Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

23 stycznia 2024 r.
13:22

Terapeuci, kierowcy, spawacze. Jakich zawodów będzie brakować w tym roku?

Autor: Zdjęcie autora KaNa
(fot. pixabay.com)

W chwili obecnej zdecydowanie częściej możemy mówić o trudnościach rekrutacyjnych pracodawców, niż trudnościach w znalezieniu zatrudnienia. O prognozach na regionalnym rynku rozmawiamy z Piotrem Krzesińskim z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Lublinie

Aktualizacja artykułu: 23 stycznia 2024 r. 13:24
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wojewódzki Urząd Pracy w Lublinie w grudniu przeprowadził szczegółowe badanie zapotrzebowania na kwalifikacje branżowe na powiatowych rynkach pracy naszego regionu. Jakie umiejętności będą najbardziej pożądane w najbliższych miesiącach?

Wstępne dane pokazują, że w największej liczbie powiatów co najmniej średnie zapotrzebowanie dotyczyć będzie takich kwalifikacji jak: wykonywanie usług fryzjerskich, murarstwo i tynkarstwo, prowadzenie sprzedaży, przygotowanie i wydawanie dań, wykonywanie robót dekarsko-blacharskich, wykonywanie robót montażowych, okładzinowych i wykończeniowych oraz obsługa, diagnozowanie oraz naprawa pojazdów samochodowych. To właśnie procesów rekrutacyjnych, w których będą wymagane te kwalifikacje, powinno być w regionie najwięcej.

Nie wybiegając jednak zbyt daleko w przyszłość, jakich specjalistów zabraknie w tym roku?

Prognoza na rok 2024 pokazuje, że we wszystkich powiatach naszego regionu pracodawcy mają trudności rekrutacyjne dotyczące kierowców samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych. Poza uprawnieniami do prowadzenia tego typu pojazdów cenione jest posiadanie doświadczenia zawodowego w transporcie, najlepiej międzynarodowym. Na rynku są osoby, które spełniają te wymogi, lecz często zdarza się, że nie są zainteresowane pracą delegacyjną, wiążącą się często z dłuższymi wyjazdami. Efektem są wakaty w firmach transportowych. Drugi zawód, który jest deficytowy to psycholodzy i psychoterapeuci. W tym przypadku ewidentne widać efekt złego wpływu na stan psychiczny społeczeństwa takich wydarzeń i ich okoliczności, jak wcześniejsza pandemia, czy konflikt w Ukrainie. Kolejne zawody w zestawieniu deficytów to: operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych, spawacze, lekarze i samodzielni księgowi.

Coraz więcej się mówi o farmach wiatrowych, fotowoltaice, czy biogazowniach. Naturalnym następstwem tego powinien być wzrost zapotrzebowania na pracowników z branży OZE.

Badanie zapotrzebowania na kwalifikacje branżowe wskazuje, że w 1/3 powiatów w regionie skala zapotrzebowania na osoby związane z OZE jest istotna. Co ciekawe, w aż 14 z 24 powiatów, w odniesieniu do tych kwalifikacji, wskazano na średnie lub duże trudności pracodawców w znalezieniu odpowiednich kandydatów do pracy. Również wypowiedzi respondentów biorących udział w badaniu "Barometr zawodów" wskazują na zwiększenie popularności odnawialnych źródeł energii.

Co w takim razie z górnikami? Czy będą musieli się przekwalifikowywać?

Nie widzimy, aby ta sytuacja w najbliższym czasie mogła w znaczący sposób wpłynąć na stan zatrudnienia w górnictwie. Pragniemy jednak szczegółowo przyjrzeć się tej sytuacji, dlatego w ramach projektu "Lubelskie Obserwatorium Rynku Pracy I" zaplanowaliśmy szczegółowe badanie, którego celem jest ukazanie perspektyw zatrudnieniowych w kontekście transformacji energetycznej, zmian klimatycznych, niedoborów energetycznych, odnawialnych źródeł energii wraz ze sformułowaniem wniosków i rekomendacji dla różnych adresatów uczestniczących w polityce publicznej oraz planujących karierę zawodową.

A kto w takim razie może mieć problem ze znalezieniem pracy?

Z zawodami nadwyżkowymi spotykamy się, gdy w danym powiecie zapotrzebowanie na określony zawód w ogóle nie występuje lub jest ono niewielkie, a istnieje duża konkurencja wśród poszukujących pracy. Trzeba przyznać, że takich profesji jest w naszym województwie niewiele, a do najczęściej wymienianych należą: ekonomiści, filozofowie, historycy, politolodzy i kulturoznawcy, technicy informatycy, specjaliści technologii żywności i żywienia oraz technicy mechanicy.

Z tego co Pan mówi, przyszłość humanistów nie wygląda zbyt obiecująco.

W chwili obecnej na regionalnym rynku pracy zdecydowanie częściej możemy mówić o trudnościach rekrutacyjnych pracodawców, niż trudnościach w znalezieniu pracy przez osoby chętne do jej podjęcia. Świadczą o tym chociażby wyniki wspomnianego „Barometru zawodów”. W regionie prawie 75% ocen klasyfikowała zawody jako zrównoważone, 20,5% jako deficytowe, a tylko 4,7% to nadwyżki. Oczywiście należy pamiętać, że absolwenci nauk humanistycznych mogą pracować w wielu zawodach, które związane są z ukończonym przez nie kierunkiem. Nie w każdym z nich sytuacja jest taka sama, ale zdobywanie cenionych na rynku pracy kwalifikacji i doświadczenia, może zagwarantować sukces. Warto posłużyć się przykładem pedagogów, czyli zawodu, który w początkowych edycjach „Barometru zawodów”, realizowanego od 2015 r., był nadwyżkowy - jeśli nie w całym regionie, to przynajmniej w większej jego części. Na przestrzeni lat problem ten został zniwelowany.  Zgodnie z opiniami uczestników naszych badań zmiana ta często powodowana jest zdobywaniem nowych kwalifikacji przez pedagogów, które to umożliwiają im znalezienie zatrudnienia – np. jako pedagog specjalny. Pokazuje to, że obrana ścieżka kariery została tylko nieznacznie zmieniona, aby dać większe szanse na rynku pracy. Spotykamy się także z sytuacjami, gdy humaniści decydują się na bardziej rewolucyjne zmiany. Zdobywają przykładowo kompetencje i kwalifikacje cenione w branży IT, a następnie znajdują w niej zatrudnienie. Istotne jest, aby śledzić rynek pracy oraz starać się odpowiedzieć na jego potrzeby. Najważniejsze są chęci - zaczynając od chęci do podjęcia pracy, kończąc na odpowiednio zaplanowanym zdobywaniu kwalifikacji i kompetencji.

Do matury zostało mniej więcej sto dni. Wielu młodych ludzi stoi przed trudnym wyborem dalszej ścieżki kariery. Co doradziłby Pan tym osobom? Czym się kierować?  

Dwoma filarami trafnego wyboru są dobre rozpoznanie własnych predyspozycji zawodowych i pozyskanie rzetelnych informacji o tym, jakie szanse daje nam rynek pracy. Planowanie swojej kariery warto rozpocząć od zastanowienia się nad własnymi preferencjami odnośnie przyszłego zawodu. Na tym etapie bardzo pomocne może okazać się poradnictwo zawodowe. W trakcie spotkania z doradcą możliwe jest uzyskanie pomocy w podjęciu tak ważnej życiowej decyzji, jak wybór zawodu. Na podstawie rozmowy oraz przeprowadzonych testów postara się on ustalić najlepszy charakter pracy, kierunek i poziom dalszego kształcenia. Przeprowadzone testy pozwolą dokładnie zidentyfikować predyspozycje do pracy w określonych zawodach. Jest to niezwykle istotne, gdyż praca niezgodna z preferencjami związana będzie z brakiem motywacji wewnętrznej do jej wykonywania. Uzyskanie wiedzy na temat posiadanych predyspozycji umożliwia podjęcie kolejnego kroku w planowaniu swojej przyszłości. Bardzo często określone zdolności pozwalają na podjęcie pracy w różnych profesjach, które mogą być do siebie zbliżone, ale z różnych powodów dają odmienne szanse na znalezienie zatrudnienia. Z tego powodu warto zapoznać się z informacjami na temat rynku, na którym w przyszłości poszukiwać będziemy zatrudnienia i świadomie wybrać zawód, najlepiej deficytowy na rynku pracy.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Ministrowie spraw zagranicznych Polski – Radosław Sikorski (w środku), Litwy – Kęstutis Budrys (z prawej strony) i Ukrainy – Andrij Sybiha podczas konferencji prasowej po spotkaniu z okazji obchodów 5. rocznicy powołania Trójkąta Lubelskiego
galeria

Sikorski: Trójkąt Lubelski udziela i będzie udzielał wsparcia bohatersko walczącej Ukrainie

Szef MSZ Radosław Sikorski podkreślił w środę w Lublinie, że Polska zapewniła Ukrainie już 45 pakietów różnego rodzaju uzbrojenia i amunicji. – Pracujemy nad kolejnymi dostawami – dodał minister.

Plażowicze nad Zalewem Zemborzyckim w pierwszych latach jego istnienia
STARE ZDJĘCIA
galeria

Zalew Zemborzycki ma już 51 lat. Wspomnienia z budowy i wielkiego otwarcia

Plany jego powstania pojawiły się już kilkanaście lat po II wojnie światowej, ale wtedy inne inwestycje miały pierwszeństwo. Jednak po wielkiej powodzi w latach 60. wrócono do nich. Ostatecznie budowę Zalewu Zemborzyckiego ukończono w lipcu 1974 roku i dziś to "lubelskie morze" kończy 51 lat.

Hrubieszów, liczący obecnie ponad 17 tys. mieszkańców to najdalej wysunięte na wschód miasto Polski. Jest położony nad Huczwą, dopływem Bugu, w odległości zaledwie 5 km od granicy z Ukrainą

Trzy lata na wydanie 80 mln. W mieście wiele się zmieni i sporo przybędzie

Łatwiej chyba powiedzieć, czego w Hrubieszowie nie będzie za trzy lata, niż wymienić długą listę przedsięwzięć zaplanowanych do realizacji z funduszy szwajcarskich. Projekt miasta został tak wysoko oceniony, że samorząd będzie miał do wydania ponad 80 mln zł.

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Koniec oczekiwania na nowego selekcjonera. W środę Polski Związek Piłki Nożnej oficjalnie potwierdził, że naszą kadrę narodową poprowadzi Jan Urban

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca
22 sierpnia 2025, 0:00

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca

To jeden z największych festiwali kultury tradycyjnej w Polsce. W dniach od 22 do 24 sierpnia będą koncerty, warsztaty taneczne i muzyczne i wystawy z dziełami sztuki ludowej z różnych krajów. 19 edycja Festiwalu Re:tradycja - Jarmark Jagielloński będzie odsłoną związana z tańcem tradycyjnym.

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a z pewnością ucieszy mieszkańców, zwłaszcza działkowiczów korzystających z przystanku w Styrzyńcu. Gmina postawi tu wiatę przystankową.

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie
galeria

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie

Były odznaczenia i awanse na wyższe stopnie, a 35 nowo przyjętych do służby funkcjonariuszy złożyło ślubowanie – tak w środę zakończyły się Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie.

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

29-latek z powiatu parczewskiego miał w pomieszczeniach gospodarczych arsenał broni i amunicji. Teraz grozi mu za to nawet 8 lat więzienia.

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

W środę rano na drodze między Końskowolą a Sielcami spacerowały sobie trzy konie. Za ich nie dopilnowanie właściciel dostał mandat.

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie
galeria

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie

W środę przed południem po centrum Lublina poruszało się kilka kolumn rządowych. Do miasta zjechali ministrowie spraw zagranicznych Polski, Litwy i Ukrainy, którzy spotkali się na lubelskim zamku w ramach 5. rocznicy powołania „Trójkąta Lubelskiego”.

zdjęcie ilustracyjne

Temat hejnału powróci. Radny proponuje konkurs, ale urząd go nie chce

Na ostatniej sesji rady temat hejnału miasta zdjęto z porządku obrad. Ale urząd pomysłu nie porzuca. Nie ogłosi jednak konkursu, jak sugerował radny Marek Dzyr.

Mieszkańcy odetchną z ulgą. Wreszcie zmienią windę, która była ich zmorą

Mieszkańcy odetchną z ulgą. Wreszcie zmienią windę, która była ich zmorą

Stara, awaryjna winda przy ul. Wyżynnej 16 przestanie uprzykrzać życie lokatorom. Pół roku temu mieszkańcy musieli pokonywać nawet dziesięć pięter po schodach. Nowa widna ma być gotowa najpóźniej za pół roku.

Przemysław Banaszak odchodzi z Górnika Łęczna, ale zostaje w Betclic I Lidze

Przemysław Banaszak odchodzi z Górnika Łęczna, ale zostaje w Betclic I Lidze

O odejściu Przemysława Banaszaka z Górnika Łęczna mówiło się już od ponad tygodnia. W środę, na dwa dni przed inauguracją rozgrywek w PKO BP Ekstraklasie i Betclic I Lidze kibice zielono-czarnych oficjalnie dowiedzieli się o odejściu napastnika do Śląska Wrocław

Nowoczesne rozwiązania banku podczas zaciągania kredytu gotówkowego

Nowoczesne rozwiązania banku podczas zaciągania kredytu gotówkowego

Zaciągnięcie kredytu gotówkowego jeszcze nigdy nie było tak proste! Wypełnij wniosek online, podpisz umowę elektronicznie i skorzystaj z dopasowanej oferty. Dowiedz się, jak nowoczesne rozwiązania bankowe łączą wygodę, bezpieczeństwo i szybkość działania.

Hakowce – praktyczne rozwiązanie dla transportu odpadów budowlanych i przemysłowych, wynajem, sprzedaż oraz zastosowania w Polsce

Hakowce – praktyczne rozwiązanie dla transportu odpadów budowlanych i przemysłowych, wynajem, sprzedaż oraz zastosowania w Polsce

Hakowce to niezwykle funkcjonalne samochody ciężarowe specjalnego przeznaczenia, które zyskują na popularności w całej Polsce – zarówno w dużych miastach, jak i na terenach wiejskich. Swoją wszechstronność zawdzięczają systemowi hakowemu umożliwiającemu szybki załadunek i rozładunek kontenerów różnego typu. Dzięki temu hakowiec sprawdza się w branży budowlanej, komunalnej, recyklingowej oraz w przemyśle ciężkim.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty