Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

23 czerwca 2021 r.
21:48

Lublin. Ważą się losy rzeki i stadionu. List społeczników i odpowiedź prezydenta

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 5 A A
Tak nowy stadion żużlowy i boiska Lubelskiej Akademii Futbolu wyglądają na wizualizacjach pokazywanych przez Ratusz. Krytycy wytykają fakt, że na wizualizacjach nie widać parkingu. Plan zagospodarowania wymaga, by na każde 100 krzesełek na trybunach przypadało przynajmniej 20 miejsc parkingowych dla samochodów osobowych, co przy zakładanej pojemności trybun na poziomie 15 tys. widzów oznacza konieczność zbudowania parkingu na 3 tys. samochodów
Tak nowy stadion żużlowy i boiska Lubelskiej Akademii Futbolu wyglądają na wizualizacjach pokazywanych przez Ratusz. Krytycy wytykają fakt, że na wizualizacjach nie widać parkingu. Plan zagospodarowania wymaga, by na każde 100 krzesełek na trybunach przypadało przynajmniej 20 miejsc parkingowych dla samochodów osobowych, co przy zakładanej pojemności trybun na poziomie 15 tys. widzów oznacza konieczność zbudowania parkingu na 3 tys. samochodów

Już w czwartek Rada Miasta Lublin ma głosować nad nową lokalizacją stadionu żużlowego. Prezydent chce przeznaczyć na ten cel część terenu po Lubelskim Klubie Jeździeckim. Kibice żużla mocno temu przyklaskują, tymczasem ponad 130 osób apeluje w liście otwartym do radnych, by nie poparli prezydenckiej propozycji. W Ratuszu zanosi się na burzliwy dzień.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Radni mają głosować nad zmianami w planie zagospodarowania terenu nad Bystrzycą w rejonie ul. Krochmalnej, Ciepłej i Przeskok. Teoretycznie wciąż ma to być obszar zieleni, ale ze wskazaniem miejsca pod stadion żużlowy i pod boiska Lubelskiej Akademii Futbolu. Właśnie te inwestycje ma umożliwić nowy plan zagospodarowania. Jego zatwierdzenie zależy od Rady Miasta.

W radzie większość głosów mają zwolennicy prezydenta. Wszystko wskazuje na to, że plan zostanie zatwierdzony ich głosami.

Jedni radni przyklaskują…

– Nie robiliśmy próbnego głosowania, nie wprowadzaliśmy dyscypliny klubowej. Ostateczna decyzja zapadnie po dyskusji – mówi Dariusz Sadowski, przewodniczący klubu radnych prezydenta Krzysztofa Żuka. Podkreśla, że w głosowaniu chodzi nie tylko o kwestie nowych obiektów sportowych. – Z wnioskiem o zmianę planu wystąpili okoliczni przedsiębiorcy, bo obecny plan nie daje możliwości rozwoju ich firm.

Główny spór toczy się jednak o to, czy przeznaczać część doliny rzecznej pod budowę obiektów sportowych. – Rzecz dotyczy nie tylko stadionu żużlowego, ale również boisk Lubelskiej Akademii Futbolu, czyli inwestycji realizowanej przez spółkę Zbigniewa Jakubasa – podkreśla Sadowski. Zastrzega też, że hasło „stadion żużlowy” to tylko „potoczne” określenie.

– Tak naprawdę chodzi o wielofunkcyjną halę sportową z widownią na około 15 tys. osób, z możliwością rozgrywania zawodów żużlowych, innych zawodów i widowisk – tłumaczy przewodniczący prezydenckiego klubu radnych. – Nowy plan zagospodarowania dopiero stworzy możliwość usytuowania obiektu na danym terenie, nie oznacza jeszcze pozwolenia na budowę. Przed jego wydaniem inwestycja będzie musiała być badana pod kątem zgodności z wymogami prawa budowlanego i innych ustaw, także w zakresie ochrony środowiska.

… inni radni mają wątpliwości

Jeżeli w Radzie Miasta słychać jakieś obawy, to ze strony opozycji. – Widzę wiele negatywnych aspektów tej lokalizacji – mówi radny Piotr Popiel z klubu Prawa i Sprawiedliwości. – Jako członek opozycji, w przeciwieństwie do koalicji, mogę sobie pozwolić na wypowiedzi wskazujące zarówno dobre, jak i złe strony.

Popiel nie przesądza jeszcze, jak zagłosuje. – Mam bardzo twardy orzech do zgryzienia, nie potrafię jeszcze określić – stwierdza radny. – Mocno szanuję pracę planistów, nie jestem głuchy na głosy tysięcy kibiców żużla w naszym mieście. Natomiast pierwotnie plan miał być zmieniany pod Lubelską Akademię Futbolu, a dopiero potem w tej układance wyszła kwestia stadionu dla żużla. Widzę jednak wiele aspektów „na nie”, praktycznie wszystkie związane są z ochroną środowiska i doliną rzeki Bystrzycy.

Społecznicy: Wstrzymajcie się

– Zwracamy się z prośbą o niepodejmowanie tej uchwały – apelują do Rady Miasta autorzy listu otwartego, pod którym podpisało się ponad 130 osób. – Stadion żużlowy to bardzo duży wydatek dla gminnej kasy, a szczególnie teraz, kiedy już brakuje pieniędzy np. na kursy autobusowe. Lublin jest zadłużony, a czekają nas kolejne lata bardzo chude spowodowane pandemią, niekorzystnym dla kasy miejskiej opodatkowaniem, odpływem środków europejskich na inwestycje oraz niełaskawą dla części samorządów koniunkturą polityczną.

Autorzy listu obawiają się, że po zatwierdzeniu nowego planu zagospodarowania „pojawi się presja” na budowę stadionu kosztem „zaspokajania bardziej powszechnych i podstawowych potrzeb mieszkańców jak zwiększanie kursów komunikacji miejskiej, utrzymanie i budowa nowych szkół, przedszkoli czy domów kultury, budowa sieci infrastruktury podziemnej”. Twierdzą też, że stadion może się okazać „obiektywnie zbyt drogi, aby w ogóle mógł powstać” i teren przez wiele lat będzie niewykorzystany lub zostanie zdegradowany.

Społecznicy przekonują, że lokalizacja stadionu powinna być ustalona po porównaniu różnych rozwiązań, takich jak remont starego obiektu „wraz z budową tymczasowego toru żużlowego na czas remontu” i znalezienie innego miejsca pod budowę. Konieczne też, zdaniem autorów listu, jest opracowanie „realistycznego biznesplanu” dla utrzymania stadionu.

– Dotychczas nie opracowano i nie podano do informacji opinii publicznej porównania różnych rozwiązań, choć to mieszkańcy, podatnicy, złożą się przynajmniej częściowo na tę wielką inwestycję. Powinni więc wiedzieć, że z ich pieniędzy zostanie sfinansowane rozwiązanie najlepsze i najbardziej ekonomiczne – czytamy w liście. – W żadnym wypadku taka decyzja w demokratycznym, obywatelskim samorządzie nie powinna być ogłaszana z góry, bez publicznej dyskusji na ten temat opartej na wiedzy i konkretnych danych.

Prezydent: Wszystko wyjaśnione

– To już zostało wyjaśnione podczas publicznych dyskusji. Jak sobie przypominam, wielkiego zainteresowania dyskusją publiczną nad wyłożonym planem nie było. Jak rozumiem, kilka osób chce doprowadzić do ponownej dyskusji. Tylko nad czym? – pyta prezydent Krzysztof Żuk, który broni projektu zmian w planie zagospodarowania terenu.

– Ten plan proceduralnie jest zamkniętym projektem. Po wcześniejszych uzgodnieniach z instytucjami, które go opiniują, był wyłożony do publicznego wglądu, zostały wypowiedziane uwagi i po jednej i po drugiej stronie – mówi Żuk i dodaje, że plan poparło ok. 3000 osób, a 400 było mu przeciwnych. W projekcie planu, nad którym w czwartek głosować mają radni, wymienione są uwagi przeciwników. Wszystkie są odrzucone.

Żuk chce, by radni jeszcze w czwartek przyjęli jego projekt zmian. – Nie ma możliwości zdjęcia tego z porządku obrad. Decyzja zapadła już 1,5 tygodnia temu, gdy projekt został zgłoszony do porządku sesji Rady Miasta – stwierdza prezydent, który nie chce spełnić prośby autorów listu, by decyzję odłożyć na później. – Dwa dni przed sesją? To niedobrze świadczy o autorach tego listu.

Kibice: Nowy stadion niezbędny

Proponowaną przez prezydenta lokalizację stadionu żużlowego popierają kibice. – Stadion jest potrzebny ze względu na wymagania ligowe. Już teraz kryteria licencyjne spełniane są jedynie warunkowo i klub co rok musi drżeć o dopuszczenie obiektu do rozgrywek – pisze w swym liście otwartym Stowarzyszenie Kibiców Lubelskiego Żużla „Speedway Euphoria”. – Nowa lokalizacja dla stadionu jest najbardziej korzystną opcją. Przede wszystkim budowa może się toczyć niezależnie od rozgrywek na obecnym obiekcie, a później pozwoli na płynną przeprowadzkę. Wybrana przez miasto działka pozwoli też na większą swobodę architektoniczną, nie występują tam ograniczenia znane z lokalizacji przy Al. Zygmuntowskich.

– Stadion jako miejsce rekreacji wpisuje się idealnie w strategię rewitalizacji terenów Bystrzycy. Całkowicie nie zgadzamy się z argumentami o hałasie czy bliskości bloków mieszkalnych i rzekomego zakłócenia jakości życia – stwierdzają kibice. – Po pierwsze nowy stadion nie znajdzie się bliżej zabudowań niż obecny obiekt przy Al. Zygmuntowskich. Na pewno nie jest to większy hałas niż podczas imprez studenckich na terenach browaru. Podobnie stadion nie wygeneruje większych zakłóceń mieszkańcom osiedla Rury czy Czuby niż odbywające się nieopodal Juwenalia.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 5

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Janusz_Paliwas / 23 czerwca 2021 r. o 21:53
+46
Banda ludzi chorych i negujacych wszystko na każdym kroku, mająca w ostatnich wyborach poniżej 3% głosujących osób z uprawnionych ma móić w moim imieniu ? NIE !!
Avatar
Qzaq / 24 czerwca 2021 r. o 19:23
+7
TAK dla stadionu!
Avatar
Janusz_Paliwas / 23 czerwca 2021 r. o 21:51
+4
TAK TAK TAK
Avatar
lublinsylwia / 24 czerwca 2021 r. o 20:41
-4
Kiedy był odpowiedni czas na dyskusję nad zagospodarowaniem terenu w okolicy byłej stadniny zastosowano zasłony dymne nad sprawami które i tak były przesądzone: Górki Czechowskie i ekologia w Starym Gaju co do którego prezydent Żuk i tak niewiele ma do gadania bo podlega pod Lasy Państwowe. Drzewa na terenie przylegającym do stadniny wycinano cichaczem zostawiając z brzegu jakieś drzewa tak że z zewnątrz nie było widać rosnącej pustyni.
Avatar
Motorlublin / 24 czerwca 2021 r. o 18:17
-6
Jestem przeciw budowie stadionu żużlowego w ogóle. Przy dzisiejszych cenach i zadaszeniu mówimy o kwocie około 400 czy 500 mln zlotych. No chyba że 70 procent obiektu to będzie metalowa konstrukcja z krzesełkami taka jak w Łęcznej. Zuzel jest utrzymywany głównie przez miasto gdy kasa będzie mniejszą to szybko nastąpi spadek i stadion będzie pusty. Prawdą jest to że lublin jeśli chce mieć poważne imprezy sportowe czy artystyczne musi mieć halę na min. 10 tys. Szkoda że kiedyś nie pomyślano o tym podczas budowy Areny. To głosowanie nie będzie miało żadnego pokrycia finansowego jeśli chodzi o stadion bo miasto nie ma na niego kasy i bez wsparcia rządu mieć nie będzie. Wystarczy zobaczyć koszty stadionów GKS Katowice czy Pogoni. A koszty były liczone przed gigantycznym wzrostem cen materiałów
Jestem przeciw budowie stadionu żużlowego w ogóle. Przy dzisiejszych cenach i zadaszeniu mówimy o kwocie około 400 czy 500 mln zlotych. No chyba że 70 procent obiektu to będzie metalowa konstrukcja z krzesełkami taka jak w Łęcznej. Zuzel jest utrzymywany głównie przez miasto gdy kasa będzie mniejszą to szybko nastąpi spadek i stadion będzie pusty. Prawdą jest to że lublin jeśli chce mieć poważne imprezy sportowe czy artystyczne musi mieć halę na min. 10 tys. Szkoda że kiedyś nie pomyślano o tym podczas budowy Areny. To głosowanie nie będzie ... rozwiń
Avatar
lublinsylwia / 24 czerwca 2021 r. o 20:41
-4
Kiedy był odpowiedni czas na dyskusję nad zagospodarowaniem terenu w okolicy byłej stadniny zastosowano zasłony dymne nad sprawami które i tak były przesądzone: Górki Czechowskie i ekologia w Starym Gaju co do którego prezydent Żuk i tak niewiele ma do gadania bo podlega pod Lasy Państwowe. Drzewa na terenie przylegającym do stadniny wycinano cichaczem zostawiając z brzegu jakieś drzewa tak że z zewnątrz nie było widać rosnącej pustyni.
Avatar
Qzaq / 24 czerwca 2021 r. o 19:23
+7
TAK dla stadionu!
Avatar
Motorlublin / 24 czerwca 2021 r. o 18:17
-6
Jestem przeciw budowie stadionu żużlowego w ogóle. Przy dzisiejszych cenach i zadaszeniu mówimy o kwocie około 400 czy 500 mln zlotych. No chyba że 70 procent obiektu to będzie metalowa konstrukcja z krzesełkami taka jak w Łęcznej. Zuzel jest utrzymywany głównie przez miasto gdy kasa będzie mniejszą to szybko nastąpi spadek i stadion będzie pusty. Prawdą jest to że lublin jeśli chce mieć poważne imprezy sportowe czy artystyczne musi mieć halę na min. 10 tys. Szkoda że kiedyś nie pomyślano o tym podczas budowy Areny. To głosowanie nie będzie miało żadnego pokrycia finansowego jeśli chodzi o stadion bo miasto nie ma na niego kasy i bez wsparcia rządu mieć nie będzie. Wystarczy zobaczyć koszty stadionów GKS Katowice czy Pogoni. A koszty były liczone przed gigantycznym wzrostem cen materiałów
Jestem przeciw budowie stadionu żużlowego w ogóle. Przy dzisiejszych cenach i zadaszeniu mówimy o kwocie około 400 czy 500 mln zlotych. No chyba że 70 procent obiektu to będzie metalowa konstrukcja z krzesełkami taka jak w Łęcznej. Zuzel jest utrzymywany głównie przez miasto gdy kasa będzie mniejszą to szybko nastąpi spadek i stadion będzie pusty. Prawdą jest to że lublin jeśli chce mieć poważne imprezy sportowe czy artystyczne musi mieć halę na min. 10 tys. Szkoda że kiedyś nie pomyślano o tym podczas budowy Areny. To głosowanie nie będzie ... rozwiń
Avatar
Janusz_Paliwas / 23 czerwca 2021 r. o 21:53
+46
Banda ludzi chorych i negujacych wszystko na każdym kroku, mająca w ostatnich wyborach poniżej 3% głosujących osób z uprawnionych ma móić w moim imieniu ? NIE !!
Avatar
Janusz_Paliwas / 23 czerwca 2021 r. o 21:51
+4
TAK TAK TAK
Zobacz wszystkie komentarze 5

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

"Muzyka z pogranicza". Koncert Fonii Lublina
1 sierpnia 2021, 19:00

"Muzyka z pogranicza". Koncert Fonii Lublina

W niedzielę, 1 sierpnia o godz. 19, będzie można w formie online wysłuchać koncertu "Muzyka z pogranicza" z całorocznego cyklu Fonie Lublina.

Ile zarabia strażnik miejski w Puławach? Już trzeci raz szukają chętnych do pracy

Ile zarabia strażnik miejski w Puławach? Już trzeci raz szukają chętnych do pracy

Już po raz trzeci w przeciągu roku Urząd Miasta Puławy oferuje pracę trzem strażnikom miejskim. W poprzednich dwóch naborach udało się zatrudnić zaledwie jedną osobę.

Biała Podlaska: Spółka energetyczna czeka na harmonogram prac od miasta

Biała Podlaska: Spółka energetyczna czeka na harmonogram prac od miasta

Na początku lipca miasto zapowiedziało, że rusza z przebudową ulicy Podmiejskiej. Ale spółka energetyczna nie doczekała się jeszcze harmonogramu prac od urzędników.

Łączą kablem inteligencję z tradycją. A do tego mają wielkie serca
Rozmowa

Łączą kablem inteligencję z tradycją. A do tego mają wielkie serca

Z Krzysztofem Pietrzakiem z lubelskiej firmy Inteligentne Instalacje Elektryczne rozmawiamy o szkolnictwie zawodowym, sytuacji w branży po pandemii oraz o tym, czy mamy wielkie serca.

Lao Che we wrześniu w Lublinie
5 września 2021, 17:00

Lao Che we wrześniu w Lublinie

Po ponad 20 latach grania zespół Lao Che zawiesza działalność. Ale zanim to nastąpi, popularna formacja wyrusza w ostatnią, pożegnalną trasę koncertową. 5 września wystąpi w Lublinie.

Igrzyska rozpoczęte. W Tokio odbyła się ceremonia otwarcia
film

Igrzyska rozpoczęte. W Tokio odbyła się ceremonia otwarcia

Tokio, Japonia. W Tokio odbyła się ceremonia otwarcia Igrzysk Olimpijskich. Uroczystość przeprowadzono bez obecności widzów na stadionie olimpijskim.

Ekshumacja na cmentarzu w Kraśniku. Kto został pochowany w zbiorowych mogiłach?

Ekshumacja na cmentarzu w Kraśniku. Kto został pochowany w zbiorowych mogiłach?

Kto spoczywa w zbiorowych mogiłach przy ogrodzeniu cmentarza od strony ul. Żytniej w Kraśniku? To będzie wiadomo dokładnie po przeprowadzeniu częściowej ekshumacji. Obecnie urząd miasta szuka firmy, która przygotuje dokumentację projektowo-kosztorysową dotyczącą renowacji grobu wojennego.

Nowe miejsce w Puławach. O!gródek z restauracją, sklepem i adopcjami kotów
galeria

Nowe miejsce w Puławach. O!gródek z restauracją, sklepem i adopcjami kotów

Wcześniej piwiarnia z golonką w menu, teraz restauracja wegańska oraz sklep ze zdrową żywnością i ogródek z atrakcjami dla dzieci oraz azyl dla bezdomnych kotów. Marta Wójtowicz i jej przyjaciółka Monika Kubiszewska zapraszają do O!gródka w Puławach.

Górnik Łęczna kontra Cracovia, czyli ósmy sezon w ekstraklasie czas zacząć
film

Górnik Łęczna kontra Cracovia, czyli ósmy sezon w ekstraklasie czas zacząć

Górnik Łęczna w sobotnie popołudnie zainauguruje swój ósmy sezon na najwyższym szczeblu rozgrywkowym w Polsce. Zielono-czarni w 224 meczu w historii swoich występów w ekstraklasie podejmować będą drużynę Cracovii

Darmowe zabiegi dla psów i kotów. Warunek: właściciel musi mieszkać w Świdniku

Darmowe zabiegi dla psów i kotów. Warunek: właściciel musi mieszkać w Świdniku

Mieszkańcy Świdnika, którym mają zwierzęta mogą za darmo wysterylizować, wykastrować psa lub kota. Na koszt miasta pupil może zostać też zaczipowany.

Nowa wystawa w sierpniu w Zaułku Hartwigów
1 sierpnia 2021, 0:00

Nowa wystawa w sierpniu w Zaułku Hartwigów

Prace fotograficzne Artura Pastora będzie można w sierpniu podziwiać w Zaułku Hartwigów. Wystawa będzie prezentować Portugalki w różnych rolach społecznych.

Mama: Po prostu chcę żeby Kubuś nie cierpiał. Ostatnia chwila na pomoc dla 3-latka z Biłgoraja

Mama: Po prostu chcę żeby Kubuś nie cierpiał. Ostatnia chwila na pomoc dla 3-latka z Biłgoraja

Termin operacji w klinice w Miami już jest, bilety na samolot też kupione. Teraz pozostaje tylko walka z czasem, aby udało się zebrać jeszcze ponad 200 tysięcy złotych na opłacenie operacji dla 3-letniego Kuby Pawęzki z Biłgoraja.

Wisła Puławy przed sezonem w II lidze. Najpierw aklimatyzacja, potem myśli o awansie

Wisła Puławy przed sezonem w II lidze. Najpierw aklimatyzacja, potem myśli o awansie

Wisła Puławy szykuje się na sezon 2021/2022. Do tej pory do drużyny Mariusza Pawlaka dołączył tylko Portugalczyk Carlos Daniel. Wkrótce można się jednak spodziewać kolejnych transferów. Dobra wiadomość to także powrót do drużyny Przemysława Skałeckiego, który był testowany przez ekstraklasowego Radomiaka

Biała Podlaska: Na stadionie piłkarskim plac budowy

Biała Podlaska: Na stadionie piłkarskim plac budowy

Teren stadionu został już przekazany wykonawcom trzeciego etapu przebudowy. Inwestycją zajmą się dwie bialskie firmy.

Tony betonu. Tak drogowcy szkodzą drzewom z ul. Lipowej
galeria

Tony betonu. Tak drogowcy szkodzą drzewom z ul. Lipowej

Wbrew wyraźnemu zakazowi firma przebudowująca ul. Lipową składowała pod drzewami palety z płytami chodnikowymi. W piątek naliczyliśmy ich około 60 takich palet. Po naszej interwencji Urząd Miasta wezwał firmę do ich usunięcia.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.