Quantcast

Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

2 stycznia 2012 r.
18:38
Edytuj ten wpis

KUL dostanie relikwię papieża Jana Pawła II

0 12 A A
KUL (archiwum)
KUL (archiwum)

Kropla krwi Jana Pawła II trafi do Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Zostanie przekazana społeczności akademickiej w najbliższą niedzielę – podczas mszy świętej transmitowanej przez TVP Polonia.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Relikwię ofiarował metropolita krakowski Stanisław Dziwisz. Zostanie wprowadzona (tak oficjalnie nazywa się to w ceremoniale kościelnym) do Kościoła Akademickiego KUL w niedzielę 8 stycznia o godz. 13. Mszę świętą odprawi metropolita lubelski abp. Stanisław Budzik, wielki kanclerz KUL. Msza będzie miała wyjątkową oprawę, z udziałem Chóru Akademickiego uniwersytetu.

Uczelnia otrzymała kroplę krwi Jana Pawła II wsączoną w kwadrat białej tkaniny o powierzchni 1 cm kwadratowego. Relikwiarz zostanie umieszczony na drugim filarze po lewej stronie, na przejściu z nawy głównej do nawy bocznej. Będzie przechowywany za kryształową szybą. Obok znajdzie się popiersie papieża, a także tablica z brązu z cytatami Testamentu Jana Pawła II.

Relikwii Jana Pawła II jest niewiele. Papież w swoim testamencie napisał, że chce, aby jego ciało zostało pochowanie w całości i nie było dzielone po śmierci. Kolegium kardynalskie po zakończeniu procesu beatyfikacyjnego zadecydowało, że wola błogosławionego Jana Pawła II zostanie zachowana i trumna nie będzie otwierana. Efekt? Jedynymi relikwiami tzw. pierwszego stopnia są zabezpieczona jeszcze przed śmiercią krew (przechowywana w szpitalu do celów medycznych) oraz pojedyncze włosy znalezione na ubraniach papieża.

Relikwie Jana Pawła II są w kilku świątyniach w naszym regionie. Ampułki z krwią trafiły już m.in. do parafii pw. Rozesłania Apostołów w Chełmie, Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Białej Podlaskiej oraz parafii pw. św. Michała Archanioła i pw. św. Rodziny w Lublinie. Z kolei parafia w Chodlu koło Opola Lubelskiego otrzymała włos Ojca Świętego.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 12

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
xyz / 3 stycznia 2012 r. o 08:51
Gdzie w kościele katolicki podziało drugie przykazanie, kto je usunął i dlaczego ?
Gdyby było to przykazanie nie byłoby takich rzeczy jak modlitwa i oddawanie czci kropli krwi czy innym tego rodzaju amuletom
Avatar
Kuriewicz / 3 stycznia 2012 r. o 08:32
Budujemy grób dla faraona...
Avatar
Stefan / 3 stycznia 2012 r. o 06:49
Myślę, że Dziwisz zabezpieczył pewne zasoby moczu i kału JPII i z pewością wkrótce je wykorzysta jako relikwie równowarte z krwią, włosem. Interesujące jest pochodzenie włosów, czy włos łonowy może być relikwią?
Avatar
antoni / 3 stycznia 2012 r. o 06:24
Nawet akademicką społeczność traktują jak stado baranów.Dziwisz ośmiesza intelekt JPII dla własnych korzyści.Wynika z tego artykułu ,że gdyby nie wola papieża to rozkawałkowali by jego ciało i nim handlowali.Widać JPII znał dobrze Dziwisza i jemu podobnych i czego można sie po nich spodziewać.
Avatar
:) / 3 stycznia 2012 r. o 01:20
Na dobranoc opowiem Ci jak jeden z księży udzielając komunii co jakiś czas ślini palec i podaje to ciało Chrystusa swoim owieczkom,(sorry-baranom)przyjmującym-nie mogę inaczej tego określić.Nie wiem śmiać się z tego czy płakać,ale zwymiotować można.
Panie przemień...Z Bogiem.
Avatar
tacowy / 3 stycznia 2012 r. o 01:03
Skąd tyle krwi?Tych "relikwi" jest tak wiele,że nie mozliwe było aby przez całe życie organizm tyle wyprodukował.
Skąd tyle tej krwi utoczono?
Czarni urzędnicy to faktycznie kanibale i wampiry oraz oszuści.Piją wino i mówią że to krew pańska (wampiriada?).Jedzą opłatek i mówią że to ciało Chrystusa (kanibalizm?)
Avatar
Gość / 2 stycznia 2012 r. o 22:24
To jest bałwochwalstwo. My żyjemy tu i teraz,a cześć należy oddawać Panu Bogu.Kanibalizm...-a fe...
Avatar
Tomasz / 2 stycznia 2012 r. o 22:13
[quote name='Gość' timestamp='1325533506' post='577861']
Czy ten Dziwisz z całą resztą kleru pogłupieli?!!! Pan Bóg rozum odebrał?!!! Opamiętajcie się ludzie i zacznijcie myśleć i czytać chociażby Pismo Święte.To już istny cyrk.ŻAŁOSNE.
[/quote]
To i tak łagodna forma oddawania czci. W Papui Nowej Gwinei szczególnie zasłużeni dla społeczności są po prostu konsumowani po śmierci przez żywych (jeszcze) współobywateli.
Avatar
Gość / 2 stycznia 2012 r. o 20:45
Czy ten Dziwisz z całą resztą kleru pogłupieli?!!! Pan Bóg rozum odebrał?!!! Opamiętajcie się ludzie i zacznijcie myśleć i czytać chociażby Pismo Święte.To już istny cyrk.ŻAŁOSNE.
Avatar
Maniek_LKR / 2 stycznia 2012 r. o 20:32
Uczelnia a zajmuje się takimi gusłami ! Ach tak ! Przecież to KUL !
Avatar
xyz / 3 stycznia 2012 r. o 08:51
Gdzie w kościele katolicki podziało drugie przykazanie, kto je usunął i dlaczego ?
Gdyby było to przykazanie nie byłoby takich rzeczy jak modlitwa i oddawanie czci kropli krwi czy innym tego rodzaju amuletom
Avatar
Kuriewicz / 3 stycznia 2012 r. o 08:32
Budujemy grób dla faraona...
Avatar
Stefan / 3 stycznia 2012 r. o 06:49
Myślę, że Dziwisz zabezpieczył pewne zasoby moczu i kału JPII i z pewością wkrótce je wykorzysta jako relikwie równowarte z krwią, włosem. Interesujące jest pochodzenie włosów, czy włos łonowy może być relikwią?
Avatar
antoni / 3 stycznia 2012 r. o 06:24
Nawet akademicką społeczność traktują jak stado baranów.Dziwisz ośmiesza intelekt JPII dla własnych korzyści.Wynika z tego artykułu ,że gdyby nie wola papieża to rozkawałkowali by jego ciało i nim handlowali.Widać JPII znał dobrze Dziwisza i jemu podobnych i czego można sie po nich spodziewać.
Avatar
:) / 3 stycznia 2012 r. o 01:20
Na dobranoc opowiem Ci jak jeden z księży udzielając komunii co jakiś czas ślini palec i podaje to ciało Chrystusa swoim owieczkom,(sorry-baranom)przyjmującym-nie mogę inaczej tego określić.Nie wiem śmiać się z tego czy płakać,ale zwymiotować można.
Panie przemień...Z Bogiem.
Avatar
tacowy / 3 stycznia 2012 r. o 01:03
Skąd tyle krwi?Tych "relikwi" jest tak wiele,że nie mozliwe było aby przez całe życie organizm tyle wyprodukował.
Skąd tyle tej krwi utoczono?
Czarni urzędnicy to faktycznie kanibale i wampiry oraz oszuści.Piją wino i mówią że to krew pańska (wampiriada?).Jedzą opłatek i mówią że to ciało Chrystusa (kanibalizm?)
Avatar
Gość / 2 stycznia 2012 r. o 22:24
To jest bałwochwalstwo. My żyjemy tu i teraz,a cześć należy oddawać Panu Bogu.Kanibalizm...-a fe...
Avatar
Tomasz / 2 stycznia 2012 r. o 22:13
[quote name='Gość' timestamp='1325533506' post='577861']
Czy ten Dziwisz z całą resztą kleru pogłupieli?!!! Pan Bóg rozum odebrał?!!! Opamiętajcie się ludzie i zacznijcie myśleć i czytać chociażby Pismo Święte.To już istny cyrk.ŻAŁOSNE.
[/quote]
To i tak łagodna forma oddawania czci. W Papui Nowej Gwinei szczególnie zasłużeni dla społeczności są po prostu konsumowani po śmierci przez żywych (jeszcze) współobywateli.
Avatar
Gość / 2 stycznia 2012 r. o 20:45
Czy ten Dziwisz z całą resztą kleru pogłupieli?!!! Pan Bóg rozum odebrał?!!! Opamiętajcie się ludzie i zacznijcie myśleć i czytać chociażby Pismo Święte.To już istny cyrk.ŻAŁOSNE.
Avatar
Maniek_LKR / 2 stycznia 2012 r. o 20:32
Uczelnia a zajmuje się takimi gusłami ! Ach tak ! Przecież to KUL !
Zobacz wszystkie komentarze 12

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lubelskie: Sobota z intensywnymi burzami z gradem. Ostrzeżenie i prognoza pogody

Lubelskie: Sobota z intensywnymi burzami z gradem. Ostrzeżenie i prognoza pogody

Burze, momentami intensywne, a do tego grad i silny wiatr. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia dla woj. lubelskiego.

Życie w trybie wojennym, zniszczone znajome miejsca. "Ta wojna zabiera nam całe życie"
Magazyn

Życie w trybie wojennym, zniszczone znajome miejsca. "Ta wojna zabiera nam całe życie"

Nie kończysz dnia modlitwą, tylko sprawdzeniem informacji z frontu. Jeśli są dobre, to łatwiej zasnąć. Ale niestety zdarzają się i te złe, także syrena alarmu niebezpieczeństwa rakietowego każdej nocy nie daje spać. Mój wojenny tryb to także ciągłe myślenie: czym ja mogę pomóc? – Artem Riasa opowiada nam o życiu w Ukrainie.

Samorządy obawiają się podwyżek cen prądu. Instalacje fotowoltaiczne na ratunek

Samorządy obawiają się podwyżek cen prądu. Instalacje fotowoltaiczne na ratunek

Odkręcasz kran, a tam leci słoneczna woda. Samorządy uciekają przed podwyżkami cen prądu i gdzie mogą, montując instalacje fotowoltaiczne. Takie rozwiązania już zastosowano w Łaziskach, a będą w Wilkowie

Zaskrońce zmalały i się zrównały. Jakie to może mieć konsekwencje?

Zaskrońce zmalały i się zrównały. Jakie to może mieć konsekwencje?

W ciągu ostatnich 40 lat w podkrakowskiej populacji zaskrońca zwyczajnego nastąpiły pewne zmiany. Przede wszystkim doszło do spadku średniego rozmiaru ciała węży, a proporcja płci, w której niegdyś przeważały samice, obecnie jest wyrównana – wskazują naukowcy z UJ. Wszystko to może negatywnie wpływać na ich populację.

Lublin: Deweloper chce postawić w centrum trzy bloki. Ale jest jeden problem

Lublin: Deweloper chce postawić w centrum trzy bloki. Ale jest jeden problem

Niekompletny okazał się wniosek firmy, która chce wybudować trzy bloki mieszkalne przy ul. Dolnej 3 Maja, wykorzystując w tym celu ustawę „lex deweloper”. – Brakuje tu wymaganego uzgodnienia z konserwatorem zabytków – przyznaje Ratusz

Nowe miejsce do leśnej edukacji w Puławach

Nowe miejsce do leśnej edukacji w Puławach

Naprzeciwko puławskiego nadleśnictwa stanąć na nowa wiata "edukacyjno-promocyjna". Zadaszony obiekt o powierzchni ok. 70 mkw. będzie służył do spotkań leśników z dziećmi i młodzieżą szkolną.

Tomaszów Lubelski. Szlakiem Marszałka Piłsudskiego. Otwarcie ścieżki edukacyjnej
14 sierpnia 2022, 12:30

Tomaszów Lubelski. Szlakiem Marszałka Piłsudskiego. Otwarcie ścieżki edukacyjnej

Marszałek Józef Piłsudski był w Tomaszowie Lubelskim dwukrotnie: w 1901 i 1921 roku. Ten drugi pobyt i związane z nim zdarzenia upamiętniać ma ścieżka edukacyjno-historyczna, które zostanie oficjalnie otwarta w niedzielę.

Chcą przeprosin od senatora za słowa o śmieciach. "Nie rozumiem, czym poczuli się dotknięci"

Chcą przeprosin od senatora za słowa o śmieciach. "Nie rozumiem, czym poczuli się dotknięci"

Stowarzyszenie „Chełmianie” oczekuje przeprosin od senatora Jacka Burego (Polska 2050). Poszło o słowa polityka, który sprzeciwiając się budowie spalarni śmieci w Lublinie, argumentował, że w stolicy województwa nie ma problemu z odpadami, bo te są spalane w chełmskiej cementowni. – Nie można mówić o pozbywaniu się śmieci w ten sposób

KS Cisowianka Drzewce głównym faworytem lubelskiej klasy okręgowej

KS Cisowianka Drzewce głównym faworytem lubelskiej klasy okręgowej

W tym sezonie rozgrywki mają zdecydowanego faworyta – KS Cisowianka Drzewce

Pediatria w Zamościu wreszcie ruszy. Ordynatora szukano ponad rok

Pediatria w Zamościu wreszcie ruszy. Ordynatora szukano ponad rok

Lekarza, który byłby gotów pokierować oddziałem dziecięcym w Zamościu szukano od przeszło roku. W końcu się udało. Stanowisko ordynatora zdecydowała się objąć Agnieszka Majcher, pediatra z Biłgoraja. Wiadomo, kiedy oddział rozpocznie działalność.

Nie śpij, tylko patrz w niebo, a nie pożałujesz. W sobotę zobaczysz Perseidy

Nie śpij, tylko patrz w niebo, a nie pożałujesz. W sobotę zobaczysz Perseidy

Na sobotę 13 sierpnia nad ranem przypadnie tegoroczne maksimum roju meteorów Perseidy, czyli „noc spadających gwiazd”. W różnych miejscach Polski organizowane są wówczas pikniki astronomiczne. Perseidy w mniejszym natężeniu można obserwować już wcześniej.

Lublin: Na Węglinie Południowym powstanie plac zabaw

Lublin: Na Węglinie Południowym powstanie plac zabaw

Wczoraj miasto wybrało firmę, która zaprojektuje i wykona na Węglinie Południowym ogólnodostępny, ogrodzony plac zabaw. Mieszkańcy dzielnicy wywalczyli go w głosowaniu nad podziałem budżetu obywatelskiego.

Pokaz sprzętu, orkiestra i grochówka. Polskie wojsko będzie świętować i zachęcać do służby

Pokaz sprzętu, orkiestra i grochówka. Polskie wojsko będzie świętować i zachęcać do służby

Najpierw 102. rocznica Bitwy Warszawskiej, a następnie Święto Wojska Polskiego. Nadchodzący weekend będzie należał do żołnierzy, którzy nie tylko będą świętować, ale także zachęcać do wstąpienia do służby