Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

7 kwietnia 2021 r.
18:09

Władze KUL zajmują stanowisko ws. „mordów rytualnych”

7 9 A A
Rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski
Rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski (fot. Maciej Kaczanowski)

KUL reaguje na falę krytyki, jaka spadła na uczelnię po umorzeniu sprawy wypowiedzi ks. Guza. Wykładowca katolickiej uczelni mówił o żydowskich mordach rytualnych.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

–  Pomawianie wyznawców judaizmu o czyny mordów rytualnych jest nieusprawiedliwione i nieuczciwe. Nie ma naszej zgody na tego rodzaju oskarżenia. Nie znajdują one uzasadnienia w faktach historycznych potwierdzonych badaniami naukowymi. Uniwersytet stoi na stanowisku wyrażanym przez Papieży potępiających zarzuty o mordy rytualne – tak zaczyna się wydane właśnie oświadczenie Kolegium Rektorskiego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

To reakcja uczelni na falę krytyki, jaką na nią spadła.

Ksiądz Guz

Wyjaśnijmy, że zaczęło się od sprawy przez nas już opisywanej. Otóż w marcu KUL wydał – niespodziewanie – oświadczenie dotyczące antysemityzmu. Uczelnia oczywiście takie postawy potępiła.

Dlaczego w ogóle takie stanowisko zostało opublikowane? Władze uczelni o tym nie wspominają, ale nam udało się ustalić, że może mieć to związek z ostatecznym umorzeniem postępowania dyscyplinarnego w sprawie będącego profesorem KUL ks. Tadeusza Guza.

Wykładowca w maju 2018 roku, podczas publicznego wykładu w Warszawie, mówił o mordach rytualnych i o tym, że nie da się ich wymazać z historii.

– Dlaczego? Dlatego, że my, polskie państwo, w naszych archiwach, w ocalałych dokumentach, mamy na przestrzeni różnych wieków – wtedy, kiedy Żydzi żyli razem z naszym narodem polskim – my mamy prawomocne wyroki po mordach rytualnych – przekonywał.

W listopadzie tego samego roku na te słowa zareagowała Polska Rada Chrześcijan i Żydów, która zaapelowała do abp. Stanisława Budzika i ówczesnego rektora ks. prof. Antoniego Dębińskiego o zajęcie stanowiska i „podjęcie surowych kroków dyscyplinujących wobec osoby głoszącej takie antyżydowskie i antykatolickie twierdzenia”. Po kilku godzinach opublikowano wspólny komunikat kurii i uczelni, w którym wspomnianą wypowiedź nazwano niedopuszczalną. Podkreślono też, że głoszone przez ks. Guza tezy nie są stanowiskiem jego przełożonych.

Sprawa trafiła do uczelnianego rzecznika dyscyplinarnego ds. nauczycieli akademickich. Po prawie dwóch latach, w październiku ubiegłego roku, postępowanie zostało umorzone. Polska Rada Chrześcijan i Żydów złożyła zażalenia na tę decyzję. Na początku marca tego roku Komisja Dyscyplinarna ds. Pracowników KUL postanowiła utrzymać w mocy zaskarżone postanowienie. O sprawie w ubiegłym tygodniu pisał katolicki portal Więź.

KUL nigdy nie potwierdził, że oświadczenie to pokłosie słów ks. Guza.

Reakcja

Zaraz po naszym artykule na uczelnię spadła fala krytyki. – Nie mogę milczeć, gdy w świat idzie przekaz rodem z „Protokołów mędrców Syjonu”, nazistowskiej czy stalinowskiej propagandy - napisał kilka dni temu w oświadczeniu Zygmunt Stępiński, dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Nie krył oburzenia i zdumienia, a słowa Guza nazywa "skandalicznymi", "absurdalnymi" i "groźnymi".

Dyrektor zacytował decyzję Komisji Dyscyplinarnej, która "potwierdziła zasadność ohydnych oszczerstw".

Sama komisja KUL-u podkreśliła, że ks. Guz  „z profesjonalną dbałością, przedstawił własną interpretację faktów historycznych", a "prywatne poglądy lubelskiego duchownego mogą być trudne do akceptacji dla środowisk żydowskich". Komisja zaznaczyła, że "szczegółowa weryfikacja przedmiotowego zagadnienia w ocenie Komisji jest możliwa w proponowanej przez ks. prof. Guza merytorycznej debacie naukowej".

Wspólne projekty

W najnowszym oświadczeniu KUL też nie ma ani słowa, że cała sprawa wywołana została przez wypowiedzi ks. Guza. Są za to słowa o współpracy ze środowiskiem żydowskim,

– Uniwersytet prowadzi wielopłaszczyznową współpracę ze wspólnotą żydowską w Polsce, czego przykładem są spotkania rektora KUL ks. prof. Mirosława Kalinowskiego z jej przedstawicielami, jak choćby ostatnie z Naczelnym Rabinem Polski Michaelem Schudrichem i współprzewodniczącym Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów, prof. Stanisławem Krajewskim, do którego doszło 6 kwietnia 2021 r. W najbliższym czasie planowane są wspólne projekty dotyczące m.in. wymiany młodzieży z Polski i Izraela, przy współpracy z Ambasadą Izraela w Polsce – czytamy w najnowszym oświadczeniu KUL.

Kolegium Rektorskie tworzy rektor i prorektorzy, czyli:

  • Ks. prof. dr hab. Mirosław Kalinowski
  • Ks. prof. dr hab. Mirosław Sitarz
  • Dr hab. Ewa Trzaskowska
  • Dr hab. Krzysztof Narecki
  • S. dr hab. Beata Zarzycka
Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 9

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Janusz_Paliwas / 7 kwietnia 2021 r. o 19:01
+12
Cóż za hipokryzja ludzi z wyimaginowanej ideologicznej wspólnoty którzy jeszcze w XIX wieku palili żywcem innowierców na stosach. Nic lepiej nie oddaje stanu umysłów tych osób: "Ci ludzie nie są równi ludziom normalnym i skończmy z tą dyskusją"
Avatar
gbr1941 / 8 kwietnia 2021 r. o 07:29
+6
Przeciez wszyscy wiemy że te mordy rytualne były to dlaczego za głoszenie prawdy on ma miec konsekwencje w jakim kraju my zyjemy -w kraju Jana Pawła II -co mowił że prawda nas wyzwoli
Avatar
centus / 7 kwietnia 2021 r. o 21:25
+5
Czyli nazywanie żydka żydkiem to jest zbrodnia? W takim razie jak można określić morderstwo Jezusa Galilejczyka przez żydów. Czy to jest zbrodnia czy może akt miłosierdzia. Jedno jest pewne, bandyta żeby miał masę kasy to i tak pozostanie bandytą.
Avatar
Robik / 8 kwietnia 2021 r. o 15:40
+3
Przeciez wszyscy wiemy że te mordy rytualne były   to dlaczego za głoszenie prawdy  on ma miec  konsekwencje   w jakim kraju my zyjemy  -w kraju  Jana Pawła  II  -co mowił że prawda nas wyzwoli
 Ależ to kłamstwo. Przecież napisano o wielu ludziach, którzy zaprzeczają twierdzeniom tego rodzaju. To jak "na chama" można wmawiać, że "wszyscy wiemy". W "kraju  Jana Pawła  II" ??? To, że p. Wojtyła urodził się w Polsce nie upoważnia do głoszenia kłamstw.
Avatar
jozekad2020 / 8 kwietnia 2021 r. o 08:29
+3
Ks Guz jest naukowcem a nie politykiem i jako taki ma prawo badac i wypowiadac sie o swoich badaniach. Jesli nie ma dowodow na procesy Zydkow ws mordow rytualnych to Zydkowie polscy i nieposlcy moga isc do sadu i zadac sprostowania.
Avatar
Adam_z_Lublina / 7 kwietnia 2021 r. o 20:48
+2
Takie osobowości jak Czarnek i ks. Guz kompromitują KUL, ale można to wpisać w cechę różnorodności każdego środowiska akademickiego. Ale jeżeli komisja etyki nie reaguje na słowa hejtera Czarnka, który mówi na ludzi ze środowisk LGBT, że "to nie ludzie" albo dewianci, albo ks. Guza który przekonuje że mordy rytualne faktycznie się zdarzały, a ściga ks. Wierzbickiego bo wstawił się za aresztowanym działaczem, to znaczy że uczelnia schodzi na psy. I nie pomogą oświadczenia kolegium rektorskiego, bo ludzie widzą konkretne działania konkretnych ludzi.
Avatar
Robik / 8 kwietnia 2021 r. o 15:38
+1
Ks Guz jest naukowcem a nie politykiem i jako taki ma prawo badac i wypowiadac sie o swoich badaniach. Jesli nie ma dowodow na procesy Zydkow ws mordow rytualnych to Zydkowie polscy i nieposlcy moga isc do sadu i zadac sprostowania.
 1) Błąd. Nie o to chodzi, że zabrania się badać. Chodzi o to, że gość bezpodstawnie wygłasza głupie i napastliwe wobec ludzi innej narodowości twierdzenia. W dodatku nieprawdziwość tych twierdzeń urzędowo potwierdziły różne kościelne "autorytety". ... 2) Nieprawdą jest też to, że chodzi o fakt "procesów Żydków". Nikt nie przeczy, że procesy Żydów były. Ale ten p. Guz głosi, że z tego można wnosić, że Żydzi mordwali rytualnie - I TO JEST BEZPODSTAWNE OCZERNIANIE oraz skrajna głupota, na którą nie powinno być miejsca wśród pracowników naukowych nawet najniższego stopnia. To tak jakby na podstawie twierdzenia asystentki p. Guza, że p. Guz jest oszalałym z nienawiści jołopem przechodzić do uznawania prawa do głoszenia "naukowego twierdzenia, że p. Guz jest oszalałym z nienawiści jołopem". Bo ktoś kiedyś coś o nim takiego powiedział. 
 1) Błąd. Nie o to chodzi, że zabrania się badać. Chodzi o to, że gość bezpodstawnie wygłasza głupie i napastliwe wobec ludzi innej narodowości twierdzenia. W dodatku nieprawdziwość tych twierdzeń urzędowo potwierdziły różne kościelne "autorytety". ... 2) Nieprawdą jest też to, że chodzi o fakt "procesów Żydków". Nikt nie przeczy, że procesy Żydów były. Ale ten p. Guz głosi, że z tego można wnosić, że Żydzi mordwali rytualnie - I TO JEST BEZPODSTAWNE OCZERNIANIE oraz skrajna głupota, na którą nie powinno by... rozwiń
Avatar
Gaitan / 8 kwietnia 2021 r. o 14:23
+1
Kościół katolicki wie najlepiej, że oskarżenia o mordy rytualne i przerabianie dzieci na macę to bzdury, bo sami księża kiedyś te brednie wymyślili. I nie chodziło o samą nienawiść do Żydów, ale o oddalenie podejrzeń od siebie. To był stary sposób na radzenie sobie z pedofilią w Kościele, bo niektóre gwałcone dzieci naprawdę "znikały".
Avatar
Robik / 8 kwietnia 2021 r. o 15:25
0
Czyli nazywanie żydka żydkiem to jest zbrodnia?  W takim razie jak można określić morderstwo Jezusa Galilejczyka przez żydów. Czy to jest zbrodnia czy może akt miłosierdzia. Jedno jest pewne,  bandyta żeby miał masę kasy to i tak pozostanie bandytą.
 1) Do czyjej wypowiedzi o "żydkach" to się odnosi, kto twierdził, że to "zbrodnia"?  2) Jezusa zabili Rzymiani po wyroku rzymskim (z "umywaniem rąk" i wcześniejszymi wezwaniami miejscowych przywódców religijnych żydowskich). 3) Oj, kłamczuszek z tego polaczka (?) czy może bardziej katoliczka w duszku "polskiego katolicyzmu ludowego". 
 1) Do czyjej wypowiedzi o "żydkach" to się odnosi, kto twierdził, że to "zbrodnia"?  2) Jezusa zabili Rzymiani po wyroku rzymskim (z "umywaniem rąk" i wcześniejszymi wezwaniami miejscowych przywódców religijnych żydowskich). 3) Oj, kłamczuszek z tego polaczka (?) czy może bardziej katoliczka w duszku "polskiego katolicyzmu ludowego".  rozwiń
Avatar
Robik / 8 kwietnia 2021 r. o 15:40
+3
Przeciez wszyscy wiemy że te mordy rytualne były   to dlaczego za głoszenie prawdy  on ma miec  konsekwencje   w jakim kraju my zyjemy  -w kraju  Jana Pawła  II  -co mowił że prawda nas wyzwoli
 Ależ to kłamstwo. Przecież napisano o wielu ludziach, którzy zaprzeczają twierdzeniom tego rodzaju. To jak "na chama" można wmawiać, że "wszyscy wiemy". W "kraju  Jana Pawła  II" ??? To, że p. Wojtyła urodził się w Polsce nie upoważnia do głoszenia kłamstw.
Avatar
Robik / 8 kwietnia 2021 r. o 15:38
+1
Ks Guz jest naukowcem a nie politykiem i jako taki ma prawo badac i wypowiadac sie o swoich badaniach. Jesli nie ma dowodow na procesy Zydkow ws mordow rytualnych to Zydkowie polscy i nieposlcy moga isc do sadu i zadac sprostowania.
 1) Błąd. Nie o to chodzi, że zabrania się badać. Chodzi o to, że gość bezpodstawnie wygłasza głupie i napastliwe wobec ludzi innej narodowości twierdzenia. W dodatku nieprawdziwość tych twierdzeń urzędowo potwierdziły różne kościelne "autorytety". ... 2) Nieprawdą jest też to, że chodzi o fakt "procesów Żydków". Nikt nie przeczy, że procesy Żydów były. Ale ten p. Guz głosi, że z tego można wnosić, że Żydzi mordwali rytualnie - I TO JEST BEZPODSTAWNE OCZERNIANIE oraz skrajna głupota, na którą nie powinno być miejsca wśród pracowników naukowych nawet najniższego stopnia. To tak jakby na podstawie twierdzenia asystentki p. Guza, że p. Guz jest oszalałym z nienawiści jołopem przechodzić do uznawania prawa do głoszenia "naukowego twierdzenia, że p. Guz jest oszalałym z nienawiści jołopem". Bo ktoś kiedyś coś o nim takiego powiedział. 
 1) Błąd. Nie o to chodzi, że zabrania się badać. Chodzi o to, że gość bezpodstawnie wygłasza głupie i napastliwe wobec ludzi innej narodowości twierdzenia. W dodatku nieprawdziwość tych twierdzeń urzędowo potwierdziły różne kościelne "autorytety". ... 2) Nieprawdą jest też to, że chodzi o fakt "procesów Żydków". Nikt nie przeczy, że procesy Żydów były. Ale ten p. Guz głosi, że z tego można wnosić, że Żydzi mordwali rytualnie - I TO JEST BEZPODSTAWNE OCZERNIANIE oraz skrajna głupota, na którą nie powinno by... rozwiń
Avatar
Robik / 8 kwietnia 2021 r. o 15:25
0
Czyli nazywanie żydka żydkiem to jest zbrodnia?  W takim razie jak można określić morderstwo Jezusa Galilejczyka przez żydów. Czy to jest zbrodnia czy może akt miłosierdzia. Jedno jest pewne,  bandyta żeby miał masę kasy to i tak pozostanie bandytą.
 1) Do czyjej wypowiedzi o "żydkach" to się odnosi, kto twierdził, że to "zbrodnia"?  2) Jezusa zabili Rzymiani po wyroku rzymskim (z "umywaniem rąk" i wcześniejszymi wezwaniami miejscowych przywódców religijnych żydowskich). 3) Oj, kłamczuszek z tego polaczka (?) czy może bardziej katoliczka w duszku "polskiego katolicyzmu ludowego". 
 1) Do czyjej wypowiedzi o "żydkach" to się odnosi, kto twierdził, że to "zbrodnia"?  2) Jezusa zabili Rzymiani po wyroku rzymskim (z "umywaniem rąk" i wcześniejszymi wezwaniami miejscowych przywódców religijnych żydowskich). 3) Oj, kłamczuszek z tego polaczka (?) czy może bardziej katoliczka w duszku "polskiego katolicyzmu ludowego".  rozwiń
Avatar
Gaitan / 8 kwietnia 2021 r. o 14:23
+1
Kościół katolicki wie najlepiej, że oskarżenia o mordy rytualne i przerabianie dzieci na macę to bzdury, bo sami księża kiedyś te brednie wymyślili. I nie chodziło o samą nienawiść do Żydów, ale o oddalenie podejrzeń od siebie. To był stary sposób na radzenie sobie z pedofilią w Kościele, bo niektóre gwałcone dzieci naprawdę "znikały".
Avatar
jozekad2020 / 8 kwietnia 2021 r. o 08:29
+3
Ks Guz jest naukowcem a nie politykiem i jako taki ma prawo badac i wypowiadac sie o swoich badaniach. Jesli nie ma dowodow na procesy Zydkow ws mordow rytualnych to Zydkowie polscy i nieposlcy moga isc do sadu i zadac sprostowania.
Avatar
gbr1941 / 8 kwietnia 2021 r. o 07:29
+6
Przeciez wszyscy wiemy że te mordy rytualne były to dlaczego za głoszenie prawdy on ma miec konsekwencje w jakim kraju my zyjemy -w kraju Jana Pawła II -co mowił że prawda nas wyzwoli
Avatar
centus / 7 kwietnia 2021 r. o 21:25
+5
Czyli nazywanie żydka żydkiem to jest zbrodnia? W takim razie jak można określić morderstwo Jezusa Galilejczyka przez żydów. Czy to jest zbrodnia czy może akt miłosierdzia. Jedno jest pewne, bandyta żeby miał masę kasy to i tak pozostanie bandytą.
Avatar
Adam_z_Lublina / 7 kwietnia 2021 r. o 20:48
+2
Takie osobowości jak Czarnek i ks. Guz kompromitują KUL, ale można to wpisać w cechę różnorodności każdego środowiska akademickiego. Ale jeżeli komisja etyki nie reaguje na słowa hejtera Czarnka, który mówi na ludzi ze środowisk LGBT, że "to nie ludzie" albo dewianci, albo ks. Guza który przekonuje że mordy rytualne faktycznie się zdarzały, a ściga ks. Wierzbickiego bo wstawił się za aresztowanym działaczem, to znaczy że uczelnia schodzi na psy. I nie pomogą oświadczenia kolegium rektorskiego, bo ludzie widzą konkretne działania konkretnych ludzi.
Avatar
Janusz_Paliwas / 7 kwietnia 2021 r. o 19:01
+12
Cóż za hipokryzja ludzi z wyimaginowanej ideologicznej wspólnoty którzy jeszcze w XIX wieku palili żywcem innowierców na stosach. Nic lepiej nie oddaje stanu umysłów tych osób: "Ci ludzie nie są równi ludziom normalnym i skończmy z tą dyskusją"
Zobacz wszystkie komentarze 9

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Ostatni raz był widziany na Rynku w Kazimierzu Dolnym. Poszukiwania zaginionego

Ostatni raz był widziany na Rynku w Kazimierzu Dolnym. Poszukiwania zaginionego

Puławscy policjanci poszukują 50-letniego Krzysztofa Siedleckiego. Ostatni raz widziany był 20 kwietnia w centrum Kazimierza Dolnego.

Lubelskie: Pojemniki i beczki pełne były nieznanych substancji [zdjęcia]
galeria

Lubelskie: Pojemniki i beczki pełne były nieznanych substancji [zdjęcia]

Policjanci, strażacy oraz pracownicy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Lublinie skontrolowali jedną z posesji w gminie Ryki. Znaleziono na niej beczki oraz pojemniki wypełnione nieznanymi substancjami. Za nielegalne składowanie odpadów grozi kara do 5 lat więzienia.

W poniedziałek najmłodsi wracają do szkół. "Nauka w szkole jest jednak dla dzieci lepsza"

W poniedziałek najmłodsi wracają do szkół. "Nauka w szkole jest jednak dla dzieci lepsza"

Szczegóły są jeszcze ustalane, ale już w poniedziałek najmłodsi uczniowie klas podstawówek zasiądą w szkolnych ławkach. Nie wszyscy na raz, ale dzieci nie kryją szczęścia. Zadowoleni są też rodzice i nauczyciele.

E-commerce, Wielkanoc i trzecia fala koronawirusa

E-commerce, Wielkanoc i trzecia fala koronawirusa

Od rozpoczęcia globalnej pandemii gospodarka znacznie ucierpiała, co możemy zaobserwować po ilości małych i większych biznesów, które od tego czasu upadły. Najbardziej zamrożenie gospodarki odczuły przede wszystkim lokale gastronomiczne i sportowo-rozrywkowe. Ratunkiem dla wielu biznesów stał się e-commerce.

Chełm: Srebrne antepedium z ołtarza bazyliki trafiło do renowacji

Chełm: Srebrne antepedium z ołtarza bazyliki trafiło do renowacji

Okazja jest po temu jest okrągła, bo w tym roku mija 370. rocznica tego triumfu oręża polskiego w bitwie pod Beresteczkiem. Ikona Matki Bożej Chełmskiej była w obozie wojsk króla Jana Kazimierza. Na cześć tego wydarzenia wykonano srebrne antepedium które umieszczono w ołtarzu chełmskiej bazyliki.

Ważne! Rusza wiosenna akcja szczepień lisów przeciwko wściekliźnie

Ważne! Rusza wiosenna akcja szczepień lisów przeciwko wściekliźnie

W dniach 24-26 kwietnia 2021 r.* na terenie województwa lubelskiego planowane jest przeprowadzenie ochronnego szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie.

Hetman Żółkiewka i Brat-Cukrownik powalczą o awans. Dwóch się bije, skorzysta trzeci?

Hetman Żółkiewka i Brat-Cukrownik powalczą o awans. Dwóch się bije, skorzysta trzeci?

O awans do IV ligi walczyć będą Hetman Żółkiewka i Brat-Cukrownik Siennica Nadolna. Karty w lidze może rozdawać Ogniwo Wierzbica.

Koronawirus Lubelskie, 23 kwietnia: 300 zakażeń mniej niż tydzień temu

Koronawirus Lubelskie, 23 kwietnia: 300 zakażeń mniej niż tydzień temu

W województwie lubelskim jest 475 nowych zakażeń koronawirusem - wynika z oficjalnych danych rządu z 23 kwietnia 2021 r. To o 300 zakażeń mniej niż zanotowano w piątek 16 kwietnia.

10 858 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce. Zmarło 539 chorych

10 858 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce. Zmarło 539 chorych

10 858 nowych przypadków zakażenia koronawirusem i 539 ofiar śmiertelnych - Ministerstwo Zdrowia podało dzisiaj o godz. 10.30. najnowszy raport na temat sytuacji epidemiologicznej w Polsce.

Studia inżynierskie na Wydziale Mechaniczno-Technologicznym w Stalowej Woli
galeria

Studia inżynierskie na Wydziale Mechaniczno-Technologicznym w Stalowej Woli

Mieszczący się w Stalowej Woli Wydział Mechaniczno-Technologiczny jest najmłodszym wydziałem Politechniki Rzeszowskiej. Pomimo tego, że kształcenie politechniczne w hutniczym mieście sięga swoją historią roku 1965, to samodzielny wydział istnieje nieco ponad 4 lata.

Unijne pieniądze pomagają troszczyć się o zdrowe kręgosłupy najmłodszych

Unijne pieniądze pomagają troszczyć się o zdrowe kręgosłupy najmłodszych

Ruch to zdrowie. To dobrze znane wszystkim hasło, które dziś bardziej niż kiedykolwiek wcześniej powinniśmy wziąć sobie do serca.

Przegląd tygodnia. Wyszło szydło z worka, wiadomo czyja to sprawka

Przegląd tygodnia. Wyszło szydło z worka, wiadomo czyja to sprawka

Autorski przegląd wydarzeń tygodnia.

Spotkanie online z Andrzejem Malingą
23 kwietnia 2021, 11:00

Spotkanie online z Andrzejem Malingą

W Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie zaprasza na spotkanie online z Andrzejem Malingą. Wydarzenie odbędzie się 23 kwietnia o godz. 11.

Jak się ochronić przed powodzią. Najbardziej zagrożone dwa miasta w regionie

Jak się ochronić przed powodzią. Najbardziej zagrożone dwa miasta w regionie

Do 22 czerwca potrwają konsultacje społeczne dotyczące aktualizacji tzw. planów zarządzania ryzykiem powodziowym. Celem są inwestycje zabezpieczające przed skutkami powodzi, zwłaszcza w Dęblinie i Krasnymstawie.

Dwa mecze w trzy dni. Żużlowcy Motoru Lublin odrabiają zaległości

Dwa mecze w trzy dni. Żużlowcy Motoru Lublin odrabiają zaległości

Nie lada wyzwanie stoi w najbliższych dniach przed Motorem Lublin. Dzisiaj żółto-biało-niebiescy podejmą na własnym torze Eltrox Włókniarza Częstochowa (godz. 18), a w niedzielę Betard Spartę Wrocław (godz. 19.15)

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.