Propozycje pod kątem formalnym i merytorycznym ocenia teraz powołany wcześniej zespół. Głosowanie w marcu.
To projekty związane zarówno z budową nowych chodników, placów zabaw, ale nie brakuje też bardziej oryginalnych pomysłów, choćby stworzenia tężni solankowej. 9-osobowy zespół złożony m.in. z miejskich radnych i urzędników ocenia teraz stronę merytoryczną i formalną tych propozycji.
– Podczas obrad nie brakowało emocji. To trochę dziwne, bo zespół ma się opierać na regulaminie i dokonać oceny poprawności złożonych wniosków – przyznaje radny Arkadiusz Pogonowski. – Najważniejsze jednak, że w końcu idea budżetu obywatelskiego zaczęła się na poważnie. To, że to jest świetne narzędzie partycypacji społecznej, potwierdza aktywność i liczba zgłoszonych pomysłów.
W tej pierwszej edycji w ręce obywateli samorząd oddaje 300 tys. złotych.
Kilka projektów zgłosiło m.in. stowarzyszenie Przyjazny Łuków. To na przykład budowa oświetlenia przy łączniku osiedla Chącińskiego z Klimeckiego wraz z zagospodarowaniem terenu zielonego i montażem kosza na śmieci.
– Wnioski, które wypracowaliśmy wspólnie z mieszkańcami mają charakter infrastrukturalny i rozwojowy dla Łukowa – tłumaczy Bartłomiej Bryk, założyciel stowarzyszenia. – Nasze propozycje są przemyślane, poddane wielogodzinnym dyskusjom z mieszkańcami, a także skonsultowane z inżynierami i fachowcami z branży budowlano-wykonawczej.
Głosowanie na ocenione już projekty ruszy 14 marca i potrwa do 25 marca. Zwycięskie pomysły będą ogłoszone 1 kwietnia. W całej procedurze mogą uczestniczyć także osoby niepełnoletnie, nie tylko poprzez składanie propozycji, ale też przez możliwość głosowania na najciekawsze ich zdaniem projekty.