W czwartek ogłoszona została lista projektów, które będą dopuszczone do jesiennego głosowania nad podziałem budżetu obywatelskiego. Komisja zdyskwalifikowała aż 59 spośród 201 pomysłów zgłoszonych przez mieszkańców. Od negatywnej oceny można się jeszcze odwołać.
Wśród zdyskwalifikowanych projektów jest m.in. pomysł na ustawienie wagonu tramwajowego obok pętli autobusowej przy os. Widok i otwarcie w jego wnętrzu kawiarenki. Urzędnicy uznali, że pętla leży daleko od atrakcji turystycznych, a miasto nie planuje uruchomienia komunikacji tramwajowej, więc kawiarenka to pomysł dla jakiegoś przedsiębiorcy.
Miasto nie zgodziło się także na pomysł budowy nowych miejsc parkingowych wzdłuż ul. Legionowej. Komisja uznała, że inwestycja byłaby dość kosztowna i wiązałaby się z bardzo dużą wycinką drzew. Odrzucony jest też projekt budowy ścieżki rowerowej wzdłuż al. Warszawskiej, bo według komisji nie ma tu wystarczająco dużo miejsca. Z powodu braku dostępnego terenu będącego własnością miasta odrzucona została też propozycja wybudowania dodatkowych boisk treningowych przy Arenie Lublin.
Podczas oceny formalnej zdyskwalifikowano również projekt „szpilkostrady”, czyli ułożenia na Starym Mieście pasów chodnika o równej nawierzchni, po której można wygodnie chodzić w szpilkach. Zespół oceniający projekty stwierdził, że pomysł kosztowałby aż 1,8 mln zł, czyli więcej, niż przewiduje regulamin budżetu obywatelskiego.
W jaki sposób urzędnicy decydowali o tym, który projekt może jesienią rywalizować o pieniądze z miejskiej kasy? – Brano pod uwagę to, czy zgłoszone pomysły należą do zadań własnych gminy albo powiatu, czy są możliwe do realizacji w trakcie jednego roku budżetowego i czy inwestycje są planowane na terenach należących do gminy – wylicza Grzegorz Jędrek z biura prasowego w lubelskim Ratuszu.
Wczoraj Urząd Miasta poinformował, że do głosowania dopuszczone mają być 142 projekty. Ta liczba może się jeszcze zmienić, bo autorzy zdyskwalifikowanych pomysłów mają prawo do odwołania się od negatywnej oceny. Mają na to czas do 11 lipca włącznie. – Jeśli tylko będzie taka konieczność i pojawią się odwołania od oceny, ponownie przeanalizujemy możliwości realizacji konkretnych projektów – deklaruje w internecie prezydent Krzysztof Żuk.
Głosowanie nad podziałem budżetu obywatelskiego ma się rozpocząć 23 września i trwać do 10 października.