Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

24 czerwca 2021 r.
22:37

Prezydent Żuk rozliczony z miejskiej kasy. Dług Lublina to już prawie 1,7 mld zł

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 28 A A
Krzysztof Żuk
Krzysztof Żuk (fot. Maciej Kaczanowski / archiwum)

Rada Miasta przyjęła prezydenckie sprawozdanie z wykonania budżetu Lublina za rok 2020. Dochody wyniosły 2 mld 398 mln zł, wydatki ponad 2 mld 487 mln, a dług miasta zbliżył się na koniec roku do 1,7 mld zł.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Dla miejskiej kasy miniony rok był ciężki. – Znaleźliśmy się z dnia na dzień w sytuacji recesji – przypomina radny Dariusz Sadowski, przewodniczący prezydenckiego klubu radnych.

Do wielu budżetowych „szufladek” nie trafiło tyle pieniędzy, ile spodziewały się władze Lublina, gdy w grudniu 2019 r. układały plan finansowy na zeszły rok. Radykalnie spadły wpływy z biletów komunikacji miejskiej, opłat za postój w Strefie Płatnego Parkowania, czy też za pobyt w przedszkolach i żłobkach.

– Dochody zostały wykonane w 93,7 proc. – informuje Lucyna Sternik, skarbniczka miasta. Zeszłoroczne dochody miasta były o 40 mln zł wyższe w porównaniu z tymi z 2019 r. Dlaczego zatem Ratusz mówi o recesji? Ano dlatego, że wcześniej przyrost dochodów liczony rok do roku potrafił nawet przekraczać 200 mln zł.

W marcu 2020 r. miasto zaczęło zaciągać finansowy hamulec, odkładając część wydatków na później. Rządzący miastem skarżą się na mniejszą, niż oczekiwali, pomoc od rządu, bo Lublin dostał dofinansowanie tylko w pierwszym rozdaniu pieniędzy z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

W kolejnych dwóch rozdaniach takiego wsparcia już nie było. – Samorządy niezbyt lubiane przez rząd zostały pominięte przy podziale pieniędzy z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych – podkreśla przewodniczący Sadowski. Przekonuje, że prezydent i skarbniczka dobrze poradzili sobie w trudnej sytuacji. – W tych okolicznościach nie dało się wycisnąć więcej.

Zadłużenie miasta, jak co rok, wzrosło. – Na koniec roku wyniosło 1 651 161 764,91 zł – informuje skarbniczka. Rosnący dług miasta, zazwyczaj mocno krytykowany przez opozycyjnych radnych Prawa i Sprawiedliwości, tym razem nie był przez nich wytykany. Krytyka PiS dotyczyła czegoś innego.

– Obraz zarządzania miastem nie jest najlepszy – ocenia Piotr Gawryszczak, przewodniczący klubu radnych PiS, którego zdaniem „w Ratuszu nie dzieje się najlepiej”. Przypomina opublikowane niedawno wyniki kontroli przeprowadzonej przez Urząd Miasta w miejskich instytucjach kultury. Na pięć zbadanych, trzy wypadły źle.

Kontrolerzy ustalili m.in. to, że Ośrodek „Brama Grodzka-Teatr NN” nie egzekwował zaległego czynszu od firmy, która wynajmowała w jego siedzibie lokal na restaurację. Z kolei Galerii Labirynt wytknięto m.in. to, że ustalony przez nią czynsz za 50-metrowy lokal za 100 zł miesięcznie.

– Straciliśmy jako miasto wiele tysięcy złotych na niegospodarności, której się dopuścili. A przecież takie rzeczy możemy nazwać naruszeniem dyscypliny finansów publicznych, a za to są pewne konsekwencje – stwierdza Gawryszczak. – Nie możemy nad tym przejść do porządku dziennego – twierdzi przewodniczący. Krytykuje też zarządzanie Strefą Płatnego Parkowania oraz systemem Lubelskiego Roweru Miejskiego.

– Próby dyskredytowania prezydenta są strzelaniem ze ślepaków – przekonuje radna Anna Ryfka z klubu prezydenta Żuka. – Ta praca, te sukcesy same się bronią. Są dostrzegane przez mieszkańców, innych włodarzy miast, przez różnego rodzaju instytuty badań rynkowych i społecznych – dodaje Ryfka i przypomina rankingi, w których Lublin wypadł dobrze.

Inni radni nie kwapili się już do dyskusji nad miejskimi finansami. Większościowy klub prezydencki, zgodnie z zapowiedzią, zagłosował za zatwierdzeniem prezydenckiego sprawozdania z wykonania budżetu za rok 2020 i udzieleniem mu absolutorium. Klub PiS, jak zapowiadał, głosował przeciw. Niezrzeszony radny Stanisław Brzozowski jako jedyny wstrzymał się od głosu.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 28

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Motorlublin / 25 czerwca 2021 r. o 07:22
+53
Dług to problem taki sam jak zabieranie samorządowi kasy z podatków i wrzucanie zadań bez dania finansowania. Efekty działań są widoczne za oknem. Z drugiej strony dobra zmiana zadłużyła państwo na miliardy złotych a dla Lublina efektów w skali lokalnej jest jak kot napłakał. S17 i s19 to kontynuacja PO.... PIS ruszył temat Lubartowa i o w. Nałęczowa.W zalążku jest Muzeum Dawnych Kresów. Lublin nie dostał żadnych instytucji na szczeblu rządowym jak Sad Elektroniczny. Ogólna dostępność usług jak opieka zdrowotna spadła. Świdnik nie dostał zamówień na helikoptery. A lotnisko dofinansowania.
Dług to problem taki sam jak zabieranie samorządowi kasy z podatków i wrzucanie zadań bez dania finansowania. Efekty działań są widoczne za oknem. Z drugiej strony dobra zmiana zadłużyła państwo na miliardy złotych a dla Lublina efektów w skali lokalnej jest jak kot napłakał. S17 i s19 to kontynuacja PO.... PIS ruszył temat Lubartowa i o w. Nałęczowa.W zalążku jest Muzeum Dawnych Kresów. Lublin nie dostał żadnych instytucji na szczeblu rządowym jak Sad Elektroniczny. Ogólna dostępność usług jak opieka zdrowotna spadła. Świdnik nie dostał zam... rozwiń
Avatar
Janusz_Paliwas / 24 czerwca 2021 r. o 22:42
+42
monisiu, czekamy na inteligentny komentarz.
Avatar
MichalPolak / 25 czerwca 2021 r. o 08:28
+34
I co z tego? Rośnie majątek, rosną dochody to i można sobie pozwolić na większe zadłużenie. Zastanówmy się jakby wyglądał Lublin gdyby zadłużenie wynosiło okrągłe 0. Ja nawet nie chce wiedzieć. Po prostu Lublin byłby dalej zapyziałym skansenem.
Avatar
ploter / 25 czerwca 2021 r. o 08:45
+30
Proponuję żeby radni opozycyjni względem Żuka zaczęli gorąco namawiać rząd, żeby ten zaczął wypłacać subwencję oświatową w takiej wysokości jaka się faktycznie Lublinowi należy. Ponadto mogliby wpłynąć na premiera i/lub wojewodę żeby Lublin przestał być pomijany przy rozdawaniu funduszy związanych z walką ze skutkami pandemii. Wtedy, idę o zakład, zadłużenie Lublina będzie rosło o wiele wolniej, o ile w ogóle będzie rosło.
Avatar
mundrolek / 25 czerwca 2021 r. o 07:53
+25
Kronikiniedorozwoju Monisi spokojnie, bo zrobisz kupę.
Avatar
aniani / 25 czerwca 2021 r. o 08:56
+21
W porównaniu do długu państwa to jakieś grosze...
Avatar
KasztankaMarszalka / 25 czerwca 2021 r. o 09:54
+18
Uważaj trollu, bo jak marszałek się dowie że psioczysz na lubelski klub, to cię wyrzuci z Urzędu Marszałkowskiego i będziesz musiał poszukać sobie nowej pracy. W końcu sam dotuje pokaźnymi sumami "byłego kolegę Żuka z PO z ław ratusza który ma prywatny klub żużlowy".
Avatar
Robek39 / 25 czerwca 2021 r. o 10:17
+15
Walnie się stadion żużlowy za 300 baniek i będziemy mieli okrągłe 2 mld długu.
 Sympatyczny koleżko, jak chcesz zarobić parę rubli na chleb, to musisz zdecydowanie przyśpieszyć z tym usuwaniem i dodawaniem na nowo tych samych wklejek.
Avatar
kinka / 25 czerwca 2021 r. o 09:01
+15
Jak inflacja będzie tak dalej pędziła, to za chwile będą grosze w kwocie kieszonkowego
Avatar
latif / 25 czerwca 2021 r. o 12:45
+14
Te wrzutki o sprzedaży LPEC i MPWiK robią się coraz bardziej nudne. Nie możecie towarzysze trolle poprosić centrali z Nowogrodzkiej o jakieś nowe instrukcje?
Avatar
_XD_ / 28 czerwca 2021 r. o 09:53
+4
Miernikiem powinno być to jakie firmy przez ostatni rok ogłosiły, że wejdą do Lublina. Jakie marki chcą tu otworzyć biura czy fabryki. Następnie, jeśli Ekipa Żuka nie jest w stanie wymienić żadnych nowych wejść, może należy zastanowić się, czy to już nie czas by powiększyć miasto i zintegrować Świdnik.
No fakt. Bo przecież Świdnik rozkwita po tych gigantycznych rządowych zamówieniach dla PZL. XD
nie psiocz... przecież wasz ratushovy develoguru wypoczywa w Swidniku
 Tak, tak. Oczywiście. No to ile Soboń załatwił tych kontraktów dla Świdnika? Dzięki szwagierce Sasina, lotnisko też rozkwita. XD
 Tak, tak. Oczywiście. No to ile Soboń załatwił tych kontraktów dla Świdnika? Dzięki szwagierce Sasina, lotnisko też rozkwita. XD rozwiń
Avatar
TECZOWY_ZSL / 27 czerwca 2021 r. o 22:48
-6
Miernikiem powinno być to jakie firmy przez ostatni rok ogłosiły, że wejdą do Lublina. Jakie marki chcą tu otworzyć biura czy fabryki. Następnie, jeśli Ekipa Żuka nie jest w stanie wymienić żadnych nowych wejść, może należy zastanowić się, czy to już nie czas by powiększyć miasto i zintegrować Świdnik.
No fakt. Bo przecież Świdnik rozkwita po tych gigantycznych rządowych zamówieniach dla PZL. XD
  nie psiocz... przecież wasz ratushovy develoguru wypoczywa w Swidniku
Avatar
TECZOWY_ZSL / 27 czerwca 2021 r. o 22:44
-5
ciemny lud wszystko spłaci
Avatar
_XD_ / 27 czerwca 2021 r. o 12:12
+7
Miernikiem powinno być to jakie firmy przez ostatni rok ogłosiły, że wejdą do Lublina. Jakie marki chcą tu otworzyć biura czy fabryki. Następnie, jeśli Ekipa Żuka nie jest w stanie wymienić żadnych nowych wejść, może należy zastanowić się, czy to już nie czas by powiększyć miasto i zintegrować Świdnik.
 No fakt. Bo przecież Świdnik rozkwita po tych gigantycznych rządowych zamówieniach dla PZL. XD
Avatar
TRAMWAJE_LUBELSKIE / 27 czerwca 2021 r. o 06:37
-9
Miernikiem powinno być to jakie firmy przez ostatni rok ogłosiły, że wejdą do Lublina. Jakie marki chcą tu otworzyć biura czy fabryki. Następnie, jeśli Ekipa Żuka nie jest w stanie wymienić żadnych nowych wejść, może należy zastanowić się, czy to już nie czas by powiększyć miasto i zintegrować Świdnik.
Avatar
_DX_ / 26 czerwca 2021 r. o 21:30
-11
Walnie się stadion żużlowy za 300 baniek i będziemy mieli okrągłe 2 mld długu.
Avatar
_DX_ / 26 czerwca 2021 r. o 21:30
-13
Uważaj trollu, bo jak marszałek się dowie że psioczysz na lubelski klub, to cię wyrzuci z Urzędu Marszałkowskiego i będziesz musiał poszukać sobie nowej pracy. W końcu sam dotuje pokaźnymi sumami "byłego kolegę Żuka z PO z ław ratusza który ma prywatny klub żużlowy".
 Kto ci trollu psycholu każe pisać takie durne komentarze? To sam Żuk wymyśla te komentarze? Chyba tak, bo to co mówi Żuk ma dokładne odzwierciedlenie we wklejanych przez ratuszowe trolle komentarzach.
Avatar
MieszkaniecPonikwody / 26 czerwca 2021 r. o 20:34
+3
Kiedy ruszy budowa połączenia ulic Węglarza i Trześniowskiej na Ponikwodzie?
Avatar
pigmej / 25 czerwca 2021 r. o 20:32
+12
Czemu redakcja DW nic nie robi z tym nachalnym spamem wrzucanym przez prymitywnego trolla który zdążył już chyba obrazić każdego kto wpisuje pod artykułami jakieś komentarze? Ktoś wam płaci za przymykanie oczu na ten syf? Innego sensownego wytłumaczenia nie widzę.
Avatar
Monisia / 25 czerwca 2021 r. o 20:13
-16
Do tego należałoby dodać wartość majątku, którego w tym czasie zdążyła się P0zbyć gmina Łysogród, żeby wsP0magać finansowanie K0sztotwórczego bizancjum, czyli co najmniej K0lejnych kilkaset mln.
 No właśnie. Czy ktoś pokusił się o P0liczenie, o ile zmniejszył się stan P0siadania gminy Łysogród P0dczas 2,5 kadencji Łupieżcy z Jakubowic? Sprzedaż gruntów szła równie ostro, co wyprzedaż fabryk za balcerka, który zresztą jest chyba niedoścignionym wzorem dla "naszego" doktora dewelo-eK0nomii.
Zobacz wszystkie komentarze 28

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 26 lipca 2021 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 26 lipca 2021 r.

Kolejne miasto w regionie będzie się dzielić jedzeniem

Kolejne miasto w regionie będzie się dzielić jedzeniem

Jeszcze w tym roku w Świdniku ma powstać jadłodzielnia. Podobne miejsca działają już m.in. w Lublinie, Kraśniku i Puławach.

Niezwykle zacięta walka w Toruniu. Michelsen i Łaguta dają zwycięstwo Motorowi Lublin

Niezwykle zacięta walka w Toruniu. Michelsen i Łaguta dają zwycięstwo Motorowi Lublin

Całe spektrum emocji towarzyszyło kibicom, którzy oglądali niedzielne starcie eWinner Apatora Toruń z Motorem Lublin. Żółto-biało-niebiescy walczyli do ostatniego biegu o zwycięstwo i udało im się to – 46:44, a do tego triumfowali w dwumeczu. Tym samym zrobili olbrzymi krok w kierunku awansu do play-offów

Tak się zmieni centrum Lubyczy Królewskiej. Mieszkańcy wybrali spośród projektów studentów
galeria

Tak się zmieni centrum Lubyczy Królewskiej. Mieszkańcy wybrali spośród projektów studentów

Już wiadomo jak zmieni się fragment centrum Lubyczy Królewskiej. Będzie scena, ażurowa konstrukcja przypominająca dom, zielony rynek z pawilonami i odmieniony dom kultury. Pomysł Artura Mazura z Politechniki Rzeszowskiej spodobał się mieszkańcom najbardziej. Co ciekawe, sąd konkursowy, który oceniał pomysły studentów też uznał Zieloną Przystań za wartą I nagrody.

Lublin. Prawie jak deptak
galeria

Lublin. Prawie jak deptak

W sobotę na dobre rozpoczął się remont jezdni Krakowskiego Przedmieścia między ul. 3 Maja a Wieniawską.

Lubelskie. Brud i niedbalstwo zepsuły wakacje dzieciom
film

Lubelskie. Brud i niedbalstwo zepsuły wakacje dzieciom

Pourywane kontakty, niedziałające spłuczki i zerwane zasłony prysznicowe – w takich warunkach miały wypoczywać dzieci na koloniach w Okunince. Przeprowadzone kontrole potwierdziły część zarzutów, organizator wypoczynku przeprasza i zarzeka się, że to jednorazowy incydent.

W Bełżycach piknik ze szczepionkami. Grill dla najlepszych
Zdjęcia
galeria

W Bełżycach piknik ze szczepionkami. Grill dla najlepszych

Na jednym stoisku hamburgery, na drugim wata cukrowa, a na trzecim szczepionki Johnson & Johnson. W niedzielę w Bełżycach największa kolejka ustawiła się do tego ostatniego.

eWinner Apator Toruń - Motor Lublin. Rewanż na Motoarenie 44:46 [zapis relacji na żywo]

eWinner Apator Toruń - Motor Lublin. Rewanż na Motoarenie 44:46 [zapis relacji na żywo]

Po ponad trzech tygodniach przerwy od ligowej jazdy zawodnicy Motoru Lublin wracają na polskie tory. Dzisiaj o godz. 19.15 będą gościć na toruńskiej Motoarenie, gdzie zmierzą się z miejscowym eWinner Apatorem. Transmisję z tego meczu będzie można oglądać na antenie nSport+. Zapraszamy również do śledzenia naszej relacji na żywo.

Wraca Miasto movie w Warsztatach Kultury. Na początek "Terminator 2. Dzień sądu"
4 sierpnia 2021, 18:00

Wraca Miasto movie w Warsztatach Kultury. Na początek "Terminator 2. Dzień sądu"

Po długiej przerwie wracają filmowe pokazy w Warsztatach Kultury (ul. Grodzka 5a) w ramach cyklu Miasto movie. Już 4 sierpnia o godz. 20 organizatorzy zaproszą na pokaz kultowego "Terminatora 2".

PKO BP Ekstraklasa wróciła do Łęcznej. Powrót w godnym stylu
galeria
film

PKO BP Ekstraklasa wróciła do Łęcznej. Powrót w godnym stylu

PIŁKARKSA PKO BP EKSTRAKLASA Po czterech latach przerwy najwyższy szczebel rozgrywek w Polsce powrócił na Lubelszczyznę. Górnik Łęczna zremisował u siebie 1:1 z Cracovią w pierwszej kolejce nowego sezonu ekstraklasy, a na tamtejszym stadionie znów można było poczuć atmosferę piłkarskiego święta

Obroniła doktorat na KUL w takim stroju
galeria

Obroniła doktorat na KUL w takim stroju

Na obronę doktoratu przyszła w stroju nawiązującym do tematu jej pracy. Nie pierwszy raz, bo bardzo często ubiór dostosowuje do poruszanej tematyki podczas zajęć ze studentami. – Zawsze staram się jak najdokładniej pokazać to, o czym mówię – tłumaczy dr Ewelina Polańska.

Keeza bialska klasa okręgowa od nowego sezonu w nowym wydaniu

Keeza bialska klasa okręgowa od nowego sezonu w nowym wydaniu

KEEZA BIALSKA KLASA OKRĘGOWA W nowym sezonie do rywalizacji przystąpi nie 14, a 16 drużyn. Powiększenie ligi spowodowało, że do klasy A zamiast trzech zespołów zdegradowany został tylko beniaminek Ar-Tig Huta Dąbrowa

Zdrowa żywność na Lubelszczyźnie. Co nam przyniesie Zielony Ład?
Magazyn

Zdrowa żywność na Lubelszczyźnie. Co nam przyniesie Zielony Ład?

Jeżeli rolnik ma wysoki poziom wiedzy i umiejętności, to ogranicza chwasty, bo one są konkurentem dla roślin uprawnych. Ogranicza chwasty różnymi metodami: orką, bronowaniem, stosowaniem środków chwastobójczych, ponieważ jego celem nie jest produkcja maku i kąkolu, tylko na przykład rzepaku. Problem zaczyna się wtedy, gdy na wielkich obszarach mamy monokultury upraw. Wyzwaniem w Europie jest strategia „Zielony Ład”, która Unia oficjalnie zatwierdziła i Polska też się na te warunki zgodziła – rozmowa z dr Mirosławem Korzeniowskim, prezesem Stowarzyszenia AgroEkoton, ekspertem z zakresu zrównoważonej ochrony roślin.

Łuków: Mieszkańcy nie chcą oddać gruntów pod przebudowę ulicy

Łuków: Mieszkańcy nie chcą oddać gruntów pod przebudowę ulicy

Miasto planuje wyremontować ulicę Królik. Ale część mieszkańców nie chce oddać swoich gruntów.

Tokio 2020: Konrad Czerniak bez finału w sztafecie 4 x 100 m stylem dowolnym

Tokio 2020: Konrad Czerniak bez finału w sztafecie 4 x 100 m stylem dowolnym

W niedzielę do rywalizacji podczas igrzysk olimpijskich przystąpiła polska sztafeta 4 x 100 metrów stylem dowolnym. W składzie Biało-Czerwonych był także Konrad Czerniak z AZS UMCS Lublin. Niestety, naszym zawodnikom nie udało się awansować do finału tej konkurencji nawet mimo rekordu Polski.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.