Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

19 listopada 2014 r.
12:00
Edytuj ten wpis

Wybory do sejmiku: Lubelskie na zielono?

4 26 A A

Wiele wskazuje na to, że wybory do sejmiku wygrało PSL. U władzy najpewniej pozostanie koalicja PSL-PO. Wciąż jednak nie ma oficjalnych wyników, bo nadal szwankuje system informatyczny PKW

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Niedzielny sondaż Ipsos wskazał Prawo i Sprawiedliwość jako zwycięzcę w wyborach do lubelskiego sejmiku. Tuż za PiS miało być PSL, nieco dalej PO. Potwierdziły to cząstkowe wyniki Państwowej Komisji Wyborczej z poniedziałkowego poranka.

Ale już kolejne, wciąż cząstkowe, wskazywały co innego. Wczorajsze, podane przez Polską Agencję Prasową, mówiły o 37,24 proc. dla PSL, 31,44 proc. dla PiS i 15,35 dla PO.

- Nie wierzę w to. Z komentarzem czekam na oficjalne wyniki wyborów - ucina poseł Stanisław Michałkiewicz, szef PiS w Lubelskiem.

Gdyby nieoficjalne informacje się potwierdziły, PSL mogłoby liczyć na od 12 do 14 mandatów. Bez wątpienia byłby to najlepszy wynik ludowców w historii wyborów do sejmiku.

- W tym szumie informacyjnym możemy opierać się na dobrych wynikach w radach powiatów. To poparcie może przełożyć się na sejmik - uważa Sławomir Sosnowski, obecny marszałek województwa z PSL. - Patrząc na powiaty, gdzie w jedenastu, czyli w ponad połowie mamy większość, możemy myśleć o 14 sejmikowych mandatach - dodaje.

Nieoficjalnie działacze PSL mówią o 12 "pewniakach”. Są wśród nich: Artur Walasek, Henryk Dudziak, Grzegorz Kapusta i Piotr Rzetelski (okręg nr 2), Sławomir Sosnowski i Przemysław Litwiniuk (okręg nr 3), Michał Cholewa, Ewa Jaszczuk i Adam Rychliczek (okręg nr 4) oraz Arkadiusz Bratkowski, Jan Kowalik i Marian Jaworski (okręg nr 5). Ludowcy po cichu liczą też na dodatkowe mandaty na Podlasiu i Zamojszczyźnie.

Według nieoficjalnych informacji, jakie dotarły do nas z obozu PO, tę partię w kolejnej kadencji w sejmiku będą reprezentować najprawdopodobniej: Celina Stasiak, Bożena Lisowska i Adam Wasilewski (obejmujący Lublin okręg nr 1), Krzysztof Babisz (okręg nr 2), Krzysztof Grabczuk i Krzysztof Bojarski (okręg nr 3), Bogusław Broniewicz (okręg nr 4) i Zofia Woźnica (okręg nr 5). Jednak w przypadku, gdyby sprawdził się scenariusz z 14 mandatami dla PSL, Platforma nie będzie mogła liczyć na wprowadzenie ośmiu radnych.

A kto z PiS może być pewny miejsca w sejmiku? Według naszych ustaleń są to startujący z Lublina Grzegorz Muszyński i Andrzej Pruszkowski. Nazwiska radnych z pozostałych okręgów wciąż pozostają niewiadomą, choć duże szanse mają m.in. Marek Wojciechowski, Jarosław Stawiarski, Artur Soboń, Andrzej Olborski, Jerzy Szwaj.

Większość możliwych scenariuszy przewiduje tylko jeden mandat dla SLD. Najprawdopodobniej przypadnie on w największym okręgu nr 2. Tu największe szanse ma były wicemarszałek województwa Mirosław Złomaniec.

Rządzi PSL-PO

U władzy najpewniej pozostanie koalicja PSL-PO. Według naszych ustaleń marszałkiem województwa będzie nadal reprezentujący ludowców Sławomir Sosnowski. Skład zarządu z ramienia tej partii mieliby uzupełnić: były europoseł, a w latach 1999-2001 marszałek województwa, Arkadiusz Bratkowski oraz Artur Walasek, sekretarz województwa lubelskiego. Platformę w zarządzie mieliby reprezentować obecny wicemarszałek Krzysztof Grabczuk i dotychczasowy wicestarosta puławski Paweł Nakonieczny.
Powiat na ludowo

Według nieoficjalnych danych w nowej Radzie Powiatu Lubelskiego zasiądzie aż 17 radnych z Polskiego Stronnictwa Ludowego i 10 przedstawicieli Prawa i Sprawiedliwości. PO i SLD nie będą mieć ani jednego mandatu.

- Liczba radnych PSL jest dużo wyższa niż mogliśmy przypuszczać w najśmielszych oczekiwaniach - przyznaje Paweł Pikula (PSL), starosta lubelski. - W mijającej kadencji mieliśmy 14 radnych.
Ludowcy triumfują też w innych powiatach. W Radzie Powiatu Kraśnickiego będzie 13 przedstawicieli PSL. (aa)
Skomentuj i udostępnij na Facebooku
Czytaj więcej o:

Komentarze 26

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
ciekawy / 19 listopada 2014 r. o 21:58
0

skąd się wziął PSL w takiej liczbie, uważam że ta 1 lista im dopomogła i są przypuszczenia że dalej w książkę z listami nie zaglądali liczący głosy, dlatego pozostali  z kolejnych list stracili głosy. W wiekszości wyborcy nie wiedzieli gdzie stawiać x i stawiali na każdej liście. Paranoja z takimi wyborami, powinny być ponowne do powiatu i sejmiku!!!

Avatar
Tam tam / 19 listopada 2014 r. o 21:42
0

POLSKO ... w czym żeś TY ... i komu zawiniła,

że taka  uliczna hołota ... podszywa się pod Naród Polski

Avatar
Warszawiak / 19 listopada 2014 r. o 21:31
0

Brawo PSL ... na Lubelszczyźnie.

Tak trzymać dalej i gonić w pokrzywy ... lemingów. 

Avatar
gość / 19 listopada 2014 r. o 21:17
0

ja też wrzuciłem pusty głos

następny ! Idź się utop razem z poprzednią babą durny człowieku. Po coś tam w ogóle polazł!

Avatar
gość / 19 listopada 2014 r. o 21:13
0

No to co ty masz w tym łbie,jak baran w torbie ? tumanów nie brakuje,ech.

Koszmarne ! I jeszcze babsko dumnie to ogłasza ! Idź się babo utop!

Avatar
gość / 19 listopada 2014 r. o 21:08
0

Aby tylko nie weszła do Sejmiku Dumkiewicz-Sprawka, bo ona już dosyć ludziom krwi napsuła. Kto ją wreszcie odpowiednio podsumuje i odeśle gdzieś, aby na przykład zaklejała koperty i stawiała pieczątki? Z taką życzliwością dla ludzi i arogancją to odpowiednia praca dla niej.

Avatar
Ika / 19 listopada 2014 r. o 21:02
0

Wyniki są niewiarygodne

Avatar
Alka / 19 listopada 2014 r. o 21:00
0

Moglibyście się nauczyć, że jest Minister Krzysztof Michałkiewicz, poseł na Sejm RP i szef lubelskiego PiSu oraz redaktor Stanisław Michalkiewicz, wybitny publicysta. Czy to przerasta możliwości DW???

A kto uwierzy w te wyniki ?

Avatar
bialas / 19 listopada 2014 r. o 20:33
0
plurl.pw/wypadek_6_aut_na_nieowietlonym_skrzyowaniu
wypadek na nieoswietlonym skrzyzowaniu . Nie zyje 4 osoby (dwoje dzieci)
3 osoby ciezko rannych i 3 osoby wyszly o wlasnych silach z aut
Avatar
Naród Polski / 19 listopada 2014 r. o 20:32
0

Przyjdź w sobotę o godz. 13.00 na Plac Litewski i zaprotestuj przeciwko temu co dzieje się z państwem polskim!!
Dołącz do wydarzenia i zaproś znajomych!

Wybory samorządowe 2014 to skandal, wobec którego nie można pozostać obojętnym. Zła konstrukcja list do głosowania, absolutna klęska systemu informatycznego PKW, miliony nieważnych głosów do sejmików wojewódzkich i szerokie możliwości manipulowania wynikami wyborów.

NIE BĄDŹ BIERNY!!

Przyjdź i zamanifestuj swój sprzeciw wobec tych, którzy zmienili nasze państwo w "bananową republikę". Będziemy domagali się transparentnego procesu wyborczego i wyciągnięcia odpowiedzialności wobec tych, którzy za to odpowiadają.

Zabierzcie transparenty i polskie flagi!

Manifestacja została zgłoszona do Urzędu Miejskiego.

Przyjdź w sobotę o godz. 13.00 na Plac Litewski i zaprotestuj przeciwko temu co dzieje się z państwem polskim!!
Dołącz do wydarzenia i zaproś znajomych!

Wybory samorządowe 2014 to skandal, wobec którego nie można pozostać obojętnym. Zła konstrukcja list do głosowania, absolutna klęska systemu informatycznego PKW, miliony nieważnych głosów do sejmików wojewódzkich i szerokie możliwości manipulowania wynikami wyborów.

NIE BĄDŹ BIERNY!!

Przyj... rozwiń

Avatar
ciekawy / 19 listopada 2014 r. o 21:58
0

skąd się wziął PSL w takiej liczbie, uważam że ta 1 lista im dopomogła i są przypuszczenia że dalej w książkę z listami nie zaglądali liczący głosy, dlatego pozostali  z kolejnych list stracili głosy. W wiekszości wyborcy nie wiedzieli gdzie stawiać x i stawiali na każdej liście. Paranoja z takimi wyborami, powinny być ponowne do powiatu i sejmiku!!!

Avatar
Tam tam / 19 listopada 2014 r. o 21:42
0

POLSKO ... w czym żeś TY ... i komu zawiniła,

że taka  uliczna hołota ... podszywa się pod Naród Polski

Avatar
Warszawiak / 19 listopada 2014 r. o 21:31
0

Brawo PSL ... na Lubelszczyźnie.

Tak trzymać dalej i gonić w pokrzywy ... lemingów. 

Avatar
gość / 19 listopada 2014 r. o 21:17
0

ja też wrzuciłem pusty głos

następny ! Idź się utop razem z poprzednią babą durny człowieku. Po coś tam w ogóle polazł!

Avatar
gość / 19 listopada 2014 r. o 21:13
0

No to co ty masz w tym łbie,jak baran w torbie ? tumanów nie brakuje,ech.

Koszmarne ! I jeszcze babsko dumnie to ogłasza ! Idź się babo utop!

Avatar
gość / 19 listopada 2014 r. o 21:08
0

Aby tylko nie weszła do Sejmiku Dumkiewicz-Sprawka, bo ona już dosyć ludziom krwi napsuła. Kto ją wreszcie odpowiednio podsumuje i odeśle gdzieś, aby na przykład zaklejała koperty i stawiała pieczątki? Z taką życzliwością dla ludzi i arogancją to odpowiednia praca dla niej.

Avatar
Ika / 19 listopada 2014 r. o 21:02
0

Wyniki są niewiarygodne

Avatar
Alka / 19 listopada 2014 r. o 21:00
0

Moglibyście się nauczyć, że jest Minister Krzysztof Michałkiewicz, poseł na Sejm RP i szef lubelskiego PiSu oraz redaktor Stanisław Michalkiewicz, wybitny publicysta. Czy to przerasta możliwości DW???

A kto uwierzy w te wyniki ?

Avatar
bialas / 19 listopada 2014 r. o 20:33
0
plurl.pw/wypadek_6_aut_na_nieowietlonym_skrzyowaniu
wypadek na nieoswietlonym skrzyzowaniu . Nie zyje 4 osoby (dwoje dzieci)
3 osoby ciezko rannych i 3 osoby wyszly o wlasnych silach z aut
Avatar
Naród Polski / 19 listopada 2014 r. o 20:32
0

Przyjdź w sobotę o godz. 13.00 na Plac Litewski i zaprotestuj przeciwko temu co dzieje się z państwem polskim!!
Dołącz do wydarzenia i zaproś znajomych!

Wybory samorządowe 2014 to skandal, wobec którego nie można pozostać obojętnym. Zła konstrukcja list do głosowania, absolutna klęska systemu informatycznego PKW, miliony nieważnych głosów do sejmików wojewódzkich i szerokie możliwości manipulowania wynikami wyborów.

NIE BĄDŹ BIERNY!!

Przyjdź i zamanifestuj swój sprzeciw wobec tych, którzy zmienili nasze państwo w "bananową republikę". Będziemy domagali się transparentnego procesu wyborczego i wyciągnięcia odpowiedzialności wobec tych, którzy za to odpowiadają.

Zabierzcie transparenty i polskie flagi!

Manifestacja została zgłoszona do Urzędu Miejskiego.

Przyjdź w sobotę o godz. 13.00 na Plac Litewski i zaprotestuj przeciwko temu co dzieje się z państwem polskim!!
Dołącz do wydarzenia i zaproś znajomych!

Wybory samorządowe 2014 to skandal, wobec którego nie można pozostać obojętnym. Zła konstrukcja list do głosowania, absolutna klęska systemu informatycznego PKW, miliony nieważnych głosów do sejmików wojewódzkich i szerokie możliwości manipulowania wynikami wyborów.

NIE BĄDŹ BIERNY!!

Przyj... rozwiń

Zobacz wszystkie komentarze 26

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Po godzinach tworzą małe dzieła sztuki. Następny kiermasz za trzy tygodnie
zdjęcia
galeria

Po godzinach tworzą małe dzieła sztuki. Następny kiermasz za trzy tygodnie

Ręcznie wykonywane maskotki, plecione koszyki, serwety, ozdoby, figurki i wiele innych przedmiotów wykonywanych przez pasjonatów z puławskiego Klubu Twórców Ludowych można było obejrzeć i kupić podczas niedzielnego kiermaszu przed Domem Chemika.

Filharmonia w Kozłówce. Koncert "Czas to miłość"
7 sierpnia 2021, 17:00

Filharmonia w Kozłówce. Koncert "Czas to miłość"

7 sierpnia o godz. 17 w kaplicy Muzeum Zamoyskich w Kozłówce odbędzie się kolejny z letnich koncertów z cyklu "Czas to miłość" z udziałem artystów Filharmonii Lubelskiej.

14-latek zatrzymany za gwałt na 5-latce. "Nie miała szans zawołać o pomoc"
wideo
film

14-latek zatrzymany za gwałt na 5-latce. "Nie miała szans zawołać o pomoc"

- Zgwałcił ją, zostawił w lesie nagą i uciekł. Ta dziewczynka bez ubrań, zakrwawiona, zapłakana wróciła do domu – opowiada mieszkaniec wsi z okolic Zielonej Góry, gdzie doszło do szokującego zdarzenia.

"Działamy z dnia na dzień". Szpitalom w Lublinie najbardziej potrzebna jest krew grupy 0

"Działamy z dnia na dzień". Szpitalom w Lublinie najbardziej potrzebna jest krew grupy 0

Zamówienia ze szpitali są większe niż możemy zrealizować – przyznaje Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Z tego powodu może się zdarzyć, że zaplanowana wcześniej operacja zostanie odłożona.

Lublin. Plac prosi się o posprzątanie. Ratusz: nie wszystko możemy
Zdjęcia
galeria

Lublin. Plac prosi się o posprzątanie. Ratusz: nie wszystko możemy

Wszędzie walają się śmieci, a krzaki służą za toaletę. Na taki stan pl. Singera skarży się jeden z dzielnicowych działaczy i apeluje do władz miasta o porządki. Ratusz odpowiada, że tylko część placu podlega miastu.

Tokio 2020: Upadek Marcina Lewandowskiego w biegu na 1500 m, protest i awans do półfinału!

Tokio 2020: Upadek Marcina Lewandowskiego w biegu na 1500 m, protest i awans do półfinału!

Co za historia! Przez kilkanaście minut wydawało się, że Marcin Lewandowski stracił szansę, żeby powalczyć o medal igrzysk olimpijskich w Tokio na 1500 metrów. Zawodnik AZS UMCS w swoim biegu zaliczył upadek i do mety dobiegł jako ostatni. Po proteście Biało-Czerwonych okazało się jednak, że 34-latek został zakwalifikowany do półfinału!

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 3 sierpnia 2021 roku

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 3 sierpnia 2021 roku

Mieszkańcy Zamościa o podpaleniu punktu szczepień: „Moim zdaniem to przyjezdni”
zdjęcia
galeria

Mieszkańcy Zamościa o podpaleniu punktu szczepień: „Moim zdaniem to przyjezdni”