Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

17 marca 2020 r.
15:10

Niełatwy powrót do Polski w ramach rządowej akcji #LOTdoDomu. Strażnicy Graniczni nadal bez masek

22 28 A A

Chaos, nerwy, zmęczeni i niezabezpieczeni funkcjonariusze służb mundurowych - o tym, jak wygląda powrót do Polski w ramach rządowej akcji #LOTdoDomu, opowiada nam Rafał z Lublina.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
W ramach „największej operacji w historii PLL LOT” w niedzielę na pokładach samolotów naszego narodowego przewoźnika wróciło 1,5 tys. osób, a w poniedziałek 4 tys. Rafał przyleciał z Barcelony. Wyglądało to tak.
 

13:30 Wpuścili nas do samolotu w Barcelonie.
16:00 Po 2,5h wreszcie kołuje (komplikacje na lotnisku).
16:20 Odlot. W trakcie lotu, wypełnianie kart i mierzenie temperatury.
19:00 Lądowanie na Okęciu
19:20 Komunikat: Pierwsi wysiadają pasażerowie z temperaturą 37,5 stopnia i wyższą.
19:30 Komunikat: Wysiadło 5 z 17 osób. Nikt nie wysiądzie dopóki reszta z temperaturą nie wyjdzie.
19:40 Komunikat: Wysiadło 8 z 17 osób. Czekamy.
20:00 Komunikat: Zapraszamy do wysiadania.
20:10 Odprawa paszportowa. Jakieś 400 - 500 osób na cztery czynne stanowiska. Po godzinie zaczyna się robić nerwowo. Prośby o otwarcie dodatkowych stanowisk, krzyki na straż graniczną, robienie zdjęć, za co straż grozi mandatami, przy okienkach każe pokazywać telefony, przekleństwa, straszenie pozwami itd.
22:30 Docieram do hali przylotów.

– Wychodząc z lotniska spotkałem kolegę, który pracuje w Straży Granicznej. Pytam, czemu nie mogą uruchomić więcej stanowisk. Usłyszałem, że on na Okęciu jest już druga dobę, że jest ich dramatycznie mało – opowiada mieszkaniec Lublina. I dodaje: - Też mieli prawo być zmęczeni. Problemem jest brak informacji. Wiedząc to, wszyscy staliby spokojnie, odczuwając empatię do strażników. A tak, po kilku dniach stresu i wielu godzinach podróży, wylewali swoje zdenerwowanie na nich.
 
Rafał zwraca uwagę też na brak wyposażenia funkcjonariuszy SG w maski czy rękawiczki (o czym pisaliśmy kilkakrotnie).
– By odpowiedzieć na pytania, musiałem się nachylić, bo słabo słyszę. Strażnik też się nachylał. Oboje byliśmy bez masek, a takich ludzi jak ja, co przylecieli z różnych stron świata, ten człowiek spotka dziś setki.
Informacja o 14-dniowej kwarantannie jaką dostaje każdy, kto obecnie przekracza polska granicę (fot. Nadesłane)
Większe środki ostrożności niż miało to miejsce jeszcze kilka dni temu podejmuje personel pokładowy.
 
- Stewardesy miały maski, profesjonalne z filtrem, choć chyba wszytki w rozmiarze XL – opowiada. – Ale zastanawiam się dlaczego zamiast tej drożdżówki i jabłka nie rozdawano maseczek? Nie chronią one zdrowych, ale ograniczają rozprzestrzenianie wirusa przez chorych. Człowiek dwa rzędy obok miał 38 st. C. Wiem to, bo wyniki mierzenia temperatury podawane są publiczne, są też zapisywane na kartach, które wypełnialiśmy w trakcie lotu – dodaje mieszkaniec Lublina.
 
Rafał mieszka w Lublinie, ale na czas kwarantanny zdecydował się zostać w Warszawie. – Zapytałem przy odprawie paszportowej jak się mam dostać do swojego miasta. Strażnik tylko się uśmiechnął. „Na własną rękę” – powiedział.
 
* Wracający do Polski Polacy powinni rejestrować się na stronie www.lot.com/pl/pl/lot-do-domu. Im więcej osób wyrazi chęć podróży z danego miejsca, tym większa szansa, że PLL LOT uruchomi to połączenie.
 
* nowe loty w ramach operacji LOTdoDomu na bieżąco pojawiają się Na stronie PLL LOT
 
Na rejsy w dniu 18.03.2020 są jeszcze bilety na Toronto, Oslo, Kairu, Helsinek, Sztokholmu, Londynu.
 
Na 19 marca można kupić lot z Chicago, Nowego Jorku, Londynu, Kolombo, Ho Chi Minh.
 
20 marca na ten moment są wolne miejsca w samolotach z Nowego Jorku i Londynu.
Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 28

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 17 marca 2020 r. o 16:38
+28
Okazuje się, że część osób, które przebywały poza granicami Polski, to turyści, którzy skorzystali z zamknięcia szkół i zabrali dzieci na wakacje. Krótkie info z wczorajszego lotu na Maltę. Połowa pasażerów to były rodziny z dziećmi w wieku szkolnym. Kiedy zawieszono szkoły, państwo od razu czmychnęli na wczasy. Mimo ostrzeżeń o Covid19. To tyle w temacie biednych rodaków, co porzuceni na obczyźnie. Ech..ludzie — czytamy we wpisie Związku Zawodowego Personelu Pokładowego i Lotniczego.
Avatar
MaBiDo / 17 marca 2020 r. o 21:48
+19
Poza osobami, które legalnie pracują zagranicą lub były w podróży służbowej, nie widzę usprawiedliwienia i powodu sponsorowania i sciagania do kraju: (1) wczasowiczów, którzy wiedzą co się zaczelo dziac w Europie w lutym i majac swiadomosc szybkiego postepu epidemii w Azji, (2) osób, ktore pracują na czarno w swoich "szczęśliwych wwyspach" a piszac jak to im cudownie poza krajem jeszcze nad wyzywają "polaki cebulaki" (pisane mała literą). Co - tam juz sluzba zdrowia nie jest tak cudowna? Chcecie tak życ to prosze bardzo i siedziec w "swoich" krajach i nam nie zwozic świnstwa! Teraz wychodzi wasza obłuda i to szczescie!
Poza osobami, które legalnie pracują zagranicą lub były w podróży służbowej, nie widzę usprawiedliwienia i powodu sponsorowania i sciagania do kraju: (1) wczasowiczów, którzy wiedzą co się zaczelo dziac w Europie w lutym i majac swiadomosc szybkiego postepu epidemii w Azji, (2) osób, ktore pracują na czarno w swoich "szczęśliwych wwyspach" a piszac jak to im cudownie poza krajem jeszcze nad wyzywają "polaki cebulaki" (pisane mała literą). Co - tam juz sluzba zdrowia nie jest tak cudowna? Chcecie tak życ to prosze bardzo i... rozwiń
Avatar
dodo / 17 marca 2020 r. o 15:20
+16
Wszyscy z pretensjami, trzeba było myśleć jak się tydzień albo dwa tygodnie temu wylatywało w świat, zamiast siedzieć na dup..e w domu. Bezmózgi i roszczeniowcy !!!
Avatar
tom / 17 marca 2020 r. o 15:39
+13
Poco ich tu zwozicie!! pojechali to niech siedzą!
Avatar
Gość / 17 marca 2020 r. o 15:23
+9
Rząd akurat zadziałał idealnie, bo wyprzedził nawet równie drastyczne działanie innych krajów. Nie chodzi nawet o Włochów, bo ci wiadomo jak zawalili, ale Hiszpanie, Francuzi, nawet Niemcy patrzyli jak ci debile przez dwa tygodnie jak im rośnie liczba przypadków. U nas jak pojawiły się pierwsze przypadki momentalnie zarządzono ogólnokrajową kwarantannę! Mimo że opozycyjni kretyni w rodzaju Kuźniara z TVN skrytykowali rząd za... zbyt ostre środki. Oni są naprawdę po***i. Po trupach do celu, byle odsunąć PiS od władzy! To nie opozycja, tylko jak armia okupacyjna.
Avatar
Mikoś / 18 marca 2020 r. o 19:35
+7
Większość z wracających jeszcze nie dawno narzekała jak to w Polsce jest źle i bez przyszłości. Nagle przyszłość tu widzą, a może słaba opieka medyczna za granicą nie odpowiada i lepiej doić uczciwie pracujących i płacących tu podatki. Epidemia ucichnie i 90% z nich wyjedzie.
Avatar
Ja / 17 marca 2020 r. o 15:20
+7
SG jest niewinna. Winni są dygnitarze z pis. Kaczynski, Morawiecki, Duda, Sasin, Suski, Emilewicz, Terlecki, Suski, Gowin, Witek, Ziobro itd. TO PIS JEST NIEUDOLNY!!!!!
 Nieudolny tak samo jak Twój komentarz i argumentacja. Podaj proszę co konkretnie te osoby zawiniły. Ale konkretnie. O nie. Czekaj. Jesteś trollem, który nie ma nic do powiedzenia a na ścianach w domu Sok z Buraka i Święta Kidawa w obrazku. Jesteś żenujący mały człowieku.
Avatar
franek / 17 marca 2020 r. o 15:47
+4
Co ty piszesz ? Chodzi ci o tych wysłanych pracowników na 2 tygodniową delegację do pracy na Bali, Sri Lance, Wietnamu, Barcelony, Malty, Madery, Dominikany, Aruby, Florydy, Wysp Zielonego Przylądka i Kanaryjskich ? Czytaj ze zrozumieniem skąd te pretensje wczasowiczów z powrotami.
Avatar
Duma / 19 marca 2020 r. o 14:26
+2
Zapłacili, to mają prawo wrócić. Bilety na loty nie były za darmo
Avatar
Bbb / 18 marca 2020 r. o 20:58
+2
Co za bzdury, tego samego dnia przyleciałem do Warszawy i było normalnie, szybkie spisanie danych przez straż graniczną (siedzą za szybą to po co maseczki???) i te bzdury o drugiej dobie na lotnisku..... Bardziej się nakręcajcie i piszcie więcej bzdur w necie
Avatar
Duma / 19 marca 2020 r. o 14:26
+2
Zapłacili, to mają prawo wrócić. Bilety na loty nie były za darmo
Avatar
Gość / 19 marca 2020 r. o 09:37
-2
Ale jest ludzi w Polsce zawistnych .... Na każdym kroku to pokazujecie!! Co was to obchodzi kto wraca do kraju .... Płacicie im za przelot ?? Raczej nie. Ogarnijcie się trole internetowe. Bo większy żal was nie ściśnie w dupsko jak teraz. Sami nie jesteście lepsi od innych. Jak komuś coś przysługuje a drugiemu nie To już jest najgorszy bo to tamto ,leczcie się POwcy
Avatar
Bbb / 18 marca 2020 r. o 20:58
+2
Co za bzdury, tego samego dnia przyleciałem do Warszawy i było normalnie, szybkie spisanie danych przez straż graniczną (siedzą za szybą to po co maseczki???) i te bzdury o drugiej dobie na lotnisku..... Bardziej się nakręcajcie i piszcie więcej bzdur w necie
Avatar
Ech... / 18 marca 2020 r. o 20:44
+2
Tchórzostwo, podłość i małość  wasza zapisują się w chmurze na zawsze. Przyszłe pokolenia będą to badać. Ladny obraz Polaka się maluje, nie ma co...
Avatar
Mikoś / 18 marca 2020 r. o 19:35
+7
Większość z wracających jeszcze nie dawno narzekała jak to w Polsce jest źle i bez przyszłości. Nagle przyszłość tu widzą, a może słaba opieka medyczna za granicą nie odpowiada i lepiej doić uczciwie pracujących i płacących tu podatki. Epidemia ucichnie i 90% z nich wyjedzie.
Avatar
Sir / 18 marca 2020 r. o 13:43
0
***s://noweateny.pl/Polska/details/312/KORONOWIRUS-CZYLI-FASZYWA-PANDEMIA-COVID-BEZCZELNA-GRABIE-I-TOTALITARNY-ZAMORDYZM
Avatar
MaBiDo / 17 marca 2020 r. o 21:48
+19
Poza osobami, które legalnie pracują zagranicą lub były w podróży służbowej, nie widzę usprawiedliwienia i powodu sponsorowania i sciagania do kraju: (1) wczasowiczów, którzy wiedzą co się zaczelo dziac w Europie w lutym i majac swiadomosc szybkiego postepu epidemii w Azji, (2) osób, ktore pracują na czarno w swoich "szczęśliwych wwyspach" a piszac jak to im cudownie poza krajem jeszcze nad wyzywają "polaki cebulaki" (pisane mała literą). Co - tam juz sluzba zdrowia nie jest tak cudowna? Chcecie tak życ to prosze bardzo i siedziec w "swoich" krajach i nam nie zwozic świnstwa! Teraz wychodzi wasza obłuda i to szczescie!
Poza osobami, które legalnie pracują zagranicą lub były w podróży służbowej, nie widzę usprawiedliwienia i powodu sponsorowania i sciagania do kraju: (1) wczasowiczów, którzy wiedzą co się zaczelo dziac w Europie w lutym i majac swiadomosc szybkiego postepu epidemii w Azji, (2) osób, ktore pracują na czarno w swoich "szczęśliwych wwyspach" a piszac jak to im cudownie poza krajem jeszcze nad wyzywają "polaki cebulaki" (pisane mała literą). Co - tam juz sluzba zdrowia nie jest tak cudowna? Chcecie tak życ to prosze bardzo i... rozwiń
Avatar
Nie kłam / 17 marca 2020 r. o 21:39
0
Wszystkie media trąbią o tym, jak sobie radzą inne kraje i podają kwoty. Także te twoje "pesety" to chyba pęsety do skubania brwi. Tak? Dureń na forum zgrywa inteligenta.
Avatar
mundurowy / 17 marca 2020 r. o 20:05
-12
Straż Graniczna - to państwowa formacja mundurowa, która przysięgała - strzec obywateli "z narażeniem życia i zdrowia". TO CO SIĘ DZIWIĄ ??? I PROTESTUJĄ ??? Jest potrzeba to pracuje się 48 lub 60 lub 100 godzin bez przerwy. Za SŁUŻBĘ ( nie pracę) dostaje się kasę. Wstępując do FORMACJI MUNDUROWYCH SAMI się na TO GODZILI !!!
Avatar
Uwaga na trolle / 17 marca 2020 r. o 19:53
-4
Widzę, że kilka niemiecko-ruskich trolli sie zainstalowalo i bredza bzdury o jakieś nieziemskiej pomocy Niemców dla swoich firm. Tak będzie 500 mld Ale peset