Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

e-Wydanie - promocja 1zł za miesiąc!

Lublin

19 listopada 2014 r.
12:00
Edytuj ten wpis

Wybory do sejmiku: Lubelskie na zielono?

4 26 A A

Wiele wskazuje na to, że wybory do sejmiku wygrało PSL. U władzy najpewniej pozostanie koalicja PSL-PO. Wciąż jednak nie ma oficjalnych wyników, bo nadal szwankuje system informatyczny PKW

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Niedzielny sondaż Ipsos wskazał Prawo i Sprawiedliwość jako zwycięzcę w wyborach do lubelskiego sejmiku. Tuż za PiS miało być PSL, nieco dalej PO. Potwierdziły to cząstkowe wyniki Państwowej Komisji Wyborczej z poniedziałkowego poranka.

Ale już kolejne, wciąż cząstkowe, wskazywały co innego. Wczorajsze, podane przez Polską Agencję Prasową, mówiły o 37,24 proc. dla PSL, 31,44 proc. dla PiS i 15,35 dla PO.

- Nie wierzę w to. Z komentarzem czekam na oficjalne wyniki wyborów - ucina poseł Stanisław Michałkiewicz, szef PiS w Lubelskiem.

Gdyby nieoficjalne informacje się potwierdziły, PSL mogłoby liczyć na od 12 do 14 mandatów. Bez wątpienia byłby to najlepszy wynik ludowców w historii wyborów do sejmiku.

- W tym szumie informacyjnym możemy opierać się na dobrych wynikach w radach powiatów. To poparcie może przełożyć się na sejmik - uważa Sławomir Sosnowski, obecny marszałek województwa z PSL. - Patrząc na powiaty, gdzie w jedenastu, czyli w ponad połowie mamy większość, możemy myśleć o 14 sejmikowych mandatach - dodaje.

Nieoficjalnie działacze PSL mówią o 12 "pewniakach”. Są wśród nich: Artur Walasek, Henryk Dudziak, Grzegorz Kapusta i Piotr Rzetelski (okręg nr 2), Sławomir Sosnowski i Przemysław Litwiniuk (okręg nr 3), Michał Cholewa, Ewa Jaszczuk i Adam Rychliczek (okręg nr 4) oraz Arkadiusz Bratkowski, Jan Kowalik i Marian Jaworski (okręg nr 5). Ludowcy po cichu liczą też na dodatkowe mandaty na Podlasiu i Zamojszczyźnie.

Według nieoficjalnych informacji, jakie dotarły do nas z obozu PO, tę partię w kolejnej kadencji w sejmiku będą reprezentować najprawdopodobniej: Celina Stasiak, Bożena Lisowska i Adam Wasilewski (obejmujący Lublin okręg nr 1), Krzysztof Babisz (okręg nr 2), Krzysztof Grabczuk i Krzysztof Bojarski (okręg nr 3), Bogusław Broniewicz (okręg nr 4) i Zofia Woźnica (okręg nr 5). Jednak w przypadku, gdyby sprawdził się scenariusz z 14 mandatami dla PSL, Platforma nie będzie mogła liczyć na wprowadzenie ośmiu radnych.

A kto z PiS może być pewny miejsca w sejmiku? Według naszych ustaleń są to startujący z Lublina Grzegorz Muszyński i Andrzej Pruszkowski. Nazwiska radnych z pozostałych okręgów wciąż pozostają niewiadomą, choć duże szanse mają m.in. Marek Wojciechowski, Jarosław Stawiarski, Artur Soboń, Andrzej Olborski, Jerzy Szwaj.

Większość możliwych scenariuszy przewiduje tylko jeden mandat dla SLD. Najprawdopodobniej przypadnie on w największym okręgu nr 2. Tu największe szanse ma były wicemarszałek województwa Mirosław Złomaniec.

Rządzi PSL-PO

U władzy najpewniej pozostanie koalicja PSL-PO. Według naszych ustaleń marszałkiem województwa będzie nadal reprezentujący ludowców Sławomir Sosnowski. Skład zarządu z ramienia tej partii mieliby uzupełnić: były europoseł, a w latach 1999-2001 marszałek województwa, Arkadiusz Bratkowski oraz Artur Walasek, sekretarz województwa lubelskiego. Platformę w zarządzie mieliby reprezentować obecny wicemarszałek Krzysztof Grabczuk i dotychczasowy wicestarosta puławski Paweł Nakonieczny.
Powiat na ludowo

Według nieoficjalnych danych w nowej Radzie Powiatu Lubelskiego zasiądzie aż 17 radnych z Polskiego Stronnictwa Ludowego i 10 przedstawicieli Prawa i Sprawiedliwości. PO i SLD nie będą mieć ani jednego mandatu.

- Liczba radnych PSL jest dużo wyższa niż mogliśmy przypuszczać w najśmielszych oczekiwaniach - przyznaje Paweł Pikula (PSL), starosta lubelski. - W mijającej kadencji mieliśmy 14 radnych.
Ludowcy triumfują też w innych powiatach. W Radzie Powiatu Kraśnickiego będzie 13 przedstawicieli PSL. (aa)
Skomentuj i udostępnij na Facebooku
Czytaj więcej o:

Komentarze 26

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
ciekawy / 19 listopada 2014 r. o 21:58
0

skąd się wziął PSL w takiej liczbie, uważam że ta 1 lista im dopomogła i są przypuszczenia że dalej w książkę z listami nie zaglądali liczący głosy, dlatego pozostali  z kolejnych list stracili głosy. W wiekszości wyborcy nie wiedzieli gdzie stawiać x i stawiali na każdej liście. Paranoja z takimi wyborami, powinny być ponowne do powiatu i sejmiku!!!

Avatar
Tam tam / 19 listopada 2014 r. o 21:42
0

POLSKO ... w czym żeś TY ... i komu zawiniła,

że taka  uliczna hołota ... podszywa się pod Naród Polski

Avatar
Warszawiak / 19 listopada 2014 r. o 21:31
0

Brawo PSL ... na Lubelszczyźnie.

Tak trzymać dalej i gonić w pokrzywy ... lemingów. 

Avatar
gość / 19 listopada 2014 r. o 21:17
0

ja też wrzuciłem pusty głos

następny ! Idź się utop razem z poprzednią babą durny człowieku. Po coś tam w ogóle polazł!

Avatar
gość / 19 listopada 2014 r. o 21:13
0

No to co ty masz w tym łbie,jak baran w torbie ? tumanów nie brakuje,ech.

Koszmarne ! I jeszcze babsko dumnie to ogłasza ! Idź się babo utop!

Avatar
gość / 19 listopada 2014 r. o 21:08
0

Aby tylko nie weszła do Sejmiku Dumkiewicz-Sprawka, bo ona już dosyć ludziom krwi napsuła. Kto ją wreszcie odpowiednio podsumuje i odeśle gdzieś, aby na przykład zaklejała koperty i stawiała pieczątki? Z taką życzliwością dla ludzi i arogancją to odpowiednia praca dla niej.

Avatar
Ika / 19 listopada 2014 r. o 21:02
0

Wyniki są niewiarygodne

Avatar
Alka / 19 listopada 2014 r. o 21:00
0

Moglibyście się nauczyć, że jest Minister Krzysztof Michałkiewicz, poseł na Sejm RP i szef lubelskiego PiSu oraz redaktor Stanisław Michalkiewicz, wybitny publicysta. Czy to przerasta możliwości DW???

A kto uwierzy w te wyniki ?

Avatar
bialas / 19 listopada 2014 r. o 20:33
0
plurl.pw/wypadek_6_aut_na_nieowietlonym_skrzyowaniu
wypadek na nieoswietlonym skrzyzowaniu . Nie zyje 4 osoby (dwoje dzieci)
3 osoby ciezko rannych i 3 osoby wyszly o wlasnych silach z aut
Avatar
Naród Polski / 19 listopada 2014 r. o 20:32
0

Przyjdź w sobotę o godz. 13.00 na Plac Litewski i zaprotestuj przeciwko temu co dzieje się z państwem polskim!!
Dołącz do wydarzenia i zaproś znajomych!

Wybory samorządowe 2014 to skandal, wobec którego nie można pozostać obojętnym. Zła konstrukcja list do głosowania, absolutna klęska systemu informatycznego PKW, miliony nieważnych głosów do sejmików wojewódzkich i szerokie możliwości manipulowania wynikami wyborów.

NIE BĄDŹ BIERNY!!

Przyjdź i zamanifestuj swój sprzeciw wobec tych, którzy zmienili nasze państwo w "bananową republikę". Będziemy domagali się transparentnego procesu wyborczego i wyciągnięcia odpowiedzialności wobec tych, którzy za to odpowiadają.

Zabierzcie transparenty i polskie flagi!

Manifestacja została zgłoszona do Urzędu Miejskiego.

Przyjdź w sobotę o godz. 13.00 na Plac Litewski i zaprotestuj przeciwko temu co dzieje się z państwem polskim!!
Dołącz do wydarzenia i zaproś znajomych!

Wybory samorządowe 2014 to skandal, wobec którego nie można pozostać obojętnym. Zła konstrukcja list do głosowania, absolutna klęska systemu informatycznego PKW, miliony nieważnych głosów do sejmików wojewódzkich i szerokie możliwości manipulowania wynikami wyborów.

NIE BĄDŹ BIERNY!!

Przyj... rozwiń

Avatar
ciekawy / 19 listopada 2014 r. o 21:58
0

skąd się wziął PSL w takiej liczbie, uważam że ta 1 lista im dopomogła i są przypuszczenia że dalej w książkę z listami nie zaglądali liczący głosy, dlatego pozostali  z kolejnych list stracili głosy. W wiekszości wyborcy nie wiedzieli gdzie stawiać x i stawiali na każdej liście. Paranoja z takimi wyborami, powinny być ponowne do powiatu i sejmiku!!!

Avatar
Tam tam / 19 listopada 2014 r. o 21:42
0

POLSKO ... w czym żeś TY ... i komu zawiniła,

że taka  uliczna hołota ... podszywa się pod Naród Polski

Avatar
Warszawiak / 19 listopada 2014 r. o 21:31
0

Brawo PSL ... na Lubelszczyźnie.

Tak trzymać dalej i gonić w pokrzywy ... lemingów. 

Avatar
gość / 19 listopada 2014 r. o 21:17
0

ja też wrzuciłem pusty głos

następny ! Idź się utop razem z poprzednią babą durny człowieku. Po coś tam w ogóle polazł!

Avatar
gość / 19 listopada 2014 r. o 21:13
0

No to co ty masz w tym łbie,jak baran w torbie ? tumanów nie brakuje,ech.

Koszmarne ! I jeszcze babsko dumnie to ogłasza ! Idź się babo utop!

Avatar
gość / 19 listopada 2014 r. o 21:08
0

Aby tylko nie weszła do Sejmiku Dumkiewicz-Sprawka, bo ona już dosyć ludziom krwi napsuła. Kto ją wreszcie odpowiednio podsumuje i odeśle gdzieś, aby na przykład zaklejała koperty i stawiała pieczątki? Z taką życzliwością dla ludzi i arogancją to odpowiednia praca dla niej.

Avatar
Ika / 19 listopada 2014 r. o 21:02
0

Wyniki są niewiarygodne

Avatar
Alka / 19 listopada 2014 r. o 21:00
0

Moglibyście się nauczyć, że jest Minister Krzysztof Michałkiewicz, poseł na Sejm RP i szef lubelskiego PiSu oraz redaktor Stanisław Michalkiewicz, wybitny publicysta. Czy to przerasta możliwości DW???

A kto uwierzy w te wyniki ?

Avatar
bialas / 19 listopada 2014 r. o 20:33
0
plurl.pw/wypadek_6_aut_na_nieowietlonym_skrzyowaniu
wypadek na nieoswietlonym skrzyzowaniu . Nie zyje 4 osoby (dwoje dzieci)
3 osoby ciezko rannych i 3 osoby wyszly o wlasnych silach z aut
Avatar
Naród Polski / 19 listopada 2014 r. o 20:32
0

Przyjdź w sobotę o godz. 13.00 na Plac Litewski i zaprotestuj przeciwko temu co dzieje się z państwem polskim!!
Dołącz do wydarzenia i zaproś znajomych!

Wybory samorządowe 2014 to skandal, wobec którego nie można pozostać obojętnym. Zła konstrukcja list do głosowania, absolutna klęska systemu informatycznego PKW, miliony nieważnych głosów do sejmików wojewódzkich i szerokie możliwości manipulowania wynikami wyborów.

NIE BĄDŹ BIERNY!!

Przyjdź i zamanifestuj swój sprzeciw wobec tych, którzy zmienili nasze państwo w "bananową republikę". Będziemy domagali się transparentnego procesu wyborczego i wyciągnięcia odpowiedzialności wobec tych, którzy za to odpowiadają.

Zabierzcie transparenty i polskie flagi!

Manifestacja została zgłoszona do Urzędu Miejskiego.

Przyjdź w sobotę o godz. 13.00 na Plac Litewski i zaprotestuj przeciwko temu co dzieje się z państwem polskim!!
Dołącz do wydarzenia i zaproś znajomych!

Wybory samorządowe 2014 to skandal, wobec którego nie można pozostać obojętnym. Zła konstrukcja list do głosowania, absolutna klęska systemu informatycznego PKW, miliony nieważnych głosów do sejmików wojewódzkich i szerokie możliwości manipulowania wynikami wyborów.

NIE BĄDŹ BIERNY!!

Przyj... rozwiń

Zobacz wszystkie komentarze 26

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Bez świateł będą tutaj wypadki? To kolejne skrzyżowanie, na którym wyłączono sygnalizację
galeria

Bez świateł będą tutaj wypadki? To kolejne skrzyżowanie, na którym wyłączono sygnalizację

Na kolejnym ze skrzyżowań, na których od czwartku wyłączona jest sygnalizacja świetlna, doszło wczoraj do zderzenia dwóch samochodów.

Wybierzemy prezydenta korespondencyjnie. Sejm uchwalił ustawę

Wybierzemy prezydenta korespondencyjnie. Sejm uchwalił ustawę

Sejm uchwalił w poniedziałek wieczorem ustawę dot. korespondencyjnych wyborów prezydenckich.

Pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem w Białej Podlaskiej. Urząd Miasta potwierdza
Aktualizacja

Pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem w Białej Podlaskiej. Urząd Miasta potwierdza

Jest pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem w Białej Podlaskiej. Informacje o potwierdzonym przypadku otrzymał Urząd Miasta – ustaliliśmy w Ratuszu.

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson na oddziale intensywnej terapii

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson na oddziale intensywnej terapii

Brytyjski premier Boris Johnson jest na oddziale intensywnej terapii, a jego stan się pogorszył - poinformowało w poniedziałek wieczorem jego biuro na Downing Street.

Dzieci zostały w szpitalu bez rodziców. „Płaczę dzień i noc”
Reportaż UWAGA! TVN
film

Dzieci zostały w szpitalu bez rodziców. „Płaczę dzień i noc”

Chore, zlęknione i nierozumiejące, co się dzieje dzieci musiały zostać w szpitalu same. Zakaz wstępu dla rodziców w związku z epidemią wydał dyrektor bydgoskiej placówki.

Szukają mieszkań do wynajęcia dla lekarzy, którzy nie chcą narażać swoich bliskich

Szukają mieszkań do wynajęcia dla lekarzy, którzy nie chcą narażać swoich bliskich

Lubelska Izba Lekarska szuka mieszkań do wynajęcia dla lekarzy, którzy zmuszeni są na czas epidemii wyprowadzić się z domu, by po dyżurach nie wracać do rodziny i nie narażać swoich bliskich.

Domowy koncert Marka i Michała Andrzejewskich
8 kwietnia 2020, 19:30

Domowy koncert Marka i Michała Andrzejewskich

W środę, 8 kwietnia o godz. 19.30 w sieci będzie można wysłuchać koncertu na żywo z domu Marka Andrzejewskiego i Michała Andrzejewskiego.

Biała Podlaska: Zmiany na kierowniczych stanowiskach w szpitalu

Biała Podlaska: Zmiany na kierowniczych stanowiskach w szpitalu

Zmiany organizacyjne na kierowniczych stanowiskach w bialskim szpitalu. Joanna Kozłowiec nie jest już zastępcą dyrektora ds. rozwoju placówki.

Strażacy z OSP Sławacinek Stary robią zakupy starszym ludziom

Strażacy z OSP Sławacinek Stary robią zakupy starszym ludziom

Strażacy z OSP Sławacinek Stary (gmina Biała Podlaska) pomagają osobom starszym w czasie pandemii koronawirusa.

Kiedyś uratowali mu wzrok. Teraz pacjent zafundował medykom środki ochrony osobistej

Kiedyś uratowali mu wzrok. Teraz pacjent zafundował medykom środki ochrony osobistej

Klinika Okulistyki Ogólnej SPSK1 korzysta już z pierwszej partii środków ochrony osobistej kupionych dzięki pieniądzom przekazanym przez jednego z pacjentów. Chodzi o m.in. maseczki, gogle, rękawice, kombinezony, środki do dezynfekcji.

Łęczna: PSZOK w Starej Wsi częściowo wznawia pracę

Łęczna: PSZOK w Starej Wsi częściowo wznawia pracę

Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Łęczna wznawia przyjmowanie odpadów do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Starej Wsi. Mieszkańcy gminy będą mogli przywieźć tam śmieci wielkogabarytowe.

Koniec pieszych odpraw. Ukraina zamyka granice
Zdjęcia
galeria

Koniec pieszych odpraw. Ukraina zamyka granice

To już ostatnia szansa na przekroczenie pieszo lub autobusem polsko-ukraińskiej granicy. W nocy Ukraina zamknie swoje granice.

Kiedy będą wybory prezydenckie? W nowym projekcie marszałek Sejmu może zmienić datę

Kiedy będą wybory prezydenckie? W nowym projekcie marszałek Sejmu może zmienić datę

O tydzień mogą zostać przesunięte planowane na 10 maja wybory prezydenckie według najnowszego pomysłu Prawa i Sprawiedliwości.

Koronawirus w woj. lubelskim. 181 zakażonych, 37 ozdrowieńców, 7 osób zmarło
Aktualna mapa

Koronawirus w woj. lubelskim. 181 zakażonych, 37 ozdrowieńców, 7 osób zmarło

Aktualne dane dotyczące sytuacji wywołanej koronawirusem SARS-CoV-2 na terenie województwa lubelskiego.

Paweł Podsiadło (Azoty Puławy): Doświadczenie Larsa będzie jego atutem

Paweł Podsiadło (Azoty Puławy): Doświadczenie Larsa będzie jego atutem

Rozmowa z Pawłem Podsiadło, rozgrywającym Azotów Puławy, reprezentantem Polski

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?