Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

4 listopada 2021 r.
8:07

Lublin. Ratusz płaci, chwalą Ratusz

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
12 155 A A

4 000 zł wydały władze Lublina na raport o potencjale inwestycyjnym miasta. Jego autorzy przepytywali szefów dużych firm o to, jak oceniają Lublin. Badanie prowadzili jeszcze zanim Urząd Miasta podpisał umowę na „opracowanie i promocję” takiego raportu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Lublin w ostatnim czasie stał się jedną z najszybciej rozwijających się metropolii w kraju – chwalił się prezydent Krzysztof Żuk, ogłaszając wyniki raportu o „potencjale inwestycyjnym miasta”.

Dokument sygnują trzy firmy doradcze: Antal, Cushman&Wakefield Polska oraz Vastint. Te same firmy stworzyły także bliźniacze raporty dla Warszawy, Łodzi, Poznania, Wrocławia, Trójmiasta, Krakowa oraz Katowic. Łączy je wspólny tytuł badania: „Business Environment Assessment Study”.

– To cykl ośmiu raportów, które kompleksowo przedstawiają potencjał inwestycyjny polskich miast oraz opisują rzeczywistość biznesową, w której funkcjonują firmy – tłumaczy Izolda Boguta z biura prasowego Ratusza. – Analizie podlega siedem czynników, determinujących charakter każdego rynku: infrastruktura, przestrzeń biurowa, wsparcie administracji publicznej, potencjał edukacyjny, potencjał zatrudnienia, potencjał biznesowy oraz ocena lokalizacji jako miejsca do życia.

Raport na temat Lublina został zamówiony przez Urząd Miasta w firmie Cushman&Wakefield Polska.

Umowa, jak wynika z oficjalnego rejestru, została zawarta 18 sierpnia i opiewała na 4 tys. zł.

Jej przedmiotem było „przygotowanie, opracowanie i promocja autorskiego raportu przedstawiającego potencjał inwestycyjny miasta Lublin w oparciu o subiektywną ocenę decydentów w firmach obecnych w Lublinie, zajmujących stanowiska prezesów, członków zarządów oraz dyrektorów departamentów”.

Takie badanie, jak możemy przeczytać w samym raporcie, zostało przeprowadzone metodą elektronicznej ankiety „wśród szefów 809 firm w Polsce w IV kwartale 2020 r.” Dlaczego urząd zlecił opracowanie już po przeprowadzeniu ankiet?

– Opracowanie jest tworzone przez firmę Antal rokrocznie na podstawie prowadzonych w IV kwartale badań. Umowa, którą zawarł Wydział Strategii i Przedsiębiorczości, dotyczyła natomiast opracowania finalnej wersji raportu i jego promocji, stąd sierpniowy termin jej podpisania – odpowiada Boguta.

– Koszty operacyjne oraz zatrudnienia w Lublinie są niższe o 20-30 proc. niż w Polsce Centralnej i Zachodniej – czytamy w rozesłanej dziennikarzom informacji z badań. – Mocną stroną Lublina są kadry z obszaru kompetencji lingwistycznych, a także obecność kadry średniego i wyższego szczebla o kompetencjach z zakresu IT.

Autorzy komunikatu twierdzą również, że „magnesem, który przyciąga inwestorów do Lublina jest dynamicznie rozwijająca się infrastruktura”, w tym unowocześnienie komunikacji miejskiej. Chwalą również „wysoką dostępność powierzchni biurowej”, „najwyższy współczynnik umiędzynarodowienia studentów w Polsce”.

– Lublin to jedno z najatrakcyjniejszych miast dla biznesu w Polsce pod względem lokalizacji dla bezpośrednich inwestycji zagranicznych – przekonuje Katarzyna Duma, rzeczniczka prezydenta Lublina.

Z raportu możemy się jednak dowiedzieć, że miastami najczęściej wskazywanymi jako „rozważane pod kątem nowych inwestycji” są: Wrocław (28 proc.), Warszawa (24 proc.), Kraków (20 proc.), Katowice (19 proc.), Poznań (15 proc.), Trójmiasto (13 proc.), Łódź (11 proc.), Szczecin (10 proc.), a dopiero potem Lublin i Bydgoszcz (po 7 proc.). Liczby nie sumują się do 100, bo respondenci mogli wskazać więcej niż jedno miasto.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 155

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
___K___ / 4 listopada 2021 r. o 08:49
Naczelny Propagandysta Lublina znów w swoim żywiole.
Załóżmy przez chwilę, że masz rację. To dla równowagi wymień poważne inwestycje ściągnięte do Lublina w czasach, gdy miejskim samorządem rządził PiS. Wymień do tego poważne inwestycje infrastrukturalne zaplanowane i zrealizowane w Lublinie w czasach, gdy miejskim samorządem rządził PiS.Skoro wiecznie tak krytykujesz Żuka, to na pewno masz na podorędziu całą masę rzeczy, o które proszę.
Avatar
rejestracjaLU / 4 listopada 2021 r. o 09:06
Dziennik Wschodni strasznie nie lubi gdy ktoś pochwali lubelski ratusz. Można wręcz odnieść wrażenie, że w redakcji panuje tygodniowa żałoba, gdy w jakimś raporcie albo rankingu Lublin znajdzie się wysoko. Najlepiej jakby wszyscy o Lublinie pisali wyłącznie negatywnie, wtedy wiejakowa brygada otwierałaby szampana i świętowała do białego rana. Śmieszna a momentami żenująca prowincjonalna gazetka.
Avatar
BillyWhite / 4 listopada 2021 r. o 09:14
szybki alarm w pisowskiej mlodziezowce i juz podnozki prezesa zameldowane pod artykulem, wrzuci sie pare hejterskich wpisow i dnioweczka bedzie jak ta lala
Avatar
___K___ / 4 listopada 2021 r. o 08:51
Ja nie twierdzę, że jest świetnie, czy nawet dobrze, ale przynajmniej cały czas coś się dzieje. Za czasów PiSu mogliśmy mówić tylko o marazmie.
Avatar
zLublina / 4 listopada 2021 r. o 09:29
ale mają ból trolle z dobrej zmiany :) jeden tak szybko się przelogowuje z jednego konta na drugie i kasuje oraz na nowo dodaje swoje wpisy że mu się zaraz laptop zawiesi :) komedia :)
Avatar
Brutus / 4 listopada 2021 r. o 09:50
Słowo "chwali się" w kontekście lubelskiego ratusza, w tej gazecinie pada średnio 10 razy na jeden artykuł Smagi. Może pora poszukać bardziej lotnego dziennikarza który widzi coś więcej niż tylko "chwalenie się"? Żenująco się to czyta, poziom antyratuszowej propagandy do złudzenia przypomina paski z TVPis.
Avatar
___K___ / 4 listopada 2021 r. o 10:03
Wazeliniar_K_0 - wiadomo, że za Pruszona niewiele się działo, ale nie zaP0minaj, śmieszny K0leżK0, że wtedy praktycznie nie było jeszcze możliwości żebrania środków z UE. Nie było inwestorów wtedy, nie ma i teraz, z tą różnicą, że wtedy miasto-wydmuszka było zadłużone na 500 mln, a teraz na 1.800. No i wtedy było o ok. 80.000 drzew więcej. A teraz bierz się za _K_likanie w łapki.
Były środki przedakcesyjne PHARE - wiesz, ile tego wykorzystały inne samorządy, nie tylko zresztą w Polsce, ale choćby na Węgrzech? Więc nie pierdacz głupot, gdy wiedzy ci brakuje.
Były środki przedakcesyjne PHARE - wiesz, ile tego wykorzystały inne samorządy, nie tylko zresztą w Polsce, ale choćby na Węgrzech? Więc nie pierdacz głupot, gdy wiedzy ci brakuje. rozwiń
Avatar
___K___ / 4 listopada 2021 r. o 09:58
T0 RATUSH MA SWOJĄ DRUKARNIĘ PIENIĘDZY ???  CZY MOŻE JEDNAK TO PODATNIK FINANSUJE TE "INWESTYCJE" ?!
Caps Lock ci się zaciął, matołku. Wiele inwestycji realizuje się zpublicznych pieniędzy, ale po pierwsze: trzeba mieć wizję, po drugie: trzeba umieć pozyskać środki, po trzecie: trzeba chcieć, a nie tkwić w marazmie.
Avatar
___K___ / 4 listopada 2021 r. o 10:01
Dziennik Wschodni strasznie nie lubi gdy ktoś pochwali lubelski ratusz. Można wręcz odnieść wrażenie, że w redakcji panuje tygodniowa żałoba, gdy w jakimś raporcie albo rankingu Lublin znajdzie się wysoko. Najlepiej jakby wszyscy o Lublinie pisali wyłącznie negatywnie, wtedy wiejakowa brygada otwierałaby szampana i świętowała do białego rana. Śmieszna a momentami żenująca prowincjonalna gazetka.
Nie P0płacz się, cfalku z agencji pato-pr.
Nie oceniaj innych swoją miarą - siedzisz od rana i piłujesz głupoty na forum, bo żukowy alert ogłosili?
Nie oceniaj innych swoją miarą - siedzisz od rana i piłujesz głupoty na forum, bo żukowy alert ogłosili? rozwiń
Avatar
___K___ / 4 listopada 2021 r. o 10:00
Dziennik Wschodni strasznie nie lubi gdy ktoś pochwali lubelski ratusz. Można wręcz odnieść wrażenie, że w redakcji panuje tygodniowa żałoba, gdy w jakimś raporcie albo rankingu Lublin znajdzie się wysoko. Najlepiej jakby wszyscy o Lublinie pisali wyłącznie negatywnie, wtedy wiejakowa brygada otwierałaby szampana i świętowała do białego rana. Śmieszna a momentami żenująca prowincjonalna gazetka.
Bo im się wydaje, że mają misję patrzenia władzy na ręce, a de facto ograniczają się do podgryzania władz - widział ktoś jakąś prawdziwą aferę wykrytą przez DW? Chyba nie. Rozwiązania są trzy - albo nie ma afer, albo DW nie umie ich wykryć, albo boi się, że nie dowiedzie swoich racji.
Bo im się wydaje, że mają misję patrzenia władzy na ręce, a de facto ograniczają się do podgryzania władz - widział ktoś jakąś prawdziwą aferę wykrytą przez DW? Chyba nie. Rozwiązania są trzy - albo nie ma afer, albo DW nie umie ich wykryć, albo boi się, że nie dowiedzie swoich racji. rozwiń
Avatar
esselgroup / 22 listopada 2021 r. o 07:49
oferujemy pożyczkę z oprocentowaniem 3%... Skontaktuj się z nami już dziś w sprawie pilnej pożyczki. Whatsapp +91 84898 10716 contact.esselgroup@gmail.com
Avatar
___K___ / 5 listopada 2021 r. o 16:35
I znowu trzy godziny minęły, a reakcji nie ma. Dewelotrolle - dajcie głos, uzasadnijcie jakoś sens swojego istnienia i swoje wypłaty :-)
Avatar
___K___ / 5 listopada 2021 r. o 13:25
Dewelotrolle warują jak muchy przy kupie. Jak zwykle pełno oskarżeń, pełno wyzwisk, zero konkretów. Za to miło patrzeć, jak jesteście minusowani. Kiedy do was dotrze, że wasze plucie nie przyniesie efektu, a jeśli już, to odwrotny do oczekiwanego przez was?
Avatar
___K___ / 5 listopada 2021 r. o 12:43
Aż miło popatrzeć, jak szybko łapiecie minusy! :-) PiSychotrolle :-P
Avatar
___K___ / 5 listopada 2021 r. o 12:43
Coś czujność PiSich Azorków spadła - reakcja po trzech godzinach? To już pieski z wybitymi zębami :-)
Avatar
stop_propagandzie / 5 listopada 2021 r. o 12:23
Naczelny Propagandysta Lublina znów w swoim żywiole.
Na tę propagandę nie nabrał się i nie nabierze się żaden poważny inwestor, a co najwyżej ciemny lud lubelski i dewelocfaniactwo.
 Oczywiście. Poważni inwestorzy nie są debilami i dobrze wiedzą co dzieje się w Lublinie. Żadna ratuszowa propaganda i np. promocja przez sport albo kulturę nic tu nie da.
Avatar
stop_propagandzie / 5 listopada 2021 r. o 12:23
Gotuje się na PiSowskiej farmie. A jeszcze parę miesięcy takiej inflacji, wzrostu rat kredytowych i niemocy w walce z Covidem i ludzie wreszcie zrozumeją, że PiS, to nowa plaga egipska.
 Co ty nie powiesz trollerski przygłupie. PIS i PO to takie samo zło. To partie aferzystów, nieudaczników i cwaniaków. Obie powinny zostać zdelegalizowane jako partie działające na szkodę Polski i dzielące Polaków.
Avatar
stop_propagandzie / 5 listopada 2021 r. o 12:22
Śmieszna a momentami żenująca prowincjonalna gazetka.
  Tak samo jak Lublin to prowincjonalne miasto, a nie żadna metropolia. Sułtanowi wydaje się, że jest wybitnym prezydentem światowej metropolii, a jest tylko słabym prezydentem prowincjonalnego miasta, które kompletnie nie liczy się w Polsce.
Avatar
stop_propagandzie / 5 listopada 2021 r. o 12:21
Naczelny Propagandysta Lublina znów w swoim żywiole.
Avatar
___K___ / 5 listopada 2021 r. o 09:25
Coś ujadanie się skończyło - nie będzie premii!
Zobacz wszystkie komentarze 155

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Mundial 2022: Piątek z rzutami karnymi, Argentyna strzelała lepiej od Holandii

Mundial 2022: Piątek z rzutami karnymi, Argentyna strzelała lepiej od Holandii

Wielkie emocje w końcówce meczu Argentyna – Holandia. Wydawało się, że „Abicelestes” bez problemu awansują do półfinału mundialu w Katarze. Jeszcze w 82 minucie Leo Messi i spółka prowadzili 2:0. „Pomarańczowi” zdążyli doprowadzić jednak do wyrównania. Gola na 2:2 strzelili w… 11 minucie doliczonego czasu gry po świetnie rozegranym rzucie wolnym. W efekcie, znowu trzeba było szukać rozstrzygnięcia w rzutach karnych. A te lepiej wykonywała Argentyna i wygrała ostatecznie 4:3.

Zamość. Poezja malowana. Nagrody dla uczennic Plastyka

Zamość. Poezja malowana. Nagrody dla uczennic Plastyka

Matylda Kowalczuk po mistrzowsku zinterpretowała „Taniec”, a Emilia Drzygało „Zimę”. Uczennice zamojskiego liceum plastycznego za swoje ilustracje wierszy Marii Konopnickiej zdobyły dwie główne nagrody w Ogólnopolskim Konkursie „Słowem Malowane 2022”.

Drogi, place zabaw i nowa fontanna, czyli Lubartów planuje wydatki w 2023 r.

Drogi, place zabaw i nowa fontanna, czyli Lubartów planuje wydatki w 2023 r.

Przyszłoroczne dochody miasta mają wynieść 104 mln zł, a wydatki przekroczą 110 mln zł. Zgodnie z projektem nowego budżetu na inwestycje trafi ponad 25 mln zł. Najwięcej na drogi, zbrojenie terenów przemysłowych, latarnie oraz ocieplenie II LO im. Piotra Firleja.

Parczew wygrał ze Skarbem Państwa. Chodziło o duże pieniądze

Parczew wygrał ze Skarbem Państwa. Chodziło o duże pieniądze

Parczew wygrał w sądzie ze Skarbem Państwa. Na konto miasta wpłynęło 1,2 mln zł.

Zamość. Organowy recital Tadeusza Barylskiego u Franciszkanów
10 grudnia 2022, 19:00

Zamość. Organowy recital Tadeusza Barylskiego u Franciszkanów

Parafia pw. Zwiastowania Najświętszej Marii Pannie zapowiada ten koncert, jako wyjątkowe wydarzenie. W sobotę (10 grudnia, godz. 19) w zamojskim kościele Franciszkanów odbędzie się recital organowy Tadeusza Barylskiego. Jest organizowany dokładnie w 200. rocznicę urodzin Cesara Francka.

Lublin. Park Rury będzie mieć patrona

Lublin. Park Rury będzie mieć patrona

Park Rury położony w wąwozie między Czubami, a osiedlami LSM ma otrzymać imię Romualda Dylewskiego, wybitnego architekta i urbanisty zmarłego w 2019 r.

W szpitalu w Lublinie przez dwa dni nie było ciepłej wody
Alarm 24

W szpitalu w Lublinie przez dwa dni nie było ciepłej wody

Od środy wieczorem do piątku rano w szpitalu przy ul. Herberta w Lublinie (Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Wyszyńskiego) pacjenci byli pozbawieni dostępu do ciepłej wody. Powód? Awaria podczas przełączania instalacji w trakcie budowania nowej części szpitala.

Mundial 2022: Chorwacja – Brazylia 4:2 w rzutach karnych. Faworyt za burtą!

Mundial 2022: Chorwacja – Brazylia 4:2 w rzutach karnych. Faworyt za burtą!

Znamy pierwszego półfinalistę turnieju w Katarze. Chorwacja walczyła do końca i wyrzuciła za burtę mundialu głównego faworyta – Brazylię. Luka Modrić i spółka przegrywali od 105 minuty, ale w końcówce doprowadzili do wyrównania i rzutów karnych. A w serii jedenastek pokonali „Canarinhos” 4:2.

W tej szkole mówią, że jedna iskierka rozpala ognisko dobroci. To będzie Weekend Cudów
galeria

W tej szkole mówią, że jedna iskierka rozpala ognisko dobroci. To będzie Weekend Cudów

– Wystarczyło puścić iskierkę i za chwilę ogień gorących serc rozpalił ognisko dobroci – uśmiecha się Aleksandra Krzyżanowska, nauczycielka muzyki w Szkole Podstawowej nr 30 w Lublinie.

Biała Podlaska. Prezydent znowu chciał sprzedać, radni znowu mówią nie

Biała Podlaska. Prezydent znowu chciał sprzedać, radni znowu mówią nie

Bialscy radni idą na rekord i po raz kolejny odmawiają sprzedaży miejskich działek przy ulicach Elektrycznej i Brzegowej.

Bartosz Sadulski, autor powieści "Rzeszot" w Muzeum Czechowicza
10 grudnia 2022, 17:00

Bartosz Sadulski, autor powieści "Rzeszot" w Muzeum Czechowicza

Muzeum Józefa Czechowicza (ul. Złota 3) zaprasza na spotkanie autorskie z Bartoszem Sadulskim, które odbędzie się 10 grudnia o godz. 17.

Lubelscy politycy PiS tłumaczą dlaczego cały czas mówią o Donaldzie Tusku i Platformie Obywatelskiej

Lubelscy politycy PiS tłumaczą dlaczego cały czas mówią o Donaldzie Tusku i Platformie Obywatelskiej

Politycy Prawa i Sprawiedliwości przestrzegają przed powrotem Platformy Obywatelskiej do władzy. W piątek w całej Polsce, w tym także w Lublinie, zorganizowali w tej sprawie konferencje prasowe pod biurami poselskimi największej partii opozycyjnej.

Lublinianka straci ważnych zawodników?

Lublinianka straci ważnych zawodników?

Sytuacja organizacyjna Lublinianki się poprawia, ale i tak w zimie kilku piłkarzy może zdecydować się na opuszczenie drużyny. Oferty z wyższych lig ma Tomasz Tymosiak, a na testach w GKS Tychy przebywa Fryderyk Janaszek.

Nie widać końca konfliktu w Zarządzie Dróg Powiatowych w Lublinie. Starosta: we wtorek podejmę decyzję

Nie widać końca konfliktu w Zarządzie Dróg Powiatowych w Lublinie. Starosta: we wtorek podejmę decyzję

Pracownicy chcą, żeby starosta odwołał dyrektorkę Zarządu Dróg Powiatowych w Lublinie. Napisali kolejne, anonimowe pismo w tej sprawie. – Mam wrażenie, że wszyscy tam są zastraszeni i dzieje się z nimi coś złego – ocenia radny powiatowy, który zainteresował się sprawą i ma kontakt ze skonfliktowanymi. Starosta na wtorek zapowiada decyzję.

"Grawitacja" reż. Alfonso Cuaróna. Program TV 9-11 grudnia 2022
9 grudnia 2022, 20:00

"Grawitacja" reż. Alfonso Cuaróna. Program TV 9-11 grudnia 2022

W ten weekend w telewizji będzie można zobaczyć premierowo widowisko "Monster Hunter". Poniżej prezentujemy kilka wybranych opcji filmowych na weekend.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty