Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

19 września 2019 r.
6:33

Nowe porządki na Starym Mieście w Lublinie. Przedsiębiorcy będą musieli się dostosować

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
71 29 A A
Księga standardów dla Starego Miasta ma uporządkować  gastronomię, handel i imprezy kulturalne
Księga standardów dla Starego Miasta ma uporządkować gastronomię, handel i imprezy kulturalne (fot. Maciej Kaczanowski / archiwum)

Na zlecenie Ratusza powstaje „Księga standardów”, która określi jak mają wyglądać na Starym Mieście piwne ogródki, jak duże mogą być szyldy i gdzie wolno przycupnąć sprzedawcom pamiątek. Urząd Miasta zbiera już sugestie od zainteresowanych mieszkańców Lublina i zaprasza ich na wspólny spacer.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Księga standardów jest potrzebna do tego, żeby na Starym Mieście było ładniej i żeby można było tam efektywniej działać – wyjaśnia Marek Poznański, który w Urzędzie Miasta jest zatrudniony jako menadżer śródmieścia. – Księga będzie zbiorem dobrych praktyk i gotowcem dla przedsiębiorców. Ustali to, co i gdzie można w tej przestrzeni ustawiać.

Powstający w Ratuszu dokument wskaże miejsca na organizację koncertów, czy rozmieszczenie budek wystawienniczych. Ustali też szczegóły dotyczące wyglądu kawiarnianych ogródków.

– Na pewno od przyszłego roku w ogródkach gastronomicznych na Starym Mieście nie będzie podestów, głównie ze względów estetycznych – zapowiada Poznański. – Oczywiście można mówić, że jest tu nierówno, że będą się chybotać stoliki, ale np. Mandragora nie ma podestów i bez problemów sobie radzi – dodaje menadżer śródmieścia. – W sprawie podestów chodzi też o grasujące pod nimi szczury.

– Do poprawy są takie kwestie, jak stojaki informujące o różnych imprezach – mówi Hubert Mącik, miejski konserwator zabytków, który zwraca też uwagę na tymczasową zieleń w ogródkach restauracyjnych. – Nie wszyscy odpowiednio o tę zieleń dbają. Niektórzy mają ładne kompozycje w donicach, ale są i tacy, którzy te donice zostawiają samym sobie.

Według konserwatora warto poszukać sposobu na bardziej estetyczne rozmieszczenie kontenerów na odpady. – Mam nadzieję, że przy pomocy profesjonalistów będzie można wskazać, w jakich miejscach powinny być umieszczane wiaty na pojemniki, jakie powinny mieć rozmiary, ewentualnie zastanowić się nad pojemnikami podziemnymi – mówi Mącik.

Konsultacje w sprawie „Księgi standardów” dla Starego Miasta potrwają do końca roku. W tym czasie można zgłaszać swoje uwagi osobiście, na papierze i listownie (Biuro Partycypacji Społecznej Urzędu Miasta Lublin, ul. Bernardyńska 3/107, 20-109 Lublin), telefonicznie (81 466 25 50) lub mailem (konsultacje@lublin.eu). Wykonanie „Księgi standardów” zostało zlecone przez Urząd Miasta lubelskiej Fundacji Rozwoju Designu „LuCreate”, a zawarta z nią umowa opiewa na blisko 57 tys. zł.

Na najbliższy wtorek planowane jest otwarte dla wszystkich chętnych „spotkanie badawcze” połączone ze spacerem po Starym Mieście. Początek o godz. 16.30 przy Bramie Krakowskiej.

e-Wydanie

Komentarze 29

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 19 września 2019 o 09:39
+18
Taką księgę to powinni zrobić urzędnicy w ramach obowiązków (Poznański ma czas na to), a te 57 tys to powinno być wydane już na konkretne działania.
Avatar
Gość / 19 września 2019 o 06:50
+18
Mandragora jest na płaskim terenie w porównaniu do restauracji przy Placu po Farze i niżej w stronę zamku. Podesty podnoszą komfort gości ale może się nie znam.
Avatar
Gość / 19 września 2019 o 08:10
+16
Pic na wodę i zwłoka n kilka miesięcy . I tak w koło Macieju .
Avatar
Gość / 19 września 2019 o 10:02
+14
Właśnie na tej fotce widać jak busy parkują na nowych płytach choinkowych a potem wszystko połamane i ubrudzone olejem silnikowym
Avatar
Gość / 19 września 2019 o 09:41
+14
Przykład Mandragory bez podetu jest po prostu głupim przykładem. Na Rynku jest równy teren a cała Grodzka ma duże pochylenie. Już pierwsze tłumaczenia o eliminacji podestów wskazują że są bardzo tendencyjne. Już do tej pory wyeliminowane koncert Inne Brzmienia z Rynku, wyrzucono Targi Kolekcjonerskie, wygoniono kwiaciarki i Stare Miasto pustoszeje. Tylko w dni organizowanych dużych imprez takich jak jarmarki ożywa. Nie tędy droga Urzędzie Miejski.
Avatar
Aha! / 19 września 2019 o 11:02
+13
Straszna dla spacerów kostka na starym mieście.
Avatar
Gość / 19 września 2019 o 07:25
+13
A co z samochodami?
Avatar
Robert / 19 września 2019 o 11:39
+12
Komedia za naszą kasę z tym "managerem" Śródmieścia. Jak długo już tym Śródmieściem " zarządza " ? I co zrobił do tej pory ? Teraz księgę pisze ??? Tak to Pan Prezydent miastem zawiaduje.
Avatar
mędrcy pracują / 19 września 2019 o 08:08
+12
Ponad 5 lat dumali nad "Księga standardów”... Czy globalistom, korporacjom, ukrom i zydom będzie można więcej?
Avatar
ddt / 19 września 2019 o 07:50
+12
Mandragora jest na płaskim terenie w porównaniu do restauracji przy Placu po Farze i niżej w stronę zamku. Podesty podnoszą komfort gości ale może się nie znam.
Nie znasz się,  urzędnik wie lepiej, że i na pochyłym sie da bez podestu. Goście, goście najwyżej pójda do tych u których nie trzeba trzymać talerzy i filiżanek w rękach - co to urzędasa obchodzi, to przecież nie jego problem, on zrobił standard i przytulił nagrodę. Interesujący jest też ten fragment "...przy pomocy profesjonalistów będzie można wskazać, w jakich miejscach powinny być umieszczane wiaty na pojemniki, jakie powinny mieć rozmiary, ewentualnie zastanowić się nad pojemnikami podziemnymi...". Ciekawe kto robi w donicowo-pojemnikowym interesie?
Nie znasz się,  urzędnik wie lepiej, że i na pochyłym sie da bez podestu. Goście, goście najwyżej pójda do tych u których nie trzeba trzymać talerzy i filiżanek w rękach - co to urzędasa obchodzi, to przecież nie jego problem, on zrobił standard i przytulił nagrodę. Interesujący jest też ten fragment "...przy pomocy profesjonalistów będzie można wskazać, w jakich miejscach powinny być umieszczane wiaty na pojemniki, jakie powinny mieć rozmiary, ewentualnie zastanowić się nad pojemnikami podziemnymi...". Ciekawe ... rozwiń
Avatar
Mieszkanka starego miasta / 31 października 2019 o 21:04
0
Trzeba założyć odpowiednie buty a nie szpilki i po sprawie. 
Avatar
Yogi Ba Bu / 21 września 2019 o 07:38
+3
No to jak wypoziomowac stolik na ul. Grodzkiej???? Ja usiade przy takim stoliku, plecami do Bramy Grodzkiej to będę jadł pod górę, jeżeli usiade odwrotnie to mi talerz odjedzie...może jak w Misiu przekręcić talerz do stołu. Ech te pomysły dla samego udawania że coś się robi.
Avatar
HI / 19 września 2019 o 22:27
+1
przykład  restauracji za Trybunałem, która nie ma postawionego "Ogródka na podeście "  nie jest dobrym przykładem . "Menadzer" przedmieścia wymaga dobrego teoretycznego i praktycznego Szkolenia  BHP  , uruchomienia wyobrażni , żeby nie wysuwał pomysłów ,których wcielenie w życie spowoduje wypadki przy pracy osób  przy podawaniu jedzenia i napojów oraz potencjanych klientów ,ludzi z Lublina i wycieczkowiczów .  Przede wszystkim na starym mieście są  tzw. "kocie łby ",idąc przez taki starodawny bruk nogi ślizgają się , wpadaja w dziurki,dołki ,pomiedzy kamieniami . Pan menadzer powinien popracować przy obsłudze ogródka ,pochodzić na bruku ,nie na podestach ale nie przy restauracji za Trybunałem tylko na ulicy Grodzkiej gdzie jest duży spadek w dól i wyrównanie terenu jest konieczne przy restauracjach z postawionymi ogródkami .Powinien postawic tablice u bram wejściowych na stare miasto  z informacją w jakim bezpiecznym obuwiu należy zwiedzac stare miasto . Duże pojemniki na śmieci należy wkopać pod ziemią tak jak jest to praktykowane w innych krajach . Podestów pod ogródkami   mozna było pozbyc się na "deptaku", gdzie teren jest jest wyrównany i nie ma takich zagrożeń  połamania się jak na sliskiem kocim łbie. Wszelkie dokumenty w tym względzie powinny być zrobione w ramach normalnego zakresu czynności .
 No, jeśli tyle kłopotów z tymi "ogródkami", to należałoby . . . uwolnić od nich ulice starego miasta .
 No, jeśli tyle kłopotów z tymi "ogródkami", to należałoby . . . uwolnić od nich ulice starego miasta . rozwiń
Avatar
lublinianin / 19 września 2019 o 20:12
+1
przykład  restauracji za Trybunałem, która nie ma postawionego "Ogródka na podeście "  nie jest dobrym przykładem . "Menadzer" przedmieścia wymaga dobrego teoretycznego i praktycznego Szkolenia  BHP  , uruchomienia wyobrażni , żeby nie wysuwał pomysłów ,których wcielenie w życie spowoduje wypadki przy pracy osób  przy podawaniu jedzenia i napojów oraz potencjanych klientów ,ludzi z Lublina i wycieczkowiczów .  Przede wszystkim na starym mieście są  tzw. "kocie łby ",idąc przez taki starodawny bruk nogi ślizgają się , wpadaja w dziurki,dołki ,pomiedzy kamieniami . Pan menadzer powinien popracować przy obsłudze ogródka ,pochodzić na bruku ,nie na podestach ale nie przy restauracji za Trybunałem tylko na ulicy Grodzkiej gdzie jest duży spadek w dól i wyrównanie terenu jest konieczne przy restauracjach z postawionymi ogródkami .Powinien postawic tablice u bram wejściowych na stare miasto  z informacją w jakim bezpiecznym obuwiu należy zwiedzac stare miasto . Duże pojemniki na śmieci należy wkopać pod ziemią tak jak jest to praktykowane w innych krajach . Podestów pod ogródkami   mozna było pozbyc się na "deptaku", gdzie teren jest jest wyrównany i nie ma takich zagrożeń  połamania się jak na sliskiem kocim łbie. Wszelkie dokumenty w tym względzie powinny być zrobione w ramach normalnego zakresu czynności .
przykład  restauracji za Trybunałem, która nie ma postawionego "Ogródka na podeście "  nie jest dobrym przykładem . "Menadzer" przedmieścia wymaga dobrego teoretycznego i praktycznego Szkolenia  BHP  , uruchomienia wyobrażni , żeby nie wysuwał pomysłów ,których wcielenie w życie spowoduje wypadki przy pracy osób  przy podawaniu jedzenia i napojów oraz potencjanych klientów ,ludzi z Lublina i wycieczkowiczów .  Przede wszystkim na starym mieście są  tzw. "kocie łby ",idąc przez taki starodawny bruk nogi ślizgają... rozwiń
Avatar
Gość / 19 września 2019 o 14:15
+3
Dlaczego menago jest Poznański a nie Lubelski?
Avatar
Gość / 19 września 2019 o 13:52
+3
MAM PYTANIE CZY ÓW PAN H. MĄCIK NIE JEST RODZINĄ ZE SŁYNNĄ PANIĄ MĄCIK ?? Z DAWNYCH CZASÓW !
Avatar
Robert / 19 września 2019 o 11:39
+12
Komedia za naszą kasę z tym "managerem" Śródmieścia. Jak długo już tym Śródmieściem " zarządza " ? I co zrobił do tej pory ? Teraz księgę pisze ??? Tak to Pan Prezydent miastem zawiaduje.
Avatar
uhahany / 19 września 2019 o 11:37
+10
Mandragora jest nie do ruszenia bo wiadomo czyja to restauracja i kuchnia;p
Avatar
Aha! / 19 września 2019 o 11:05
+9
Pan Poznański ma coraz głupsze pomysły, skąd on się urwał?
Avatar
Aha! / 19 września 2019 o 11:02
+13
Straszna dla spacerów kostka na starym mieście.
Zobacz wszystkie komentarze 29

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Ambitne plany i deficytowy budżet gminy Puławy

Ambitne plany i deficytowy budżet gminy Puławy 1 4

Gmina Puławy nie zwalnia tempa. Po rozbudowie szkół, przyszła pora na nowy stadion piłkarski w Gołębiu. Pod względem wydatków - najwięcej, bo prawie 19 mln zł pochłonie oświata. Wzrosną zarówno dochody, jak i wydatki. Te ostatnie sięgną 60 mln zł, generując deficyt i zadłużenie.

Zabił gospodarza imprezy. Teraz grozi mu dożywocie

Zabił gospodarza imprezy. Teraz grozi mu dożywocie 0 0

58-letni mieszkaniec Tomaszowa Lubelskiego został dotkliwie pobity podczas wspólnego spożywania alkoholu. Do tragedii doszło w minioną środę na terenie jednej posesji w gm. Susiec.

Przerwa się skończyła. Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS wraca do ligowej rywalizacji

Przerwa się skończyła. Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS wraca do ligowej rywalizacji 0 0

Dokładnie 20 dni dzieli ostatni ligowy mecz Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS Lublin od następnego starcia. Po reprezentacyjnej przerwie ekstraklasa wznawia rozgrywki. Jutro (godz. 17) lublinianki zmierzą się na własnym parkiecie z DGT Politechniką Gdańską

Half-Life: Alyx. Zwiatun i data premiery (wideo)
film

Half-Life: Alyx. Zwiatun i data premiery (wideo) 0 0

Znany świat, znana bohaterka, znani przeciwnicy. I jedna wielka nowość: VR. Premiera gry Half-Life: Alyx już w marcu przyszłego roku.

Zoo w Poznaniu zarzuca urzędnikom z Terespola utrudnianie transportu tygrysów

Zoo w Poznaniu zarzuca urzędnikom z Terespola utrudnianie transportu tygrysów 3 4

Dyrekcja poznańskiego ogrodu zoologicznego zarzuca urzędnikom z gminy Terespol utrudnianie przewozu tygrysów do Hiszpanii. – My nie możemy wydać decyzji międzynarodowej – tłumaczy Krzysztof Iwaniuk wójt przygranicznej gminy Terespol.

Program TV 22-24 listopada 2019. Co warto zobaczyć w telewizji?
22 listopada 2019, 0:00

Program TV 22-24 listopada 2019. Co warto zobaczyć w telewizji? 0 0

"Szybcy i wściekli 8", "300: Początek Imperium" czy "Iron Man" to tylko niektóre z filmów, które będzie można zobaczyć w weekend w telewizji naziemnej. Sprawdź wybrane propozycje filmowe na najbliższe wieczory.

Juliusz Braun: Trzeba media publiczne wymyślić na nowo, ale nie mam recepty jak to zrobić

Juliusz Braun: Trzeba media publiczne wymyślić na nowo, ale nie mam recepty jak to zrobić 0 2

Media tożsamościowe, bańki informacyjne to zdaniem byłego prezesa zarządu TVP i aktualnego członka Rady Mediów Narodowych poważne zagrożenie społeczne. - Są takie badania, które pokazują, że przeważająca grupa zwolenników PO ogląda TVN, a przeważająca grupa PiS ogląda telewizję publiczną. Każdy się umacnia we własnym przekonaniu. Media publiczne, telewizja publiczna zwłaszcza - powinna być źródłem wody czystej, informacji rzetelnej, która pokazuje również kontekst wydarzeń. Bez tego trudno budować normalne społeczeństwo. W wielu krajach krytykuje się media publiczne, ale w wielu spełniają rolę jednoczącą - mówił na KUL dr Juliusz Braun.

Motor w sobotę gra ze Stalą Kraśnik. Chcą rewanżu za pierwszą kolejkę

Motor w sobotę gra ze Stalą Kraśnik. Chcą rewanżu za pierwszą kolejkę 0 3

Zakończyliśmy rundę jesienną i od razu ruszamy z rewanżami. Motor w sobotę o godz. 17 zagra ze Stalą Kraśnik. I ma z tym zespołem rachunki do wyrównania.

Palit GTX 1650 SUPER: Niedrogie karty graficzne

Palit GTX 1650 SUPER: Niedrogie karty graficzne 0 0

Serie RTX 2080, 2070 i 2060 doczekały się już wersji SUPER. GTX 1660 także. Pora na serię GTX 1650. Nowe modele do sprzedaży wprowadziły m.in. firmy Palit i Gainward.

W weekend lekki mróz, możliwe też słabe opady śniegu. A co z zimą 30-lecia? Prognoza IMGW

W weekend lekki mróz, możliwe też słabe opady śniegu. A co z zimą 30-lecia? Prognoza IMGW 35 4

W weekend w ciągu dnia temperatura może spaść poniżej zera. Według niektórych prognoz możliwe są słabe opady śniegu i śniegu z deszczem

Zawody wspinaczkowe Gorączka Sobotniej Mocy powracają po sześciu latach przerwy

Zawody wspinaczkowe Gorączka Sobotniej Mocy powracają po sześciu latach przerwy 0 0

Najpierw reaktywowali kultowy BoulderFest, a teraz chcą wskrzesić ze sportowego niebytu kolejną imprezę. KW Kotłownia Lublin organizuje jutro przy ul. Cisowej 11 zawody Gorączka Sobotniej Mocy, które powracają na wspinaczkową mapę Polski po sześciu latach przerwy

ADATA XPG Invader i Battlecruiser: Nowe obudowy dla graczy

ADATA XPG Invader i Battlecruiser: Nowe obudowy dla graczy 0 0

W obu modelach są panele z hartowanego szkła i podświetlenie RGB. Obudowa ADATA XPG Invader kosztuje 349 złotych, a XPG Battlecruiser 649 złotych. Skąd ta różnica?

Policjant zastrzelił 21-latka w Koninie. Dziewczyna chłopaka: Za dwa tygodnie mieliśmy pojechać w góry
film

Policjant zastrzelił 21-latka w Koninie. Dziewczyna chłopaka: Za dwa tygodnie mieliśmy pojechać w góry 1 39

Kiedy zobaczył policję, zaczął uciekać. Chwilę później zginął. Kim był śmiertelnie postrzelony 21-latek z Konina? Reporterce Uwagi! udało się porozmawiać z narzeczoną Adama C.

Drzewo spadło na dach jadącego chevroleta

Drzewo spadło na dach jadącego chevroleta 0 7

O dużym szczęściu może mówić kierujący, który w czwartek wieczorem podróżował swoim autem drogą wojewódzką nr 819

Problemy w uprawach warzyw i owoców – motyle i gąsienice

Problemy w uprawach warzyw i owoców – motyle i gąsienice 0 0

Aby uzyskać jak najbogatsze zbiory o doskonałej jakości, trzeba podjąć szereg kroków, które mają m.in. zabezpieczyć roślinę przed atakami szkodników. W tym artykule skupimy się głównie na gąsienicach – podpowiemy, jak można im zapobiegać, a także jak uchronić roślinę przed kolejnymi pokoleniami owadów

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.