To była bardzo nietypowa prezentacja książki. Promocji publikacji naukowej, dotyczącej edukacji jazzowej i popkulturowej, towarzyszył koncert.
Książka „Jedzie pan jazz: edukacja jazzowa i popkulturowa w perspektywie antropologicznej” jest próbą przyjrzenia się fenomenowi Małej Akademii Jazzu (MAJ). Znanej nieformalnej praktyki muzyczno-edukacyjnej i popkulturowej z Gorzowa. Od ponad trzydziestu lat jej lider Bogusław Dziekański (tytułowy pan jazz) łączy wysiłki kilku pokoleń wybitnych polskich i światowych muzyków jazzowych pracujących na rzecz kształtowania muzycznej wrażliwości młodzieży.
Autorzy – Andrzej Białkowski (pedagog i psycholog muzyki związany z UMCS) i Wojciech Józef Burszta (antropolog, kulturoznawca, eseista i krytyk kultury) połączyli poważne rozważania teoretyczne z anegdotą, detal z szerszym kontekstem. Zdaniem specjalistów, Mała Akademia Jazzu jest dziś bez wątpienia jednym z najbardziej wyrazistych i oryginalnie ukształtowanych przykładów angażowania się branży muzycznej w ideę kształcenia młodej publiczności.
W czwartek w Bibliotece Głównej UMCS w Lublinie odbyła się prezentacja książki. W programie spotkania, po dyskusji na temat publikacji był koncert.
Wystąpili: Marek Konarski – saksofon, Mateusz Kaszuba – fortepian, Krzysztof Baranowski – kontrabas, Adam Zagórski – perkusja z „Marek Konarski and Folk(s)”. Pomysł na stworzenie zespołu powstał w Kopenhadze, gdzie saksofonista kilka lat mieszkał. Do projektu Konarski zaprasza jednych z najbardziej utalentowanych i aktywnych polskich muzyków. Każdy z artystów, biorących udział w tym projekcie, oprócz wykształcenia jazzowego wykazuje silne przywiązanie do polskiej muzyki klasycznej oraz ludowej.