Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

16 września 2021 r.
6:33

Rodzinne Lasy Państwowe. "Takie powoływanie rzuca cień na wizerunek naszej instytucji"

41 18 A A
Szefem Nadleśnictwa Biłgoraj został Andrzej Borowiec (po lewej), prywatnie siostrzeniec żony Zygmunta Byry, od niedawna dyrektora RDLP w Lublinie
Szefem Nadleśnictwa Biłgoraj został Andrzej Borowiec (po lewej), prywatnie siostrzeniec żony Zygmunta Byry, od niedawna dyrektora RDLP w Lublinie (fot. Maciej Kaczanowski | Lasy Państwowe)

Po zmianie w kierownictwie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych trwa wymiana szefów poszczególnych nadleśnictw. Szczególne kontrowersje wywołało powołanie nowego nadleśniczego w Biłgoraju, gdzie nowy szef lubelskich lasów powierzył stanowisko siostrzeńcowi swojej żony.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Poprzedni szef Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie Marek Kamola stanowisko stracił 27 lipca. Według nieoficjalnych informacji miało to miejsce w Warszawie, po pogrzebie Andrzeja Rodziewicza, dyrektora Lasów Państwowych w latach 1992-1993. Po zakończeniu uroczystości Kamola został poproszony o rozmowę przez obecnego dyrektora LP Józefa Kubicę, który w jej trakcie wręczył mu decyzję o odwołaniu.

– Rozmawiali w samochodzie. Do tej pory było to niespotykane i nawet ciężko komentować takie standardy – mówi nam jeden z lubelskich leśników, zastrzegając anonimowość.

Nowym dyrektorem RDLP został Zygmunt Byra, dotychczas pracownik Wydziału Kontroli i Audytu Wewnętrznego w Krośnie. Tuż po objęciu stanowiska Byra odwołał wicedyrektora ds. ekonomicznych Piotra Mroza. Pod koniec sierpnia tę funkcję objęła Bożena Rydz, która do niedawna pracowała z nowym dyrektorem w tej samej jednostce w krośnieńskiej dyrekcji.

Miotła nie ominęła też niektórych nadleśnictw, bo w ciągu półtora miesiąca wymienieni zostali nadleśniczy w Nowej Dębie, Rudniku, Biłgoraju i Lubartowie.

– To wygląda na czyszczenie tych, którzy zostali powołani przez poprzedniego dyrektora. Na zmiany zanosiło się od jakiegoś czasu, a spodziewamy się, że to nie koniec – słyszymy wśród leśników.

Szczególne kontrowersje dotyczą roszady kadrowej w Biłgoraju. Szefem tamtejszego nadleśnictwa został Andrzej Borowiec, prywatnie siostrzeniec żony Zygmunta Byry.

– Trudno nie odnieść wrażenia, że decydowały o tym względy rodzinne. Tym bardziej, że ze stanowiska odwołano zasłużonego i oddanego swojej pracy leśnika. Takie powoływanie rzuca cień na wizerunek naszej instytucji – uważa nasz rozmówca.

Próbowaliśmy skontaktować się Zygmuntem Byrą i Andrzejem Borowcem. W lubelskiej dyrekcji lasów i w Nadleśnictwie Biłgoraj zostaliśmy poproszeni o wysłanie pytań mailem. Odpowiedzi na te dotyczące powiązań rodzinnych obu panów nie otrzymaliśmy.

– W przypadku powołania Pana Andrzeja Borowca na nadleśniczego Nadleśnictwa Biłgoraj zostały wzięte pod uwagę jego kompetencje zawodowe – zapewnia Anna Sternik, rzeczniczka RDLP. I wymienia: ukończone studia z leśnictwa i zarządzania oraz 26-letnie doświadczenie na stanowiskach m.in. podleśniczego, leśniczego, strażnika leśnego, inspektora Wydziału Kontroli czy inżyniera nadzoru.

– Wobec powyższego sugestie do jakichkolwiek innych przyczyn rzekomo mogących mieć wpływ na powołanie pana Andrzeja Borowca są całkowicie nieuzasadnione – zaznacza Krzysztof Gronek z Nadleśnictwa Biłgoraj.

Zarówno w Lublinie jak i Biłgoraju odmowę odpowiedzi na pytania dotyczące więzi rodzinnych dyrektora i nadleśniczego tłumaczono tym, że takie dane nie stanowią informacji publicznej.

Z Zygmuntem Byrą próbowaliśmy porozmawiać w siedzibie RDLP w Lublinie. Na miejscu usłyszeliśmy jednak, że muszą nam wystarczyć wyjaśnienia przesłane mailem i rozmowa na ten temat nie będzie możliwa.

Zarzuty o nepotyzm wobec Andrzeja Borowca pojawiły się już w 2016 roku, gdy został leśniczym w nowoutworzonym Leśnictwie Smolnik koło Biłgoraja. Według autora donosu, który trafił wtedy do mediów, za tą decyzją miała stać będąca wówczas posłanką Prawa i Sprawiedliwości siostra leśnika, Agata Borowiec. Ówczesna parlamentarzystka zapewniała, że nie pomogła bratu w uzyskaniu stanowiska.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 18

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Janusz_Paliwas / 16 września 2021 r. o 07:32
I niech ktoś zarzuci że piss to nie partia prorodzinna !!
Avatar
Malcik76 / 16 września 2021 r. o 07:34
Polacy chcieli standardów wschodnich? ..no to wybrali w 2015 i dalej popierają...
Avatar
_XD_ / 16 września 2021 r. o 10:56
"Wg. kolejarzy od kilku tygodni składy (ze sprzedanym drewnem z polskich lasów) wyjeżdżają każdego dnia. Firma korzysta także z bocznicy w Nowej Soli. Ma też duży skład w południowej Wielkopolsce. Dlaczego polski rząd nic w tej sprawie nie robi? Nawet Węgry wprowadziły ograniczenia." - - Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego
 Kaski z unii nie ma, to trzeba się ratować. Pińsetplus samo się nie sfinansuje. XD
Avatar
Adam_z_Lublina / 16 września 2021 r. o 11:14
Lasy Państwowe pod protektoratem PiS-u stały się przykrywką dla rabunkowej gospodarki leśnej!
Avatar
Lolek-Bolek / 16 września 2021 r. o 08:38
czegoz sie dziwic skoro ,wiele osob w regionie pamieta przekrety ,ku pamieci,glosila ze swego czasu iz rezygnuje z pracy politycznej na rzecz onnych dzialan- w rzeczywistosci PIS na nastepna kadencje do Sejmu jej nie wystawil - choc dal jej inna synekure a przy okazji jaki "Pan" taki kram ***s://***salon24.pl/u/gotowynawszystko/961692,brat-poslanki-pis-lukasz-b-aresztowany-za-przekrety-vat-owskie
Avatar
Jasin / 16 września 2021 r. o 13:35
"W ciągu tygodnia z Polski do zakładów w Rumunii wyjechały co najmniej 4 pociągi (z polskim drewnem). Roczne zaopatrzenie dla niewielkich tartaków..." - Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego 
I to za PiSim przewodem, buhahaha. TECZOWY - symbolem ptaka, który kala własne gniazdo?! Albo, jak mówią Rosjanie, całkiem  już sumasszedszyj...  Piekło zamarzło...
Avatar
Wujek_Wladek / 16 września 2021 r. o 23:43
Bić ku.r.wy i złodziei! Dyletanci i nieuki pisowscy pospołu z pejsatymi nas rozkradają do samego spodu. Szwabska i ruska agentura, a właściwie pożyteczni idioci. Czego się tkną, to spie.r.dolą i rozkradną. Wymieńcie jedną rzecz, która się temu rządowi udała.
Avatar
tadek68 / 16 września 2021 r. o 15:08
Lasy ach te lasy człek by je piłami rżnął, co PO nie zmiotła ze stołu PiS zmiecie jak korniki całymi hektarami, ale tame kradły a te dają. Nie żal głupoty za parę złoty. PO byle jakie ale autostrady robiła, orliki przy szkołach, stadiony, narobili długu ok 0,9 biliona w 8 lat, a Ci w około około 2 lata prawie pół biliona pożyczek u pejsatego, idzie bezobjawowo, bo dzieciowe z podatków dane, a około 230 miliardów dziwnie znikło, pozabudżetowo, było o tym w sejmie od Banasia komunikat, to partia propolska? Bo bzdety nic nie warte o woljości klepie a wciska szczepienia i maski na pysk? ,,"Ludzie są tacy głupi, że to działa”. ( taśmy sowy, M. Morawiecki o klientach swojego banku)
Lasy ach te lasy człek by je piłami rżnął, co PO nie zmiotła ze stołu PiS zmiecie jak korniki całymi hektarami, ale tame kradły a te dają. Nie żal głupoty za parę złoty. PO byle jakie ale autostrady robiła, orliki przy szkołach, stadiony, narobili długu ok 0,9 biliona w 8 lat, a Ci w około około 2 lata prawie pół biliona pożyczek u pejsatego, idzie bezobjawowo, bo dzieciowe z podatków dane, a około 230 miliardów dziwnie znikło, pozabudżetowo, było o tym w sejmie od Banasia komunikat, to partia propolska? Bo bzdety nic nie warte o woljości k... rozwiń
Avatar
TECZOWY_ZSL / 16 września 2021 r. o 09:44
"Wg. kolejarzy od kilku tygodni składy (ze sprzedanym drewnem z polskich lasów) wyjeżdżają każdego dnia. Firma korzysta także z bocznicy w Nowej Soli. Ma też duży skład w południowej Wielkopolsce. Dlaczego polski rząd nic w tej sprawie nie robi? Nawet Węgry wprowadziły ograniczenia." - - Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego
Avatar
TECZOWY_ZSL / 16 września 2021 r. o 09:36
PANOWIE LESNICY --- "Według opublikowanych niedawno danych, Polska wyprzedaje miliony metrów sześciennych drewna, które trafia głównie do Chin. Ceny urosły do takiego poziomu, że pod topór idą drzewa nawet w najcenniejszych polskich lasach." -  - CZY TO PRAWDA ?  KTO CZESZE $?
Avatar
observer / 24 listopada 2021 r. o 17:18
Powołuje się siostrzeńców, szwagrów. Całe klany pracują w lasach a dla mnie i mojego syna stażysty nie było miejsca w jednym Nadleśnictwie...
Avatar
Wujek_Wladek / 16 września 2021 r. o 23:43
Bić ku.r.wy i złodziei! Dyletanci i nieuki pisowscy pospołu z pejsatymi nas rozkradają do samego spodu. Szwabska i ruska agentura, a właściwie pożyteczni idioci. Czego się tkną, to spie.r.dolą i rozkradną. Wymieńcie jedną rzecz, która się temu rządowi udała.
Avatar
TECZOWY_ZSL / 16 września 2021 r. o 23:00
 
  I to za PiSim przewodem, buhahaha. TECZOWY - symbolem ptaka, który kala własne gniazdo?! Albo, jak mówią Rosjanie, całkiem  już sumasszedszyj...  Piekło zamarzło...
 Są tylko dwie partie:  POLSKA i antypolska... i żadna inna. Nie przypinaj mi tu jakiejkolwiek innej przynalezno ści partyjnej lewaku.
Avatar
Jasin / 16 września 2021 r. o 18:42
Są tylko dwie partie:   POLSKA i antypolska ... i żadna inna. Nie przypinaj mi tu jakiejkolwiek innej przynalezno ści partyjnej lewaku.
I to za PiSim przewodem, buhahaha. TECZOWY - symbolem ptaka, który kala własne gniazdo?! Albo, jak mówią Rosjanie, całkiem  już sumasszedszyj...  Piekło zamarzło...
Avatar
zdziwiony / 16 września 2021 r. o 15:09
Zdziwiony jestem, że nie ma w artykule informacji o tym jak awansowano ” rodzinę” kilka lat temu odwołanych dyrektorów. Ciekawy byłby temat.
Avatar
tadek68 / 16 września 2021 r. o 15:08
Lasy ach te lasy człek by je piłami rżnął, co PO nie zmiotła ze stołu PiS zmiecie jak korniki całymi hektarami, ale tame kradły a te dają. Nie żal głupoty za parę złoty. PO byle jakie ale autostrady robiła, orliki przy szkołach, stadiony, narobili długu ok 0,9 biliona w 8 lat, a Ci w około około 2 lata prawie pół biliona pożyczek u pejsatego, idzie bezobjawowo, bo dzieciowe z podatków dane, a około 230 miliardów dziwnie znikło, pozabudżetowo, było o tym w sejmie od Banasia komunikat, to partia propolska? Bo bzdety nic nie warte o woljości klepie a wciska szczepienia i maski na pysk? ,,"Ludzie są tacy głupi, że to działa”. ( taśmy sowy, M. Morawiecki o klientach swojego banku)
Lasy ach te lasy człek by je piłami rżnął, co PO nie zmiotła ze stołu PiS zmiecie jak korniki całymi hektarami, ale tame kradły a te dają. Nie żal głupoty za parę złoty. PO byle jakie ale autostrady robiła, orliki przy szkołach, stadiony, narobili długu ok 0,9 biliona w 8 lat, a Ci w około około 2 lata prawie pół biliona pożyczek u pejsatego, idzie bezobjawowo, bo dzieciowe z podatków dane, a około 230 miliardów dziwnie znikło, pozabudżetowo, było o tym w sejmie od Banasia komunikat, to partia propolska? Bo bzdety nic nie warte o woljości k... rozwiń
Avatar
poker / 16 września 2021 r. o 14:51
Kraśnik: 2 osoby w radzie i po dyr. ckip = to samo nazwisko, ta sama partia. I nie jest to PiS. Dziwne? Wcale. To norma.
Avatar
Jasin / 16 września 2021 r. o 13:35
"W ciągu tygodnia z Polski do zakładów w Rumunii wyjechały co najmniej 4 pociągi (z polskim drewnem). Roczne zaopatrzenie dla niewielkich tartaków..." - Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego 
I to za PiSim przewodem, buhahaha. TECZOWY - symbolem ptaka, który kala własne gniazdo?! Albo, jak mówią Rosjanie, całkiem  już sumasszedszyj...  Piekło zamarzło...
Avatar
Adam_z_Lublina / 16 września 2021 r. o 11:14
Lasy Państwowe pod protektoratem PiS-u stały się przykrywką dla rabunkowej gospodarki leśnej!
Avatar
Lukasz88 / 16 września 2021 r. o 11:09
Pytają leśnika , haha to tak jakby pytali szeregowego o prace generałów. Co za puste łby te lewicy.
Zobacz wszystkie komentarze 18

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Politycy zapraszają na spotkania. Pierwsze już dziś

Politycy zapraszają na spotkania. Pierwsze już dziś

W piątek i sobotę puławianie będą mieli okazję porozmawiać z politykami, a jednocześnie pomóc Ukrainie. Na warsztaty z robienia świec zaprasza Polska 2050. A Lewica chce rozmawiać o bieżących problemach mieszkańców.

Polski Cukier Start w sobotę zmierzy się u siebie z Arką Gdynia

Polski Cukier Start w sobotę zmierzy się u siebie z Arką Gdynia

To spotkanie można śmiało nazwać rywalizacją sąsiadów w ligowej tabeli. Chociaż obie ekipy dzielą aż trzy pozycje, to jednak należy pamiętać, że czerwono-czarni mają jeden mecz rozegrany mniej. Jeżeli więc ich w sobotę pokonają to zrównają się bilansem zwycięstw i porażek z zespołem znad Bałtyku. Początek zawodów o godz. 15.30

Niezwykła akcja policyjnego Black Hawka. Lot na wagę życia
galeria
film

Niezwykła akcja policyjnego Black Hawka. Lot na wagę życia

Płuca dla 60-letniego pacjenta oraz nerka i trzustka dla 30-letniej kobiety – to organy jakie przewieziono ze Szpitala Wojewódzkiego im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Lublinie do szpitala Państwowego Instytutu Medycznego MSWiA w Warszawie. Lot policyjnym Black Hawkiem zajął 50 minut i to mimo silnych porywów wiatru, dużych turbulencji oraz chmur burzowych z intensywnymi opadami deszczu i deszczu ze śniegiem.

Wirtualny adres dla firmy w Warszawie - dlaczego warto?

Wirtualny adres dla firmy w Warszawie - dlaczego warto?

Czym jest wirtualne biuro? Co obejmują usługi wirtualnego biura? Kto może sobie pozwolić na lokalizację swojej firmy w centrum Warszawy? W czym może wesprzeć przedsiębiorcę posiadanie wirtualnego biura? Poniżej prezentujemy garść informacji na temat usług dotyczących wirtualnych biur.

W jaki sposób skutecznie wypromujesz swoją firmę?

W jaki sposób skutecznie wypromujesz swoją firmę?

Samodzielnie podejmowane działania reklamowe zawsze wiążą się z dużym ryzykiem. Niewłaściwie określone cele oraz niedostosowanie formy do oczekiwań grupy docelowej skutkuje tym, że firma pomimo dużych nakładów finansowych nie osiąga oczekiwanych wyników. Dużo skuteczniejszym sposobem na wypromowanie swojej firmy może być zatrudnienie profesjonalnej agencji reklamowej. Z pomocą przychodzi tu agencja You’re Welcome.

Dotacja nie przepadnie. Obiecali miastu 12 milionów

Dotacja nie przepadnie. Obiecali miastu 12 milionów

Do puławskiego Ratusza dotarła promesa na rządową dotację z „Polskiego Ładu”. Pieniądze pozwolą zbudować wyczekiwane boiska dla Szkoły Podstawowej nr 3, wyremontować cztery inne obiekty oraz wymienić ogrodzenia wokół trzech przedszkoli. Sali sportowej nie będzie.

Program TV 3-5 lutego 2023. Jakie filmy warto zobaczyć w telewizji?
3 lutego 2023, 20:00

Program TV 3-5 lutego 2023. Jakie filmy warto zobaczyć w telewizji?

W najbliższy weekend w telewizji będzie można zobaczyć m.in. widowiskowego "Bliźniaka", biografię słynnego malarza "Van Gogh. U bram wieczności" czy propozycję dla młodszych widzów - "Kung Fu Panda 2". Poniżej wybrane filmowe pozycje na weekend:

Lubelskie szkoły przeprowadzają się. Znowu

Lubelskie szkoły przeprowadzają się. Znowu

Radni dali zielone światło dla zamiany siedzib VII Liceum Ogólnokształcącego i Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 26. Przenosinom sprzeciwia się część rodziców uczniów podstawówki.

Już siedem lat walczą z rakiem. Pacjentów jest coraz więcej

Już siedem lat walczą z rakiem. Pacjentów jest coraz więcej

Ruszyli wiosną 2016 . Z roku na rok pacjentów przybywało. Po siedmiu latach Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej NU-MED w Zamościu funkcjonujące tuż przy szpitalu „papieskim” i ściśle z nim współpracujące jest w stanie zapewnić leczenie aż 1500 pacjentom rocznie. Co ważne, dla chorych terapia w tym prywatnym ośrodku jest bezpłatna, bo finansuje ją NFZ.

Wojsko zniszczyło drogi. Nie ma pieniędzy na ich naprawę

Wojsko zniszczyło drogi. Nie ma pieniędzy na ich naprawę

Wojsko zniszczyło drogi i pola w przygranicznych miejscowościach. Samorządy już od roku oczekują od strony rządowej rozwiązania tego problemu. Ale chętnych do podjęcia działań brakuje.

MKS FunFloor kontra Zagłębie Lubin. Ostatnia szansa lublinianek?

MKS FunFloor kontra Zagłębie Lubin. Ostatnia szansa lublinianek?

MKS FunFloor zagra dzisiaj o godz. 18 w świętej wojnie z MKS Zagłębie Lubin. Dla podopiecznych Piotra Dropka to praktycznie ostatnia szansa na włączenie się do walki o mistrzostwo Polski. Zawody pokaże TVP Sport.

Na co i kiedy miasto wyda 25 milionów?

Na co i kiedy miasto wyda 25 milionów?

W planach jest nowa siłownia, plac zabaw, sala sportowa, remont szkoły, czy też doświetlenie przejść dla pieszych. Większość przetargów w Lubartowie zostanie ogłoszona w ciągu najbliższych dwóch miesięcy.

Martwe bieliki i wilk. Prokuratura zleciła sekcję zwłok

Martwe bieliki i wilk. Prokuratura zleciła sekcję zwłok

Wciąż nie wiadomo, co było przyczyną padnięcia bielików i wilka w powiecie bialskim. Prokuratura skierowała ciała martwych zwierząt na sekcję zwłok.

Plaga pacjentów-widmo. Zapisują się na wizyty do lekarza i nie przychodzą

Plaga pacjentów-widmo. Zapisują się na wizyty do lekarza i nie przychodzą

Tysiące wizyt lekarskich nie dochodzi do skutku. Mamy dane za ubiegły rok i okazuje się, że to nie zjawisko. To jest plaga.