Znamy już projekt planu zagospodarowania terenów wzdłuż rzeki od ul. Żeglarskiej do mostu przy Janowskiej. Ma tu powstać m.in. park. Planiści narysowali przebieg alejek, miejsca na place zabaw, gastronomię i parkingi, a także strefy zabudowy jednorodzinnej i usługowej.
Plan zagospodarowania to dokument, który szczegółowo określa przeznaczenie terenu. Pozwala na zabudowę lub jej zakazuje, ustala możliwą wielkość budynków, wyznacza przebieg jezdni i alejek oraz wiele innych szczegółów.
Wczoraj Ratusz pokazał projekt planu dotyczącego doliny rzecznej między ul. Żeglarską a mostem kolejowym przy Janowskiej. – Teren, dla którego chcemy stworzyć miejscowy plan zagospodarowania jest wyjątkowy, bo stanowi część doliny Bystrzycy, korytarza ekologicznego miasta – podkreśla Artur Szymczyk, zastępca prezydenta miasta.
Z projektu wynika, że w dolinie dominować ma zieleń. Większość terenów określono jako zieleń łąkową, wyznaczono na nich punkty widokowe. Swoje dotychczasowe przeznaczenie zachować ma teren ogródków działkowych. Plan ma wskazać także położenie kładek przez rzekę. Część z nich ma służyć pieszym i rowerzystom, część tylko pieszym. Z projektu wynika, że nad rzeką mają się pojawić nowe kładki, m.in. między blokami przy Medalionów 16 i 18 (dla pieszych)
* Po stronie ul. Medalionów wyznaczono tereny zieleni parkowej, gdzie zakazana byłaby zabudowa z wyjątkiem „obiektów i urządzeń budowlanych” związanych m.in. z „potrzebami rekreacyjno-wypoczynkowymi”, czy „obsługą turystyki, sportu i rekreacji”. Dozwolone byłoby też wykonanie miejsc parkingowych.
* Tu mógłby również powstać punkt gastronomiczny z sanitariatem (do 3,5 m wysokości). W tym obszarze miałaby się też znaleźć strefa „urządzeń sportowo-rekreacyjnych” z towarzyszącymi „obiektami socjalnymi, technicznymi i sanitarnymi”. Dozwolone byłoby też stworzenie bulwarów, pomostów, przystani, plaż, punktów widokowych, czy też amfiteatru. Chronione miałyby być ruiny młyna.
* Drugi teren zieleni parkowej miałby się znaleźć między rzeką, linią kolejową i ul. Diamentową, miałby tu powstać m.in. wybieg dla psów. Bliżej Diamentowej proponowane jest miejsce na parking.
* W projekcie planu wskazano też kilka miejsc pod zabudowę jednorodzinną i usługową. Jednym z nich jest teren między dolnymi odcinkami ul. Parczewskiej i Rąblowskiej. Strefa zabudowy kończyłaby się w sporej odległości od rzeki, podobnie jak w drugim miejscu, między ul. Janowską 44 a Janowską 50, przez który przechodzić ma nowa aleja spacerowo-rowerowa biegnąca aż do kładki w rejonie ul. Romera 41. Pod domy jednorodzinne wskazano ponadto tereny na wysokości tzw. starej Nałkowskich.
Zgłoś uwagę
Od czwartku Urząd Miasta przyjmuje uwagi od wszystkich zainteresowanych mieszkańców, organizacji i firm. Takie uwagi można zgłaszać do 26 marca mailem (planowanie@lublin.eu), listem (pl. Łokietka 1, 20-109 Lublin) lub przez elektroniczną skrzynkę podawczą w systemie ePUAP. Uwagi nie mogą być zgłoszone anonimowo i muszą zawierać dokładne oznaczenie nieruchomości, których dotyczą.
Zapisz się na dyskusję
Z planistami będzie można też porozmawiać bezpośrednio podczas dyskusji publicznej zaplanowanej na 4 marca na godz. 14 (Ratusz, sala nr 2). Żeby wziąć udział w tej dyskusji trzeba się wcześniej zapisać (telefonicznie: 81 466 23 00, mailowo planowanie@lublin.eu). Zapisy będą przyjmowane do 2 marca. Dyskusja może się odbyć zdalnie.