Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

6 listopada 2016 r.
16:47

Krzysztof Żuk na celowniku. Prezydent może stracić stanowisko. "Nie pozwolę się zastraszyć"

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
426 210 A A
Piotr Kowalczyk, przewodniczący Rady Miasta i prezydent Krzysztof Żuk na niedzielnej konferencji prasowej, fot. Wojciech Nieśpiałowski
Piotr Kowalczyk, przewodniczący Rady Miasta i prezydent Krzysztof Żuk na niedzielnej konferencji prasowej, fot. Wojciech Nieśpiałowski

To sterowany politycznie atak – tak prezydent Lublina ocenia odwołanie od uniewinniającego go orzeczenia w sprawie wynajmu nieistniejących biur. Żuk, który teoretycznie może nawet stracić stanowisko, ma kolejny kłopot, bo CBA twierdzi, że złamał ustawę antykorupcyjną

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Do problemów z Centralnym Biurem Antykorupcyjnym prezydent przyznał się sam na zwołanej na niedzielę konferencji prasowej. W protokole trwającej od lutego kontroli CBA miało zapisać, że Krzysztof Żuk złamał prawo łącząc stanowisko prezydenta z członkowstwem w radzie nadzorczej PZU Życie (od stycznia 2014 do lutego 2016 r.).

– Do spółki zostałem powołany przez ministra Skarbu Państwa – mówi prezydent, który odmówił podpisania protokołu. Twierdzi, że CBA nawet nie zapoznało się z korzystnymi dla niego opiniami wybitnych prawników. – Jakie działania podejmie dalej CBA? Nie wiem – stwierdza Żuk.

Nie jest to jedyny kłopot prezydenta. Pozbawienie go stanowiska jest jedną z możliwych kar w postępowaniu dotyczącym wynajęcia przez miasto biur w nieistniejącym budynku przy Wieniawskiej 15. Gmach stawia firma Orion, z którą w 2014 r. miasto zawarło umowę najmu zakwestionowaną przez Urząd Zamówień Publicznych, a potem Krajową Izbę Odwoławczą.

 

Sonda: Czy prezydent Krzysztof Żuk powinien stracić stanowisko?

Liczba głosów: 954
68.45%
Nie
27.15%
Tak
4.4%
Trudno powiedzieć

Instytucje te uznały, że umowa była zleceniem przez miasto robót budowlanych bez koniecznego przetargu. Sprawą zajął się rzecznik dyscypliny finansów publicznych przy Regionalnej Izbie Obrachunkowej w Lublinie. Jako oskarżyciel żądał nagany dla Żuka i sekretarza miasta, Andrzeja Wojewódzkiego, który podpisał umowę.

Ale wrześniowe orzeczenie brzmiało „niewinni”. Regionalna komisja orzekająca przyznała samorządowcom rację, że wynajęcia budynku dopiero mającego powstać nie zabraniało w 2014 r. polskie prawo, a jedynie unijna dyrektywa przepisana do polskiej ustawy dopiero latem 2016 r.

Po korzystnym dla Żuka orzeczeniu oskarżycielka twierdziła, że raczej się nie odwoła. Ale dziesięć dni później została odsunięta od sprawy przez wiceministra finansów, który zmienił oskarżyciela na rzecznika dyscypliny finansów publicznych przy Międzyresortowej Komisji Orzekającej przy ministerstwie finansów, nie podając uzasadnienia. Miał prawo. – Nie udało mi się znaleźć żadnego podobnego przypadku w przeszłości – mówi Żuk.

– Dlaczego odbiera się sprawę oskarżycielowi, który mówi publicznie, że raczej nie będzie wnosić odwołania? – pyta Piotr Kowalczyk, przewodniczący Rady Miasta, który murem stoi za prezydentem: – Ręce precz od Krzysztofa Żuka.

Nowa oskarżycielka złożyła odwołanie, w którym twierdzi, że miasto powinno zastosować unijną dyrektywę. Z tym Żuk się nie zgadza. – W Polsce obowiązuje polskie prawo, a nie dyrektywy – podkreśla.

Odwołaniem zajmie się Główna Komisja Orzekająca przy Ministerstwie Finansów. Nie może ona orzec winy i ukarać osób, które w pierwszej instancji uniewinniono. Może za to, jeśli doszuka się winy, zwrócić sprawę lubelskiej komisji z wytycznymi co do orzeczenia, jakie powinna wydać. – Te wytyczne są wiążące – przyznaje Zbigniew Dubiel, szef radców prawnych Ratusza.

Jeśli w konsekwencji tych działań prezydent i sekretarz zostaliby uznani winnymi, to najsurowszą z kar, które może orzec komisja, jest zakaz zajmowania stanowisk związanych z zarządzaniem publicznymi pieniędzmi. Czyli pozbawienie posad. To kara zarezerwowana dla przypadków „rażących”, którego to słowa ustawa nie wyjaśnia, zostawiając ocenę komisjom.

Od takiego orzeczenia prezydent mógłby się odwołać do głównej komisji, a dalej kolejno do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego i Naczelnego Sądu Administracyjnego. – Będę bronić się w sądzie, bo wiem, że racja jest po mojej stronie – podkreśla Żuk. I dodaje, że takie postępowania będą długo trwały, więc nie da się go szybko usunąć ze stanowiska. – Ta sprawa jest na lata – mówi prezydent. Podkreśla, że zawarcie umowy (jest już rozwiązana) nie skutkowało wydaniem ani grosza z kasy miasta, bo czynsz byłby płacony dopiero po wprowadzeniu się tu Urzędu Miasta.

Żuk twierdzi, że to polityczna wojna Prawa i Sprawiedliwości, którego działacze już rok temu publicznie mówili, że prezydent powinien być uznany winnym i odsunięty od władzy. – PiS wytacza działa polityczne wykorzystując w walce ze mną i z Lublinem instytucje państwa i państwowe służby specjalne – mówi Żuk. – Nie pozwolę się zastraszyć i będę bronić Lublina przed agresywną, polityczną wojną,

– To nie jest sprawa polityczna, bo wątpliwości co do tej umowy były od początku – komentuje Zdzisław Drozd, miejski radny PiS. – Trzeba pamiętać, że Urząd Zamówień Publicznych wszczął postępowanie jeszcze w 2014 r., kiedy to pełnię władzy miała koalicja PO i PSL.

Terminu rozprawy przed główną komisją jeszcze nie wyznaczono.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
Czytaj więcej o:

Komentarze 210

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 6 listopada 2016 r. o 18:20
+2
Czy ktoś ma wątpliwości co do działań CBA? przecież to jakaś farsa, robią co prezes rozkaże
Avatar
Gość / 6 listopada 2016 r. o 18:15
+2
Panie prezydencie wszyscy widzą o co w tym wszystkim chodzi. Także spokojnie,nikt się nie nabierze na to co robi Pis.
Avatar
Gość / 6 listopada 2016 r. o 18:14
+2
pisowskie przygłupy, zamiast razem z Żukiem siąść i działać na rzecz miasta i jego mieszkańców, siedzą i knują jak tu się dobrać do d upy prezydentowi, jak to mówią "dajcie mi człowieka a paragraf się znajdzie"
Avatar
Gość / 6 listopada 2016 r. o 18:06
+2
Mieszkańcy murem za Żukiem!!! Won z politycznymi wojenkami serwowanymi nam przez PIS!!!
Avatar
ja / 6 listopada 2016 r. o 18:06
+2
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
krol marketow sie doigral wreszcie ktos z nim porzadek
chyba prezes zapomniał ci przysłać w instrukcjach, że za zalew marketów wLublinie odpowiada Pruszkowski...
Avatar
Gość / 6 listopada 2016 r. o 17:58
+2
kolejna polityczna szopka w wykonaniu PiS
Avatar
Gość / 6 listopada 2016 r. o 17:56
+2
oj boli pisiorów ten Żuk oj boli, ciekawe do czego jeszcze się posuną żeby go zdetronizować
Avatar
Gość / 6 listopada 2016 r. o 17:55
+2
Żuk najlepszy prezydent
Avatar
Gość / 6 listopada 2016 r. o 17:37
+2
Jeszcze trochę i każdy kto stwierdzi, że Żuk jest niewinny, zostanie wsadzony do więzienia. Tak wygląda dobra zmiana. Mściwe pazerne na władzę ludziki próbują zniszczyć każdego z innej opcji politycznej.
Avatar
: / 7 listopada 2016 r. o 16:29
+1
rozwiń
Avatar
Gość / 26 lipca 2019 r. o 10:00
0
I PRZEGRAŁ - KIEDY DYMISJA ?
Avatar
radny / 8 listopada 2016 r. o 08:26
0
WYTRWAŁOŚCI Panie Prezydencie.
Avatar
Gość / 8 listopada 2016 r. o 04:00
0
Nawet jeśli oskarżą Żuka. I nawet jeśli Sąd przyzna im rację. To dalej będziemy z całą Rodziną głosować i wspierać Żuka. Ponieważ to człowiek który działa bona fide, w bardzo dobrej wierze. Może nie śpiewa "We are the Best", ale jest wśród nas - ludzi. Lublinian. Tego żadna piepszona stacja telewizyjna z Warszawy nie pokaże. LBN to Ekosystem.
Avatar
Gość / 8 listopada 2016 r. o 00:06
0
Bo dla Pisu nie ma żadnych przeszkód, wszystkim udowodnią co tylko ze chcą. A kraj w ruinę wpedza ...
Avatar
: / 7 listopada 2016 r. o 16:29
+1
rozwiń
Avatar
Gość / 7 listopada 2016 r. o 16:05
0
Oferuję bezpłatny transport dla pana Żuka z ratusza swoim busem elektrycznym - z pożegnalnym nagraniem: "One way ticket". Wojciech Górski.
Avatar
cit / 7 listopada 2016 r. o 15:24
0
niepies napisał:
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Za te machloje Żuk powinien dawno spaść ze stołka a tak trzeba go bedzie na taczce wywieść!
Wskaż po  imieniu te machloje bo tak bezimiennie to pospolite tzw."szczekanie".
Prokurator oskarżonemu dokładnie wskarze
Avatar
niepies / 7 listopada 2016 r. o 15:17
0
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Za te machloje Żuk powinien dawno spaść ze stołka a tak trzeba go bedzie na taczce wywieść!
Wskaż po  imieniu te machloje bo tak bezimiennie to pospolite tzw."szczekanie".
Avatar
Gość / 7 listopada 2016 r. o 15:15
0
ŁAPY PRECZ OD P.ŹUKA !!!!NIE PCHA DOTACJI NA BUDOWE SZKOL PRZEDSZKOLI I PODOBNYCH OBIEKTOW KOSCIELNYCH.JEST B.B.DOBRYM GOSPODARZEM MIASTA
Avatar
Gość / 7 listopada 2016 r. o 15:13
0
Za te machloje Żuk powinien dawno spaść ze stołka a tak trzeba go bedzie na taczce wywieść!
Zobacz wszystkie komentarze 210

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Koronawirus w Lubelskiem. Nie żyje 46-latek. "Nie miał innych chorób współistniejących"

Koronawirus w Lubelskiem. Nie żyje 46-latek. "Nie miał innych chorób współistniejących"

Nie żyje 46-letni mieszkaniec Lublina, który był zakażony koronawirusem. Mężczyzna zmarł w szpitalu przy ul. Staszica. "Nie miał innych chorób współistniejących" – przekazały służby sanitarne. Liczba osób zakażonych w naszym regionie wzrosła w ciągu ostatniej doby o 122.

Górnik Łęczna zagra na wyjeździe z Koroną Kielce
film

Górnik Łęczna zagra na wyjeździe z Koroną Kielce

Po przymusowej pauzie w trzeciej kolejce piłkarze Górnika Łęczna wracają do walki o ligowe punkty. W niedzielę zespół trenera Kamila Kieresia zagra po raz pierwszy w tym sezonie na terenie rywala

Dzienny rekord zakażeń koronawirusem w Polsce. Lubelskie na drugim miejscu

Dzienny rekord zakażeń koronawirusem w Polsce. Lubelskie na drugim miejscu

1002 potwierdzone nowe zakażenia koronawirusem w Polsce. To najwyższy dzienny przyrost od początku epidemii w naszym kraju. W sobotę rano Ministerstwo Zdrowia opublikowało najnowszy raport dotyczący sytuacji epidemicznej. Zmarło 12 zakażonych osób, wśród nich jest 46-letni mieszkaniec Lublina

Pijany kierowca audi. 41-latek został zatrzymany po anonimowym zgłoszeniu

Pijany kierowca audi. 41-latek został zatrzymany po anonimowym zgłoszeniu

Anonimowe zgłoszenie na policję: Jadący trasą między Puchaczowem a Milejowem kierowca audi może znajdować się pod wpływem alkoholu. Osoba zawiadamiająca się nie pomyliła. Zatrzymany przez funkcjonariuszy 41-letni kierowca z Łęcznej miał ponad 2 promile alkoholu w organizmie.

Carnaval Sztukmistrzów 2020. W tym roku inny niż dotychczas [zdjęcia]
galeria

Carnaval Sztukmistrzów 2020. W tym roku inny niż dotychczas [zdjęcia]

Carnaval Sztukmistrzów w Lublinie, w tym roku, ze względu koronawirusa odbywa się na innych zasadach niż dotychczas. Przede wszystkim nie ma spektakli wystawianych na ulicach. Ze względu na ogłoszony stan epidemii w festiwalu nie biorą też udziału artyści z zagranicy.

Lotnisko miało dostać pieniądze od rządu. "Czas płynie, a zapowiadanej pomocy nie widać"

Lotnisko miało dostać pieniądze od rządu. "Czas płynie, a zapowiadanej pomocy nie widać"

Port Lotniczy Lublin wciąż czeka na rządowe wsparcie na pokrycie strat poniesionych w wyniku pandemii. A od obietnic w tej sprawie lada moment miną cztery miesiące.

Zamość będzie miał droższe śmieci. Radni zadecydują o ile

Zamość będzie miał droższe śmieci. Radni zadecydują o ile

Od nowego roku mieszkańcy zapłacą wyższe stawki za wywóz śmieci. Na najbliższej sesji mają się tym zająć radni. Miasto chce by osoby z domków jednorodzinnych płaciły inaczej niż te z bloków

Idziesz po bon wczasowy, wracasz z kredytem. "Moja teściowa tonie dziś w długach"

Idziesz po bon wczasowy, wracasz z kredytem. "Moja teściowa tonie dziś w długach"

Najpierw są telefony i miłe SMS-y. Kuszenie obietnicą darmowych wakacji i drogimi prezentami. Trzeba tylko przyjść na prezentację. – Jeszcze się nie zdarzyło, by ktoś czegoś nie kupił – opowiada częsta uczestniczka takich spotkań.

Gwardia Opole – Azoty Puławy 25:35. Trzy mecze i trzy zwycięstwa!

Gwardia Opole – Azoty Puławy 25:35. Trzy mecze i trzy zwycięstwa!

W piątek w Opolu spotkały się dwie niepokonane drużyny: Gwardia i Azoty. Dobrą passę przedłużyli puławianie i to w bardzo dobrym stylu, bo pokonali gospodarzy aż 35:25.

Pszczółka Start Lublin – Polpharma 82:78. Wygrana z problemami [zdjęcia]
galeria

Pszczółka Start Lublin – Polpharma 82:78. Wygrana z problemami [zdjęcia]

Energa Basket Liga Pszczółka Start Lublin z czwartym zwycięstwem w tym sezonie. Tym razem jednak podopieczni Davida Dedka nie zachwycili swoją postawą.

Białoruś chce zamknąć granicę? Rzecznik apeluje o rezygnację z kwarantanny

Białoruś chce zamknąć granicę? Rzecznik apeluje o rezygnację z kwarantanny

W czwartek białoruskie media obiegła informacja, że prezydent Aleksandr Łukaszenka zamyka granice z Polską i Litwą. Polska Straż Graniczna tego nie potwierdza.

Pierwsza na świecie eko-trumna. Kosztuje od 1,5 do 2 tys. euro
film

Pierwsza na świecie eko-trumna. Kosztuje od 1,5 do 2 tys. euro

Delft, Holandia. Holenderski wynalazca Bob Hendrikx stworzył pierwszą na świecie eko-trumnę. Do jej budowy wykorzystał materiał na bazie grzybni. Zastosowanie takich „tworzyw” sprawia, że złożone w takiej trumnie ciało rozkłada się w sposób organiczny i umożliwia ponowne wchłonięcie składników odżywczych przez glebę i żyjące w niej organizmy.

Nowy prezes janowskiej stadniny koni. KOWR tłumaczy dlaczego powołał Lucjana Cichosza

Nowy prezes janowskiej stadniny koni. KOWR tłumaczy dlaczego powołał Lucjana Cichosza

Nowy prezes się wdraża – słyszymy od tygodnia w sekretariacie stadniny koni w Janowie Podlaskim. Powody powołania na to stanowisko Lucjana Cichosza podaje za to Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Od wtorku inaczej pojedziemy Al. Racławickimi. Co dzieje się na placu budowy? [zdjęcia]
galeria

Od wtorku inaczej pojedziemy Al. Racławickimi. Co dzieje się na placu budowy? [zdjęcia]

Bardzo pracowity piątek mieli robotnicy przebudowujący Al. Racławickie. We wtorek na tej trasie zmieni się organizacja ruchu. Zmiany będą dotyczyć również kierowców na Legionowej i Głowackiego, a przede wszystkim na ul. Spadochroniarzy, która na ponad miesiąc zostanie odcięta od Al. Racławickich

Nowe władze Porozumienia w Chełmie. Zawiślak u gowinowców?

Nowe władze Porozumienia w Chełmie. Zawiślak u gowinowców?

Działacze Porozumienia Jarosława Gowina z terenu okręgu wyborczego nr 7 wybrali nowe władze. O reelekcję na stanowisko przewodniczącego nie ubiegał się prezydent Chełma Jakub Banaszek.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.