Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

19 lutego 2022 r.
9:01

Piesi i kierowcy muszą na siebie uważać. "Musi być wyłączona nieśmiertelność albo pewność siebie"

Podczas ostatniej akcji informacyjnej dla pieszych, w walentynki, policjanci z lubelskiej drogówki i pracownicy WORD Lublin rozdawali odblaski.
Podczas ostatniej akcji informacyjnej dla pieszych, w walentynki, policjanci z lubelskiej drogówki i pracownicy WORD Lublin rozdawali odblaski. (fot. Maciej Kaczanowski)

– Obie strony – piesi i kierowcy – muszą być uświadomione. Nie może być tak, że przylepiamy komuś łatkę: kobieta za kierownicą to problem, pieszy na drodze to też problem. Każdy uczestnik ruchu drogowego ma swoje uprawnienia, a przepisy są od tego, żeby je stosować. Przepisy są też po to, żeby uczestnicy ruchu drogowego mieli swoje obowiązki – ROZMOWA z Marcinem Turosem, kierownikiem Wydziału Egzaminowania Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Lublinie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
  • Częściej chodzi pan na piechotę czy jeździ samochodem?

– Częściej jestem kierowcą, ale zwracam też uwagę – jako pieszy – na to, co się w ogóle dzieje.

  • Czuje się pan bezpiecznie jako pieszy i jako kierowca?

– Mam ponad 30-letnie doświadczenie w kierowaniu pojazdem. Porównując te pierwsze kroki, jako kierowca, ale również jako pieszy, to jest niebo a ziemia. Jeżeli chodzi o kulturę, sposób poruszania się i te ostatnie zmiany w przepisach. Może początkowo piesi lekko się nimi zachłystnęli. Jako pieszy zauważyłem, że inni uczestnicy ruchu drogowego, którzy poruszają się pojazdami, baczniej obserwują przejścia dla pieszych. Kiedy pieszy zbliża się do przejścia, to ten uczestnik ruchu drogowego zwalnia i zatrzymuje się. Już nie mówiąc o tym, kiedy pieszy stoi i czeka, aby w ogóle wejść na przejście.

Porównując obecne czasy z przeszłością, to skok jest w okolicy 80-90 procent. Świadomość kierujących jest o wiele większa. Kiedy kierowca widzi, że są dwa pasy do jazdy w jednym kierunku i zatrzymuje się przed przejściem dla pieszych, a w lusterku widzi, że ktoś szybko zbliża się do przejścia, to pozwala sobie nawet zasygnalizować pieszym, żeby dalej nie szli.

Piesi też mają większą świadomość. Jeżeli taka osoba wychodzi zza pojazdu, to wychyla się i sprawdza, czy może przejść. Nie robi tego z taką pewnością, że skoro ten uczestnik ruchu drogowego go puścił, to na pewno drugi zrobi to samo. Jest zasada ograniczonego zaufania.

Dobrze, że te przepisy się zmieniły, bo powiem szczerze, że świadomość wobec pieszego jest coraz większa i dojrzalsza. Coraz mniej jest agresji na drodze. Zauważyłem, że coraz łatwiej jest zmienić pas ruchu. Przykładowo, niech to będzie al. Tysiąclecia na wysokości ul. Białkowskiej Góry. Jeżeli porusza się pan prawym skrajnym pasem i kieruje się pan w stronę Warszawy, to łatwiej jest się „przebić” na lewy pas. Ale też ze skrajnego lewego pasa, kiedy dojeżdżamy do ronda, możemy łatwo zmienić pas na prawy. Jeżeli oczywiście odpowiednio wcześnie – i używając pełnej kultury – zasygnalizujemy zmianę pasa. Prowadząc egzaminy i poruszając się na co dzień po Lublinie, widzę, że tej agresji jest coraz mniej.

  • Od lat prowadzone są kampanie społeczne, dotyczące bezpieczeństwa na drodze. Rozmawiamy jednak o zmianach w zachowaniu kierowców i pieszych po nowelizacji Prawa o ruchu drogowym z czerwca ubiegłego roku. Wychodzi na to, że jest to najlepsza metoda na budowanie świadomości.

– Zdecydowanie. Obie strony – piesi i kierowcy – muszą być uświadomione. Nie może być tak, że przylepiamy komuś łatkę: kobieta za kierownicą to problem, pieszy na drodze to też problem. Każdy uczestnik ruchu drogowego ma swoje uprawnienia, a przepisy są od tego, żeby je stosować. Przepisy są też po to, żeby uczestnicy ruchu drogowego mieli swoje obowiązki. Musi w tej sytuacji zaistnieć równowaga – prowadzenie kampanii, musimy uczestników ruchu drogowego „bombardować” różnego rodzaju informacjami, a najlepiej wzrokowymi.

Takie rzeczy przynoszą skutki, bo ludzie są zaskoczeni, a później niejednokrotnie pewne sytuacje potwierdzają się. „Aha, to robię prawidłowo, ale muszę jeszcze popracować nad tym i nad tym”.

  • Nad czym jeszcze powinniśmy popracować? Nieraz mówi się, że problemem jest nierespektowanie ograniczeń prędkości przez kierowców.

– Musi być wyłączona „nieśmiertelność” albo pewność siebie. Oczywiście, ta pewność musi być w jeździe, musi być odpowiednia dynamika, płynny sposób poruszania się, ale nie może być to nadmierna prędkość i nadmierne absorbowanie się różnymi czynnościami w trakcie kierowania pojazdem: GPS, radio, telefon, nawet jeżeli jest w zestawie głośnomówiącym. To są sytuacje, które dodatkowo nas absorbują i dezorientują. W tym jest problem.

Co mówią statystyki?

Według informacji policji, w styczniu 2022 roku w woj. lubelskim na pieszych nałożono 1303 mandaty. Najczęściej popełnianym przez nich wykroczeniem było przechodzenie w miejscu niedozwolonym. W tym samym okresie doszło do 16 wypadków z udziałem pieszych, w których zginęły dwie osoby. To o 4 wypadki mniej niż w styczniu 2021 roku.

Zobacz także: Policjanci z drogówki, wspólnie z WORD Lublin, rozdawali przechodniom opaski odblaskowe

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Magda Balsam zaliczyła kolejny, niezły występ

PGE MKS FunFloor Lublin rozgromił Piotrcovię

Zgodnie z planem przebiegał wtorkowy mecz PGE MKS FunFloor z Piotrcovią. Lublinianki do przerwy prowadziły 16:8, a ostatecznie pokonały rywalki 34:19.

Po dwóch dniach imprezy w Lublinie AZS UMCS ma na koncie siedem medali

Mistrzostwa Polski w pływaniu: Są pierwsze złote medale dla AZS UMCS Lublin

Drugiego dnia mistrzostw Polski w pływaniu zawodnicy AZS UMCS wywalczyli dwa złote medale i jeden srebrny. W sumie, po dwóch dniach imprezy, która rozgrywana jest na Aqua Lublin mają na koncie siedem krążków.

Bartosz Wolski zostaje w Motorze

Motor Lublin przedłużył kontrakt z ważnym piłkarzem

Kolejny ważny zawodnik zostaje w Motorze na dłużej. We wtorek klub z Lublina poinformował, że kontrakt Bartosza Wolskiego został automatycznie przedłużony o jeden sezon, czyli do końca rozgrywek 25/26.

Dr Sławosz Uznański-Wiśniewski

Polak leci w kosmos. Jest oficjalna data startu misji

Dokładnie za miesiąc – 29 maja – Sławosz Uznański-Wiśniewski zostanie drugim Polakiem w Kosmosie. Będzie tam testował między innymi specjalny „hełm” z Lublina.

Na zdjęciu ekipa LSM, która wystąpi na tegorocznych Marleykach.
10 maja 2025, 21:00

Święto muzyki reggae – Marleyki 2025

Marleyki to bez wątpienia najweselsza stypa świata! To coroczne święto muzyki reggae i muzyczny hołd dla ojca założyciela, Roberta Nesty Marleya, znanego szerzej jako Bob Marley.

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Agencja Mienia Wojskowego ogłasza przetarg na sprzedaż powojskowego sprzętu i pojazdów. Kiedy? 8 maja. Na kupców czekają 152 pozycje o łącznej wartości blisko 500 tys. zł. Są samochody, łódź, maszyny, części zamienne, instrumenty muzyczne oraz drewno opałowe. Zyski ze sprzedaży trafią na Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych, z którego kupowane są nowoczesne urządzenia dla polskiej armii.

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

Wielu mieszkańców Lublina i Lubelszczyzny już w czwartek, 1 maja, rozpoczyna długi weekend. Teoretycznie 2 maja jest dniem pracującym, ale urzędy informują, że tego dnia nic nie załatwimy.

Tegoroczny Dzień Otwarty na WSPA

12 kierunków studiów licencjackich, inżynierskich i magisterskich. Rekrutacja na WSPA

Rozpoczęła się rekrutacja na studia w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie. Nowości to na przykład HR z wykorzystaniem narzędzi sztucznej inteligencji oraz Kryminologia i profilaktyka społeczna.

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams
NA POLIGONIE

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams

Pierwszy kurs dla czołgistów M1A1 Abrams prowadzony wyłącznie przez polskich instruktorów. Taki kurs właśnie rozpoczął się w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu (CSWL). Do tej pory polskich wojskowych uczyli specjaliści z USA.

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm
galeria
film

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm

Plac Litewski zamienił się w wielką, otwartą scenę taneczną. Mieszkańcy Lublina zatańczyli i świętowali Międzynarodowy Dzień Tańca. To była pierwsza tego typu impreza w naszym mieście.

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Będą zajęcia praktyczne i teoretyczne. Będzie coś dla posiadaczy zabytkowych motocykli, będzie parada. Wszystko w Lublinie i za darmo. Zapisy już trwają.

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Przetarg rozstrzygnięty, pieniądze są, a umowa właśnie została podpisana. W ciągu roku na ulice Lublina wyjedzie 20 wodorowych autobusów.

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

We wtorek poznaliśmy werdykt Komisji ds. Licencji Klubowych PZPN na sezon 25/26. Motor Lublin dostał zgodę na grę w PKO BP Ekstraklasie bez żadnych nadzorów. Gdyby beniaminek dostał się do europejskich pucharów, to również mógłby w nich zagrać, bo otrzymał licencję także na występy w rozgrywkach UEFA.

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Samochody sprowadzane ze Stanów Zjednoczonych są coraz częściej spotykane na polskich drogach. Wielu kierowców decyduje się na import, ponieważ auta z Ameryki oferują lepsze wyposażenie, a ich zakup bywa bardziej opłacalny niż nabycie analogicznego modelu w Europie.

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Codzienne porządki w domu wymagają nie tylko sprawnego sprzętu, ale również odpowiednio dobranych akcesoriów. Jednym z istotnych elementów wpływających na skuteczność odkurzania są worki, które odpowiadają za zatrzymywanie zanieczyszczeń wewnątrz urządzenia.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Rolnictwo -> Maszyny rolnicze -> Sprzedam

Wyważanie dynamiczne wentylatorów-wałów maszyn inż. mechanik dojazd

Lublin

350,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

33,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

169,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

165,00 zł

Komunikaty