Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

28 grudnia 2018 r.
19:45

Kolejny pomysł na budowę biurowca w centrum Lublina. Nowy ma być większy

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 38 A A
Stary biurowiec ma być zburzony, w tym miejscu ma stanąć nowy
Stary biurowiec ma być zburzony, w tym miejscu ma stanąć nowy (fot. Maciej Kaczanowski)

Ratusz ma kolejny pomysł na budowę biurowca przy ul. Leszczyńskiego 20, który ma być nową siedzibą Urzędu Miasta. Prezydent chce postawić jeszcze większy budynek, niż pierwotnie planował. Prace miałyby się zacząć najwcześniej za dwa lata

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Nowoczesny budynek planowany jest w miejscu starego, niezbyt praktycznego biurowca, który ma być stopniowo opuszczany przez miejskich urzędników. Już w pierwszej połowie stycznia ma się stąd wyprowadzić Wydział Komunikacji, który trafi do wynajętych pomieszczeń przy Czechowskiej 19a. Później ze starego budynku przenoszone mają być kolejne wydziały.

Przymiarki do nowej siedziby już trwają. Prezydent zamówił nawet koncepcję biurowca, a na jej podstawie wydana została decyzja mówiąca o budynku niższym od strony ulicy, a wyższym od strony parku. Jego powierzchnia całkowita wynosiłaby 11 tys. mkw.

Teraz prezydent uznał, że przyda się jeszcze większy biurowiec, dlatego powstała kolejna koncepcja. – Sugerowana jest w niej wyższa zabudowa na całej powierzchni – wyjaśnia Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta Lublina. – Jest to związane przede wszystkim z większą opłacalnością całościowej zabudowy każdego piętra – dodaje rzeczniczka. W nowej wersji powierzchnia budynku jest o jedną czwartą większa niż w pierwotnej koncepcji.

Prezydent tłumaczy, że dzięki temu zabiegowi praktycznie cały Urząd Miasta będzie można zmieścić w dwóch budynkach: biurowcu przy Wieniawskiej 14 oraz nowym gmachu przy Leszczyńskiego 20. Już w styczniu można się spodziewać nowej decyzji, dzięki której będą mogły się zacząć zasadnicze prace projektowe.

– Myślę, że dokumentacja projektowa będzie w roku 2020, zaraz potem przetarg i budowa – zapowiada prezydent Krzysztof Żuk. Zapewnia też, że biurowiec nie będzie wznoszony kosztem obcięcia funduszy na miejskie inwestycje.

W grę wchodzi taki sposób finansowania, jakim posłużyło się miasto do budowy nowej szkoły przy Berylowej. To specyficzny sposób zapłaty. Firma budowlana nie zgłasza się po pieniądze do miasta, tylko do banku, któremu „sprzedaje:” faktury. Później miasto rozliczy się z bankiem, spłata należności potrwa cztery lata i zacznie się po wybudowaniu szkoły.

Tak samo może być w przypadku biurowca dla urzędu. – Drugim wariantem jest budowa z udziałem naszej spółki: Towarzystwa Budownictwa Społecznego – mówi Żuk. – Będzie ona dysponować kredytem na budowę i rozmawiałem już o możliwości sfinansowania również takiego obiektu.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
Czytaj więcej o:

Komentarze 38

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 28 grudnia 2018 r. o 20:36
+38
bardzo dobry pomysł, wszystkie wydziały skupione w dwóch miejscach to wielkie ułatwienie dla mieszkańców
Avatar
DrInz / 28 grudnia 2018 r. o 20:02
+35
No i bardzo dobrze, tylko mam nadzieje ze powstanie cos godnego centrum miasta, chocby w stylu tego nowego biurowca na rogu wieniawskiej i detramecourta...od strony ulicy powinna być pierzejowa zabudowa min 4pietra, w glebi jakis wyzszy wiezowiec
Avatar
Qmart / 28 grudnia 2018 r. o 20:39
+28
czy ten urząd jest dla urzędników czy dla mieszkańców. Pragnę przypomnieć iż mamy XXI wiek. Znaczna część mieszkańców posiada własne środki lokomocji - czy pomyślano o parkingach dla interesantów. Jest tyle terenów nie koniecznie w centrum Lublina. Może by pan prezydent pomyślał o tym. Jak znam życie oczywiście zrobi parkin dla swoich urzędników bezpłatny , a dla interesantów po 9 zł za godz. Trzeba przecież z czegoś spłacać miejskie długi.
 Parkowanie w strefie nie kosztuje 9zl/h, ale jak cebulaka nie stac na te pare zlotych za parkowanie to niech sprzeda automobil i bedzie mial pieniądze :) posiadanie auta nie uprawnia do parkowaniamza darmoche gdzie popadnie
 Parkowanie w strefie nie kosztuje 9zl/h, ale jak cebulaka nie stac na te pare zlotych za parkowanie to niech sprzeda automobil i bedzie mial pieniądze :) posiadanie auta nie uprawnia do parkowaniamza darmoche gdzie popadnie rozwiń
Avatar
Qbek / 28 grudnia 2018 r. o 20:22
+27
Ciekawe kto zajmie opuszczane pomieszczenia przy Leszczyńskiego? Założę się że za kwartał zapełnią go nowi urzędnicy przytuleni od marszałka, sieroty PSL-owe i PO-wskie. I wtedy znowu ta sama gadka - szukamy nowego lokum dla przeprowadzki urzędników z Leszczyńskiego. Sami zobaczycie. Farsa dopiero się rozPOczyna.
 Analfabeto, stary biurowiec ma byc wyburzony pod budowę nowego, wiem ze wy tam w pissie inteligencją nie grzeszycie, ale przeczytaj chociaz artykuł zanim napiszesz durny komentarz
Avatar
x / 28 grudnia 2018 r. o 20:43
+21
czy ten urząd jest dla urzędników czy dla mieszkańców. Pragnę przypomnieć iż mamy XXI wiek. Znaczna część mieszkańców posiada własne środki lokomocji - czy pomyślano o parkingach dla interesantów. Jest tyle terenów nie koniecznie w centrum Lublina. Może by pan prezydent pomyślał o tym. Jak znam życie oczywiście zrobi parkin dla swoich urzędników bezpłatny , a dla interesantów po 9 zł za godz. Trzeba przecież z czegoś spłacać miejskie długi.
nie podniecaj się tak, w urzędach załatwia się coś raz na kilka lat, no chyba że ty bywasz codziennie ale nie bardzo wiem po co
nie podniecaj się tak, w urzędach załatwia się coś raz na kilka lat, no chyba że ty bywasz codziennie ale nie bardzo wiem po co rozwiń
Avatar
Gość / 28 grudnia 2018 r. o 21:59
+20
Słusznie, obecnie nie jest zbyt komfortowo na Leszczyńskiego. Nie dość, że ciasno, to jeszcze wiecznie są olbrzymie kolejki do każdego pokoju.
Avatar
Gość / 28 grudnia 2018 r. o 20:46
+19
URZĄD MIASTA MUSI BYĆ W CENTRUM A NIE NA PERYFERIACH!!!
Avatar
zenek / 28 grudnia 2018 r. o 20:49
+17
Ciekawe kto zajmie opuszczane pomieszczenia przy Leszczyńskiego? Założę się że za kwartał zapełnią go nowi urzędnicy przytuleni od marszałka, sieroty PSL-owe i PO-wskie. I wtedy znowu ta sama gadka - szukamy nowego lokum dla przeprowadzki urzędników z Leszczyńskiego. Sami zobaczycie. Farsa dopiero się rozPOczyna.
Analfabeto, stary biurowiec ma byc wyburzony pod budowę nowego, wiem ze wy tam w pissie inteligencją nie grzeszycie, ale przeczytaj chociaz artykuł zanim napiszesz durny komentarz
myślisz naiwniaku że będzie stał pusty? A gdzie zmieszczą się nowi urzędnicy od marszaka? Budowa ruszy za 3 lata, czytaj uważnie Qbek czy inny Ubek.
 zakładasz, że dojna zmiana aż tylu misiewiczów będzie próbowała upchnąć w marszałkowskim?
 zakładasz, że dojna zmiana aż tylu misiewiczów będzie próbowała upchnąć w marszałkowskim? rozwiń
Avatar
Qbek / 28 grudnia 2018 r. o 21:37
+15
Ciekawe kto zajmie opuszczane pomieszczenia przy Leszczyńskiego? Założę się że za kwartał zapełnią go nowi urzędnicy przytuleni od marszałka, sieroty PSL-owe i PO-wskie. I wtedy znowu ta sama gadka - szukamy nowego lokum dla przeprowadzki urzędników z Leszczyńskiego. Sami zobaczycie. Farsa dopiero się rozPOczyna.
Analfabeto, stary biurowiec ma byc wyburzony pod budowę nowego, wiem ze wy tam w pissie inteligencją nie grzeszycie, ale przeczytaj chociaz artykuł zanim napiszesz durny komentarz
myślisz naiwniaku że będzie stał pusty? A gdzie zmieszczą się nowi urzędnicy od marszaka? Budowa ruszy za 3 lata, czytaj uważnie Qbek czy inny Ubek.
 Jeuopie, biurowiec jest caly czas w uzytkowaniu i bedzie do momentu rozbiórki, co ty bredzisz o jakichś pustych urzedach?
 Jeuopie, biurowiec jest caly czas w uzytkowaniu i bedzie do momentu rozbiórki, co ty bredzisz o jakichś pustych urzedach? rozwiń
Avatar
Lb / 29 grudnia 2018 r. o 09:22
+14
KSAWYER nie pisz NIEPRAWDY. W rejonie Grottgera masz gdzie parkować.Są tam dwa parkingi podziemne.Jeden przy CSK a drugi przy urzędzie marszałkowskim.
Avatar
Kwa kwa kwa / 7 stycznia 2019 r. o 12:14
+2
Pisiory wyją a Lublin pięknieje i sie rozwija, brawo.
Avatar
1920 / 2 stycznia 2019 r. o 22:02
-1
czy o parkingach dla petentów pomyślano?
Avatar
Igor / 30 grudnia 2018 r. o 18:49
-1
Gościu ma rację. Wyciąć Saski i pobudować tam urzędy i bloki. Albo galerię handlową. Zasadzić nowy park i nazwać Żuka imieniem. Za 200 lat będą tam drzewa jak w Saskim. Wszak gdy Saski powstawał to były obrzeża Lublina, szkoda by teraz taka działka się w mieście marnowała, możnaby ją z sensem wyKOrzystać.
Avatar
qaq / 30 grudnia 2018 r. o 14:12
-1
Wykarczować Saski i będzie miejsce, żuk POtrafi
Avatar
Sami swoi / 29 grudnia 2018 r. o 18:09
-1
W Lublinie wszystko największe, najlepsze.
Avatar
DrInz / 29 grudnia 2018 r. o 15:37
+11
biurowiec wyburzyć, działkę sprzedać, a za uzyskane środki postawić nowy, większy biurowiec- ale poza centrum- w miejscu z dobrym dojazdem i przede wszystkim dostateczną liczbą miejsc parkingowych- np bursaki, okolica poligonowej/zelwerowicza czy nawet tereny po dawnej cukrowni lub grygowej (po zakończeniu obecnych inwestycji drogowych będą to miejsca z bardzo dobrym dojazdem). budowa większego biurowca w dotychczasowym miejscu nic nie zmieni-poza komfortem pracy urzędników
 No swietny pomysl, budujmy urzedy na zadupiach, zeby jasniepany mogli za darmo na poboczach parkowac...a ci co mieszkają na południu miasta bedą jezdzic kilkanascie kilometrów zeby sprawe załatwic...instytucje publiczne mają byc budowane w centrum, od tego ono jest, od tego jest ono...
 No swietny pomysl, budujmy urzedy na zadupiach, zeby jasniepany mogli za darmo na poboczach parkowac...a ci co mieszkają na południu miasta bedą jezdzic kilkanascie kilometrów zeby sprawe załatwic...instytucje publiczne mają byc budowane w centrum, od tego ono jest, od tego jest ono... rozwiń
Avatar
maverick / 29 grudnia 2018 r. o 14:53
-8
biurowiec wyburzyć, działkę sprzedać, a za uzyskane środki postawić nowy, większy biurowiec- ale poza centrum- w miejscu z dobrym dojazdem i przede wszystkim dostateczną liczbą miejsc parkingowych- np bursaki, okolica poligonowej/zelwerowicza czy nawet tereny po dawnej cukrowni lub grygowej (po zakończeniu obecnych inwestycji drogowych będą to miejsca z bardzo dobrym dojazdem). budowa większego biurowca w dotychczasowym miejscu nic nie zmieni-poza komfortem pracy urzędników
Avatar
Gość 51 / 29 grudnia 2018 r. o 14:07
-7
No co. Tyle osób kończy prawo, administracje, politologie. Muszą  gdzieś pracować. Gdzie mają iść. Do łopaty???
 Postkomunistyczna Erupa ma przyjac 3 mld mieszkańców Azji, Afryki, w tym ok. 1mld Arabów. Wymienienione osoby będą potrzebne przy adaptacji przybyszów do życia w europejskich warunkach. 
Avatar
Gość / 29 grudnia 2018 r. o 11:30
-8
To jest wrecz nieprzyzwoite aby w dobie cyfryzacji rozbudowywac administracje,chora patologia.
Avatar
max / 29 grudnia 2018 r. o 11:17
-9
i to jest najważniejsze, nowy większy biurowiec dla większej liczby urzędników przy spadającej stale ilości mieszkańców - a robole niech na nich pracują
Zobacz wszystkie komentarze 38

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Czy prezydent Zamościa straci stanowisko? Jest decyzja

Czy prezydent Zamościa straci stanowisko? Jest decyzja

Jest odpowiedź komisarza wyborczego na wniosek radnego, który chciał wygaszenia mandatu prezydenta miasta. Chodziło o obecność Andrzeja Wnuka w Radzie ds. spółek skarbu państwa.

Kto nie chce Passiniego w teatrze?

Kto nie chce Passiniego w teatrze?

Oburzenie w świecie teatru. Znany reżyser z Lublina Paweł Passini na renomowanym festiwalu występuje pod pseudonimem. Kilka miesięcy temu był antybohaterem głośnego artykułu o niewłaściwych zachowaniach wobec aktorek. – Nie ukrywam się – mówi artysta.

Szacunek dziewczyny! Zdziesiątkowana Pszczółka Polski Cukier wygrywa na Białorusi i gra dalej w EuroCup

Szacunek dziewczyny! Zdziesiątkowana Pszczółka Polski Cukier wygrywa na Białorusi i gra dalej w EuroCup

Koszykarki Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS Lublin dokonały wielkiej rzeczy. Mimo braku niemal połowy składu i bez głównego szkoleniowca na ławce, pokonały na wyjeździe białoruski BC Horizont Mińsk 70:61. Awansowały do play-off europejskich rozgrywek

Skarby z Wawelu na lubelskim Zamku
zdjęcia
galeria

Skarby z Wawelu na lubelskim Zamku

Wiele z nich można nazwać jedynymi lub jednymi z kilku zachowanych egzemplarzy na świecie. Od soboty w Muzeum Narodowym w Lublinie będzie można oglądać eksponaty z Zamku Królewskiego na Wawelu. Wystawa potrwa do końca lutego

Pieniądze dla medyków. 5 tys. zł za walkę z COVID-19

Pieniądze dla medyków. 5 tys. zł za walkę z COVID-19

Personel niemedyczny otrzyma jednorazowo 5 tys. zł brutto dodatku covidowego – poinformował w czwartek Narodowy Fundusz Zdrowia.

Lublin. Lekarze nadal na L4, a pacjenci czekają

Lublin. Lekarze nadal na L4, a pacjenci czekają

Nadal nie ma porozumienia między pracownikami SOR przy ul. Jaczewskiego w Lublinie a dyrekcją szpitala. Oznacza to, że oddział ratunkowy wciąż będzie zamknięty dla większości pacjentów, a sytuację będą musiały ratować inne lecznice. Na zwolnieniach lekarskich jest tam blisko 60 osób.

Supersamochody na ulicach Lublina
4 grudnia 2021, 11:00

Supersamochody na ulicach Lublina

W sobotę w Lublinie będzie można zobaczyć "superauta". Muscle cary, auta sportowe i premium pojawią się m.in. na parkingu Galerii Olimp oraz na placu przed Galerią Centrum. Wszystko z powodu akcji charytatywnej.

Lubelskie: Ilu przedsiębiorców dostało rekompensaty za stan wyjątkowy?

Lubelskie: Ilu przedsiębiorców dostało rekompensaty za stan wyjątkowy?

Ponad 1,1 mln zł rekompensat wypłacił do tej pory wojewoda lubelski przedsiębiorcom za straty związane ze stanem wyjątkowym. – Dostałem tyle, o ile wnioskowałem – przyznaje Marek Pomietło, właściciel wypożyczalni kajaków nad Bugiem.

W Chełmie można już śmigać na łyżwach [cennik na lodowisku]

W Chełmie można już śmigać na łyżwach [cennik na lodowisku]

Od czwartku działa miejskie lodowisko przy ul. Sienkiewicza. Atrakcja ma być czynna co najmniej do końca lutego.

Agnieszka Czyżewska-Jacquemet z Radia Lublin w finale Grand Press 2021

Agnieszka Czyżewska-Jacquemet z Radia Lublin w finale Grand Press 2021

Reportażystka Radia Lublin jest w ścisłym finale najważniejszego konkursu dziennikarskiego w Polsce. Agnieszka Czyżewska-Jacquemet jest nominowana dwa razy. Jednym z reportaży jest ten o sytuacji w "Dzienniku Wschodnim".

Kto chce zaprojektować bloki na Felinie?

Kto chce zaprojektować bloki na Felinie?

Trzy pracownie zgłosiły się do przetargu na zaprojektowanie nowych bloków komunalnych na Felinie. Taką dokumentację zamawia Zarząd Nieruchomości Komunalnych, który zakładał, że na projekty wyda najwyżej 350 tys. zł.

Lubelski beniaminek sieje strach w PlusLidze

Lubelski beniaminek sieje strach w PlusLidze

LUK Lublin odniósł trzy zwycięstwa z rzędu w PlusLidze i pnie się w górę ligowej tabeli. Z 11 punktami lublinianie awansowali już na ósme miejsce

Koncert Pawła Szymańskiego w Kazimierzu Dolnym
4 grudnia 2021, 20:00

Koncert Pawła Szymańskiego w Kazimierzu Dolnym

Paweł Szymański będzie gwiazdą sobotniego koncertu w Trzecim Księżycu w Kazimierzu Dolnym (Mały Rynek 1). Artysta wystąpi na scenie bistro o godz. 20.

Lubelskie. Myśliwy zastrzelił Bąbla na oczach właściciela [drastyczne zdjęcia]
galeria

Lubelskie. Myśliwy zastrzelił Bąbla na oczach właściciela [drastyczne zdjęcia]

To był mój przyjaciel, domownik – mówi pan Tomasz o swoim psie Bąblu. Ich przyjaźń gwałtownie przerwał myśliwy z Tomaszowa Lubelskiego: czworonoga zastrzelił na oczach właściciela.

Co jest w menu rysia z Roztocza?

Co jest w menu rysia z Roztocza?

Podstawą diety rysi z terenu Puszczy Solskiej i Roztocza są sarny, a mięso jeleni i zajęcy jest jej uzupełnieniem – ustalili naukowcy z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego we współpracy z Roztoczańskim Parkiem Narodowym i Stowarzyszeniem dla Natury „Wilk”.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!