Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

23 sierpnia 2019 r.
13:22

Po Lublinie mają jeździć elektrobusy. Ale miastu zabrakło prawie 10 mln zł

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
32 43 A A

Prawie 10 mln zł brakuje władzom Lublina do zakupu 20 autobusów elektrycznych z kompletem ładowarek. Tak duża jest różnica między kwotą zarezerwowaną w kasie miasta a ceną, której życzy sobie jedyna firma gotowa dostarczyć miastu elektrobusy

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Do dzisiaj Zarząd Transportu Miejskiego czekał na oferty od dostawców zainteresowanych kontraktem na fabrycznie nowe autobusy elektryczne z zestawem ładowarek. Wpłynęła tylko jedna oferta, od spółki Solaris Bus & Coach.

Producent solarisów zażyczył sobie blisko 62,5 mln zł, tymczasem miasto zarezerwowało na zapłatę o wiele mniej, bo niecałe 53 mln.

Co jest na liście zakupów

Zamówienie dotyczy 20 autobusów elektrycznych wyposażonych w klimatyzację, automaty do sprzedaży biletów (przyjmujące monety i karty płatnicze) oraz bramki do liczenia wsiadających i wysiadających pasażerów. Pierwszych pięć pojazdów miałoby dotrzeć najpóźniej w połowie czerwca 2021 r., a pozostałe do połowy września 2021 r. Równocześnie z pierwszą partią elektrobusów miałyby dotrzeć ładowarki.

Te o większej mocy, do szybkiego ładowania, trafiłyby na pętlę przy ul. Choiny, natomiast słabsze byłyby zainstalowane na terenie zajezdni przy Grygowej. Autobusy miałyby trafić na linie 13, 23 i 29.

Niekończąca się opowieść

To już trzecie podejście władz miasta do zakupu elektrobusów. Poprzednie dwa przetargi unieważniono z powodu zbyt wysokich cen zaoferowanych pojazdów. Po dwóch porażkach urzędnicy złagodzili swoje wymagania dotyczące gwarancji, bo jej minimalny okres został skrócony 10 do 5 lat. Zamówionych miało być za to więcej ładowarek.

Jaki przyniosło to efekt? Otwarta w piątek oferta jest droższa od tych, które były składane miastu w poprzednich przetargach, natomiast kwota zarezerwowana w miejskiej kasie pozostaje wciąż niezmienna, niecale 53 mln zł.

Możliwości są tylko dwie

Władze miasta muszą teraz zdecydować: albo zwiększą pulę pieniędzy przeznaczoną na zakup elektrobusów, albo ogłoszą czwarty przetarg z mglistą nadzieją na niższe ceny. Które rozwiązanie wybiorą?

– Decyzje będą podejmowane na bieżąco – informuje zdawkowo Justyna Góźdź z Zarządu Transportu Miejskiego. – Komisja przetargowa analizuje ofertę pod kątem prowadzonego postępowania.

Nie rezygnują z zakupów

Miasto zapewnia, że nie rezygnuje ze swoich planów zakupu autobusów na prąd. – Pozostają nadal aktualne – potwierdza Góźdź. – Termin ogłoszenia kolejnych dwóch przetargów, odpowiednio na zakup siedmiu i pięciu autobusów elektrycznych jest ściśle powiązany z rozstrzygnięciem przetargu na dostawę 20 elektrobusów – tłumaczy rzeczniczka.

Chodzi o to, że w pierwszym przetargu kupione mają być również ładowarki, które będą służyć następnym autobusom elektrycznym. – Planujemy, że te dwa postępowania zostaną ogłoszone jeszcze w czwartym kwartale bieżącego roku – informuje ZTM.

e-Wydanie

Komentarze 43

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 23 sierpnia 2019 o 13:25
+26
może radny pituch ma jakiś pomysł ??
Avatar
Gość / 23 sierpnia 2019 o 13:48
+19
PiS mógłby zrezygnować z farm trolli i dołożyć samorządom na niezbędne inwestycje
Avatar
/ 24 sierpnia 2019 o 15:23
+16
Niech mi ktoś wyjaśni. Po chu...steczkę rozbudowywać trakcje trolejbusową i jednocześnie rozglądać się za autobusami elektrycznymi?
Trakcja trolejbusowa to wymóg UE przy inwestycjach drogowych w Lublinie, tak poza tym trolejbusy będą jeszcze jeździć długo po mieście zanim tabor stanie się zupełnie zero-emisyjny.Rsa
Raczej logika ZTM. Czytaj łatiwej im  wałki robić.
 Tu raczej nie chodzi o wałki. Chodzi o to, że Unia dofinansowuje projekty związane z ekologią. Czyli nie ma szans np. na zakup autobusów spalinowych, więc niekompetentni urzędnicy kombinują jak tu wyrwać kasę. Łącza więc np. przebudowę ulicy z kupnem trolejbusów albo budową buspasow czy trakcji trolejbusów. Nie ważne, że ani jedno ani drugie nie jest potrzebne. W tej chwili na zajezdni stoi kilkadziesiąt nieużywanych trolejbusów, a buspasy są w wielu miejscach zbędne (np. Muzyczna albo Grygowej). Takie działanie to marnowanie pieniędzy i niegospodarność, bo niepotrzebne trolejbusy albo zgniją albo zostaną sprzedane za bezcen. Nowa trakcja trolejbusowa za dziesiątki milionów jest w zasadzie niewykorzystana, a większość trolejbusów wozi głównie powietrze. Tym wszystkim powinien się zainteresować NIK a może nawet Komisja Europejska. Nie zdziwię się jak kiedyś karzą zwrócić dofinansowanie - podobnie jak było w przypadku lotniska, które okazało się niewypałem (co przewidziały pewne instytucje europejskie).
 Tu raczej nie chodzi o wałki. Chodzi o to, że Unia dofinansowuje projekty związane z ekologią. Czyli nie ma szans np. na zakup autobusów spalinowych, więc niekompetentni urzędnicy kombinują jak tu wyrwać kasę. Łącza więc np. przebudowę ulicy z kupnem trolejbusów albo budową buspasow czy trakcji trolejbusów. Nie ważne, że ani jedno ani drugie nie jest potrzebne. W tej chwili na zajezdni stoi kilkadziesiąt nieużywanych trolejbusów, a buspasy są w wielu miejscach zbędne (np. Muzyczna albo Grygowej). Takie działanie to marnowanie... rozwiń
Avatar
Codziennie dojeżdżam mpk / 23 sierpnia 2019 o 19:26
+12
Co po nowych autobusach jak w tych co jeżdżą teraz nie wolno np. włączać klimatyzacji w godzinach południa, takie polecenie mają kierowcy, dzisiaj jadąc kolejny dzień w ukropie taką informację przekazała Pani kierująca, jak pasażerowie zaczęli się dopytywac czemu nie włączona jest klimatyzacja
Avatar
podatnik lubelski / 23 sierpnia 2019 o 21:15
+10
Po pierwsze remonty ulic po których jeździ komunikacja miejska - ul, Tomasza Zana, Al, Kraśnicka, Al. Racławickie, ul. Głęboka, ul. Władysława Kunickiego, ul. Nałkowskich, ul. Józefa Sowińskiego + trakcja trolejbusowa w ciągu ulic Krakowskie Przedmieście - 3-go Maja - Bolesława Prusa, remont ul, Władysława Andersa i Wincentego Witosa - nie budowa dwu i trzypasmowych arterii z kilu/nastoma sygnalizacjami lub remonty malutkich uliczek i narzekanie, że zabrakło na remonty "głównych" ulic ! Po drugie wymiana dyrektora Zarządu Dróg i Mostów w Lublinie na "młodą i operatywną osobę", która "ogarnie" wreszcie ten burd - bałagan w remontach i nadzorze nad stanem ulic ! Po tylu kadencjach zawiodłem się na Panu Prezydencie Krzysztofie Żuk - wycinka drzew w Lublinie idzie dobrze.
Po pierwsze remonty ulic po których jeździ komunikacja miejska - ul, Tomasza Zana, Al, Kraśnicka, Al. Racławickie, ul. Głęboka, ul. Władysława Kunickiego, ul. Nałkowskich, ul. Józefa Sowińskiego + trakcja trolejbusowa w ciągu ulic Krakowskie Przedmieście - 3-go Maja - Bolesława Prusa, remont ul, Władysława Andersa i Wincentego Witosa - nie budowa dwu i trzypasmowych arterii z kilu/nastoma sygnalizacjami lub remonty malutkich uliczek i narzekanie, że zabrakło na remonty "głównych" ulic ! Po... rozwiń
Avatar
Gość / 23 sierpnia 2019 o 14:25
+10
PiS = wszechobecna drożyzna
Avatar
lu / 23 sierpnia 2019 o 14:23
+9
Czy nie rozsądniej kupić ekologiczne autobusy zasilane gazem? Wyszłoby więcej i znacznie taniej...
 chyba nie do końca zdajesz sobie sprawę z tego o ile droższe od elektryków są autobusy na CNG... 
Avatar
Gość / 23 sierpnia 2019 o 17:15
+8
Ogłaszać przetargi w nieskończoność i tak zleci parę latek na stołeczkach . Jest alibi że brak kasy .
Avatar
xyz / 23 sierpnia 2019 o 15:51
+8
jak Pisiory realizują swoje obietnice to miasta i gminy uborzeją i wieś też na tym straci. Bo wiele rzeczy które PiS realizuje nic budżet państwa na tym nie traci bo wiele obietnic piS przerzuca na budżety miast czy gmin a one na tym tracą bo mają mniej przez to pieniędzy w swoim budżecie na własne potrzeby a więc i spłacenie swoich długów. Więc skąd niby mają się wziąść pieniądze na autobusy jak za reformę szkolnictwa musiały płacić miasta z własnych budżetów bo rząd nic nie dał a powinie. A urząd marszałkowski województwa którym kieruje PiS nie da ani grosza bo miasta peowskie trzeba ukarać a potem przed wyborami stwierdzą że to wszystko wina PO że i prezydenta że w Lublinie jest brak autobusów. Wszyscy wiedzą że to marszałek województwa zatwierdza dotacje unijne. jak coś nie będzie zrobione bo pieniędzy zabrakło to nie zwalać wszystkiego na prezydenta miasta
jak Pisiory realizują swoje obietnice to miasta i gminy uborzeją i wieś też na tym straci. Bo wiele rzeczy które PiS realizuje nic budżet państwa na tym nie traci bo wiele obietnic piS przerzuca na budżety miast czy gmin a one na tym tracą bo mają mniej przez to pieniędzy w swoim budżecie na własne potrzeby a więc i spłacenie swoich długów. Więc skąd niby mają się wziąść pieniądze na autobusy jak za reformę szkolnictwa musiały płacić miasta z własnych budżetów bo rząd nic nie dał a powinie. A urząd marszałkowski województwa którym kieruje Pi... rozwiń
Avatar
Blob / 23 sierpnia 2019 o 14:34
+8
Niech mi ktoś wyjaśni. Po chu...steczkę rozbudowywać trakcje trolejbusową i jednocześnie rozglądać się za autobusami elektrycznymi?
 Trakcja trolejbusowa to wymóg UE przy inwestycjach drogowych w Lublinie, tak poza tym trolejbusy będą jeszcze jeździć długo po mieście zanim tabor stanie się zupełnie zero-emisyjny.
Avatar
Gość / 28 sierpnia 2019 o 09:40
-1
Zbudujmy kolejny wiadukt za 70 mln!
Avatar
K. / 27 sierpnia 2019 o 08:39
+1
Lublin miasto .. ubogości. I to dzięki komu? Ach Ci doktorzy ekonomii.
Avatar
/ 24 sierpnia 2019 o 15:23
+16
Niech mi ktoś wyjaśni. Po chu...steczkę rozbudowywać trakcje trolejbusową i jednocześnie rozglądać się za autobusami elektrycznymi?
Trakcja trolejbusowa to wymóg UE przy inwestycjach drogowych w Lublinie, tak poza tym trolejbusy będą jeszcze jeździć długo po mieście zanim tabor stanie się zupełnie zero-emisyjny.Rsa
Raczej logika ZTM. Czytaj łatiwej im  wałki robić.
 Tu raczej nie chodzi o wałki. Chodzi o to, że Unia dofinansowuje projekty związane z ekologią. Czyli nie ma szans np. na zakup autobusów spalinowych, więc niekompetentni urzędnicy kombinują jak tu wyrwać kasę. Łącza więc np. przebudowę ulicy z kupnem trolejbusów albo budową buspasow czy trakcji trolejbusów. Nie ważne, że ani jedno ani drugie nie jest potrzebne. W tej chwili na zajezdni stoi kilkadziesiąt nieużywanych trolejbusów, a buspasy są w wielu miejscach zbędne (np. Muzyczna albo Grygowej). Takie działanie to marnowanie pieniędzy i niegospodarność, bo niepotrzebne trolejbusy albo zgniją albo zostaną sprzedane za bezcen. Nowa trakcja trolejbusowa za dziesiątki milionów jest w zasadzie niewykorzystana, a większość trolejbusów wozi głównie powietrze. Tym wszystkim powinien się zainteresować NIK a może nawet Komisja Europejska. Nie zdziwię się jak kiedyś karzą zwrócić dofinansowanie - podobnie jak było w przypadku lotniska, które okazało się niewypałem (co przewidziały pewne instytucje europejskie).
 Tu raczej nie chodzi o wałki. Chodzi o to, że Unia dofinansowuje projekty związane z ekologią. Czyli nie ma szans np. na zakup autobusów spalinowych, więc niekompetentni urzędnicy kombinują jak tu wyrwać kasę. Łącza więc np. przebudowę ulicy z kupnem trolejbusów albo budową buspasow czy trakcji trolejbusów. Nie ważne, że ani jedno ani drugie nie jest potrzebne. W tej chwili na zajezdni stoi kilkadziesiąt nieużywanych trolejbusów, a buspasy są w wielu miejscach zbędne (np. Muzyczna albo Grygowej). Takie działanie to marnowanie... rozwiń
Avatar
johny / 24 sierpnia 2019 o 13:24
+5
Niech mi ktoś wyjaśni. Po chu...steczkę rozbudowywać trakcje trolejbusową i jednocześnie rozglądać się za autobusami elektrycznymi?
Trakcja trolejbusowa to wymóg UE przy inwestycjach drogowych w Lublinie, tak poza tym trolejbusy będą jeszcze jeździć długo po mieście zanim tabor stanie się zupełnie zero-emisyjny.Rsa
Raczej logika ZTM. Czytaj łatiwej im  wałki robić. 
Avatar
Pako / 24 sierpnia 2019 o 09:16
+2
Po co umierać się przy elektrykach można kupić hybrydy tańsze w eksploatacji
Avatar
3sekundyCzasMinął / 24 sierpnia 2019 o 08:39
+2
Zaczęło brakować na wiele inwestycji, nie tylko autobusy, dobrze o tym wiemy. Zmieniło się prawo zamówień publicznych, zmieniła się władza w sejmie i parlamencie ue, i już nie jest tak łatwo dostać pieniądze dla miasta. Może niech ratusz zrezygnuje z części swoich wygodnych przywilejów i wypłat i przeznaczy nasze pieniądze na rozwój naszego miasta, bo ich tu zaraz nie będzie, a miasto ma pozostać na wieki? Bańka prysła Panie Prezydencie. Szkoda. To prawda zrobił Pan świetne rzeczy przez te wszystkie lata, dziękujemy. Jednakże doskonale wiemy jak jest i trzeba wiedzieć kiedy ze sceny zejść, choć o tym musimy zadecydować my lublinianie, wspólnie :) Jeżeli jeszcze raz Dziennik Wschodni usunie komentarz to znaczy, że akceptujecie cenzurę. ✌
Zaczęło brakować na wiele inwestycji, nie tylko autobusy, dobrze o tym wiemy. Zmieniło się prawo zamówień publicznych, zmieniła się władza w sejmie i parlamencie ue, i już nie jest tak łatwo dostać pieniądze dla miasta. Może niech ratusz zrezygnuje z części swoich wygodnych przywilejów i wypłat i przeznaczy nasze pieniądze na rozwój naszego miasta, bo ich tu zaraz nie będzie, a miasto ma pozostać na wieki? Bańka prysła Panie Prezydencie. Szkoda. To prawda zrobił Pan świetne rzeczy przez te wszystkie lata, dziękujemy. Jednakże doskonale wiemy... rozwiń
Avatar
pasażer nosferatu / 24 sierpnia 2019 o 08:38
+3
przecież łys`y i jego kielich mogą wziąć kolejny kredycik! co to jest dla nich parę baniek ?
Avatar
Ja JUS / 23 sierpnia 2019 o 22:59
+2
Dzielnicowemu księciu brakuje 10 milionów na komunikację ? Jak go znam i jego ratuszową świtę to wiecie co zrobią ? a no rozszerzą strefę płatnego parkowania.
Avatar
podatnik lubelski / 23 sierpnia 2019 o 21:15
+10
Po pierwsze remonty ulic po których jeździ komunikacja miejska - ul, Tomasza Zana, Al, Kraśnicka, Al. Racławickie, ul. Głęboka, ul. Władysława Kunickiego, ul. Nałkowskich, ul. Józefa Sowińskiego + trakcja trolejbusowa w ciągu ulic Krakowskie Przedmieście - 3-go Maja - Bolesława Prusa, remont ul, Władysława Andersa i Wincentego Witosa - nie budowa dwu i trzypasmowych arterii z kilu/nastoma sygnalizacjami lub remonty malutkich uliczek i narzekanie, że zabrakło na remonty "głównych" ulic ! Po drugie wymiana dyrektora Zarządu Dróg i Mostów w Lublinie na "młodą i operatywną osobę", która "ogarnie" wreszcie ten burd - bałagan w remontach i nadzorze nad stanem ulic ! Po tylu kadencjach zawiodłem się na Panu Prezydencie Krzysztofie Żuk - wycinka drzew w Lublinie idzie dobrze.
Po pierwsze remonty ulic po których jeździ komunikacja miejska - ul, Tomasza Zana, Al, Kraśnicka, Al. Racławickie, ul. Głęboka, ul. Władysława Kunickiego, ul. Nałkowskich, ul. Józefa Sowińskiego + trakcja trolejbusowa w ciągu ulic Krakowskie Przedmieście - 3-go Maja - Bolesława Prusa, remont ul, Władysława Andersa i Wincentego Witosa - nie budowa dwu i trzypasmowych arterii z kilu/nastoma sygnalizacjami lub remonty malutkich uliczek i narzekanie, że zabrakło na remonty "głównych" ulic ! Po... rozwiń
Avatar
Codziennie dojeżdżam mpk / 23 sierpnia 2019 o 19:26
+12
Co po nowych autobusach jak w tych co jeżdżą teraz nie wolno np. włączać klimatyzacji w godzinach południa, takie polecenie mają kierowcy, dzisiaj jadąc kolejny dzień w ukropie taką informację przekazała Pani kierująca, jak pasażerowie zaczęli się dopytywac czemu nie włączona jest klimatyzacja
Zobacz wszystkie komentarze 43

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Górnik chce hucznie świętować swoje 40 urodziny

Górnik chce hucznie świętować swoje 40 urodziny 0 0

20 września 1979 roku w Łęcznej założono klub piłkarski GKS Górnik. Dlatego przed meczem z Gryfem Wejherowo dojdzie do spotkania dawnych piłkarzy, trenerów i działaczy, którzy następnie we wspólnym gronie obejrzą pojedynek drugoligowców

Lublin: Remont na zamku odsłonił skarby i historię wzgórza [zdjęcia]
galeria

Lublin: Remont na zamku odsłonił skarby i historię wzgórza [zdjęcia] 0 0

Sporo pracy mają archeolodzy podczas trwającego remontu głównej siedziby Muzeum Lubelskiego. Przy okazji robót natrafili na wiele cennych znalezisk, które prezentują cały przekrój historii wzgórza zamkowego od epoki neolitu po XIX wiek

Forum Kół Gospodyń Miejskich we Włodawie. Prezydent dołączył do małżonki [zdjęcia]
galeria

Forum Kół Gospodyń Miejskich we Włodawie. Prezydent dołączył do małżonki [zdjęcia] 0 2

I Forum Kół Gospodyń Miejskich we Włodawie to podsumowanie projektu „Piękna Lubelska” realizowanego w ramach Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. Wzięła w nim udział małżonka prezydenta, która objęła wydarzenie patronatem honorowym. – Dzisiejsze spotkanie, ale przede wszystkim aktywność wszystkich pań, dobitnie pokazują, że my kobiety nie lubimy być bierne – mówiła Agata Kornhauser-Duda.

Front burzowy w woj. lubelskim. Ostrzeżenie IMGW

Front burzowy w woj. lubelskim. Ostrzeżenie IMGW 2 0

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia dla województwa mazowieckiego i lubelskiego

"Cysterna wstydu" w Puławach. Happening PiS zakłócany przez przeciwników
galeria

"Cysterna wstydu" w Puławach. Happening PiS zakłócany przez przeciwników 0 15

Na parkingu przy ul. Słowackiego w Puławach pojawiła się dzisiaj "cysterna wstydu PO-PSL". Krzysztof Szulowski, poseł PiS, podczas konferencji prasowej mówił o odpowiedzialności poprzedniego rządu za gigantyczne straty finansowe powodowane przez przemytników i przestępczość zorganizowaną.

JSW z koncesją na rozpoznanie złoża węgla w woj. lubelskim

JSW z koncesją na rozpoznanie złoża węgla w woj. lubelskim 4 2

Jastrzębska Spółka Węglowa będzie szukać węgla w okolicach Rejowca. Minister środowiska udzielił koncesji na rozpoznawanie części złoża węgla kamiennego „Chełm II” w Lubelskim Zagłębiu Węglowym.

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny: Chodźcie z nami!

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny: Chodźcie z nami! 0 4

Kręcą amatorskie filmiki, zbierają po sklepach kartony i organizują wspólne malowanie transparentów. Na szkolnych korytarzach wieszają plakaty i rozdają wzory usprawiedliwień A w piątek zerwą się z lekcji i wyjdą na główne miejskie place. – Chodźcie z nami! – apelują

Przebudowa Szpitala Dziecięcego w Lublinie. Spore zmiany dla pacjentów

Przebudowa Szpitala Dziecięcego w Lublinie. Spore zmiany dla pacjentów 2 2

Mali pacjenci Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie i ich rodzice muszą przygotować się na spore zmiany. W związku z przebudową placówki, która rozpocznie się już w październiku, oddziały będę przenoszone

Wojewoda lubelski i Marsz Równości. Sąd podjął decyzję ws. kolejnych przeprosin

Wojewoda lubelski i Marsz Równości. Sąd podjął decyzję ws. kolejnych przeprosin 18 21

Przemysław Czarnek nie będzie odpowiadał przed sądem za swoje słowa o Marszu Równości. Sąd uznał, że opublikowane wcześniej przeprosiny są wystarczające, chociaż wojewoda oświadczył później, że... nie przeprasza za swoje słowa

Kolejne przetargi na autostradę A2. Tym razem do Siedlec

Kolejne przetargi na autostradę A2. Tym razem do Siedlec 1 5

GDDKiA szuka wykonawców kolejnego odcinka autostrady A2. Tym razem chodzi o odcinek z Mińska Mazowieckiego do Siedlec. W przygotowaniu są kolejne dwa, m.in. do granicy państwa.

Zbigniew Ziobro o agitacji w Ratuszu: Prawo jest równe dla wszystkich

Zbigniew Ziobro o agitacji w Ratuszu: Prawo jest równe dla wszystkich 0 8

- Prawo jest równe wobec wszystkich i nie ma tu wyjątków. To dotyczy zarówno ministra, jak i wiceministra sprawiedliwości - tak Zbigniew Ziobro komentuje niedawną konferencję prasową w zamojskim Ratuszu, podczas której udzielił poparcia swojemu zastępcy w wyborach parlamentarnych. Szef resortu sprawiedliwości może zostać ukarany grzywną za nielegalną agitację wyborczą.

Uzyskanie dopłaty do odszkodowań- jak otrzymać dla siebie dodatkowe pieniądze?

Uzyskanie dopłaty do odszkodowań- jak otrzymać dla siebie dodatkowe pieniądze? 0 0

Co drugi kosztorys zostaje zaniżony, stawia to niekiedy kierowców pod ścianą, ponieważ kwota, która zostaje im wypłacona, nie wystarcza na całkowitą naprawę samochodu. Bardzo często wielu z nich zgadza się na warunki, jakie proponuje im ubezpieczyciel. Dlatego warto wiedzieć, w jakich sytuacjach będzie się należeć dopłata do odszkodowania.

Henryk Gwardak na finał Świętokrzyskich Koncertów w Lublinie
20 września 2019, 19:00

Henryk Gwardak na finał Świętokrzyskich Koncertów w Lublinie 0 0

6. edycja Świętokrzyskich Koncertów Muzyki Organowej i Kameralnej w Lublinie dobiega końca. Na finał tej edycji festiwalu zostanie zorganizowany koncert Henryka Gwardaka, który odbędzie się 20 września o godz. 19 w Kościele pw. Świętego Krzyża (ul. Pogodna 7).

Kolejna wyprzedaż garażowa na Targu pod Zamkiem w Lublinie

Kolejna wyprzedaż garażowa na Targu pod Zamkiem w Lublinie 6 0

Już w niedzielę 22 września na parkingu Targu Pod Zamkiem przy al. Unii Lubelskiej w Lublinie kolejna wyprzedaż garażowa. Będzie można sprzedać wszystko to co jest dla nas zbędne, ale może stanowić wartość dla kogoś innego.

TBV Start Lublin zagra w Browar Kociewski Cup

TBV Start Lublin zagra w Browar Kociewski Cup 0 0

Turnieju w Skarszewie to dla „czerwono-czarnych” ostatni test przed rozpoczęciem rozgrywek – 29 września ze Stelmetem Enea BC Zielona Góra

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.