Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

26 lutego 2021 r.
13:06

Manifa 2021 w Lublinie już 6 marca. Organizatorka o haśle „Nasze ciała krzyczą dość”

Autor: Zdjęcie autora eb
190 47 A A
Ubiegłoroczna Manifa w Lublinie
Ubiegłoroczna Manifa w Lublinie (fot. Krzysztof Mazur / archiwum)

Rozmowa o tegorocznej Manifie, która 6 marca przejdzie ulicami Lublina pod hasłem „Nasze ciała krzyczą dość”. Przedstawicielka organizatorów chce pozostać anonimowa.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Ciała krzyczą dość. Dość czego?

– Dość uprzedmiotowienia ciała. Czujemy, że została nam odebrana sprawczość nad nim. Odpowiedzialność zdejmowana jest z nas i na przykład przejmuje ją kler. Dlaczego kościół ma za nas myśleć, co jest dobre, a co złe? Ja i moje przysłowiowe siostry chciałybyśmy mieć władzę nad swoim ciałem, czyli czuć się bezpiecznie, bo będziemy wiedziały, że możemy pójść bez problemu do apteki po pigułkę „dzień po”. Albo wiedząc, że jesteśmy w zagrożonej ciąży, nie musiałybyśmy jej donosić i rodzić martwych płodów. Albo nie musiałybyśmy dokonywać aborcji w tzw. aborcyjnym podziemiu, czy wyjeżdżać za granicę.

• Kobiety naprawdę muszą „krzyczeć” na ulicach, aby być usłyszane?

– Rok temu nasze hasło brzmiało „Rewolucja zaczyna się od języka”. Dopasowujemy to do nastrojów społecznych. Teraz musimy się wykrzyczeć, bo nasze ciała się buntują, chcą o sobie decydować. Celebrujemy Dzień Kobiet w zależności od tego jakie mamy czasy. W tym momencie jesteśmy zbuntowane i walczymy. Nie żyjemy w próżni, nasze postulaty są progresywne, ale zawsze są za człowiekiem, bo na takich prawach nam zależy.

• Lublin dojrzał do licznego manifestowania?

– Ostatnie protesty w ramach zrywów Strajku Kobiet pokazały na ulicach Lublina nawet 10-tysięczne tłumy. Tego wcześniej nie widziałam. To rzeczywiście jest rewolucja. Mam nadzieję, że dobra pogoda będzie sprzyjać frekwencji. A my staramy się, aby Manifa była z pompą. Oprócz przemarszu, szykujemy działania artystyczne w mediach społecznościowych. Będą dotyczyć m.in. ciałopozytywności. Chodzi o normalizację tego, że nasze ciała mogą wyglądać właśnie tak, jak wyglądają, każda jego część. Mamy kochać swoje ciała i mieć nad nimi sprawczość.

Plakat Manify 2021 w Lublinie

IV Manifa Lubelska - 2020. Rewolucja zaczyna się od języka

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 47

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Ksawyer / 26 lutego 2021 r. o 13:51
+13
Przypominam organizatorom Manify, że na pochylni przed frontową ścianą CSK mogą przebywać tylko służby, o czym poinformował mnie Prezydent Krzysztof Żuk, szkoda, że o tym nie wie miejska straż i policja.
Avatar
TECZOWY_ZSL / 1 marca 2021 r. o 15:27
+9
anonimowi?! L0L :) "Fundacja AUT*NOMIA korzystała ze wsparcia w formie dotacji instytucjonalnej otrzymanej z Fundacji Ba*orego" ps (Soros założył ją w 1988) !!!!!
Avatar
Mariolubelski / 26 lutego 2021 r. o 13:49
+8
Czy te worki kompleksów i chorób psychicznych schowanych pod kolorową grzywką uważają, że wirus ich nie dotyczy? Podobno jest zakaz organizowania publicznych spędów.
Avatar
TECZOWY_ZSL / 26 lutego 2021 r. o 18:13
+6
Ile S0ROS płaci za te lewackie P0drygi?
Avatar
TECZOWY_ZSL / 27 lutego 2021 r. o 10:59
+5
koperty z pakietami do głosowania wg oP0zycji były zabójcze... a marsze w szczycie pandemii są OK?  P0szanowanie prawa  wg lewactwa jest żadne...
Avatar
poker / 26 lutego 2021 r. o 14:23
+5
Brawo! Brawo! Brawo! Jestem z Was dumny moje dziewuchy, jest nadzieja, że ten śmieszny kraik będzie cywilizacyjny a nie katotalibskim wypierdkiem na  mapie Europy.
 Zrób sobie lewatywę, bo gwiazdorzysz...
Avatar
dokturek / 26 lutego 2021 r. o 18:13
+2
"Dość uprzedmiotowienia ciała. Czujemy, że została nam odebrana sprawczość nad nim. Odpowiedzialność zdejmowana jest z nas i na przykład przejmuje ją kler". No tak... Szkoda, że te ciała mają odebraną sprawczość już na etapie dyskoteki lub domówki, gdy są takie bezwolne i ezrozumnie dają d... każdemu. Wtedy jakoś się nie buntują, tylko dopiero potem. A tak poza tym to co z ciałami mordowanych dzieci? One nie mają zdania.
Avatar
TECZOWY_ZSL / 28 lutego 2021 r. o 13:57
+1
"Fundacja AUT*NOMIA korzystała ze wsparcia w formie dotacji instytucjonalnej otrzymanej z Fundacji Ba*orego" ps (Soros założył ją w 1988) !!!!!
Avatar
_XD_ / 26 lutego 2021 r. o 20:11
+1
... czerwony jełopie...
...
Każdy sądzi wg. siebie...:)
 LOL XD
Avatar
_XD_ / 26 lutego 2021 r. o 20:05
+1
Osoby z macicami się marcują i nie mają kontroli nad swoimi ciałami?! To co siedzi w ich głowach?!
Ty lepiej Kraśnika pilnuj, bo znów przez pięćgie kury ci się przestaną nieść. XD
Kraśnika?! Przecież, wg. Zgreda Eda ja jestem spod Lubartowa:)
 Nie wiem skąd jesteś, i mało mnie to obchodzi. Ale mentalność masz Kraśnicką. XD
Avatar
_XD_ / 2 marca 2021 r. o 03:44
-6
@ ___K___: "W innym wątku pytałem, czy masz się za analityka. Teraz widzę, że się masz," - trochę w tym racji możesz mieć "ale szczerze mówiąc - żałosne są te twoje wypociny." - I tak pewnie parsknąłeś śmiechem jak to czytałeś, tak szczerze powiedziawszy
 Kolejny wysryw gębosraja.
Avatar
_XD_ / 1 marca 2021 r. o 15:58
-6
anonimowi?! L0L :) "Fundacja AUT*NOMIA korzystała ze wsparcia w formie dotacji instytucjonalnej otrzymanej z Fundacji Ba*orego" ps (Soros założył ją w 1988) !!!!!
 Powtarzam pytanie. Co to ma wspólnego z tematem artykułu?
Avatar
TECZOWY_ZSL / 1 marca 2021 r. o 15:27
+9
anonimowi?! L0L :) "Fundacja AUT*NOMIA korzystała ze wsparcia w formie dotacji instytucjonalnej otrzymanej z Fundacji Ba*orego" ps (Soros założył ją w 1988) !!!!!
Avatar
___K___ / 1 marca 2021 r. o 08:05
-7
Krzyk jest wyrazem strachu, agresji, chęci dominacji, lub rzadzej, chęci rozładowania napięcia ;) Jest na to sposób: wystarczy uaktywnić się ruchowo, np. pobiegać w miejscu, zrobić kilka przysiadów czy pajacyków albo potańczyć ... narka neomarksistowscy kameradeen.
 Jak sobie przypomnę tych licznych księży i kaznodziejów krzyczących na owieczki podczas kazań, to zaczynam się z tobą zgadzać :-)
Avatar
___K___ / 1 marca 2021 r. o 08:04
-5
koperty z pakietami do głosowania wg oP0zycji były zabójcze... a marsze w szczycie pandemii są OK?  P0szanowanie prawa  wg lewactwa jest żadne...
 A urodziny Radia Maryja bez maseczek, za to w tłumie, były OK?
Avatar
___K___ / 1 marca 2021 r. o 08:03
-5
Zdjęcie 1: "Żeńska końcówka ma siłę" - nie, to płeć męska ma końcówkę, na punkcie której płeć żeńska ma słabość, a jak ta końcówka pójdzie w ruch, to później tylko one marzą kiedy będzie następny raz, taką moc ma męska końcówka!. Zdjęcie 2: "Brak legalnej aborcji zabija" - tego Pana jak widać nie zabija, w dodatku zdążył się już dawno urodzić, on aborcji dokonywać nie będzie, no chyba, że jest osobą z macicą. Zdjęcie 2: "Mam żeńską końcówkę i nie zawaham się jej użyć" - nie, to płeć męska ma żądełka i nimi może dźgać bezboleśnie ale przyjemnie. Zdjęcie 3: "Ani jednej więcej" -widać za dużo już tych flaszek było wypitych, deklaracja powrotu do trzeźwości jest zatem słuszna. Zdjęcie 7: Dziewucha zbiera tektury - cwana jest!, na następną zimę będzie miała czym w kominku palić. Zdjęcie 10: "Srom na patriarchat" - a członek w matriarchat. Zdjęcie 12: "Mów świadomie" - cholera to niemowy mają przegwizdane. Zdjęcie 15: "Jesteśmy wnuczkami czarownic, których nie udało się spalić" - a szkoda, kurde średniowiecze dało jednak ciała. Zdjęcie 17: "Róż, brokat, antyfaszyzm" - Biel, czerwień, antykomunizm. Zdjęcie 22: Duch Lenina w ciele młodego chłopaka. Zdjęcie 24: "Ziemia jest kobietą" - Ziemia nosi zarówno mężczyzn jak i kobiety, nie ma zaś płci. Zdjęcie 27: "Edukacja to nie seksualizacja" - ale seksedukacja to już owszem. Zdjęcie 29: "Razem w obronie kobiet" - ale to w sumie bez znaczenia czy razem czy osobno czy z macicą czy bez macicy, kto by się w tym wszystkim połapał. Zdjęcie 31: "Prezydentka, premiera, ministra" - brzmi to komicznie i dziwacznie, dużo ładniej brzmi Pani prezydent, Pani premier, Pani minister. Zdjęcie 33: "My jesteśmy rewolucją" - szlag, przeczytałem, że "my jesteśmy owulacją" ale zdałem sobie potem sprawę, że to nie możliwe, przecież większość tam zgromadzonych nawet nie myśli o dzieciach. Zdjęcie 42: "Matriarchat" - przetestujcie na innej planecie, najlepiej w odległej galaktyce i dajcie znać czy się to sprawdziło albo lepiej porozmawiać o tym z lekarzem albo terapeutą jakim. Zdjęcie 44: Cóż za iście szatański, diaboliczny uśmiech, do happeningu pasuje. Zdjęcie 46: "Patriarchat groźniejszy niż coronavirus" - ani jedno ani drugie nie jest groźne. Zdjęcie 52: "Tylko tak znaczy tak" - a co w tym dziwnego? nic, jednak prawo nie działa wstecz, skoro tak znaczy tak to łóżkowe stękania i jęki już tej decyzji nie cofną. Zdjęcie 59 "Wypowiedz kobietę" - dużo lepiej wypowiedzieć konwencję stambulską, to miałoby sens. Zdjęcie 59: "Lesbijka na prezydentkę" - to byłaby katastrofa, mąż stanu to mąż stanu, to mus być mężczyzna. Zdjęcie 59: "Polska jest kobietą" - Polska nie jest ani kobietą ani mężczyzną, jest krajem, w dodatku bardzo ładnym. Zdjęcie 60: "Sama wiesz najlepiej" - trzymające ten transparent dziecko, jest tak małe, że nawet nie wie w czym bierze udział, biedne dziecko, kiedyś się będzie tego wstydziło. Zdjęcie 61: "My jesteśmy rewolucją" - tak, o ile jesteście Panowie osobami z macicami, bo to strajk kobiet przecież jest, no chyba, że faktycznie macice macie no to co innego. Zdjęcie 62 i 63: Zbierajcie zbierajcie tektury, przysłużą się jako opał na zimę, rozpałka do pieca.
W innym wątku pytałem, czy masz się za analityka. Teraz widzę, że się masz, ale szczerze mówiąc - żałosne są te twoje wypociny.
W innym wątku pytałem, czy masz się za analityka. Teraz widzę, że się masz, ale szczerze mówiąc - żałosne są te twoje wypociny. rozwiń
Avatar
_XD_ / 28 lutego 2021 r. o 18:46
-4
"Fundacja AUT*NOMIA korzystała ze wsparcia w formie dotacji instytucjonalnej otrzymanej z  Fundacji  Ba*orego" ps (Soros założył ją w 1988)  !!!!!
 Nawet jeśli, to co to ma wspólnego z tematem artykułu? DO BUDY TROLLU KOPIEJKOWY! P.s. ONR TO ORGANIZACJA FASZYSTOWSKA!
Avatar
_XD_ / 28 lutego 2021 r. o 18:44
-4
"Manifa Lublin jest apartyjna, oddolna ....  samofinansowana zgodnie z zasadą non-profit." - no ciekawe :)
 Nie każdy, trollu kopiejkowy jest fundowany przez Putina. DO BUDY!
Avatar
TECZOWY_ZSL / 28 lutego 2021 r. o 13:57
+1
"Fundacja AUT*NOMIA korzystała ze wsparcia w formie dotacji instytucjonalnej otrzymanej z Fundacji Ba*orego" ps (Soros założył ją w 1988) !!!!!
Avatar
TECZOWY_ZSL / 28 lutego 2021 r. o 13:54
0
"Manifa Lublin jest apartyjna, oddolna .... samofinansowana zgodnie z zasadą non-profit." - no ciekawe :)