Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

31 października 2023 r.
6:54

Lublin znowu chce być Europejską Stolicą Kultury. "Te dwa konkursy bardzo się różnią"

0 A A
Konferencja prasowa po ogłoszeniu „krótkiej listy” miast ubiegających się o tytuł ESK 2029
Konferencja prasowa po ogłoszeniu „krótkiej listy” miast ubiegających się o tytuł ESK 2029 (fot. Tomasz Maciuszczak)

Katowice, Bielsko-Biała i Kołobrzeg będą rywalami Lublina w finałowej rywalizacji o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2029 roku. Teraz miasto ma kilka miesięcy na przygotowanie ostatecznej aplikacji konkursowej. Do udziału w jej stworzeniu chce zaprosić mieszkańców.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Tak zwaną krótką listę miast pozostających w grze o tytuł ESK 2029 Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosiło w ostatni piątek. Lublin wraz z Katowicami, Bielskiem-Białą i Kołobrzegiem został wybrany z grona 12 kandydatów.

- Za nami wiele tygodni pracy, ale ten ostatni tydzień był dla nas szczególny, bo był zakończeniem pewnego etapu, w który jako środowisko kultury włożyliśmy wielkie serce – podkreśla Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępczyni prezydenta Lublina ds. kultury, sportu i partycypacji.

Przesłuchania miast kandydujących trwały cztery dni. - W środę zaprezentowaliśmy naszą kandydaturę przed 10-osobowym gronem ekspertów, reprezentujących różne organizacje Unii Europejskiej i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pierwsze 45 minut to to, co chcieliśmy przekazać ekspertom, żeby poczuli wyjątkowość i energię. Kolejne 40 minut to była seria pytań i odpowiedzi z naszej strony. Wyszliśmy z tego przesłuchania z poczuciem dobrze wykonanej roboty – dodaje Stepaniuk-Kuśmierzak.

Werdykt zapadł w piątek w godzinach popołudniowych. - Ucieszyliśmy się bardzo, ale od razu wiedzieliśmy, że czeka nas kolejny, bardzo intensywny etap. Teraz czekamy na raport, który podsumuje naszą prezentację. Dowiemy się z niego, na co zwrócili uwagę eksperci, co im się podobało, co mamy zaakcentować i rozszerzyć, a czego w naszej pierwszej aplikacji zabrakło i nad czym musimy popracować wspólnie z całym środowiskiem kultury – dodaje zastępczyni prezydenta.

Przypomnijmy, że Lublin w staraniach o miano Europejskiej Stolicy Kultury bierze udział po raz drugi. Walkę o tytuł w 2016 roku przegrał z Wrocławiem.

- Te dwa konkursy bardzo się różnią. Tamta aplikacja miała ponad 200 stron, była innym wyzwaniem. Teraz jest bardziej „problemowa”, ma 60 stron, a my mamy kilka miesięcy na napisanie kolejnych stu – mówi Rafał Koziński, dyrektor Centrum Kultury w Lublinie i koordynator programowy ESK 2029. - Ta aplikacja jest otwarta i zapraszamy wszystkich do współpracy. Za chwilę będziemy organizowali spotkania konsultacyjne, żeby każdy mieszkaniec, artysta czy aktywista mógł się w to włączyć. Ale w pierwszej kolejności będziemy chcieli się spotkać z ludźmi, którzy już zgłosili swoje projekty, a później, w pewnych etapach będziemy te propozycje pokazywać, żeby kolejne środowiska mogły wziąć udział w tym przedsięwzięciu – podsumowuje Koziński.

Za przygotowanie lubelskiej prezentacji odpowiadali także: reżyser Paweł Passini, wykładowczyni akademicka i krytyczka sztuki Marta Ryczkowska, aktywistka Aleksandra Borzecka, twórca wydarzeń kulturalnych i didżej Paweł Hadrian, kulturoznawczyni Barbara Wybacz, dyrektorka Instytutu Strategii Kultury we Lwowie Yulia Khomchyn i redaktor naczelny miesięcznika kulturalnego „Zoom” Miłosz Zieliński.

- Do drugiego etapu nie idziemy sami. Bardzo nam zależy na włączeniu w ten proces przede wszystkim Ukrainy, co już się wydarzyło, bo uzyskaliśmy olbrzymie wsparcie naszych ukraińskich partnerów. Na tym nie koniec, bo chcemy zaangażować w to miasta tzw. ściany wschodniej. Rzeszów, bardzo mocny kandydat, nie przeszedł do dalszego etapu, podobnie jak Kielce. Będziemy chcieli zaprosić ich do współpracy. To samo będzie dotyczyło Białegostoku, który nie wziął udziału w konkursie, ale też chcielibyśmy z naszymi partnerami z tego miasta współpracować – zaznacza Zieliński.

O tym, które z miast zostanie Europejską Stolicą Kultury 2029, dowiemy się w drugiej połowie przyszłego roku.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Odmień być! Czyli przedmaturalny quiz z języka angielskiego
QUIZ
film

Odmień być! Czyli przedmaturalny quiz z języka angielskiego

Matura coraz bliżej i do egzaminu z języka angielskiego pozostał już niecały tydzień.

Sygnał Lublin umacnia się na prowadzeniu. Wyniki lubelskiej klasy okręgowej

Sygnał Lublin umacnia się na prowadzeniu. Wyniki lubelskiej klasy okręgowej

Sygnał Lublin pokonał POM Iskra Piotrowice i umocnił się na prowadzeniu. Podopieczni Przemysława Drabika są już bardzo blisko zapewnienia sobie awansu do IV ligi

Górnik Łęczna gra dzisiaj z Odrą Opole. Nie ma miejsca na błąd

Górnik Łęczna gra dzisiaj z Odrą Opole. Nie ma miejsca na błąd

Na otwarcie 31. kolejki Fortuna I Ligi Górnik Łęczna podejmie u siebie Odrę Opole, która w minionej serii gier przegrała u siebie z Motorem Lublin

Lublinalia dzień pierwszy - zobacz jak bawiła się młodzież na koncertach
ZDJĘCIA
galeria

Lublinalia dzień pierwszy - zobacz jak bawiła się młodzież na koncertach

Pierwszy dzień koncertów za nami. Lublinianie na terenach zielonych perły bawili się do późnego wieczora.

Święto Konstytucji 3 Maja na starych zdjęciach
foto
galeria

Święto Konstytucji 3 Maja na starych zdjęciach

Święto Narodowe 3 Maja ustanowiono w 1919 r. i ponownie w 1990 r. na cześć Konstytucji 3 Maja. Obchody tego Święta miały niezwykle uroczysty charakter. Zobaczmy, jak wyglądały obchody tego Święta przed wojną, jak i w latach 80-tych ubiegłego wieku.

Centrum miasta rozbłyśnie na niebiesko. Jest ważny powód

Centrum miasta rozbłyśnie na niebiesko. Jest ważny powód

Lublin włącza się w międzynarodową akcję „Miasta na niebiesko”. Ma to zwrócić uwagę społeczeństwa na rzadką i ciężko wykrywalną chorobę.

W piątek MKS FunFloor Lublin zacznie walkę w Final Four Orlen Pucharu Polski

W piątek MKS FunFloor Lublin zacznie walkę w Final Four Orlen Pucharu Polski

W piątek MKS FunFloor Lublin rozpocznie walkę o to, żeby zakończyć sezon z jakimś trofeum. Na początek turnieju Final Four w Kaliszu wicemistrzynie Polski zmierzą się z Młynami Stoisław Koszalin

Powiat włodawski ma nowego starostę. "Nie będzie rewolucji w starostwie"

Powiat włodawski ma nowego starostę. "Nie będzie rewolucji w starostwie"

Mariusz Zańko nowym starostą powiatu włodawskiego. – Bezpieczeństwo, stabilizacja i rozwój. To trzy filary tej kadencji – ogłosił na dzisiejszej sesji nowy starosta z PiS.

Miasto daje kasę młodzieży z lubelskich szkół. Kto otrzymał wsparcie?

Miasto daje kasę młodzieży z lubelskich szkół. Kto otrzymał wsparcie?

Urząd Miasta Lublin rozstrzygnął konkurs grantowy dla dzieci i młodzieży z lubelskich szkół. 25 lubelskich placówek otrzyma nawet do 7,5 tys. zł.

Z konstytucją na rowerze

Z konstytucją na rowerze

Uczczą święto 3 maja pokonując kilometry na rowerze. Gminy Trzydnik Duży i Gościeradów zapraszają na trzeci już Rajd "Z konstytucją na rowerze".

Dorzuć grosza dla lubelskich sokołów. Będzie można śledzić ich wędrówki

Dorzuć grosza dla lubelskich sokołów. Będzie można śledzić ich wędrówki

Maluchy Wrotki i Czarta mają szansę otrzymać nowoczesne nadajniki, które pozwolą w przyszłości śledzić ich wędrówki. Potrzeba jednak ponad 18 tys. zł, a na razie udało się zebrać jedną trzecią całej kwoty.

Studenci przejęli Lublin. Ulicami przeszedł barwny korowód
Foto/wideo
galeria
film

Studenci przejęli Lublin. Ulicami przeszedł barwny korowód

Ulicami Lublina przeszedł korowód studencki i zainaugurował Dni Kultury Studenckiej. W tym roku motywem przewodnim był Dziki Zachód.

Wybory już były. Teraz czas na pierwsze sesje i ślubowania
terminy

Wybory już były. Teraz czas na pierwsze sesje i ślubowania

Wybory samorządowe za nami. W przyszłym tygodniu prezydenci miast i nowi radni złożą ślubowania. Podajemy terminy sesji w największych samorządach województwa lubelskiego.

Posypały się gole i czerwone kartki. Wyniki 22. kolejki bialskiej klasy okręgowej

Posypały się gole i czerwone kartki. Wyniki 22. kolejki bialskiej klasy okręgowej

W meczach 22. kolejki LKS Milanów rozgromił Tytana Wisznice 11:0, Orlęta Łuków pokonały Victorię Parczew 6:0. Nie odbyło się spotkanie Lutni Piszczac z Młodzieżówką Radzyń Podlaski, goście nie przyjechali na mecz. W smeczu Orła Czemierniki z Kujawiakiem Stanin goście w drugiej połowie ukarani zostali trzema czerwonymi kartkami. To konsekwencja pokazanych w pierwszej części żółtych kartoników

Sportowa hala dla Elektryka. Budowa ruszyła
galeria

Sportowa hala dla Elektryka. Budowa ruszyła

Na majówkę prace przystopowały, ale zaraz po niej znów ruszą pełną parą. Pod koniec kwietnia rozpoczęła się budowa nowej hali sportowej przy Regionalnym Centrum Edukacji Zawodowej w Biłgoraju, popularnie zwanym Elektrykiem.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty