Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

7 stycznia 2021 r.
21:50

Restauracje w Lublinie już padają. Wiosny nie doczekają

780 14 A A
Dorota Sawa, właścicielka Spirali.
Dorota Sawa, właścicielka Spirali. (fot. Maciej Kaczanowski)

Styczeń i luty będą czasem masowych bankructw prywatnych firm. Najszybciej padać będą restauracje. Właściciele niektórych już podjęli decyzję. Inni próbują jeszcze walczyć

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Jako jeden z pierwszych z mapy Lublina znika pub Spirala z ul. Okopowej.

– Spiralę prowadziłam od października 2017 r. Kochałam ją, bo moją pasją od zawsze była muzyka. Uwielbiałam kontakt ludźmi i oglądanie muzyków przy samej scenie. Jam session to był mój żywioł. Wszystko zmieniło się wraz z epidemią. Zabrakło muzyki na żywo i bezpośredniego kontaktu z gośćmi. Zostałam zamknięta sama w kuchni i mimo że lubię przygotowywać pizzę to jednak było zupełnie co innego – przyznaje Dorota Sawa, właścicielka Spirali.

Stąd decyzja o sprzedaży.

– Sama kuchnia nie jest tym co chciałabym w życiu robić. Poza tym gotowanie na dowóz nie cieszyło się dużym powodzeniem – tłumaczy Sawa. – Podczas pierwszego zamknięcia skorzystałam z tarczy antykryzysowej. Czasu na czekanie na drugą obiecaną tarczę już nie mam. Dla mnie sezon to zima. Jeśli restauracje będą mogły zostać otwarte dopiero latem to ja już wtedy nie odkuję strat.

Bar przy Okopowej można przejąć za 35 tys. zł. W cenie znajduje się wyposażenie sal i kuchni, brand firmy, receptury, strona do zamówień on-line, księga HACCP.

– Oraz najważniejsze: baza stałych klientów, którzy obecnie przyzwyczajeni do dowozu, tęsknią za naszą pizzą i niepowtarzalnym klimatem – czytamy w ogłoszeniu.

– Cena jest niska, bo zależy mi na szybkiej transakcji. Chcę się już zajmować czymś innym – przyznaje Sawa. – Zawsze będę miała sentyment do tego miejsca. To był wspaniały czas w moim życiu. Przyjaźnie, które tu nawiązałam na pewno ze mną pozostaną. Bardzo chętnie będę odwiedzała Spiralę jeśli pojawi nowy najemca.

Nadzieję na przetrwanie ma jeszcze właściciel Umeå. Rozpoczął w internecie zbiórkę na opłacenie zaległego czynszu za wynajem lokalu. Jeśli nie zbierze pieniędzy styczeń będzie ostatnim miesiącem działalności. Do czwartkowego południa uzbierano ponad 13 z 20 tys. zł.

To nie jedyny lokal, który publiczną zbiórkę traktuje jako ostatnią deskę ratunku.

– Nie chcę mówić o naszej sytuacji. Chcę uniknąć hejtu – mówi właściciel popularnego baru w centrum Lublina.

On zebrał już całą zakładaną sumę. – Ludzie są różni. Niektórzy bardzo nas wspierają, inni problemu nie rozumieją. A w naszej sytuacji problemem jest wszystko: wypłata pensji, czynsz, leasing sprzętu czy koncesja na alkohol.

– Bez gości restauracje umierają – nie ma wątpliwości Jacek Jakubczak, prezes Stowarzyszenia Lubelskich Kucharzy. – Nikt nie ma oszczędności stanowiących studnię bez dnia. Właściciele restauracji stają teraz przed dylematem czy zapłacić pracownikom czy opłacić media i koncesje. W styczniu i lutym czeka nas wysyp zamykania lokali.

– Nasza sytuacja jest tragiczna - przyznaje Marcin Niścior, współwłaściciel lubelskiego The Mist Club.

Otwarty w maju 2019 r. lokal został zamknięty w połowie marca 2020 po niespełna roku działalności. Właściciele nie mogli skorzystać z żadnej z tarcz antykryzysowych. Nie udało im się także porozumieć z właścicielem wynajmowanego lokalu w sprawie obniżki czynszu. – Utrzymanie działalności od marca 2020 r. kosztuje spółkę ok. 300 tys. zł. To m.in. media i koncesja na alkohol. Dlatego w tej chwili dyskutujemy, czy będziemy ponosić dalsze koszty czy zamkniemy działalność. Jeśli nic się nie zmieni, a wszystko wskazuje na to, że zrobimy to w pierwszym kwartale tego roku. Decyzja jest bardzo trudna.

Co robi miasto

Miejscy urzędnicy nie planują obniżenia opłat za koncesje restauratorom, którzy nie mogą sprzedawać alkoholu. – Obecnie brak jest przepisów prawnych pozwalających na zwolnienie przedsiębiorców z opłat za zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych, jak i na odroczenie tej płatności – stwierdza Monika Głazik z biura prasowego Ratusza.

Samorząd Lublina radzi przedsiębiorcom, by po prostu zrezygnowali z koncesji. – Przedsiębiorca prowadzący restaurację w Lublinie, gdy nie prowadzi sprzedaży alkoholu, może w każdej chwili zrezygnować z zezwolenia, składając do urzędu wniosek drogą pisemną – dodaje Głazik. – Taką możliwość podpowiadamy naszym restauratorom, gdy zgłaszają problemy z uregulowaniem płatności. Wtedy nie są zobowiązani do wnoszenia opłat za okres, kiedy zezwolenia nie posiadają. Ponownie o jego wydanie mogą wystąpić po wznowieniu działalności. Procedura ponownego uzyskania zezwolenia nie jest skomplikowana i trwa od dwóch do siedmiu dni.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 14

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Krioo / 7 stycznia 2021 r. o 23:58
+78
Prawidłowo postawione pytanie brzmi nie "co robi miasto?" tylko "co robi rząd?". Samorządy już i tak ledwo zipią po pisowskich reformach, z kolei Glapiński jeszcze chwilę temu chwalił się nieprzebranymi ilościami gotówki. 5k jednorazowej zapomogi to można dać na 3 miesiące sprzątaczce zatrudnionej w hotelu a nie przedsiębiorcom zatrudniającym po kilkanaście, kilkadziesiąt czy kilkaset osób. To jest kpina a nie pomoc. Ludzie zostali pozostawieni sami sobie. Socjal się leje na lewo i prawo, stawiają maszty i pomniki jakby to był Katar a nie Polska, a na pomoc dla pogrążonych w kryzysie przedsiębiorców nie ma pieniędzy. Więcej się mówi o pomocy, niż jej faktycznie udziela. Rzucili na stół jakieś ochłapy i chwalą się w telewizji przed ciemnym ludem jacy to oni są wspaniali i dobroduszni.
Prawidłowo postawione pytanie brzmi nie "co robi miasto?" tylko "co robi rząd?". Samorządy już i tak ledwo zipią po pisowskich reformach, z kolei Glapiński jeszcze chwilę temu chwalił się nieprzebranymi ilościami gotówki. 5k jednorazowej zapomogi to można dać na 3 miesiące sprzątaczce zatrudnionej w hotelu a nie przedsiębiorcom zatrudniającym po kilkanaście, kilkadziesiąt czy kilkaset osób. To jest kpina a nie pomoc. Ludzie zostali pozostawieni sami sobie. Socjal się leje na lewo i prawo, stawiają maszty i pomniki jakby t... rozwiń
Avatar
aka12 / 8 stycznia 2021 r. o 06:19
+43
Wiele POLSKICH biznesów pozamykane ale to co się działo w niemieckich i portugalskich dyskontach przed świętami i w sylwestra to już sanepidu nie interesowało - wielokrotnie przekroczone limity osób sklepach, zero dystansu!!!!
Avatar
Janusz_Paliwas / 7 stycznia 2021 r. o 22:58
+39
Miejscy urzędnicy generalnie "nie widza możliwości". Siedzą na pensyjkach i w d.. mają wszystkich. Tylko jak skończą sie wpływy podatkowe od upadłych przedsiębiorców to będą mieli zgryz. To nie jest ZARZĄDZANIE miastem tylko beznamiętne administrowanie
 Ale co mogą miejscy ?? Zwolnić z opłąty za koncesję na alkohol i za zajęcie pasa drogowego z ogródkami piwnymi. Jakoś miejscy urzędnicy nie mają wpływu na wysokość płaconych podatków - PIT, CIT, VAT czy haraczu pt. ZUS nie wspominając już o cenach prądu, gazu. Zwolnić mogą z podatku za wykożystanie nieruchomości na cele handlowe, ale to i tak właścicieli lokali, a nie najemców... Mogą dać im jedynie zniżkę na wodę i śmieci i na ogrzewanie o ile jest miejskie, ale to też zaraz jakiś pissiorek będzie się burzył bo zarządzają tym spółki z o.o.
 Ale co mogą miejscy ?? Zwolnić z opłąty za koncesję na alkohol i za zajęcie pasa drogowego z ogródkami piwnymi. Jakoś miejscy urzędnicy nie mają wpływu na wysokość płaconych podatków - PIT, CIT, VAT czy haraczu pt. ZUS nie wspominając już o cenach prądu, gazu. Zwolnić mogą z podatku za wykożystanie nieruchomości na cele handlowe, ale to i tak właścicieli lokali, a nie najemców... Mogą dać im jedynie zniżkę na wodę i śmieci i na ogrzewanie o ile jest miejskie, ale to też zaraz jakiś pissiorek będzie się burzył bo zarządzają ty... rozwiń
Avatar
___K___ / 8 stycznia 2021 r. o 08:10
+37
Miejscy urzędnicy generalnie "nie widza możliwości". Siedzą na pensyjkach i w d.. mają wszystkich. Tylko jak skończą sie wpływy podatkowe od upadłych przedsiębiorców to będą mieli zgryz. To nie jest ZARZĄDZANIE miastem tylko beznamiętne administrowanie
Ale to nie miasto wprowadziło dla restauracji lockdown, czemu więc od lokalnych urzędników oczekujesz, że będą starali się naprawiać to, co spieprzył PiSowski rząd? I jeszcze że to miasto poniesie koszty?
Avatar
fiej / 8 stycznia 2021 r. o 10:32
+32
Jako emeryt powinieneś wiedzieć, że w tej chwili jesteś biorcą i finansują twoją emeryturę twoje dzieci. Pieniądze dawane przedsiębiorcom to rekompensata za zakaz prowadzenia przez nich działalności. Czyli koszt walki z epidemią. To i tak za mało.
Avatar
taios / 8 stycznia 2021 r. o 12:45
+27
Janusze biznesu się odzywają, rosyjscy trolle jak  Przemek_Leniak . Gdyby tego typu osoby wiedziały jak działa tego typu biznes, to w ogóle by się nie odzywali. Na przykład przeciętnych hotel ma kredyt w wysokości kilkudziesięcy tysięcy złotych miesięcznie. A rząd zakazał w nich noclegów, bez wypłaty rekomensat. Wystarczy zobaczyć na bary w całej Polsce, jak już kilka miesięcy temu zaczęły padać jeden po drugim. Rząd zamyka komuś biznes? Rozwiązanie jest proste - do czasu ponownego otwarcia właściciel nie płaci żadnych podatków i dodatkowo rząd płaci za wynagrodzenia pracowników. Przecież ci ludzie nie pracują nie dlatego, że nie chcą, tylko odgórnie ktoś im zabronił. Niekórzy przedsiębiorcy już nie wytrzymują presji i popełniają samobójstwa - patrz choćby restaurator z Wrześni. A taki idiota komentujacy jak  Przemek_Leniak , wyjdzie i udaje znawca. A gó...no wiesz.
Janusze biznesu się odzywają, rosyjscy trolle jak  Przemek_Leniak . Gdyby tego typu osoby wiedziały jak działa tego typu biznes, to w ogóle by się nie odzywali. Na przykład przeciętnych hotel ma kredyt w wysokości kilkudziesięcy tysięcy złotych miesięcznie. A rząd zakazał w nich noclegów, bez wypłaty rekomensat. Wystarczy zobaczyć na bary w całej Polsce, jak już kilka miesięcy temu zaczęły padać jeden po drugim. Rząd zamyka komuś biznes? Rozwiązanie jest proste - do czasu ponownego otwarcia właściciel nie płaci żadnych... rozwiń
Avatar
Komentator / 8 stycznia 2021 r. o 08:15
+23
Miejscy urzędnicy generalnie "nie widza możliwości". Siedzą na pensyjkach i w d.. mają wszystkich. Tylko jak skończą sie wpływy podatkowe od upadłych przedsiębiorców to będą mieli zgryz. To nie jest ZARZĄDZANIE miastem tylko beznamiętne administrowanie
Ale to nie miasto wprowadziło dla restauracji lockdown, czemu więc od lokalnych urzędników oczekujesz, że będą starali się naprawiać to, co spieprzył PiSowski rząd? I jeszcze że to miasto poniesie koszty?
 Bo nie sens i logika się liczą, tylko to, żeby w każdy mozliwy sposób skrytykować władze miasta. NIEWAŻNE, że nie mają z tym nic wspólnego, ważne jest że da się napisać paszkwila na Żuka i jego administrację.
 Bo nie sens i logika się liczą, tylko to, żeby w każdy mozliwy sposób skrytykować władze miasta. NIEWAŻNE, że nie mają z tym nic wspólnego, ważne jest że da się napisać paszkwila na Żuka i jego administrację. rozwiń
Avatar
swiat.wg.bankstera / 7 stycznia 2021 r. o 22:46
+22
Zamykajcie BIZNESY, bo Was wykończą. Przetrawać mają tylko globalistyczne korporacje. To wojna, tylko wciąż tego niedostrzegacie. Wyłącz TV, mass-media!!! Myślcie samodzielnie. Jakie wnioski płyną z przypadku szwedzkiego? Otóż takie, że [1.] korona nie jest specjalnie śmiertelna [2.] śmiertelność wynika ze "współistnienia" innych chorób i brakiem dostępu do ich leczenia, morderczą BLOKADĄ służby zdrowia. [3.] to lockdowny zabijają. A zobaczcie, jak na Bialorusi spokojnie - tam kartel WHO i bank światowy nie ma dostępu, dlatego na siłę będą robić im "demohracje"
Zamykajcie BIZNESY, bo Was wykończą. Przetrawać mają tylko globalistyczne korporacje. To wojna, tylko wciąż tego niedostrzegacie. Wyłącz TV, mass-media!!! Myślcie samodzielnie. Jakie wnioski płyną z przypadku szwedzkiego? Otóż takie, że [1.] korona nie jest specjalnie śmiertelna [2.] śmiertelność wynika ze "współistnienia" innych chorób i brakiem dostępu do ich leczenia, morderczą BLOKADĄ służby zdrowia. [3.] to lockdowny zabijają. A zobaczcie, jak na Bialorusi spokojnie - tam kartel WHO i bank światowy nie ma dostępu, dlatego na... rozwiń
Avatar
Przemek_Leniak / 7 stycznia 2021 r. o 22:28
-18
Miejscy urzędnicy generalnie "nie widza możliwości". Siedzą na pensyjkach i w d.. mają wszystkich. Tylko jak skończą sie wpływy podatkowe od upadłych przedsiębiorców to będą mieli zgryz. To nie jest ZARZĄDZANIE miastem tylko beznamiętne administrowanie
 będą utuczeni - a można ich zjeść
Avatar
Pryszcz / 7 stycznia 2021 r. o 22:22
-23
Miejscy urzędnicy generalnie "nie widza możliwości". Siedzą na pensyjkach i w d.. mają wszystkich. Tylko jak skończą sie wpływy podatkowe od upadłych przedsiębiorców to będą mieli zgryz. To nie jest ZARZĄDZANIE miastem tylko beznamiętne administrowanie
Avatar
taios / 8 stycznia 2021 r. o 12:45
+27
Janusze biznesu się odzywają, rosyjscy trolle jak  Przemek_Leniak . Gdyby tego typu osoby wiedziały jak działa tego typu biznes, to w ogóle by się nie odzywali. Na przykład przeciętnych hotel ma kredyt w wysokości kilkudziesięcy tysięcy złotych miesięcznie. A rząd zakazał w nich noclegów, bez wypłaty rekomensat. Wystarczy zobaczyć na bary w całej Polsce, jak już kilka miesięcy temu zaczęły padać jeden po drugim. Rząd zamyka komuś biznes? Rozwiązanie jest proste - do czasu ponownego otwarcia właściciel nie płaci żadnych podatków i dodatkowo rząd płaci za wynagrodzenia pracowników. Przecież ci ludzie nie pracują nie dlatego, że nie chcą, tylko odgórnie ktoś im zabronił. Niekórzy przedsiębiorcy już nie wytrzymują presji i popełniają samobójstwa - patrz choćby restaurator z Wrześni. A taki idiota komentujacy jak  Przemek_Leniak , wyjdzie i udaje znawca. A gó...no wiesz.
Janusze biznesu się odzywają, rosyjscy trolle jak  Przemek_Leniak . Gdyby tego typu osoby wiedziały jak działa tego typu biznes, to w ogóle by się nie odzywali. Na przykład przeciętnych hotel ma kredyt w wysokości kilkudziesięcy tysięcy złotych miesięcznie. A rząd zakazał w nich noclegów, bez wypłaty rekomensat. Wystarczy zobaczyć na bary w całej Polsce, jak już kilka miesięcy temu zaczęły padać jeden po drugim. Rząd zamyka komuś biznes? Rozwiązanie jest proste - do czasu ponownego otwarcia właściciel nie płaci żadnych... rozwiń
Avatar
fiej / 8 stycznia 2021 r. o 10:32
+32
Jako emeryt powinieneś wiedzieć, że w tej chwili jesteś biorcą i finansują twoją emeryturę twoje dzieci. Pieniądze dawane przedsiębiorcom to rekompensata za zakaz prowadzenia przez nich działalności. Czyli koszt walki z epidemią. To i tak za mało.
Avatar
zbyszko007 / 8 stycznia 2021 r. o 09:29
-45
Jako emeryt i podatnik stanowczo protestuję przeciwko powszechnemu rozdawnictwu pieniędzy przez rządzących. Szastają naszymi pieniędzmi na prawo i lewo. Rozdają pieniądze nierobom na dzieci i kanciarzom. Restauracje zamknięte od niedawna już plajtują bo zakładane były z kredytów bankowych a kasa z nich w pierwszej kolejności wydawana była na szpan- drogie auta i wakacje. A teraz trzeba spłacać te kredyty i leasingi a nie ma skąd bo się nie odkładało na czarną godzinę-która nadeszła. Jak się nie ma głowy do robienia interesów to trzeba rezygnować i iść do roboty a nie udawać biznesmenów.
Jako emeryt i podatnik stanowczo protestuję przeciwko powszechnemu rozdawnictwu pieniędzy przez rządzących. Szastają naszymi pieniędzmi na prawo i lewo. Rozdają pieniądze nierobom na dzieci i kanciarzom. Restauracje zamknięte od niedawna już plajtują bo zakładane były z kredytów bankowych a kasa z nich w pierwszej kolejności wydawana była na szpan- drogie auta i wakacje. A teraz trzeba spłacać te kredyty i leasingi a nie ma skąd bo się nie odkładało na czarną godzinę-która nadeszła. Jak się nie ma głowy do robienia interesów to trzeba rezy... rozwiń
Avatar
Komentator / 8 stycznia 2021 r. o 08:15
+23
Miejscy urzędnicy generalnie "nie widza możliwości". Siedzą na pensyjkach i w d.. mają wszystkich. Tylko jak skończą sie wpływy podatkowe od upadłych przedsiębiorców to będą mieli zgryz. To nie jest ZARZĄDZANIE miastem tylko beznamiętne administrowanie
Ale to nie miasto wprowadziło dla restauracji lockdown, czemu więc od lokalnych urzędników oczekujesz, że będą starali się naprawiać to, co spieprzył PiSowski rząd? I jeszcze że to miasto poniesie koszty?
 Bo nie sens i logika się liczą, tylko to, żeby w każdy mozliwy sposób skrytykować władze miasta. NIEWAŻNE, że nie mają z tym nic wspólnego, ważne jest że da się napisać paszkwila na Żuka i jego administrację.
 Bo nie sens i logika się liczą, tylko to, żeby w każdy mozliwy sposób skrytykować władze miasta. NIEWAŻNE, że nie mają z tym nic wspólnego, ważne jest że da się napisać paszkwila na Żuka i jego administrację. rozwiń
Avatar
___K___ / 8 stycznia 2021 r. o 08:10
+37
Miejscy urzędnicy generalnie "nie widza możliwości". Siedzą na pensyjkach i w d.. mają wszystkich. Tylko jak skończą sie wpływy podatkowe od upadłych przedsiębiorców to będą mieli zgryz. To nie jest ZARZĄDZANIE miastem tylko beznamiętne administrowanie
Ale to nie miasto wprowadziło dla restauracji lockdown, czemu więc od lokalnych urzędników oczekujesz, że będą starali się naprawiać to, co spieprzył PiSowski rząd? I jeszcze że to miasto poniesie koszty?
Avatar
aka12 / 8 stycznia 2021 r. o 06:19
+43
Wiele POLSKICH biznesów pozamykane ale to co się działo w niemieckich i portugalskich dyskontach przed świętami i w sylwestra to już sanepidu nie interesowało - wielokrotnie przekroczone limity osób sklepach, zero dystansu!!!!
Avatar
Japolan / 8 stycznia 2021 r. o 00:44
-32
Są lokale, są witryny, są strony internetowe, są możliwości sprzedaży na wynos. Ilu restauratorów i hotelarzy zaczęło sprzedawać książki o fałszywej pandemii lub wywiesiło na swych obiektach materiały na temat tego globalnego fałszu, który tyran w Polsce uczynił narzędziem ostrego zwalczania Polaków? Proszę zobaczyć, jakie tłumy są w ośrodkach wczasowych i narciarskich w Finlandii: ***s://***youtube.com/watch?v=_oA_7NQ8OeA .
Avatar
Krioo / 7 stycznia 2021 r. o 23:58
+78
Prawidłowo postawione pytanie brzmi nie "co robi miasto?" tylko "co robi rząd?". Samorządy już i tak ledwo zipią po pisowskich reformach, z kolei Glapiński jeszcze chwilę temu chwalił się nieprzebranymi ilościami gotówki. 5k jednorazowej zapomogi to można dać na 3 miesiące sprzątaczce zatrudnionej w hotelu a nie przedsiębiorcom zatrudniającym po kilkanaście, kilkadziesiąt czy kilkaset osób. To jest kpina a nie pomoc. Ludzie zostali pozostawieni sami sobie. Socjal się leje na lewo i prawo, stawiają maszty i pomniki jakby to był Katar a nie Polska, a na pomoc dla pogrążonych w kryzysie przedsiębiorców nie ma pieniędzy. Więcej się mówi o pomocy, niż jej faktycznie udziela. Rzucili na stół jakieś ochłapy i chwalą się w telewizji przed ciemnym ludem jacy to oni są wspaniali i dobroduszni.
Prawidłowo postawione pytanie brzmi nie "co robi miasto?" tylko "co robi rząd?". Samorządy już i tak ledwo zipią po pisowskich reformach, z kolei Glapiński jeszcze chwilę temu chwalił się nieprzebranymi ilościami gotówki. 5k jednorazowej zapomogi to można dać na 3 miesiące sprzątaczce zatrudnionej w hotelu a nie przedsiębiorcom zatrudniającym po kilkanaście, kilkadziesiąt czy kilkaset osób. To jest kpina a nie pomoc. Ludzie zostali pozostawieni sami sobie. Socjal się leje na lewo i prawo, stawiają maszty i pomniki jakby t... rozwiń
Avatar
Normalny54 / 7 stycznia 2021 r. o 23:47
-41
Napiszę może subiektywnie, ale jeżeli ktoś zamyka pizzerię, czyli jeden z wielu gastro biznesów, gdzie wynos króluje... to pizza była widocznie niesmaczna.
Avatar
Janusz_Paliwas / 7 stycznia 2021 r. o 22:58
+39
Miejscy urzędnicy generalnie "nie widza możliwości". Siedzą na pensyjkach i w d.. mają wszystkich. Tylko jak skończą sie wpływy podatkowe od upadłych przedsiębiorców to będą mieli zgryz. To nie jest ZARZĄDZANIE miastem tylko beznamiętne administrowanie
 Ale co mogą miejscy ?? Zwolnić z opłąty za koncesję na alkohol i za zajęcie pasa drogowego z ogródkami piwnymi. Jakoś miejscy urzędnicy nie mają wpływu na wysokość płaconych podatków - PIT, CIT, VAT czy haraczu pt. ZUS nie wspominając już o cenach prądu, gazu. Zwolnić mogą z podatku za wykożystanie nieruchomości na cele handlowe, ale to i tak właścicieli lokali, a nie najemców... Mogą dać im jedynie zniżkę na wodę i śmieci i na ogrzewanie o ile jest miejskie, ale to też zaraz jakiś pissiorek będzie się burzył bo zarządzają tym spółki z o.o.
 Ale co mogą miejscy ?? Zwolnić z opłąty za koncesję na alkohol i za zajęcie pasa drogowego z ogródkami piwnymi. Jakoś miejscy urzędnicy nie mają wpływu na wysokość płaconych podatków - PIT, CIT, VAT czy haraczu pt. ZUS nie wspominając już o cenach prądu, gazu. Zwolnić mogą z podatku za wykożystanie nieruchomości na cele handlowe, ale to i tak właścicieli lokali, a nie najemców... Mogą dać im jedynie zniżkę na wodę i śmieci i na ogrzewanie o ile jest miejskie, ale to też zaraz jakiś pissiorek będzie się burzył bo zarządzają ty... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 14

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Siatkarki AZS UMCS wygrały drugi mecz z rzędu, AZS AWF znowu bez punktów

Siatkarki AZS UMCS wygrały drugi mecz z rzędu, AZS AWF znowu bez punktów

Drużyna z Lublina wygrała drugi mecz z rzędu. Tym razem podopieczne trenera Piotra Fijołka pokonały u siebie Wisłę Kraków 3:1.

Koncert online Pawła Szamburskiego w DDK Węglin
29 stycznia 2021, 18:00

Koncert online Pawła Szamburskiego w DDK Węglin

W ramach cyklu muzycznego "Peryferia", Dzielnicowy Dom Kultury Węglin (ul. Judyma 2a) zaprosi na koncert solowy Pawła Szamburskiego, który odbędzie się w piątek, 29 stycznia o godz. 18. Transmisja online na Facebooku.

Żegnamy kilogramy z Projekt Zdrowie Lublin - Nowa jakość dietetyki

Żegnamy kilogramy z Projekt Zdrowie Lublin - Nowa jakość dietetyki

Zadbaj o własne zdrowie i umów się już dziś na bezpłatną konsultację.

Lublin: Miasto zmieni zasady budżetu obywatelskiego. Pieniędzy nie będzie więcej

Lublin: Miasto zmieni zasady budżetu obywatelskiego. Pieniędzy nie będzie więcej

28 stycznia zatwierdzone mają być nowe zasady budżetu obywatelskiego, według których będzie prowadzony wiosenny nabór i jesienne głosowanie. Zanosi się na to, że pieniędzy do podziału nie przybędzie, pewnych pomysłów nie będzie można zgłaszać, a tzw. projekty ogólnomiejskie będą musiały być skromniejsze

Lubelskie: Zamiast remontować, systematycznie okradał plebanię

Lubelskie: Zamiast remontować, systematycznie okradał plebanię

7 tys. zł skradziono z plebanii kościoła pw. Św. Trójcy w Wólce pod Lublinem. Sprawcą okazał się 29-latek z Chełma, który był zatrudniony w firmie prowadzącej remont. Gdy inni pracowali, złodziejaszek podciągał proboszczowi pieniądze.

Spawał tłumik w samochodzie. Doprowadził do pożaru dwóch garaży i 90 tys. zł strat

Spawał tłumik w samochodzie. Doprowadził do pożaru dwóch garaży i 90 tys. zł strat

Na 90 tys. zł oszacowano straty po niedzielnym pożarze w miejscowości Zalesie (pow. łukowski). Kombajn zbożowy, samochód, dwa motocykle, przyczepka samochodowa i inny sprzęt - to wszystko strawiły płomienie. 24-latek zaprószył ogień podczas spawania tłumika w oplu

Tomasovia – Poprad Stary Sącz 3:0. Powiększają przewagę

Tomasovia – Poprad Stary Sącz 3:0. Powiększają przewagę

Miało być ciężko, ale poszło całkiem gładko. Podopieczne Stanisława Kaniewskiego pokonały w sobotę Poprad Stary Sącz 3:0. Jeżeli Tomasovia miała jakieś problemy, to tylko w drugim secie. W pozostałych gospodynie kontrolowały sytuację na parkiecie.

Studenci w większości uczą się zdalnie. Co z zimową sesją egzaminacyjną?

Studenci w większości uczą się zdalnie. Co z zimową sesją egzaminacyjną?

Lubelscy studenci szykują się do zimowej sesji. W związku z trwającą pandemią większość egzaminów i zaliczeń odbędzie się w formie zdalnej. Podobnie jak ma to miejsce w przypadku zajęć.

Szef WHO: Świat stoi na progu "moralnej katastrofy" w związku z dystrybucją szczepionek

Szef WHO: Świat stoi na progu "moralnej katastrofy" w związku z dystrybucją szczepionek

Szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus skrytykował w poniedziałek egoizm najbogatszych państw, wzywając je do bardziej sprawiedliwej dystrybucji w świecie szczepionek przeciw Covid-19. Dodał że, samolubne podejście może doprowadzić do "moralnej katastrofy".

Stacja Kazimierz będzie prowadzić "edukacyjne zajęcia sportowe"

Stacja Kazimierz będzie prowadzić "edukacyjne zajęcia sportowe"

Mimo tego, że trwa "narodowa kwarantanna" i związany z nią zakaz obsługi stoków narciarskich, ich właściciele zaczynają je otwierać. Jako pierwszy w regionie ruszył NartRaj w Chrzanowie, a w ślad za nim idą już kolejne. We wtorek rozpoczynają się lekcje jazdy na nartach i snowboardzie w Stacji Kazimierz.

Biała Podlaska: Współpraca z MON opłaca się Państwowej Szkole Wyższej im. Papieża Jana Pawła II

Biała Podlaska: Współpraca z MON opłaca się Państwowej Szkole Wyższej im. Papieża Jana Pawła II

Ministerstwo Obrony Narodowej wspiera finansowo akademickie licea Państwowej Szkoły Wyższej im. Papieża Jana Pawła II. Dzięki dotacji, uczelnia zakupiła sprzęt i mundury.

Wysokie loty Orła Srebrzyszcze

Wysokie loty Orła Srebrzyszcze

Drużyna ze Srebrzyszcza ma za sobą bardzo udaną pierwszą rundę. Po 13 kolejkach zajmuje wysokie czwarte miejsce. Aż trudno uwierzyć, że rok temu Orzeł był pierwszy do spadku do klasy A. Mimo wysokiej lokaty dotychczasowy trener Waldemar Kogut nie poprowadzi zespołu w rundzie rewanżowej

"Lokator" Hitchcocka w DKF Benshi
26 stycznia 2021, 18:00

"Lokator" Hitchcocka w DKF Benshi

We wtorek 26 stycznia o godz. 18 Dyskusyjne Koło Filmowe Benshi zaprosi na wspólne oglądanie online filmu "Lokator" Alfreda Hitchcocka oraz dyskusję o zobaczonej produkcji.

Właściciel hotelu i restauracji: Zupę potrzebującym rozdajemy codziennie

Właściciel hotelu i restauracji: Zupę potrzebującym rozdajemy codziennie

Talerz gorącej zupy dla potrzebującego. Od poniedziałku Grzegorz Howorus, przedsiębiorca z Parczewa chce w ten sposób pomóc innym. Zupę można dostać na wynos w restauracji przy Ghotelu, należącym do pana Grzegorza. Dziś w menu barszcz ukraiński

Prezydent Lublina Krzysztof Żuk z tytułem Samorządowca Roku 2020

Prezydent Lublina Krzysztof Żuk z tytułem Samorządowca Roku 2020

Tytuł „Samorządowca Roku” jest przyznawany przez Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota”. W tym roku pismo doceniło w ten sposób prezydenta Lublina, Krzysztofa Żuka. – Należy do ekskluzywnego grona najlepszych włodarzy miast w Polsce – czytamy w uzasadnieniu

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!