Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

4 kwietnia 2022 r.
13:00

Lublin: Jak ugryźć 50 hektarów. Pomysły miejskich planistów

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
Projekt planu zagospodarowania umożliwi m.in. postawienie nowego budynku w miejscu targowiska przy ul. Krańcowej
Projekt planu zagospodarowania umożliwi m.in. postawienie nowego budynku w miejscu targowiska przy ul. Krańcowej (fot. Maciej Kaczanowski)

Gotowy jest projekt planu zagospodarowania terenów leżących pomiędzy Drogą Męczenników Majdanka a al. Witosa. Chodzi o obszar od linii kolejowej do ul. Krańcowej. Stare osiedle i zielone skwery mają dostać ochronę, niedaleko może powstać coś nowego

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Planem objętych ma być około 50 hektarów. Spora część terenu jest już od dawna zagospodarowana, znajduje się tu m.in. kilkudziesięcioletnie osiedle ZOR Bronowice (między Drogą Męczenników Majdanka, ul. Pogodną, Lotniczą i Krańcową).

Osiedle ma dostać ochronę planistyczną jako przemyślana, wartościowa przestrzeń będąca dowodem pewnego etapu w rozwoju miasta. Z tego powodu zakazane ma być zagęszczanie zabudowy, zachowany ma być historyczny układ budynków na działkach, zachowana ma być także linia zabudowy od strony Drogi Męczenników Majdanka, ul. Pogodnej i Lotniczej.

Tu można budować…

Inaczej jest ze skrajem osiedla od strony ul. Krańcowej. Tu miejscy planiści chcą umożliwić postawienie nowego budynku usługowego w miejscu targowiska przy Krańcowej. Projekt planu nie precyzuje, o jakie usługi chodzi. – Wskazuje natomiast, że muszą być nieuciążliwe – stwierdza Joanna Stryczewska z biura prasowego Ratusza.

Czy taki zapis umożliwiałby budowę tzw. akademika? – Projekt planu nie wyklucza lokalizacji domu studenckiego – odpowiada Stryczewska. W Lublinie zdarzało się już, że pod szyldem akademików budowano obiekty będące w praktyce blokami mieszkalnymi. Teoretycznie mogłoby się to również zdarzyć przy Krańcowej, chociaż z projektu planu wynika, że można tu postawić najwyżej piętrowy budynek. Z przebiegu linii zabudowy wynika, że obiekt mógłby „wchłonąć” działkę ze sklepem Stokrotka.

W przedstawionym przez Ratusz projekcie planu pojawia się też możliwość dobudowania dodatkowego obiektu na terenie kościelnym. Budynek musiałby służyć usługom publicznym i mieć najwyżej trzy piętra.

Po drugiej stronie Pogodnej w projekcie planu można zauważyć teoretyczną możliwość postawienia bloku mieszkalnego u zbiegu ul. Rudlickiego oraz ul. Plagego i Laśkiewicza. Trzeba zastrzec, że inwestor – o ile miałoby dojść do takiej inwestycji – nie mógłby zabudować pewnych miejsc oznaczonych jako obszar „zieleni towarzyszącej”. Na budynek nie zostałoby więc zbyt dużo miejsca.

… tu budować nie wolno

Zaproponowany przez miejskich urbanistów projekt planu zagospodarowania terenu ma zagwarantować, że mieszkańcy nie stracą dużego, zielonego terenu przy ul. Majdan Tatarski. Dokument miałby określić to miejsce jako obszar publicznej zieleni i zakazywać tu jakiejkolwiek zabudowy.

Identycznie chronione miałyby być jeszcze dwa obszary zieleni. Jeden leży między ul. Krańcową a równoległym do niej długim, wysokim blokiem przy Pogodnej 34. Drugi znajduje się pomiędzy ul. Plagego i Laśkiewicza a ul. Przecznica.

Życie wyprzedziło plan

Projektem planu objęte mają być również miejsca, w których pojawia się nowa zabudowa mieszkaniowa. Chodzi m.in. o teren po zburzonych Lubelskich Zakładach Naprawy Samochodów oraz nieruchomości położone obok linii kolejowej (koło ul. Wrońskiej), gdzie również trwa budowa mieszkań.

Tutaj planiści nie mieli już zbyt dużego pola manewru. Pozostało im w zasadzie określenie przeznaczenia terenu zgodnie z trwającymi już lub zaplanowanymi budowami.

– Jest to teren, dla którego niewiele działek pozostało do zainwestowania, część inwestycji jest w trakcie realizacji, w przypadku innych wykonawcy dysponują pozwoleniami na budowę i decyzjami o warunkach zabudowy – potwierdza nam Urząd Miasta.

– Dla kwartału pomiędzy Drogą Męczenników Majdanka, ul. Wrońską i torami kolejowymi, na całości niezabudowanego obszaru zostało wydane prawomocne pozwolenie na realizację trzech budynków mieszkalnych wielorodzinnych – informuje Stryczewska. – Z kolei pomiędzy ul. Wrońską, Lotniczą i Drogą Męczenników Majdanka, w bezpośrednim sąsiedztwie nowego marketu spożywczego i na terenie obejmującym cały dawny obszar LZNS, wydana jest decyzja o warunkach zabudowy dotycząca osiedla zabudowy wielorodzinnej z usługami. Realizacja osiedla od kilku lat jest sukcesywnie etapowana a inwestor uzyskuje pozwolenia na budowę na poszczególne budynki.

Oczywiście nie ma mowy o wyburzaniu tego, co zabytkowe, w tym hangaru po dawnej fabryce samolotów.

Można zgłaszać uwagi

Do 18 maja wszyscy zainteresowani mogą zgłaszać Urzędowi Miasta swoje uwagi do projektu planu zagospodarowania. Można to zrobić korzystając z poczty elektronicznej (planowanie@lublin.eu), na papierze (Prezydent Miasta Lublin, pl. Łokietka 1, 20-109 Lublin), przez stronę internetową decyduje.lublin.eu lub poprzez system ePUAP.

Można się również wybrać na dyskusję z urbanistami Ratusza, którzy przygotowali projekt planu. – Dyskusja publiczna, zapewniając bezpośredni kontakt wszystkim zainteresowanym, umożliwia wyjaśnienia wszelkich wątpliwości w zakresie przeznaczenia danych terenów – podkreśla Małgorzata Żurkowska, główna urbanistka miasta. Takie spotkanie zaplanowano na 8 kwietnia (Ratusz, sala 2, godz. 13), ale żeby wziąć w nim udział trzeba się zapisać nie później niż 6 kwietnia, co można zrobić mailowo (planowanie@lublin.eu) lub telefonicznie (81 466 23 00).

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Ministrowie spraw zagranicznych Polski – Radosław Sikorski (w środku), Litwy – Kęstutis Budrys (z prawej strony) i Ukrainy – Andrij Sybiha podczas konferencji prasowej po spotkaniu z okazji obchodów 5. rocznicy powołania Trójkąta Lubelskiego
galeria

Sikorski: Trójkąt Lubelski udziela i będzie udzielał wsparcia bohatersko walczącej Ukrainie

Szef MSZ Radosław Sikorski podkreślił w środę w Lublinie, że Polska zapewniła Ukrainie już 45 pakietów różnego rodzaju uzbrojenia i amunicji. – Pracujemy nad kolejnymi dostawami – dodał minister.

Plażowicze nad Zalewem Zemborzyckim w pierwszych latach jego istnienia
STARE ZDJĘCIA
galeria

Zalew Zemborzycki ma już 51 lat. Wspomnienia z budowy i wielkiego otwarcia

Plany jego powstania pojawiły się już kilkanaście lat po II wojnie światowej, ale wtedy inne inwestycje miały pierwszeństwo. Jednak po wielkiej powodzi w latach 60. wrócono do nich. Ostatecznie budowę Zalewu Zemborzyckiego ukończono w lipcu 1974 roku i dziś to "lubelskie morze" kończy 51 lat.

Hrubieszów, liczący obecnie ponad 17 tys. mieszkańców to najdalej wysunięte na wschód miasto Polski. Jest położony nad Huczwą, dopływem Bugu, w odległości zaledwie 5 km od granicy z Ukrainą

Trzy lata na wydanie 80 mln. W mieście wiele się zmieni i sporo przybędzie

Łatwiej chyba powiedzieć, czego w Hrubieszowie nie będzie za trzy lata, niż wymienić długą listę przedsięwzięć zaplanowanych do realizacji z funduszy szwajcarskich. Projekt miasta został tak wysoko oceniony, że samorząd będzie miał do wydania ponad 80 mln zł.

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Koniec oczekiwania na nowego selekcjonera. W środę Polski Związek Piłki Nożnej oficjalnie potwierdził, że naszą kadrę narodową poprowadzi Jan Urban

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca
22 sierpnia 2025, 0:00

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca

To jeden z największych festiwali kultury tradycyjnej w Polsce. W dniach od 22 do 24 sierpnia będą koncerty, warsztaty taneczne i muzyczne i wystawy z dziełami sztuki ludowej z różnych krajów. 19 edycja Festiwalu Re:tradycja - Jarmark Jagielloński będzie odsłoną związana z tańcem tradycyjnym.

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a z pewnością ucieszy mieszkańców, zwłaszcza działkowiczów korzystających z przystanku w Styrzyńcu. Gmina postawi tu wiatę przystankową.

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie
galeria

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie

Były odznaczenia i awanse na wyższe stopnie, a 35 nowo przyjętych do służby funkcjonariuszy złożyło ślubowanie – tak w środę zakończyły się Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie.

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

29-latek z powiatu parczewskiego miał w pomieszczeniach gospodarczych arsenał broni i amunicji. Teraz grozi mu za to nawet 8 lat więzienia.

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

W środę rano na drodze między Końskowolą a Sielcami spacerowały sobie trzy konie. Za ich nie dopilnowanie właściciel dostał mandat.

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie
galeria

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie

W środę przed południem po centrum Lublina poruszało się kilka kolumn rządowych. Do miasta zjechali ministrowie spraw zagranicznych Polski, Litwy i Ukrainy, którzy spotkali się na lubelskim zamku w ramach 5. rocznicy powołania „Trójkąta Lubelskiego”.

zdjęcie ilustracyjne

Temat hejnału powróci. Radny proponuje konkurs, ale urząd go nie chce

Na ostatniej sesji rady temat hejnału miasta zdjęto z porządku obrad. Ale urząd pomysłu nie porzuca. Nie ogłosi jednak konkursu, jak sugerował radny Marek Dzyr.

Mieszkańcy odetchną z ulgą. Wreszcie zmienią windę, która była ich zmorą

Mieszkańcy odetchną z ulgą. Wreszcie zmienią windę, która była ich zmorą

Stara, awaryjna winda przy ul. Wyżynnej 16 przestanie uprzykrzać życie lokatorom. Pół roku temu mieszkańcy musieli pokonywać nawet dziesięć pięter po schodach. Nowa widna ma być gotowa najpóźniej za pół roku.

Przemysław Banaszak odchodzi z Górnika Łęczna, ale zostaje w Betclic I Lidze

Przemysław Banaszak odchodzi z Górnika Łęczna, ale zostaje w Betclic I Lidze

O odejściu Przemysława Banaszaka z Górnika Łęczna mówiło się już od ponad tygodnia. W środę, na dwa dni przed inauguracją rozgrywek w PKO BP Ekstraklasie i Betclic I Lidze kibice zielono-czarnych oficjalnie dowiedzieli się o odejściu napastnika do Śląska Wrocław

Nowoczesne rozwiązania banku podczas zaciągania kredytu gotówkowego

Nowoczesne rozwiązania banku podczas zaciągania kredytu gotówkowego

Zaciągnięcie kredytu gotówkowego jeszcze nigdy nie było tak proste! Wypełnij wniosek online, podpisz umowę elektronicznie i skorzystaj z dopasowanej oferty. Dowiedz się, jak nowoczesne rozwiązania bankowe łączą wygodę, bezpieczeństwo i szybkość działania.

Hakowce – praktyczne rozwiązanie dla transportu odpadów budowlanych i przemysłowych, wynajem, sprzedaż oraz zastosowania w Polsce

Hakowce – praktyczne rozwiązanie dla transportu odpadów budowlanych i przemysłowych, wynajem, sprzedaż oraz zastosowania w Polsce

Hakowce to niezwykle funkcjonalne samochody ciężarowe specjalnego przeznaczenia, które zyskują na popularności w całej Polsce – zarówno w dużych miastach, jak i na terenach wiejskich. Swoją wszechstronność zawdzięczają systemowi hakowemu umożliwiającemu szybki załadunek i rozładunek kontenerów różnego typu. Dzięki temu hakowiec sprawdza się w branży budowlanej, komunalnej, recyklingowej oraz w przemyśle ciężkim.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty