Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

27 stycznia 2014 r.
5:45
Edytuj ten wpis

Nowe przepisy: Palisz w pracy? Odpracujesz ten czas

18 10 A A

Pracodawca może już wymagać odpracowania czasu spędzonego na papierosie. Taką możliwość dają wprowadzone w ubiegłym roku przepisy

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Zgodnie z nowym kodeksem pracy prywatne wyjścia powinny być odnotowywane przez pracodawcę. Za takie można uznać przerwy na papierosa. Jak szacuje Partnerstwo "Polska bez dymu”, palący pracownik na tę czynność przeznacza średnio 40 minut dziennie. Rozwiązania uderzające w palaczy wprowadził już Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego. - Pracodawca ma płacić za pracę, a nie przerwy w pracy. Tym bardziej, że w przypadku palących kilka papierosów dziennie możemy mówić nawet o godzinnej absencji. Takiej sytuacji nie można tolerować. Zwłaszcza, że urząd funkcjonuje w oparciu o środki publiczne. Nie widzimy potrzeby, aby podatnicy płacili za czas, w którym urzędnicy robią sobie przerwę na papierosa - mówi Marta Milewska, rzeczniczka Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego. To właśnie ten urząd jako pierwszy wykorzystał nowe przepisy. Do końca ubiegłego roku urzędnicy musieli zadeklarować, czy zamierzają odpracować przerwy na palenie, czy wolą potrącenie z wynagrodzenia. Wszyscy zaproponowali, że codziennie będą zostawać w pracy po ok. 30 minut dłużej. Takie przepisy podobają się niepalącym. - Przyjęło się, że wyjście na papierosa jest czymś normalnym i palaczowi się należy. A przecież oni pracują mniej, a dostają takie samo wynagrodzenie, co niepalący - mówi pani Barbara, księgowa w jednym z lubelskich biur. - Jestem rozliczany z postawionych przede mną zadań. Jeśli zrobię to, co mam do zrobienia, to czemu nie mógłbym poświęcić paru minut na papierosa? Jeśli kto inny chwilę wolnego wykorzystuje na przeglądanie Internetu, albo kawę, to nikt nie każe mu tego odpracowywać - przekonuje pan Paweł, urzędnik z Lublina, wypalający około paczki papierosów dziennie. Przepisy jednak dopuszczają taką możliwość. - To sposób na zdyscyplinowanie pracowników. Jednak na razie nie mamy sygnałów, żeby któryś z pracodawców w regionie zdecydował się na takie rozwiązanie - mówi Katarzyna Wydra z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Lublinie. Palących pracowników, przynajmniej w tym momencie, nie zamierza rozliczać lubelski Urząd Marszałkowski. - Nie było w tej sprawie żadnych wniosków, ani decyzji - mówi Beata Górka, rzeczniczka marszałka Krzysztofa Hetmana. Podobną deklarację usłyszeliśmy w Urzędzie Miasta Lublin. - Zgodnie z przepisami pracownikom przysługuje 15-minutowa przerwa w pracy i mogą ją wykorzystać, jak chcą. Poza tym wszystkie wyjścia z urzędu muszą być odnotowywane w księdze wyjść. Ale pracowników rozliczamy przede wszystkim z powierzonych obowiązków - wyjaśnia Beata Krzyżanowska, rzeczniczka prezydenta Lublina. Tymczasem mazowiecki Urząd Marszałkowski informuje o pierwszych pozytywnych efektach swojej decyzji. - Docierają do nas sygnały, że część palących pracowników potraktowała tę sytuację jako pretekst do pożegnania się z nałogiem, z czego się bardzo cieszymy - podsumowuje Marta Milewska.
Skomentuj i udostępnij na Facebooku
Czytaj więcej o:

Komentarze 10

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Niepalący / 29 stycznia 2014 r. o 10:59

A nie możecie się dogadać tak, żebyś Ty nie palił, a ona na seks... nie musiała wychodzić?

Avatar
szczaw i mirabelki / 29 stycznia 2014 r. o 10:39

Papierosy to zgubny nałóg,któremu poddaje się 40 lat.Młodsza koleżanka chce mnie rozliczać z 2 papierosów wypalanych w pracy,a ja mam ochotę rozliczyć ja z wychodzenia na sex,nie raz też 2 razy w ciągu pracy.Który nałog jest lepszy?

Avatar
P / 27 stycznia 2014 r. o 20:04

"Jestem rozliczany z postawionych przede mną zadań. Jeśli zrobię to, co mam do zrobienia, to czemu nie mógłbym poświęcić paru minut na papierosa? .. – przekonuje pan Paweł, urzędnik z Lublina" - tak pan Pawełek zawsze wyrabia się ze swoimi obowiązkami tak jak i cała reszta tej watahy urzędniczej, a cżłowiek na głupie warunki zabudowy czeka jak głupi i przy dobrych wiatrach dostanie je po ponad pół roku (30 dni wg KPA), z każdym innym dokumentem jest to samo. W II Rzeczpospolitej był zapis w prawie który pozwalał ukarac urzędnika który działał na szkodę obywatela lub kraju nawet karą rozstrzelania... z oczywistych względów komuchy ów zapis zniosły, a dzisiejszym urzędasom oczywiście byłoby to wybitnie nie "na rękę" bo chyba 3/4 wszystkich z nich trzeba byłoby rozstrzelać

"Jestem rozliczany z postawionych przede mną zadań. Jeśli zrobię to, co mam do zrobienia, to czemu nie mógłbym poświęcić paru minut na papierosa? .. – przekonuje pan Paweł, urzędnik z Lublina" - tak pan Pawełek zawsze wyrabia się ze swoimi obowiązkami tak jak i cała reszta tej watahy urzędniczej, a cżłowiek na głupie warunki zabudowy czeka jak głupi i przy dobrych wiatrach dostanie je po ponad pół roku (30 dni wg KPA), z każdym innym dokumentem jest to samo. W II Rzeczpospolitej był zapis w prawie który pozwalał ukarac urzędnika który dzi... rozwiń

Avatar
zibo / 27 stycznia 2014 r. o 12:18
A w budynkach Policji śmieją się z tego, jarają w swoich pokojach źe "siekierę moźna powiesić" i nikt się tym nie przejmuje bo zanim obywatel tam wejdzie to musi pokonać biuro przepustek i tylko smród musi wąchać
Avatar
kaczafi / 27 stycznia 2014 r. o 10:13

Do tych co piszą że to chore przepisy. Bardzo dobrze zrobili bo inni muszą robić na takiego z papieroskiem, sterta papierów leży i co Ty zdążyłeś a on jest w połowie dopiero, no to musisz pomóc koledze i tak codziennie. Ludzie znam takie opowieści że ludzie ściemniali ze idą zapalić niby żeby odetchnąć bo palaczom się należało, a kto nie pali ten robi dalej.

Avatar
Gość / 27 stycznia 2014 r. o 09:33

Pracownicy są rozliczani z obowiązków... palacz wychodzi "na fajkę" bo mu się należy a niepalące towarzystwo z biurek obok ma JEGO dodatkowe obowiązki- maile, telefony, interesantów... w ten sposób pracuje za siebie oi za palacza. Co do tych prawie 4h dziennie przerwy - sredni 5fajek x 10min (realnie) = 50min i to się zgadza- poobserwujecie :D

Avatar
aa / 27 stycznia 2014 r. o 08:55

wreszcieeee

Avatar
Gość / 27 stycznia 2014 r. o 07:54

Powalone i po.ebane. Na szczęście mam inną pracę i nikomu nie musze się tłumaczyć, że palę ale te przepisy to durnota i idiotyzm. W pracy zakłada się, że praca ma być zrobiona, dlaczego zakłada się, że 8 godzin to jest tylko ciągłe pracowanie z wywalonym jęzorem??? Tak przecież nie jest, dostaje się jakieś zadanie i się nad nim pracuje, nikt przecież nie ślęczy nad kwitami bitych 8 godzin, tylko wychodzi do toalety, drapie sie po nosie i tyłku. Praca ma być zrobiona terminowo, co nie znaczy pracy non stop, bo tak to nawet robotnik machający łopatą nie pracuje.

Pracowałem kiedyś w takich chorych instytucjach jak urzędy, jak zrobiłem coś zbyt wcześnie i szybko to dokładano mi drugie tyle roboty a kolega przez ten czas zrobił połowę i się śmiał z mojej durnoty a zarabialiśmy tyle samo. Spowodowało to, że trzeba było udawać mocno zapracowanego jak wchodził imć pan kierownik. I co to dało?? G to dało, tak samo będzie z papierosami. Szkoda,że wielcy urzędnicy nie odliczają czasu na postawienie klocka i spuszczenie z kija. A tak nawiasem mówiąc pan marszałek dolicza sobie czas dłubania w nosie i wyjscia np do kiosku po bułkę??? Wątpię, znowu przepisy uderzają najniższych roboli w urzędzie!!!

Powalone i po.ebane. Na szczęście mam inną pracę i nikomu nie musze się tłumaczyć, że palę ale te przepisy to durnota i idiotyzm. W pracy zakłada się, że praca ma być zrobiona, dlaczego zakłada się, że 8 godzin to jest tylko ciągłe pracowanie z wywalonym jęzorem??? Tak przecież nie jest, dostaje się jakieś zadanie i się nad nim pracuje, nikt przecież nie ślęczy nad kwitami bitych 8 godzin, tylko wychodzi do toalety, drapie sie po nosie i tyłku. Praca ma być zrobiona terminowo, co nie znaczy pracy non stop, bo tak to nawet robotnik machają... rozwiń

Avatar
Snikers / 27 stycznia 2014 r. o 07:50

Bardzo dobrze, każdy przepis wspomagający rzucanie palenia jest DOBRY. Z tym że, niech urzędnicy pamiętają że za każdą godzinę pracy przy komputerze należy się 5 minut przerwy. 8x5=40 minut, czyli możliwość palenia w pracy. Ale i tak polecam rzucanie palenia:)

Avatar
a / 27 stycznia 2014 r. o 07:28

p... o Szopenie. Palacze nadal będą palić w pracy, co wiąże się z niewykonywaniem obowiązków. 1 papieros = ok 10 minut ze znajomymi. Jeśli ten kolo pali paczkę dziennie to nie pracuje 200min= 3godz. 20 min. dziennie - inaczej pracuje na pół etatu.

Avatar
Niepalący / 29 stycznia 2014 r. o 10:59

A nie możecie się dogadać tak, żebyś Ty nie palił, a ona na seks... nie musiała wychodzić?

Avatar
szczaw i mirabelki / 29 stycznia 2014 r. o 10:39

Papierosy to zgubny nałóg,któremu poddaje się 40 lat.Młodsza koleżanka chce mnie rozliczać z 2 papierosów wypalanych w pracy,a ja mam ochotę rozliczyć ja z wychodzenia na sex,nie raz też 2 razy w ciągu pracy.Który nałog jest lepszy?

Avatar
P / 27 stycznia 2014 r. o 20:04

"Jestem rozliczany z postawionych przede mną zadań. Jeśli zrobię to, co mam do zrobienia, to czemu nie mógłbym poświęcić paru minut na papierosa? .. – przekonuje pan Paweł, urzędnik z Lublina" - tak pan Pawełek zawsze wyrabia się ze swoimi obowiązkami tak jak i cała reszta tej watahy urzędniczej, a cżłowiek na głupie warunki zabudowy czeka jak głupi i przy dobrych wiatrach dostanie je po ponad pół roku (30 dni wg KPA), z każdym innym dokumentem jest to samo. W II Rzeczpospolitej był zapis w prawie który pozwalał ukarac urzędnika który działał na szkodę obywatela lub kraju nawet karą rozstrzelania... z oczywistych względów komuchy ów zapis zniosły, a dzisiejszym urzędasom oczywiście byłoby to wybitnie nie "na rękę" bo chyba 3/4 wszystkich z nich trzeba byłoby rozstrzelać

"Jestem rozliczany z postawionych przede mną zadań. Jeśli zrobię to, co mam do zrobienia, to czemu nie mógłbym poświęcić paru minut na papierosa? .. – przekonuje pan Paweł, urzędnik z Lublina" - tak pan Pawełek zawsze wyrabia się ze swoimi obowiązkami tak jak i cała reszta tej watahy urzędniczej, a cżłowiek na głupie warunki zabudowy czeka jak głupi i przy dobrych wiatrach dostanie je po ponad pół roku (30 dni wg KPA), z każdym innym dokumentem jest to samo. W II Rzeczpospolitej był zapis w prawie który pozwalał ukarac urzędnika który dzi... rozwiń

Avatar
zibo / 27 stycznia 2014 r. o 12:18
A w budynkach Policji śmieją się z tego, jarają w swoich pokojach źe "siekierę moźna powiesić" i nikt się tym nie przejmuje bo zanim obywatel tam wejdzie to musi pokonać biuro przepustek i tylko smród musi wąchać
Avatar
kaczafi / 27 stycznia 2014 r. o 10:13

Do tych co piszą że to chore przepisy. Bardzo dobrze zrobili bo inni muszą robić na takiego z papieroskiem, sterta papierów leży i co Ty zdążyłeś a on jest w połowie dopiero, no to musisz pomóc koledze i tak codziennie. Ludzie znam takie opowieści że ludzie ściemniali ze idą zapalić niby żeby odetchnąć bo palaczom się należało, a kto nie pali ten robi dalej.

Avatar
Gość / 27 stycznia 2014 r. o 09:33

Pracownicy są rozliczani z obowiązków... palacz wychodzi "na fajkę" bo mu się należy a niepalące towarzystwo z biurek obok ma JEGO dodatkowe obowiązki- maile, telefony, interesantów... w ten sposób pracuje za siebie oi za palacza. Co do tych prawie 4h dziennie przerwy - sredni 5fajek x 10min (realnie) = 50min i to się zgadza- poobserwujecie :D

Avatar
aa / 27 stycznia 2014 r. o 08:55

wreszcieeee

Avatar
Gość / 27 stycznia 2014 r. o 07:54

Powalone i po.ebane. Na szczęście mam inną pracę i nikomu nie musze się tłumaczyć, że palę ale te przepisy to durnota i idiotyzm. W pracy zakłada się, że praca ma być zrobiona, dlaczego zakłada się, że 8 godzin to jest tylko ciągłe pracowanie z wywalonym jęzorem??? Tak przecież nie jest, dostaje się jakieś zadanie i się nad nim pracuje, nikt przecież nie ślęczy nad kwitami bitych 8 godzin, tylko wychodzi do toalety, drapie sie po nosie i tyłku. Praca ma być zrobiona terminowo, co nie znaczy pracy non stop, bo tak to nawet robotnik machający łopatą nie pracuje.

Pracowałem kiedyś w takich chorych instytucjach jak urzędy, jak zrobiłem coś zbyt wcześnie i szybko to dokładano mi drugie tyle roboty a kolega przez ten czas zrobił połowę i się śmiał z mojej durnoty a zarabialiśmy tyle samo. Spowodowało to, że trzeba było udawać mocno zapracowanego jak wchodził imć pan kierownik. I co to dało?? G to dało, tak samo będzie z papierosami. Szkoda,że wielcy urzędnicy nie odliczają czasu na postawienie klocka i spuszczenie z kija. A tak nawiasem mówiąc pan marszałek dolicza sobie czas dłubania w nosie i wyjscia np do kiosku po bułkę??? Wątpię, znowu przepisy uderzają najniższych roboli w urzędzie!!!

Powalone i po.ebane. Na szczęście mam inną pracę i nikomu nie musze się tłumaczyć, że palę ale te przepisy to durnota i idiotyzm. W pracy zakłada się, że praca ma być zrobiona, dlaczego zakłada się, że 8 godzin to jest tylko ciągłe pracowanie z wywalonym jęzorem??? Tak przecież nie jest, dostaje się jakieś zadanie i się nad nim pracuje, nikt przecież nie ślęczy nad kwitami bitych 8 godzin, tylko wychodzi do toalety, drapie sie po nosie i tyłku. Praca ma być zrobiona terminowo, co nie znaczy pracy non stop, bo tak to nawet robotnik machają... rozwiń

Avatar
Snikers / 27 stycznia 2014 r. o 07:50

Bardzo dobrze, każdy przepis wspomagający rzucanie palenia jest DOBRY. Z tym że, niech urzędnicy pamiętają że za każdą godzinę pracy przy komputerze należy się 5 minut przerwy. 8x5=40 minut, czyli możliwość palenia w pracy. Ale i tak polecam rzucanie palenia:)

Avatar
a / 27 stycznia 2014 r. o 07:28

p... o Szopenie. Palacze nadal będą palić w pracy, co wiąże się z niewykonywaniem obowiązków. 1 papieros = ok 10 minut ze znajomymi. Jeśli ten kolo pali paczkę dziennie to nie pracuje 200min= 3godz. 20 min. dziennie - inaczej pracuje na pół etatu.

Zobacz wszystkie komentarze 10

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Muzeum, w którym kapie na głowę. Każda wpłata się liczy

Muzeum, w którym kapie na głowę. Każda wpłata się liczy

– Już niejednokrotnie okazaliście nam zaufanie i wsparcie – doceniają twórcy Muzeum Osiedli Mieszkaniowych, którzy zbierają fundusze by móc kontynuować działalność i utrzymać siedzibę na skraju osiedla projektowanego przez Zofię i Oskara Hansen.

Skoki narciarskie. W weekend zawody na mamuciej skoczni w Bad Mitterndorf

Skoki narciarskie. W weekend zawody na mamuciej skoczni w Bad Mitterndorf

W weekend najlepsi skoczkowie świata rywalizować będą na skoczni Kulm w austriackim Bad Mitterndorf. Będzie to tym samym inauguracja zawodów Pucharu Świata w lotach narciarskich. Naszą kadrę reprezentować będzie pięciu zawodników

Koncert w mieszkaniu pod Białą Podlaską. Wstęp „co łaska”

Koncert w mieszkaniu pod Białą Podlaską. Wstęp „co łaska”

Koncert w mieszkaniu? To możliwe i do tego wstęp „co łaska”. Tym razem, w Czosnówce pod Białą Podlaską wystąpi Patryk Pietrzak.

Najdłuższy autobus w mieście już wozi pasażerów

Najdłuższy autobus w mieście już wozi pasażerów

Jest długi i niskopodłogowy. Do tego ma półhybrydowy napęd. To nowy autobus Solaris, który właśnie wyjechał na bialskie ulice.

Dodatkowe środki unijne dla Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie

Dodatkowe środki unijne dla Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie

Ponad 5,4 mln zł dodatkowego dofinansowania – z czego ponad 3 mln zł stanowią Fundusze Europejskie, a ponad 2,2 mln zł to pieniądze z Budżetu Państwa – Zarząd Województwa Lubelskiego kieruje na projekt dotyczący przebudowy części szpitala, w tym gruntownej przebudowy Oddziałów: Hematologii, Onkologii, Anestezjologii i Polikliniki, a także doposażenie części obszarów udzielania świadczeń.

Nowa cukiernia w centrum Lublina "Lubimy szukać czegoś nowego"

Nowa cukiernia w centrum Lublina "Lubimy szukać czegoś nowego"

U nas królują bezy i serniki, a biszkoptowe torty pojawiają się tylko na urodziny. Na Ukrainie biszkopt jest na co dzień. Przełożony jest też nieco innym, bo mniej słodkim, kremem. W nowej lubelskiej cukierni polskie smaki mieszkają się z ukraińskimi.

Program TV 27-29 stycznia 2023. Jakie filmy warto zobaczyć w telewizji?
27 stycznia 2023, 19:00

Program TV 27-29 stycznia 2023. Jakie filmy warto zobaczyć w telewizji?

Kultowy "Absolwent", widowiskowe "Pompeje" i popularny "Cast Away" to niektóre z filmowych propozycji na weekend. Sprawdź, jakie filmy będzie można zobaczyć w naziemnej telewizji cyfrowej.

Chcą budowy ronda "Zbyt wielu ludzi zginęło w tym miejscu"

Chcą budowy ronda "Zbyt wielu ludzi zginęło w tym miejscu"

W przyszłym tygodniu radni gminy mają podjąć uchwałę o przekazaniu województwu lubelskiemu wsparcia na przebudowę niebezpiecznego skrzyżowania we Wronowie. Przetarg na budowę ronda łączącego trzy drogi, w tym DW nr 824, może zostać ogłoszony jeszcze w tym roku.

Polski Cukier AZS UMCS – Casademont Saragossa 69:66. Skromna zaliczka lublinianek [zdjęcia]
galeria

Polski Cukier AZS UMCS – Casademont Saragossa 69:66. Skromna zaliczka lublinianek [zdjęcia]

Polski Cukier AZS UMCS lepszy od Casademont Saragossa. W pierwszym meczu 1/8 finału EuroCup lublinianki pokonały u siebie rywalki z Hiszpanii 69:66. Rewanż zostanie rozegrany w najbliższą środę.

Nocne zwiedzanie wystawy "Beksiński w Lublinie"
27 stycznia 2023, 20:30

Nocne zwiedzanie wystawy "Beksiński w Lublinie"

Centrum Spotkania Kultur (plac Teatralny 1) zaprasza na nocne zwiedzanie wystawy "Beksiński w Lublinie", które odbędzie się 27 i 28 stycznia o godz. 20.30. Warto skorzystać, bo to już ostatnia szansa na podziwianie obrazów artysty z Sanoka w Lublinie.

Koperta na wagę życia. Już prawie 200 mieszkańców ją ma

Koperta na wagę życia. Już prawie 200 mieszkańców ją ma

Ledwie dotarły, a już niemal wszystkie się rozeszły. Prawie 200 tzw. Kopert Życia zostało w tym miesiącu rozdanych mieszkańcom Hrubieszowa. Będą zamawiane kolejne.

"Zły" ponownie w Centrum Kultury
3 lutego 2023, 19:00

"Zły" ponownie w Centrum Kultury

Spektakl będący autobiograficzną opowieścią Dariusza Jeża będzie można znów zobaczyć na deskach Centrum Kultury w Lublinie (ul. Peowiaków 12). Pokazy w ramach Sceny InVitro odbędą się w dniach 3-5 lutego o godz. 19.

Po pięciu etapach rekrutacji praca na przejściach granicznych za 3 tys. zł
galeria

Po pięciu etapach rekrutacji praca na przejściach granicznych za 3 tys. zł

– Praca w mundurze to było moje marzenie – przyznaje pani Milena, która w czwartek wraz z grupą nowo przyjętych celników złożyła ślubowanie. Czeka ją służba na przejściu kolejowym w Terespolu. Na początek dostanie 3 tys. zł na rękę.

Górnik Łęczna powoli kończy zgrupowanie w Opalenicy

Górnik Łęczna powoli kończy zgrupowanie w Opalenicy

Piłkarze Górnika Łęczna w środę podczas zgrupowania w Opalenicy wysoko ograli trzecioligową Polonię Środa Wielkopolska. Zielono-czarni w Opalenicy pozostaną do soboty i na zakończenie obozu zagrają jeszcze jeden mecz kontrolny – tym razem z dobrze znanym rywalem

Ferie 2023. Mali odkrywcy tajemnic starych fotografii
galeria

Ferie 2023. Mali odkrywcy tajemnic starych fotografii

W lubelskich Warsztatach Kultury, w ramach projektu „Regał – spotkania z książką autorską” odbyły się zajęcia „Tajemnice starych fotografii”.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!