Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

22 czerwca 2021 r.
8:52

„Lek na COVID” z lubelskiego Biomedu straconą szansą?

Autor: Zdjęcie autora PAP
0 24 A A
Ampułka z "lekiem na Covid"
Ampułka z "lekiem na Covid" (fot. Maciej Kaczanowski)

Czy polski specyfik okaże się kolejną inicjatywą, która polegnie?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

- Jako pierwsi na świecie mamy lek na Covid-19, lek, który działa – mówił we wrześniu ubiegłego rou senator Grzegorz Czelej, prezentując wstępny produkt firmy Biomed - Lublin. Jak dziś pisze „Rzeczpospolita”, minęło od tego momentu niemal dziewięć miesięcy, a analogiczne leki na rynek wprowadziły już inne kraje. - Nie jest to jedyny przypadek, który pokazuje, że mamy kłopot z komercjalizacją innowacyjnych projektów - podaje dziennik.

Pomysł na lek na Covid-19 pojawił się w Polsce bardzo szybko. Stworzono konsorcjum, w którego skład wszedł Biomed-Lublin, jedna z nielicznych firm w Europie posiadająca technologię wytwarzania immunoglobulin z osocza ozdrowieńców. Niestety, szybko zaczęły się schody. Pomysłodawcy narzekali na brak wsparcia ze strony państwa i zaskakujące przeciąganie procedur. Kolejną nieoczekiwaną barierą okazało się pozyskanie osocza - czytamy.

Jak napisała "Rz", projekt jest finansowany przez Agencję Badań Medycznych. Niekomercyjne badanie kliniczne zostało zarejestrowane w Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. "Obecnie projekt jest na etapie realizacji części klinicznej w czterech ośrodkach w Polsce" – poinformowała gazetę ABM. Dodała, że trwa nabór do badania klinicznego. Na razie włączono do niego 93 osoby. Projekt realizuje konsorcjum i każdy z podmiotów ma odkreślone role.Projekt realizuje konsorcjum i każdy z podmiotów ma odkreślone role. Instytut Hematologii i Transfuzjologii miał wykonać m.in. specyfikację osocza, Biomed wytworzyć lek z osocza, a Szpital Kliniczny nr 1 w Lublinie przeprowadzić badania kliniczne.

"IHiT i Biomed już dawno zrealizowały swoje zadania. Produkt do niekomercyjnych badań klinicznych został wytworzony w III kwartale 2020 r. Badania kliniczne rozpoczęły się pod koniec 2020 r. i trwają – powiedział "Rz" Piotr Fic, po. prezesa Biomedu.

Fic przyznał, że inne kraje radzą sobie z dopuszczaniem do obrotu leków na Covid-19 lepiej. "W zeszłym roku mogliśmy być pierwsi. Dziś inni są krok przed nami".

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 24

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
___K___ / 22 czerwca 2021 r. o 09:26
+21
Państwo z dykty i tyle. Jak na nieistniejące respiratory, to kasa dla handlarza bronią się znalazła szybko. Jak na maseczki bez atestów - to samo. Dla górala też. Ale gdy procedury trzeba przyspieszyć, żeby Polska coś mogła osiągnąć, to państwo leży i kwiczy. Wstaliśmy z kolan...
Avatar
roberto_f / 22 czerwca 2021 r. o 09:58
+10
ja już nie mam złudzeń, to już jest pewne, rządzą nami ludzie, którzy chcą nas tylko tłamsić, co by na pozwoliło wybić się na świecie jest zabijane w zarodku, wcześniej naturalnie wyciskają ile się da a potem do ziemi, ruskie agenty
Avatar
___K___ / 22 czerwca 2021 r. o 10:23
+9
Widzę że u komentatorów jest problem zrozumienia tekstu czytanego: " IHiT i Biomed już dawno zrealizowały swoje zadania" czyli opóźnienia są po stronie szpitala klinicznego nr 1 w Lublinie. Czy te badania ma wykonać państwo ? Puknijcie się w głowę. trzeba zapytać kierownika/dyrektora szpitala co jest przyczyną opóźnień a nie zwalać winę na rząd.
Chyba ty masz problem z rozumieniem tego, co czytasz: "Pomysłodawcy narzekali na brak wsparcia ze strony państwa i zaskakujące przeciąganie procedur". "Fic przyznał, że inne kraje radzą sobie z dopuszczaniem do obrotu leków na Covid-19 lepiej".
Chyba ty masz problem z rozumieniem tego, co czytasz: "Pomysłodawcy narzekali na brak wsparcia ze strony państwa i zaskakujące przeciąganie procedur". "Fic przyznał, że inne kraje radzą sobie z dopuszczaniem do obrotu leków na Covid-19 lepiej". rozwiń
Avatar
TECZOWY_ZSL / 22 czerwca 2021 r. o 14:14
+5
Skoro skuteczna i tania  Invermektyna (stosowana w Peru, Meksyku, Indiach...)  jest blokowana przez rząd, to o czym mowa ?
To jeszcze przypomnij nam wszystkim, co to za rząd blokuje ten wspaniały lek... Jakież to partie tworzą ów rząd?
  Nie wiem jak nazwać "rząd", który zabrania leczyć swoich obywateli tanim i sprawdzonym lekiem, który nie jest chroniony patentami....  i nie nabija kabzy szitfarmom i innym szprizerom.
Avatar
___K___ / 22 czerwca 2021 r. o 13:21
+5
Jasne, że procedury trwaja długo, ale sprawę tego leku, nakręcił i  popchnął do przodu senator Czelej. tak, senator tego złego PiSu. Jeśli chcesz dyskutować merytorycznie, ponad podziałami partyjnymi to zapraszam, a jeśli chcesz wszystko zwalać na ten zły PiS to możesz dalej gadać sam ze sobą. Jeśli chodzi o procedury, to jasne że trzeba je przyspieszyć, ale tak jak z każdą sprawą to wymaga inicjatywy oddolnej, sam rząd nie zrobi sam nic z siebie bo oni na górze sią mało na tym znają. Stawiam pytania: Czy dyrektor PSK1 lub kierownik grupy prowadzącej badania kliniczne wystąpił z inicjatywą do ministra zdrowia aby przyspieszyc procedury ? Czy sam zespół włożył maksimum zaangażowania ze swojej strony, pokazując tym samym że opóźnienia to jedynie widna biurokracji/procedur a nie lenistwa samego zespołu ?
I jeszcze jedno. Rząd nie musi się znać merytorycznie, ale zamiast zająć się problemem, na którym skupiał się cały świat, PiSowscy politykierzy parli do wyborów, Morawiecki ogłaszał w Kraśniku, że pandemia się skończyła, odtrąbiono wielki sukces. Pytasz, "czy dyrektor PSK1 lub kierownik grupy prowadzącej badania kliniczne wystąpił z inicjatywą do ministra zdrowia aby przyspieszyc procedury?". To ja zapytam - czy minister zdrowia, lekarz wszak z profesorskim tytułem, nie wie, ile trwają procedury? To po cholerę nam taki minister? Może to nie wina zespołu, ale właśnie wysokich urzędników państwowych, którzy w tym rządzie nader często okazują się kompletnymi ignorantami.
Tak dla informacji, można to sprawdzić w wikipedii chociażby , minister Niedzielski jest doktorem nauk ekonomicznych. Tak jak pisałem, czekam na merytoryczne zajęcie się sprawą przez dziennikarza naukowego Tomasza Rożka i wtedy można będzie cos więcej powiedzieć.
Miałem na myśli niejakiego pana Szumowskiego, niewątpliwie profesora medycyny. Był ministrem do 20.VIII.2020, a więc w czasie, kiedy szereg państw już prowadził działania antycovidowe po pierwszej fali. Już zaczynały się prace nad lekami i szczepionkami i w normalnych krajach procedury te dostawały i zielone światło od rządzących, i potężną kasę. My rzuciliśmy na stół jakieś nędzne ochłapy finansowe i nie przygotowaliśmy się proceduralnie i prawnie do szybkiej ścieżki w medycynie. Bo ważniejsze było wypchnięcie pana Dudy na drugą kadencję i propaganda sukcesu, jakoby "ten wirus już został pokonany".
ote> Miałem na myśli niejakiego pana Szumowskiego, niewątpliwie profesora medycyny. Był ministrem do 20.VIII.2020, a więc w czasie, kiedy szereg państw już prowadził działania antycovidowe po pierwszej fali. Już zaczynały się prace nad lekami i szczepionkami i w normalnych krajach procedury te dostawały i zielone światło od rządzących, i potężną kasę. My rzuciliśmy na stół jakieś nędzne ochłapy finansowe i nie przygotowaliśmy się proceduralnie i prawnie do szybkiej ścieżki w medycynie. Bo ważniejsze było wypchnięcie pana Dudy na drugą kaden... rozwiń
Avatar
_XD_ / 25 czerwca 2021 r. o 16:48
+3
Leków sprawdzonych jest kilka. Rzecz w tym, że szczepienia dają miliardy farmaceutom z alei jerozolimskich i doskonale wpisują się w wizję depopulacji globu ziemskiego tak sugestywnie przedstawioną przez Bilą Gatesa  kilka miesięcy przed "wybuchem pandemii". Szczepionkę przygotowuje się kilka lat. Tu, zajęło to pół roku. Na dodatek ten specyfik działa ok. roku. Co dalej? Czy następny atak covida to będą skutki szczepionek?
 I weź tu dyskutuj z kimś, kto nie umie odróżnić leku od szczepionki.
Avatar
ajs66 / 23 czerwca 2021 r. o 14:19
+2
Leków sprawdzonych jest kilka. Rzecz w tym, że szczepienia dają miliardy farmaceutom z alei jerozolimskich i doskonale wpisują się w wizję depopulacji globu ziemskiego tak sugestywnie przedstawioną przez Bilą Gatesa kilka miesięcy przed "wybuchem pandemii". Szczepionkę przygotowuje się kilka lat. Tu, zajęło to pół roku. Na dodatek ten specyfik działa ok. roku. Co dalej? Czy następny atak covida to będą skutki szczepionek?
Avatar
___K___ / 22 czerwca 2021 r. o 13:30
+2
Jest wniosek o pociągnięcie do odpowiedzialności karnej poseł P0. Prok. Okr. w W-wie zamierza postawić jej zarzut, że w 2012 jako min. sportu przekroczyła uprawnienia i nie dopełniła obow., co skutkowało stratą 4,7mln zł. Chodzi o koncert Madonny na Stadionie Narod.
ProPiSowski ściekmistrzuniu - a co to ma wspólnego z komentowanym artykułem???
ach ten lewacki język miłości...
Po pierwsze - nie mam za co cię miłować. Po drugie - sam nierzadko używasz takiego właśnie języka miłości. Po trzecie - wniosek może sobie prokuratura złożyć, ale przed sądem się to nie obroni. Po czwarte wreszcie - rządy PiSu i wasze dla nich wsparcie będzie przez stulecia pamiętane i wskazywane, jako powód największego wstydu w dziejach Polski.
Po pierwsze - nie mam za co cię miłować. Po drugie - sam nierzadko używasz takiego właśnie języka miłości. Po trzecie - wniosek może sobie prokuratura złożyć, ale przed sądem się to nie obroni. Po czwarte wreszcie - rządy PiSu i wasze dla nich wsparcie będzie przez stulecia pamiętane i wskazywane, jako powód największego wstydu w dziejach Polski. rozwiń
Avatar
___K___ / 22 czerwca 2021 r. o 11:54
+2
Może cię zaskoczę, ale co nieco się w tym orientuję. Mocno ogólnie, ale jednak. Doskonale zdaję sobie sprawę z tego, ile mogą trwać badania kliniczne. Świat walcząc z Covid-19 mocno się sprężył. Polski (PiSowski) rząd temat olał w wielu aspektach. A powinni byli klepnąć w trybie wyjątkowym jakąś ustawę, czy dokument innego (ale odpowiedniego) rodzaju, w którym kwestie badań klinicznych nad preparatami na Covid-19 zostałyby nadzywczajnie uproszczone i skrócone, nadano by im odpowiedni priorytet, a procedura nie musiałaby trwać "normalnie" długo. Świat rzucił ogromne siły i środki na opracowanie szczepionek i leków, PiS walczył o wybory prezydenckie i utrzymanie władzy. Skoro się tak dobrze orientujesz w procedurach badań klinicznych, to powinieneś doskonale wiedzieć, że w normalnym trybie trwają one co najmniej kilka lat. To teraz odpowiedz sobie na pytanie, kto mógł ten czas skrócić w trybie walki z pandemią? Szpital, czy rząd?
Jasne, że procedury trwaja długo, ale sprawę tego leku, nakręcił i  popchnął do przodu senator Czelej. tak, senator tego złego PiSu. Jeśli chcesz dyskutować merytorycznie, ponad podziałami partyjnymi to zapraszam, a jeśli chcesz wszystko zwalać na ten zły PiS to możesz dalej gadać sam ze sobą. Jeśli chodzi o procedury, to jasne że trzeba je przyspieszyć, ale tak jak z każdą sprawą to wymaga inicjatywy oddolnej, sam rząd nie zrobi sam nic z siebie bo oni na górze sią mało na tym znają. Stawiam pytania: Czy dyrektor PSK1 lub kierownik grupy prowadzącej badania kliniczne wystąpił z inicjatywą do ministra zdrowia aby przyspieszyc procedury ? Czy sam zespół włożył maksimum zaangażowania ze swojej strony, pokazując tym samym że opóźnienia to jedynie widna biurokracji/procedur a nie lenistwa samego zespołu ? Takich pytań można postawić wiele, i dopóki nie poznamy na nie odpowiedzi to dalsza dyskusja będzie jałowa. Zgłosiłem sprawę do Tomasza Różka , profesjonalnego dziennikarza naukowego i mam nadzieję że wkrótce czegoś merytorycznego się dowiemy. Pozdrawiam.
  Mogę równie dobrze napisać, że to senator Czelej, wszak lekarz z wykształcenia, mógł uderzyć do kolegów partyjnych tworzących rząd i temat popchnąć, a nie tylko lansować się przy efektach pracy Biomedu...
  Mogę równie dobrze napisać, że to senator Czelej, wszak lekarz z wykształcenia, mógł uderzyć do kolegów partyjnych tworzących rząd i temat popchnąć, a nie tylko lansować się przy efektach pracy Biomedu... rozwiń
Avatar
___K___ / 22 czerwca 2021 r. o 11:16
+2
Widzę że u komentatorów jest problem zrozumienia tekstu czytanego: " IHiT i Biomed już dawno zrealizowały swoje zadania" czyli opóźnienia są po stronie szpitala klinicznego nr 1 w Lublinie. Czy te badania ma wykonać państwo ? Puknijcie się w głowę. trzeba zapytać kierownika/dyrektora szpitala co jest przyczyną opóźnień a nie zwalać winę na rząd.
Chyba ty masz problem z rozumieniem tego, co czytasz: "Pomysłodawcy narzekali na brak wsparcia ze strony państwa i zaskakujące przeciąganie procedur". "Fic przyznał, że inne kraje radzą sobie z dopuszczaniem do obrotu leków na Covid-19 lepiej".
Tak narzekali, ale teraz juz nie narzekają. Cytat: "   Badania kliniczne rozpoczęły się pod koniec 2020 r. i trwają" - czy to tez jest wina mitycznego państwa ? Co to jest Państwo ? Najlepiej zwalic winę na "państwo". W tym momencie jest problem ze sprawnościa badań klinicznych, trezba zapytać u źródła dyrektora lub kierwnika katedry/zepołu w którym te badania są prowadzone (są to zreszta cztery ośrodki w Polsce), dlaczego idzie tak wolno. Uprawianie demagogii i polityki kiedy mówimy o badaniach naukowych jest dobre ale dla mas , które nie maja pojęcie o takich badaniach, a jak wnioskuję z komentarza szanowny rozmówca raczej takich badań nigdy nie prowadził i nie wie jak wygląda metodologia takich badań.
Może cię zaskoczę, ale co nieco się w tym orientuję. Mocno ogólnie, ale jednak. Doskonale zdaję sobie sprawę z tego, ile mogą trwać badania kliniczne. Świat walcząc z Covid-19 mocno się sprężył. Polski (PiSowski) rząd temat olał w wielu aspektach. A powinni byli klepnąć w trybie wyjątkowym jakąś ustawę, czy dokument innego (ale odpowiedniego) rodzaju, w którym kwestie badań klinicznych nad preparatami na Covid-19 zostałyby nadzywczajnie uproszczone i skrócone, nadano by im odpowiedni priorytet, a procedura nie musiałaby trwać "normalnie" długo. Świat rzucił ogromne siły i środki na opracowanie szczepionek i leków, PiS walczył o wybory prezydenckie i utrzymanie władzy. Skoro się tak dobrze orientujesz w procedurach badań klinicznych, to powinieneś doskonale wiedzieć, że w normalnym trybie trwają one co najmniej kilka lat. To teraz odpowiedz sobie na pytanie, kto mógł ten czas skrócić w trybie walki z pandemią? Szpital, czy rząd?
e cię zaskoczę, ale co nieco się w tym orientuję. Mocno ogólnie, ale jednak. Doskonale zdaję sobie sprawę z tego, ile mogą trwać badania kliniczne. Świat walcząc z Covid-19 mocno się sprężył. Polski (PiSowski) rząd temat olał w wielu aspektach. A powinni byli klepnąć w trybie wyjątkowym jakąś ustawę, czy dokument innego (ale odpowiedniego) rodzaju, w którym kwestie badań klinicznych nad preparatami na Covid-19 zostałyby nadzywczajnie uproszczone i skrócone, nadano by im odpowiedni priorytet, a procedura nie musiałaby trwać "normalnie&q... rozwiń
Avatar
_XD_ / 25 czerwca 2021 r. o 16:48
+3
Leków sprawdzonych jest kilka. Rzecz w tym, że szczepienia dają miliardy farmaceutom z alei jerozolimskich i doskonale wpisują się w wizję depopulacji globu ziemskiego tak sugestywnie przedstawioną przez Bilą Gatesa  kilka miesięcy przed "wybuchem pandemii". Szczepionkę przygotowuje się kilka lat. Tu, zajęło to pół roku. Na dodatek ten specyfik działa ok. roku. Co dalej? Czy następny atak covida to będą skutki szczepionek?
 I weź tu dyskutuj z kimś, kto nie umie odróżnić leku od szczepionki.
Avatar
ajs66 / 23 czerwca 2021 r. o 14:19
+2
Leków sprawdzonych jest kilka. Rzecz w tym, że szczepienia dają miliardy farmaceutom z alei jerozolimskich i doskonale wpisują się w wizję depopulacji globu ziemskiego tak sugestywnie przedstawioną przez Bilą Gatesa kilka miesięcy przed "wybuchem pandemii". Szczepionkę przygotowuje się kilka lat. Tu, zajęło to pół roku. Na dodatek ten specyfik działa ok. roku. Co dalej? Czy następny atak covida to będą skutki szczepionek?
Avatar
_XD_ / 22 czerwca 2021 r. o 15:35
0
Jest wniosek o pociągnięcie do odpowiedzialności karnej poseł P0. Prok. Okr. w W-wie zamierza postawić jej zarzut, że w 2012 jako min. sportu przekroczyła uprawnienia i nie dopełniła obow., co skutkowało stratą 4,7mln zł. Chodzi o koncert Madonny na Stadionie Narod.
ProPiSowski ściekmistrzuniu - a co to ma wspólnego z komentowanym artykułem???
ach ten lewacki język miłości...
Po pierwsze - nie mam za co cię miłować. Po drugie - sam nierzadko używasz takiego właśnie języka miłości. Po trzecie - wniosek może sobie prokuratura złożyć, ale przed sądem się to nie obroni. Po czwarte wreszcie - rządy PiSu i wasze dla nich wsparcie będzie przez stulecia pamiętane i wskazywane, jako powód największego wstydu w dziejach Polski.
 Możnaby tu przypomnieć sprawę Niesiołowskiego. Kiedy pojawiły się oskarżenia prokuratury, sam zrzekł się immunitetu. I co? I duda. Od dwóch lat sprawa nie posunęła się do przodu o krok. A już minęły dwa lata. W tym przypadku będzie tak samo. Zwłaszcza, że siedem lat już próbują się do niej dobrać. XD
 Możnaby tu przypomnieć sprawę Niesiołowskiego. Kiedy pojawiły się oskarżenia prokuratury, sam zrzekł się immunitetu. I co? I duda. Od dwóch lat sprawa nie posunęła się do przodu o krok. A już minęły dwa lata. W tym przypadku będzie tak samo. Zwłaszcza, że siedem lat już próbują się do niej dobrać. XD rozwiń
Avatar
___K___ / 22 czerwca 2021 r. o 14:37
0
Skoro skuteczna i tania  Invermektyna (stosowana w Peru, Meksyku, Indiach...)  jest blokowana przez rząd, to o czym mowa ?
To jeszcze przypomnij nam wszystkim, co to za rząd blokuje ten wspaniały lek... Jakież to partie tworzą ów rząd?
Nie wiem jak nazwać "rząd", który zabrania leczyć swoich obywateli tanim i sprawdzonym lekiem, który nie jest chroniony patentami....  i nie nabija kabzy szitfarmom i innym szprizerom.
Powtarzam: przypomnij nam wszystkim, co to za rząd blokuje ten wspaniały lek... Jakież to partie tworzą ów rząd?
Powtarzam: przypomnij nam wszystkim, co to za rząd blokuje ten wspaniały lek... Jakież to partie tworzą ów rząd? rozwiń
Avatar
TECZOWY_ZSL / 22 czerwca 2021 r. o 14:14
+5
Skoro skuteczna i tania  Invermektyna (stosowana w Peru, Meksyku, Indiach...)  jest blokowana przez rząd, to o czym mowa ?
To jeszcze przypomnij nam wszystkim, co to za rząd blokuje ten wspaniały lek... Jakież to partie tworzą ów rząd?
  Nie wiem jak nazwać "rząd", który zabrania leczyć swoich obywateli tanim i sprawdzonym lekiem, który nie jest chroniony patentami....  i nie nabija kabzy szitfarmom i innym szprizerom.
Avatar
___K___ / 22 czerwca 2021 r. o 13:31
+1
Skoro skuteczna i tania  Invermektyna (stosowana w Peru, Meksyku, Indiach...)  jest blokowana przez rząd, to o czym mowa ?
To jeszcze przypomnij nam wszystkim, co to za rząd blokuje ten wspaniały lek... Jakież to partie tworzą ów rząd?
Avatar
___K___ / 22 czerwca 2021 r. o 13:30
+2
Jest wniosek o pociągnięcie do odpowiedzialności karnej poseł P0. Prok. Okr. w W-wie zamierza postawić jej zarzut, że w 2012 jako min. sportu przekroczyła uprawnienia i nie dopełniła obow., co skutkowało stratą 4,7mln zł. Chodzi o koncert Madonny na Stadionie Narod.
ProPiSowski ściekmistrzuniu - a co to ma wspólnego z komentowanym artykułem???
ach ten lewacki język miłości...
Po pierwsze - nie mam za co cię miłować. Po drugie - sam nierzadko używasz takiego właśnie języka miłości. Po trzecie - wniosek może sobie prokuratura złożyć, ale przed sądem się to nie obroni. Po czwarte wreszcie - rządy PiSu i wasze dla nich wsparcie będzie przez stulecia pamiętane i wskazywane, jako powód największego wstydu w dziejach Polski.
Po pierwsze - nie mam za co cię miłować. Po drugie - sam nierzadko używasz takiego właśnie języka miłości. Po trzecie - wniosek może sobie prokuratura złożyć, ale przed sądem się to nie obroni. Po czwarte wreszcie - rządy PiSu i wasze dla nich wsparcie będzie przez stulecia pamiętane i wskazywane, jako powód największego wstydu w dziejach Polski. rozwiń
Avatar
TECZOWY_ZSL / 22 czerwca 2021 r. o 13:28
-2
Skoro skuteczna i tania  Invermektyna (stosowana w Peru, Meksyku, Indiach...)  jest blokowana przez rząd, to o czym mowa ?
Avatar
TECZOWY_ZSL / 22 czerwca 2021 r. o 13:26
-2
Jest wniosek o pociągnięcie do odpowiedzialności karnej poseł P0. Prok. Okr. w W-wie zamierza postawić jej zarzut, że w 2012 jako min. sportu przekroczyła uprawnienia i nie dopełniła obow., co skutkowało stratą 4,7mln zł. Chodzi o koncert Madonny na Stadionie Narod.
ProPiSowski ściekmistrzuniu - a co to ma wspólnego z komentowanym artykułem???
  ach ten lewacki język miłości...
Avatar
patafilar / 22 czerwca 2021 r. o 13:21
-2
Lepiej sprawę wziąć w swoje ręce. Polecam brać naturalne witaminy w postaci soków wg. przepisów terapiasokami.pl/dlaczego-warto-pic-soki, wówczas nasza odporność wzrośnie, a i energii przybędzie. Ja tak robię soczki w wyciskarce i piję, czasami do soków dodaję czosnek lub imbir. Nie pamiętam kiedy ostatnio chorowałam. Szczepionki z jednej strony pomogą zaś z drugiej strony zaszkodzą.
Zobacz wszystkie komentarze 24

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Ruszyły rozgrywki Pod koszami Dziennika Wschodniego im. Andrzeja Wawrzyckiego. The Reds lepsi od Symbitu

Ruszyły rozgrywki Pod koszami Dziennika Wschodniego im. Andrzeja Wawrzyckiego. The Reds lepsi od Symbitu

W najciekawszym meczu inauguracyjnej kolejki The Reds IGLO-KLIMA pokonali Symbit. To była konfrontacja aktualnego mistrza rozgrywek z poważnym pretendentem do tytułu.

Więcej firm w Janowskiej Strefie Inwestycji. Ma powstać "duży zakład pracy"

Więcej firm w Janowskiej Strefie Inwestycji. Ma powstać "duży zakład pracy"

Przybywa firm w Janowskiej Strefie Inwestycji. Jeden z inwestorów kupił 15 ha gruntu „pod budowę dużego zakładu pracy” – poinformował za pośrednictwem mediów społecznościowych burmistrz Krzysztof Kołtyś. Już teraz swój zakład buduje firma zajmująca się przerobem zbóż i produkcją kasz

W gminie Opole Lubelskie ledy zastąpią stare lampy

W gminie Opole Lubelskie ledy zastąpią stare lampy

W gminie Opole Lubelskie wymienią oświetlenie uliczne. Ledy zastąpią starego typu lampy sodowe. Przyniesie to spore oszczędności – nawet pół miliona złotych rocznie

Zielony Festyn w Parku na Górkach Czechowskich
26 września 2021, 13:00

Zielony Festyn w Parku na Górkach Czechowskich

W najbliższą niedzielę, 26 września w godz. 13-17 na Górkach Czechowskich odbędzie się Zielony Festyn, czyli propozycja spędzenia czasu dla całych rodzin.

Kierowcy ominą Szczebrzeszyn, jadąc obwodnicą. "Przez środek miasta przetacza się cała masa ciężarówek"

Kierowcy ominą Szczebrzeszyn, jadąc obwodnicą. "Przez środek miasta przetacza się cała masa ciężarówek"

Obwodnica Szczebrzeszyna ma powstać do 2029 roku. Właśnie podpisano umowę na wykonanie m.in. studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego inwestycji.

W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi czekają na filmy o rolnikach

W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi czekają na filmy o rolnikach

Młodzi mieszkańcy wsi, którzy nie boją się kamery, mają szanse na pieniądze. Wystarczy, że nakręcą krótkie wideo, na którym opowiedzą o swoim życiu, otoczeniu i planach na przyszłość. Najlepsze materiały otrzymają nagrody finansowe od resortu rolnictwa

Spotkanie z Edytą Bystroń w DDK Czuby Południowe
20 września 2021, 12:00

Spotkanie z Edytą Bystroń w DDK Czuby Południowe

Edyta Bystroń będzie gościem kolejnej odsłony cyklu "Komiksiary" w DDK Czuby Południowe (ul. Wyżynna 16). Spotkanie odbędzie się 26 września o godz. 12.

Fortuna Puchar Polski: Motor kontra Podbeskidzie, Orlęta Spomlek grają z Lechią Zielona Góra

Fortuna Puchar Polski: Motor kontra Podbeskidzie, Orlęta Spomlek grają z Lechią Zielona Góra

W lidze piłkarzom Motoru idzie ostatnio całkiem nieźle. W środę podopieczni Marka Saganowskiego będą mogli za to sprawdzić się na tle pierwszoligowego Podbeskidzia Bielsko-Biała w ramach pierwszej rundy Fortuna Pucharu Polski. Początek spotkania na Arenie Lublin o godz. 19.

Biała Podlaska: Czy mieszkańcy pojadą za darmo autobusami? Biała Samorządowa o to wnioskuje

Biała Podlaska: Czy mieszkańcy pojadą za darmo autobusami? Biała Samorządowa o to wnioskuje

Biała Samorządowa wnioskuje o uruchomienie bezpłatnej komunikacji w mieście. To jedna z 10 propozycji radnych tego klubu do przyszłorocznego budżetu. Wcześniej swoje wnioski prezentowali już radni Zjednoczonej Prawicy. Prezydent ma zaprosić kluby do rozmów.

Lublin: Chodnik dopiero co powstał, a już są z nim problemy. Szwankuje też oświetlenie
Alarm24

Lublin: Chodnik dopiero co powstał, a już są z nim problemy. Szwankuje też oświetlenie

To miało być wygodne, bezpieczne dojście do przystanku kolejowego – pisze do nas Czytelniczka z Węglina, która martwi się o stan zbudowanego niedawno chodnika. Część została podmyta przez wodę, a przy schodach nie świeci większość latarni

Nowa wystawa w muzeum, poświęcona "ravensbruczankom". "Do obozu pojechały z wyrokami śmierci"
Zdjęcia
galeria

Nowa wystawa w muzeum, poświęcona "ravensbruczankom". "Do obozu pojechały z wyrokami śmierci"

Historię 74 Polek, poddanych eksperymentom pseudomedycznym w czasie II wojny światowej, opowiada wystawa „Więźniarki w KL Ravensbruck” w nowej części Muzeum Martyrologii „Pod Zegarem”

Lekcje przedsiębiorczości dla uczniów z Kraśnika. Chętnych nie brakuje

Lekcje przedsiębiorczości dla uczniów z Kraśnika. Chętnych nie brakuje

Uczniowie klas 6 i 7 szkół podstawowych w Kraśniku od tego roku szkolnego mogą brać udział w lekcjach przedsiębiorczości. Listy uczestników nie są jeszcze zamknięte

"Osiecka" w Puławach. Koncert zespołu STARsi
28 września 2021, 18:00

"Osiecka" w Puławach. Koncert zespołu STARsi

We wtorek, 28 września o godz. 18 w Puławskim Domu Chemika (ul. Wojska Polskiego 4) odbędzie się koncert "Osiecka" w wykonaniu zespołu STARsi.

9-letni Filip zginął po potrąceniu przez samochód. Mieszkańcy Krężnicy Jarej organizują protest
Pierwsza strona Dziennika
galeria

9-letni Filip zginął po potrąceniu przez samochód. Mieszkańcy Krężnicy Jarej organizują protest

Mieszkańcy Krężnicy Jarej mają dość piratów drogowych. Śmierć 9-letniego Filipa wstrząsnęła jego rówieśnikami i lokalną społecznością. We wsi odbędzie się akcja protestacyjna.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 22 września 2021 roku

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 22 września 2021 roku

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!