Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

17 czerwca 2015 r.
6:55

"Razem z Ukrainą. Pomoc humanitarna". Przynieść dary dla przesiedleńców (lista punktów zbiórki)

0 15 A A

Przepełnione szpitale, brak lekarstw, środków medycznych i szczepionek dla dzieci. Fundacja Kultury Duchowej Pogranicza rozpoczyna w Lublinie zbiórkę publiczną dla przesiedleńców na Ukrainie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Na Ukrainie mamy do czynienia z katastrofą humanitarną, największą po II wojnie światowej – podkreśla ks. Stefan Batruch, prezes Fundacji Kultury Duchowej Pogranicza, koordynator projektu „Razem z Ukrainą. Pomoc humanitarna”. – To nie tysiące, a miliony ludzi, którzy musieli porzucić swoje domostwa. Ich sytuacja jest bardzo ciężka.

– Z obwodów donieckiego i ługańskiego w ciągu doby ucieka ponad 700 osób. A z autonomicznej Republiki Krymu 6 osób – podaje Włodymyr Krywowicz reprezentujący fundację Wołyń 2014. – Przesiedlonych zostało ponad 880 tysięcy. To są oficjalne statystyki. Śmiało można je mnożyć razy dwa albo nawet trzy.

Przesiedleńcy dostają pomoc od państwa. Jest ona jednak znikoma. – Osoba pracująca dostaje ok. 40 dolarów miesięcznie, zaś niepracująca połowę tej kwoty – wylicza Krywowicz. – Maksymalnie na okres pół roku. Środki te idą na wynajem mieszkania. Na życie nie zostaje nic.
Problemem jest też rosnące bezrobocie, brakuje miejsc w szpitalach, leków i środków medycznych. – Przerwany kalendarz szczepień jest powodem wzrastania chorób wśród przesiedleńców – podkreśla Krywowicz. – Może to grozić wybuchem epidemii.

W akcję pomocy Ukraińcom włączają się środowiska biznesowe. – Te historie, które do mnie docierają, chwytają za serce – przyznaje Bogdan Łukasik, prezes lubelskiej firmy Modern-Expo, który od 20 lat prowadzi interesy na Ukrainie, członek Rady programu „Razem z Ukrainą”. – Jak chociażby ta o profesorze z uniwersytetu w Doniecku, który pracuje jako ochroniarz w supermarkecie, bo innej pracy nie mógł znaleźć.

W tym tygodniu z Lublina do Lwowa wyjedzie transport darów. Niedługo pojadą kolejne.
– Kiedyś to nam obce ręce pakowały paczki – mówi Agnieszka Gąsior-Mazur, prezes Lubelskiego Klubu Biznesu, członek Rady programu „Razem z Ukrainą”. – Dziś jest czas byśmy spłacili ten dług.

Pomóż sąsiadom

Od czerwca do listopada w Lublinie będą organizowane zbiórki publiczne podstawowych artykułów: żywności długoterminowej, chemii gospodarczej, śródków higieny osobistej i żywności dziecięcej. Dary można przynosić m.in. do Fundacji Kultury Duchowej Pogranicza, al. Warszawska 71, Europejskiego Domu Spotkań – Fundacji Nowy Staw, ul. Przechodnia 4.

Dary można przynosić do:

* Fundacji Kultury Duchowej Pogranicza, al. Warszawska 71

* Europejskiego Domu Spotkań – Fundacji Nowy Staw, ul. Przechodnia 4

* Modern-Expo S.A., ul. Zembrzycka 55

Jak też Biur Obsługi Mieszkańców Miasta w godzinach ich pracy – ul. Wieniawska, 14, ul. Filaretów 44, ul. Franciszka Kleeberga 12 a, ul. Szaserów 13-15.

Komentarze 15

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 9 września 2015 o 09:33
0
witam Na imię mam Paweł. Mieszkam niedaleko Lublina. Ja też pragnę pomóc uchodźcom z Ukrainy, którzy stracili swoje domy. Przyjmę do swojego domu wolną, samotną kobietę (bez dzieci) z Ukrainy, której zapewnię bezpieczny dach nad głową i utrzymanie. Nie oczekuję niczego w zamian. Robię to bezinteresownie. Choć jeśli Pani będzie chciała mi pomóc nieco w prowadzeniu domu, to będzie mi miło. Odpowiedzi proszę kierować na maila darejos@poczta.onet.pl
Avatar
Ja / 18 czerwca 2015 o 12:40
0

Czy ktoś kogoś zmusza do przynoszenia darów? Zmusza do wspierania takiej czy innej akcji? Przecież kazdy z nas ma prawo wyboru. To tylko kwestia czy chcesz się w cokolwiek angażować, czy też jedyną formą aktywności jest wypisywanie hejtujących komentarzy. Można pomagać polskim dzieciom - jest dużo akcji mających na celu pomoc np. dzieciom chorym na nowotwory, dzieciom, które wymagają szybkiego leczenia za granicą. I jesli pojawia się artykuł na ten temat to natychmiast pod nim można przeczytać komentarze, że nie po to płaci się skladki zdrowotne itd.... Albo że winien Kościół... Tak czy inaczej - przymusu nie ma. Nie chcesz pomagać - nie pomagaj. Nikomu. Nie pomagaj polskim dzieciom, nie pomagaj własnemu sąsiadowi zza ściany, który byc może cierpi biedę, nie pomagaj Ukraińcom, którzy są dla nas ścianą oddzielającą nas od agresywnej Rosji, nie pomagaj Gruzji zmagającej się ze skutkami katastrofalnej powodzi. Pisz, krytykuj, pluj jadem - to wszak wychodzi ci najlepiej. Ale też nie oczekuj, że ktokolwiek pomoze tobie, gdy będziesz w potrzebie.  No i jeszcze nie zapomnij mnie zmieszać z błotem za to co napisałam, bo na pewno jestem "wnuczką banderowca". I nie będę ci tlumaczyć, że jest inaczej, że bardzo się mylisz - bo to i tak bez sensu.

Czy ktoś kogoś zmusza do przynoszenia darów? Zmusza do wspierania takiej czy innej akcji? Przecież kazdy z nas ma prawo wyboru. To tylko kwestia czy chcesz się w cokolwiek angażować, czy też jedyną formą aktywności jest wypisywanie hejtujących komentarzy. Można pomagać polskim dzieciom - jest dużo akcji mających na celu pomoc np. dzieciom chorym na nowotwory, dzieciom, które wymagają szybkiego leczenia za granicą. I jesli pojawia się artykuł na ten temat to natychmiast pod nim można przeczytać komentarze, że nie po to płaci się skladki zd... rozwiń

Avatar
Gość / 18 czerwca 2015 o 08:33
0
Ludzie, pogłupieliście banderowcom pomagać. Polacy są biedni, nie mają pracy a wy marnujecie środki na banderowców, niech im pomagają ci co wywołali te rozruchy czyli amerykanie.
Avatar
Gość / 17 czerwca 2015 o 22:44
0
sprawdź w wikipedii czego od Polski żąda Światowy Kongres Ukraińców i posłuchaj na You Toub-ie dr. Lucyny Kulińskiej z AGH Kraków pt."Polskie Kresy a nacjonalizm ukraiński. Walka o prawdę i pamięć"
Avatar
Gość / 17 czerwca 2015 o 20:36
0
Czy w tym Lublinie już całkiem stali sie debilami komu oni chcą pomagać jak Ukraincy tz: żołnierze zastrzelili w Donbasie matkę i córkę tylko matoł tego nie widzi
Avatar
Gość / 17 czerwca 2015 o 16:30
0
rząd nie ma pieniędzy dla matek opiekujących się swoimi niepełnosprawnymi dziećmi !! ja się pytam gdzie tu sprawiedliwość?? dlaczego są organizowane zbiórki dla kraju, który tak wiele złego nam wyrządził ?? my nigdy nic od nich nie dostaniemy!!
Avatar
Gość / 17 czerwca 2015 o 16:29
0
banderowcom ?
Avatar
Gość / 17 czerwca 2015 o 14:21
0
ta pomoc powinna trafić do odciętego od świata i regularnie ostrzeliwanego Donbasu,a nie do banderowców z zach. ukrainy.
Avatar
swoje imię / 17 czerwca 2015 o 11:23
0

mogę im dać wirus ebola w darze niech się ze wszystkim podzielą

Avatar
ayo / 17 czerwca 2015 o 10:33
0

gdyby banderowcy traktowali Polaków tak dobrze jak my ich to może i bym pomógł...

Avatar
Gość / 9 września 2015 o 09:33
0
witam Na imię mam Paweł. Mieszkam niedaleko Lublina. Ja też pragnę pomóc uchodźcom z Ukrainy, którzy stracili swoje domy. Przyjmę do swojego domu wolną, samotną kobietę (bez dzieci) z Ukrainy, której zapewnię bezpieczny dach nad głową i utrzymanie. Nie oczekuję niczego w zamian. Robię to bezinteresownie. Choć jeśli Pani będzie chciała mi pomóc nieco w prowadzeniu domu, to będzie mi miło. Odpowiedzi proszę kierować na maila darejos@poczta.onet.pl
Avatar
Ja / 18 czerwca 2015 o 12:40
0

Czy ktoś kogoś zmusza do przynoszenia darów? Zmusza do wspierania takiej czy innej akcji? Przecież kazdy z nas ma prawo wyboru. To tylko kwestia czy chcesz się w cokolwiek angażować, czy też jedyną formą aktywności jest wypisywanie hejtujących komentarzy. Można pomagać polskim dzieciom - jest dużo akcji mających na celu pomoc np. dzieciom chorym na nowotwory, dzieciom, które wymagają szybkiego leczenia za granicą. I jesli pojawia się artykuł na ten temat to natychmiast pod nim można przeczytać komentarze, że nie po to płaci się skladki zdrowotne itd.... Albo że winien Kościół... Tak czy inaczej - przymusu nie ma. Nie chcesz pomagać - nie pomagaj. Nikomu. Nie pomagaj polskim dzieciom, nie pomagaj własnemu sąsiadowi zza ściany, który byc może cierpi biedę, nie pomagaj Ukraińcom, którzy są dla nas ścianą oddzielającą nas od agresywnej Rosji, nie pomagaj Gruzji zmagającej się ze skutkami katastrofalnej powodzi. Pisz, krytykuj, pluj jadem - to wszak wychodzi ci najlepiej. Ale też nie oczekuj, że ktokolwiek pomoze tobie, gdy będziesz w potrzebie.  No i jeszcze nie zapomnij mnie zmieszać z błotem za to co napisałam, bo na pewno jestem "wnuczką banderowca". I nie będę ci tlumaczyć, że jest inaczej, że bardzo się mylisz - bo to i tak bez sensu.

Czy ktoś kogoś zmusza do przynoszenia darów? Zmusza do wspierania takiej czy innej akcji? Przecież kazdy z nas ma prawo wyboru. To tylko kwestia czy chcesz się w cokolwiek angażować, czy też jedyną formą aktywności jest wypisywanie hejtujących komentarzy. Można pomagać polskim dzieciom - jest dużo akcji mających na celu pomoc np. dzieciom chorym na nowotwory, dzieciom, które wymagają szybkiego leczenia za granicą. I jesli pojawia się artykuł na ten temat to natychmiast pod nim można przeczytać komentarze, że nie po to płaci się skladki zd... rozwiń

Avatar
Gość / 18 czerwca 2015 o 08:33
0
Ludzie, pogłupieliście banderowcom pomagać. Polacy są biedni, nie mają pracy a wy marnujecie środki na banderowców, niech im pomagają ci co wywołali te rozruchy czyli amerykanie.
Avatar
Gość / 17 czerwca 2015 o 22:44
0
sprawdź w wikipedii czego od Polski żąda Światowy Kongres Ukraińców i posłuchaj na You Toub-ie dr. Lucyny Kulińskiej z AGH Kraków pt."Polskie Kresy a nacjonalizm ukraiński. Walka o prawdę i pamięć"
Avatar
Gość / 17 czerwca 2015 o 20:36
0
Czy w tym Lublinie już całkiem stali sie debilami komu oni chcą pomagać jak Ukraincy tz: żołnierze zastrzelili w Donbasie matkę i córkę tylko matoł tego nie widzi
Avatar
Gość / 17 czerwca 2015 o 16:30
0
rząd nie ma pieniędzy dla matek opiekujących się swoimi niepełnosprawnymi dziećmi !! ja się pytam gdzie tu sprawiedliwość?? dlaczego są organizowane zbiórki dla kraju, który tak wiele złego nam wyrządził ?? my nigdy nic od nich nie dostaniemy!!
Avatar
Gość / 17 czerwca 2015 o 16:29
0
banderowcom ?
Avatar
Gość / 17 czerwca 2015 o 14:21
0
ta pomoc powinna trafić do odciętego od świata i regularnie ostrzeliwanego Donbasu,a nie do banderowców z zach. ukrainy.
Avatar
swoje imię / 17 czerwca 2015 o 11:23
0

mogę im dać wirus ebola w darze niech się ze wszystkim podzielą

Avatar
ayo / 17 czerwca 2015 o 10:33
0

gdyby banderowcy traktowali Polaków tak dobrze jak my ich to może i bym pomógł...

Zobacz wszystkie komentarze 15

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 19 lipca 2018 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 19 lipca 2018 r. 0 0

Lekkoatletyczni Mistrzowie Lublina w Centrum Historii Sportu [zdjęcia]
galeria

Lekkoatletyczni Mistrzowie Lublina w Centrum Historii Sportu [zdjęcia] 1 0

Wernisaż wystawy "Lekkoatletyczni Mistrzowie Lublina" odbył się w środę w Centrum Historii Sportu w Lublinie.

Lubelskie wojsko sprzedaje stary sprzęt. Co można kupić? [zdjęcia]
galeria

Lubelskie wojsko sprzedaje stary sprzęt. Co można kupić? [zdjęcia] 27 4

Tarpany, ciężarówki star z chłodniami i inne wojskowe skarby czekają na chętnych w ostatnim w te wakacje przetargu Agencji Mienia Wojskowego, która zarabia w ten sposób na modernizację polskiej armii.

Pan Janusz jedzie dla Bianki. Spotyka życzliwych ludzi

Pan Janusz jedzie dla Bianki. Spotyka życzliwych ludzi 0 2

Janusz Kobyłka jedzie dookoła Polski dla chorej Bianki. W trasę wyruszył z Lubartowa 30 czerwca. Wczoraj był już Lubuskiem. Do domu wróci w połowie sierpnia

Historyczne odkrycie przed Bramą Krakowską w Lublinie. Jak będzie wyglądać "okno czasu"?
galeria
film

Historyczne odkrycie przed Bramą Krakowską w Lublinie. Jak będzie wyglądać "okno czasu"? 27 11

Przed Bramą Krakowską zaczęły się prace przy zabezpieczaniu studni odkrytej podczas wymiany nawierzchni pl. Łokietka. Betonowy krąg ma wzmocnić konstrukcję i umożliwić późniejsze zamontowanie „okna czasu”, przez które zajrzymy w 22-metrową otchłań. Już w czwartek możemy poznać szczegóły tej nowej atrakcji.

"Zdrowych świń nie powinno się wybijać". Wyrok na zwierzęta odroczony

"Zdrowych świń nie powinno się wybijać". Wyrok na zwierzęta odroczony 12 8

Po wtorkowej blokadzie rolników, inspekcja weterynaryjna wstrzymała akcję wybijania świń w miejscowości Dawidy (gm. Jabłoń).

Są już bilety na Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi 2018

Są już bilety na Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi 2018 1 0

Co Gdzie Kiedy. Można już kupić bilety na wydarzenia 12. Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi, który zaczyna się 28 lipca.

Po kontroli w Lubelskiem: Margaryna zamiast masła, a żółty ser wcale nie był serem

Po kontroli w Lubelskiem: Margaryna zamiast masła, a żółty ser wcale nie był serem 36 16

Z białego sera ciekła granatowa serwatka, obiecywane przez jadłospis masło leżało w magazynie, a na talerzach lądowała margaryna, zaś żółty ser wcale nie był serem. Na takie ciekawostki natknęli się kontrolerzy w firmach dostarczających posiłki m.in. do szkół, przedszkoli, żłobków oraz szpitala.

Wisła Puławy pokonała w sparingu Chełmiankę 2:1

Wisła Puławy pokonała w sparingu Chełmiankę 2:1 11 0

Wisła Puławy wygrała w środę z Chełmianką 2:1. W sobotę podopieczni Jacka Magnuszewskiego zagrają w Kozienicach z tamtejszą Energią. Mecz rozpocznie się o godz. 11

Właściciel Stokrotek wygrywa z fiskusem. Emperia nie musi płacić 200 mln zł podatku

Właściciel Stokrotek wygrywa z fiskusem. Emperia nie musi płacić 200 mln zł podatku 21 7

Emperia, czyli właściciel ogólnopolskiej sieci supermarketów Stokrotka, nie musi płacić około 200 milionów złotych podatku – uznał we wtorek Wojewódzki Sądu Administracyjny w Warszawie i uchylił decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej.

Avia zremisowała w sparingu z KSZO. Powrót Mateusza Jarzynki?

Avia zremisowała w sparingu z KSZO. Powrót Mateusza Jarzynki? 3 0

Piłkarze ze Świdnika mają za sobą mecz kontrolny z kolejnym mocnym rywalem. W sobotę przegrali z Radomiakiem 0:2, a w środę zremisowali bezbramkowo z KSZO Ostrowiec Świętokrzyski

Urszula Dudziak w Filharmonii Lubelskiej
9 września 2018, 19:00

Urszula Dudziak w Filharmonii Lubelskiej 3 0

Co Gdzie Kiedy. 9 września o godz. 19 w Filharmonii Lubelskiej (ul. Curie-Skłodowskiej 5) wystąpi legenda polskiej sceny muzycznej - Urszula Dudziak. Artystka wystąpi z koncertem pt. Wyśpiewam wam więcej.

Została Miss Lubelszczyzny Nastolatek. Pracowała już w Mediolanie i Paryżu [zdjęcia]
galeria

Została Miss Lubelszczyzny Nastolatek. Pracowała już w Mediolanie i Paryżu [zdjęcia] 15 5

Karolina Wojtiuk, która została pierwszą wicemiss Lubelszczyzny 2018, będzie reprezentować nasze województwo podczas gali finałowej Miss Polski 2018. Impreza odbędzie się w grudniu w Krynicy Zdroju.

Przy ośrodku dla cudzoziemców w Białej Podlaskiej powstanie punkt przedszkolny

Przy ośrodku dla cudzoziemców w Białej Podlaskiej powstanie punkt przedszkolny 0 1

Przy ośrodku dla cudzoziemców w Białej Podlaskiej powstanie punkt przedszkolny. Władze miasta udzieliły już pozwolenia na budowę.

Zaginęła 65-latka z Kocka. Może potrzebować pilnej pomocy

Zaginęła 65-latka z Kocka. Może potrzebować pilnej pomocy 30 0

3 lipca w Kocku (pow. lubartowski) zaginęła Maria Krystyna Nowicka.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!