Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

9 kwietnia 2021 r.
6:30

Lublin. Bloki tuż obok domków? Sąsiedzi: Fatalny pomysł

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
14 20 A A
Miasto zakłada, że na pofabrycznym terenie sąsiadującym z osiedlem będzie mogła powstać zabudowa wielorodzinna i usługowa.
Miasto zakłada, że na pofabrycznym terenie sąsiadującym z osiedlem będzie mogła powstać zabudowa wielorodzinna i usługowa. (fot. Maciej Kaczanowski)

Protesty sąsiadów niewiele dały. Ratusz nie rezygnuje z wpuszczenia zabudowy wielorodzinnej na grunty po fabryce wind przy ul. Roztocze. Na budowanie tu bloków ma pozwolić nowy plan zagospodarowania terenu, którego projekt właśnie upubliczniono.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Deweloper chce zarobić, a miasto chce nam stworzyć getto – oburza się Henryka Jarosławska, mieszkanka os. Świt. – My jesteśmy osiedlem domów jednorodzinnych, a nagle nam się tutaj robi jakiś Manhattan. To nie będzie dobre sąsiedztwo.

Kiedyś była fabryka

Miasto zakłada, że na pofabrycznym terenie sąsiadującym z osiedlem będzie mogła powstać zabudowa wielorodzinna i usługowa. O proporcjach pomiędzy usługami i mieszkaniami swobodnie decydowałby sam inwestor.

Spór dotyczy terenu na rogu ul. Roztocze i Orkana, gdzie przez lata działała Lubelska Wytwórnia Dźwigów Osobowych „Lift-Service”. W 2019 r. firma przeniosła się do nowej siedziby na Felinie, a starą fabrykę zburzono. Zbliżona kształtem do trójkąta, półtorahektarowa działka jest dzisiaj pusta.

Co zamiast wytwórni

Na zabudowanie tej działki blokami nie pozwala wciąż obowiązujący plan zagospodarowania, który wyznacza tu „tereny aktywności gospodarczej”. O zmianę planu poprosiła Ratusz firma MK Inwestycje, która chce, by miasto dopuściło tu bloki. Swego czasu firma prezentowała miastu koncepcję pokazującą siedem budynków.

Ratusz uznał, że warto przeznaczyć te grunty pod mieszkania. Tego samego zdania była Rada Miasta. Za jej zgodą miejscy planiści zaczęli opracowywać projekt nowego planu zagospodarowania terenu.

Budynki do 30 metrów

Pierwszy projekt został zaprezentowany latem ubiegłego roku. Przewidywał tu zabudowę wielorodzinną i usługi. W rogu działki leżącym najbliżej skrzyżowania ul. Orkana i Roztocze budynki mogłyby mieć nawet 30 m wysokości.

Obok wyznaczono kolejne strefy wysokości: do 25 m, następnie do 18 m, zaś najbliżej ogródków leżących na tyłach domów przy ul. Urzędowskiej bloki nie mogłyby przekraczać 12 m. Mieszkańcy zgłosili do projektu 1576 uwag.

Nowa wersja: nieco niższe

– Większość uwag została częściowo uwzględniona – twierdzi Urząd Miasta, który właśnie upublicznił drugą wersję projektu. Różni się ona od pierwszej kilkoma szczegółami.

Nie przewiduje już strefy z 30-metrowymi budynkami, powiększa za to strefę, w której dozwolona wysokość zabudowy to 25 m. Powiększa też pas zabudowy mającej nie więcej niż 12 m i odsuwa ją nieco od istniejących domów jednorodzinnych.

W efekcie tych korekt mniej miejsca miałoby zostać na zabudowę 18-metrową, która zaczynałaby się nieco dalej od domów przy Urzędowskiej niż zakładał pierwszy projekt.

Planiści podkreślają też, że druga wersja zwiększa pasy zieleni izolacyjnej, obszary zieleni towarzyszącej i chroni istniejące drzewa.

Mieszkańcy rozgoryczeni

– Nasze uwagi zostały ośmieszone, zlekceważone. Czy urzędnicy Wydziału Planowania kochają tylko deweloperów? – oburza się Henryka Jarosławska. – My nie jesteśmy przeciwko jakiekolwiek zabudowie, tylko przeciwko tak ogromnej liczbie nowych mieszkańców, którzy zablokują samochodami nasze uliczki budowane przez nas w czynie społecznym.

– Już podczas zebrań rodziców w Szkole Podstawowej nr 50 nie możemy wyjechać z posesji, bo mamy pełno obcych aut – mówi mieszkanka os. Świt, która obawia się, że ten problem będzie codziennością, gdy staną tu bloki. – Ani ich mieszkańcy nie będą tu szczęśliwi, ani my. A ul. Roztocze po prostu nie przyjmie tylu aut z nowych bloków. Już teraz jest zatłoczona.

Ile miejsc dla samochodów?

W drugiej wersji projektu nowego planu zagospodarowania terenu nie zmienia się wymagana przez miasto liczba miejsc parkingowych. Na najmniejsze mieszkania (do 50 mkw.) musiałoby przypadać minimum jedno miejsce na auto, na średnie (od 50 do 70 mkw.) inwestor miałby zapewnić 1,2 miejsca, natomiast na największe (powyżej 70 mkw.) musiałoby przypadać 1,5 miejsca parkingowego.

Można zgłaszać swoje uwagi

Mieszkańcy i wszyscy zainteresowani losem tego miejsca, nie tylko bliscy sąsiedzi, mogą zgłaszać Urzędowi Miasta swoje uwagi do projektu. Uwagi będą przyjmowane do 17 maja pocztą elektroniczną (planowanie@lublin.eu) lub tradycyjną (Prezydent Miasta Lublin, pl. Łokietka 1, 20-109 Lublin) oraz przez system ePUAP. Pisma nie mogą być anonimowe.

Każdy chętny może też wziąć udział w zaplanowanej na 22 kwietnia (Ratusz, godz. 13) dyskusji z planistami, o ile zapisze się do 20 kwietnia (planowanie@lublin.eu, tel. 81 466 23 00). Dyskusja może się odbyć przez internet.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 20

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Harpagan / 9 kwietnia 2021 r. o 08:06
+44
12m od strony domków jednorodzinnych to przecież nie tak dużo patrząc na te "domki", które mają po 3-4 kondygnacje. 12 metrów bloku to jest jakieś 4 kondygnacje. Nie rozumiem zatem sprzeciwu- wysokość nowych zabudowań dostosowana do istniejącej. Bardziej bym się obawiał o komfort przyszłych mieszańców bloków, bo w sezonie grzewczym smród na całym tym osiedlu jest niemiłosierny a dobrze widoczny gołym okiem. Palą w tych "domkach" chyba wszystkim co da się spalić.
Avatar
NemezisTeam / 9 kwietnia 2021 r. o 08:39
+33
Mieszkańcy są zawsze rozgoryczeni. To narodowa cecha "maruderów polaków", jak coś nie jest nasze to jest złe. Tak kupuje się mieszkania u deweloperów a pózniej psioczy, że obok stawiają kolejne bloki. Tak tutaj wielki zakład nie przeszkadzał a posprzątanie terenu i pozwolenie innym tu zamieszkać już jest dla nich złem. Bo nawet jakby tutaj działki na domki chcieli postawić - to Ci marudzacze by byli przeciwni.
Avatar
scooby / 9 kwietnia 2021 r. o 08:43
+31
Gdyby nie kolorowe dachy, nawet nie zorientowałbym się, że na zdjęciach widać domki jednorodzinne a nie zwykłe bloki takie to wielkie. Niech pani Henryka przyzna wprost, że w stolicy województwa chciałaby mieszkać jak na bezludnej wyspie, bez żadnych sąsiadów.
Avatar
___K___ / 9 kwietnia 2021 r. o 08:56
+25
PS. Zaraz (gdzieś od ok. 7,30) zostaniecie, drodzy mieszkańcy, zmieszani na tym forum z błotem. Zawczasu Was informuję, że będzie to dzieło trola dewelo-ratuszowego o 150 loginach, obleśnego klepacza w łapki. Dodam, że to troliszcze wyrazi to, co o Was i o Waszych problemach myśli skrycie Gubernator Łysogrodu.
Coś w tym jest - po wskazanej przez ciebie godzinie uaktywnił się _DebiliX_, ale on raczej w drugą stronę krytykuje. Jednakże znasz dobrze działalność farmy, tylko próbujesz wykreować niby proŻukową, a faktycznie działa proPiSowska.
Avatar
Bzyku01 / 9 kwietnia 2021 r. o 10:26
+20
Skoro chcą aktywność gospodarczą to może trzeba im to zapewnić? Tylko obawiam się, że jak już znajdzie się chętny na otwarcie tam jakiegoś warsztatu albo fabryki gwoździ, to protesty będą jeszcze większe i wtedy zacznie się płacz, że z dwojga złego to oni jednak by woleli bloki.
Avatar
erniberni / 9 kwietnia 2021 r. o 10:34
+16
Albo jestem ślepy, albo te domy co już tam stoją mają po 3-4 piętra czyli tak de facto to już praktycznie bloki. Źle mówię?
Avatar
hist / 9 kwietnia 2021 r. o 18:41
+12
Zupełnie nie widzę problemu z tymi nowymi blokami. Argumenty mieszkańców osiedla Świt są bezsensowne. W jaki sposob ulica Roztocze "nie przyjmie samochodów" w sytuacji, kiedy już teraz "przyjmuje" wszystko co jeździ na nowe osiedla za ulicą Jana Pawla II, w tym liczne autobusy? Od dawna to już jest ulica przelotowa, łącząca wiele osiedli. To nie jest jakaś osiedlowa uliczka. Co z tego, że bloki będą wysokie w sytuacji, gdy znajdą się one na skraju osiedla, nieco w oddaleniu od domów jednorodzinnych? One niczego nie zakłócą ani nie zaburzą. Ci ludzie ze Świtu zawsze są na nie. Protestowali nawet przed laty przeciwko blokom na Czubach i przeciwko Tesco. Oni nawet kablówki nie chcieli mieć u siebie. To są specyficzni ludzie wywodzący się spod Bełżyc albo Niedrzwicy, gdzie bloki to nieznane dziwowisko. Mieszkańców bloków uważają za patologię. Chcą mieć taką wieś spod Niedrzwicy albo Bełżyc na Świcie.
Zupełnie nie widzę problemu z tymi nowymi blokami. Argumenty mieszkańców osiedla Świt są bezsensowne. W jaki sposob ulica Roztocze "nie przyjmie samochodów" w sytuacji, kiedy już teraz "przyjmuje" wszystko co jeździ na nowe osiedla za ulicą Jana Pawla II, w tym liczne autobusy? Od dawna to już jest ulica przelotowa, łącząca wiele osiedli. To nie jest jakaś osiedlowa uliczka. Co z tego, że bloki będą wysokie w sytuacji, gdy znajdą się one na skraju osiedla, nieco w oddaleniu od domów jednorodzinnych? One niczego nie zakłóc... rozwiń
Avatar
___K___ / 9 kwietnia 2021 r. o 10:53
+11
Już srome_K_ , cieć ratuszowo-deweloperski o 150 loginach znalazł, co można "wytknąć" mieszkańcom: wysokość ich zabudowy. Straszy również "fabryką gwoździ" tak jak kiedyś straszył "bazą transportową" albo "galerią" na Górkach, choc doskonale wiadomo, że żadnej nowej fabryki nikt w Łysogrodzie nie otworzył od 10 lat, a juz na pewno nie w tego typu miejscu.
Matołku, to są fakty, ty zaś posługujesz się jedynie plwociną...
Avatar
___K___ / 14 kwietnia 2021 r. o 08:51
+4
Mamy kolejny przykład tego, że tym miastem rządzą deweloperzy i robią tutaj co chcą.
 Urząd Marszałkowski już otwarty, to i _DebiliX_ się aktywował.
Avatar
mieszkaniecLbn / 9 kwietnia 2021 r. o 11:30
+3
Współczesna deweloperka to jakościowe, estetyczne i etyczne dno, więc nic nie szkodzi że mieszkańcy naciskają, nawet dla zasady. Akurat ten MPZP nie jest wcale taki zły, ale to może właśnie dlatego, że że ludzie alarmowali! W idealnym świecie na części tego terenu mógłby powstać niewielki park (po wykupieniu jej przez miasto oczywiście), ale takie rzeczy będą możliwe dopiero za kilka pokoleń, jeśli w ogóle...
Avatar
___K___ / 14 kwietnia 2021 r. o 08:51
+4
Mamy kolejny przykład tego, że tym miastem rządzą deweloperzy i robią tutaj co chcą.
 Urząd Marszałkowski już otwarty, to i _DebiliX_ się aktywował.
Avatar
_DX_ / 14 kwietnia 2021 r. o 07:42
-7
Mamy kolejny przykład tego, że tym miastem rządzą deweloperzy i robią tutaj co chcą.
Avatar
Jotgie / 10 kwietnia 2021 r. o 07:30
-7
Nie widzisz problemu, dopuki Tobie nie wybudują. Najbardziej mnie denerwuje notoryczne blokowanie ulicy przez samochody meiszkańców bloku. Czasami nawet utrudniają mi wjazd na moją posesję. Bo - jak zwykle - brakuje miejsc parkingowych, gdyż wybudowano po jednym na mieszkanie!
Avatar
Jotgie / 10 kwietnia 2021 r. o 07:28
-10
Ostatnio obserwuję, ze nastąpiła jakaś moda wklejania budownictwa wielorodzinnego w osiedle domków jednorodzinnych. Najczęściej w place, które w zamierzeniu miały służyć jako punkty usługowe lub parki. Na przeciwko mnie też wybudowano taki 11-to rodzinny "bloczek". Deweloper w czasie budowy chciał dodać jeszcze jedno piętro (obecnie jest 2-piętrowy) ale się ostro z sąsiadami postawiliśmy ze względu na znaczną utratę prywatności (lepszy wgląd na podwórka, niektórzy jeszcze mają ogrzewanie tradycyjne, co zaburzało by proces palenia, i inne argumenty)> Nadmieniam, że nie mieszkam w Lublinie (500km dalej) i problem dotyczy całej Polski!
Ostatnio obserwuję, ze nastąpiła jakaś moda wklejania budownictwa wielorodzinnego w osiedle domków jednorodzinnych. Najczęściej w place, które w zamierzeniu miały służyć jako punkty usługowe lub parki. Na przeciwko mnie też wybudowano taki 11-to rodzinny "bloczek". Deweloper w czasie budowy chciał dodać jeszcze jedno piętro (obecnie jest 2-piętrowy) ale się ostro z sąsiadami postawiliśmy ze względu na znaczną utratę prywatności (lepszy wgląd na podwórka, niektórzy jeszcze mają ogrzewanie tradycyjne, co zaburzało by proces palenia, ... rozwiń
Avatar
hist / 9 kwietnia 2021 r. o 18:41
+12
Zupełnie nie widzę problemu z tymi nowymi blokami. Argumenty mieszkańców osiedla Świt są bezsensowne. W jaki sposob ulica Roztocze "nie przyjmie samochodów" w sytuacji, kiedy już teraz "przyjmuje" wszystko co jeździ na nowe osiedla za ulicą Jana Pawla II, w tym liczne autobusy? Od dawna to już jest ulica przelotowa, łącząca wiele osiedli. To nie jest jakaś osiedlowa uliczka. Co z tego, że bloki będą wysokie w sytuacji, gdy znajdą się one na skraju osiedla, nieco w oddaleniu od domów jednorodzinnych? One niczego nie zakłócą ani nie zaburzą. Ci ludzie ze Świtu zawsze są na nie. Protestowali nawet przed laty przeciwko blokom na Czubach i przeciwko Tesco. Oni nawet kablówki nie chcieli mieć u siebie. To są specyficzni ludzie wywodzący się spod Bełżyc albo Niedrzwicy, gdzie bloki to nieznane dziwowisko. Mieszkańców bloków uważają za patologię. Chcą mieć taką wieś spod Niedrzwicy albo Bełżyc na Świcie.
Zupełnie nie widzę problemu z tymi nowymi blokami. Argumenty mieszkańców osiedla Świt są bezsensowne. W jaki sposob ulica Roztocze "nie przyjmie samochodów" w sytuacji, kiedy już teraz "przyjmuje" wszystko co jeździ na nowe osiedla za ulicą Jana Pawla II, w tym liczne autobusy? Od dawna to już jest ulica przelotowa, łącząca wiele osiedli. To nie jest jakaś osiedlowa uliczka. Co z tego, że bloki będą wysokie w sytuacji, gdy znajdą się one na skraju osiedla, nieco w oddaleniu od domów jednorodzinnych? One niczego nie zakłóc... rozwiń
Avatar
mieszkaniecLbn / 9 kwietnia 2021 r. o 11:30
+3
Współczesna deweloperka to jakościowe, estetyczne i etyczne dno, więc nic nie szkodzi że mieszkańcy naciskają, nawet dla zasady. Akurat ten MPZP nie jest wcale taki zły, ale to może właśnie dlatego, że że ludzie alarmowali! W idealnym świecie na części tego terenu mógłby powstać niewielki park (po wykupieniu jej przez miasto oczywiście), ale takie rzeczy będą możliwe dopiero za kilka pokoleń, jeśli w ogóle...
Avatar
___K___ / 9 kwietnia 2021 r. o 10:53
+11
Już srome_K_ , cieć ratuszowo-deweloperski o 150 loginach znalazł, co można "wytknąć" mieszkańcom: wysokość ich zabudowy. Straszy również "fabryką gwoździ" tak jak kiedyś straszył "bazą transportową" albo "galerią" na Górkach, choc doskonale wiadomo, że żadnej nowej fabryki nikt w Łysogrodzie nie otworzył od 10 lat, a juz na pewno nie w tego typu miejscu.
Matołku, to są fakty, ty zaś posługujesz się jedynie plwociną...
Avatar
kronikidewelorozwoju / 9 kwietnia 2021 r. o 10:45
-15
Już srome_K_ , cieć ratuszowo-deweloperski o 150 loginach znalazł, co można "wytknąć" mieszkańcom: wysokość ich zabudowy. Straszy również "fabryką gwoździ" tak jak kiedyś straszył "bazą transportową" albo "galerią" na Górkach, choc doskonale wiadomo, że żadnej nowej fabryki nikt w Łysogrodzie nie otworzył od 10 lat, a juz na pewno nie w tego typu miejscu.
Avatar
kronikidewelorozwoju / 9 kwietnia 2021 r. o 10:40
-13
Cała ta historia to przykład w pigułce, jak wygląda promocja cwaniactwa w Łysogrodzie. Tu na P0trójną nutę: 1) firma przenosi się do SSE = przestaje płacić podatki. 2) Zarabia na sprzedaży "niepotrzebnego" gruntu (w SSE ma za darmo, albo za jakieś symboliczne stawki). 3) Inny cwaniak kupuje teren, znając przeznaczenie, ale wie, że załatwienie zmiany planu dla "wtajemniczonych" w łysogrodzkim rathausie nie stanowi problemu. W ten sP0sób wkrótce w Łysogrodzie P0zostaną same cwaniackie firmy, bo P0 prostu "frajerzy" nie będą w stanie konkurować.
Cała ta historia to przykład w pigułce, jak wygląda promocja cwaniactwa w Łysogrodzie. Tu na P0trójną nutę: 1) firma przenosi się do SSE = przestaje płacić podatki. 2) Zarabia na sprzedaży "niepotrzebnego" gruntu (w SSE ma za darmo, albo za jakieś symboliczne stawki). 3) Inny cwaniak kupuje teren, znając przeznaczenie, ale wie, że załatwienie zmiany planu dla "wtajemniczonych" w łysogrodzkim rathausie nie stanowi problemu. W ten sP0sób wkrótce w Łysogrodzie P0zostaną same cwaniackie firmy, bo P0 prostu "frajerzy"... rozwiń
Avatar
erniberni / 9 kwietnia 2021 r. o 10:34
+16
Albo jestem ślepy, albo te domy co już tam stoją mają po 3-4 piętra czyli tak de facto to już praktycznie bloki. Źle mówię?
Zobacz wszystkie komentarze 20

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lublin: Kolej obiecuje skończyć nowy wiadukt i tory do października

Lublin: Kolej obiecuje skończyć nowy wiadukt i tory do października

Do końca października ma powstać w Lublinie nowy odcinek torów łączący dwie linie kolejowe: tę prowadzącą do Warszawy i tę w stronę Stalowej Woli. Taki termin podaje oficjalnie kolej, której inwestycja ma się wiązać z budową nowego wiaduktu

Nałęczowski Jarmark Rękodzieła
23 maja 2021, 10:00

Nałęczowski Jarmark Rękodzieła

W niedzielę, 23 maja w godz. 10-17 na placu przed Nałęczowskim Ośrodkiem Kultury odbędzie się Nałęczowski Jarmark Rękodzieła.

Chcesz zarejestrować samochód w Lubartowie? Przygotuj się na długie kolejki
Alarm24

Chcesz zarejestrować samochód w Lubartowie? Przygotuj się na długie kolejki

Niemal każdego ranka ustawiają się długie kolejki osób czekających na rejestrację samochodu w Wydziale Komunikacji Starostwa Powiatowego w Lubartowie. Ludzie skarżą się na chaos, a nie pomaga też testowy system „zamów kolejkę”

Górnik Łęczna nie otrzyma kary w procesie licencyjnym

Górnik Łęczna nie otrzyma kary w procesie licencyjnym

W ramach nałożonego nadzoru Komisja zobowiązała Klub do reorganizacji pracy trenerów drużyn młodzieżowych tak aby trenerzy z licencjami UEFA A oraz UEFA Elite Youth A prowadzili drużyny młodzieżowe wskazane w jednym z kryteriów

Lublin: Komu przeszkadza zieleń? Oszpecono kolejne drzewa

Lublin: Komu przeszkadza zieleń? Oszpecono kolejne drzewa

Żadnego listka nie wypuściły drzewa z ul. Zana, które nie przetrwały „pielęgnacji” będącej ich okaleczeniem. Fatalnie wyglądają też opisywane już przez nas brzozy poharatane przy ul. Szafirowej. Kolejne radykalne cięcie zgłoszono nam z ul. Wallenroda

Łąki kwietne przyjadą do Lublina z Ełku

Łąki kwietne przyjadą do Lublina z Ełku

Ponad 108 tys. zł zapłacą władze Lublina za założenie i pielęgnację łąk kwietnych w dziewięciu punktach miasta. Ratusz wybrał firmę, której powierzy wykonanie takich prac. Zlecenie dostanie spółka Państwo Łąka, której oferta okazała się najtańsza spośród poprawnych ofert złożonych w przetargu. Spółka z Ełku ma dostać ponad 108 tys. zł.

Puławskie firmy łapią oddech po lockdownie. "To nie są spektakularne zmiany"

Puławskie firmy łapią oddech po lockdownie. "To nie są spektakularne zmiany"

W ciągu ostatnich miesięcy w Puławach przybywa nowych firm, a spada ilość tych, które kończą swoją działalność. Równolegle spada również poziom bezrobocia, który zbliża się do stanu z końcówki ubiegłego roku. Wygląda na to, że lokalna gospodarka rozpoczęła wychodzenie z dołka.

Protest przed sądem w Lublinie. "Sędzia odpowiada przed prawem i swoim sumieniem"
Zdjęcia
galeria

Protest przed sądem w Lublinie. "Sędzia odpowiada przed prawem i swoim sumieniem"

– To, co się dzieje, skłania nas do tego, żeby wyjść na ulicę – mówi lubelska sędzia, jedna z uczestniczek wtorkowego protestu Komitetu Obrony Demokracji w Lublinie w obronie niezależności sędziów

Masterklasy w Warsztatach Kultury
22 maja 2021, 10:00

Masterklasy w Warsztatach Kultury

Warsztaty Kultury w Lublinie zapraszają na cykl warsztatów skierowanych do rzemieślników i twórców ludowych "Masterklasy". Pierwsze zajęcia odbędą się online już 22 maja o godz. 10.

W Lublinie rozpoczęły się egzaminy adwokackie i radcowskie
Zdjęcia
galeria

W Lublinie rozpoczęły się egzaminy adwokackie i radcowskie

W Lublinie rozpoczęły się egzaminy adwokackie i radcowskie. Do rozwiązywania zadań przystąpiło blisko 200 osób.

Szymon Ładniak ma za sobą debiut w ADAC TCR Germany

Szymon Ładniak ma za sobą debiut w ADAC TCR Germany

Szymon Ładniak nie zmieścił się w pierwszej dziesiątce w inauguracyjnym weekendzie ADAC TCR Germany na torze Motorsport Arena Oschersleben

Bitwa o kulturę. Teatr w Polsce: kilka rewolucji naraz
25 maja 2021, 18:00

Bitwa o kulturę. Teatr w Polsce: kilka rewolucji naraz

We wtorek, 25 maja o godz. 18 w Teatrze Starym odbędzie się spotkanie z cyklu "Bitwa o kulturę". Wydarzenie, którego gośćmi będą Karolina Szczypek i Paweł Sablik, będzie dostępne online na Facebooku.

Marek Saganowski (Motor Lublin): Można przegrać, ale nie w takim stylu, jak z Hutnikiem

Marek Saganowski (Motor Lublin): Można przegrać, ale nie w takim stylu, jak z Hutnikiem

Trener Motoru Marek Saganowski we wtorek odpowiadał na pytania dziennikarzy przed środowym spotkaniem z GKS Katowice.

Prezydent Lublina wylicza ile miasto straci na Polskim Ładzie

Prezydent Lublina wylicza ile miasto straci na Polskim Ładzie

W dziesiątkach milionów złotych liczony może być uszczerbek w kasie miasta spowodowany zapowiedzianą przez rząd reformą podatkową – szacują władze Lublina. Ratusz obawia się skutków zapowiedzianego przez rząd podniesienia kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł i ostrzega, że będzie „bezwzględnie” żądać od państwa zrekompensowania utraty dochodu.

Kraśnik: Budowa, wiatraki i plany. Deweloper dostał pozwolenie, a mieszkańcy nie

Kraśnik: Budowa, wiatraki i plany. Deweloper dostał pozwolenie, a mieszkańcy nie

Czy my jesteśmy gorsi? Jaka jest różnica między nami a deweloperem? – denerwują się mieszkańcy Kraśnika, którzy ze względu na budowę farmy wiatrowej w sąsiedztwie miasta nie mogą wybudować swoich domów. Magistrat od tego roku nie wydaje decyzji o warunkach zabudowy. Przed początkiem tego roku było to jeszcze możliwe.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.