Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

12 lutego 2021 r.
13:29

Lublin. Radny PiS alarmuje: To deprawacja dzieci!

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
70 23 A A

Odwołania zaplanowanych na sobotę zajęć dla dzieci w miejskiej Galerii Labirynt domaga się radny PiS Tomasz Pitucha. Warsztaty są wydarzeniem towarzyszącym wystawie haseł i zdjęć ze Strajku Kobiet. Podczas zajęć dzieci mają tworzyć własne transparenty.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Już sama wystawa, według radnego Pituchy, jest skandalem. Jej organizatorom zarzuca, że „kwestionują obowiązujący w kulturze Polski od ponad tysiąca lat system wartości” i solidaryzują się z uczestnikami demonstracji, podczas których „zdarzają się zachowania huligańskie i nawołuje się do anarchii” (pisownia oryginalna). Ekspozycja „Nigdy nie będziesz szła sama”, prezentowana w Galerii Labirynt, składa się z przyniesionych i nadesłanych zdjęć, plakatów i transparentów, do których można dołączać własne, tworząc je na miejscu.

Właśnie tej wystawie mają towarzyszyć zapowiedziane na sobotę „warsztaty rodzinne” dla dzieci w wieku od lat 7 do 12. – Podczas zajęć rodzice wsłuchają się w głos dzieci, pytając o ich potrzeby oraz to, co chciałyby zmienić w swoim otoczeniu – czytamy w oficjalnym opisie wydarzenia. – Wszyscy wspólnie zastanowią się, w jaki sposób najmłodsi mogą zmieniać otaczającą ich rzeczywistość. Na podstawie zebranych opinii uczestniczki i uczestnicy zrobią własne transparenty i zamanifestują swoje zdanie.

Zapowiedź takiego wydarzenia oburzyła radnego Pituchę. – Czy organizatorzy chcą w publicznej, finansowanej przez mieszkańców Lublina placówce uczyć dzieci prawa do zabijania dzieci nienarodzonych? – pyta radny w oficjalnym piśmie do prezydenta Lublina, do którego apeluje „o powstrzymanie szkodliwych działań”. Pyta też, czy dzieci będą uczone kwestionowania norm społecznych i prawnych, publicznego używania słów niecenzuralnych i agresywnych, akceptacji dla niszczenia mienia oraz mazania po ścianach „budynków, zabytków, kościołów”.

Tomasz Pitucha (fot. Jacek Szydłowski)

Według Pituchy „zachodzi obawa, że proponowane dzieciom postawy” będą „sprzeczne z programami nauczania” oraz zachęcą dzieci „do działań niepożądanych”. – Odrzucanie przyjętych powszechnie norm społecznych nie jest wychowaniem, a może się przerodzić wręcz w demoralizację dzieci – ocenia radny. Podkreśla, że organizatorzy wydarzenia mają prawo do własnych przekonań, ale powinni je głosić za prywatne pieniądze, a nie w finansowanej przez samorząd miasta instytucji kultury, jaką jest Galeria Labirynt.

– Zajęcia nie będą odwołane, nie ma powodu, żeby je odwoływać – mówi nam Waldemar Tatarczuk, dyrektor Galerii Labirynt, który jest zdumiony zarzutami radnego, m.in. tym dotyczącym „zabijania dzieci nienarodzonych”. – W opisie warsztatów nie ma nic o aborcji. To są zajęcia plastyczne, dzieci będą robiły transparenty, a co na nich napiszą, to ich decyzja.

– Dzieci nie będą przeze mnie namawiane do używania słów powszechnie uznawanych za niecenzuralne i agresywne – zapewnia w oficjalnym oświadczeniu Krystian Kamiński, specjalista ds. edukacji w Galerii Labirynt, który będzie prowadzić warsztaty. Podkreśla, że dzieci nie będą namawiane do niszczenia mienia i mazania po ścianach, a program zajęć nie przewiduje zwiedzania samej wystawy.

Kamiński zapowiada, że podczas warsztatów omawiana ma być m.in. Konwencja ONZ o Prawach Dziecka. Uczestnicy zajęć mają się też zastanawiać nad tym, co mogą zrobić, gdy w ich otoczeniu (np. w szkole) pojawia się konflikt. Przypomniane mają być też historie strajków szkolnych w Królestwie Polskim, strajku szkolnego w Sao Paulo i szkolnych strajków klimatycznych sprzed dwóch lat. Według oświadczenia Kamińskiego zajęcia mają dotyczyć także językowej i plastycznej strony transparentów, począwszy od form humorystycznych i rozkazujących po kolorystykę i formę.

Zapisy na sobotnie warsztaty były przyjmowane do środy. Zarejestrowało się 20 osób. Czy prezydent, który jest głównym adresatem apelu radnego Pituchy, poleci bądź zasugeruje odwołanie wydarzenia?

– Za program instytucji kultury odpowiada jednoosobowo dyrektor placówki – stwierdza Katarzyna Duma, rzeczniczka prezydenta Lublina. Dodaje, że chociaż Galeria Labirynt jest instytucją miejską, to obowiązujące prawo nie daje miastu "żadnych narzędzi wpływania na program instytucji".

– Niemniej jednak poprosiliśmy Galerię Labirynt o informacje w tej sprawie. Z przekazanych informacji wynika, że warsztaty mają charakter edukacyjny – podkreśla Duma i dodaje, że planowane zajęcia oparte są na szkolnej podstawie programowej ”w zakresie edukacji społecznej a także edukacji plastycznej". – Młodzi mieszkańcy Lublina mają uczyć się m.in. wyrażania własnego zdania, rozpoznawania swoich potrzeb czy wskazywania spraw w otoczeniu, które ich zdaniem wymagają zmiany.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 23

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
___K___ / 12 lutego 2021 r. o 13:56
+51
Panie radny i panu podobni z PiSu i innych takich dziwnych tworów. Przestańcie organizować życie wszystkim ludziom. W Polsce mają prawo żyć udzie odmiennego, niż pańskie, wyznania, a także niewierzący. Co więcej - mają prawo żyć tutaj ludzie o innym systemie wartości, a niektóre - że zwrócę na to pańską uwagę - mają ponad tysiąc, czy nawet ponad dwa tysiące lat. A jeśli nawet są systemami wartości od niedawna, to nie znaczy, że tylko ten pański jest właściwy. Budżet finansuje masę dziwnych rzeczy, więc od tego się nie zawali. Już prędzej dobiją go wszelkiej maści dotacje na pański system wartości. Niech więc zajmie się pan czymś sensownym, a nie ustawianiem światopoglądu innym ludziom. Nie chce pan, to niech pan nie idzie, nie ogląda. Ja nie chcę, to do kościoła nie chodzę.
Panie radny i panu podobni z PiSu i innych takich dziwnych tworów. Przestańcie organizować życie wszystkim ludziom. W Polsce mają prawo żyć udzie odmiennego, niż pańskie, wyznania, a także niewierzący. Co więcej - mają prawo żyć tutaj ludzie o innym systemie wartości, a niektóre - że zwrócę na to pańską uwagę - mają ponad tysiąc, czy nawet ponad dwa tysiące lat. A jeśli nawet są systemami wartości od niedawna, to nie znaczy, że tylko ten pański jest właściwy. Budżet finansuje masę dziwnych rzeczy, więc od tego się nie zawali. Już prędzej dob... rozwiń
Avatar
Max... / 12 lutego 2021 r. o 14:06
+45
"Już sama wystawa, według radnego Pituchy, jest skandalem...." Szkoda tylko, że owego Pituchy nie można określić mianem skandalu na miarę Rady Miasta!! Wszak głupiec jest tylko głupcem i nie ma nic wspólnego ze skandalem. Z ośmieszaniem się tak, ale nie ze skandalem!
Avatar
Max... / 12 lutego 2021 r. o 14:15
+39
Jak tylko przeczytałem tytuł zadałem sobie pytanie:Ryba czy Pitucha?Ale przecież Ryba nie jest już radnym.Bój o miano przygłupa roku zdecydowanie wygrał Pitucha!
 Twój optymizm wydaje się być trochę na wyrost. Jesteśmy dopiero w połowie I kwartału tego roku i do końca grudnia jeszcze nie jeden dureń z PiS nam "zaimponuje"!
Avatar
antypiss / 12 lutego 2021 r. o 13:52
+37
Nie będziesz mi mówił pissowski najemniku co jest dobre dla moich dzieci. Podaj się do dymisji i przestań niszczyć Polskę. P.s. Ten typ nadaje się do leczenia psychiatrycznego na oddziale zamkniętym.
Avatar
___K___ / 12 lutego 2021 r. o 14:01
+35
I jeszcze jedno - ten pański system wartości przez minione dwa tysiące lat nazbierał tyle obciążeń, że powinien zostać zaorany raz na zawsze. To w imię wyznawanej przez pana wiary wyrżnięto w pień tysiące, jeśli nie miliony, ludzi. To pochwała kazirodztwa i wielu innych dewiacji. To wstecznictwo (palenie ksiąg, stawanie wbrew nauce) i rozpusta kleru. Niech więc pan się dobrze zastanowi na przyszłość powołując się na ów "system wartości"...
Avatar
NemezisTeam / 12 lutego 2021 r. o 14:22
+32
Radny nie jest za wolnością słowa. To oburzające że mozna przeczytać transparenty które nie zostały sprawdzone przez komórkę CENZURY... a nie to komórki jeszcze oficjalnej nie ma... tym się zajmują teraz radni.
Avatar
Berretto / 12 lutego 2021 r. o 13:36
+31
Zignorować oszołoma i robić dalej swoje.
Avatar
Palikut / 12 lutego 2021 r. o 13:54
+26
A to "huligan" z tej pituchy!
Avatar
Palikut / 12 lutego 2021 r. o 13:53
+24
Jak tylko przeczytałem tytuł zadałem sobie pytanie:Ryba czy Pitucha?Ale przecież Ryba nie jest już radnym.Bój o miano przygłupa roku zdecydowanie wygrał Pitucha!
Avatar
krestian.lbn / 12 lutego 2021 r. o 13:50
+24
Skoro Radny Pitucha sponsoruje Marsz Równości w Lublinie, myślałem, że jest równie otwarty na Strajk Kobiet :)
Avatar
tmm / 13 lutego 2021 r. o 21:46
-8
niech ten pomysłodawca dołoży jeszcze zdjęcia wezwań do sądu tej "lenin w spódnicy" i informację o tym,że p.M co siedzi za TK molestowała margota i niech to swoim dzieciom prezentuje (jeśli niedaj Boże je ma),a z przestrzeni publicznej niech wyyy***aaa hóizłamany .Brawo P.Radny
Avatar
tmm / 13 lutego 2021 r. o 21:31
-12
no nie wy***ać z takim pomysłami,to jest szczyt szczytów i Himalaje hipokryzji,a mówiąc wprost próba,propagowania dewiacji,zboczeń i wynaturzeń.Dohóia z taką demokracją.
Avatar
weiglowa / 13 lutego 2021 r. o 19:25
+5
A ile kosztują podatnika lekcje ciemnoty, zwane dla niepoznaki religią? Ani ratusz, ani MEN, nie mają wpływu na podstawę programową. Czyli: jaki Kalemu ukraść krowa to źle, ale jak Kali ukraść krowa to dobrze.
Avatar
poker / 13 lutego 2021 r. o 08:51
+2
Był sobie kiedyś taki transparent: "Zamiast w kącie męczyć prącie działaj w Narodowym Froncie". Chodziło o Front Jedności Narodu. Młodych odsyłam do historii, tylko nie tej wykładanej przez najśmniejszego marszałka senatu, pieszczotliwie zwanego Kopertą. Widzę podobieństwo...
Avatar
bodana / 12 lutego 2021 r. o 22:35
+13
Moja córka, lat 7 ostatnio maluje gwiazdki, ale nie takie śnieżynki choinowe tylko tekstowe i wiecie co namalowała? ***** ***
Avatar
_XD_ / 12 lutego 2021 r. o 19:46
+11
PANIE TOMKU TAK TRZYMAĆ.   na szczecie ta lewacka postkomunistyczna szczujnia (biuletyn lewackiego ruchu miejskiego) juz nie długo z woli właściciela 72% udziałow niedługo przestanier nadawać, szczuć i demoralizować. Red Is Bad! SZYBKIE SĄDY! OBIEKTYWNE MEDIA, WIELKA POLSKA!
 To ile ci płacą za tą reklamę? XD
Avatar
_XD_ / 12 lutego 2021 r. o 19:45
+19
I oto przed naszymi oczami ukazał się na zdjęciu do artykułu widok mentalnego zgliszcza, anarchizacji obyczajów, lewackiego terroru, prowokacyjnej hucpy środowisk jakże rzekomo wrażliwych społecznie na krzywdy i cierpienia, walczących o górnolotne hasełka wolności, równości, sprawiedliwości, tolerancji ale tylko rozumiane lewicowo-liberalnym przekazem, bo każdy inny przekaz to ponoć zabobony, zaścianek, średniowiecze, nienowoczesność, anty-postęp. Do tej ściany wulgarności i rozpusty brakuje oprócz staników jeszcze bielizny erotycznej, wibratorów, dildo, korków analnych, strojów sado-maso, biczy, zużytych prezerwatyw i czego innego jeszcze by nie było co tylko związane jest z seksem, waginami, odbytami i seksualizacją. W wielu bogatych krajach Europy jest pod tym względem z promowaniem obsceniczności bardziej radykalnie. Lewica traktuje kobiety i dziewczyny jak seks-maszyny, karmniki dla ptaków, jak przedmioty zaspokajania huci, prymitywnego popędu seksualnego jak w czasach jaskiniowców - byleby się tylko wyłomotać, kiedy przychodzi ochota. Nowoczesna i wyzwolona "dama" ma się rżnąć( i niekoniecznie w sposób tradycyjny), pić, palić a jak nie w tą stronę to być skupiona tylko na karierze, samorealizacji, różnych luksusach, wygodach, upatrując przyjemności w materialistyczno-konsumpcyjnym trybie życia a dom i rodzina? - po co, to przecież obowiązki, przeszkadzające w karierze i samorealizacji, ciąża? - usunąć, zabić w sobie uczucia i moralne sumienie, liczy się przecież tylko to, że jest przyjemność w seksie, konsekwencje i obowiązki w postaci przyjścia na świat dziecka należy odrzucić, bo dziewczyna czy kobieta postępowa ma dawać ciała na lewo i prawo( i nie skądże wcale nie jest tam jakąś dziwką, prostytutką, absolutnie - ona jest ''wyzwolona'' rozumiecie to?, chłopak/facet jak sobie pozwoli to przecież bydlak, świnia, łajdak jak on śmiał, ale ona-wyzwolona to gdzie tam, nic się nie stało, jest nowoczesna, postępowa), nie tworzyć rodziny, nie mieć dzieci - a co tam, że lata lecą, ona ma być wiecznie młoda, udawać niezależną, pewną siebie, samowystarczalną - romanse na boku, przelotne związki, zmienianie partnerów jak rękawiczki - jak najbardziej, stały związek? - to przecież straszne, to rutyna, wierność jest nudna, stałość w uczuciach? - komu to potrzebne, być jak celebryci i celebrytki! - zdrady i rozwody to przecież normalka. W tym całym zaś równouprawnieniu chodzi o to by przerzucić więcej obowiązków i odpowiedzialności na kobiety - młode lewaki wychodzą z założenia, że jak kobita ma ambicje, chce robić karierę, samorealizować się to im pozwalają, a potem okazuje się, że kobieta ma drugie tyle obowiązków( oprócz domu jest i praca i koniec końców z równouprawnienia "dama" nic na tym nie zyskuje, podwójnie przytłoczona jest obowiązkami, bo lewicowiec palcem nawet nie kiwnie by pomóc - powie tylko, że przecież ona chciała równouprawnienia to ma - feminizm to broń mężczyzn przeciwko naiwnym kobietom, które myślą, że dzięki feminizmowi zyskają na większym znaczeniu). Jak to jest tylko, że to zawsze chłopak/facet ma zagadać pierwszy i się starać, jak to jest, że chłopak/facet ma się oświadczać? Może w ramach równouprawnienia to dziewczyny/kobiety powinny się oświadczać, może to one powinny wykonywać pierwszy krok w kierunku znajomości? - w końcu są przecież takie śmiałe, niezależne, samowystarczalne i wiedzą jaki chłopak/facet byłby dla nich optymalny?. A to jest jeszcze najlepsze i zarazem najbardziej żałosne w tym wszystkim - dziewczyna/kobieta myśli, że jak facetowi da swojego ciała to on się powinien oświadczyć, bo on już jest rzekomo jej? - wolne żarty, chłopak/facet pierwszy, trzeci, piąty raz skorzysta, a jak ona będzie liczyła na oświadczyny to on ucieknie gdzie pieprz rośnie - ona w płacz, jacy oni są podli i wyrachowani, egoistyczne dupki, chamy, prostaki i tak dalej, a pytanie kto dał swojego ciała? - no chyba nie chłopak ale potem z takiej głupiej dziewuchy zrodzi się feministyczny babsztyl, który będzie chciał się odegrać i wmawiać młodym dziewczynom jacy to mężczyźni są źli, cwani, wyrachowani - to jest ta siostrzana pomoc, napuszczać i skłócać jedną płeć przeciwko drugiej.
 Kolejny wysryw gębosraja.
 Kolejny wysryw gębosraja. rozwiń
Avatar
Bobek27 / 12 lutego 2021 r. o 19:16
-18
PANIE TOMKU TAK TRZYMAĆ.   na szczecie ta lewacka postkomunistyczna szczujnia (biuletyn lewackiego ruchu miejskiego) juz nie długo z woli właściciela 72% udziałow niedługo przestanier nadawać, szczuć i demoralizować. Red Is Bad!  SZYBKIE SĄDY! OBIEKTYWNE MEDIA, WIELKA POLSKA!
Avatar
qwerty38 / 12 lutego 2021 r. o 16:34
-23
I słusznie. Chcą zrobić squot niech robią za swoje nie za miejską kasę. A jutro wraz z rodzicami powinien się pojawić prokurator i sprawę z miejsca rozwiązać.
Avatar
Sokol99 / 12 lutego 2021 r. o 16:10
-28
Galeria Labirynt już dawno powinna być zaorana! Nie dla deprawacji!
Zobacz wszystkie komentarze 23

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Nocna fiesta w Lublinie. Otworzyli ogródki piwne [ZDJĘCIA]
galeria

Nocna fiesta w Lublinie. Otworzyli ogródki piwne [ZDJĘCIA]

Dokładnie minutę po północy z piątku na sobotę puby i bary przyjęły pierwszych, od miesięcy, gości.

Powiat chełmski. Drzewo spadło na jezdnię. Powodem nie była wichura

Powiat chełmski. Drzewo spadło na jezdnię. Powodem nie była wichura

Oparło się wichurze, złamały go wiosenne pąki. Konary starego drzewa nie wytrzymały naporu i runęły na drogę tuż przed Rozięcinem w gminie Wojsławice. Trzeba było interwencji strażaków, aby droga znów stała się przejezdna.

Lublin. Nowe opłaty za wywóz śmieci są już nieuchronne. Uchwała nie została unieważniona

Lublin. Nowe opłaty za wywóz śmieci są już nieuchronne. Uchwała nie została unieważniona

Już nic nie zatrzyma planowanej na 1 lipca zmiany opłat za wywóz śmieci od mieszkańców Lublina. Regionalna Izba Obrachunkowa nie znalazła podstaw do uchylenia decyzji Rady Miasta, która dla większości mieszkańców oznacza podwyżkę opłat

Motor zagra w Krakowie z Hutnikiem. Kibice będą dodatkowym atutem rywali?

Motor zagra w Krakowie z Hutnikiem. Kibice będą dodatkowym atutem rywali?

Rok temu cała Polska żyła konfliktem Motoru i Hutnika o to, która z drużyn powinna awansować do II ligi. Ostatecznie na tym poziomie występują obie ekipy. A w sobotę zmierzą się ze sobą w Krakowie (godz. 17). Gospodarze będą mieli już wsparcie swoich kibiców.

Lubelskie. Jednego dnia ogłosili przetarg na dwie obwodnice
galeria

Lubelskie. Jednego dnia ogłosili przetarg na dwie obwodnice

Zamość i Szczebrzeszyn będą miały obwodnice. Drogowcy właśnie ogłosili odpowiedni przetarg.

Jak zrobić idealny koktajl? Barmanka z Lublina o drinkach i konkursie World Class
Magazyn

Jak zrobić idealny koktajl? Barmanka z Lublina o drinkach i konkursie World Class

Rozmowa z Olgą Palamarchuk, barmanką z Lublina, uczestniczką ogólnopolskiego konkursu barmańskiego World Class.

Nie ma mocnych na reklamową brzydotę. "Wolna amerykanka"

Nie ma mocnych na reklamową brzydotę. "Wolna amerykanka"

Mimo tego, że miasto Puławy uchodzi za rozwinięte, to wobec reklamowego chaosu psującego estetykę przestrzeni publicznych jest zupełnie bezradne. Nie prowadzi w tym względzie żadnej polityki. W efekcie na ogrodzeniach i budynkach latami może wisieć niemal wszystko.

Chełm. Tłumy na pl. Łuczkowskiego, bo zjechały foodtrucki
zdjęcia
galeria

Chełm. Tłumy na pl. Łuczkowskiego, bo zjechały foodtrucki

Dawno nie widziany ruch i gwar wrócił na plac Łuczkowskiego w Chełmie. Miesiące covidowej pustki szybko wypełnili amatorzy orientalnej gastronomii. Wszystko za sprawą weekendowego karawaningu foodtrucków, który właśnie zawitał do Chełma.

Lublin. Dawno nie było takiej imprezy. Wszystkie pierogi świata
zdjęcia
galeria

Lublin. Dawno nie było takiej imprezy. Wszystkie pierogi świata

Japońskie, hiszpańskie, tybetańskie. Do niedzieli można skosztować najbardziej wyszukanych pierogów.

Młodzi Białorusini manifestowali w Lublinie. Ich koledzy stają przed sądem
zdjęcia
galeria

Młodzi Białorusini manifestowali w Lublinie. Ich koledzy stają przed sądem

Piątkowa pikieta w centrum Lublina to wyraz solidarności młodych Białorusinów z kolegami, którzy zostali w ojczyźnie.

Górnik Łęczna zagra z Odrą Opole, czyli przełamać złą passę

Górnik Łęczna zagra z Odrą Opole, czyli przełamać złą passę

W sobotnie popołudnie nie potrafiący wygrać spotkania od pierwszego kwietnia Górnik Łęczna zagra u siebie z Odrą Opole. Czy zielono-czarni przywitają się po przerwie spowodowanej obostrzeniami ze swoimi kibicami zwycięstwem, które pozwoli im nadal marzyć o awansie do PKO BP Ekstraklasy

Trzy młode sokoły w puławskim gnieździe dostały obrączki
galeria

Trzy młode sokoły w puławskim gnieździe dostały obrączki

Para sokołów wędrownych gniazdująca na kominie elektrociepłowni Grupy Azoty "Puławy" doczekała się trzech młodych potomków. W piątek zaobrączkowali je przedstawiciele Lubelskiego Towarzystwa Ornitologicznego.

Lublin. Drugi dzień ze slalomem

Lublin. Drugi dzień ze slalomem

Nie tylko kierowcom poruszającym się własnymi samochodami dają się we znaki prace prowadzone na remontowanym odcinku ul. Nałkowskich, gdzie wprowadzono ruch wahadłowy.

Lublin. Spór o nowy stadion żużlowy. Mieszkańcy Skarpy nie chcą takiego sąsiada
galeria

Lublin. Spór o nowy stadion żużlowy. Mieszkańcy Skarpy nie chcą takiego sąsiada

Tylko nie koło nas – mówi część mieszkańców os. Skarpa przeciwna budowie stadionu żużlowego na terenach po klubie jeździeckim. Ratusz twierdzi, że nie ma innego miejsca pod taką budowę. – A po co w ogóle taki wydatek? – pyta Lubelski Ruch Miejski.

Z Odry wyłowiono ciało. Policja potwierdza, że to jeden z zaginionych chłopców
wideo
film

Z Odry wyłowiono ciało. Policja potwierdza, że to jeden z zaginionych chłopców

Policja potwierdziła, że uczestnicy akcji poszukiwawczej na Odrze wyłowili ciało chłopca. Okazało się, że to 13-letni Filip – jeden z poszukiwanych nastolatków.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.