Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

21 kwietnia 2021 r.
15:21

Prezydent Lublina szykuje podwyżkę opłat za śmieci. Największy wzrost dla dużych rodzin

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
14 174 A A
Jeśli propozycja prezydenta Lublina wejdzie w życie, pięcioosobowa rodzina mieszkająca w bloku będzie płacić miesięcznie za wywóz śmieci 124 zł zamiast obecnych 63 zł
Jeśli propozycja prezydenta Lublina wejdzie w życie, pięcioosobowa rodzina mieszkająca w bloku będzie płacić miesięcznie za wywóz śmieci 124 zł zamiast obecnych 63 zł (fot. Maciej Kaczanowski)

Prezydent Lublina szykuje podwyżkę opłat za wywóz śmieci i zmianę metody naliczania opłaty. Dla dużych rodzin może to oznaczać podwojenie wydatków. Ratusz chce wprowadzić stawkę „od osoby” zamiast obecnej „od gospodarstwa domowego”.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Nad taką zmianą już w najbliższy czwartek ma głosować Rada Miasta. Prezydent oczekuje, że radni zatwierdzą nowy system naliczania opłaty za wywóz odpadów, który miałby wejść w życie od lipca. Od tego dnia obowiązywać miałaby miesięczna stawka 24,80 zł w zabudowie wielorodzinnej oraz 28,80 zł w zabudowie jednorodzinnej.

Nowa tabela będzie oznaczać podwyżkę, szczególnie dotkliwą dla dużych rodzin. Przykład? Pięcioosobowa rodzina mieszkająca w bloku będzie płacić miesięcznie za wywóz śmieci 124 zł zamiast obecnych 63 zł.

Teraz w Lublinie opłaty naliczane są według stawek od gospodarstwa domowego. W zabudowie wielorodzinnej gospodarstwa jednoosobowe (czyli mieszkańcy żyjący w pojedynkę) płacą za śmieci segregowane 21 zł miesięcznie, dwuosobowe 41 zł, zaś większe 63 zł. W zabudowie jednorodzinnej gospodarstwa jednoosobowe płacą 45 zł, od dwuosobowych miasto pobiera 60 zł, od większych 75 zł miesięcznie.

– Podwyżka w takiej skali to skandal – oburza się pan Krzysztof, który mieszka w domu jednorodzinnym. – Jesteśmy dużą rodziną, dwoje dorosłych i trójka dzieci, co oznacza, że przedstawione przez prezydenta Lublina propozycje to dla nas niemal 100-procentowa podwyżka, z 75 zł do 144 zł. Rozumiem, że można podnieść ceny o 10-20 proc., bo wszystko drożeje, ale aż tyle!? Tak w praktyce wygląda prorodzinna polityka Ratusza.

Ratusz tłumaczy, że musi zmienić metodę naliczania opłaty. Twierdzi, że stawka od gospodarstwa domowego „nie może być zróżnicowana w zależności od liczby osób w gospodarstwie” i powołuje się na „aktualną interpretację przepisów”.

– Najbardziej zbliżoną do metody obowiązującej aktualnie w Lublinie jest metoda naliczenia opłaty od mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość. Jest ona najczęściej stosowana wśród gmin i społecznie najbardziej akceptowana – stwierdza Justyna Góźdź z biura prasowego Ratusza.

– Podobne działania, poprzez wybór innych metod, zostały podjęte także przez inne samorządy w kraju, które stosowały metodę od gospodarstwa domowego zróżnicowaną w zależności od liczby osób – stwierdza Artur Szymczyk, zastępca prezydenta.

Ratusz przekonuje również, że musi zmienić taryfę, by pieniądze zbierane od mieszkańców wystarczyły na opłacenie wywozu i zagospodarowania śmieci, których jest coraz więcej.

– Przyjęto, że koszty systemu gospodarki odpadami zwiększą się w 2021 roku z uwagi na 10-procentowy wzrost ilości odpadów w porównaniu z rokiem 2018, kiedy dokonywano poprzedniej kalkulacji opłat – dodaje Góźdź.

Jeżeli radni zatwierdzą nową tabelę, to właściciele nieruchomości zamieszkałych będą zobowiązani do wypełnienia nowych deklaracji o wysokości opłat.

Obecne umowy z firmami wywozowymi wygasną z końcem czerwca i do tego czasu miasto musi rozstrzygnąć przetarg na wywóz śmieci od mieszkańców. Przetarg jest w toku.

Podane powyżej nowe stawki opłaty dotyczą odpadów segregowanych. Stawki za odpady niesegregowane mają być ich dwukrotnością.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 174

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
-bez-owijania- / 21 kwietnia 2021 r. o 15:43
+72
Jak nie kijem to pałą lubelski "plebs". Nie udało się P0dnieść stawek za wodę, to będzie P0prawa efektywności łupienia na śmieciach. Chcieliście "rozwoju", to macie :-DDD
 Nie za bardzo wiesz co pisać i dlatego wrzucasz kolejny debilny komentarz-gotowiec? Co ma wspólnego "rozwój" z systemem śmieciowym na którym gmina nie może zarabiać? To prędzej zasługa podatku inflacyjnego czy sztucznie podnoszonej płacy minimalnej a nie żadnego "rozwoju". Nawet w takim Zamościu za śmieci mieszkańcy płacą 150-200 zł.
 Nie za bardzo wiesz co pisać i dlatego wrzucasz kolejny debilny komentarz-gotowiec? Co ma wspólnego "rozwój" z systemem śmieciowym na którym gmina nie może zarabiać? To prędzej zasługa podatku inflacyjnego czy sztucznie podnoszonej płacy minimalnej a nie żadnego "rozwoju". Nawet w takim Zamościu za śmieci mieszkańcy płacą 150-200 zł. rozwiń
Avatar
Agent_Tomek / 21 kwietnia 2021 r. o 15:46
+69
Jak nie kijem to pałą lubelski "plebs". Nie udało się P0dnieść stawek za wodę, to będzie P0prawa efektywności łupienia na śmieciach. Chcieliście "rozwoju", to macie :-DDD
Nie za bardzo wiesz co pisać i dlatego wrzucasz kolejny debilny komentarz-gotowiec? Co ma wspólnego "rozwój" z systemem śmieciowym na którym gmina nie może zarabiać? To prędzej zasługa podatku inflacyjnego czy sztucznie podnoszonej płacy minimalnej a nie żadnego "rozwoju". Nawet w takim Zamościu za śmieci mieszkańcy płacą 150-200 zł.
 Spokojnie, on tylko wyrabia dniówkę a tu nie liczy się jakość tylko ilość. Zaraz się przeloguje na _DX_ albo Monisię i doda ciurkiem kolejne kilkanaście wpisów o dewelo-rozwoju i dewelo-kamerdynerze. Grunt to wyrobić dzienną normę wpisów narzuconą przez pisowską centralę.
 Spokojnie, on tylko wyrabia dniówkę a tu nie liczy się jakość tylko ilość. Zaraz się przeloguje na _DX_ albo Monisię i doda ciurkiem kolejne kilkanaście wpisów o dewelo-rozwoju i dewelo-kamerdynerze. Grunt to wyrobić dzienną normę wpisów narzuconą przez pisowską centralę. rozwiń
Avatar
-bez-owijania- / 21 kwietnia 2021 r. o 17:21
+66
Kłamiesz, ścier_K_0 deweloratuszowa tak jak twoi Panowie, licząc, że nikt się nie P0fatyguje sprawdzić. Ale i tak, nawet P0 twoich bezradnych manipulacjach, widać jak na dłoni, że wszędzie w okolicy jest znacznie taniej niż w mieście dewelo-rozboju. P0zostaje ci klepać w łapki, żałosny dewelo-cieciu.
 Ja kłamię? No to po kolei zweryfikujmy twoje "twarde fakty" bajkopisarzu: ***s://***jastkow.pl/stawki-oplary-terminy-w-odpady-komunalne/stawki-oplaty-terminy.htm, ***s://***krasnik.eu/aktualnosci/uchwalono-nowe-stawki-oplat-za-smieci , ***s://konopnica.eu/gospodarka-odpadami/ 
 Ja kłamię? No to po kolei zweryfikujmy twoje "twarde fakty" bajkopisarzu: ***s://***jastkow.pl/stawki-oplary-terminy-w-odpady-komunalne/stawki-oplaty-terminy.htm, ***s://***krasnik.eu/aktualnosci/uchwalono-nowe-stawki-oplat-za-smieci , ***s://konopnica.eu/gospodarka-odpadami/  rozwiń
Avatar
WschodPolski / 21 kwietnia 2021 r. o 17:15
+57
Podziękujmy dojnej zmianie, która łupi kieszenie mieszkańców. Oczywiście w internecie trolle pokroju Monisi czy TECZOWY_ZSL będą przekonywać, że to wina Tuska, Żuka, Trzaskowskiego i innych samorządowców.
Avatar
-bez-owijania- / 21 kwietnia 2021 r. o 16:50
+55
agent_srome_K_, ścier_K_o dewelo-ratuszowa, wobec twardych faktów twoje śmieciowe wrzutki nadają się jedynie do skomP0stowania. Przykłady: gmina Konopnica: 13zł/os/m-c, Krasnik: 15zł, Jastków, Niemce: 25 (parę zł. mniej przy kompostowaniu). A teraz P0klep w czerwone łapki, to może fakty, P0kazujące P0ziom gosP0darowania w Łysogrodzie, ktoś naiwny uzna za "nieważne".
 Z ciekawości sprawdziłem te "twarde fakty". I tak oto: "Obecna miesięczna stawka opłaty za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych na terenie gm. Jastków od marca 2021 roku wynosi: 29,00 zł miesięcznie za każdą osobę zamieszkującą daną nieruchomość, gdy odpady są zbierane i odbierane w sposób selektywny". W Kraśniku nie 15 a 17 i to tylko dlatego, że radni PiSu chcąc zrobić na złość burmistrzowi z PO nie zgodzili się na proponowane 23 zł od osoby. W Konopnicy nie 13 a 20 zł. Poza stawką dla gminy Niemce nic się nie zgadza w twoich "twardych faktach".
 Z ciekawości sprawdziłem te "twarde fakty". I tak oto: "Obecna miesięczna stawka opłaty za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych na terenie gm. Jastków od marca 2021 roku wynosi: 29,00 zł miesięcznie za każdą osobę zamieszkującą daną nieruchomość, gdy odpady są zbierane i odbierane w sposób selektywny". W Kraśniku nie 15 a 17 i to tylko dlatego, że radni PiSu chcąc zrobić na złość burmistrzowi z PO nie zgodzili się na proponowane 23 zł od osoby. W Konopnicy nie 13 a 20 zł. Poza stawką dla gminy Nie... rozwiń
Avatar
BVNHD / 21 kwietnia 2021 r. o 17:33
+52
Kłamiesz, ścier_K_0 deweloratuszowa tak jak twoi Panowie, licząc, że nikt się nie P0fatyguje sprawdzić. Ale i tak, nawet P0 twoich bezradnych manipulacjach, widać jak na dłoni, że wszędzie w okolicy jest znacznie taniej niż w mieście dewelo-rozboju. P0zostaje ci klepać w łapki, żałosny dewelo-cieciu.
Ja kłamię? No to po kolei zweryfikujmy twoje "twarde fakty" bajkopisarzu: ***s://***jastkow.pl/stawki-oplary-terminy-w-odpady-komunalne/stawki-oplaty-terminy.htm, ***s://***krasnik.eu/aktualnosci/uchwalono-nowe-stawki-oplat-za-smieci , ***s://konopnica.eu/gospodarka-odpadami/
 Dyskusja z tym mocno ograniczonym osobnikiem o iq ameby zdaje się nie mieć większego sensu. Złapany na kłamstwie odpisze ci że jesteś ścierą. Prawdziwy tytan intelektu. Widać Biuro Propagandy PIS zatrudnia na swoich farmach trolli, ludzi z łapanki.
 Dyskusja z tym mocno ograniczonym osobnikiem o iq ameby zdaje się nie mieć większego sensu. Złapany na kłamstwie odpisze ci że jesteś ścierą. Prawdziwy tytan intelektu. Widać Biuro Propagandy PIS zatrudnia na swoich farmach trolli, ludzi z łapanki. rozwiń
Avatar
___K___ / 21 kwietnia 2021 r. o 17:37
+47
agent_srome_K_, ścier_K_o dewelo-ratuszowa, wobec twardych faktów twoje śmieciowe wrzutki nadają się jedynie do skomP0stowania. Przykłady: gmina Konopnica: 13zł/os/m-c, Krasnik: 15zł, Jastków, Niemce: 25 (parę zł. mniej przy kompostowaniu). A teraz P0klep w czerwone łapki, to może fakty, P0kazujące P0ziom gosP0darowania w Łysogrodzie, ktoś naiwny uzna za "nieważne".
Z ciekawości sprawdziłem te "twarde fakty". I tak oto: "Obecna miesięczna stawka opłaty za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych na terenie gm. Jastków od marca 2021 roku wynosi: 29,00 zł miesięcznie za każdą osobę zamieszkującą daną nieruchomość, gdy odpady są zbierane i odbierane w sposób selektywny". W Kraśniku nie 15 a 17 i to tylko dlatego, że radni PiSu chcąc zrobić na złość burmistrzowi z PO nie zgodzili się na proponowane 23 zł od osoby. W Konopnicy nie 13 a 20 zł. Poza stawką dla gminy Niemce nic się nie zgadza w twoich "twardych faktach".
No i Monisia - zostałaś zaorana, bezczelny kłamco!
No i Monisia - zostałaś zaorana, bezczelny kłamco! rozwiń
Avatar
Sir_Fred / 21 kwietnia 2021 r. o 16:42
+43
Decyzja naszego Żuczka jest jak najbardziej zrozumiała i zasadna! Należy patrzeć w szerszym horyzoncie Jego osiągnięć jak postawił Kozi Gród na nowoczesne a niecWSAMRAŚNE miasto. Kto tego nie rozumie i nie widzi to kiep 
Avatar
___K___ / 21 kwietnia 2021 r. o 17:42
+41
Sultanie,przecież możesz zrobić system opłat za śmieci,jak twój kolega cymbał w W-wie.
"Dziwnym trafem" najbardziej bezczelne łupienie "plebsu" na śmieciach ma miejsce tam, gdzie kwitnie dewelopatologia. Nie muszę dodawać, jaka formacja stoi w tle za tym "zbiegiem okoliczności".
Za mocno rosnącymi cenami odpadów stoi nikt inny, tylko PiS. Który w dodatku pozwala na importowanie śmieci z wielu krajów obcych, także spoza Unii, a nawet, o ile się nie mylę, spoza kontynentu. Zadeklarowali i zrobili Polskę w ruinie, ale także pod tonami śmieci.
Za mocno rosnącymi cenami odpadów stoi nikt inny, tylko PiS. Który w dodatku pozwala na importowanie śmieci z wielu krajów obcych, także spoza Unii, a nawet, o ile się nie mylę, spoza kontynentu. Zadeklarowali i zrobili Polskę w ruinie, ale także pod tonami śmieci. rozwiń
Avatar
___K___ / 21 kwietnia 2021 r. o 17:39
+39
agent_srome_K_, ścier_K_o dewelo-ratuszowa, wobec twardych faktów twoje śmieciowe wrzutki nadają się jedynie do skomP0stowania. Przykłady: gmina Konopnica: 13zł/os/m-c, Krasnik: 15zł, Jastków, Niemce: 25 (parę zł. mniej przy kompostowaniu). A teraz P0klep w czerwone łapki, to może fakty, P0kazujące P0ziom gosP0darowania w Łysogrodzie, ktoś naiwny uzna za "nieważne".Minusuj od P0czątku, ścier_K_0 deweloratuszowa - może wtedy dane P0równawcze "przestaną sie liczyć".
Kłamiesz, co ci już  -bez-owijania-  wytknął, a wręcz udowodnił.
Kłamiesz, co ci już  -bez-owijania-  wytknął, a wręcz udowodnił. rozwiń
Avatar
___K___ / 28 kwietnia 2021 r. o 18:01
+3
To już przechodzi ludzkie pojęcie co wyprawia Żuk z tym miastem i jego mieszkańcami. Dwa razy więcej za śmieci!!! A ludzie nadal będą na niego głosować.
  Nie będą. Coraz więcej mieszkanców Lublina odwraca się od Żuka.
  Podaj jakieś wiarygodne dane potwierdzające twoją tezę.
Avatar
_XD_ / 28 kwietnia 2021 r. o 13:11
+2
Może przypomnij trollu ile mieszkań miał Adamowicz.
 Komentarz strategiczny, do kontroli wydajności marszałkowskiej farmy trolli.
Avatar
_XD_ / 28 kwietnia 2021 r. o 13:10
+2
Może przypomnij trollu ile mieszkań miał Adamowicz.
 No ile? I ile z nich przepisał na żonę/siostrę/matkę/brata? Ile z nich kupił po atrakcyjnej cenie od zaprzyjaźnionego biskupa i ile wydzierżawił OPP w zamian za remont?
Avatar
_DX_ / 28 kwietnia 2021 r. o 10:50
-3
ps może kumple LUBelskiego develosquadu wyjaśnią jak to jest, że normalni ludzie kredyty biorą na 30 lat a  taki P0wiec  Kropiwnicki (ur 1974) w 12 lat zbierał na 9 mieszkań !! ??
Też coś 9 mieszkań. Obajtek ma 15 i to nie mieszkań, tylko potężnych rezydencji. XD
   Może przypomnij trollu ile mieszkań miał Adamowicz.
Avatar
_DX_ / 28 kwietnia 2021 r. o 10:48
-3
Drodzy mieszkańcy! Jeżeli ta podwyżka przejdzie to trzeba swoje śmieci zacząć wywozić na parking za Ratuszem.
Avatar
_DX_ / 28 kwietnia 2021 r. o 10:47
-3
Z czegoś trzeba finansować aparat propagandy i manipulacji lubelskiego Ratusza w postaci farm trolli i propagandowych gazetek.
Avatar
_DX_ / 28 kwietnia 2021 r. o 10:46
-3
To już przechodzi ludzkie pojęcie co wyprawia Żuk z tym miastem i jego mieszkańcami. Dwa razy więcej za śmieci!!! A ludzie nadal będą na niego głosować.
   Nie będą. Coraz więcej mieszkanców Lublina odwraca się od Żuka.
Avatar
_DX_ / 28 kwietnia 2021 r. o 10:45
-3
Podziękujmy dojnej zmianie, która łupi kieszenie mieszkańców. Oczywiście w internecie trolle pokroju Monisi czy TECZOWY_ZSL będą przekonywać, że to wina Tuska, Żuka, Trzaskowskiego i innych samorządowców.
  Oczywiście to wina Pisu. Gdyby nie PIS to nasz najwspanialszy prezydent wszech czasów zrobiłby z Lublina drugi Dubaj.
Avatar
_DX_ / 28 kwietnia 2021 r. o 10:43
-3
Drodzy mieszkańcy! Jeżeli ta podwyżka przejdzie to trzeba swoje śmieci zacząć wywozić na parking za Ratuszem.
Można też wykorzystać "wizytówkę" Łysogrodu, czyli plac P0 arkadach. Ewentualnie zwozić P0d rezydencję nerona w Jakubowicach, tam odbiór jest tańszy :-DDD
  Można jeszcze zawieźć na Zamek. P. Katarzyna dostarczy tam gdzie trzeba.
Avatar
TECZOWY_ZSL / 27 kwietnia 2021 r. o 23:46
-6
,,, "blisko 20 tys. mieszkańców nie płaci za odbiór odpadów komunalnych" - więc reszta musi zza nich zapłacić.... no i za KOZIEŁA i cZEREPACHÓW z platformy i ZSL :)
Zobacz wszystkie komentarze 174

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lubelskie. Jednego dnia ogłosili przetarg na dwie obwodnice
galeria

Lubelskie. Jednego dnia ogłosili przetarg na dwie obwodnice

Zamość i Szczebrzeszyn będą miały obwodnice. Drogowcy właśnie ogłosili odpowiedni przetarg.

Jak zrobić idealny koktajl? Barmanka z Lublina o drinkach i konkursie World Class
Magazyn

Jak zrobić idealny koktajl? Barmanka z Lublina o drinkach i konkursie World Class

Rozmowa z Olgą Palamarchuk, barmanką z Lublina, uczestniczką ogólnopolskiego konkursu barmańskiego World Class.

Nie ma mocnych na reklamową brzydotę. "Wolna amerykanka"

Nie ma mocnych na reklamową brzydotę. "Wolna amerykanka"

Mimo tego, że miasto Puławy uchodzi za rozwinięte, to wobec reklamowego chaosu psującego estetykę przestrzeni publicznych jest zupełnie bezradne. Nie prowadzi w tym względzie żadnej polityki. W efekcie na ogrodzeniach i budynkach latami może wisieć niemal wszystko.

Chełm. Tłumy na pl. Łuczkowskiego, bo zjechały foodtrucki
zdjęcia
galeria

Chełm. Tłumy na pl. Łuczkowskiego, bo zjechały foodtrucki

Dawno nie widziany ruch i gwar wrócił na plac Łuczkowskiego w Chełmie. Miesiące covidowej pustki szybko wypełnili amatorzy orientalnej gastronomii. Wszystko za sprawą weekendowego karawaningu foodtrucków, który właśnie zawitał do Chełma.

Lublin. Dawno nie było takiej imprezy. Wszystkie pierogi świata
zdjęcia
galeria

Lublin. Dawno nie było takiej imprezy. Wszystkie pierogi świata

Japońskie, hiszpańskie, tybetańskie. Do niedzieli można skosztować najbardziej wyszukanych pierogów.

Młodzi Białorusini manifestowali w Lublinie. Ich koledzy stają przed sądem
zdjęcia
galeria

Młodzi Białorusini manifestowali w Lublinie. Ich koledzy stają przed sądem

Piątkowa pikieta w centrum Lublina to wyraz solidarności młodych Białorusinów z kolegami, którzy zostali w ojczyźnie.

Górnik Łęczna zagra z Odrą Opole, czyli przełamać złą passę

Górnik Łęczna zagra z Odrą Opole, czyli przełamać złą passę

W sobotnie popołudnie nie potrafiący wygrać spotkania od pierwszego kwietnia Górnik Łęczna zagra u siebie z Odrą Opole. Czy zielono-czarni przywitają się po przerwie spowodowanej obostrzeniami ze swoimi kibicami zwycięstwem, które pozwoli im nadal marzyć o awansie do PKO BP Ekstraklasy

Trzy młode sokoły w puławskim gnieździe dostały obrączki
galeria

Trzy młode sokoły w puławskim gnieździe dostały obrączki

Para sokołów wędrownych gniazdująca na kominie elektrociepłowni Grupy Azoty "Puławy" doczekała się trzech młodych potomków. W piątek zaobrączkowali je przedstawiciele Lubelskiego Towarzystwa Ornitologicznego.

Lublin. Drugi dzień ze slalomem

Lublin. Drugi dzień ze slalomem

Nie tylko kierowcom poruszającym się własnymi samochodami dają się we znaki prace prowadzone na remontowanym odcinku ul. Nałkowskich, gdzie wprowadzono ruch wahadłowy.

Lublin. Spór o nowy stadion żużlowy. Mieszkańcy Skarpy nie chcą takiego sąsiada
galeria

Lublin. Spór o nowy stadion żużlowy. Mieszkańcy Skarpy nie chcą takiego sąsiada

Tylko nie koło nas – mówi część mieszkańców os. Skarpa przeciwna budowie stadionu żużlowego na terenach po klubie jeździeckim. Ratusz twierdzi, że nie ma innego miejsca pod taką budowę. – A po co w ogóle taki wydatek? – pyta Lubelski Ruch Miejski.

Z Odry wyłowiono ciało. Policja potwierdza, że to jeden z zaginionych chłopców
wideo
film

Z Odry wyłowiono ciało. Policja potwierdza, że to jeden z zaginionych chłopców

Policja potwierdziła, że uczestnicy akcji poszukiwawczej na Odrze wyłowili ciało chłopca. Okazało się, że to 13-letni Filip – jeden z poszukiwanych nastolatków.

Strażacy w akademiku UMCS. Specjalnie go wybrali
zdjęcia
galeria

Strażacy w akademiku UMCS. Specjalnie go wybrali

Straż wybrała „Helios” na miejsce ćwiczeń. Chodziło o wybranie wysokiego budynku.

Lublin. To nie Wehrmacht. Zagadkowe odkrycie za dawną odzieżówką
zdjęcia
galeria

Lublin. To nie Wehrmacht. Zagadkowe odkrycie za dawną odzieżówką

Dwa ludzkie szkielety odkryto podczas prac ziemnych przy budowie bloku mieszkalnego blisko ul. Spokojnej. Tym razem nie są to szczątki żołnierzy Wehrmachtu, tylko co najmniej 400-letnie pochówki.

Program TV 14-16 maja 2021. Co warto zobaczyć w telewizji?
14 maja 2021, 20:00

Program TV 14-16 maja 2021. Co warto zobaczyć w telewizji?

Weekend w naziemnej telewizji cyfrowej przebiegnie pod znakiem filmów rozrywkowych. Będą produkcje fantasy, takie jak "Władca Pierścieni", komedie romantyczne w stylu "Seksu w wielkim mieście" i mocne thrillery pokroju "Infiltracji" Scorsese. Poniżej wybrane filmy, które będzie można zobaczyć w naziemnej telewizji cyfrowej.

Podlasie kontra Lewart, ważne mecze Stali Kraśnik i Orląt Spomlek
film

Podlasie kontra Lewart, ważne mecze Stali Kraśnik i Orląt Spomlek

Na osiem kolejek przed zakończeniem sezonu znamy tak naprawdę tylko dwóch spadkowiczów. To Hetman Zamość i Jutrzenka Giebułtów. Cztery drużyny z naszego regionu walczą o utrzymanie, ale każda ma jeszcze szansę na pozostanie w III lidze. W sobotę ważne mecze mają przed sobą zwłaszcza: Podlasie, Lewart i Stal Kraśnik.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.