Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

26 lipca 2021 r.
16:24

Lublin. Awantura o obcokrajowców na uczelniach. "Getto ławkowe"

26 8 A A
Poseł Michał Krawczyk
Poseł Michał Krawczyk (fot. Maciej Kaczanowski)

– Polskie uczelnie są dla polskich studentów – mówił w jednym z ostatnich wywiadów minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Jego słowa znowu spotkały się z falą krytyki.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Rozmowa z szefem resortu była pokłosiem zamieszania związanego z rekrutacją na Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu. Część internautów i prawicowych działaczy m.in. z Młodzieży Wszechpolskiej zarzuciło władzom uczelni, że podczas tegorocznego naboru forowano kandydatów z Białorusi i Ukrainy kosztem polskich maturzystów. Na uczelnianym gmachu zawisł nawet transparent z napisem „UAM dla Polaków”.

O sprawę minister Czarnek został zapytany w piątek na antenie Polskiego Radia 24. – Polskie uczelnie są dla polskich studentów, to oczywiste. Tak jak polska nauka jest dla Polski, bo jest finansowana przez Polaków. Była pewna przesada, jeśli chodzi o umiędzynarodowienie uczelni, które było priorytetem Jarosława Gowina (byłego ministra nauki i szkolnictwa wyższego – przyp. aut.). Zmieniamy to – twierdził we fragmencie obszernego wywiadu Przemysław Czarnek.

„Getto ławkowe”

– Te słowa uderzają w polskie uczelnie i miasto Lublin i nigdy nie powinny być wypowiedziane przez żadnego polityka, urzędnika, a co dopiero przez ministra edukacji i nauki. One brzmią jak manifest nacjonalisty i przywołują najgorsze i najbardziej smutne czasy w polskiej historii. Jak słyszę te słowa, to przypomina mi się getto ławkowe z przedwojennej Polski, kiedy to co bardziej zapalczywi nacjonaliści na polskich uczelniach rozsadzali po jednej stronie sali wykładowej studentów pochodzenia polskiego, a po drugiej pochodzenia żydowskiego. Zastanawiam się, czy Przemysław Czarnek takimi swoimi wypowiedziami nie budzi takich właśnie demonów i czy za moment sam nie zaproponuje tego, żeby wprowadzić getto ławkowe na nowy wzór. Żeby rozsadzać na jedną stronę sali studentów polskich, a na drugą – studentów zagranicznych – przekonuje Krawczyk.

Minister Czarnek opozycyjnemu parlamentarzyście zarzuca kłamstwo i manipulację. – Pan poseł Krawczyk powinien odpocząć, bo opowiada bzdury. Gdyby posłuchał całej mojej wypowiedzi, wiedziałby, że nie jestem przeciwnikiem umiędzynarodowienia. Twierdzę tylko, że polscy podatnicy płacą do budżetu pieniądze, żeby utrzymywać polskie uczelnie i kształcić Polaków. Czy pan poseł chciałby, żeby na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie medycynę studiowało więcej obcokrajowców niż Polaków? Gdyby tego chciał, to nie nadaje się do tego, żeby pełnić funkcję polskiego parlamentarzysty – oburza się polityk Prawa i Sprawiedliwości. I dodaje, że w jego wypowiedzi chodziło o algorytm dotyczący finansowania polskich szkół wyższych, który gwarantuje uczelniom wyższe dofinansowania za studentów zagranicznych. – Chcemy sprawdzić, jak to działa i jeśli liczba obcokrajowców byłaby przesadzona, rozważymy obniżenie algorytmu. Nie ma żadnych planów dotyczących wprowadzenia ograniczeń dla studentów z zagranicy i to wyraźnie powiedziałem na antenie Polskiego Radia – przekonuje Przemysław Czarnek.

Studentów ubywa

Polskie uczelnie chętnie przyjmują obcokrajowców nie tylko ze względów finansowych, ale też w związku z niżem demograficznym. W ciągu ostatnich dziesięciu lat liczba studentów w Polsce spadła z niecałych 2 mln do ok. 1,2 mln rocznie. Według danych Urzędu Miasta w Lublinie w tym samym okresie ta liczba zmniejszyła się z 84 tys. do ok. 60 tys. Tę lukę częściowo udało się wypełnić studentami zagranicznymi, których obecnie w stolicy województwa lubelskiego na wszystkich uczelniach publicznych i prywatnych studiuje ok. 6,7 tys. W ubiegłym roku akademickim szkoły wyższe z Lublina dzięki obcokrajowcom zarobiły 106 mln zł, a obecność żaków z zagranicy generuje 20 proc. miejskiego PKB, m.in. dzięki kupnu i wynajmowi mieszkań, korzystaniu z usług czy robieniu zakupów. Jak dowodzą ratuszowe statystyki z 2018 roku, studenci z innych państw w sumie wydają w Lublinie ok. 10 mln zł miesięcznie.

Dane z Lublina

Lubelskie uczelnie w tym roku chwaliły się wzrostem zainteresowania wśród kandydatów na studia, także tych z zagranicy. Na UMCS w systemie rekrutacyjnym zarejestrowało się prawie 1900 obcokrajowców, z czego ponad 660 osób chciałoby rozpocząć kształcenie na zasadach pełnej odpłatności. Uniwersytet zapewnia, że przyjmowanie cudzoziemców odbywa się w oparciu o przepisy wynikające z uchwały uczelnianego Senatu i obowiązującej ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

- Osoby z zagranicy zainteresowane studiami polskojęzycznymi, posiadające jeden z dokumentów pozwalających na podjęcie studiów bezpłatnych (takich jak Karta Polaka, karta stałego pobytu i inne), przyjmowane są na takich samych podstawach jak obywatele polscy. Obowiązuje ich standardowa rekrutacja lub egzaminy wstępne (w zależności od zasad obowiązujących na poszczególnych kierunkach studiów). Dodatkowo osoby te powinny potwierdzić znajomość języka polskiego – wyjaśnia Katarzyna Skałecka z biura prasowego UMCS.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 8

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Kroll / 26 lipca 2021 r. o 17:19
+34
Stanowczo za szeroka ta grupa do studiowania: uczelnie dla polskich studentów. Takie mało obrazowe i niepełne jak na konkretnego ministranta z konkretnej partii. Może Czarek Przemysław powinien ją zawęzić do mężczyzn, katolickiego wyznania o regularnych rysach twarzy i bez trądziku. I w krawacie. Bo student w krawacie jest mniej awanturujący się.
Avatar
RespiratorPISu / 26 lipca 2021 r. o 21:15
+20
co to za ciemna masa te "kronikidewelorozwoju " ? To PIS da, czy MEN da uczelniom piniądz?
Avatar
Kroll / 26 lipca 2021 r. o 19:47
+20
Podobno "Ruski ład" PiSu zakłada kształcenie studentów z krajów obcych - z Charkowa, Kazania, Władywostoku i Irkucka.
Avatar
Robik / 26 lipca 2021 r. o 18:36
+11
Ależ prawdą jest, że z podatków Polaków płacimy za studia obywateli polskich. Uczelnie mogą pobierać dostatecznie wysoką opłatę od studentów obcokrajowców. I właściwie nie powinno być żadnych dodatkowych nagród za ściąganie studentów z zagranicy. Sprawę załatwia też dodatkowo - wymiana (chociaż jej pożytki często są wątpliwe, bo wymiana krótka załatwiania dużo, obce języki sporą przeszkodą, a wiele rzeczy za granicą odciąga od nauki). O zagraniczne znajomości studenci mogą się łatwo sami w sieci postarać, a po Europie dość łatwo jeżdżą. Tymczasem tu się pisze, że uczelnie dostają jakieś dodatkowe środki za "umiędzynarodowienie". Dziwne to trochę, niezależnie od tego, jak mili są nam goście zagraniczni. A są nam mili!
Ależ prawdą jest, że z podatków Polaków płacimy za studia obywateli polskich. Uczelnie mogą pobierać dostatecznie wysoką opłatę od studentów obcokrajowców. I właściwie nie powinno być żadnych dodatkowych nagród za ściąganie studentów z zagranicy. Sprawę załatwia też dodatkowo - wymiana (chociaż jej pożytki często są wątpliwe, bo wymiana krótka załatwiania dużo, obce języki sporą przeszkodą, a wiele rzeczy za granicą odciąga od nauki). O zagraniczne znajomości studenci mogą się łatwo sami w sieci postarać, a po Europie dość łatwo jeżdżą. Tymc... rozwiń
Avatar
Paul / 28 lipca 2021 r. o 08:53
+6
A pan Krawczyk wszechstronny. Na wszystkim się zna. A czy to przypadkiem nie lans?
Avatar
Janusz_Paliwas / 26 lipca 2021 r. o 18:17
+6
Też uważam że grupy studentów z zagranicy są większe niż ilość Polaków na Polskiej uczelni utrzymywanych z naszych podatków. Powinien być limit np. 5% mogą stanowić osoby o obcej narodowości danego kierunku. Jeśli ktoś więcej - odpłatnie. Naprawdę Polacy są w tym kraju stają się niewolnikami pracującymi za miskę ryżu.
Avatar
mycki_globalistow / 26 lipca 2021 r. o 22:21
-10
Najważniejszy CEL sprowadzania tzw. "studentów obcokrajowców" to oswajanie i wprowadzanie multikulti = rozbijanie narodu. Jedynie studia medycyny (tresura biznesu Rokefelerów) to darmowa usluga dla okupanta hamerykanskiego - za grosze szkolimy im kadry.
Avatar
kronikidewelorozwoju / 27 lipca 2021 r. o 07:48
-11
sP0ro studenciaKÓw z zagranicy (szczególnie tych z prywatnych pseudo-uczelni) daje dyla na Zachód wkrótce P0 opłaceniu pierwszego semestru, kiedy tylK0 otrzymają wizę schengen. W sumie się nie dziwię - w Niemczech czy Francji na nauce gotowania na gazie będą zarabiać, zamiast za nią płacić i dodatK0wo jeszcze utrzymywać dewelo-folwark pasąc jelonKÓw od "pewnych" zysKÓw na wynajmie.  Tymczasem nawet najciemniejsza masa z UKR czy innego Hindustanu orientuje się, że np. dyplom uK0ńczenia dewelo-ekonomii na WSEi będzie dla nich równie przydatny jak zającowi dzwonek na jajkach.
sP0ro studenciaKÓw z zagranicy (szczególnie tych z prywatnych pseudo-uczelni) daje dyla na Zachód wkrótce P0 opłaceniu pierwszego semestru, kiedy tylK0 otrzymają wizę schengen. W sumie się nie dziwię - w Niemczech czy Francji na nauce gotowania na gazie będą zarabiać, zamiast za nią płacić i dodatK0wo jeszcze utrzymywać dewelo-folwark pasąc jelonKÓw od "pewnych" zysKÓw na wynajmie.  Tymczasem nawet najciemniejsza masa z UKR czy innego Hindustanu orientuje się, że np. dyplom uK0ńczenia dewelo-ekonomii na WSEi będzie dla nich równie ... rozwiń
Avatar
Paul / 28 lipca 2021 r. o 08:53
+6
A pan Krawczyk wszechstronny. Na wszystkim się zna. A czy to przypadkiem nie lans?
Avatar
kronikidewelorozwoju / 27 lipca 2021 r. o 07:48
-11
sP0ro studenciaKÓw z zagranicy (szczególnie tych z prywatnych pseudo-uczelni) daje dyla na Zachód wkrótce P0 opłaceniu pierwszego semestru, kiedy tylK0 otrzymają wizę schengen. W sumie się nie dziwię - w Niemczech czy Francji na nauce gotowania na gazie będą zarabiać, zamiast za nią płacić i dodatK0wo jeszcze utrzymywać dewelo-folwark pasąc jelonKÓw od "pewnych" zysKÓw na wynajmie.  Tymczasem nawet najciemniejsza masa z UKR czy innego Hindustanu orientuje się, że np. dyplom uK0ńczenia dewelo-ekonomii na WSEi będzie dla nich równie przydatny jak zającowi dzwonek na jajkach.
sP0ro studenciaKÓw z zagranicy (szczególnie tych z prywatnych pseudo-uczelni) daje dyla na Zachód wkrótce P0 opłaceniu pierwszego semestru, kiedy tylK0 otrzymają wizę schengen. W sumie się nie dziwię - w Niemczech czy Francji na nauce gotowania na gazie będą zarabiać, zamiast za nią płacić i dodatK0wo jeszcze utrzymywać dewelo-folwark pasąc jelonKÓw od "pewnych" zysKÓw na wynajmie.  Tymczasem nawet najciemniejsza masa z UKR czy innego Hindustanu orientuje się, że np. dyplom uK0ńczenia dewelo-ekonomii na WSEi będzie dla nich równie ... rozwiń
Avatar
mycki_globalistow / 26 lipca 2021 r. o 22:21
-10
Najważniejszy CEL sprowadzania tzw. "studentów obcokrajowców" to oswajanie i wprowadzanie multikulti = rozbijanie narodu. Jedynie studia medycyny (tresura biznesu Rokefelerów) to darmowa usluga dla okupanta hamerykanskiego - za grosze szkolimy im kadry.
Avatar
RespiratorPISu / 26 lipca 2021 r. o 21:15
+20
co to za ciemna masa te "kronikidewelorozwoju " ? To PIS da, czy MEN da uczelniom piniądz?
Avatar
Kroll / 26 lipca 2021 r. o 19:47
+20
Podobno "Ruski ład" PiSu zakłada kształcenie studentów z krajów obcych - z Charkowa, Kazania, Władywostoku i Irkucka.
Avatar
Robik / 26 lipca 2021 r. o 18:36
+11
Ależ prawdą jest, że z podatków Polaków płacimy za studia obywateli polskich. Uczelnie mogą pobierać dostatecznie wysoką opłatę od studentów obcokrajowców. I właściwie nie powinno być żadnych dodatkowych nagród za ściąganie studentów z zagranicy. Sprawę załatwia też dodatkowo - wymiana (chociaż jej pożytki często są wątpliwe, bo wymiana krótka załatwiania dużo, obce języki sporą przeszkodą, a wiele rzeczy za granicą odciąga od nauki). O zagraniczne znajomości studenci mogą się łatwo sami w sieci postarać, a po Europie dość łatwo jeżdżą. Tymczasem tu się pisze, że uczelnie dostają jakieś dodatkowe środki za "umiędzynarodowienie". Dziwne to trochę, niezależnie od tego, jak mili są nam goście zagraniczni. A są nam mili!
Ależ prawdą jest, że z podatków Polaków płacimy za studia obywateli polskich. Uczelnie mogą pobierać dostatecznie wysoką opłatę od studentów obcokrajowców. I właściwie nie powinno być żadnych dodatkowych nagród za ściąganie studentów z zagranicy. Sprawę załatwia też dodatkowo - wymiana (chociaż jej pożytki często są wątpliwe, bo wymiana krótka załatwiania dużo, obce języki sporą przeszkodą, a wiele rzeczy za granicą odciąga od nauki). O zagraniczne znajomości studenci mogą się łatwo sami w sieci postarać, a po Europie dość łatwo jeżdżą. Tymc... rozwiń
Avatar
Janusz_Paliwas / 26 lipca 2021 r. o 18:17
+6
Też uważam że grupy studentów z zagranicy są większe niż ilość Polaków na Polskiej uczelni utrzymywanych z naszych podatków. Powinien być limit np. 5% mogą stanowić osoby o obcej narodowości danego kierunku. Jeśli ktoś więcej - odpłatnie. Naprawdę Polacy są w tym kraju stają się niewolnikami pracującymi za miskę ryżu.
Avatar
Kroll / 26 lipca 2021 r. o 17:19
+34
Stanowczo za szeroka ta grupa do studiowania: uczelnie dla polskich studentów. Takie mało obrazowe i niepełne jak na konkretnego ministranta z konkretnej partii. Może Czarek Przemysław powinien ją zawęzić do mężczyzn, katolickiego wyznania o regularnych rysach twarzy i bez trądziku. I w krawacie. Bo student w krawacie jest mniej awanturujący się.
Zobacz wszystkie komentarze 8

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Ruch Izbica – Spółdzielca Siedliszcze 4:0, wyniki szóstej kolejki chełmskiej klasy okręgowej

Ruch Izbica – Spółdzielca Siedliszcze 4:0, wyniki szóstej kolejki chełmskiej klasy okręgowej

Po hat-tricku Michała Gałki i główce grającego trenera Romana Blonki Ruch Izbica ograł Spółdzielcę Siedliszcze. Klasycznym hat-trickiem popisał się także Kamil Mazurek ze Znicza Siennica Różana.

Śmiertelny wypadek na krajowej "19". Kierowca osobówki zginął na miejscu
Wideo
galeria
film

Śmiertelny wypadek na krajowej "19". Kierowca osobówki zginął na miejscu

37-letni Ukrainiec zginął w niedzielę na drodze krajowej nr 19 w miejscowości Łukowisko (pow. bialski). Zjechał na przeciwległy pas ruchu i zderzył się z ciężarówką

Zaostrzają zakaz handlu, a sieć obecna w Lublinie otworzy sklepy w niedziele

Zaostrzają zakaz handlu, a sieć obecna w Lublinie otworzy sklepy w niedziele

Kolejna sieć zamierza wykorzystać furtkę w przepisach i jeszcze we wrześniu ma prowadzić sprzedaż w niehandlowe niedziele. Tymczasem Sejm już przyjął nowelizację prawa.

Premier o kryzysie migracyjnym na granicy: To zorganizowany szturm, będziemy umacniać nasze instalacje ochronne
film

Premier o kryzysie migracyjnym na granicy: To zorganizowany szturm, będziemy umacniać nasze instalacje ochronne

Warszawa. Mianem zorganizowanego szturmu określił premier falę migrantów próbujących dostać się do Polski z terytorium Białorusi.

Stowarzyszenie im. Karoliny Majewskiej pomaga chorym dzieciom. I chce włączyć w to szkoły

Stowarzyszenie im. Karoliny Majewskiej pomaga chorym dzieciom. I chce włączyć w to szkoły

Chcemy uwrażliwić uczniów na problemy i potrzeby przewlekle chorych dzieci – tłumaczy Ewa Janiszewska, wiceprezeska lubelskiego Stowarzyszenia "Życie z chorobą nie musi być smutne" im. Karoli Majewskiej, współautorka edukacyjnego projektu adresowanego do szkół podstawowych. I zachęca do udziału.

Lublin, środek nocy. Policjanci wyciągnęli złodzieja spod samochodu

Lublin, środek nocy. Policjanci wyciągnęli złodzieja spod samochodu

Na Ponikwodzie patrol zatrzymał złodzieja katalizatorów. Mundurowi musieli wyciągać go spod auta.

Edach Budowlani – Lechia Gdańsk 29:17. Lider poległ w Lublinie

Edach Budowlani – Lechia Gdańsk 29:17. Lider poległ w Lublinie

Po bardzo dobrym meczu Edach Budowlani Lublin pokonali prowadząca w tabeli ekstraligi rugby Lechię Gdańsk 29:17

Wygrane Padwy Zamość i AZS AWF Biała Podlaska na inaugurację nowego sezonu

Wygrane Padwy Zamość i AZS AWF Biała Podlaska na inaugurację nowego sezonu

Na inaugurację rozgrywek dwa zespoły z naszego regionu wygrały swoje mecze. Padwa wygrała w Olsztynie z Warmią 23:21. Z kolei AZS AWF Biała Podlaska pokonał u siebie MKS Grudziądz 32:27.

iPhone 13- czego możemy się spodziewać?

iPhone 13- czego możemy się spodziewać?

iPhone'y to obecnie najpopularniejsze smartfony na świecie. Apple wydało na świat już wiele generacji, a każda kolejna ma coraz to wyższą specyfikację techniczną. Obecnie oczekujemy na premierę najnowszego iPhone'a 13, deklarowanego jako najlepszy z dotychczas poznanych przez nas modeli. Czym będzie się cechował, jakie nastąpią zmiany w jego parametrach i wyglądzie i, oczywiście, ile będzie kosztował? Nie wszystkie informacje są w dalszym ciągu nam znane, mamy jednak pewne przypuszczenia.

Koronawirus 20 września. 363 nowe zakażenia w Polsce. Co z woj. lubelskim?

Koronawirus 20 września. 363 nowe zakażenia w Polsce. Co z woj. lubelskim?

363 nowe przypadki zakażenia koronawirusem i 0 ofiar śmiertelnych - Ministerstwo Zdrowia podało dzisiaj o godz. 10.30 najnowszy raport na temat sytuacji epidemiologicznej w Polsce. W woj. lubelskim są 42 zakażenia

Lubelskie. Kotek w krzakach, a wokół już czaiły się lisy

Lubelskie. Kotek w krzakach, a wokół już czaiły się lisy

Policjanci uratowali biało-rudego kotka. Usłyszeli jego „wołanie o pomoc”.

Luksusowa Marka Roku 2021

Luksusowa Marka Roku 2021

W ostatnich dniach czerwca zostały rozdane statuetki Luksusowej Marki Roku 2021! To już dwunasty raz, kiedy biznesowi liderzy z sektora premium pojawili się na tym niezwykle prestiżowym wydarzeniu.

Finał Świętokrzyskich Koncertów Muzyki Organowej i Kameralnej
26 września 2021, 19:00

Finał Świętokrzyskich Koncertów Muzyki Organowej i Kameralnej

Przed nami ostatnie wydarzenie w ramach tegorocznej edycji Świętokrzyskich Koncertów Muzyki Organowej i Kameralnej. 26 września o godz. 19 w kościele pw. Świętego Krzyża (ul. Pogodna 7) wystąpi inicjator festiwalu Michał Kopyciński.

Zakup czy wynajem? Na jakie rozwiązania decydują się najczęściej mieszkańcy Lublina?

Zakup czy wynajem? Na jakie rozwiązania decydują się najczęściej mieszkańcy Lublina?

Zróżnicowanie lubelskiego rynku nieruchomości sprawia, że jest on atrakcyjny zarówno dla osób zainteresowanych zakupem, jak i wynajęciem mieszkania. Która opcja jest korzystniejsza w Lublinie?

Wypadek koło Lubartowa. Człowiek uwięziony w chryslerze
zdjęcia
galeria

Wypadek koło Lubartowa. Człowiek uwięziony w chryslerze

Straż pożarna musiała rozcinać auto, żeby wydostać z niego poszkodowaną osobę.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.