Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

4 sierpnia 2021 r.
11:43

Lublin: Miejski rower traci rozpęd. Liczba wypożyczeń spadła nawet o połowę

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
72 13 A A
W tym sezonie miejskie rowery zostały wyposażone w czujniki GPS, dzięki czemu ich operator może zlokalizować każdy jednoślad. W stacjach wypożyczania nie są już potrzebne elektrozamki w stojakach, w które wsuwa się przednie koło
W tym sezonie miejskie rowery zostały wyposażone w czujniki GPS, dzięki czemu ich operator może zlokalizować każdy jednoślad. W stacjach wypożyczania nie są już potrzebne elektrozamki w stojakach, w które wsuwa się przednie koło (fot. Maciej Kaczanowski/archiwum)

Po wprowadzeniu opłaty za każdy przejazd, nawet najkrótszy, o połowę spadła liczba wypożyczeń w systemie Lubelskiego Roweru Miejskiego. Oficjalne dane Urzędu Miasta potwierdzają rowerowi aktywiści

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W tym roku Lubelski Rower Miejski wystartował później niż zwykle: pod koniec czerwca zamiast pod koniec marca. Powodem tego opóźnienia był przeciągający się w Urzędzie Miasta przetarg na blisko dwuletnią obsługę jednośladów i wypożyczalni. System został również przebudowany: w rowerach wymieniono wiele części, zmieniono także sposób ich blokowania, a na mapie pojawiło się 38 nowych stacji.

Jednak największa ze zmian dotyczyła cennika. Przez ostatnich kilka lat nie płaciło się za przejazdy trwające do 20 minut. Teraz trzeba płacić za każde wypożyczenie roweru, a najkrótsza przejażdżka (trwająca do pół godziny) kosztuje 1 zł. Można też kupić abonament. Najtańszy kosztuje 20 zł i zapewnia 1500 minut do wyjeżdżenia w ciągu 30 dni.

Nowe zasady nie okazały się kuszące dla użytkowników. Po pierwszym miesiącu działania systemu widać już wyraźnie, że nie cieszy się on taką popularnością, jak w minionym roku.

Od 23 czerwca do 23 lipca jednoślady Lubelskiego Roweru Miejskiego były wypożyczane niewiele ponad 25 tys. razy. To bardzo mało w porównaniu z poprzednim rokiem, gdy w lipcu odnotowano prawie 58 tys. wypożyczeń.

– Największy problem jest taki, że wcześniej większość osób nie płaciła za przejazd, a teraz korzystanie jest płatne już od pierwszej minuty – komentuje Krzysztof Kowalik z Porozumienia Rowerowego, które jeszcze przed rozstrzygnięciem przez miasto przetargu apelowało, by dać sobie spokój z wypożyczalniami, a pieniądze wydać na rozbudowę tras rowerowych.

– Naszym zdaniem niezbędne są takie inwestycje, jak połączenia rowerowe centrum z dzielnicami, czy usprawnienie ruchu rowerowego w centrum Lublina – dodaje Kowalik, którego zdaniem byłoby to lepiej wydane 7 mln zł, a tyle ma kosztować obsługa LRM do jesieni przyszłego roku. – Rower publiczny był fajny, bo rozruszał wiele osób i był też alternatywą dla komunikacji miejskiej. Teraz nie widuję już zbyt wielu tych rowerów w ruchu.

Miejskie jednoślady mają też coraz większą konkurencję ze strony elektrycznych hulajnóg na minuty, które działają tylko w określonych strefach, ale w ich obrębie można je oddać w dowolnym punkcie, a nie tylko w wyznaczonych miejscach jak LRM.

Na terenie Lublina działają obecnie dwa systemy hulajnóg. Droższym z nich jest system Lime, w którym za każdą zaczętą minutę wypożyczenia płaci się 60 groszy, a 10-minutowa rezerwacja hulajnogi jest darmowa. Większym, jeżeli chodzi o liczbę pojazdów, jest system Bolt, w którym za pełną minutę wypożyczenia płaci się obecnie 20 groszy (za niepełną proporcjonalnie mniej), a rezerwacja mogąca trwać do 10 minut jest płatna 25 groszy za minutę.

Jak komu wygodniej

Publiczne rowery i hulajnogi mają swoje plusy i minusy. Rowery są szybsze od hulajnóg na minuty, którymi zgodnie z prawem nie wolno się rozpędzać ponad 20 km/h. Przemieszczanie się hulajnogą, choć wolniejsze, nie wiąże się z żadnym wysiłkiem, nawet przy wjeździe pod górę, choć nie pod każde wzniesienie da się nią wjechać (zależy to również od wagi jadącego). Publiczną hulajnogą trudno przewozić bagaż inny niż plecak, z kolei rowery mają miejsce na torbę.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 13

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
ploter / 4 sierpnia 2021 r. o 12:02
+33
Wszystko co powiedzą aktywiści to prawda objawiona. Pocieszny redaktor Smaga wpatrzony jest w nich jak w obrazek i w ciemno łyka wszystko co powiedzą. A prawda jest taka, że rowery zwyczajnie przegrywają z hulajnogami. Hulajnogi są elektryczne(nie trzeba się pocić podczas pedałowania), szybkie, zwinne i można je zostawić gdzie tylko dusza zapragnie. Idę o zakład, że gdyby z dnia na dzień zniknęły, rowery momentalnie wróciłyby do łask. Proszę się przejechać pod osiedlach w nocy i zobaczyć ile hulajnóg stoi pod klatkami bloków.
Avatar
Janusz_Paliwas / 4 sierpnia 2021 r. o 11:51
+28
Fakt, bezpieczniej zrobiło się na chodnikach.
Avatar
9euro-_-dance6. / 4 sierpnia 2021 r. o 12:06
+26
Rower Miejski funkcjonował w Lublinie w latach 2014-2020 a więc można powiedzieć, że przez całą perspektywę budżetową UE. O ile w pierwszych latach zainteresowanie rowerami miejskimi było dosyć spore, tak później zmalało, a zmalało tym bardziej jak się hulajnogi elektryczne pojawiły, ta konkurencja okazała się być atrakcyjniejsza i silniejsza. Miasto przedłużyło kontrakt na funkcjonowanie rowerów miejskich ale tym razem na bardzo krótko, bo bodajże już w 2022 ten kontrakt ma wygasnąć, zatem testują czy to się w ogóle jeszcze opłaca, by dalej to ciągnąć. Coraz bardziej wychodzi na to, że to się jednak nie opłaca. Nawet członkowie tzw. "Porozumienia Rowerowego" nie są zainteresowani tymi rowerami, śmigają na własnych maszynach, proste - własny rower jest lepszej jakości, bardziej się o własne dba. Powstało bardzo dużo kilometrów ścieżek rowerowych za unijne pieniądze, ale jak się okazuje korzystają z nich rowerzyści jednakże jeżdżący na własnych rowerach, wolą swoje niż te współdzielone maszyny.
Rower Miejski funkcjonował w Lublinie w latach 2014-2020 a więc można powiedzieć, że przez całą perspektywę budżetową UE. O ile w pierwszych latach zainteresowanie rowerami miejskimi było dosyć spore, tak później zmalało, a zmalało tym bardziej jak się hulajnogi elektryczne pojawiły, ta konkurencja okazała się być atrakcyjniejsza i silniejsza. Miasto przedłużyło kontrakt na funkcjonowanie rowerów miejskich ale tym razem na bardzo krótko, bo bodajże już w 2022 ten kontrakt ma wygasnąć, zatem testują czy to się w ogóle jeszcze opłaca, by dalej... rozwiń
Avatar
Waco / 4 sierpnia 2021 r. o 12:40
+19
Proponuję zamiast stacji rowerów miejskich powrót budek telefonicznych - kto wie czy nie byłoby to krokiem awangardowym, wywołującym pewien resentyment i jedynym w swoim rodzaju aby takie budki z powrotem montować w miastach, w których można by było za rozmowę płacić drobnymi albo kartą abonamentową imienną doładowywaną w kiosku na 1,3,6,9 czy 12 miesięcy, ceny min/połączenie ustalane byłby w sposób racjonalny i przystępny dla każdego przez operatorów telefonii komórkowej, którzy podlegaliby ustanowionemu w tym celu ciału/podmiotowi zarządzającemu jak Miejskie Przedsiębiorstwo Telekomunikacyjne(MPT) - działałoby to na zasadzie podobnej do przedsiębiorstw zarządzających komunikacją miejską( np. ZTM) - w przypadku komunikacji miejskiej, tej organizacji podlegają przewoźnicy, w przypadku MPT, temu przedsiębiorstwu podlegaliby operatorzy telefonii komórkowej( zarówno ci wyższego szczebla jak T-Mobile, Orange, Plus, Play jaki ci mniejsi, bardziej niszowi, mniej znani). MPT odpowiadałoby więc za umowy z operatorami dot. świadczenia usług telekomunikacji w miastach, negocjowanie cen m.in/połączenie, montaż infrastruktury(budki telefoniczne) i jej utrzymanie( przegląd, konserwacja, usuwanie usterek jak wybite szybki czy akty wandalizmu typu pomalowanie sprejem czy markerem - oczywiście momentami może być to trudne ale powinni dążyć ku temu by w względnej czystości budki były utrzymane). Jest idealna ku temu pobudka - mianowicie walka z fonoholizmem i siecioholizmem jaki wywołały smartfony - nigdy więcej smartfonowych zombie na ulicach - tego widoku nie będzie. Ludzie ten krok na pewno bardzo by docenili - nie chcemy być zakładnikami tego by pobierać jakieś aplikacje, zakładać ciągle gdzieś jakieś konta a za usługi płacić tylko bezgotówkowo. Budki telefoniczne wpierw pojawiałyby się w miejscach o dużych skupiskach ludzi - np. na dworcach, przy szpitalach, w ścisłym centrum miast, przy placówkach oświaty, szkolnictwa podstawowego, średniego, wyższego. Jest naprawdę niebywała okazja aby wszystko powróciło do normy, gdzie komórka była jedynie komórką - zwykłą czy to 2G czy 3G do krótkiej rozmowy i sms-owania a internet był tam gdzie pierwotnie jego miejsce - w domu oraz miejscu pracy w komputerze i najlepiej przewodowy. Zamiast sztucznie kreować zaś swoje wizerunki w social mediach do łask powróciłyby zaś aparaty, zdjęcia moglibyśmy sobie wywołać dla siebie, rodziny czy też przyjaciół, zaś filmiki zgrywać na płyty CD. Życie było by życiem, świat realny stanowczo i efektywnie oddzielony od tego wirtualnego - tak jak to miało miejsce chociażby kilkanaście lat temu. Tyle się mówi o tym całym zrównoważonym rozwoju - a może właśnie najlepsze jego zastosowanie byłoby akurat w aspektach cyfrowych, telekomunikacyjnych i technologicznych - o tym nikt nie pomyślał, te sektory rozwijają się ewidentnie w sposób niezrównoważony, dając często pole do popisu dla lobby cyfrowego, bezprzewodowego, bezgotówkowego czy telekomunikacyjnego. Uważam, że gra jest warta świeczki, i wilk będzie syty i owca cała - każdy na tym skorzysta a nie tylko wybrani.
 Propsuję. Ode mnie idzie propozycja przywrócenia lokomotywy parowej, furmanek i pochodni które skutecznie zastąpiłyby uliczne latarnie.
 Propsuję. Ode mnie idzie propozycja przywrócenia lokomotywy parowej, furmanek i pochodni które skutecznie zastąpiłyby uliczne latarnie. rozwiń
Avatar
Jasin / 4 sierpnia 2021 r. o 12:50
+15
Drogi Panie litości, czy ja cokolwiek mówiłem o przywracaniu lokomotyw parowych, furmanek i pochodni? Daj Pan spokój, te ironie są niepotrzebne
To może chociaż powrót do nocników zamiast WC? Żałosne popisy forumowego błazna - grafomana. Kolejna solidna, nikomu niepotrzebna, porcja kosmicznego bełkotu ciężkiego oszołoma, dokładnie o niczym. Zamiast internetów - zalecam najbliższy, solidny mur. I ze łba go, baranka walnąć z porządnego rozpędu. Leczy z głupoty, ciemniactwa, grafomanii i zacofania. Skutecznie.
Avatar
Jasin / 4 sierpnia 2021 r. o 12:34
+15
budki z powrotem montować w miastach, w których można by było za rozmowę płacić drobnymi  
Żałosne popisy forumowego błazna - grafomana.  Kolejna solidna, nikomu niepotrzebna,  porcja kosmicznego bełkotu  ciężkiego oszołoma,  dokładnie o niczym. Zamiast internetów - zalecam najbliższy, solidny mur. I ze łba go, baranka walnąć z porządnego rozpędu. Leczy z głupoty, ciemniactwa, grafomanii i zacofania. Skutecznie.
Avatar
justQ / 4 sierpnia 2021 r. o 11:53
+11
właśnie w tym miejscu (zdjęcie) wiecznie brakuje rowerów albo są uszkodzone ;/
Avatar
stop_propagandzie / 5 sierpnia 2021 r. o 14:11
+1
Nic dziwnego chyba tylko prawdziwi desperaci płacą za korzystanie z tego bubla jakim LRM.
Avatar
kronikidewelorozwoju / 4 sierpnia 2021 r. o 18:43
-9
To raczej mało istotne, czy "plebs" ma jakiś P0żytek z tej zabawy pieniądzem podatnika, czy też nie. Ważne, że "eK0log" z Jakubowic może P0zować na miłośnika zrównoważonego transP0rtu i zbierać jakieś śmieszne dyplomy w pseudo-rankingach na "zielone" miasto.
Avatar
kronikidewelorozwoju / 4 sierpnia 2021 r. o 18:03
-11
65-letniemu rozkapryszonemu bachorowi z Jakubowic już znudziły się już "rowerki", tak jak P0przednio przestały go interesować piłkarzyki, samolociki, trolejbusiki i wiele innych P0dobnych "zabaw". Najbardziej sP0dobało mu się układanie dewelo-klocKÓw i temu "hobby" P0zostanie chyba wierny do K0ńca.
Avatar
stop_propagandzie / 5 sierpnia 2021 r. o 14:11
+1
Nic dziwnego chyba tylko prawdziwi desperaci płacą za korzystanie z tego bubla jakim LRM.
Avatar
kronikidewelorozwoju / 4 sierpnia 2021 r. o 18:43
-9
To raczej mało istotne, czy "plebs" ma jakiś P0żytek z tej zabawy pieniądzem podatnika, czy też nie. Ważne, że "eK0log" z Jakubowic może P0zować na miłośnika zrównoważonego transP0rtu i zbierać jakieś śmieszne dyplomy w pseudo-rankingach na "zielone" miasto.
Avatar
kronikidewelorozwoju / 4 sierpnia 2021 r. o 18:03
-11
65-letniemu rozkapryszonemu bachorowi z Jakubowic już znudziły się już "rowerki", tak jak P0przednio przestały go interesować piłkarzyki, samolociki, trolejbusiki i wiele innych P0dobnych "zabaw". Najbardziej sP0dobało mu się układanie dewelo-klocKÓw i temu "hobby" P0zostanie chyba wierny do K0ńca.
Avatar
kronikidewelorozwoju / 4 sierpnia 2021 r. o 17:08
-16
PS. Czy dotacje "należne" Panu Operatorowi P0zostają na stałym P0ziomie, czy zależą od liczby użytK0wniKÓw/przejechanych kilometrów? srome_K_, macie gorącą linię z rathausem, to P0dpytaj w przerwie P0miedzy trzepaniem w łapki :-DDD
Avatar
Jasin / 4 sierpnia 2021 r. o 12:50
+15
Drogi Panie litości, czy ja cokolwiek mówiłem o przywracaniu lokomotyw parowych, furmanek i pochodni? Daj Pan spokój, te ironie są niepotrzebne
To może chociaż powrót do nocników zamiast WC? Żałosne popisy forumowego błazna - grafomana. Kolejna solidna, nikomu niepotrzebna, porcja kosmicznego bełkotu ciężkiego oszołoma, dokładnie o niczym. Zamiast internetów - zalecam najbliższy, solidny mur. I ze łba go, baranka walnąć z porządnego rozpędu. Leczy z głupoty, ciemniactwa, grafomanii i zacofania. Skutecznie.
Avatar
9euro-_-dance6. / 4 sierpnia 2021 r. o 12:45
-14
Do Waco: Drogi Panie litości, czy ja cokolwiek mówiłem o przywracaniu lokomotyw parowych, furmanek i pochodni? Daj Pan spokój, te ironie są niepotrzebne.
Avatar
Waco / 4 sierpnia 2021 r. o 12:40
+19
Proponuję zamiast stacji rowerów miejskich powrót budek telefonicznych - kto wie czy nie byłoby to krokiem awangardowym, wywołującym pewien resentyment i jedynym w swoim rodzaju aby takie budki z powrotem montować w miastach, w których można by było za rozmowę płacić drobnymi albo kartą abonamentową imienną doładowywaną w kiosku na 1,3,6,9 czy 12 miesięcy, ceny min/połączenie ustalane byłby w sposób racjonalny i przystępny dla każdego przez operatorów telefonii komórkowej, którzy podlegaliby ustanowionemu w tym celu ciału/podmiotowi zarządzającemu jak Miejskie Przedsiębiorstwo Telekomunikacyjne(MPT) - działałoby to na zasadzie podobnej do przedsiębiorstw zarządzających komunikacją miejską( np. ZTM) - w przypadku komunikacji miejskiej, tej organizacji podlegają przewoźnicy, w przypadku MPT, temu przedsiębiorstwu podlegaliby operatorzy telefonii komórkowej( zarówno ci wyższego szczebla jak T-Mobile, Orange, Plus, Play jaki ci mniejsi, bardziej niszowi, mniej znani). MPT odpowiadałoby więc za umowy z operatorami dot. świadczenia usług telekomunikacji w miastach, negocjowanie cen m.in/połączenie, montaż infrastruktury(budki telefoniczne) i jej utrzymanie( przegląd, konserwacja, usuwanie usterek jak wybite szybki czy akty wandalizmu typu pomalowanie sprejem czy markerem - oczywiście momentami może być to trudne ale powinni dążyć ku temu by w względnej czystości budki były utrzymane). Jest idealna ku temu pobudka - mianowicie walka z fonoholizmem i siecioholizmem jaki wywołały smartfony - nigdy więcej smartfonowych zombie na ulicach - tego widoku nie będzie. Ludzie ten krok na pewno bardzo by docenili - nie chcemy być zakładnikami tego by pobierać jakieś aplikacje, zakładać ciągle gdzieś jakieś konta a za usługi płacić tylko bezgotówkowo. Budki telefoniczne wpierw pojawiałyby się w miejscach o dużych skupiskach ludzi - np. na dworcach, przy szpitalach, w ścisłym centrum miast, przy placówkach oświaty, szkolnictwa podstawowego, średniego, wyższego. Jest naprawdę niebywała okazja aby wszystko powróciło do normy, gdzie komórka była jedynie komórką - zwykłą czy to 2G czy 3G do krótkiej rozmowy i sms-owania a internet był tam gdzie pierwotnie jego miejsce - w domu oraz miejscu pracy w komputerze i najlepiej przewodowy. Zamiast sztucznie kreować zaś swoje wizerunki w social mediach do łask powróciłyby zaś aparaty, zdjęcia moglibyśmy sobie wywołać dla siebie, rodziny czy też przyjaciół, zaś filmiki zgrywać na płyty CD. Życie było by życiem, świat realny stanowczo i efektywnie oddzielony od tego wirtualnego - tak jak to miało miejsce chociażby kilkanaście lat temu. Tyle się mówi o tym całym zrównoważonym rozwoju - a może właśnie najlepsze jego zastosowanie byłoby akurat w aspektach cyfrowych, telekomunikacyjnych i technologicznych - o tym nikt nie pomyślał, te sektory rozwijają się ewidentnie w sposób niezrównoważony, dając często pole do popisu dla lobby cyfrowego, bezprzewodowego, bezgotówkowego czy telekomunikacyjnego. Uważam, że gra jest warta świeczki, i wilk będzie syty i owca cała - każdy na tym skorzysta a nie tylko wybrani.
 Propsuję. Ode mnie idzie propozycja przywrócenia lokomotywy parowej, furmanek i pochodni które skutecznie zastąpiłyby uliczne latarnie.
 Propsuję. Ode mnie idzie propozycja przywrócenia lokomotywy parowej, furmanek i pochodni które skutecznie zastąpiłyby uliczne latarnie. rozwiń
Avatar
Jasin / 4 sierpnia 2021 r. o 12:34
+15
budki z powrotem montować w miastach, w których można by było za rozmowę płacić drobnymi  
Żałosne popisy forumowego błazna - grafomana.  Kolejna solidna, nikomu niepotrzebna,  porcja kosmicznego bełkotu  ciężkiego oszołoma,  dokładnie o niczym. Zamiast internetów - zalecam najbliższy, solidny mur. I ze łba go, baranka walnąć z porządnego rozpędu. Leczy z głupoty, ciemniactwa, grafomanii i zacofania. Skutecznie.
Avatar
9euro-_-dance6. / 4 sierpnia 2021 r. o 12:23
-20
Proponuję zamiast stacji rowerów miejskich powrót budek telefonicznych - kto wie czy nie byłoby to krokiem awangardowym, wywołującym pewien resentyment i jedynym w swoim rodzaju aby takie budki z powrotem montować w miastach, w których można by było za rozmowę płacić drobnymi albo kartą abonamentową imienną doładowywaną w kiosku na 1,3,6,9 czy 12 miesięcy, ceny min/połączenie ustalane byłby w sposób racjonalny i przystępny dla każdego przez operatorów telefonii komórkowej, którzy podlegaliby ustanowionemu w tym celu ciału/podmiotowi zarządzającemu jak Miejskie Przedsiębiorstwo Telekomunikacyjne(MPT) - działałoby to na zasadzie podobnej do przedsiębiorstw zarządzających komunikacją miejską( np. ZTM) - w przypadku komunikacji miejskiej, tej organizacji podlegają przewoźnicy, w przypadku MPT, temu przedsiębiorstwu podlegaliby operatorzy telefonii komórkowej( zarówno ci wyższego szczebla jak T-Mobile, Orange, Plus, Play jaki ci mniejsi, bardziej niszowi, mniej znani). MPT odpowiadałoby więc za umowy z operatorami dot. świadczenia usług telekomunikacji w miastach, negocjowanie cen m.in/połączenie, montaż infrastruktury(budki telefoniczne) i jej utrzymanie( przegląd, konserwacja, usuwanie usterek jak wybite szybki czy akty wandalizmu typu pomalowanie sprejem czy markerem - oczywiście momentami może być to trudne ale powinni dążyć ku temu by w względnej czystości budki były utrzymane). Jest idealna ku temu pobudka - mianowicie walka z fonoholizmem i siecioholizmem jaki wywołały smartfony - nigdy więcej smartfonowych zombie na ulicach - tego widoku nie będzie. Ludzie ten krok na pewno bardzo by docenili - nie chcemy być zakładnikami tego by pobierać jakieś aplikacje, zakładać ciągle gdzieś jakieś konta a za usługi płacić tylko bezgotówkowo. Budki telefoniczne wpierw pojawiałyby się w miejscach o dużych skupiskach ludzi - np. na dworcach, przy szpitalach, w ścisłym centrum miast, przy placówkach oświaty, szkolnictwa podstawowego, średniego, wyższego. Jest naprawdę niebywała okazja aby wszystko powróciło do normy, gdzie komórka była jedynie komórką - zwykłą czy to 2G czy 3G do krótkiej rozmowy i sms-owania a internet był tam gdzie pierwotnie jego miejsce - w domu oraz miejscu pracy w komputerze i najlepiej przewodowy. Zamiast sztucznie kreować zaś swoje wizerunki w social mediach do łask powróciłyby zaś aparaty, zdjęcia moglibyśmy sobie wywołać dla siebie, rodziny czy też przyjaciół, zaś filmiki zgrywać na płyty CD. Życie było by życiem, świat realny stanowczo i efektywnie oddzielony od tego wirtualnego - tak jak to miało miejsce chociażby kilkanaście lat temu. Tyle się mówi o tym całym zrównoważonym rozwoju - a może właśnie najlepsze jego zastosowanie byłoby akurat w aspektach cyfrowych, telekomunikacyjnych i technologicznych - o tym nikt nie pomyślał, te sektory rozwijają się ewidentnie w sposób niezrównoważony, dając często pole do popisu dla lobby cyfrowego, bezprzewodowego, bezgotówkowego czy telekomunikacyjnego. Uważam, że gra jest warta świeczki, i wilk będzie syty i owca cała - każdy na tym skorzysta a nie tylko wybrani.
Proponuję zamiast stacji rowerów miejskich powrót budek telefonicznych - kto wie czy nie byłoby to krokiem awangardowym, wywołującym pewien resentyment i jedynym w swoim rodzaju aby takie budki z powrotem montować w miastach, w których można by było za rozmowę płacić drobnymi albo kartą abonamentową imienną doładowywaną w kiosku na 1,3,6,9 czy 12 miesięcy, ceny min/połączenie ustalane byłby w sposób racjonalny i przystępny dla każdego przez operatorów telefonii komórkowej, którzy podlegaliby ustanowionemu w tym celu ciału/podmiotowi zarządza... rozwiń
Avatar
9euro-_-dance6. / 4 sierpnia 2021 r. o 12:06
+26
Rower Miejski funkcjonował w Lublinie w latach 2014-2020 a więc można powiedzieć, że przez całą perspektywę budżetową UE. O ile w pierwszych latach zainteresowanie rowerami miejskimi było dosyć spore, tak później zmalało, a zmalało tym bardziej jak się hulajnogi elektryczne pojawiły, ta konkurencja okazała się być atrakcyjniejsza i silniejsza. Miasto przedłużyło kontrakt na funkcjonowanie rowerów miejskich ale tym razem na bardzo krótko, bo bodajże już w 2022 ten kontrakt ma wygasnąć, zatem testują czy to się w ogóle jeszcze opłaca, by dalej to ciągnąć. Coraz bardziej wychodzi na to, że to się jednak nie opłaca. Nawet członkowie tzw. "Porozumienia Rowerowego" nie są zainteresowani tymi rowerami, śmigają na własnych maszynach, proste - własny rower jest lepszej jakości, bardziej się o własne dba. Powstało bardzo dużo kilometrów ścieżek rowerowych za unijne pieniądze, ale jak się okazuje korzystają z nich rowerzyści jednakże jeżdżący na własnych rowerach, wolą swoje niż te współdzielone maszyny.
Rower Miejski funkcjonował w Lublinie w latach 2014-2020 a więc można powiedzieć, że przez całą perspektywę budżetową UE. O ile w pierwszych latach zainteresowanie rowerami miejskimi było dosyć spore, tak później zmalało, a zmalało tym bardziej jak się hulajnogi elektryczne pojawiły, ta konkurencja okazała się być atrakcyjniejsza i silniejsza. Miasto przedłużyło kontrakt na funkcjonowanie rowerów miejskich ale tym razem na bardzo krótko, bo bodajże już w 2022 ten kontrakt ma wygasnąć, zatem testują czy to się w ogóle jeszcze opłaca, by dalej... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 13

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Bizon Jeleniec – LKS Agrotex Milanów 3:4, wyniki bialskiej okręgówki

Bizon Jeleniec – LKS Agrotex Milanów 3:4, wyniki bialskiej okręgówki

Ostre strzelanie urządzili sobie piłkarze Bizona Jeleniec i LKS Agrotex Milanów. Sokół Adamów i Kujawiak Stanin powiększyły swoje konta punktowe.

Pijany 35-latek zaczepiał ludzi. Zaatakował zawodnika MMA, otrzymał ciosy, zmarł miesiąc później

Pijany 35-latek zaczepiał ludzi. Zaatakował zawodnika MMA, otrzymał ciosy, zmarł miesiąc później

Młody zawodnik MMA odpowie za śmiertelne w skutkach pobicie. Jakub P. uderzył pijanego mężczyznę, który zaczepił go przed restauracją. 35-latek upadł i uderzył głową o chodnik.

Ruch Izbica – Spółdzielca Siedliszcze 4:0, wyniki szóstej kolejki chełmskiej klasy okręgowej

Ruch Izbica – Spółdzielca Siedliszcze 4:0, wyniki szóstej kolejki chełmskiej klasy okręgowej

Po hat-tricku Michała Gałki i główce grającego trenera Romana Blonki Ruch Izbica ograł Spółdzielcę Siedliszcze. Klasycznym hat-trickiem popisał się także Kamil Mazurek ze Znicza Siennica Różana.

Śmiertelny wypadek na krajowej "19". Kierowca osobówki zginął na miejscu
Wideo
galeria
film

Śmiertelny wypadek na krajowej "19". Kierowca osobówki zginął na miejscu

37-letni Ukrainiec zginął w niedzielę na drodze krajowej nr 19 w miejscowości Łukowisko (pow. bialski). Zjechał na przeciwległy pas ruchu i zderzył się z ciężarówką

Zaostrzają zakaz handlu, a sieć obecna w Lublinie otworzy sklepy w niedziele

Zaostrzają zakaz handlu, a sieć obecna w Lublinie otworzy sklepy w niedziele

Kolejna sieć zamierza wykorzystać furtkę w przepisach i jeszcze we wrześniu ma prowadzić sprzedaż w niehandlowe niedziele. Tymczasem Sejm już przyjął nowelizację prawa.

Premier o kryzysie migracyjnym na granicy: To zorganizowany szturm, będziemy umacniać nasze instalacje ochronne
film

Premier o kryzysie migracyjnym na granicy: To zorganizowany szturm, będziemy umacniać nasze instalacje ochronne

Warszawa. Mianem zorganizowanego szturmu określił premier falę migrantów próbujących dostać się do Polski z terytorium Białorusi.

Stowarzyszenie im. Karoliny Majewskiej pomaga chorym dzieciom. I chce włączyć w to szkoły

Stowarzyszenie im. Karoliny Majewskiej pomaga chorym dzieciom. I chce włączyć w to szkoły

Chcemy uwrażliwić uczniów na problemy i potrzeby przewlekle chorych dzieci – tłumaczy Ewa Janiszewska, wiceprezeska lubelskiego Stowarzyszenia "Życie z chorobą nie musi być smutne" im. Karoli Majewskiej, współautorka edukacyjnego projektu adresowanego do szkół podstawowych. I zachęca do udziału.

Lublin, środek nocy. Policjanci wyciągnęli złodzieja spod samochodu

Lublin, środek nocy. Policjanci wyciągnęli złodzieja spod samochodu

Na Ponikwodzie patrol zatrzymał złodzieja katalizatorów. Mundurowi musieli wyciągać go spod auta.

Edach Budowlani – Lechia Gdańsk 29:17. Lider poległ w Lublinie

Edach Budowlani – Lechia Gdańsk 29:17. Lider poległ w Lublinie

Po bardzo dobrym meczu Edach Budowlani Lublin pokonali prowadząca w tabeli ekstraligi rugby Lechię Gdańsk 29:17

Wygrane Padwy Zamość i AZS AWF Biała Podlaska na inaugurację nowego sezonu

Wygrane Padwy Zamość i AZS AWF Biała Podlaska na inaugurację nowego sezonu

Na inaugurację rozgrywek dwa zespoły z naszego regionu wygrały swoje mecze. Padwa wygrała w Olsztynie z Warmią 23:21. Z kolei AZS AWF Biała Podlaska pokonał u siebie MKS Grudziądz 32:27.

iPhone 13- czego możemy się spodziewać?

iPhone 13- czego możemy się spodziewać?

iPhone'y to obecnie najpopularniejsze smartfony na świecie. Apple wydało na świat już wiele generacji, a każda kolejna ma coraz to wyższą specyfikację techniczną. Obecnie oczekujemy na premierę najnowszego iPhone'a 13, deklarowanego jako najlepszy z dotychczas poznanych przez nas modeli. Czym będzie się cechował, jakie nastąpią zmiany w jego parametrach i wyglądzie i, oczywiście, ile będzie kosztował? Nie wszystkie informacje są w dalszym ciągu nam znane, mamy jednak pewne przypuszczenia.

Koronawirus 20 września. 363 nowe zakażenia w Polsce. Co z woj. lubelskim?

Koronawirus 20 września. 363 nowe zakażenia w Polsce. Co z woj. lubelskim?

363 nowe przypadki zakażenia koronawirusem i 0 ofiar śmiertelnych - Ministerstwo Zdrowia podało dzisiaj o godz. 10.30 najnowszy raport na temat sytuacji epidemiologicznej w Polsce. W woj. lubelskim są 42 zakażenia

Lubelskie. Kotek w krzakach, a wokół już czaiły się lisy

Lubelskie. Kotek w krzakach, a wokół już czaiły się lisy

Policjanci uratowali biało-rudego kotka. Usłyszeli jego „wołanie o pomoc”.

Luksusowa Marka Roku 2021

Luksusowa Marka Roku 2021

W ostatnich dniach czerwca zostały rozdane statuetki Luksusowej Marki Roku 2021! To już dwunasty raz, kiedy biznesowi liderzy z sektora premium pojawili się na tym niezwykle prestiżowym wydarzeniu.

Finał Świętokrzyskich Koncertów Muzyki Organowej i Kameralnej
26 września 2021, 19:00

Finał Świętokrzyskich Koncertów Muzyki Organowej i Kameralnej

Przed nami ostatnie wydarzenie w ramach tegorocznej edycji Świętokrzyskich Koncertów Muzyki Organowej i Kameralnej. 26 września o godz. 19 w kościele pw. Świętego Krzyża (ul. Pogodna 7) wystąpi inicjator festiwalu Michał Kopyciński.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.