Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

6 grudnia 2021 r.
6:39

Lublin. Ratusz blokuje budowę w wąwozie

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
93 8 A A
(fot. Maciej Kaczanowski)

Do urzędniczej „zamrażarki” trafił wniosek firmy chcącej stawiać biurowiec w wąwozie obok lasu Stary Gaj. Urząd Miasta zawiesił postępowanie do czasu uchwalenia planu zagospodarowania, który ma uniemożliwić niechcianą przez sąsiadów budowę.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Polem tej rozgrywki jest zielony wąwóz ciągnący się między lasem Stary Gaj a osiedlem Górki. Na zboczu doliny (tym po stronie torów, czyli naprzeciw bloków przy ul. Wyżynnej) lubelska spółka Global Rent zamierza wybudować pięciopiętrowy biurowiec. Sprzeciwiają się temu okoliczni mieszkańcy, którzy wolą za oknami zieleń niż budynek i samochody.

Formalnie to nie zieleń

Urokliwe zbocze nie jest jednak oficjalnie obszarem zieleni, tylko „terenem aktywności gospodarczej obejmującej obszary zgrupowań przemysłowo-składowych”. Właśnie tak przeznaczenie tego terenu określa obowiązujący plan zagospodarowania, który został uchwalony przez Radę Miasta w 2002 r.

Na początku września tego roku na wniosek prezydenta Lublina, Rada Miasta zdecydowała o rozpoczęciu prac nad zmianą planu zagospodarowania, która ma ochronić wąwóz przed zabudową, ale prace nad takim dokumentem mogą potrwać jeszcze wiele miesięcy.

Chcą skorzystać z planu

Na razie obowiązującym wciąż jest plan sprzed 19 lat, a wspomniana spółka zamierza z niego skorzystać i postawić tutaj biurowiec. Aby móc wnioskować o pozwolenie na budowę, musi wcześniej dostać od Urzędu Miasta decyzję środowiskową, która potwierdzi, że budowa nie zniszczy przyrody. Urzędnicy starają się nie wydać takiej decyzji, na co nalegają okoliczni mieszkańcy, bo wolą mieć za oknami zieleń niż budynek i samochody.

Urząd chce odmówić

Ratusz już raz wydał spółce Global Rent odmowną decyzję, tłumacząc to m.in. troską o krajobraz. Decyzja została jednak zaskarżona przez inwestora i nie obroniła się w Samorządowym Kolegium Odwoławczym, które poleciło Urzędowi Miasta od nowa rozpatrzeć wniosek. Urząd nie miał wyjścia i wznowił postępowanie, ale kilka dni temu nieoczekiwanie postanowił je zawiesić.

Nagłe zagranie Ratusza

– Postępowanie zawieszono z uwagi na podjętą przez Radę Miasta uchwałę w sprawie przystąpienia do sporządzenia planu i zmiany planu zagospodarowania przestrzennego – tłumaczy Anna Czerwonka z lubelskiego Ratusza.

Zagranie miasta skutkuje tym, że wniosek spółki Global Rent nie jest teraz rozpatrywany, ponieważ trafił do urzędniczej zamrażarki. Na jak długo? – Do czasu zakończenia postępowania w sprawie przyjęcia zmiany planu zagospodarowania przestrzennego dla tego obszaru – odpowiada Czerwonka.

To może nie zadziałać

Spółka dążąca do budowy biurowca może jeszcze zaskarżyć ruch miejskich urzędników do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, które zbadałoby, czy postanowienie miejskich urzędników ma wystarczająco mocne podstawy prawne.

Ratusz powołuje się na przepis Kodeksu Postępowania Administracyjnego, który mówi o tym, że urząd musi zawiesić postępowanie, jeśli zależy ono „od uprzedniego rozstrzygnięcia zagadnienia wstępnego przez inny organ lub sąd”.

Szykują już nowy plan

Nawet jeżeli Ratuszowi nie powiedzie się ta próba zablokowania wniosku Global Rent, to i tak zyska nieco czasu na pracochłonne przygotowanie projektu nowego planu zagospodarowania terenu. Nowy plan musi wykluczać zabudowę wąwozu, bo musi być zgodny z tzw. studium przestrzennym, które przewiduje tu zieleń.

Ratusz zaczął już prace nad projektem planu, niedawno zbierał wnioski do tego dokumentu, dostał ich 31. – Z czego 6 od osób prywatnych i 25 od instytucji – informuje Monika Głazik z biura prasowego Ratusza. – Wśród wniosków znalazły się zarówno prośby o zabezpieczenie terenów zielonych otwartych, jak i wnioski o tereny aktywizacji gospodarczej. Instytucje złożyły wnioski z zakresu swoich kompetencji. Zostaną one poddane szczegółowej analizie.

 

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 8

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gutek / 6 grudnia 2021 r. o 09:12
W wąwozie miała przebiegać alternatywna droga do przeciążonej JPII. Skoro zapewne i jej nie będzie, to może choć ratusz wreszcie dobudowałby drugą nitkę wiaduktu, którym dojeżdża się od ronda do Wyżynnej i Bursztynowej. Za komuny postawiono filary i przyczółki drugiego wiaduktu i przez tyle lat stoją i niszczeją, a obydwa osiedla się duszą od stojących w korkach samochodów, bo każde z tych osiedli ma tylko po dwa wyjazdy.
 Za komuny planowano tu dworzec zachodni , ale wszystko się zmieniło .
Avatar
wnikliwy / 6 grudnia 2021 r. o 07:11
TA BUDOWA TO BYŁBY SKANDAL NA SKALĘ OGÓLNOKRAJOWĄ. JAK MOŻNA W OGÓLE WPAŚĆ NA TAKI IDIOTYCZNY POMYSŁ???
Avatar
adamk / 6 grudnia 2021 r. o 07:53
Mieszkańcy Sławina i Czechowa liczą, że miasto również nie dopuści do utraty terenów zielonych w postaci parku na górkach Czechowskich.
Avatar
nick / 6 grudnia 2021 r. o 07:00
W wąwozie miała przebiegać alternatywna droga do przeciążonej JPII. Skoro zapewne i jej nie będzie, to może choć ratusz wreszcie dobudowałby drugą nitkę wiaduktu, którym dojeżdża się od ronda do Wyżynnej i Bursztynowej. Za komuny postawiono filary i przyczółki drugiego wiaduktu i przez tyle lat stoją i niszczeją, a obydwa osiedla się duszą od stojących w korkach samochodów, bo każde z tych osiedli ma tylko po dwa wyjazdy.
Avatar
Jas_Fasola / 6 grudnia 2021 r. o 09:34
"okoliczni mieszkańcy, którzy wolą za oknami zieleń niż budynek i samochody" - a dokładniej, to samochody osób obcych. Bo własnymi mogą zaparkować pod samymi drzwiami, na trawniku, placu zabaw, drodze pożarowej.
Avatar
adamk / 6 grudnia 2021 r. o 09:55
Ciekawe jest to, że redaktor Wiejak pomija jeden fakt w swojej gazecie. Otóż dlaczego milczy DW ws. potencjalnej zamiany tych działek? Z treści artykułu wynika, że miasto jest super bo coś robi i próbuje. Tylnymi drzwiami DW jednak blokuje park na górkach. Pytanie w czyim interesie działacie, bo nie mieszkańców!
Avatar
9euro-_-dance6. / 6 grudnia 2021 r. o 14:35
Ul. Wyżynną to powinna jeździć komunikacja miejska, tyle bloków, a do pętli na os. Widok daleko, mało kto by się tam fatygował( tak samo jak powinna jeździć komunikacja miejska takim ciągiem ulic jak ...Bursztynowa -Ametystowa -Szafirowa -Agatowa.. a także ciągiem ...Berylowa -Kryształowa -Jantarowa... oraz ...Jaspisowa -Gęsia -Wróbla... - na wszystkich tych ulicach w ich okolicach jest mnóstwo bloków mieszkalnych a ludzie mają dosyć daleko do przystanku autobusowego, o jakiejś pętli nawet nie wspominając, nic więc dziwnego, że wolą wybrać samochód, który mają zaparkowany czy pod blokiem czy w garażu bo to wygodniejsze, niż wstawanie wcześniej rano i drałowanie kilkaset metrów na przystanek tudzież pętlę, to czysta psychologia pasażera - wybierze to co jest korzystniejsze i wygodniejsze dla niego). Niestety jest to raczej niemożliwe takie dostosowanie tej ulicy( tamtych innych także) do obsługi komunikacją miejską, bo są progi zwalniające to raz, a dwa jest dosyć wąsko, ciasno, poza tym trzeba by było wyznaczyć zespoły przystankowe, a to by się wiązało raczej z likwidacją jakiejś części przydrożnych parkingów. To jest problem i bolączka miasta, że nie ma połączeń komunikacyjnych, tzw. "międzyosiedlowych". Tylko takie połączenia byłyby w stanie skłonić więcej pasażerów z "dużych sypialni" do pozostawienia aut i wybrania transportu zbiorowego, a czemu? bo mieliby gwarancję bliskości/dostępności przystanku/pętli z dobrymi połączeniami, lubelski pasażer tak jak każdy inny pasażer ceni sobie bliskość i wygodę/komfort jazdy. Wygoda/komfort jest wtedy kiedy się ma blisko dostępny przystanek autobusowy( nie mówiąc o pętli, która ma szeroki wachlarz połączeń).
Ul. Wyżynną to powinna jeździć komunikacja miejska, tyle bloków, a do pętli na os. Widok daleko, mało kto by się tam fatygował( tak samo jak powinna jeździć komunikacja miejska takim ciągiem ulic jak ...Bursztynowa -Ametystowa -Szafirowa -Agatowa.. a także ciągiem ...Berylowa -Kryształowa -Jantarowa... oraz ...Jaspisowa -Gęsia -Wróbla... - na wszystkich tych ulicach w ich okolicach jest mnóstwo bloków mieszkalnych a ludzie mają dosyć daleko do przystanku autobusowego, o jakiejś pętli nawet nie wspominając, nic więc dziwnego, że wolą wybrać s... rozwiń
Avatar
LAS / 6 grudnia 2021 r. o 08:53
Mieszkańcy Sławina i Czechowa liczą, że miasto również nie dopuści do utraty terenów zielonych w postaci parku na górkach Czechowskich.
  Te magiczne „miasto” już dopuściło do możliwości utraty terenów zielonych w postaci parku na Górkach Czechowskich, układając się z  patodeweloperem  w sprawie budowy tam 30 „hoteli studenckich” i 69 punktowców. Zanim to nastąpi, to już  pozwolono niemal 0,5 hektara zieleni  zastąpić szutrem.
Avatar
9euro-_-dance6. / 6 grudnia 2021 r. o 14:35
Ul. Wyżynną to powinna jeździć komunikacja miejska, tyle bloków, a do pętli na os. Widok daleko, mało kto by się tam fatygował( tak samo jak powinna jeździć komunikacja miejska takim ciągiem ulic jak ...Bursztynowa -Ametystowa -Szafirowa -Agatowa.. a także ciągiem ...Berylowa -Kryształowa -Jantarowa... oraz ...Jaspisowa -Gęsia -Wróbla... - na wszystkich tych ulicach w ich okolicach jest mnóstwo bloków mieszkalnych a ludzie mają dosyć daleko do przystanku autobusowego, o jakiejś pętli nawet nie wspominając, nic więc dziwnego, że wolą wybrać samochód, który mają zaparkowany czy pod blokiem czy w garażu bo to wygodniejsze, niż wstawanie wcześniej rano i drałowanie kilkaset metrów na przystanek tudzież pętlę, to czysta psychologia pasażera - wybierze to co jest korzystniejsze i wygodniejsze dla niego). Niestety jest to raczej niemożliwe takie dostosowanie tej ulicy( tamtych innych także) do obsługi komunikacją miejską, bo są progi zwalniające to raz, a dwa jest dosyć wąsko, ciasno, poza tym trzeba by było wyznaczyć zespoły przystankowe, a to by się wiązało raczej z likwidacją jakiejś części przydrożnych parkingów. To jest problem i bolączka miasta, że nie ma połączeń komunikacyjnych, tzw. "międzyosiedlowych". Tylko takie połączenia byłyby w stanie skłonić więcej pasażerów z "dużych sypialni" do pozostawienia aut i wybrania transportu zbiorowego, a czemu? bo mieliby gwarancję bliskości/dostępności przystanku/pętli z dobrymi połączeniami, lubelski pasażer tak jak każdy inny pasażer ceni sobie bliskość i wygodę/komfort jazdy. Wygoda/komfort jest wtedy kiedy się ma blisko dostępny przystanek autobusowy( nie mówiąc o pętli, która ma szeroki wachlarz połączeń).
Ul. Wyżynną to powinna jeździć komunikacja miejska, tyle bloków, a do pętli na os. Widok daleko, mało kto by się tam fatygował( tak samo jak powinna jeździć komunikacja miejska takim ciągiem ulic jak ...Bursztynowa -Ametystowa -Szafirowa -Agatowa.. a także ciągiem ...Berylowa -Kryształowa -Jantarowa... oraz ...Jaspisowa -Gęsia -Wróbla... - na wszystkich tych ulicach w ich okolicach jest mnóstwo bloków mieszkalnych a ludzie mają dosyć daleko do przystanku autobusowego, o jakiejś pętli nawet nie wspominając, nic więc dziwnego, że wolą wybrać s... rozwiń
Avatar
adamk / 6 grudnia 2021 r. o 09:55
Ciekawe jest to, że redaktor Wiejak pomija jeden fakt w swojej gazecie. Otóż dlaczego milczy DW ws. potencjalnej zamiany tych działek? Z treści artykułu wynika, że miasto jest super bo coś robi i próbuje. Tylnymi drzwiami DW jednak blokuje park na górkach. Pytanie w czyim interesie działacie, bo nie mieszkańców!
Avatar
Jas_Fasola / 6 grudnia 2021 r. o 09:34
"okoliczni mieszkańcy, którzy wolą za oknami zieleń niż budynek i samochody" - a dokładniej, to samochody osób obcych. Bo własnymi mogą zaparkować pod samymi drzwiami, na trawniku, placu zabaw, drodze pożarowej.
Avatar
Gutek / 6 grudnia 2021 r. o 09:12
W wąwozie miała przebiegać alternatywna droga do przeciążonej JPII. Skoro zapewne i jej nie będzie, to może choć ratusz wreszcie dobudowałby drugą nitkę wiaduktu, którym dojeżdża się od ronda do Wyżynnej i Bursztynowej. Za komuny postawiono filary i przyczółki drugiego wiaduktu i przez tyle lat stoją i niszczeją, a obydwa osiedla się duszą od stojących w korkach samochodów, bo każde z tych osiedli ma tylko po dwa wyjazdy.
 Za komuny planowano tu dworzec zachodni , ale wszystko się zmieniło .
Avatar
LAS / 6 grudnia 2021 r. o 08:53
Mieszkańcy Sławina i Czechowa liczą, że miasto również nie dopuści do utraty terenów zielonych w postaci parku na górkach Czechowskich.
  Te magiczne „miasto” już dopuściło do możliwości utraty terenów zielonych w postaci parku na Górkach Czechowskich, układając się z  patodeweloperem  w sprawie budowy tam 30 „hoteli studenckich” i 69 punktowców. Zanim to nastąpi, to już  pozwolono niemal 0,5 hektara zieleni  zastąpić szutrem.
Avatar
adamk / 6 grudnia 2021 r. o 07:53
Mieszkańcy Sławina i Czechowa liczą, że miasto również nie dopuści do utraty terenów zielonych w postaci parku na górkach Czechowskich.
Avatar
wnikliwy / 6 grudnia 2021 r. o 07:11
TA BUDOWA TO BYŁBY SKANDAL NA SKALĘ OGÓLNOKRAJOWĄ. JAK MOŻNA W OGÓLE WPAŚĆ NA TAKI IDIOTYCZNY POMYSŁ???
Avatar
nick / 6 grudnia 2021 r. o 07:00
W wąwozie miała przebiegać alternatywna droga do przeciążonej JPII. Skoro zapewne i jej nie będzie, to może choć ratusz wreszcie dobudowałby drugą nitkę wiaduktu, którym dojeżdża się od ronda do Wyżynnej i Bursztynowej. Za komuny postawiono filary i przyczółki drugiego wiaduktu i przez tyle lat stoją i niszczeją, a obydwa osiedla się duszą od stojących w korkach samochodów, bo każde z tych osiedli ma tylko po dwa wyjazdy.
Zobacz wszystkie komentarze 8

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Tak się bawi XXIII Liceum Ogólnokształcące im. Nauczycieli Tajnego Nauczania w Lublinie
Studniówka 2023
galeria

Tak się bawi XXIII Liceum Ogólnokształcące im. Nauczycieli Tajnego Nauczania w Lublinie

Kolejna szkoła zorganizowała bal studniówkowy, a oznacza to, że uczniowie teraz muszą porzucić wszelkie rozrywki i skupić się na nauce. Że właśnie zaczynają przygotowania do matury.

Spółdzielnia zapytała urząd o powody podwyżki cen ciepła. Odpowiedź na blisko 600 stron

Spółdzielnia zapytała urząd o powody podwyżki cen ciepła. Odpowiedź na blisko 600 stron

Powtarzane wielokrotnie pytanie było proste. Z reguły brzmiało mniej więcej tak: z czego wynika wzrost cen energii cieplnej w Zamościu? Odpowiedzi też były podobne do siebie: nigdy nie zawierały wyjaśnień. Ale ostatnia, jaką Spółdzielnia Mieszkaniowa im. J. Zamoyskiego w Zamościu otrzymała z URE była wyjątkowa.

Górnik Łęczna - Legionovia Legionowo 2:2. Dali szansę klubowej młodzieży

Górnik Łęczna - Legionovia Legionowo 2:2. Dali szansę klubowej młodzieży

Górnik Łęczna w piątek poza sparingiem z Motorem Lublin zmierzył się jeszcze z Legionovią Legionowo. Skład desygnowany do gry przeciwko ekipie z trzeciej ligi zagrał na remis 2:2, a jedną z bramek dla zielono-czarnych strzelił 15-letni Michał Wachowicz

Studniówka Międzynarodowego Liceum Ogólnokształcącego im. Paderewskiego w Lublinie. Zdjęcia
galeria

Studniówka Międzynarodowego Liceum Ogólnokształcącego im. Paderewskiego w Lublinie. Zdjęcia

Uczniowie kolejnej szkoły ponadpodstawowej w Lublinie zaczęli odliczanie do matury. To LO Paderewski.

Włodzimierz Czarzasty twardo. Liderzy Lewicy chcą dymisji Przemysława Czarnka

Włodzimierz Czarzasty twardo. Liderzy Lewicy chcą dymisji Przemysława Czarnka

Lider Nowej Lewicy zaapelował do całej opozycji o przedyskutowanie zgłoszenia wotum nieufności wobec ministra Przemysława Czarnka. Chodzi o aferę dotyczącą milionowych dotacji dla organizacji pozarządowych związanych z PiS na zakup nieruchomości. Jednocześnie Włodzimierz Czarzasty poinformował o porozumieniu z prezydentem Lublina.

Demolka w meczu na szczycie. MKS Funfloor rozbity w Lubinie 24:38

Demolka w meczu na szczycie. MKS Funfloor rozbity w Lubinie 24:38

Nie było niespodzianki w meczu na szczycie PGNiG Superligi kobiet. Zdecydowany lider tabeli nie miał najmniejszych problemów z pokonaniem drugiej drużyny. Wyrównana walka toczyła się tak naprawdę przez 10 minut. Od stanu 5:5 Zagłębie Lubin zdobyło jednak sześć bramek z rzędu i już do przerwy prowadziło aż 19:9. Ostatecznie „Miedziowie” rozbiły MKS FunFloor 38:24.

Balony, wstęga i ksiądz. Tak otwarto pracownię komputerową w LO w Lublinie. Zdjęcia
galeria

Balony, wstęga i ksiądz. Tak otwarto pracownię komputerową w LO w Lublinie. Zdjęcia

W V Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie powstały dwie nowe pracownie informatyczne. Uczniowie mają do dyspozycji 36 stanowisk komputerowych.

Światowy Dzień Mokradeł czyli na UMCS nie tylko naukowo o bagnach. Zdjęcia
galeria

Światowy Dzień Mokradeł czyli na UMCS nie tylko naukowo o bagnach. Zdjęcia

Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS w Lublinie już po raz szósty wiązł udział w Światowym Dniu Mokradeł. Święto było okazją do przedstawienia globalnej akcji edukacyjnej, która ukazuje problemy ochrony tych ważnych, a zarazem wyjątkowych dla ludzi i przyrody, ekosystemów.

Lublin będzie dopłacał do in vitro. Miasto szuka kliniki dla 150 par

Lublin będzie dopłacał do in vitro. Miasto szuka kliniki dla 150 par

150 par z Lublina do końca 2025 roku będzie mogło skorzystać z dopłat do zabiegów leczenia niepłodności metodą in vitro. Ratusz ogłosił właśnie konkurs na realizację programu polityki zdrowotnej w tym zakresie.

Kacper Wełniak (Motor Lublin): Zawsze było widać, że Kuba Kiwior ma wielki potencjał

Kacper Wełniak (Motor Lublin): Zawsze było widać, że Kuba Kiwior ma wielki potencjał

Rozmowa z Kacprem Wełniakiem, nowym napastnikiem Motoru Lublin

To może być hit. "Nowy wspaniały świat". W sobotę premiera w teatrze im. Osterwy
galeria

To może być hit. "Nowy wspaniały świat". W sobotę premiera w teatrze im. Osterwy

W sobotę, 4 lutego o godz. 19 na deskach Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie zadebiutuje spektakl „Nowy wspaniały świat” w reżyserii Piotra Ratajczaka. To adaptacja słynnej powieści Aldousa Huxleya.

Startuje nowy cykl spacerów po Lublinie. Gdzie i jak kupić bilety
4 lutego 2023, 0:00

Startuje nowy cykl spacerów po Lublinie. Gdzie i jak kupić bilety

Startuje kolejna edycja cyklu spacerów organizowanych przez Lokalną Organizację Turystyczną Metropolia Lublin. Mieszkańcy i turyści będą mogli odkrywać uroki Lublina z przewodnikami.

Padwa Zamość zaczyna domowy maraton

Padwa Zamość zaczyna domowy maraton

Po raz pierwszy w tym roku kibice w Zamościu będą mieli okazję zobaczyć swoich pupili w akcji. KPR Padwa podejmie w sobotę MKS Wieluń. Początek meczu zaplanowano na godz. 18.

Lublin wystąpi w dwóch produkcjach Netflixa. Jedna z nich to remake „Znachora”. Zdjęcia
galeria

Lublin wystąpi w dwóch produkcjach Netflixa. Jedna z nich to remake „Znachora”. Zdjęcia

Za dwa tygodnie premierę będzie miał „Dziewczyna i kosmonauta”. To serial Netflixa, do którego sceny powstawały w Lublinie. Trwają też prace nad nową wersją „Znachora”.

Takiego Lublina nie widzieliście. Najlepsze zdjęcia w konkursie turystycznym
galeria

Takiego Lublina nie widzieliście. Najlepsze zdjęcia w konkursie turystycznym

Lubelska Regionalna Organizacja Turystyczna po raz VI zorganizowała konkurs fotograficzny #LublinTravel. Znamy jego zwycięzców.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty