Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

4 listopada 2021 r.
8:07

Lublin. Ratusz płaci, chwalą Ratusz

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
12 223 A A

4 000 zł wydały władze Lublina na raport o potencjale inwestycyjnym miasta. Jego autorzy przepytywali szefów dużych firm o to, jak oceniają Lublin. Badanie prowadzili jeszcze zanim Urząd Miasta podpisał umowę na „opracowanie i promocję” takiego raportu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Lublin w ostatnim czasie stał się jedną z najszybciej rozwijających się metropolii w kraju – chwalił się prezydent Krzysztof Żuk, ogłaszając wyniki raportu o „potencjale inwestycyjnym miasta”.

Dokument sygnują trzy firmy doradcze: Antal, Cushman&Wakefield Polska oraz Vastint. Te same firmy stworzyły także bliźniacze raporty dla Warszawy, Łodzi, Poznania, Wrocławia, Trójmiasta, Krakowa oraz Katowic. Łączy je wspólny tytuł badania: „Business Environment Assessment Study”.

– To cykl ośmiu raportów, które kompleksowo przedstawiają potencjał inwestycyjny polskich miast oraz opisują rzeczywistość biznesową, w której funkcjonują firmy – tłumaczy Izolda Boguta z biura prasowego Ratusza. – Analizie podlega siedem czynników, determinujących charakter każdego rynku: infrastruktura, przestrzeń biurowa, wsparcie administracji publicznej, potencjał edukacyjny, potencjał zatrudnienia, potencjał biznesowy oraz ocena lokalizacji jako miejsca do życia.

Raport na temat Lublina został zamówiony przez Urząd Miasta w firmie Cushman&Wakefield Polska.

Umowa, jak wynika z oficjalnego rejestru, została zawarta 18 sierpnia i opiewała na 4 tys. zł.

Jej przedmiotem było „przygotowanie, opracowanie i promocja autorskiego raportu przedstawiającego potencjał inwestycyjny miasta Lublin w oparciu o subiektywną ocenę decydentów w firmach obecnych w Lublinie, zajmujących stanowiska prezesów, członków zarządów oraz dyrektorów departamentów”.

Takie badanie, jak możemy przeczytać w samym raporcie, zostało przeprowadzone metodą elektronicznej ankiety „wśród szefów 809 firm w Polsce w IV kwartale 2020 r.” Dlaczego urząd zlecił opracowanie już po przeprowadzeniu ankiet?

– Opracowanie jest tworzone przez firmę Antal rokrocznie na podstawie prowadzonych w IV kwartale badań. Umowa, którą zawarł Wydział Strategii i Przedsiębiorczości, dotyczyła natomiast opracowania finalnej wersji raportu i jego promocji, stąd sierpniowy termin jej podpisania – odpowiada Boguta.

– Koszty operacyjne oraz zatrudnienia w Lublinie są niższe o 20-30 proc. niż w Polsce Centralnej i Zachodniej – czytamy w rozesłanej dziennikarzom informacji z badań. – Mocną stroną Lublina są kadry z obszaru kompetencji lingwistycznych, a także obecność kadry średniego i wyższego szczebla o kompetencjach z zakresu IT.

Autorzy komunikatu twierdzą również, że „magnesem, który przyciąga inwestorów do Lublina jest dynamicznie rozwijająca się infrastruktura”, w tym unowocześnienie komunikacji miejskiej. Chwalą również „wysoką dostępność powierzchni biurowej”, „najwyższy współczynnik umiędzynarodowienia studentów w Polsce”.

– Lublin to jedno z najatrakcyjniejszych miast dla biznesu w Polsce pod względem lokalizacji dla bezpośrednich inwestycji zagranicznych – przekonuje Katarzyna Duma, rzeczniczka prezydenta Lublina.

Z raportu możemy się jednak dowiedzieć, że miastami najczęściej wskazywanymi jako „rozważane pod kątem nowych inwestycji” są: Wrocław (28 proc.), Warszawa (24 proc.), Kraków (20 proc.), Katowice (19 proc.), Poznań (15 proc.), Trójmiasto (13 proc.), Łódź (11 proc.), Szczecin (10 proc.), a dopiero potem Lublin i Bydgoszcz (po 7 proc.). Liczby nie sumują się do 100, bo respondenci mogli wskazać więcej niż jedno miasto.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 223

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
___K___ / 4 listopada 2021 r. o 08:49
+72
Naczelny Propagandysta Lublina znów w swoim żywiole.
Załóżmy przez chwilę, że masz rację. To dla równowagi wymień poważne inwestycje ściągnięte do Lublina w czasach, gdy miejskim samorządem rządził PiS. Wymień do tego poważne inwestycje infrastrukturalne zaplanowane i zrealizowane w Lublinie w czasach, gdy miejskim samorządem rządził PiS.Skoro wiecznie tak krytykujesz Żuka, to na pewno masz na podorędziu całą masę rzeczy, o które proszę.
Avatar
rejestracjaLU / 4 listopada 2021 r. o 09:06
+66
Dziennik Wschodni strasznie nie lubi gdy ktoś pochwali lubelski ratusz. Można wręcz odnieść wrażenie, że w redakcji panuje tygodniowa żałoba, gdy w jakimś raporcie albo rankingu Lublin znajdzie się wysoko. Najlepiej jakby wszyscy o Lublinie pisali wyłącznie negatywnie, wtedy wiejakowa brygada otwierałaby szampana i świętowała do białego rana. Śmieszna a momentami żenująca prowincjonalna gazetka.
Avatar
BillyWhite / 4 listopada 2021 r. o 09:14
+58
szybki alarm w pisowskiej mlodziezowce i juz podnozki prezesa zameldowane pod artykulem, wrzuci sie pare hejterskich wpisow i dnioweczka bedzie jak ta lala
Avatar
___K___ / 4 listopada 2021 r. o 08:51
+55
Ja nie twierdzę, że jest świetnie, czy nawet dobrze, ale przynajmniej cały czas coś się dzieje. Za czasów PiSu mogliśmy mówić tylko o marazmie.
Avatar
zLublina / 4 listopada 2021 r. o 09:29
+51
ale mają ból trolle z dobrej zmiany :) jeden tak szybko się przelogowuje z jednego konta na drugie i kasuje oraz na nowo dodaje swoje wpisy że mu się zaraz laptop zawiesi :) komedia :)
Avatar
Brutus / 4 listopada 2021 r. o 09:50
+47
Słowo "chwali się" w kontekście lubelskiego ratusza, w tej gazecinie pada średnio 10 razy na jeden artykuł Smagi. Może pora poszukać bardziej lotnego dziennikarza który widzi coś więcej niż tylko "chwalenie się"? Żenująco się to czyta, poziom antyratuszowej propagandy do złudzenia przypomina paski z TVPis.
Avatar
___K___ / 4 listopada 2021 r. o 10:03
+42
Wazeliniar_K_0 - wiadomo, że za Pruszona niewiele się działo, ale nie zaP0minaj, śmieszny K0leżK0, że wtedy praktycznie nie było jeszcze możliwości żebrania środków z UE. Nie było inwestorów wtedy, nie ma i teraz, z tą różnicą, że wtedy miasto-wydmuszka było zadłużone na 500 mln, a teraz na 1.800. No i wtedy było o ok. 80.000 drzew więcej. A teraz bierz się za _K_likanie w łapki.
Były środki przedakcesyjne PHARE - wiesz, ile tego wykorzystały inne samorządy, nie tylko zresztą w Polsce, ale choćby na Węgrzech? Więc nie pierdacz głupot, gdy wiedzy ci brakuje.
Były środki przedakcesyjne PHARE - wiesz, ile tego wykorzystały inne samorządy, nie tylko zresztą w Polsce, ale choćby na Węgrzech? Więc nie pierdacz głupot, gdy wiedzy ci brakuje. rozwiń
Avatar
___K___ / 4 listopada 2021 r. o 09:58
+38
T0 RATUSH MA SWOJĄ DRUKARNIĘ PIENIĘDZY ???  CZY MOŻE JEDNAK TO PODATNIK FINANSUJE TE "INWESTYCJE" ?!
Caps Lock ci się zaciął, matołku. Wiele inwestycji realizuje się zpublicznych pieniędzy, ale po pierwsze: trzeba mieć wizję, po drugie: trzeba umieć pozyskać środki, po trzecie: trzeba chcieć, a nie tkwić w marazmie.
Avatar
___K___ / 4 listopada 2021 r. o 10:01
+37
Dziennik Wschodni strasznie nie lubi gdy ktoś pochwali lubelski ratusz. Można wręcz odnieść wrażenie, że w redakcji panuje tygodniowa żałoba, gdy w jakimś raporcie albo rankingu Lublin znajdzie się wysoko. Najlepiej jakby wszyscy o Lublinie pisali wyłącznie negatywnie, wtedy wiejakowa brygada otwierałaby szampana i świętowała do białego rana. Śmieszna a momentami żenująca prowincjonalna gazetka.
Nie P0płacz się, cfalku z agencji pato-pr.
Nie oceniaj innych swoją miarą - siedzisz od rana i piłujesz głupoty na forum, bo żukowy alert ogłosili?
Nie oceniaj innych swoją miarą - siedzisz od rana i piłujesz głupoty na forum, bo żukowy alert ogłosili? rozwiń
Avatar
___K___ / 4 listopada 2021 r. o 10:00
+36
Dziennik Wschodni strasznie nie lubi gdy ktoś pochwali lubelski ratusz. Można wręcz odnieść wrażenie, że w redakcji panuje tygodniowa żałoba, gdy w jakimś raporcie albo rankingu Lublin znajdzie się wysoko. Najlepiej jakby wszyscy o Lublinie pisali wyłącznie negatywnie, wtedy wiejakowa brygada otwierałaby szampana i świętowała do białego rana. Śmieszna a momentami żenująca prowincjonalna gazetka.
Bo im się wydaje, że mają misję patrzenia władzy na ręce, a de facto ograniczają się do podgryzania władz - widział ktoś jakąś prawdziwą aferę wykrytą przez DW? Chyba nie. Rozwiązania są trzy - albo nie ma afer, albo DW nie umie ich wykryć, albo boi się, że nie dowiedzie swoich racji.
Bo im się wydaje, że mają misję patrzenia władzy na ręce, a de facto ograniczają się do podgryzania władz - widział ktoś jakąś prawdziwą aferę wykrytą przez DW? Chyba nie. Rozwiązania są trzy - albo nie ma afer, albo DW nie umie ich wykryć, albo boi się, że nie dowiedzie swoich racji. rozwiń
Avatar
esselgroup / 22 listopada 2021 r. o 07:49
0
oferujemy pożyczkę z oprocentowaniem 3%... Skontaktuj się z nami już dziś w sprawie pilnej pożyczki. Whatsapp +91 84898 10716 contact.esselgroup@gmail.com
Avatar
___K___ / 5 listopada 2021 r. o 16:35
+5
I znowu trzy godziny minęły, a reakcji nie ma. Dewelotrolle - dajcie głos, uzasadnijcie jakoś sens swojego istnienia i swoje wypłaty :-)
Avatar
___K___ / 5 listopada 2021 r. o 13:25
+9
Dewelotrolle warują jak muchy przy kupie. Jak zwykle pełno oskarżeń, pełno wyzwisk, zero konkretów. Za to miło patrzeć, jak jesteście minusowani. Kiedy do was dotrze, że wasze plucie nie przyniesie efektu, a jeśli już, to odwrotny do oczekiwanego przez was?
Avatar
stop_propagandzie / 5 listopada 2021 r. o 13:19
-12
Naczelny Propagandysta Lublina znów w swoim żywiole.
Na tę propagandę nie nabrał się i nie nabierze się żaden poważny inwestor, a co najwyżej ciemny lud lubelski i dewelocfaniactwo.
 Oczywiście. Poważni inwestorzy nie są debilami i dobrze wiedzą co dzieje się w Lublinie. Żadna ratuszowa propaganda i np. promocja przez sport albo kulturę nic tu nie da.
Avatar
stop_propagandzie / 5 listopada 2021 r. o 13:19
-13
Gotuje się na PiSowskiej farmie. A jeszcze parę miesięcy takiej inflacji, wzrostu rat kredytowych i niemocy w walce z Covidem i ludzie wreszcie zrozumeją, że PiS, to nowa plaga egipska.
 Co ty nie powiesz trollerski przygłupie. PIS i PO to takie samo zło. To partie aferzystów, nieudaczników i cwaniaków. Obie powinny zostać zdelegalizowane jako partie działające na szkodę Polski i dzielące Polaków.
Avatar
stop_propagandzie / 5 listopada 2021 r. o 13:18
-15
Śmieszna a momentami żenująca prowincjonalna gazetka.
  Tak samo jak Lublin to prowincjonalne miasto, a nie żadna metropolia. Sułtanowi wydaje się, że jest wybitnym prezydentem światowej metropolii, a jest tylko słabym prezydentem prowincjonalnego miasta, które kompletnie nie liczy się w Polsce.
Avatar
stop_propagandzie / 5 listopada 2021 r. o 13:16
-16
Naczelny Propagandysta Lublina znów w swoim żywiole.
Avatar
___K___ / 5 listopada 2021 r. o 12:43
+12
Aż miło popatrzeć, jak szybko łapiecie minusy! :-) PiSychotrolle :-P
Avatar
___K___ / 5 listopada 2021 r. o 12:43
+14
Coś czujność PiSich Azorków spadła - reakcja po trzech godzinach? To już pieski z wybitymi zębami :-)
Avatar
stop_propagandzie / 5 listopada 2021 r. o 12:23
-18
Naczelny Propagandysta Lublina znów w swoim żywiole.
Na tę propagandę nie nabrał się i nie nabierze się żaden poważny inwestor, a co najwyżej ciemny lud lubelski i dewelocfaniactwo.
 Oczywiście. Poważni inwestorzy nie są debilami i dobrze wiedzą co dzieje się w Lublinie. Żadna ratuszowa propaganda i np. promocja przez sport albo kulturę nic tu nie da.
Zobacz wszystkie komentarze 223

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Miasto szuka dyrektora Galerii Labirynt. Działania obecnego nie podobają się radnym PiS

Miasto szuka dyrektora Galerii Labirynt. Działania obecnego nie podobają się radnym PiS

Władze Lublina ogłosiły konkurs na dyrektora Galerii Labirynt, miejskiej instytucji kultury, mieszczącej się na rogu ul. Poniatowskiego i Popiełuszki. Nowy szef ma kierować jednostką od 1 marca przez trzy lata.

To już ostatnie dni naboru. Nie zwlekaj, aplikuj już dziś!

To już ostatnie dni naboru. Nie zwlekaj, aplikuj już dziś!

2700 zł stypendium dla Twojego dziecka? Dowiedz się więcej i aplikuj.

Jedna osoba zatrzymana podczas meczu Motoru Lublin z Legią Warszawa
galeria

Jedna osoba zatrzymana podczas meczu Motoru Lublin z Legią Warszawa

Lubelscy policjanci wspierani przez mundurowych z innych garnizonów zabezpieczali wczoraj mecz Pucharu Polski w piłce nożnej pomiędzy drużynami Motoru Lublin i Legii Warszawa.

Czym jest beton architektoniczny i jakie ma zastosowania?

Czym jest beton architektoniczny i jakie ma zastosowania?

Każdy, kto ceni sobie ciekawe koncepcje i niebanalne, odważne rozwiązania, powinien zwrócić uwagę na możliwości estetyczne betonu architektonicznego. Ten materiał cechuje się nie tylko niezwykłą wytrzymałością, lecz także niezwyczajnym środkiem wyrazu pozwalającym na plastyczność, a więc tym samym na pewnego rodzaju swobodę.

Priorytety w lubelskim, REACT-EU – odpowiedź na kryzys po pandemii

Priorytety w lubelskim, REACT-EU – odpowiedź na kryzys po pandemii

Tradycyjnie pojmowany rozwój cywilizacji ludzkiej jest powszechnie akceptowanym i pożądanym procesem. Niesie on jednak za sobą pewne konsekwencje, z którymi musimy się mierzyć. Konsekwencje te, to przede wszystkim stale rosnące zapotrzebowanie na zasoby naturalne oraz narastający negatywny wpływ na środowisko, prowadzący między innymi do pogorszenia jakości życia. Nic więc dziwnego, że ochrona środowiska jest jednym z priorytetów dobiegającego już końca Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020.

Z umów cywilnoprawnych korzysta się na coraz większą skalę. Czym różnią się one od dobrze znanego etatu?

Z umów cywilnoprawnych korzysta się na coraz większą skalę. Czym różnią się one od dobrze znanego etatu?

Stosunek pracy nawiązywany między pracodawcą i pracownikiem zwykle kojarzy nam się z takimi terminami jak etat czy umowa o pracę. Słusznie, choć w ciągu ostatnich kilkunastu lat na rynku pracy pojawiły się nowe modele zatrudnienia, przez co sytuacja mocno się skomplikowała. Mowa tu oczywiście o umowach cywilnoprawnych. Jeśli chcesz dowiedzieć się, czym dokładnie różnią się one od umowy o pracę, zachęcamy do lektury poniższego artykułu.

AZS UMCS Start II Lublin – Decka Pelplin 92:70

AZS UMCS Start II Lublin – Decka Pelplin 92:70

AZS UMCS Start II Lublin zwycięstwem rozpoczął 12 kolejkę Suzuki I liga koszykarzy

Ludzie chcą się szczepić, ale system nie nadąża

Ludzie chcą się szczepić, ale system nie nadąża

Puławianie, którzy chcieliby przyjąć szczepionkę przeciw COVID-19 muszą uzbroić się w cierpliwość. Na jedyną infolinię dla publicznych przychodni trudno się dodzwonić, a te prywatne większość terminów grudniowych mają już zarezerwowane. Punkty szczepień ledwo nadążają z zastrzykami.

Środki do dezynfekcji powierzchni. Dlaczego są dla nas tak istotne?

Środki do dezynfekcji powierzchni. Dlaczego są dla nas tak istotne?

Zagrożenie związane z pandemią i kolejnymi mutacjami wirusa SARS-CoV-2 jeszcze długo nie minie. To sytuacja, która wymusza na nas dopasowanie się do tych trudnych okoliczności i zastosowanie odpowiednich środków ochrony.

Pompy membranowe – szeroki wybór, efektywne działanie

Pompy membranowe – szeroki wybór, efektywne działanie

Pneumatyczne pompy membranowe są niezwykle uniwersalne dzięki czemu znajdują zastosowanie w różnorodnych obszarach przemysłu. Odpowiednia budowa pompy z wykorzystaniem solidnych i trwałych materiałów są wytrzymałe i wykorzystywane w szerokim zakresie głównie w przemyśle spożywczym oraz chemicznym. Ich szczególna konstrukcja daje możliwość przesyłania materiałów lepkich i agresywnych chemikaliów, jak również materiałów o silnych właściwościach ściernych.

Jaka glebogryzarka będzie najlepsza dla małego i średniego ogrodu?

Jaka glebogryzarka będzie najlepsza dla małego i średniego ogrodu?

Czy warto kupować glebogryzarkę do swojego przydomowego ogrodu? Jak najbardziej! Może ona znacząco poprawić jakość gleby, a co za tym idzie ułatwić Ci uprawę warzyw, a także polepszyć warunki dla kwiatów czy trawnika. Sprawdź jakiego rodzaju urządzenie będzie najlepsze dla małych i średnich powierzchni.

Kolejny dzień i ponad 500 ofiar śmiertelnych. Koronawirus w Polsce, 2 grudnia

Kolejny dzień i ponad 500 ofiar śmiertelnych. Koronawirus w Polsce, 2 grudnia

W całej Polsce jest 27 356 przypadków zakażenia koronawirusem – informuje Ministerstwo Zdrowia w raporcie z 2 grudnia 2021 r. Zmarły 502 osoby zakażone koronawirusem.

200. urodziny Teatru Starego w Lublinie. Najciekawsze wydarzenia

200. urodziny Teatru Starego w Lublinie. Najciekawsze wydarzenia

200. urodziny będzie świętować w przyszłym roku Teatr Stary, chociaż działa zaledwie 10 lat. Dziś zaczyna się sprzedaż biletów na wydarzenia ujęte w repertuarze na pierwsze jubileuszowe półrocze.

Myśliwi chcą rekompensat za stan wyjątkowy

Myśliwi chcą rekompensat za stan wyjątkowy

Straty ponoszą koła łowieckie i rolnicy. Na obszarze objętym stanem wyjątkowym obowiązuje zakaz polowań. Starosta bialski, Mariusz Filipiuk (PSL) apeluje do rządu o zmianę przepisów, choćby w zakresie rekompensat.

Osłabiona Pszczółka Polski Cukier jedzie na Białoruś po awans do play-off EuroCup

Osłabiona Pszczółka Polski Cukier jedzie na Białoruś po awans do play-off EuroCup

Albo koszykarki Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS Lublin będą kowalami swojego losu, albo będą musiały liczyć na łut szczęścia. W czwartek podopieczne Krzysztofa Szewczyka zmierzą się w ostatnim grupowym spotkaniu z BC Horizont Mińsk. Stawka tego starcia jest bardzo duża, a zespół z Lublina osłabiony

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty