Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

16 maja 2021 r.
21:05

Luzacki powrót do szkół. Nie będzie klasówek

15 3 A A

do szkół uczniowie drżą, że nauczyciele zaczną sprawdzać, czego nauczyli się podczas lekcji zdalnych, Spokojnie, nic takiego się nie wydarzy

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Bardzo się bałam – przyznaje Julia, uczennica klasy trzeciej jednego z liceów ogólnokształcących w centrum Lublina. – Na połowę maja mieliśmy zapowiedzianych kilka sprawdzianów. Nie chciałam pisać ich w szkole, bo nic takiego nie robiłam w sumie od prawie już dwóch lat. Przyzwyczaiłam się do pracy w domu, gdzie nic mnie nie rozprasza. Lubię taką formę nawet jak mamy udzielać odpowiedzi na czas i jest ciśnienie.

Dziewczyna w poniedziałek zaczyna naukę hybrydową. Tak jak inni uczniowi starszych klas szkół podstawowych oraz średnich. To oznacza, że nie będą już mieli nauki w domach przez cały tydzień. Kilka dni spędzą przed komputerem, kilka w murach szkoły. O tym, jak zostanie to zrealizowane, każda szkoła decyduje samodzielnie.

Powrót do stacjonarnego nauczania to po pierwsze stres dla młodych ludzi, a po drugie, że nauczyciele wykorzystają ostatnie tygodnie nauki, do sprawdzenia ich wiedzy. Tej wiedzy, którą mieli nabyć uczyć się zdalnie. Stąd wielki strach przez klasówkami, sprawdzianami, odpytywaniem.

Jak opowiada Julia nauczyciele pytali całą klasę, czy sprawdziany wolą pisać w szkole czy jeszcze na komputerach z domów.

– Chyba tylko dwie osoby chciały w szkole. Dlatego nauczyciele poprzestawiali nam terminy. Część klasówek napiszemy, jak będzie nasz dzień zdalnej pracy, a część zrobiliśmy w tamtym tygodniu. Było trochę trudno, bo było mniej czasu, żeby się przygotować, ale nie było stresu – mówi Julka. – Dlatego cieszę się, że wracam. Spotkam się z ludźmi. Mamy też iść na rajd.

Nerwy związane z powrotem do szkół próbowali zniwelować sami nauczyciele. Przez ostatni tydzień zdalnych lekcji powtarzali uczniom, żeby się nie bali. Że w szkole nie czeka ich nic złego.

– Wiele dzieci było przerażonych – przyznaje wychowawczyni w jednej z lubelskich podstawówek i jednocześnie nauczycielka biologii. – Wiadomo, że dzieci od szkoły odwykły. To będzie dla nich nowa sytuacja, do której będą musieli się powoli przyzwyczajać. To tak samo jak na początku roku i po powrocie z wakacji. Dlatego u nas nadmiernego sprawdzania wiedzy nie będzie. Ci, którzy będą chcieli poprawiać oceny będą jednak mieli taką okazję.

  Uczniowie bardzo się z tego powodu cieszą, chociaż niektórzy nie kryją rozżalenia.

– Pan z historii mówił nam na początku zdalnego, że będzie sprawdzał zeszyty z wagą 3. Dlatego cały czas o ten zeszyt dbałam. Wszystko przepisywałam nawet jak byłam chora i robiłam prace domowe. A teraz nam powiedział, żeby się nie bać, bo nie będzie sprawdzał – mówi uczennica ze szkół na obrzeżach Lublina.

– Z niczego się nie wycofuję! – podkreśla jednak pedagog. – Kto da mi zeszyt, ten dostanie zapowiedzianą ocenę. Ale jeśli ktoś nie będzie chciał tego zrobić, to nie będę go ścigał. Myślę, że wszyscy nauczyciele wracają do szkół z nieco innym nastawieniem. Naszym podstawowym zadaniem będzie teraz nie sprawdzanie, co uczniowie zrobili podczas zdalnych lekcji czy gonienie z materiałem, a pomoc im w możliwie jak najmniej bolesnym powrocie do rzeczywistości.

O umiar w organizacji sprawdzianów zwłaszcza w pierwszych tygodniach po powrocie do szkoły do nauczycieli apeluje też Ministerstwo Edukacji i Nauki i podkreśla, że czas ten powinien służyć odbudowywaniu relacji i więzi rówieśniczych.

– Lubelska Kurator Oświaty mówiła o tym podczas zdalnych spotkań z dyrektorami szkół, które zakończyliśmy w piątek – mówi Jolanta Misiak, rzecznik prasowa LKO.

Według rządowych planów, uczniowie do nauczania stacjonarnego mają wrócić 29 maja.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Krzyż pański z takim synem. Wyzywał matkę, groził, że spali jej dom

Krzyż pański z takim synem. Wyzywał matkę, groził, że spali jej dom

To nie była pierwsza taka awantura, ale tym razem matka nie wytrzymała. Wezwała policję do wyrodnego syna. 27-latek został aresztowany.

Zbigniew Stopa nowym prezesem LW Bogdanka

Zbigniew Stopa nowym prezesem LW Bogdanka

Od 1 maja nowym prezesa zarządu LW Bogdanka będzie Zbigniew Stopa. Jego zastępcą ds. produkcji zostanie Bartosz Rożnawski, a Sławomir Krenczyk będzie wiceprezesem ds. rozwoju.

Kandydaci KO z Lubelskiego. Jedynką Marta Wcisło, dwójką Krzysztof Grabczuk. Kto jeszcze do Europarlamentu?
Wideo

Kandydaci KO z Lubelskiego. Jedynką Marta Wcisło, dwójką Krzysztof Grabczuk. Kto jeszcze do Europarlamentu?

9 czerwca odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Wiemy, już kto będzie kandydował z listy Koalicji Obywatelskiej w okręgu nr 8, obejmującym województwo lubelskie. Czołowych pięć miejsc zajęli obecni parlamentarzyści. Jedynką będzie Marta Wcisło, a dwójką Krzysztof Grabczuk. Na kolejnych pozycjach znaleźli się: Małgorzata Gromadzka, Michał Krawczyk i Krzysztof Bojarski.

Bawimy się z „lokomotywami" Funduszy Europejskich

Bawimy się z „lokomotywami" Funduszy Europejskich

W związku z obchodami 20 rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie we współpracy z beneficjentami Funduszy Europejskich przygotował szereg atrakcji. Ich kulminacją będą zaplanowane na 10 i 11 maja br. Dni Otwarte Funduszy Europejskich (DOFE). Już teraz zachęcamy jednak do skorzystania z propozycji przygotowanych przez tzw. „Lokomotywy Funduszy Europejskich”.

Gdzie jest Krzysztof Chabros? Wyjechał z domu rowerem i przepadł

Gdzie jest Krzysztof Chabros? Wyjechał z domu rowerem i przepadł

Od poniedziałku nikt z bliskich nie miał z nim kontaktu. Trwają poszukiwania zaginionego 61-latka z gminy Końskowola.

Spuścił z cysterny już 115 litrów paliwa. I wtedy przyszli SOK-iści

Spuścił z cysterny już 115 litrów paliwa. I wtedy przyszli SOK-iści

Była informacja, a zaraz po tym błyskawiczna reakcja. Dzięki temu funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei na gorącym uczynku zatrzymali złodzieja paliwa. 59-latek spuścił z cysterny ok. 115 litrów.

Utrudnienia przy ul. Zawadówka. Rusza przebudowa ulicy

Utrudnienia przy ul. Zawadówka. Rusza przebudowa ulicy

Od dzisiaj (25 kwietnia ) kierowcy w Chełmie muszą baczniej uważać przy ul. Zawadówka w Chełmie. W tym miejscu z uwagi na rozpoczęcie prac związanych z przebudową ulicy spotkają się ze sporymi utrudnieniami.

Mróz chwyci przy ziemi. Tak będzie w sporej części województwa

Mróz chwyci przy ziemi. Tak będzie w sporej części województwa

Przed nami kolejna chłodna, a miejscami nawet mroźna noc. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie o przymrozkach w wielu powiatach województwa lubelskiego.

Maseczki, gaz i paralizator. Jest wyrok w sprawie głośnej interwencji w galerii handlowej

Maseczki, gaz i paralizator. Jest wyrok w sprawie głośnej interwencji w galerii handlowej

Na kary bezwzględnego więzienia skazane zostało rodzeństwo z Zamościa. Wyrok, który zapadł w czwartek to finał głośnej swego czasu interwencji z czasu pandemii. Mateusz i Kamila K. zostali oskarżeni m.in. o czynną napaść na funkcjonariuszy, którzy zwrócili im uwagę na brak maseczek.

Plac zabaw inny niż wszystkie. Nawet krowy i owce są tu z drewna
galeria

Plac zabaw inny niż wszystkie. Nawet krowy i owce są tu z drewna

Dzieci z Wysokiego w gminie Zamość, ale też wszystkie inne, które odwiedzą Centrum Kultury Dawnej w tej miejscowości mogą już korzystać z nowego placu zabaw. Jest piękny, ekologiczny i bezpieczny. Wszystkie elementy są drewniane, a całość nawiązuje do miejsca, w którym się znajduje.

Zakopower, Ania Wyszkoni i Krzysztof Cugowski. KULturalia już za 3 tygodnie

Zakopower, Ania Wyszkoni i Krzysztof Cugowski. KULturalia już za 3 tygodnie

Nazwa zobowiązuje, więc szykuje się prawdziwa kulturalna impreza. Katolicki Uniwersytet Lubelski przedstawił lineup tegorocznych Dni Kultury Studenckiej – KULturalia 2024, które w tym roku będą wyjątkowe.

Ponowna ewakuacja w piątek. Sprawdź, czy dotyczy również ciebie
biała podlaska

Ponowna ewakuacja w piątek. Sprawdź, czy dotyczy również ciebie

Już wiadomo, jak ma wyglądać ponowna ewakuacja mieszkańców Białej Podlaskiej. W piątek saperzy będą kontynuować akcję przy ulicy Sidorskiej

Zacieśnia się współpraca Dziennika Wschodniego z UMCS

Zacieśnia się współpraca Dziennika Wschodniego z UMCS

Umowa podpisana. Rusza współpraca Dziennika Wschodniego z Wydziałem Politologii i Dziennikarstwa UMCS.

Czy biura paszportowe będą czynne także w sobotę?
Wideo
film

Czy biura paszportowe będą czynne także w sobotę?

W województwie lubelskim jest już osiem miejsc, w których mieszkańcy mogą wyrobić paszport. Czy punkty będą otwarte również w sobotę? Nie tak dawno zapowiadał to nowy wojewoda lubelski Krzysztof Komorski. Urząd nie wyklucza takiego rozwiązania, ale potrzeba do tego nowej kadry.

Strażacy robią pompki. Żeby Michałkowi nie zabrakło na lek

Strażacy robią pompki. Żeby Michałkowi nie zabrakło na lek

Pospolite ruszenie wśród jednostek OSP na Zamojszczyźnie. Dzień po dniu kolejne zamieszczają w mediach społecznościowych filmy, na których druhowie robią pompki. O co chodzi? Ta akcja ma pomóc w zbiórce pieniędzy dla chorego chłopca.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium