Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

22 czerwca 2021 r.
8:52

„Lek na COVID” z lubelskiego Biomedu straconą szansą?

Autor: Zdjęcie autora PAP
0 24 A A
Ampułka z "lekiem na Covid"
Ampułka z "lekiem na Covid" (fot. Maciej Kaczanowski)

Czy polski specyfik okaże się kolejną inicjatywą, która polegnie?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

- Jako pierwsi na świecie mamy lek na Covid-19, lek, który działa – mówił we wrześniu ubiegłego rou senator Grzegorz Czelej, prezentując wstępny produkt firmy Biomed - Lublin. Jak dziś pisze „Rzeczpospolita”, minęło od tego momentu niemal dziewięć miesięcy, a analogiczne leki na rynek wprowadziły już inne kraje. - Nie jest to jedyny przypadek, który pokazuje, że mamy kłopot z komercjalizacją innowacyjnych projektów - podaje dziennik.

Pomysł na lek na Covid-19 pojawił się w Polsce bardzo szybko. Stworzono konsorcjum, w którego skład wszedł Biomed-Lublin, jedna z nielicznych firm w Europie posiadająca technologię wytwarzania immunoglobulin z osocza ozdrowieńców. Niestety, szybko zaczęły się schody. Pomysłodawcy narzekali na brak wsparcia ze strony państwa i zaskakujące przeciąganie procedur. Kolejną nieoczekiwaną barierą okazało się pozyskanie osocza - czytamy.

Jak napisała "Rz", projekt jest finansowany przez Agencję Badań Medycznych. Niekomercyjne badanie kliniczne zostało zarejestrowane w Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. "Obecnie projekt jest na etapie realizacji części klinicznej w czterech ośrodkach w Polsce" – poinformowała gazetę ABM. Dodała, że trwa nabór do badania klinicznego. Na razie włączono do niego 93 osoby. Projekt realizuje konsorcjum i każdy z podmiotów ma odkreślone role.Projekt realizuje konsorcjum i każdy z podmiotów ma odkreślone role. Instytut Hematologii i Transfuzjologii miał wykonać m.in. specyfikację osocza, Biomed wytworzyć lek z osocza, a Szpital Kliniczny nr 1 w Lublinie przeprowadzić badania kliniczne.

"IHiT i Biomed już dawno zrealizowały swoje zadania. Produkt do niekomercyjnych badań klinicznych został wytworzony w III kwartale 2020 r. Badania kliniczne rozpoczęły się pod koniec 2020 r. i trwają – powiedział "Rz" Piotr Fic, po. prezesa Biomedu.

Fic przyznał, że inne kraje radzą sobie z dopuszczaniem do obrotu leków na Covid-19 lepiej. "W zeszłym roku mogliśmy być pierwsi. Dziś inni są krok przed nami".

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 24

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
___K___ / 22 czerwca 2021 r. o 09:26
+21
Państwo z dykty i tyle. Jak na nieistniejące respiratory, to kasa dla handlarza bronią się znalazła szybko. Jak na maseczki bez atestów - to samo. Dla górala też. Ale gdy procedury trzeba przyspieszyć, żeby Polska coś mogła osiągnąć, to państwo leży i kwiczy. Wstaliśmy z kolan...
Avatar
roberto_f / 22 czerwca 2021 r. o 09:58
+10
ja już nie mam złudzeń, to już jest pewne, rządzą nami ludzie, którzy chcą nas tylko tłamsić, co by na pozwoliło wybić się na świecie jest zabijane w zarodku, wcześniej naturalnie wyciskają ile się da a potem do ziemi, ruskie agenty
Avatar
___K___ / 22 czerwca 2021 r. o 10:23
+9
Widzę że u komentatorów jest problem zrozumienia tekstu czytanego: " IHiT i Biomed już dawno zrealizowały swoje zadania" czyli opóźnienia są po stronie szpitala klinicznego nr 1 w Lublinie. Czy te badania ma wykonać państwo ? Puknijcie się w głowę. trzeba zapytać kierownika/dyrektora szpitala co jest przyczyną opóźnień a nie zwalać winę na rząd.
Chyba ty masz problem z rozumieniem tego, co czytasz: "Pomysłodawcy narzekali na brak wsparcia ze strony państwa i zaskakujące przeciąganie procedur". "Fic przyznał, że inne kraje radzą sobie z dopuszczaniem do obrotu leków na Covid-19 lepiej".
Chyba ty masz problem z rozumieniem tego, co czytasz: "Pomysłodawcy narzekali na brak wsparcia ze strony państwa i zaskakujące przeciąganie procedur". "Fic przyznał, że inne kraje radzą sobie z dopuszczaniem do obrotu leków na Covid-19 lepiej". rozwiń
Avatar
TECZOWY_ZSL / 22 czerwca 2021 r. o 14:14
+5
Skoro skuteczna i tania  Invermektyna (stosowana w Peru, Meksyku, Indiach...)  jest blokowana przez rząd, to o czym mowa ?
To jeszcze przypomnij nam wszystkim, co to za rząd blokuje ten wspaniały lek... Jakież to partie tworzą ów rząd?
  Nie wiem jak nazwać "rząd", który zabrania leczyć swoich obywateli tanim i sprawdzonym lekiem, który nie jest chroniony patentami....  i nie nabija kabzy szitfarmom i innym szprizerom.
Avatar
___K___ / 22 czerwca 2021 r. o 13:21
+5
Jasne, że procedury trwaja długo, ale sprawę tego leku, nakręcił i  popchnął do przodu senator Czelej. tak, senator tego złego PiSu. Jeśli chcesz dyskutować merytorycznie, ponad podziałami partyjnymi to zapraszam, a jeśli chcesz wszystko zwalać na ten zły PiS to możesz dalej gadać sam ze sobą. Jeśli chodzi o procedury, to jasne że trzeba je przyspieszyć, ale tak jak z każdą sprawą to wymaga inicjatywy oddolnej, sam rząd nie zrobi sam nic z siebie bo oni na górze sią mało na tym znają. Stawiam pytania: Czy dyrektor PSK1 lub kierownik grupy prowadzącej badania kliniczne wystąpił z inicjatywą do ministra zdrowia aby przyspieszyc procedury ? Czy sam zespół włożył maksimum zaangażowania ze swojej strony, pokazując tym samym że opóźnienia to jedynie widna biurokracji/procedur a nie lenistwa samego zespołu ?
I jeszcze jedno. Rząd nie musi się znać merytorycznie, ale zamiast zająć się problemem, na którym skupiał się cały świat, PiSowscy politykierzy parli do wyborów, Morawiecki ogłaszał w Kraśniku, że pandemia się skończyła, odtrąbiono wielki sukces. Pytasz, "czy dyrektor PSK1 lub kierownik grupy prowadzącej badania kliniczne wystąpił z inicjatywą do ministra zdrowia aby przyspieszyc procedury?". To ja zapytam - czy minister zdrowia, lekarz wszak z profesorskim tytułem, nie wie, ile trwają procedury? To po cholerę nam taki minister? Może to nie wina zespołu, ale właśnie wysokich urzędników państwowych, którzy w tym rządzie nader często okazują się kompletnymi ignorantami.
Tak dla informacji, można to sprawdzić w wikipedii chociażby , minister Niedzielski jest doktorem nauk ekonomicznych. Tak jak pisałem, czekam na merytoryczne zajęcie się sprawą przez dziennikarza naukowego Tomasza Rożka i wtedy można będzie cos więcej powiedzieć.
Miałem na myśli niejakiego pana Szumowskiego, niewątpliwie profesora medycyny. Był ministrem do 20.VIII.2020, a więc w czasie, kiedy szereg państw już prowadził działania antycovidowe po pierwszej fali. Już zaczynały się prace nad lekami i szczepionkami i w normalnych krajach procedury te dostawały i zielone światło od rządzących, i potężną kasę. My rzuciliśmy na stół jakieś nędzne ochłapy finansowe i nie przygotowaliśmy się proceduralnie i prawnie do szybkiej ścieżki w medycynie. Bo ważniejsze było wypchnięcie pana Dudy na drugą kadencję i propaganda sukcesu, jakoby "ten wirus już został pokonany".
ote> Miałem na myśli niejakiego pana Szumowskiego, niewątpliwie profesora medycyny. Był ministrem do 20.VIII.2020, a więc w czasie, kiedy szereg państw już prowadził działania antycovidowe po pierwszej fali. Już zaczynały się prace nad lekami i szczepionkami i w normalnych krajach procedury te dostawały i zielone światło od rządzących, i potężną kasę. My rzuciliśmy na stół jakieś nędzne ochłapy finansowe i nie przygotowaliśmy się proceduralnie i prawnie do szybkiej ścieżki w medycynie. Bo ważniejsze było wypchnięcie pana Dudy na drugą kaden... rozwiń
Avatar
_XD_ / 25 czerwca 2021 r. o 16:48
+3
Leków sprawdzonych jest kilka. Rzecz w tym, że szczepienia dają miliardy farmaceutom z alei jerozolimskich i doskonale wpisują się w wizję depopulacji globu ziemskiego tak sugestywnie przedstawioną przez Bilą Gatesa  kilka miesięcy przed "wybuchem pandemii". Szczepionkę przygotowuje się kilka lat. Tu, zajęło to pół roku. Na dodatek ten specyfik działa ok. roku. Co dalej? Czy następny atak covida to będą skutki szczepionek?
 I weź tu dyskutuj z kimś, kto nie umie odróżnić leku od szczepionki.
Avatar
ajs66 / 23 czerwca 2021 r. o 14:19
+2
Leków sprawdzonych jest kilka. Rzecz w tym, że szczepienia dają miliardy farmaceutom z alei jerozolimskich i doskonale wpisują się w wizję depopulacji globu ziemskiego tak sugestywnie przedstawioną przez Bilą Gatesa kilka miesięcy przed "wybuchem pandemii". Szczepionkę przygotowuje się kilka lat. Tu, zajęło to pół roku. Na dodatek ten specyfik działa ok. roku. Co dalej? Czy następny atak covida to będą skutki szczepionek?
Avatar
___K___ / 22 czerwca 2021 r. o 13:30
+2
Jest wniosek o pociągnięcie do odpowiedzialności karnej poseł P0. Prok. Okr. w W-wie zamierza postawić jej zarzut, że w 2012 jako min. sportu przekroczyła uprawnienia i nie dopełniła obow., co skutkowało stratą 4,7mln zł. Chodzi o koncert Madonny na Stadionie Narod.
ProPiSowski ściekmistrzuniu - a co to ma wspólnego z komentowanym artykułem???
ach ten lewacki język miłości...
Po pierwsze - nie mam za co cię miłować. Po drugie - sam nierzadko używasz takiego właśnie języka miłości. Po trzecie - wniosek może sobie prokuratura złożyć, ale przed sądem się to nie obroni. Po czwarte wreszcie - rządy PiSu i wasze dla nich wsparcie będzie przez stulecia pamiętane i wskazywane, jako powód największego wstydu w dziejach Polski.
Po pierwsze - nie mam za co cię miłować. Po drugie - sam nierzadko używasz takiego właśnie języka miłości. Po trzecie - wniosek może sobie prokuratura złożyć, ale przed sądem się to nie obroni. Po czwarte wreszcie - rządy PiSu i wasze dla nich wsparcie będzie przez stulecia pamiętane i wskazywane, jako powód największego wstydu w dziejach Polski. rozwiń
Avatar
___K___ / 22 czerwca 2021 r. o 11:54
+2
Może cię zaskoczę, ale co nieco się w tym orientuję. Mocno ogólnie, ale jednak. Doskonale zdaję sobie sprawę z tego, ile mogą trwać badania kliniczne. Świat walcząc z Covid-19 mocno się sprężył. Polski (PiSowski) rząd temat olał w wielu aspektach. A powinni byli klepnąć w trybie wyjątkowym jakąś ustawę, czy dokument innego (ale odpowiedniego) rodzaju, w którym kwestie badań klinicznych nad preparatami na Covid-19 zostałyby nadzywczajnie uproszczone i skrócone, nadano by im odpowiedni priorytet, a procedura nie musiałaby trwać "normalnie" długo. Świat rzucił ogromne siły i środki na opracowanie szczepionek i leków, PiS walczył o wybory prezydenckie i utrzymanie władzy. Skoro się tak dobrze orientujesz w procedurach badań klinicznych, to powinieneś doskonale wiedzieć, że w normalnym trybie trwają one co najmniej kilka lat. To teraz odpowiedz sobie na pytanie, kto mógł ten czas skrócić w trybie walki z pandemią? Szpital, czy rząd?
Jasne, że procedury trwaja długo, ale sprawę tego leku, nakręcił i  popchnął do przodu senator Czelej. tak, senator tego złego PiSu. Jeśli chcesz dyskutować merytorycznie, ponad podziałami partyjnymi to zapraszam, a jeśli chcesz wszystko zwalać na ten zły PiS to możesz dalej gadać sam ze sobą. Jeśli chodzi o procedury, to jasne że trzeba je przyspieszyć, ale tak jak z każdą sprawą to wymaga inicjatywy oddolnej, sam rząd nie zrobi sam nic z siebie bo oni na górze sią mało na tym znają. Stawiam pytania: Czy dyrektor PSK1 lub kierownik grupy prowadzącej badania kliniczne wystąpił z inicjatywą do ministra zdrowia aby przyspieszyc procedury ? Czy sam zespół włożył maksimum zaangażowania ze swojej strony, pokazując tym samym że opóźnienia to jedynie widna biurokracji/procedur a nie lenistwa samego zespołu ? Takich pytań można postawić wiele, i dopóki nie poznamy na nie odpowiedzi to dalsza dyskusja będzie jałowa. Zgłosiłem sprawę do Tomasza Różka , profesjonalnego dziennikarza naukowego i mam nadzieję że wkrótce czegoś merytorycznego się dowiemy. Pozdrawiam.
  Mogę równie dobrze napisać, że to senator Czelej, wszak lekarz z wykształcenia, mógł uderzyć do kolegów partyjnych tworzących rząd i temat popchnąć, a nie tylko lansować się przy efektach pracy Biomedu...
  Mogę równie dobrze napisać, że to senator Czelej, wszak lekarz z wykształcenia, mógł uderzyć do kolegów partyjnych tworzących rząd i temat popchnąć, a nie tylko lansować się przy efektach pracy Biomedu... rozwiń
Avatar
___K___ / 22 czerwca 2021 r. o 11:16
+2
Widzę że u komentatorów jest problem zrozumienia tekstu czytanego: " IHiT i Biomed już dawno zrealizowały swoje zadania" czyli opóźnienia są po stronie szpitala klinicznego nr 1 w Lublinie. Czy te badania ma wykonać państwo ? Puknijcie się w głowę. trzeba zapytać kierownika/dyrektora szpitala co jest przyczyną opóźnień a nie zwalać winę na rząd.
Chyba ty masz problem z rozumieniem tego, co czytasz: "Pomysłodawcy narzekali na brak wsparcia ze strony państwa i zaskakujące przeciąganie procedur". "Fic przyznał, że inne kraje radzą sobie z dopuszczaniem do obrotu leków na Covid-19 lepiej".
Tak narzekali, ale teraz juz nie narzekają. Cytat: "   Badania kliniczne rozpoczęły się pod koniec 2020 r. i trwają" - czy to tez jest wina mitycznego państwa ? Co to jest Państwo ? Najlepiej zwalic winę na "państwo". W tym momencie jest problem ze sprawnościa badań klinicznych, trezba zapytać u źródła dyrektora lub kierwnika katedry/zepołu w którym te badania są prowadzone (są to zreszta cztery ośrodki w Polsce), dlaczego idzie tak wolno. Uprawianie demagogii i polityki kiedy mówimy o badaniach naukowych jest dobre ale dla mas , które nie maja pojęcie o takich badaniach, a jak wnioskuję z komentarza szanowny rozmówca raczej takich badań nigdy nie prowadził i nie wie jak wygląda metodologia takich badań.
Może cię zaskoczę, ale co nieco się w tym orientuję. Mocno ogólnie, ale jednak. Doskonale zdaję sobie sprawę z tego, ile mogą trwać badania kliniczne. Świat walcząc z Covid-19 mocno się sprężył. Polski (PiSowski) rząd temat olał w wielu aspektach. A powinni byli klepnąć w trybie wyjątkowym jakąś ustawę, czy dokument innego (ale odpowiedniego) rodzaju, w którym kwestie badań klinicznych nad preparatami na Covid-19 zostałyby nadzywczajnie uproszczone i skrócone, nadano by im odpowiedni priorytet, a procedura nie musiałaby trwać "normalnie" długo. Świat rzucił ogromne siły i środki na opracowanie szczepionek i leków, PiS walczył o wybory prezydenckie i utrzymanie władzy. Skoro się tak dobrze orientujesz w procedurach badań klinicznych, to powinieneś doskonale wiedzieć, że w normalnym trybie trwają one co najmniej kilka lat. To teraz odpowiedz sobie na pytanie, kto mógł ten czas skrócić w trybie walki z pandemią? Szpital, czy rząd?
e cię zaskoczę, ale co nieco się w tym orientuję. Mocno ogólnie, ale jednak. Doskonale zdaję sobie sprawę z tego, ile mogą trwać badania kliniczne. Świat walcząc z Covid-19 mocno się sprężył. Polski (PiSowski) rząd temat olał w wielu aspektach. A powinni byli klepnąć w trybie wyjątkowym jakąś ustawę, czy dokument innego (ale odpowiedniego) rodzaju, w którym kwestie badań klinicznych nad preparatami na Covid-19 zostałyby nadzywczajnie uproszczone i skrócone, nadano by im odpowiedni priorytet, a procedura nie musiałaby trwać "normalnie&q... rozwiń
Avatar
_XD_ / 25 czerwca 2021 r. o 16:48
+3
Leków sprawdzonych jest kilka. Rzecz w tym, że szczepienia dają miliardy farmaceutom z alei jerozolimskich i doskonale wpisują się w wizję depopulacji globu ziemskiego tak sugestywnie przedstawioną przez Bilą Gatesa  kilka miesięcy przed "wybuchem pandemii". Szczepionkę przygotowuje się kilka lat. Tu, zajęło to pół roku. Na dodatek ten specyfik działa ok. roku. Co dalej? Czy następny atak covida to będą skutki szczepionek?
 I weź tu dyskutuj z kimś, kto nie umie odróżnić leku od szczepionki.
Avatar
ajs66 / 23 czerwca 2021 r. o 14:19
+2
Leków sprawdzonych jest kilka. Rzecz w tym, że szczepienia dają miliardy farmaceutom z alei jerozolimskich i doskonale wpisują się w wizję depopulacji globu ziemskiego tak sugestywnie przedstawioną przez Bilą Gatesa kilka miesięcy przed "wybuchem pandemii". Szczepionkę przygotowuje się kilka lat. Tu, zajęło to pół roku. Na dodatek ten specyfik działa ok. roku. Co dalej? Czy następny atak covida to będą skutki szczepionek?
Avatar
_XD_ / 22 czerwca 2021 r. o 15:35
0
Jest wniosek o pociągnięcie do odpowiedzialności karnej poseł P0. Prok. Okr. w W-wie zamierza postawić jej zarzut, że w 2012 jako min. sportu przekroczyła uprawnienia i nie dopełniła obow., co skutkowało stratą 4,7mln zł. Chodzi o koncert Madonny na Stadionie Narod.
ProPiSowski ściekmistrzuniu - a co to ma wspólnego z komentowanym artykułem???
ach ten lewacki język miłości...
Po pierwsze - nie mam za co cię miłować. Po drugie - sam nierzadko używasz takiego właśnie języka miłości. Po trzecie - wniosek może sobie prokuratura złożyć, ale przed sądem się to nie obroni. Po czwarte wreszcie - rządy PiSu i wasze dla nich wsparcie będzie przez stulecia pamiętane i wskazywane, jako powód największego wstydu w dziejach Polski.
 Możnaby tu przypomnieć sprawę Niesiołowskiego. Kiedy pojawiły się oskarżenia prokuratury, sam zrzekł się immunitetu. I co? I duda. Od dwóch lat sprawa nie posunęła się do przodu o krok. A już minęły dwa lata. W tym przypadku będzie tak samo. Zwłaszcza, że siedem lat już próbują się do niej dobrać. XD
 Możnaby tu przypomnieć sprawę Niesiołowskiego. Kiedy pojawiły się oskarżenia prokuratury, sam zrzekł się immunitetu. I co? I duda. Od dwóch lat sprawa nie posunęła się do przodu o krok. A już minęły dwa lata. W tym przypadku będzie tak samo. Zwłaszcza, że siedem lat już próbują się do niej dobrać. XD rozwiń
Avatar
___K___ / 22 czerwca 2021 r. o 14:37
0
Skoro skuteczna i tania  Invermektyna (stosowana w Peru, Meksyku, Indiach...)  jest blokowana przez rząd, to o czym mowa ?
To jeszcze przypomnij nam wszystkim, co to za rząd blokuje ten wspaniały lek... Jakież to partie tworzą ów rząd?
Nie wiem jak nazwać "rząd", który zabrania leczyć swoich obywateli tanim i sprawdzonym lekiem, który nie jest chroniony patentami....  i nie nabija kabzy szitfarmom i innym szprizerom.
Powtarzam: przypomnij nam wszystkim, co to za rząd blokuje ten wspaniały lek... Jakież to partie tworzą ów rząd?
Powtarzam: przypomnij nam wszystkim, co to za rząd blokuje ten wspaniały lek... Jakież to partie tworzą ów rząd? rozwiń
Avatar
TECZOWY_ZSL / 22 czerwca 2021 r. o 14:14
+5
Skoro skuteczna i tania  Invermektyna (stosowana w Peru, Meksyku, Indiach...)  jest blokowana przez rząd, to o czym mowa ?
To jeszcze przypomnij nam wszystkim, co to za rząd blokuje ten wspaniały lek... Jakież to partie tworzą ów rząd?
  Nie wiem jak nazwać "rząd", który zabrania leczyć swoich obywateli tanim i sprawdzonym lekiem, który nie jest chroniony patentami....  i nie nabija kabzy szitfarmom i innym szprizerom.
Avatar
___K___ / 22 czerwca 2021 r. o 13:31
+1
Skoro skuteczna i tania  Invermektyna (stosowana w Peru, Meksyku, Indiach...)  jest blokowana przez rząd, to o czym mowa ?
To jeszcze przypomnij nam wszystkim, co to za rząd blokuje ten wspaniały lek... Jakież to partie tworzą ów rząd?
Avatar
___K___ / 22 czerwca 2021 r. o 13:30
+2
Jest wniosek o pociągnięcie do odpowiedzialności karnej poseł P0. Prok. Okr. w W-wie zamierza postawić jej zarzut, że w 2012 jako min. sportu przekroczyła uprawnienia i nie dopełniła obow., co skutkowało stratą 4,7mln zł. Chodzi o koncert Madonny na Stadionie Narod.
ProPiSowski ściekmistrzuniu - a co to ma wspólnego z komentowanym artykułem???
ach ten lewacki język miłości...
Po pierwsze - nie mam za co cię miłować. Po drugie - sam nierzadko używasz takiego właśnie języka miłości. Po trzecie - wniosek może sobie prokuratura złożyć, ale przed sądem się to nie obroni. Po czwarte wreszcie - rządy PiSu i wasze dla nich wsparcie będzie przez stulecia pamiętane i wskazywane, jako powód największego wstydu w dziejach Polski.
Po pierwsze - nie mam za co cię miłować. Po drugie - sam nierzadko używasz takiego właśnie języka miłości. Po trzecie - wniosek może sobie prokuratura złożyć, ale przed sądem się to nie obroni. Po czwarte wreszcie - rządy PiSu i wasze dla nich wsparcie będzie przez stulecia pamiętane i wskazywane, jako powód największego wstydu w dziejach Polski. rozwiń
Avatar
TECZOWY_ZSL / 22 czerwca 2021 r. o 13:28
-2
Skoro skuteczna i tania  Invermektyna (stosowana w Peru, Meksyku, Indiach...)  jest blokowana przez rząd, to o czym mowa ?
Avatar
TECZOWY_ZSL / 22 czerwca 2021 r. o 13:26
-2
Jest wniosek o pociągnięcie do odpowiedzialności karnej poseł P0. Prok. Okr. w W-wie zamierza postawić jej zarzut, że w 2012 jako min. sportu przekroczyła uprawnienia i nie dopełniła obow., co skutkowało stratą 4,7mln zł. Chodzi o koncert Madonny na Stadionie Narod.
ProPiSowski ściekmistrzuniu - a co to ma wspólnego z komentowanym artykułem???
  ach ten lewacki język miłości...
Avatar
patafilar / 22 czerwca 2021 r. o 13:21
-2
Lepiej sprawę wziąć w swoje ręce. Polecam brać naturalne witaminy w postaci soków wg. przepisów terapiasokami.pl/dlaczego-warto-pic-soki, wówczas nasza odporność wzrośnie, a i energii przybędzie. Ja tak robię soczki w wyciskarce i piję, czasami do soków dodaję czosnek lub imbir. Nie pamiętam kiedy ostatnio chorowałam. Szczepionki z jednej strony pomogą zaś z drugiej strony zaszkodzą.
Zobacz wszystkie komentarze 24

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Ile zarabia strażnik miejski w Puławach? Już trzeci raz szukają chętnych do pracy

Ile zarabia strażnik miejski w Puławach? Już trzeci raz szukają chętnych do pracy

Już po raz trzeci w przeciągu roku Urząd Miasta Puławy oferuje pracę trzem strażnikom miejskim. W poprzednich dwóch naborach udało się zatrudnić zaledwie jedną osobę.

Biała Podlaska: Spółka energetyczna czeka na harmonogram prac od miasta

Biała Podlaska: Spółka energetyczna czeka na harmonogram prac od miasta

Na początku lipca miasto zapowiedziało, że rusza z przebudową ulicy Podmiejskiej. Ale spółka energetyczna nie doczekała się jeszcze harmonogramu prac od urzędników.

Łączą kablem inteligencję z tradycją. A do tego mają wielkie serca
Rozmowa

Łączą kablem inteligencję z tradycją. A do tego mają wielkie serca

Z Krzysztofem Pietrzakiem z lubelskiej firmy Inteligentne Instalacje Elektryczne rozmawiamy o szkolnictwie zawodowym, sytuacji w branży po pandemii oraz o tym, czy mamy wielkie serca.

Lao Che we wrześniu w Lublinie
5 września 2021, 17:00

Lao Che we wrześniu w Lublinie

Po ponad 20 latach grania zespół Lao Che zawiesza działalność. Ale zanim to nastąpi, popularna formacja wyrusza w ostatnią, pożegnalną trasę koncertową. 5 września wystąpi w Lublinie.

Igrzyska rozpoczęte. W Tokio odbyła się ceremonia otwarcia
film

Igrzyska rozpoczęte. W Tokio odbyła się ceremonia otwarcia

Tokio, Japonia. W Tokio odbyła się ceremonia otwarcia Igrzysk Olimpijskich. Uroczystość przeprowadzono bez obecności widzów na stadionie olimpijskim.

Ekshumacja na cmentarzu w Kraśniku. Kto został pochowany w zbiorowych mogiłach?

Ekshumacja na cmentarzu w Kraśniku. Kto został pochowany w zbiorowych mogiłach?

Kto spoczywa w zbiorowych mogiłach przy ogrodzeniu cmentarza od strony ul. Żytniej w Kraśniku? To będzie wiadomo dokładnie po przeprowadzeniu częściowej ekshumacji. Obecnie urząd miasta szuka firmy, która przygotuje dokumentację projektowo-kosztorysową dotyczącą renowacji grobu wojennego.

Nowe miejsce w Puławach. O!gródek z restauracją, sklepem i adopcjami kotów
galeria

Nowe miejsce w Puławach. O!gródek z restauracją, sklepem i adopcjami kotów

Wcześniej piwiarnia z golonką w menu, teraz restauracja wegańska oraz sklep ze zdrową żywnością i ogródek z atrakcjami dla dzieci oraz azyl dla bezdomnych kotów. Marta Wójtowicz i jej przyjaciółka Monika Kubiszewska zapraszają do O!gródka w Puławach.

Górnik Łęczna kontra Cracovia, czyli ósmy sezon w ekstraklasie czas zacząć
film

Górnik Łęczna kontra Cracovia, czyli ósmy sezon w ekstraklasie czas zacząć

Górnik Łęczna w sobotnie popołudnie zainauguruje swój ósmy sezon na najwyższym szczeblu rozgrywkowym w Polsce. Zielono-czarni w 224 meczu w historii swoich występów w ekstraklasie podejmować będą drużynę Cracovii

Darmowe zabiegi dla psów i kotów. Warunek: właściciel musi mieszkać w Świdniku

Darmowe zabiegi dla psów i kotów. Warunek: właściciel musi mieszkać w Świdniku

Mieszkańcy Świdnika, którym mają zwierzęta mogą za darmo wysterylizować, wykastrować psa lub kota. Na koszt miasta pupil może zostać też zaczipowany.

Nowa wystawa w sierpniu w Zaułku Hartwigów
1 sierpnia 2021, 0:00

Nowa wystawa w sierpniu w Zaułku Hartwigów

Prace fotograficzne Artura Pastora będzie można w sierpniu podziwiać w Zaułku Hartwigów. Wystawa będzie prezentować Portugalki w różnych rolach społecznych.

Mama: Po prostu chcę żeby Kubuś nie cierpiał. Ostatnia chwila na pomoc dla 3-latka z Biłgoraja

Mama: Po prostu chcę żeby Kubuś nie cierpiał. Ostatnia chwila na pomoc dla 3-latka z Biłgoraja

Termin operacji w klinice w Miami już jest, bilety na samolot też kupione. Teraz pozostaje tylko walka z czasem, aby udało się zebrać jeszcze ponad 200 tysięcy złotych na opłacenie operacji dla 3-letniego Kuby Pawęzki z Biłgoraja.

Wisła Puławy przed sezonem w II lidze. Najpierw aklimatyzacja, potem myśli o awansie

Wisła Puławy przed sezonem w II lidze. Najpierw aklimatyzacja, potem myśli o awansie

Wisła Puławy szykuje się na sezon 2021/2022. Do tej pory do drużyny Mariusza Pawlaka dołączył tylko Portugalczyk Carlos Daniel. Wkrótce można się jednak spodziewać kolejnych transferów. Dobra wiadomość to także powrót do drużyny Przemysława Skałeckiego, który był testowany przez ekstraklasowego Radomiaka

Biała Podlaska: Na stadionie piłkarskim plac budowy

Biała Podlaska: Na stadionie piłkarskim plac budowy

Teren stadionu został już przekazany wykonawcom trzeciego etapu przebudowy. Inwestycją zajmą się dwie bialskie firmy.

Tony betonu. Tak drogowcy szkodzą drzewom z ul. Lipowej
galeria

Tony betonu. Tak drogowcy szkodzą drzewom z ul. Lipowej

Wbrew wyraźnemu zakazowi firma przebudowująca ul. Lipową składowała pod drzewami palety z płytami chodnikowymi. W piątek naliczyliśmy ich około 60 takich palet. Po naszej interwencji Urząd Miasta wezwał firmę do ich usunięcia.

Spotkanie o książce "Kowalska. Ta od Dąbrowskiej"
27 lipca 2021, 11:00

Spotkanie o książce "Kowalska. Ta od Dąbrowskiej"

Fundacja tu obok zaprasza na kolejne spotkanie autorskie online w Biotece. 27 lipca o godz. 11 o swojej książce "Kowalska. Ta od Dąbrowskiej" opowie Sylwia Chwedorczuk.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.