Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

10 sierpnia 2021 r.
6:35

Na co Lublin chce pieniędzy z Polskiego Ładu? Znamy listę potrzeb samorządów

Autor: Zdjęcie autora drs agdy toma pp
28 16 A A
Wniosek bez ograniczenia kwoty dotyczy przedłużenia ul. Lubelskiego Lipca ’80 oraz budowy ul. Kłopotowskiego, czyli przedłużenia ul. Węglarza. Koszty tych arterii oszacowano na 110 mln zł, zaś miasto stara się o 104,5 mln zł.
Wniosek bez ograniczenia kwoty dotyczy przedłużenia ul. Lubelskiego Lipca ’80 oraz budowy ul. Kłopotowskiego, czyli przedłużenia ul. Węglarza. Koszty tych arterii oszacowano na 110 mln zł, zaś miasto stara się o 104,5 mln zł. (fot. Maciej Kaczanowski)

Na finiszu jest samorządowy wyścig po pieniądze z programu Polski Ład. Do niedzieli lokalne władze muszą złożyć wnioski o dotacje. Część już to zrobiła. Lublin chce pieniędzy na dwie duże arterie, Zamość na oczyszczalnię ścieków, potrzeby zgłaszają też mniejsze gminy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W pilotażowej odsłonie rządowego funduszu Polski Ład do podziału jest 20 mld zł. – Wnioski zaczęły spływać już pierwszego dnia – przyznaje Wojciech Trzpil z Banku Gospodarstwa Krajowego, który obsługuje program.

Każda jednostka samorządu terytorialnego może złożyć trzy wnioski. W jednym nie ma ograniczenia kwotowego, drugi może zakładać dofinansowanie do 30 mln zł, a w trzecim maksymalne wsparcie to 5 mln zł. Bezzwrotne dotacje mogą wynieść od 80 proc. do 95 proc. kosztów danej inwestycji.

Lublin złożył trzy wnioski – informuje Katarzyna Duma, rzeczniczka prezydenta miasta. Wniosek bez ograniczenia kwoty dotyczy dwóch ważnych dróg: przedłużenia ul. Lubelskiego Lipca ’80 oraz budowy ul. Kłopotowskiego, czyli przedłużenia ul. Węglarza. Koszty tych arterii oszacowano na 110 mln zł, zaś miasto stara się o 104,5 mln zł.

Drugi wniosek Lublina (ten z limitem do 30 mln zł) dotyczy budowy ul. Bliskiej i Skowronkowej. Szacunkowy koszt to 31,6 mln zł, a miasto liczy na 30 mln zł. Ostatni wniosek to prośba o 5 mln zł na ulice osiedlowe: Wapowskiego, Oczki, Brata Alberta i ul. Kuncewiczowej oraz drogę między ul. Milenijną a Szeligowskiego. Ich koszt obliczono na 5,3 mln zł.

Ratusz podkreśla, że każda z tych inwestycji jest gotowa do budowy, potrzeba tylko pieniędzy. – Posiadana przez nas pełna dokumentacja projektowa pozwoli, niezwłocznie po podpisaniu promesy o dofinansowaniu, wszcząć postępowania o udzielenie zamówienia na realizację robót – zapewnia Duma. Dodaje, że nowe drogi „wpłyną na poprawę życia mieszkańców miasta i regionu”.

Nadzieję na pieniądze ma również Zamość, który chce dostać 100 mln zł na modernizację oczyszczalni ścieków. – Ona powstała w połowie lat 90. ubiegłego wieku i to dobra okazja by przeprowadzić tam potrzebne prace – wyjaśnia Piotr Zając, zastępca prezydenta miasta. – Chodzi m.in. o instalację do odwadniania osadów, specjalistyczną myjnię czy fotowoltaikę.

Drugi wniosek Zamościa dotyczy 20 mln zł na termomodernizację obiektów Ośrodka Sportu i Rekreacji, w tym krytej pływalni. Miasto stara się też o 5 mln na przebudowę fragmentu ul. Partyzantów. – Na odcinku od ul. Odrodzenia do Rynku Nowego Miasta – precyzuje Zając.

O fundusze stara się także Zwierzyniec, który chce rozbudować swoją oczyszczalnię ścieków. – Szacujemy, że to koszt około 10 mln zł – mówi burmistrz Urszula Kolman. Przyznaje, że używana obecnie oczyszczalnia nie jest stara, ale już miastu nie wystarcza.

– Po pierwsze Zwierzyniec się rozbudowuje. Po drugie mamy problem taki, jak wszystkie turystyczne miejscowości: w maju gwałtownie zwiększa się ilość ścieków. Rozbudowa oczyszczalni jest dla nas strategiczną inwestycją. Zwłaszcza, że chcemy rozbudowywać sieć kanalizacji. Drugi wniosek, na około 4 mln zł, dotyczy właśnie skanalizowania wsi Sochy.  Trzecim projektem jest budowa jednej z osiedlowych dróg w Zwierzyńcu – wylicza Kolman. Urzędnicy z Łęcznej jeszcze szykują dokumenty. – Będziemy aplikować o środki na zagospodarowanie terenu wokół rzek Wieprz i Świnka na kwotę 8 mln zł, termomodernizację budynku Szkoły Podstawowej numer 4, także na 8 mln zł, oraz dokończenie budowy dróg w centrum miasta, na kwotę 4 mln zł – mówi Grzegorz Kuczyński, rzecznik prasowy Urzędu Miasta.

Nabór wniosków miał trwać do końca lipca, ale przedłużono go o dwa tygodnie. – Chcieliśmy, żeby wszystkie zainteresowane samorządy miały czas na odpowiednie przygotowanie niezbędnych dokumentów – wyjaśnia Trzpil. Dokumenty muszą być złożone najpóźniej w niedzielę.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 16

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Janusz_Paliwas / 10 sierpnia 2021 r. o 06:47
I tak nam nic nie przydzielą z naszych pieniędzy, bo Lublin nie jest pissowski, no może poza kulem i czarnkiem oraz miernotą pituchem.
Avatar
Przyjaciel_lub_NIE / 10 sierpnia 2021 r. o 07:06
Miasto Lublin - Nie dostanie tych pieniędzy. Dotacje dostają TYLKO - samorządy związane z PiSem, PiSowskie lub mocno wspierające PiS. Tak jest w całej Polsce.
Avatar
Komentator / 10 sierpnia 2021 r. o 09:55
Platforma Deweloperska krytykuje Polski Ład i jakoś nie przeszkadza to jej wyciągać swoje łapska po dotacje. Szczyt hipokryzji i zakłamania.
 Zaraz, zaraz.. czekaj. A skąd kasa na te "dotacje", na ten "ład"? PiS z własnych daje? Czy tez może to ze wspólnej puli z podatków, na które składają się wszyscy, poza betonem pisowskiego elektoratu - niepracującymi pasożytami socjalnymi? Dlaczego uważasz, że jak Lublin wrzuca do wspólnego wora, to nie może z niego też brać jak jest rozdawane?
Avatar
Janusz_Paliwas / 10 sierpnia 2021 r. o 10:12
Platforma Deweloperska krytykuje Polski Ład i jakoś nie przeszkadza to jej wyciągać swoje łapska po dotacje. Szczyt hipokryzji i zakłamania.
 To rozumiem że jak nie chcę brać udziału w progami ,,pissowski łagr'' to nie musze płacić podatków? To po co piss wyciąga swoje łapska po moje pieniądze? Szczyt hipokryzji i zakłamania.
Avatar
Chico / 10 sierpnia 2021 r. o 11:35
Właściwe posunięcie, dobra komunikacja jest podstawą prężnie rozwijających się miast.
Avatar
mateo / 10 sierpnia 2021 r. o 12:26
Dewelo-trolu, pozwól, że cię poprawię: "Dobre skomunikowanie banków ziemi jest podstawą prężnie rozwijającego się dewelocwaniactwa".
 powiedz to tysiącom lubelskich kierowców pisowski trollu
Avatar
goral / 10 sierpnia 2021 r. o 12:42
Widzę wsród komentujących samych wyborców Kononowicza. Najlepiej jak nie będzie niczego a w Lublinie powinny być nadal polne drogi...
Avatar
na_haju / 10 sierpnia 2021 r. o 19:04
Bezczelni! Wstydu nie mają! Polski Ład to przecież wg opozycji samo samo zło, a tymczasem po cichu Platforma wyciąga łapę po rządową kasę. Co za bezczelność! Nie dać nawet złotówki! Niech idą po kasę do Merkel.
 A co to takiego rządowa kasa? Jestem ciekaw, bo pierwsze słyszę, żeby rząd posiadał jakieś swoje pieniądze.
Avatar
Janusz_Paliwas / 10 sierpnia 2021 r. o 19:00
Bezczelni! Wstydu nie mają! Polski Ład to przecież wg opozycji samo samo zło, a tymczasem po cichu Platforma wyciąga łapę po rządową kasę. Co za bezczelność! Nie dać nawet złotówki! Niech idą po kasę do Merkel.
 Dobrze gadasz. Skoro to program piss to niech ci głosowali płacą na ten program podatki. Ja nie głosowałem, jestem przeciwny ,,pissowskiemu łagrowi'' i nie będę płacił podatków i nie chcę od nich nic w zamian. Niech idą po kasę do wyborców głosujących na piss.
Avatar
Gutek / 10 sierpnia 2021 r. o 14:57
Łysogrodzki Ład po staremu, czyli sępienie kasiorki na skomunikowanie deweloperskich banków ziemi.
 Kto to pisze ? Pruszkowski ? Który przez dwie kadencję nic nie zrobił dla Lublina . Któremu ten marazm odpowiadał .
Avatar
Jasin / 13 sierpnia 2021 r. o 14:35
Żałosne popisy forumowego błazna - grafomana. Kolejna solidna, nikomu niepotrzebna, porcja kosmicznego bełkotu ciężkiego oszołoma, dokładnie o niczym. Zamiast internetów - zalecam najbliższy, solidny mur. I ze łba go, baranka walnąć z porządnego rozpędu. Leczy z głupoty, ciemniactwa, grafomanii i zacofania. Skutecznie.
Avatar
OPUSDEI / 12 sierpnia 2021 r. o 00:09
Wszytsko robione pod samochody. Nic dla zwykłych ludzi. Dziękujemy Żuku.
Avatar
9euro-_-dance6. / 11 sierpnia 2021 r. o 17:31
Z pieniędzy z Polskiego Ładu zrobiliby Głęboką i Sowińskiego oraz Zana( od ronda przy ZUS-ie do skrzyżowania z Nadbystrzycką). Te ulice wymagają oprócz wygładzenia nowym asfaltem także nieco odświeżenia, tj, utworzenie traktów pieszo-rowerowych( po jednej stronie przy jezdni lub po obydwu stronach przy jezdni jak się da, ale rzecz jasna absolutnie nie kosztem wycinania drzew), bo na powyższych ulicach nie ma chodnika z wydzielonym pasem dla rowerzystów, postawienie nowych słupów oświetleniowych na Głębokiej i Sowińskiego( eliminując te stare kamienne) z oświetleniem LED-owym( z tymże lepiej by były to głowice okrągłe, zaś oświetlenie przyjaznej, ciepłej barwy - takie jakie są chociażby na ulicy Zana czy Nadbystrzyckiej) wraz z montażem trakcji trolejbusowej( pytanie tylko, czy przy okazji na Sowińskiego także). Co do buspasów - na Głębokiej niech będą, tamtędy sporo trolejbusów jeździ, na Sowińskiego? - temat wymagałby rozważań, tam jest dosyć wąsko, to by się nieuchronnie wiązało z dużą wycinką drzew, prędzej jak już to istnieje możliwość po obu stronach pociągnąć trakty pieszo-rowerowe, bez konieczności wycinania drzew, natomiast na samej ulicy wyłożyć nowy asfalt i nic więcej, ani Sowińskiego ani Głęboka ani Zana nie potrzebują jakieś rewolucji modernizacyjnych. Na Zana( od ronda przy ZUS-ie do skrzyżowania z Nadbystrzycką) buspasy są niepotrzebne.
Z pieniędzy z Polskiego Ładu zrobiliby Głęboką i Sowińskiego oraz Zana( od ronda przy ZUS-ie do skrzyżowania z Nadbystrzycką). Te ulice wymagają oprócz wygładzenia nowym asfaltem także nieco odświeżenia, tj, utworzenie traktów pieszo-rowerowych( po jednej stronie przy jezdni lub po obydwu stronach przy jezdni jak się da, ale rzecz jasna absolutnie nie kosztem wycinania drzew), bo na powyższych ulicach nie ma chodnika z wydzielonym pasem dla rowerzystów, postawienie nowych słupów oświetleniowych na Głębokiej i Sowińskiego( eliminując te stare... rozwiń
Avatar
stop_propagandzie / 11 sierpnia 2021 r. o 08:29
Platforma Deweloperska krytykuje Polski Ład i jakoś nie przeszkadza to jej wyciągać swoje łapska po dotacje. Szczyt hipokryzji i zakłamania.
Avatar
stop_propagandzie / 11 sierpnia 2021 r. o 08:29
Łysogrodzki Ład po staremu: wysępić kasiorkę na skomunikowanie deweloperskich banków ziemi.
 Jedyny pomysł prezydenta Żuka na (niedo)rozwój Lublina to wybudowanie sieci miejskich autostrad. Na Zachodzie właśnie się od tego odchodzi, a Lublin jak widać jest co najmniej 50 lat wstecz.
Avatar
na_haju / 10 sierpnia 2021 r. o 19:04
Bezczelni! Wstydu nie mają! Polski Ład to przecież wg opozycji samo samo zło, a tymczasem po cichu Platforma wyciąga łapę po rządową kasę. Co za bezczelność! Nie dać nawet złotówki! Niech idą po kasę do Merkel.
 A co to takiego rządowa kasa? Jestem ciekaw, bo pierwsze słyszę, żeby rząd posiadał jakieś swoje pieniądze.
Avatar
Janusz_Paliwas / 10 sierpnia 2021 r. o 19:00
Bezczelni! Wstydu nie mają! Polski Ład to przecież wg opozycji samo samo zło, a tymczasem po cichu Platforma wyciąga łapę po rządową kasę. Co za bezczelność! Nie dać nawet złotówki! Niech idą po kasę do Merkel.
 Dobrze gadasz. Skoro to program piss to niech ci głosowali płacą na ten program podatki. Ja nie głosowałem, jestem przeciwny ,,pissowskiemu łagrowi'' i nie będę płacił podatków i nie chcę od nich nic w zamian. Niech idą po kasę do wyborców głosujących na piss.
Avatar
hist / 10 sierpnia 2021 r. o 18:53
Bezczelni! Wstydu nie mają! Polski Ład to przecież wg opozycji samo samo zło, a tymczasem po cichu Platforma wyciąga łapę po rządową kasę. Co za bezczelność! Nie dać nawet złotówki! Niech idą po kasę do Merkel.
Avatar
Gutek / 10 sierpnia 2021 r. o 14:57
Łysogrodzki Ład po staremu, czyli sępienie kasiorki na skomunikowanie deweloperskich banków ziemi.
 Kto to pisze ? Pruszkowski ? Który przez dwie kadencję nic nie zrobił dla Lublina . Któremu ten marazm odpowiadał .
Avatar
goral / 10 sierpnia 2021 r. o 12:42
Widzę wsród komentujących samych wyborców Kononowicza. Najlepiej jak nie będzie niczego a w Lublinie powinny być nadal polne drogi...
Zobacz wszystkie komentarze 16

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Górnik Łęczna - Legionovia Legionowo 2:2. Dali szansę klubowej młodzieży

Górnik Łęczna - Legionovia Legionowo 2:2. Dali szansę klubowej młodzieży

Górnik Łęczna w piątek poza sparingiem z Motorem Lublin zmierzył się jeszcze z Legionovią Legionowo. Skład desygnowany do gry przeciwko ekipie z trzeciej ligi zagrał na remis 2:2, a jedną z bramek dla zielono-czarnych strzelił 15-letni Michał Wachowicz

Studniówka Międzynarodowego Liceum Ogólnokształcącego im. Paderewskiego w Lublinie. Zdjęcia
galeria

Studniówka Międzynarodowego Liceum Ogólnokształcącego im. Paderewskiego w Lublinie. Zdjęcia

Uczniowie kolejnej szkoły ponadpodstawowej w Lublinie zaczęli odliczanie do matury. To LO Paderewski.

Włodzimierz Czarzasty twardo. Liderzy Lewicy chcą dymisji Przemysława Czarnka

Włodzimierz Czarzasty twardo. Liderzy Lewicy chcą dymisji Przemysława Czarnka

Lider Nowej Lewicy zaapelował do całej opozycji o przedyskutowanie zgłoszenia wotum nieufności wobec ministra Przemysława Czarnka. Chodzi o aferę dotyczącą milionowych dotacji dla organizacji pozarządowych związanych z PiS na zakup nieruchomości. Jednocześnie Włodzimierz Czarzasty poinformował o porozumieniu z prezydentem Lublina.

Demolka w meczu na szczycie. MKS Funfloor rozbity w Lubinie 24:38

Demolka w meczu na szczycie. MKS Funfloor rozbity w Lubinie 24:38

Nie było niespodzianki w meczu na szczycie PGNiG Superligi kobiet. Zdecydowany lider tabeli nie miał najmniejszych problemów z pokonaniem drugiej drużyny. Wyrównana walka toczyła się tak naprawdę przez 10 minut. Od stanu 5:5 Zagłębie Lubin zdobyło jednak sześć bramek z rzędu i już do przerwy prowadziło aż 19:9. Ostatecznie „Miedziowie” rozbiły MKS FunFloor 38:24.

Balony, wstęga i ksiądz. Tak otwarto pracownię komputerową w LO w Lublinie. Zdjęcia
galeria

Balony, wstęga i ksiądz. Tak otwarto pracownię komputerową w LO w Lublinie. Zdjęcia

W V Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie powstały dwie nowe pracownie informatyczne. Uczniowie mają do dyspozycji 36 stanowisk komputerowych.

Światowy Dzień Mokradeł czyli na UMCS nie tylko naukowo o bagnach. Zdjęcia
galeria

Światowy Dzień Mokradeł czyli na UMCS nie tylko naukowo o bagnach. Zdjęcia

Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS w Lublinie już po raz szósty wiązł udział w Światowym Dniu Mokradeł. Święto było okazją do przedstawienia globalnej akcji edukacyjnej, która ukazuje problemy ochrony tych ważnych, a zarazem wyjątkowych dla ludzi i przyrody, ekosystemów.

Lublin będzie dopłacał do in vitro. Miasto szuka kliniki dla 150 par

Lublin będzie dopłacał do in vitro. Miasto szuka kliniki dla 150 par

150 par z Lublina do końca 2025 roku będzie mogło skorzystać z dopłat do zabiegów leczenia niepłodności metodą in vitro. Ratusz ogłosił właśnie konkurs na realizację programu polityki zdrowotnej w tym zakresie.

Kacper Wełniak (Motor Lublin): Zawsze było widać, że Kuba Kiwior ma wielki potencjał

Kacper Wełniak (Motor Lublin): Zawsze było widać, że Kuba Kiwior ma wielki potencjał

Rozmowa z Kacprem Wełniakiem, nowym napastnikiem Motoru Lublin

To może być hit. "Nowy wspaniały świat". W sobotę premiera w teatrze im. Osterwy
galeria

To może być hit. "Nowy wspaniały świat". W sobotę premiera w teatrze im. Osterwy

W sobotę, 4 lutego o godz. 19 na deskach Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie zadebiutuje spektakl „Nowy wspaniały świat” w reżyserii Piotra Ratajczaka. To adaptacja słynnej powieści Aldousa Huxleya.

Startuje nowy cykl spacerów po Lublinie. Gdzie i jak kupić bilety
4 lutego 2023, 0:00

Startuje nowy cykl spacerów po Lublinie. Gdzie i jak kupić bilety

Startuje kolejna edycja cyklu spacerów organizowanych przez Lokalną Organizację Turystyczną Metropolia Lublin. Mieszkańcy i turyści będą mogli odkrywać uroki Lublina z przewodnikami.

Padwa Zamość zaczyna domowy maraton

Padwa Zamość zaczyna domowy maraton

Po raz pierwszy w tym roku kibice w Zamościu będą mieli okazję zobaczyć swoich pupili w akcji. KPR Padwa podejmie w sobotę MKS Wieluń. Początek meczu zaplanowano na godz. 18.

Lublin wystąpi w dwóch produkcjach Netflixa. Jedna z nich to remake „Znachora”. Zdjęcia
galeria

Lublin wystąpi w dwóch produkcjach Netflixa. Jedna z nich to remake „Znachora”. Zdjęcia

Za dwa tygodnie premierę będzie miał „Dziewczyna i kosmonauta”. To serial Netflixa, do którego sceny powstawały w Lublinie. Trwają też prace nad nową wersją „Znachora”.

Takiego Lublina nie widzieliście. Najlepsze zdjęcia w konkursie turystycznym
galeria

Takiego Lublina nie widzieliście. Najlepsze zdjęcia w konkursie turystycznym

Lubelska Regionalna Organizacja Turystyczna po raz VI zorganizowała konkurs fotograficzny #LublinTravel. Znamy jego zwycięzców.

Rozgrywki Powiatowej Amatorskiej Ligi Futsalu mają za sobą przedostatnią serię spotkań

Rozgrywki Powiatowej Amatorskiej Ligi Futsalu mają za sobą przedostatnią serię spotkań

Nadal nie znamy mistrza w Olimp Lidze Oldbojów. Od kilku tygodni lider Progres Lublin prowadzi korespondencyjny pojedynek z obrońcami tytułu czyli Dywanami Łuszczów.

Ostrzeżenie IMGW dla lubelskiego. To będzie trudna noc

Ostrzeżenie IMGW dla lubelskiego. To będzie trudna noc

IMGW wydali alert pogodowy dla 14 powiatów województwa lubelskiego. Chodzi o sytuację w nocy.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty