Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

11 grudnia 2014 r.
15:45
Edytuj ten wpis

Dyskusje czy sabaty? Fundacja oskarża UMCS

1 25 A A

Po artykule w prasie UMCS zerwał z nami współpracę - alarmuje fundacja, która od półtora roku organizowała w Chatce Żaka światopoglądowe dyskusje. Uczelnia twierdzi, że takiej współpracy nigdy nie było, a organizatorka spotkań wprowadziła rektora w błąd.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Chodzi o artykuł Adama Kalbarczyka, etyka i filozofa, twórcy Międzynarodowych Szkół im. I. J. Paderewskiego w Lublinie, który pod koniec listopada ukazał się w lubelskim dodatku do Gazety Wyborczej. Kalbarczyk napisał m. in., że nowy menadżer kulturalnego ośrodka rozpoczął działania od wynajęcia go na "potrzeby religijnych obłąkańców, którzy urządzili tam rodzaj sabatu”. Chodziło mu o wydarzenie z początku listopada, kiedy Fundacja Twój Ruch (niezwiązana w żaden sposób z partią Janusza Palikota, ale z Kościołem Nowego Przymierza) zorganizowała w Akademickim Centrum Kultury seans filmu "Ewolucja a Bóg” i debatę. Kilka dni temu fundacja rozesłała do mediów list, w którym skarży się, że Kalbarczyk wzywa do dyskryminacji Twojego Ruchu. Domaga się od niego przeprosin na łamach gazety, a gdyby tego nie zrobił, nie wyklucza skierowania sprawy na drogę sądową. W tym samym liście przedstawicielka fundacji informuje, że po publikacji artykułu rektor UMCS odwołał wszystkie jej rezerwacje w Chatce Żaka i poinformował o zerwaniu współpracy. - Trudno zgodzić się z zarzutem, że zerwaliśmy współpracę z Fundacją Twój Ruch, bo Chatka Żaka nigdy jej z tą organizacją nie nawiązała - mówi Magdalena Kozak-Siemińska, rzecznik prasowy UMCS.
Jak tłumaczy, z prośbą o nieodpłatne udostępnienie sali widowiskowej Chatki Żaka na wspomniane wydarzenie, ale też wiele innych organizowanych wcześniej, zwracała się Kornelia Chojecka. Przedstawiała się jako studentka psychologii UMCS. - W żadnym piśmie nie zaznaczyła, że występuje w imieniu fundacji - podkreśla rzeczniczka. Odwołanie planowanych wydarzeń tłumaczy też tym, że władze uczelni wiedziały o filmie, ale nie o "debacie z udziałem wyłącznie zwolenników jednego poglądu”. I dodaje, że cykliczne spotkania organizowane przez studentkę odbywały się od marca 2013 r. Rzeczniczka Fundacji Twój Ruch, Eunika Chojecka (siostra Kornelii Chojeckiej) przekonuje, że uczelnia wiedziała o tym, że jej siostra reprezentuje fundację. - Spotkania organizowała jako studentka, bo były one kierowane do studentów, ale na plakatach zapowiadających wydarzenia było logo fundacji - tłumaczy. - Nie chcemy jednak występować przeciwko uczelni, bo chcielibyśmy kontynuować współpracę. Nasza akcja skierowana jest pod adresem pana Kalbarczyka - dodaje. Z Adamem Kalbarczykiem nie udało nam się skontaktować, nie odbierał wczoraj telefonu.

Komentarze 25

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
oburzenie / 12 grudnia 2014 o 18:12
0

A kto, właściwie, dał prawo panu filozofowi K. decydować który ruch zarówno Fundacji jak i władz uczelni jest dobry i "nadaje sie" a który nie? Może to właśnie studenci uczęszczający na eventy organizowane przez Fundację powinni się wypowiedzieć w tej kwestii? Bo jeśli te wydarzenia cieszyły się powodzeniem (co przeiceż można łatwo sprawdzić) to nie ma sensu banować tej inicjatywy. W końcu jej adresatami byli właśnie studenci a nie "filozofowie" typu Kalbarczyka.

Avatar
Michał / 12 grudnia 2014 o 18:07
0

Ten tytuł jest niewiarygodnym zaprzeczeniem treści artykułu, a raczej cytowanej wypowiedzi rzecznika fundacji twój ruch. Poza tym, jakim gospodarzem czy też gospodynią jest cytowana Pani Magdalena Kozak-Siemińska stwierdzając, że nie nawiązywała żadnych kontaktów z Fundacją Twój Ruch a jedynie ze Studentką skoro na każdej akcji promocyjnej widniało logo fundacji i to ona była przedstawiana, jako partner z Chatką. Na koniec chciałbym dodać, że organizowane przez Fundacje wydarzenia kulturalne były najatrakcyjniejszymi, na jakich byłe w chatce.

Ten tytuł jest niewiarygodnym zaprzeczeniem treści artykułu, a raczej cytowanej wypowiedzi rzecznika fundacji twój ruch. Poza tym, jakim gospodarzem czy też gospodynią jest cytowana Pani Magdalena Kozak-Siemińska stwierdzając, że nie nawiązywała żadnych kontaktów z Fundacją Twój Ruch a jedynie ze Studentką skoro na każdej akcji promocyjnej widniało logo fundacji i to ona była przedstawiana, jako partn... rozwiń

Avatar
Tolerancja XXI w. / 12 grudnia 2014 o 15:35
0

Chatka dla studentów!!! Różnych przekonań i światopoglądów! gdzie mają się studenci nauczyć samodzielnie myśleć?! jeżeli nie w Chatce. Niech poznają, że świat jest różnorodny, nie ma w nim miejsca na tylko jedną słuszną ideę. Nie te czasy Panie Kalbarczyk!!! 

Avatar
Noracy / 12 grudnia 2014 o 12:56
0

A Chatka to miejsce przeznaczone dla studentów głownie, czy dla pięćdziesięciolatków?

Bo tak sobie myślę - czyj interes jest w tym wszystkim ważniejszy - etyka Kalbarczyka, czy setek studentów, którzy pojawiali się na spotkaniach organizowanych przez Twój Ruch Fundację?

Frekfencja na tych spotkaniach chyba była wyrazem tego, że Chatka powinna pielęgnować te inicjatywy, a nie je w brutalny sposób wycinać.

Życzę władzom uczelni więcej otwartości i szerszych horyzontów.

Avatar
Andrzej H. / 12 grudnia 2014 o 12:02
0

Byłem na projekcji i dyskusji. Oprócz żenującego wystąpienia Pana Kalbarczyka (etyka filozofa, twórcy... itd.!?) wszystko było na poziomie. Mam okazję przekonać się na własnej skórze jak działa dziś cenzura i propaganda. Wystarczy że wspomniany Pan Kalbarczyk rzuci kilka obraźliwych zdań na temat uczestników dyskusji, ucieknie z niej, bając się zapewne kompromitacji, później opisze to w Gazecie Wyborczej i gotowe - Twój Ruch jest wypychany z uczelni. Pośród powszechnego zalewu propagandą ewolucjonistyczną bardzo potrzebne jest konfrontowanie darwinizmu z alternatywnymi poglądami, z których bardzo rozsądnym jest właśnie kreacjonizm. Życzyłbym sobie żeby tego typu dyskusje pojawiały się częściej na uniwersytetach. Choćby po to żeby studenci wiedzieli co tak naprawdę jest im na siłę wtłaczane. A widać było na projekcji że nie zawsze to wiedzą. Jeśli TR przestanie organizować podobne debaty na UMCS to co pozostanie? Może Gazeta Wyborcza coś zorganizuje?

Byłem na projekcji i dyskusji. Oprócz żenującego wystąpienia Pana Kalbarczyka (etyka filozofa, twórcy... itd.!?) wszystko było na poziomie. Mam okazję przekonać się na własnej skórze jak działa dziś cenzura i propaganda. Wystarczy że wspomniany Pan Kalbarczyk rzuci kilka obraźliwych zdań na temat uczestników dyskusji, ucieknie z niej, bając się zapewne kompromitacji, później opisze to w Gazecie Wyborczej i gotowe - Twój Ruch jest wypychany z uczelni. Pośród powszechnego zalewu propagandą ewolucjonistyczną bardzo potrzebne jest konfrontowa... rozwiń

Avatar
folkatka / 12 grudnia 2014 o 11:42
0
Od swego zarania, uniwersytety były miejscem swobodnej dyskusji i miejscem, gdzie mozna było przedstawiać chociażby najbardziej niezwykle poglądy.cw Średniowieczu czy Renesansie postępowanie Kalbarczyka nie miałoby racji bytu. Pan Kalbarczyk stosuje prymitywny, pseudointelektualny terror. Szkoda, ze władze uczelni przyklasnęły mu w tym wszystkim, ale cóż. Po raz kolejny UMCS pokazuje, ze robi wszystko, by zarżnąć Chatkę.
Avatar
Nor / 12 grudnia 2014 o 10:41
0
Byłem uczestnikiem debaty i widziałem zachowanie kalbarczyka. Uciekł nie podejmując dyskusji. Jak taki mondry to trzeba było przedstawić swoje racje w dyskusji. Skandalem jest taka reakcja umcs na artykuł tego indywiduum w gw.
Avatar
Miś Kolabor / 12 grudnia 2014 o 09:17
0

@Zawiedzony: Też tam byłem i "debatą" nie nazwałbym tego spotkania ze względu na to, że brakowało dyskutantów prezentujących przeciwne stanowisko. Tylko wydaje mi się, że organizatorzy też tego "debatą" nie nazywali ale "dyskusją z kreacjonistami" co rzeczywiście miało miejsce.

Avatar
Rom / 12 grudnia 2014 o 08:43
0
Kalbarczyk sieje mowę nienawiści. On chce w ten sposób podpalić Polskę
Avatar
backout / 12 grudnia 2014 o 06:26
0

To WSTYD i HAŃBA dla Uniwersytetu, że z miejsca dyskursu światopoglądowego stał się miejscem ostracyzmu i sekowania poglądów wartościowych przez jedynie słuszne idee.

Widać, że niektórzy (w tym władze UMCS) dalej mentalnie tkwią w głębokiej komunie i cenzura wprowadzana przez GW i upadłego etyka K. są im batdzo na rękę.

Ciekawe, co UMCS powie tym tłumom studentów, którzy uczestniczyli w exentach organizowanych przez Fundację Twój Ruch. Bo na razie mówi: mamy was głęboko w d,,,,,

Byłem na kilku akcjach FTR w tym roku - zawsze było rewelacyjnie, aż wyskoczył diabeł z pudełka.

Widać z tego, żw Twój Ruch robił naprawdę dobrą robotę, skoro trzeba było to zbanować.

Jeszcze raz powiem - WSTYD i HAŃBA dla UMCS.

To WSTYD i HAŃBA dla Uniwersytetu, że z miejsca dyskursu światopoglądowego stał się miejscem ostracyzmu i sekowania poglądów wartościowych przez jedynie słuszne idee.

Widać, że niektórzy (w tym władze UMCS) dalej mentalnie tkwią w głębokiej komunie i cenzura wprowadzana przez GW i upadłego etyka K. są im batdzo na rękę.

Ciekawe, co UMCS powie tym tłumom studentów, którzy uczestniczyli w exentach organizowanych przez Fundację Twój Ruch. Bo na razie mówi: mamy was głęboko w d,,,,,

Byłem na kilku akcjach FTR w tym roku -... rozwiń

Avatar
oburzenie / 12 grudnia 2014 o 18:12
0

A kto, właściwie, dał prawo panu filozofowi K. decydować który ruch zarówno Fundacji jak i władz uczelni jest dobry i "nadaje sie" a który nie? Może to właśnie studenci uczęszczający na eventy organizowane przez Fundację powinni się wypowiedzieć w tej kwestii? Bo jeśli te wydarzenia cieszyły się powodzeniem (co przeiceż można łatwo sprawdzić) to nie ma sensu banować tej inicjatywy. W końcu jej adresatami byli właśnie studenci a nie "filozofowie" typu Kalbarczyka.

Avatar
Michał / 12 grudnia 2014 o 18:07
0

Ten tytuł jest niewiarygodnym zaprzeczeniem treści artykułu, a raczej cytowanej wypowiedzi rzecznika fundacji twój ruch. Poza tym, jakim gospodarzem czy też gospodynią jest cytowana Pani Magdalena Kozak-Siemińska stwierdzając, że nie nawiązywała żadnych kontaktów z Fundacją Twój Ruch a jedynie ze Studentką skoro na każdej akcji promocyjnej widniało logo fundacji i to ona była przedstawiana, jako partner z Chatką. Na koniec chciałbym dodać, że organizowane przez Fundacje wydarzenia kulturalne były najatrakcyjniejszymi, na jakich byłe w chatce.

Ten tytuł jest niewiarygodnym zaprzeczeniem treści artykułu, a raczej cytowanej wypowiedzi rzecznika fundacji twój ruch. Poza tym, jakim gospodarzem czy też gospodynią jest cytowana Pani Magdalena Kozak-Siemińska stwierdzając, że nie nawiązywała żadnych kontaktów z Fundacją Twój Ruch a jedynie ze Studentką skoro na każdej akcji promocyjnej widniało logo fundacji i to ona była przedstawiana, jako partn... rozwiń

Avatar
Tolerancja XXI w. / 12 grudnia 2014 o 15:35
0

Chatka dla studentów!!! Różnych przekonań i światopoglądów! gdzie mają się studenci nauczyć samodzielnie myśleć?! jeżeli nie w Chatce. Niech poznają, że świat jest różnorodny, nie ma w nim miejsca na tylko jedną słuszną ideę. Nie te czasy Panie Kalbarczyk!!! 

Avatar
Noracy / 12 grudnia 2014 o 12:56
0

A Chatka to miejsce przeznaczone dla studentów głownie, czy dla pięćdziesięciolatków?

Bo tak sobie myślę - czyj interes jest w tym wszystkim ważniejszy - etyka Kalbarczyka, czy setek studentów, którzy pojawiali się na spotkaniach organizowanych przez Twój Ruch Fundację?

Frekfencja na tych spotkaniach chyba była wyrazem tego, że Chatka powinna pielęgnować te inicjatywy, a nie je w brutalny sposób wycinać.

Życzę władzom uczelni więcej otwartości i szerszych horyzontów.

Avatar
Andrzej H. / 12 grudnia 2014 o 12:02
0

Byłem na projekcji i dyskusji. Oprócz żenującego wystąpienia Pana Kalbarczyka (etyka filozofa, twórcy... itd.!?) wszystko było na poziomie. Mam okazję przekonać się na własnej skórze jak działa dziś cenzura i propaganda. Wystarczy że wspomniany Pan Kalbarczyk rzuci kilka obraźliwych zdań na temat uczestników dyskusji, ucieknie z niej, bając się zapewne kompromitacji, później opisze to w Gazecie Wyborczej i gotowe - Twój Ruch jest wypychany z uczelni. Pośród powszechnego zalewu propagandą ewolucjonistyczną bardzo potrzebne jest konfrontowanie darwinizmu z alternatywnymi poglądami, z których bardzo rozsądnym jest właśnie kreacjonizm. Życzyłbym sobie żeby tego typu dyskusje pojawiały się częściej na uniwersytetach. Choćby po to żeby studenci wiedzieli co tak naprawdę jest im na siłę wtłaczane. A widać było na projekcji że nie zawsze to wiedzą. Jeśli TR przestanie organizować podobne debaty na UMCS to co pozostanie? Może Gazeta Wyborcza coś zorganizuje?

Byłem na projekcji i dyskusji. Oprócz żenującego wystąpienia Pana Kalbarczyka (etyka filozofa, twórcy... itd.!?) wszystko było na poziomie. Mam okazję przekonać się na własnej skórze jak działa dziś cenzura i propaganda. Wystarczy że wspomniany Pan Kalbarczyk rzuci kilka obraźliwych zdań na temat uczestników dyskusji, ucieknie z niej, bając się zapewne kompromitacji, później opisze to w Gazecie Wyborczej i gotowe - Twój Ruch jest wypychany z uczelni. Pośród powszechnego zalewu propagandą ewolucjonistyczną bardzo potrzebne jest konfrontowa... rozwiń

Avatar
folkatka / 12 grudnia 2014 o 11:42
0
Od swego zarania, uniwersytety były miejscem swobodnej dyskusji i miejscem, gdzie mozna było przedstawiać chociażby najbardziej niezwykle poglądy.cw Średniowieczu czy Renesansie postępowanie Kalbarczyka nie miałoby racji bytu. Pan Kalbarczyk stosuje prymitywny, pseudointelektualny terror. Szkoda, ze władze uczelni przyklasnęły mu w tym wszystkim, ale cóż. Po raz kolejny UMCS pokazuje, ze robi wszystko, by zarżnąć Chatkę.
Avatar
Nor / 12 grudnia 2014 o 10:41
0
Byłem uczestnikiem debaty i widziałem zachowanie kalbarczyka. Uciekł nie podejmując dyskusji. Jak taki mondry to trzeba było przedstawić swoje racje w dyskusji. Skandalem jest taka reakcja umcs na artykuł tego indywiduum w gw.
Avatar
Miś Kolabor / 12 grudnia 2014 o 09:17
0

@Zawiedzony: Też tam byłem i "debatą" nie nazwałbym tego spotkania ze względu na to, że brakowało dyskutantów prezentujących przeciwne stanowisko. Tylko wydaje mi się, że organizatorzy też tego "debatą" nie nazywali ale "dyskusją z kreacjonistami" co rzeczywiście miało miejsce.

Avatar
Rom / 12 grudnia 2014 o 08:43
0
Kalbarczyk sieje mowę nienawiści. On chce w ten sposób podpalić Polskę
Avatar
backout / 12 grudnia 2014 o 06:26
0

To WSTYD i HAŃBA dla Uniwersytetu, że z miejsca dyskursu światopoglądowego stał się miejscem ostracyzmu i sekowania poglądów wartościowych przez jedynie słuszne idee.

Widać, że niektórzy (w tym władze UMCS) dalej mentalnie tkwią w głębokiej komunie i cenzura wprowadzana przez GW i upadłego etyka K. są im batdzo na rękę.

Ciekawe, co UMCS powie tym tłumom studentów, którzy uczestniczyli w exentach organizowanych przez Fundację Twój Ruch. Bo na razie mówi: mamy was głęboko w d,,,,,

Byłem na kilku akcjach FTR w tym roku - zawsze było rewelacyjnie, aż wyskoczył diabeł z pudełka.

Widać z tego, żw Twój Ruch robił naprawdę dobrą robotę, skoro trzeba było to zbanować.

Jeszcze raz powiem - WSTYD i HAŃBA dla UMCS.

To WSTYD i HAŃBA dla Uniwersytetu, że z miejsca dyskursu światopoglądowego stał się miejscem ostracyzmu i sekowania poglądów wartościowych przez jedynie słuszne idee.

Widać, że niektórzy (w tym władze UMCS) dalej mentalnie tkwią w głębokiej komunie i cenzura wprowadzana przez GW i upadłego etyka K. są im batdzo na rękę.

Ciekawe, co UMCS powie tym tłumom studentów, którzy uczestniczyli w exentach organizowanych przez Fundację Twój Ruch. Bo na razie mówi: mamy was głęboko w d,,,,,

Byłem na kilku akcjach FTR w tym roku -... rozwiń