Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

31 października 2023 r.
6:54

Lublin znowu chce być Europejską Stolicą Kultury. "Te dwa konkursy bardzo się różnią"

Konferencja prasowa po ogłoszeniu „krótkiej listy” miast ubiegających się o tytuł ESK 2029
Konferencja prasowa po ogłoszeniu „krótkiej listy” miast ubiegających się o tytuł ESK 2029 (fot. Tomasz Maciuszczak)

Katowice, Bielsko-Biała i Kołobrzeg będą rywalami Lublina w finałowej rywalizacji o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2029 roku. Teraz miasto ma kilka miesięcy na przygotowanie ostatecznej aplikacji konkursowej. Do udziału w jej stworzeniu chce zaprosić mieszkańców.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Tak zwaną krótką listę miast pozostających w grze o tytuł ESK 2029 Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosiło w ostatni piątek. Lublin wraz z Katowicami, Bielskiem-Białą i Kołobrzegiem został wybrany z grona 12 kandydatów.

- Za nami wiele tygodni pracy, ale ten ostatni tydzień był dla nas szczególny, bo był zakończeniem pewnego etapu, w który jako środowisko kultury włożyliśmy wielkie serce – podkreśla Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępczyni prezydenta Lublina ds. kultury, sportu i partycypacji.

Przesłuchania miast kandydujących trwały cztery dni. - W środę zaprezentowaliśmy naszą kandydaturę przed 10-osobowym gronem ekspertów, reprezentujących różne organizacje Unii Europejskiej i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pierwsze 45 minut to to, co chcieliśmy przekazać ekspertom, żeby poczuli wyjątkowość i energię. Kolejne 40 minut to była seria pytań i odpowiedzi z naszej strony. Wyszliśmy z tego przesłuchania z poczuciem dobrze wykonanej roboty – dodaje Stepaniuk-Kuśmierzak.

Werdykt zapadł w piątek w godzinach popołudniowych. - Ucieszyliśmy się bardzo, ale od razu wiedzieliśmy, że czeka nas kolejny, bardzo intensywny etap. Teraz czekamy na raport, który podsumuje naszą prezentację. Dowiemy się z niego, na co zwrócili uwagę eksperci, co im się podobało, co mamy zaakcentować i rozszerzyć, a czego w naszej pierwszej aplikacji zabrakło i nad czym musimy popracować wspólnie z całym środowiskiem kultury – dodaje zastępczyni prezydenta.

Przypomnijmy, że Lublin w staraniach o miano Europejskiej Stolicy Kultury bierze udział po raz drugi. Walkę o tytuł w 2016 roku przegrał z Wrocławiem.

- Te dwa konkursy bardzo się różnią. Tamta aplikacja miała ponad 200 stron, była innym wyzwaniem. Teraz jest bardziej „problemowa”, ma 60 stron, a my mamy kilka miesięcy na napisanie kolejnych stu – mówi Rafał Koziński, dyrektor Centrum Kultury w Lublinie i koordynator programowy ESK 2029. - Ta aplikacja jest otwarta i zapraszamy wszystkich do współpracy. Za chwilę będziemy organizowali spotkania konsultacyjne, żeby każdy mieszkaniec, artysta czy aktywista mógł się w to włączyć. Ale w pierwszej kolejności będziemy chcieli się spotkać z ludźmi, którzy już zgłosili swoje projekty, a później, w pewnych etapach będziemy te propozycje pokazywać, żeby kolejne środowiska mogły wziąć udział w tym przedsięwzięciu – podsumowuje Koziński.

Za przygotowanie lubelskiej prezentacji odpowiadali także: reżyser Paweł Passini, wykładowczyni akademicka i krytyczka sztuki Marta Ryczkowska, aktywistka Aleksandra Borzecka, twórca wydarzeń kulturalnych i didżej Paweł Hadrian, kulturoznawczyni Barbara Wybacz, dyrektorka Instytutu Strategii Kultury we Lwowie Yulia Khomchyn i redaktor naczelny miesięcznika kulturalnego „Zoom” Miłosz Zieliński.

- Do drugiego etapu nie idziemy sami. Bardzo nam zależy na włączeniu w ten proces przede wszystkim Ukrainy, co już się wydarzyło, bo uzyskaliśmy olbrzymie wsparcie naszych ukraińskich partnerów. Na tym nie koniec, bo chcemy zaangażować w to miasta tzw. ściany wschodniej. Rzeszów, bardzo mocny kandydat, nie przeszedł do dalszego etapu, podobnie jak Kielce. Będziemy chcieli zaprosić ich do współpracy. To samo będzie dotyczyło Białegostoku, który nie wziął udziału w konkursie, ale też chcielibyśmy z naszymi partnerami z tego miasta współpracować – zaznacza Zieliński.

O tym, które z miast zostanie Europejską Stolicą Kultury 2029, dowiemy się w drugiej połowie przyszłego roku.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

W sobotę 24 maja wieczorem centrum miasta Puławy zamieni się w rajdowy odcinek specjalny
Puławy

Zbliża się Rajd Nadwiślański. Ściganie wraca na ulice Puław

W sobotę i niedzielę, 24 i 25 maja, odbędzie się Rajd Nadwiślański. Jeden z odcinków specjalnych, tak jak przed laty, poprowadzony zostanie ulicami Puław. Na kibiców czekać będzie również strefa artystyczno-gastronomiczno-piknikowa.

Briefing prezydent Michała Litwiniuka

"Haniebny happening Grzegorza Brauna". Prezydent Białej Podlaskiej potępia zdjęcie flagi Ukrainy

Prezydent Michał Litwiniuk (PO) potępia „haniebny happening” Grzegorza Brauna w Białej Podlaskiej i zapowiada, że flaga Ukrainy ponownie zawiśnie na fasadzie ratusza. W środę na wiecu wyborczym zwolennicy kontrowersyjnego polityka za jego namową przy użyciu drabiny ściągnęli flagę z budynku urzędu.

Orlen Oil Motor Lublin w pierwszym domowym meczu pokonał drużynę z Częstochowy. Teraz chce zrobić to samo z ekipą z Rybnika

Orlen Oil Motor Lublin podejmie w piątek Innpro ROW Rybnik. Faworyt jest tylko jeden

Jeszcze na dobre nie opadły emocje po wyjazdowej wygranej w hicie trzeciej kolejki nad Betard Spartą Wrocław, a już w piątek żużlowcy Orlen Oil Motoru otworzą zmagania w czwartej serii. Do Lublina przyjedzie skazywany na pożarcie beniaminek – Innpro ROW Rybnik. Każdy inny wynik niż pewna wygrana trzykrotnych mistrzów Polski będzie sensacją

Grzegorz Braun (z prawej) ma kłopoty. Uchylenia jego immunitetu domaga się szef resortu sprawiedliwości
polityka

Adam Bodnar chce ukarania Grzegorza Brauna. Za zabranie ukraińskiej flagi

Ekscesy Grzegorza Brauna nie pozostaną bezkarne - oświadczył dzisiaj minister sprawiedliwości Adam Bodnar, odnosząc się do zachowania polityka w szpitalu w Oleśnicy oraz na wiecu w Białej Podlaskiej.

Grafika stworzona przy użyciu SI
magazyn

"Umiem rozmawiać o sensie życia i tworzyć sonety"

O tym czy jest sztuczna inteligencja, do czego służy, jak widzi ludzi i przyszłość społeczeństwa rozmawiamy ze...sztuczną inteligencją. Na nasze pytania odpowiada Chat GPT w wersji 4.o - najpopularniejszy model językowy na świecie.

Zamkowe owce z Janowca rozpoczęły wypas
przyroda

Zamkowe owce z Janowca rozpoczęły wypas

Tuż przed długim weekendem majowym do Janowca wróciły owce. Jest ich 43, a ich zadaniem jest pielęgnacja zamkowego krajobrazu poprzez poprawę tzw. bioróżnorodności parku.

Jaka pogoda na majówkę? Ładnie i ciepło, ale tylko do piątku
pogoda
film

Jaka pogoda na majówkę? Ładnie i ciepło, ale tylko do piątku

Długi weekend majowy rozpocznie się pogodowym optymizmem – słonecznie, sucho i coraz cieplej. W piątek czeka nas 20°C i spokojne niebo. Niestety, sobota i niedziela będą już chłodniejsze z możliwymi miejscowo niewielkimi opadami deszczu.

Po bezbramkowym remisie w Opolu Górnik zagra u siebie z Pogonią Siedlce

Górnik Łęczna w piątek zagra z Pogonią Siedlce. Celem powrót na ścieżkę zwycięstw

Po wyjazdowym remisie w Opolu piłkarze Górnika Łęczna wracają na swój stadion. W piątek (godz. 19) zielono-czarni podejmą broniącą się przed spadkiem Pogoń Siedlce z byłym napastnikiem łęcznian w składzie

Polonez w lubartowskim parku. Tańczyli i świętowali - historycznie
zdjęcia

Polonez w lubartowskim parku. Tańczyli i świętowali - historycznie

Trzeci maja dopiero w sobotę, ale tegoroczni maturzyści Zespołu Szkół nr 2 im. ks. P.K. Sanguszki w Lubartowie już w zeszłym tygodniu postanowoli to święto uczczić. Zatańczyli poloneza w miejskim parku.

Ryzykant wyprzedzał na wzniesieniu i podwójnej ciągłej. Dwa auta rozbite

Ryzykant wyprzedzał na wzniesieniu i podwójnej ciągłej. Dwa auta rozbite

62-latek na drodze w Wólce Hrusińskiej w gminie Krasnobród popełnił poważny błąd. Zaczął wyprzedzać na wzniesieniu i doprowadził do kolizji z autem jadącym z przeciwnej strony.

Mathieu Scalet od pierwszy od lutego pojawił się ostatnio w podstawowym składzie Motoru

Motor w piątek zagra sparing z Widzewem, kolejny mecz w lidze dopiero 9 maja

Motor kolejny mecz o punkty zagra dopiero 9 maja. Żótło-biało-niebiescy zmierzą się wtedy u siebie z Piastem Gliwice (godz. 18). To nie znaczy jednak, że piłkarze Mateusza Stolarskiego będą mieli wolne. W piątek o godz. 12 czeka ich sparing z Widzewem Łódź.

Wiec wyborczy Grzegorza Brauna zakończony skandalem. Usunęli flagę Ukrainy

Wiec wyborczy Grzegorza Brauna zakończony skandalem. Usunęli flagę Ukrainy

Wiec wyborczy Grzegorza Brauna w Białej Podlaskiej zakończył się skandalem. Przy pomocy swoich zwolenników kandydat na prezydenta Polski usunął z budynku Urzędu Miasta flagę Ukrainy.

Jarosław Gowin, były wicepremier i minister nauki w rządzie Mateusza Morawieckiego
samorząd

Jarosław Gowin wraca do gry. Nowa rola byłego wicepremiera w Chełmie

Jarosław Gowin, były wicepremier i minister nauki w rządzie Zjednoczonej Prawicy ma nową pracę. Został pełnomocnikiem ds. współpracy z uczelniami wyższymi oraz partnerstwa międzynarodowego w kancelarii prezydenta miasta Chełm, Jakuba Banaszka.

Kewin Sasak (Bogdanka LUK Lublin): W sobotę zagramy tak, jakby nadal było 0:0
galeria

Kewin Sasak (Bogdanka LUK Lublin): W sobotę zagramy tak, jakby nadal było 0:0

Pierwszy mecz finałowy PlusLigi dla drużyny z Lublina. Bogdanka LUK pokonała na wyjeździe ALuron CMC Wartę Zawiercie 3:0. Jak środowe spotkanie oceniają obie ekipy?

Uroczyste pochody pierwszomajowe. Jak kiedyś obchodzono 1-maja w Lublinie
Historia
galeria

Uroczyste pochody pierwszomajowe. Jak kiedyś obchodzono 1-maja w Lublinie

Święto Pracy, czyli 1-maja było jednym z najważniejszych świąt w czasach PRL, które obchodzono nad wyraz uroczyście, najczęściej z udziałem najwyższych władz partyjnych. O tym, w jaki sposób obchodzono to święto świadczą liczne, archiwalne fotografie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Rolnictwo -> Maszyny rolnicze -> Sprzedam

Wyważanie dynamiczne wentylatorów-wałów maszyn inż. mechanik dojazd

Lublin

350,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

33,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

169,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

165,00 zł

Komunikaty