniowskich, pielęgniarka, psycholog, pedagog
8) Bezpieczeństwo – monitoring, wejście na kartę/legitymacje
9) Wielkość szkoły