Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

16 września 2021 r.
6:33

Rodzinne Lasy Państwowe. "Takie powoływanie rzuca cień na wizerunek naszej instytucji"

41 17 A A
Szefem Nadleśnictwa Biłgoraj został Andrzej Borowiec (po lewej), prywatnie siostrzeniec żony Zygmunta Byry, od niedawna dyrektora RDLP w Lublinie
Szefem Nadleśnictwa Biłgoraj został Andrzej Borowiec (po lewej), prywatnie siostrzeniec żony Zygmunta Byry, od niedawna dyrektora RDLP w Lublinie (fot. Maciej Kaczanowski | Lasy Państwowe)

Po zmianie w kierownictwie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych trwa wymiana szefów poszczególnych nadleśnictw. Szczególne kontrowersje wywołało powołanie nowego nadleśniczego w Biłgoraju, gdzie nowy szef lubelskich lasów powierzył stanowisko siostrzeńcowi swojej żony.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Poprzedni szef Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie Marek Kamola stanowisko stracił 27 lipca. Według nieoficjalnych informacji miało to miejsce w Warszawie, po pogrzebie Andrzeja Rodziewicza, dyrektora Lasów Państwowych w latach 1992-1993. Po zakończeniu uroczystości Kamola został poproszony o rozmowę przez obecnego dyrektora LP Józefa Kubicę, który w jej trakcie wręczył mu decyzję o odwołaniu.

– Rozmawiali w samochodzie. Do tej pory było to niespotykane i nawet ciężko komentować takie standardy – mówi nam jeden z lubelskich leśników, zastrzegając anonimowość.

Nowym dyrektorem RDLP został Zygmunt Byra, dotychczas pracownik Wydziału Kontroli i Audytu Wewnętrznego w Krośnie. Tuż po objęciu stanowiska Byra odwołał wicedyrektora ds. ekonomicznych Piotra Mroza. Pod koniec sierpnia tę funkcję objęła Bożena Rydz, która do niedawna pracowała z nowym dyrektorem w tej samej jednostce w krośnieńskiej dyrekcji.

Miotła nie ominęła też niektórych nadleśnictw, bo w ciągu półtora miesiąca wymienieni zostali nadleśniczy w Nowej Dębie, Rudniku, Biłgoraju i Lubartowie.

– To wygląda na czyszczenie tych, którzy zostali powołani przez poprzedniego dyrektora. Na zmiany zanosiło się od jakiegoś czasu, a spodziewamy się, że to nie koniec – słyszymy wśród leśników.

Szczególne kontrowersje dotyczą roszady kadrowej w Biłgoraju. Szefem tamtejszego nadleśnictwa został Andrzej Borowiec, prywatnie siostrzeniec żony Zygmunta Byry.

– Trudno nie odnieść wrażenia, że decydowały o tym względy rodzinne. Tym bardziej, że ze stanowiska odwołano zasłużonego i oddanego swojej pracy leśnika. Takie powoływanie rzuca cień na wizerunek naszej instytucji – uważa nasz rozmówca.

Próbowaliśmy skontaktować się Zygmuntem Byrą i Andrzejem Borowcem. W lubelskiej dyrekcji lasów i w Nadleśnictwie Biłgoraj zostaliśmy poproszeni o wysłanie pytań mailem. Odpowiedzi na te dotyczące powiązań rodzinnych obu panów nie otrzymaliśmy.

– W przypadku powołania Pana Andrzeja Borowca na nadleśniczego Nadleśnictwa Biłgoraj zostały wzięte pod uwagę jego kompetencje zawodowe – zapewnia Anna Sternik, rzeczniczka RDLP. I wymienia: ukończone studia z leśnictwa i zarządzania oraz 26-letnie doświadczenie na stanowiskach m.in. podleśniczego, leśniczego, strażnika leśnego, inspektora Wydziału Kontroli czy inżyniera nadzoru.

– Wobec powyższego sugestie do jakichkolwiek innych przyczyn rzekomo mogących mieć wpływ na powołanie pana Andrzeja Borowca są całkowicie nieuzasadnione – zaznacza Krzysztof Gronek z Nadleśnictwa Biłgoraj.

Zarówno w Lublinie jak i Biłgoraju odmowę odpowiedzi na pytania dotyczące więzi rodzinnych dyrektora i nadleśniczego tłumaczono tym, że takie dane nie stanowią informacji publicznej.

Z Zygmuntem Byrą próbowaliśmy porozmawiać w siedzibie RDLP w Lublinie. Na miejscu usłyszeliśmy jednak, że muszą nam wystarczyć wyjaśnienia przesłane mailem i rozmowa na ten temat nie będzie możliwa.

Zarzuty o nepotyzm wobec Andrzeja Borowca pojawiły się już w 2016 roku, gdy został leśniczym w nowoutworzonym Leśnictwie Smolnik koło Biłgoraja. Według autora donosu, który trafił wtedy do mediów, za tą decyzją miała stać będąca wówczas posłanką Prawa i Sprawiedliwości siostra leśnika, Agata Borowiec. Ówczesna parlamentarzystka zapewniała, że nie pomogła bratu w uzyskaniu stanowiska.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 17

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Janusz_Paliwas / 16 września 2021 r. o 07:32
+62
I niech ktoś zarzuci że piss to nie partia prorodzinna !!
Avatar
Malcik76 / 16 września 2021 r. o 07:34
+45
Polacy chcieli standardów wschodnich? ..no to wybrali w 2015 i dalej popierają...
Avatar
_XD_ / 16 września 2021 r. o 10:56
+34
"Wg. kolejarzy od kilku tygodni składy (ze sprzedanym drewnem z polskich lasów) wyjeżdżają każdego dnia. Firma korzysta także z bocznicy w Nowej Soli. Ma też duży skład w południowej Wielkopolsce. Dlaczego polski rząd nic w tej sprawie nie robi? Nawet Węgry wprowadziły ograniczenia." - - Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego
 Kaski z unii nie ma, to trzeba się ratować. Pińsetplus samo się nie sfinansuje. XD
Avatar
Adam_z_Lublina / 16 września 2021 r. o 11:14
+31
Lasy Państwowe pod protektoratem PiS-u stały się przykrywką dla rabunkowej gospodarki leśnej!
Avatar
Lolek-Bolek / 16 września 2021 r. o 08:38
+21
czegoz sie dziwic skoro ,wiele osob w regionie pamieta przekrety ,ku pamieci,glosila ze swego czasu iz rezygnuje z pracy politycznej na rzecz onnych dzialan- w rzeczywistosci PIS na nastepna kadencje do Sejmu jej nie wystawil - choc dal jej inna synekure a przy okazji jaki "Pan" taki kram ***s://***salon24.pl/u/gotowynawszystko/961692,brat-poslanki-pis-lukasz-b-aresztowany-za-przekrety-vat-owskie
Avatar
Jasin / 16 września 2021 r. o 13:35
+16
"W ciągu tygodnia z Polski do zakładów w Rumunii wyjechały co najmniej 4 pociągi (z polskim drewnem). Roczne zaopatrzenie dla niewielkich tartaków..." - Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego 
I to za PiSim przewodem, buhahaha. TECZOWY - symbolem ptaka, który kala własne gniazdo?! Albo, jak mówią Rosjanie, całkiem  już sumasszedszyj...  Piekło zamarzło...
Avatar
Wujek_Wladek / 16 września 2021 r. o 23:43
+9
Bić ku.r.wy i złodziei! Dyletanci i nieuki pisowscy pospołu z pejsatymi nas rozkradają do samego spodu. Szwabska i ruska agentura, a właściwie pożyteczni idioci. Czego się tkną, to spie.r.dolą i rozkradną. Wymieńcie jedną rzecz, która się temu rządowi udała.
Avatar
TECZOWY_ZSL / 16 września 2021 r. o 09:44
+4
"Wg. kolejarzy od kilku tygodni składy (ze sprzedanym drewnem z polskich lasów) wyjeżdżają każdego dnia. Firma korzysta także z bocznicy w Nowej Soli. Ma też duży skład w południowej Wielkopolsce. Dlaczego polski rząd nic w tej sprawie nie robi? Nawet Węgry wprowadziły ograniczenia." - - Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego
Avatar
TECZOWY_ZSL / 16 września 2021 r. o 09:36
+4
PANOWIE LESNICY --- "Według opublikowanych niedawno danych, Polska wyprzedaje miliony metrów sześciennych drewna, które trafia głównie do Chin. Ceny urosły do takiego poziomu, że pod topór idą drzewa nawet w najcenniejszych polskich lasach." -  - CZY TO PRAWDA ?  KTO CZESZE $?
Avatar
zdziwiony / 16 września 2021 r. o 15:09
+3
Zdziwiony jestem, że nie ma w artykule informacji o tym jak awansowano ” rodzinę” kilka lat temu odwołanych dyrektorów. Ciekawy byłby temat.
Avatar
Wujek_Wladek / 16 września 2021 r. o 23:43
+9
Bić ku.r.wy i złodziei! Dyletanci i nieuki pisowscy pospołu z pejsatymi nas rozkradają do samego spodu. Szwabska i ruska agentura, a właściwie pożyteczni idioci. Czego się tkną, to spie.r.dolą i rozkradną. Wymieńcie jedną rzecz, która się temu rządowi udała.
Avatar
TECZOWY_ZSL / 16 września 2021 r. o 23:00
0
 
  I to za PiSim przewodem, buhahaha. TECZOWY - symbolem ptaka, który kala własne gniazdo?! Albo, jak mówią Rosjanie, całkiem  już sumasszedszyj...  Piekło zamarzło...
 Są tylko dwie partie:  POLSKA i antypolska... i żadna inna. Nie przypinaj mi tu jakiejkolwiek innej przynalezno ści partyjnej lewaku.
Avatar
Jasin / 16 września 2021 r. o 18:42
+1
Są tylko dwie partie:   POLSKA i antypolska ... i żadna inna. Nie przypinaj mi tu jakiejkolwiek innej przynalezno ści partyjnej lewaku.
I to za PiSim przewodem, buhahaha. TECZOWY - symbolem ptaka, który kala własne gniazdo?! Albo, jak mówią Rosjanie, całkiem  już sumasszedszyj...  Piekło zamarzło...
Avatar
zdziwiony / 16 września 2021 r. o 15:09
+3
Zdziwiony jestem, że nie ma w artykule informacji o tym jak awansowano ” rodzinę” kilka lat temu odwołanych dyrektorów. Ciekawy byłby temat.
Avatar
tadek68 / 16 września 2021 r. o 15:08
+2
Lasy ach te lasy człek by je piłami rżnął, co PO nie zmiotła ze stołu PiS zmiecie jak korniki całymi hektarami, ale tame kradły a te dają. Nie żal głupoty za parę złoty. PO byle jakie ale autostrady robiła, orliki przy szkołach, stadiony, narobili długu ok 0,9 biliona w 8 lat, a Ci w około około 2 lata prawie pół biliona pożyczek u pejsatego, idzie bezobjawowo, bo dzieciowe z podatków dane, a około 230 miliardów dziwnie znikło, pozabudżetowo, było o tym w sejmie od Banasia komunikat, to partia propolska? Bo bzdety nic nie warte o woljości klepie a wciska szczepienia i maski na pysk? ,,"Ludzie są tacy głupi, że to działa”. ( taśmy sowy, M. Morawiecki o klientach swojego banku)
Lasy ach te lasy człek by je piłami rżnął, co PO nie zmiotła ze stołu PiS zmiecie jak korniki całymi hektarami, ale tame kradły a te dają. Nie żal głupoty za parę złoty. PO byle jakie ale autostrady robiła, orliki przy szkołach, stadiony, narobili długu ok 0,9 biliona w 8 lat, a Ci w około około 2 lata prawie pół biliona pożyczek u pejsatego, idzie bezobjawowo, bo dzieciowe z podatków dane, a około 230 miliardów dziwnie znikło, pozabudżetowo, było o tym w sejmie od Banasia komunikat, to partia propolska? Bo bzdety nic nie warte o woljości k... rozwiń
Avatar
poker / 16 września 2021 r. o 14:51
-11
Kraśnik: 2 osoby w radzie i po dyr. ckip = to samo nazwisko, ta sama partia. I nie jest to PiS. Dziwne? Wcale. To norma.
Avatar
Jasin / 16 września 2021 r. o 13:35
+16
"W ciągu tygodnia z Polski do zakładów w Rumunii wyjechały co najmniej 4 pociągi (z polskim drewnem). Roczne zaopatrzenie dla niewielkich tartaków..." - Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego 
I to za PiSim przewodem, buhahaha. TECZOWY - symbolem ptaka, który kala własne gniazdo?! Albo, jak mówią Rosjanie, całkiem  już sumasszedszyj...  Piekło zamarzło...
Avatar
Adam_z_Lublina / 16 września 2021 r. o 11:14
+31
Lasy Państwowe pod protektoratem PiS-u stały się przykrywką dla rabunkowej gospodarki leśnej!
Avatar
Lukasz88 / 16 września 2021 r. o 11:09
-28
Pytają leśnika , haha to tak jakby pytali szeregowego o prace generałów. Co za puste łby te lewicy.
Avatar
_XD_ / 16 września 2021 r. o 10:56
+34
"Wg. kolejarzy od kilku tygodni składy (ze sprzedanym drewnem z polskich lasów) wyjeżdżają każdego dnia. Firma korzysta także z bocznicy w Nowej Soli. Ma też duży skład w południowej Wielkopolsce. Dlaczego polski rząd nic w tej sprawie nie robi? Nawet Węgry wprowadziły ograniczenia." - - Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego
 Kaski z unii nie ma, to trzeba się ratować. Pińsetplus samo się nie sfinansuje. XD